Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα ξέρω αν θηλάζω σωστα;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα...

Υστερά απο 2+ μήνες και ύστερα απο αρκετό κόπο θεωρώ οτι κατάφερα να κάνω κάποια βήματα προς τον αποκλειστικό θηλασμό,έχω όμως κάποιες απορίες και ζητώ λιγάκι τα φώτα των πιο έμεπιρων.

Πώς θα καταλάβω οτι το μωρό χορταίνει απο το γάλα που παίρνει απο το στήθος;Κ αν η μεικτή διατροφη είναι επαρκής;

Τα μωράκια στον τρίτο μήνα πόσο γάλα πρέπει να πίνουν;

πριν ενάμιση μήνα πίναμε γύρω στα 650 ml την ημέρα,δηλ. 2 αποκλειστικούς θηλασμούς το πρωί και μετα ανα 2 ώρες περίπου θηλαζαμε λίγο στην αρχή και στη συνέχεια έδινααπο 60 εώς 100ml γάλα φόρμουλας ή αυτο που είχα μαζέψει απο τις αντλήσεις. Πριν 25 μέρες που πήγαμε παιδίατρο μας είπε πως η ανάπτυξη του μωρού είναι φυσιολογικη και το βάρος ικανοποιητικό.Την τελευταία εβδομάδα το μωρό πίνει μόνο 300-350 ml συμπλήρωμα εκ των οποίων τουλάζιστων τα 100 είναι δικό μου κ κάνει 2-3 γεύματα μόνο με θηλασμο τα υπολοιπα πρώτα στήθος και μετά συμπλήρωμα,υπάρχει περίπτωση να έχει μειωθεί η όρεξη του ή έχει αυξηθεί το δικό μου γάλα και το καλύπτει;

Τις τελευταίες ημέρες οι πάνες αργούν να βραχουνγύρω στις 5 την ημέρα και αν και τα ούρα μυρίζουν και πολλες φορές είναι πορτοκαλί απο άλατα ουρικά λογω μη καλής ενυδάτωσης (αυτο με τα αλατα το κάνει απο την 5 εβδομάδα) αλλαγια να πιεί νεράκι,χαμομηλάκι ή κιντρτε ούτε λόγος,δεν τα πίνει με τιποτα και με κανένα τρόπο αλλωστε τώρα που προσπαθώ να εδραιώσω το θηλασμό δε ξέρω αν κάνει,κάνει;

Επίσης να ρωτήσω γιατί το γάλα που συλλέγω με το θήλαστρο(νοσοκομειακο) είναι λιγότερο τις τελευταιες μέρες απ'οτι στις αρχες; αντλώ 7 φορες απο 15 λεπτα την ημέρα και ενω στην αρχη εβγάζα συγκεντρωτικα 100 υστερα 170-200 τώρα βγάζω πάλι 100;:oops:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για να πετυχεις με τον θηλασμο ασε το μωρο να θηλαζει οσο θελει και οσες φορες θελει.μην προσπαθησεις να βαλεις προγραμμα καθε 3 ωρες κτλ.αυτο ειναι ανεφικτο στον αποκλειστικο θηλασμο.αν λειπεις απο το σπιτι αντλησε και δωσε δικο σου.μην δινεις ξενο.και εμπιστευσου τον εαυτο σου και το μωρο.αν πειναει θα ζητησει να φαει αν οχι ειναι χορτατο!εγω δεν μπηκα ποτε σε αυτη τη διαδικασια να ανχωθω ποσο τρωει κτλ και θηλαζω 1 χρονο τωρα αποκλειστικα,,τωρα θα ξεκινησουμε φρεσκο γαλα.επισης να ξερεις πως τα παιδια που δεν θηλαζουν τρωνε μεγαλυτερες ποσοτητες.αν σου πει η παιδιατρος "πρεπει να τρωει τοσο γρ..."κτλ να ξερεςι πως εσεις θα τρωτε αρκετα λιγοτερη ποσοστητα!μια φορα περιμενοντας στη παιδιατρο φερνει μια μια μπεμπα 2 μηνων που ετρωγε 210ml γαλα σκονη σε καθε γευμα...ο δικος μου πανω απο 150 δεν εχει φαει ποτε και ειναι 1 χρονων...μην ανχωνεσαι.σημασια εχει να αναπτυσετει σωστα το μωρο.και επειδη οι παιδιατροι συνηθως συνιστουν συμπληρωματα,αν θες να θηλασει αποκλειστικα κανε μια κουβεντα με τον παιδιατρο σου γιατι τα παιδια που θηλαζουν εχουν αλλο ρυθμο αναπτυξης και δεν συμβαδιζει με τις καμπυλες στα βιβλιαρια που εχουμε.... ενημερωσου περαιταιρω απο το σαιτ mitrikosthilasmos.com ...αυτα και καλη τυχη!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θηλάζω όσο το μωρο καθεται ύστερα δινω συμπλυηρωμα οταν το βλέπω κ συνεχίζει να πειναει..Μου προκαλεί κπληξη το γεγονός οτι μειωσε ξαφνικα την ποσοτητα του γαλακτος που πινει απο το μπιμπερό στο μισό κ αναρωτιέμαι αν πίνει περισσότερο απο μενα η οχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θηλάζω όσο το μωρο καθεται ύστερα δινω συμπλυηρωμα οταν το βλέπω κ συνεχίζει να πειναει..Μου προκαλεί κπληξη το γεγονός οτι μειωσε ξαφνικα την ποσοτητα του γαλακτος που πινει απο το μπιμπερό στο μισό κ αναρωτιέμαι αν πίνει περισσότερο απο μενα η οχι.

 

Δεν μπορείς να ξερεις ποσο πίνει απο εσένα. Σημασία εχει να βρέχει πανες, να παίρνει βάρος και να εχει καλη εικόνα το μωρο.

Θέλεις να κόψεις το συμπλήρωμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν το παιδι ειναι χορτασμενο γιατι ανχωνεσαι τοσο με την ποσοτητα?οταν λες οτι αφου θηλασει οσο θελει δινεις συμπληρωμα τι εννοεις?μετα απο ποση ωρα?γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να δινεις συμπληρωμα εφοσον το αφηνεις να θηλασει οσο θελει....επισης για να εισαι σιγουρη οτι τρωει και οτι δεν χαζοπιπιλαει,κατα τη διαρκεια του θηλασμου αν βλεπεις οτι σταματαει να ρουφαει και χαζοκοιμαται να πιεζεις το στηθος σου ωστε να στελνεις γαλα στο στομα του .ετσι τρωει και περισσοτερο και πιο γρηγορα...μην τρελαινεσαι τοσο με την ποσοτητα

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

αν το παιδι ειναι χορτασμενο γιατι ανχωνεσαι τοσο με την ποσοτητα?οταν λες οτι αφου θηλασει οσο θελει δινεις συμπληρωμα τι εννοεις?μετα απο ποση ωρα?γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να δινεις συμπληρωμα εφοσον το αφηνεις να θηλασει οσο θελει....επισης για να εισαι σιγουρη οτι τρωει και οτι δεν χαζοπιπιλαει,κατα τη διαρκεια του θηλασμου αν βλεπεις οτι σταματαει να ρουφαει και χαζοκοιμαται να πιεζεις το στηθος σου ωστε να στελνεις γαλα στο στομα του .ετσι τρωει και περισσοτερο και πιο γρηγορα...μην τρελαινεσαι τοσο με την ποσοτητα

Εννοω οτι θηλαζει και οταν αρχίζει να μη θελει αλλο το στηθος και να γκρινιαζει δίνω μπιμπερο.μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο δίνω και συμπλήρωμα οταν πειναει.τα πρωινα για παραδειγμα τα πρώτα 2 γευατα ειναιστηθος μονο και υστερα το μωρο κοιμαται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξερεις ποσο πίνει απο εσένα. Σημασία εχει να βρέχει πανες, να παίρνει βάρος και να εχει καλη εικόνα το μωρο.

Θέλεις να κόψεις το συμπλήρωμα;

Προσπαθω εδω και 2 μηνες να κάνω επαναγαλακτισμό και να κοψω τελειως το συμπληρωμα,απ οτι καταλαβαινω δε φτάνει ομως ακομα το γαλα για το μωρο.

Την τελευαταια εβδομαδα ξαφνικά εφτασε να πίνει τη μιση ποσοτητα στο μπιμπερο και οι πάνες που αλλάζουμε εδω και τεσσερς μερες δεν είναι πανω απο 5..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάνει ζέστη τώρα πρόσφερε όσο πιο συχνά αντέχεις.

 

Πριν δώσεις μπουκάλι κάνεις εναλλαγές στο στήθος; Μία από δω μία απο κει και πάλι από την αρχή μέχρι να μη συνεργάζεται; Στα 10 λεπτά που ξανακλαίει, δοκίμασες να το βάλεις στο στήθος;

 

Μήπως να έβλεπες σύμβουλο γαλουχίας; Μήπως θα εξυπηρετούσε το sns για το συμπλήρωμα ώστε να κάθεται περισσότερο στο στήθος και να δίνει περισσότερο ερέθισμα;

 

Μανίκι ο επαναγαλακτισμός σε καταλαβαίνω. Καλό κουράγιο.... Να σου ζήσει το νινί κι εύχομαι σύντομα να απαλλαγείς από όλα τα τζάτζαλα μάτζαλα και να θηλάζεις το μωράκι σου και να είσαι ελεύθερη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki καλησπέρα,σε ευχαριστώ για τις ευχές!

τα κάνω,εξαντλώ κάθε περιθώριο και ύστερα δίνω συ,πλήρωμα,μη το ταλαιπωρω πολυ,ειχα μιλήσει με συμβουλο θηλασμου,απλα τωρα αγχώνομαι γτ φοβάμαι οτι μωρό δεν τρώει καλα και δεν ενυδατώνεται καλα ο οργανισμός του..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω πως για να μπορεσει ο οργανισμος σου να παραγει το γαλα που χρειαζεται το μωρακι σου πρεπει να κοψεις το συμπληρωμα τελειως.απλα να ξερεις πως το μωρο θα θηλαζει περισσοτερες φορες και πιο συχνα.μην δινεις καθολου συμπληρωμα και μην ανχωνεσαι.ειναι καλοκαιρι και το μωρο μπορει να μην εχει την ιδια ορεξη.οπως παθαινουμε κι εμεις.το μωρο ειναι ζωηρο?χαρουμενο?αυτο να κοιτας μονο.επισης εχε κατα νου οτι αν δινεις συμπληρωμα καπακι με τον θηλασμο απλα θα του ξεχειλωσεις το στομαχι.τα μωρα τρωνε και παθητικα ξερεις ..μπορει να υπαρχει αλλος λογος και γκρινιαζει,ισως κανενας κολοικος?ασε το μωρο ελευθερο και χαλαρωσε κι εσυ να το ευχαριστηθεις.κανεις το καλυτερο για το μωρακι σου.μην ανχωνεσαι.και τωρα το μωρο χανει υγρα και μεσω του ιδρωτα.δεν σημαινει τιποτα που βρεχει 4 πανες...νορμαλ ειναι

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Kανίνα μου είπαν να κόψω σταδιακά το συμπληρωμα.το σκέφτηκα κ εγω αλλα θα τα παίξω σίγουρα.σκεψου οτι κάνω αντλησεις σχεδον ανα 2 ωρο τη μερα,θηλάζω ταίζω με μπιμπερο και μαζι με καθε αντληση και αποστειρωση,σχεδον δεν προλαβαινω να κανω τιποτα αλλο,φαντάσου να κοψω κ αποτομα το συμπληρωμα...:shock:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι αν κοψεις το συμπληρωμα δεν θα εχεις αποστειρωση,προετοιμασια και τα σχετικα....επισης ουτε αντληση δινε κατευθειαν το στηθος γιατι να το δωσεις με μπιμπερο?αραξε αναπαυτικα σε ενα καναπε,και ασε το μωρο να κανει τα δικα του,σε 2-3 μερες θα εισαι κομπλε...να ξερεις πως δεν υπαρχει περιπτωση να αποτυχει.ε[ισης γιατι αντλεις?πας για δουλεια η ετσι χωρις λογο?

 

εγω θηλασα με ευκολια τον δικο μου(και ακομη του δινω ειναι 12 μηνων...)και ολοι μου λεγανε "εισαι τυχερη εγω δεν ειχα γαλα,μου κοπηκε κτλ" ,αλλα δεν ειναι θεμα τυχης αλλα υπομονης.δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα καταφερεις γιατι οσο δινεις θα παραγεις...ειναι καθαρα θεμα ζητησης και προσφορας!παρτο αγκαλιτσα να το χαρεις και θα δεις οτι δεν θα σου παρει πανω απο 2-3 μερες....επισης να ξερεις πως τα μωρα κανουν αλματα αναπτυξης στις 3 βδομαδες,3 μηνες 6 εβδομαδες και ξανα στους 6 μηνες...μην ανχωθεις οτι δεν φτανει το γαλα σου για 2-3 μερες θα θηλαζει περισσοτερο για να κατεβασει το γαλα που χρειαζεται....εγω στη θεση σου θα το εκοβα μαχαιρι το συμπληρωμα σημερα κιολας κιας λεει ο παιδιατρος η οποιος αλλος....παντως επειδη σε βλεπω διστακτικη να ξερεις οτι το παν ειναι να εμπιστευτεις το μωρο σου κι εσενα...εγω ειχα συμβουλο θηλασμου κατα την εγκυμοσυνη και με ενημερωσε σχετικα....βαλε στην ακρη το ρολοι,μην σκοτιζεσαι με τις ποσοτητες ξερει το μωρο( αν πειναει η διψαει στο στηθος θα ερχεται) και απολαυσε το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο...απλα αφεσου!μην αφηνεις λογια τριτων να σε επηρρεαζουν(αυτο ειναι λιγο δυσκολο)και πολυ πολυ σημαντικο να εχεις τη στηριξη του αντρα σου...εμενα με βοηθησε πολυ,γιατι ολα αυτα που σε φρικαρουν τωρα τα περασαμε ολες(ειδικα αν ηταν το 1ο παιδι...ειναι λογικο)δεν ξερω επισης αν θηλαζεις και απο τα 2 στηθη καθε φορα η μονο απο το 1,εγω του δινω 1 την φορα ...

αντε ρε κοριτσι μην το υπεραναλυεις και ασε το ενστικτο σου να λειτουργησει!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

μπορεις ν κανεις τ άλλο, που γ μενα υπηρξε πολύ αποτελεσματικο, ετσι ώστε ν μειωσω τ συμπλήρωμα ( δεν τ εκοψα τελειως από προσωπικη μ επιλογή αλλα τ περιορισα σ ένα γευμα την ημερα)

βαλε κανονα στον εαυτο σου, δηλ. με τ πρωι εισαι ενταξει μ δυο θηλασμούς (λογικο αφου τ πρωι εχουμε παντα περισσοτερο γαλα), οποτε αν υποθεσουμε ότι ο τελευταίος <αποκλειστικος> θηλασμος είναι στις 2 τ μεσημερι βαλε στοχο ν τ πας μεχρι τις 6 χωρις ξενο, αφου θ σ βγαινει ευκολα τ 4ωρο, βαλε στοχο ν τ πας μεχρι τις 8 κτλ

 

επισης ηθελα ν πω ότι ειστε σε μια ηλικια άφθονης γκρινιας, δε σημαινει απαραίτητα ότι είναι από πεινα, εχουμε πολλες φορες μια ταση όταν θηλαζουμε (γ μενα ισχυει αυτό) ν τ <ριχνουμε> όλα στον θηλασμο, δηλ, ότι κλαιει αρα δεν χορτασε, τ ότι τρωει μετα τ ξενο δ σημαινει ότι πεινουσε κιολας, κ η δικια μ οποτε κ αν της δωσεις κατι τ τρωει, βεβαια εσυ ξερεις καλυτερα τ μωρακι σ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανίνα κι εγώ έτσι έκανα. Πήρα το μωρό από τη μονάδα και κάθε που κουνιόταν το έβαζα στο στήθος. Όμως ήταν ένα μωρό με καλό βάρος και έκανε και κρύο. Το εγχείρημα στέφθηκε με τρομερή επιτυχία γιατί καταφέραμε και εδραιώσαμε αποκλειστικό θηλασμό και θηλάσαμε 38 μήνες συνολικά (μείον τις 11 μέερς της μονάδας που έκανε μικτή).

 

Παρόλα αυτά δε θα το σύστηνα σε άλλον να το κάνει με άνεση και ειδικά καλοκαίρι που η αφυδάτωση καραδοκεί. Αφου ή κοπέλα έχει επαφή με σύμβουλο καλύτερα να επικοινωνήσει μαζί της για περεταίρω οδηγίες και ... ζυγοστάθμιση. Αυτό που προτείνει η ιουλιάννα είναι ίσως πιο διαχειρίσιμο. Μικροί στόχοι προσεγγίσιμοι, για να μην απογοητεύεται η κοπέλα

 

Πάντως όντως mama29g αν βάζεις το μωρό χωρίς καν να ζητήσει είναι πιθανότερο να αυξήσεις επαρκώς την παραγωγή σου. Πιπίλα να υποθέσω δε δίνεις ε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανίνα κι εγώ έτσι έκανα. Πήρα το μωρό από τη μονάδα και κάθε που κουνιόταν το έβαζα στο στήθος. Όμως ήταν ένα μωρό με καλό βάρος και έκανε και κρύο. Το εγχείρημα στέφθηκε με τρομερή επιτυχία γιατί καταφέραμε και εδραιώσαμε αποκλειστικό θηλασμό και θηλάσαμε 38 μήνες συνολικά (μείον τις 11 μέερς της μονάδας που έκανε μικτή).

 

Παρόλα αυτά δε θα το σύστηνα σε άλλον να το κάνει με άνεση και ειδικά καλοκαίρι που η αφυδάτωση καραδοκεί. Αφου ή κοπέλα έχει επαφή με σύμβουλο καλύτερα να επικοινωνήσει μαζί της για περεταίρω οδηγίες και ... ζυγοστάθμιση. Αυτό που προτείνει η ιουλιάννα είναι ίσως πιο διαχειρίσιμο. Μικροί στόχοι προσεγγίσιμοι, για να μην απογοητεύεται η κοπέλα

 

Πάντως όντως mama29g αν βάζεις το μωρό χωρίς καν να ζητήσει είναι πιθανότερο να αυξήσεις επαρκώς την παραγωγή σου. Πιπίλα να υποθέσω δε δίνεις ε;

καλησπερα.δεν καταλαβα οτι η κοπελα μιλαει με συμβουλο θηλασμου.καταλαβα οτι ανχωνεται με την ποσοτητα που τρωει το μωρο και με την παραγωγη της....πιστευω(καθαρα δικη μου γνωμη και δεν θελω να επηρρεαστει κανεις αρνητικα)οτι οταν δινεις συμπληρωμα δεν γινεται να εχεις το 100% της παραγωγης που θα ειχες με αποκλειστικο θηλασμο..επισης δεν εχω καταλαβει γιατι να μπαινει το κοριτσι στην διαδικασια της αντλησης εφοσων μπορει να θηλασει απευθειαςς το μωρο στο στηθος?

τωρα για τη ζεστη που λες και εγω καλοκαιρι γεννησα και ειχα το μωρο κολλημενο πανω μου....δεν εχει να λεει κατι αυτο,ουτε εχει κυνδυνο αφιδατωσης η ιδια η το μωρο,εφοσων πινει υγρα...

 

αν ομως η κοπελα εχει επαφες με συμβουλο θηλασμου τοτε να ακουσει μονο εκεινη.εγω απλα μεταφερω την εμπειρια μου και το τι λειτουργησε σε μενα γιατι νομιζω πως τελικα ολες μας καιει κατα βαθος αν κανουμε το καλυτερο για τα μωρακια μας,που η καθε μαμα το κανει με τον τροπο της και ειναι αναμφισβητισιμο για μενα....ολα τα αλλα περιττα

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις...

Ελπίζω να τα καταφέρω και σύντομα γτ τα έχω παίξει,μειώσαμε το συμπλήρωμα κ αλλο αλλα αγχώνομαι γτ το μωράκι μ δεν ενυδατώνεται καλα,το λέω αυτό γτ βρέχει μόνο 4 πάνες και τα ούρα του ειναι λιγα και πορτοκαλί.Φοβάμαι γιατί με το που σαραντίσαμε καταλήξαμε στο νοσοκομείο οπου μας είπαν οτι έχει ουρικά αλατα και χρειάζεται εξτρα ενυδάτωση ή περισσότερο γάλα.Για νεράκι ή κάποιο άλλο ρόφημα έχω δοκιμάσει με πολλούς τρόπους ανάμεσα στα γεύματα αλλα δεν θέλει τίποτα και δεν τον πολυζορίζω γιατι τα βγάζει.Φοβαμαι να του κοψω εντελώς ετω κ αυτο το συμπλήρωμα που πίνει.τι να κάνω;;; θα τα καταφέρω ποτέ απο τα τέσσερα γεύματα μόνο θηλασμό να φτάσω τα 10;

Υπάρχει κάποια μαμα με εμπειρία επαναγαλακτισμου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατι αλλα δε βλέπω το χθεσινό μ ποστ...

Ο μπεμπης εχει πάρει 600 γραμμαρια απο τον προηγουμενο μήνα αλλα μου είπε η παιδιατρος δεν την ανησυχει γτ πήρε πολυ υψος! Ωστόσο πρέπει να πίνει πολλα υγρα γτ παθαίνει αφυδάτωση κ πολυ γαλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

συνηθως σε τοσο μικρουλια δεν δινουμε νερο η κατι αλλο για ενυδατωση μονο γαλα...εκτος αν σου το συστησε η παιδιατρος σου.το καλυτερο για μενα ειναι να μιλησεις αμεσα με συμβουλο θηλασμου να σου πει τι χρειαζεσαι ακριβως για την περιπτωση σου...μην τα παρατησεις τωρα τα πας καλα και σιγα σιγα θα δεις θα ειναι οκ,απλα η καθε περιπτωση διαφερει και επειδη υπαρχει το θεμα με τα αλατα στα ουρα του μωρου ζητα βοηθεια απο ειδικους

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι Κανίνα γιατι δεν αντέχω αλλο,ειμαι λιγο πριν τα παρατησω..Μήπως να εκοβα τελείως το συμπλήρωμα? Αλλα σιγά μην καθίσει όλη μέρα στο στήθος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι πήρες τη σύμβουλο; Μην το καθυστερείς αφού το μωρό δείχνει σημάδια αφυδάτωσης. Αν σκέφτεσαι το 50άρι, λογικά θα σου απαντήσει από τηλεφώνουν εφόσον σας έχει δει από κοντά να θηλάζετε. Είναι η πλέον αρμόδια γιατί σας ξέρει από κοντά. Σημείωσε όλες τις απορίες σου ακόμη και τις πιο "ανόητες" (αν και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν ανόητες απορίες σε τέτοια πράγματα). Ακόμη και σχόλια που ακούς από οτν περίγυρο. Παρτην τηλέφωνο και πυροβόλα!!!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...