Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος λιγο συμπλήρωμα και υπνος


MarianS

Recommended Posts

Θηλάζω αποκλειστικα τον 3 μηνων μωρακι μου κ μεχρι στιγμής εχω αντισταθεί από το να του δίνω ξενο συμπλήρωμα το βραδυ για να κοιμάμαι λιγο παραπανω γιατι έχω καταντησει ζομπι από την αυπνια. Καποιες φορές του δινει ο μπαμπας του μητρικό συμπλήρωμα μεχρι 30 ml, άλλες μόνο στηθος. 2-3 φορές του έχει δωσει και ξενο συμπήρωμα (μεχρι 60ml, συνήθως από 10-30μλ) και έχω διαπιστωσει τα εξής στο θέμα του υπνου:

 

1. Με το στηθος μόνο, αν θηλασει καλα το βραδυ γιατι υπαρχουν βραδια που από τη γκρινια και από την κουραση δεν θέλει τιποτα (μονο αγκαλια) ξυπναει μετα από 3-4 ωρες, θηλαζει παλι, κοιμαται και μετα ξυπναει ανα 1.5 ωρα μεχρι το πρωί. 3-4 φορές μεχρι το πρωί. Μετα από αυτό είμαι κομματια όλη τη μερα.

2. Αν του δωσω στηθος και μητρικό συμπλήρωμα κοιμαται 4 με 4,5 ωρες αλλα μετα παλι ξυπνα ανα 1,5 ωρα. Λιγο καλυτερα αλλα παλι ξυπνα πολύ γρηγορα μετα τις πρωτη φορα.

3.Με το στηθος συν το ξενο συμπλήρωμα μεχρι 30 μλ. έχουμε υπνο 4,5 ωρες κ μετα άλλα ένα 3ωρο οποτε προλαβαίνω κ γω να ξεκουραστω λιγο για να αντεξω την ημερα γιαΤΙ δεν εχω κ καμια βοηθεια.

 

Ετσι σκέφτομαι να μπω στο πειρασμο να καθιερωσω το 3ο σεναριο, δηλ στηθος και ξενο συμπλήρωμα μεχρι 30 μλ που θα το δινει άλλο προσωπο.

 

Να σημειωθεί ότι όταν κοιμηθεί, συνηθως γυρω στις 12 παρα αντλώ κ γυρω στα 30-40 μλ με νοσοκομειακό θήλαστρο συνηθως από το στηθος που δεν έχει φαι το μωρό για να εχω για άλλες ωρες που μπορει να λειπω.

 

Αυτό που ηθελα να ρωτησω: μειωνονται τα οφέλη του αποκλειστικου θηλασμου αν εφαρμοσω συστηματικα το 3ο; Για μειωση παραγωγής δεν το νομιζω γιατι το αντλώ το βραδυ. Βεβαια μειωνεται ένα βραδυνο γευμα. Για συγχιση θηλών αν ήταν θατο ειχε παθει ήδη. Τι λετε;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

β

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχως ποτε δεν μπορείς να ξερεις σε τι θα οδηγήσει ενα μπουκάλι ξένου γαλακτος το βραδυ. Δεν θέλω ούτε να σε στενοχωρησω, ούτε να σε απογοητευσω, ούτε να φανώ απόλυτη αλλα θέλω να σκεφτείς ολα τα σενάρια:

Καταρχάς οι νυχτερινοί θηλασμοι (εφόσον ξυπνάει ενα μωρο) ειναι πολυ σημαντικοί για την ημερήσια παραγωγη.

Συνεχίζοντας ετσι υπαρχει πάντα η περίπτωση συγχισης του μωρου, σταδιακα μπορει να αρχίσει να ζητάει μπουκάλι και σε αλλες στιγμές της ημέρας ή νύχτας, να μπερδευτεί και να κανει απεργια θηλασμου, να εμφανίσει αλλεργια.

Υπαρχει φυσικα πάντα η πιθανότητα να συνεχίσεις ετσι κι ολα καλα. Μπορει όμως και οχι!

Και κατι ακόμη: δεν σου εγγυάται κανεις μα κανεις οτι θα συνεχίσει να κοιμάται με το ξένο γαλα. Το έχουν πάθει πολλές μαμάδες που θεώρησαν οτι έλυσαν το προβλημα του ύπνου μεχρι που το μωρο τους άρχισε και πάλι να ξυπνάει.

Δυστυχως η μητρότητα παει πακετο με τον αστατο υπνο:γαλατά, δόντια, αρρωστειες, αδιαθεσιες, άγχος αποχωρισμού, φοβία για σκοτάδι ή μοναξιά, αργότερα ξύπνημα για πιπί, νερό κτλ κτλ. Ολα τα υπόλοιπα χρονια θα εχεις δύσκολο υπνο :-P

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας θελω να ρωτησω, πως ξερεις οτι το συμπληρωμα εκανε δουλεια και το μωρο κοιμηθηκε περισσοτερο κι οχι οτι ηταν τυχαιο;;; Το εφαρμοσες πανω απο τεσσερις πεντε φορες και σε διαφιρετικες εβδομαδες; Γιατι παιζει πχ εκεινη τη μερα να επαιξε κατι αλλο ρολο. Επισης, παιζει ρολο σε αυτη την ηλικια και το πως περναει το μωρο τη μερα του, αν ειναι ηρεμο, αν εχει πονακια, αν πονανε τα ουλα του, αν θελει να απασχοληθει με κατι διαφορετικο γιατι εχει βαρεθει, εμενα η δικια μου τουλαχιστον αυτα κανει! Πρεπει δηλαδη, κατα τη γνωμη μου, να δεις τα ποιοτικα στοιχεια οχι μονο στο φαγητο αλλα γενικοτερα. Τελος, επειδη αναφερεις την αντληση, να ξερεις οτι κανενα θηλαστρο, οσο καλο και να ειναι, δεν υποκαθιστα πληρως το θηλασμο, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα σου κοπει το γαλα, απλα για να το ξερεις. Εμεις στο τσκ γλιτωσαμε την απεργια θηλασμου λογω πιπιλας που δεν της δινω καν μπουκαλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Πραγματι του έδωσα άλλη μια μερα συμπλήρωμα ξενου γαλακτος και είχε ακριβως τα ίδια ξυπνήματα. Ισως θέλει παραπανω ποσοτητα για να κανει δουλειά πράγμα που θα βλαψει το νυχτερινό θηλασμο, οποτε δεν επιλέγεται.

Χθες το απόγευμα μου έκανε μικρή άρνηση στήθους. Μολις πηγα να τον θηλάσω, έκλεγε γοερά και δεν ήθελε. Οποτε του δωσε ο μπαμπας μπουκαλι με μητρικό από άντληση και ηρεμησε και μετα από κανα μισαωρο πηρε παλι στηθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθω κ από τα δυο στηθη αλλα τις περισσοτερες φορες τον παιρνει ο υπνος από το ένα ή δεν θελει άλλο. Γενικά γκρινιαζει κ δεν κοιμαται πολύ κατά τη διαρκεια της ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Πραγματι του έδωσα άλλη μια μερα συμπλήρωμα ξενου γαλακτος και είχε ακριβως τα ίδια ξυπνήματα. Ισως θέλει παραπανω ποσοτητα για να κανει δουλειά πράγμα που θα βλαψει το νυχτερινό θηλασμο, οποτε δεν επιλέγεται.

Χθες το απόγευμα μου έκανε μικρή άρνηση στήθους. Μολις πηγα να τον θηλάσω, έκλεγε γοερά και δεν ήθελε. Οποτε του δωσε ο μπαμπας μπουκαλι με μητρικό από άντληση και ηρεμησε και μετα από κανα μισαωρο πηρε παλι στηθος.

 

Όσο δίνετε μπουκάλι τόσο θα μπερδεύεται το μωρο. Καλύτερα κόψτε μαχαίρι το μπουκάλι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ένα μωρό και πως θα φέρεται στο μέλλον σε διάφορες φάσεις και πηγαίνοντας να λύσεις κάτι ίσως χειροτερέψεις μια κατάσταση. Έχω ακούσει απο πολλές μαμάδες ότι αντικατέστησαν τον βραδινό θηλασμό με φόρμουλα για περισσότερο ύπνο, κάποια μωράκια όντως βελτίωσαν τον ύπνο, κάποια άλλα παραμείνανε ως είχανε κι άλλα χειροτερέψανε. Συμπέρασμα: δεν βγάζεις συμπέρασμα και κυρίως όπως είπωθηκε και πιο πάνω δεν ξέρεις αν οι αλλαγές στον ύπνο οφείλονται στο γάλα που πίνουν. Μπορεί αυτά που κοιμήθηκαν να ήταν η ώρα τους να κοιμηθούν περισσότερο, δεν μπορείς να το ξέρεις. Επίσης απο την άλλη ο ηλασμός είναι παρηγοριά σε περιόδους πόνου π.χ. που έτσι κι αλλιώς θα ξυπνάνε και θα κλαίνει και δεν θα ξέρεις τι να κάνεις. Μου πέρασε κι εμένα απο το μυαλό να το κάνω σε λίγο που θα επιστρέψω δουλειά καθώς η καθημερινή αυπνία είναι πολύ δύσκολο πράγμα ειδικά αν έχεις και δουλειά και μεγαλύτερο παιδάκι. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κοιμάται το μωρό μου περισσότερο και καλύτερα πίνοντας ξένο γάλα? Υπνωτικό έχει?!! Επειδή είναι πιο βαρύ και θα το χωνέψει πιο δύσκολα? Κι αυτό είναι καλό δηλαδή? Άσε που αν κάποιος δεν χωνεύει το βραδινό του μάλλον χειρότερα κοιμάται. Και φυσικά είναι κι όλα τα άλλα διλήμματα που αναφέρατε όλες. Βασικά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτε, αυτό να ξέρεις. Απο κει και πέρα η απόφαση είναι δική σου. Όπως κα να χει σου εύχομαι καλούς ύπνους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοίτα, του χω δωσει 2-3 φορές ξενο το βραδυ ως συμπλήρωμα και πραγματικά αυτές τις φορές κοιμηθηκε 1-2 ωρες παραπανω που είναι σημαντικό. Οσο αντέχει η καθεμία.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η κάθε μαμά ξέρει καλύτερα τις αντοχές της οικογένειάς της...

 

Πάντως για να επανέλθω στην αρχική ερώτηση, ναι τα οφέλη του θηλασμού μειώνονται ακόμη και με το ένα μπουκάλι ξένο (μιλάω για αντισώματα κλπ, για τα ψυχολογικά δεν ξέρω να υπάρχουν στοιχεία). Πχ έχουν γίνει μελέτες για μετάδοση ασθενειών που μεταδίδονται με τον θηλασμό (όπως ο ιός HIV) από μαμά σε παιδί. Οι μαμάδες που εφάρμοζαν μικτή διατροφή στα μωρά τους μετέδιδαν σε μεγαλύτερο βαθμό τις συγκεκριμένες ασθένειες από αυτές που θήλαζαν αποκλειστικά, ενώ λογικά λόγω μικρότερης επαφής θα περίμενε κανείς το αντίθετο.

 

Αυτό βέβαια εδώ στην Ελλάδα δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου όπως πχ στην Αφρική! Αν είναι δηλαδή να ανεβάσει η μαμά πίεση από το άγχος ε ας μειωθούν λίγο τα αντισώματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τεχνητό γάλα από μόνο του μπορεί να έχει αρνητικές επιδράσεις στην υγεία του βρέφους. Τις παραθέτει ωραία και συμπυκνωμένα ο...συνήθης ύποπτος Στέλιος Παπαβέντσης στο pediatros-thes.gr

 

Η λοίμωξη με HIV, που αναφέρεις, αποτελεί αντενδειξη θηλασμού στις αναπτυγμένες χώρες, προς το παρόν.

 

Εντιτ: Α, καλά, τώρα κατάλαβα καλύτερα το μήνυμά σου! Νόμιζα οτι ρωτούσες! Τώρα, πού τα είδα τα ερωτηματικά, ένας Θεός ξέρει! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται ότι σε περιπτώσεις HIV, που μεταδίδεται με τον θηλασμό, καλύτερα να μην θηλάζεις καθόλου! Προφανώς αν δίνεις μόνο ξένο γάλα το παιδί έχει ακόμη μικρότερες πιθανότητες να κολλήσει.

 

Απλά το συμπέρασμα είναι ότι ο αποκλειστικός θηλασμός προστατεύει το παιδί περισσότερο από ότι ο μικτός θηλασμός... ακόμη και σε περιπτώσεις που δεν θα το περιμέναμε. Το λογικό συμπέρασμα είναι ότι για ασθένειες που δεν μεταδίδονται με τον θηλασμό, η αποτελεσματικότητα του αποκλειστικού μητρικού θηλασμού είναι ακόμη μεγαλύτερη. Αλλά αξιζει να γίνεις κομμάτια για να προστατεύσεις το μωρό από κάποιες ελαφρές σχετικά ιώσεις (που συνήθως εδώ στην Ελλάδα αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά); Αυτό είναι άλλο ερώτημα, και κάθε μαμά το απαντάει μόνη της, όπως μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Ε,ο θηλασμός δεν είναι μόνο αντισώματα έναντι ιώσεων! Τα παιδιά που δε θηλάζουν έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να νοσήσουν ακόμα και από λευχαιμία και λέμφωμα!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτές όμως τις παθήσεις, όπως και για άλλα θέματα (πχ παχυσαρκία, ανασφάλειες, ...) δεν έχω δει συγκρίσεις αποκλειστικού θηλασμού/ μικτής διατροφής. Η λογική λέει (αλλά δεν ξερω αν ισχύει) πως η σχέση πρέπει να είναι ανάλογη (όσο περισσότερο θηλαζεις, τόσο περισσότερο προστατεύεις). Στα αντισώματα όμως δεν είναι τόσο απλό: ένα παιδί που θηλάζει αποκλειστικά προστατεύεται σημαντικά σε σχέση με παιδί που παίρνει έστω και λίγο σχετικά συμπλήρωμα. Για αυτόν το λόγο αναφέρω αυτά συγκεκριμένα. Η κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα δεν πάει να αποθηλάσει, ένα μπουκαλάκι το βράδυ λέει να δώσει. Αυτό που θέλω να πω, είναι πως σίγουρα κι αυτό ακόμα έχει επιπτώσεις (πέραν της πιθανότητας αποθηλασμού και σύγχυσης θηλών). Δηλαδή ακόμη και χωρίς να προχωρήσει σε τίποτα πέρα από αυτό το λίγο συμπλήρωμα υπάρχει διαφορά για το παιδί. Απλώς πιστεύω ότι σε αυτά τα θέματα η απάντηση δεν είναι μονοσήμαντη. Δηλαδή αν είναι να χάσεις λίγα αντισώματα και να γλιτώσεις από πχ τροχαίο όπου κοιμήθηκες στο τιμόνι... Εμείς δίνουμε όσα στοιχεία έχουμε κι η κάθε μαμά αποφασίζει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν είναι να χάσεις λίγα αντισώματα και να γλιτώσεις από πχ τροχαίο όπου κοιμήθηκες στο τιμόνι... Εμείς δίνουμε όσα στοιχεία έχουμε κι η κάθε μαμά αποφασίζει μόνη της.

 

Συμφωνώ απόλυτα, και για το (ολίγον ακραίο) παράδειγμα και για τη φιλοσοφία του (ελληνιστί :-P ) informed decision.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω διαβασει από ειδικους ότι αν ο θηλασμος ξεπερνα το 80% τα οφέλη είναι τα ίδια. Παντα φυσικά υπαρχει ο κίνδυνος σύγχυσης κ αποθηλασμού αλλα αυτό είναι άλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να επανέλθω στην αρχική ερώτηση, ναι τα οφέλη του θηλασμού μειώνονται ακόμη και με το ένα μπουκάλι ξένο

Ποιος το λέει αυτό; Υπάρχει κάποια επίσημη οδηγία από κάποιο φορέα υγείας; Με τρεις παιδίατρους που έχω συζητήσει κανείς δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός και προφύλαξη του μωρού από

 

1. ιώσεις του αναπνευστικού και ωτίτιδες

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20876557

 

2. HIV

http://healtoronto.com/annex/lanc354_471.html#40

 

Ότι και το ένα μπουκάλι ξένο ημερησίως έχει δυσανάλογα μεγάλη επίδραση στα αντισώματα με διαβεβαίωσε και προσωπικά ένας από τους συγγραφείς της πρώτης δημοσίευσης.

Στην δεύτερη εργασία δε, πολλά από τα μωρά που μπήκαν στην κατηγορία της μικτής διατροφής δεν έλαβαν καν ξένο γάλα, αλλά νερό ή τσάι κλπ. αντί για κάποιο γεύμα.

 

Αυτά είναι ακόμη στην φάση της έρευνας, οπότε δεν έχουν πιθανόν ακόμη ενημερωθεί οι γιατροί μας, εκτός αν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα του θηλασμού. Όσο για τους φορείς, γενικά υποτίθεται υποστηρίζουν ήδη τον αποκλειστικό θηλασμό... θεωρητικά τουλάχιστον!

 

Έριξα μια γρήγορη ματιά αλλά δεν βρήκα κάτι για το 80%, μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

1. ιώσεις του αναπνευστικού και ωτίτιδες

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20876557

Αυτή η έρευνα φαίνεται να υποστηρίζει ότι η μεικτή διατροφή δεν δίνει καμία προφύλαξη στο μωρό, άρα αν πρόκειται να κάνεις μεικτή διατροφή καλύτερα να μην προσπαθήσεις καν να θηλάσεις? Ενδιαφέρον συμπέρασμα.

 

Την έχεις διαβάσει όλη ή μόνο την περίληψη;

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού, αυτό αφορά τα αντισώματα και μόνον! Για τα άλλα οφέλη του θηλασμού δεν έχει βρεθεί μέχρι τώρα να ισχύει κάτι παρόμοιο, σωστά;

 

Όχι δεν έχω πρόσβαση δυστυχώς στο πλήρες άρθρο, απλά έχω μιλήσει με έναν από τους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός και προφύλαξη του μωρού από

 

1. ιώσεις του αναπνευστικού και ωτίτιδες

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20876557

 

2. HIV

http://healtoronto.com/annex/lanc354_471.html#40

 

Ότι και το ένα μπουκάλι ξένο ημερησίως έχει δυσανάλογα μεγάλη επίδραση στα αντισώματα με διαβεβαίωσε και προσωπικά ένας από τους συγγραφείς της πρώτης δημοσίευσης.

Στην δεύτερη εργασία δε, πολλά από τα μωρά που μπήκαν στην κατηγορία της μικτής διατροφής δεν έλαβαν καν ξένο γάλα, αλλά νερό ή τσάι κλπ. αντί για κάποιο γεύμα.

 

Αυτά είναι ακόμη στην φάση της έρευνας, οπότε δεν έχουν πιθανόν ακόμη ενημερωθεί οι γιατροί μας, εκτός αν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα του θηλασμού. Όσο για τους φορείς, γενικά υποτίθεται υποστηρίζουν ήδη τον αποκλειστικό θηλασμό... θεωρητικά τουλάχιστον!

 

Έριξα μια γρήγορη ματιά αλλά δεν βρήκα κάτι για το 80%, μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Το διάβασα στο facebook στο απανταχου θηλαζουσες σε μια απαντηση από ειδικό που ρωτουσε μια κοπέλα σχετικά με το θέμα του μικτου θηλασμου. Αν βρω την αναρτηση θα την βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει από ειδικους ότι αν ο θηλασμος ξεπερνα το 80% τα οφέλη είναι τα ίδια. Παντα φυσικά υπαρχει ο κίνδυνος σύγχυσης κ αποθηλασμού αλλα αυτό είναι άλλο θεμα

 

Τα οφέλη δεν ειναι ακριβώς τα ίδια καθώς το παιδι εκτείθεται απο μικρο στην αγελαδινη πρωτεΐνη αλλα ο λιγο θηλασμος ή ο θηλασμος του 80% ή και του 10% ειναι καλύτερος απο τον καθόλου θηλασμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού, αυτό αφορά τα αντισώματα και μόνον! Για τα άλλα οφέλη του θηλασμού δεν έχει βρεθεί μέχρι τώρα να ισχύει κάτι παρόμοιο, σωστά;

Για ποια άλλα οφέλη μιλάμε;

 

Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε ολόκληρη την έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια άλλα οφέλη μιλάμε;

 

 

Ο θηλασμός φαίνεται να προσφέρει μεταξύ άλλων μικρότερη πιθανότητα μελλοντικής οστεοπόρωσης για τη μητέρα, και προστασία του παιδιού από αλλεργίες και παχυσαρκία.

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός φαίνεται να προσφέρει μεταξύ άλλων μικρότερη πιθανότητα μελλοντικής οστεοπόρωσης για τη μητέρα, και προστασία του παιδιού από αλλεργίες και παχυσαρκία.

 

Και σακχαρώδη διαβήτη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...