Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάσκα στους συγγενείς όταν επισκέπτονται το νεογέννητο;


Simpsina

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

 

ήθελα να σας ρωτήσω την εμπειρία σας και τη γνώμη σας για ένα θέμα. Μια φίλη μου που γέννησε πρόσφατα θεώρησε απαραίτητο να ζητήσει από τους συγγενείς και φίλους που επισκέπτονταν το νεογέννητο να φοράνε στο πρόσωπο από αυτές τις μάσκες τις ιατρικές που καλύπτουν το στόμα έτσι ώστε να μην ανασαίνουν κοντά στο μωρό και γίνεται έτσι διακίνηση μικροβίων…. Ποιά είναι η γνώμη σας και τι κάνατε όταν γεννήθηκε το δικό σας παιδάκι σχετικά με αυτό; Εγώ θα ήθελα να το εφαρμόσω αλλά είναι και λεπτό το ζήτημα καταλαβαίνετε, μπορεί οι συγγενείς να παρεξηγηθούν, άσε που ο άντρας μου είναι αντίθετος με αυτό…. Εσείς τι λέτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν πήρα καμία τέτοια προφύλαξη, αλλά γέννησα καλοκαίρι, είμασταν συνέχεια σε ανοιχτό χώρο και όλοι όσοι επισκέφτηκαν το μωρό στην αρχή κράτησαν αποστάσεις από μόνοι τους. Αν γεννήσεις σε εποχή με πολλές ιώσεις, νομίζω ότι είναι σημαντικό να λάβεις τα κατάλληλα μέτρα, αν όχι μάσκες μπορείς να ζητήσεις να μην σας επισκεφτούν τον πρώτο καιρό ή να μην δώσεις το μωρό σε κανέναν να το κρατήσει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έδωσα μάσκες (είχα γεννήσει Απρίλιο) απλά στο μαιευτήριο αν και είχα rooming in τις ώρες του επισκεπτηρίου έδινα το παιδί στις μαίες (αν ήθελε να θηλάσει μου το έφερναν αφού ζητούσαν από τον κόσμο να βγει από το δωμάτιο) και στο σπίτι δεν δέχτηκα επισκέψεις τον πρώτο 1,5 μήνα. Οι ελάχιστοι και πολύ κοντινοί συγγενείς που ήρθαν εκείνο το διάστημα απλά δεν έπιασαν το μωρό ούτε τους άφηνα να έρχονται πολύ κοντά. Μετά ήταν καλοκαίρι και λείπανε διακοπές έτσι δεν είχαμε πολλά σούρτα-φέρτα ;) . Προσωπικά εκτός από το θέμα των μικροβίων δεν μου αρέσει καθόλου να πασάρουμε τα νεογέννητα λες και είναι μπάλα στον ένα και στον άλλο, όταν ξεπεταχτούν λίγο είναι διαφορετικά αλλά τον πρώτο καιρό θεωρώ ότι όσο λιγότερα χέρια τα πιάνουν τόσο καλύτερα είναι.

 

Ωστόσο συμφωνώ με τη Little Monkey ότι αν γεννήσεις σε εποχή που οι ιώσεις βρίσκονται σε έξαρση τότε τα μέτρα που λαμβάνεις είναι διαφορετικά. Μπορείς να ρωτήσεις και τον παιδίατρο σου στην πρώτη επίσκεψη που θα κάνει όταν με το καλό πάρετε το μωρό σπίτι για να σε κατευθύνει καλύτερα και να έχεις ένα επιχείρημα για να πείσεις τον άντρα σου!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσο λεπτή και να ειναι η θέση μιας λεχωνας προεχει η ασφάλεια της και του βρεφους επίσης.προσωπικά... (γεννησα Μαρτιο)...μεχρι να 40ήσω τουλάχιστον δεχτηκα μόνο γονεις και αδερφια σε δοσεις.οχι ολοι μαζι.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρώτο το γέννησα το χειμώνα του '10,τότε με την πανδημία της γρίπης.Δεχτήκαμε ελάχιστους ενήλικες και κανένα παιδί.Δεν έδωσα μάσκα,αλλά με το που έμπαιναν σπίτι τούς έβαζα απολυμαντικό στα χέρια,λέγοντας χιουμοριστικές φράσεις τύπου "η λεχώνα έχει το ακαταλόγιστο",ώστε να μην τσινίσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, να χαίρεστε τα παιδάκια σας! Δεν ξέρω είναι ένα θέμα που με απασχολεί πολύ, γιατί ναι μεν θα γεννήσω καλοκαίρι και δεν θα έχει πολλές ιώσεις, όπως αναφέρατε, και οι συγγενείς που θα δεχτούμε είναι οι οικογένειές μας, όχι άλλοι, αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι διακριτικοί οι συγγενείς, δηλαδή μπορεί να απαιτούν να πάρουν το νεογέννητο αγκαλιά, να θέλουν να το φιλάνε, να σκύβουν από πάνω του και τέτοια και τί τους λες μετά…… Και καλά αν είναι οι δικοί σου, αν είναι τα πεθερικά σου τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση… Και αυτό που σκέφτομαι είναι να κάνω rooming in, αλλά κάτι πρέπει να κάνω όμως γιατί δεν μπορεί να είναι όλη την ώρα κοντά στο μωρό οι συγγενείς. η θα τους δώσω να φοράνε μάσκες ή θα τους περιορίσω το επισκεπτήριο να μην είναι όλη την ώρα μέσα. Η μπορεί να κάνω και αυτό που ανέφερε μια κοπέλα παραπάνω, ότι δηλαδή όταν έρχονται οι συγγενείς το δίνεις στις μαίες και το πέρνεις μετά για να θηλάσεις. Ευχαριστώ και πάλι!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται υπερβολή όλα αυτά. Επειδή η φίλη σου έβγαλε από το κεφάλι της κάτι, να το κάνεις και εσύ. Μάσκα μας σύστησε γιατρός να φοράει ενήλικας που έχει επαφή με νεογέννητο, μονο όταν ο άντρας μου είχε ίωση με πυρετό και δεν μπορούσε να πάει αλλού. Στη μάνα του, έπρεπε να πάει, είπε ο παθολόγος του. Και επειδή έπρεπε να βοηθάει ο σύζυγος και αγκάλιαζε και τάιζε με μάσκα και ευτυχως δεν κολλήσαν τα παιδιά. Κόλλησαν όμως κάποιες μέρες μετά, μια αθώα ευτυχώς ίωση από ξαδερφάκι που εμφανίστηκε με μύξες που βαφτίστηκαν ανάλαφρα και αδιάφορα, από όποιον εμφάνισε το άρρωστο παιδί ξαφνικά στην πόρτα μας "σκέτες μύξες, όχι ίωση ".

 

Επίσης στο δρόμο προς το σπίτι από το μαιευτήριο το ένα παιδί εκδήλωσε ίωση που είχε κολλήσει από τη ΜΕΝΝ (από ενήλικα ειδικό και αποστειρωμένο υποτίθεται) που ευτυχώς επίσης ήταν αθώα και ευτυχώς που έγινε φανερή στο αυτοκίνητο, αλλιώς το παιδί θα έμενε περισσότερες μέρες στη ΜΕΝΝ και άρρωστο ταυτόχρονα. Οπότε και το δινω στις μαίες δεν ειναι και εξασφάλιση. Και οι μαίες άνθρωποι είναι με ιώσεις. Είναι εκπαιδευμένες να προσέχουν καλύτερα, αλλά δεν σημαίνει πάντα τη μέγιστη προστασία.

 

Μάσκα δεν φοράνε στο μαιευτήριο για τα υγιή νεογέννητα ούτε οι γιατροί ούτε οι μαίες και αυτές θα πιάσουν το παιδί θες δεν θες και θα είναι πολλές! Οπότε είναι θέμα κανόνων υγιεινής και κατά πόσον έχεις συγγενείς που βαφτίζουν την ίωση αλλεργια και κυκλοφορούν στα μαιευτήρια! Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το θεωρω υπερβολη να ζητησεις απο τον αλλο να φορεσει μασκα. Κι να σου πω την αληθεια το χειροτερο ειναι η επαθη των απλυτων χεριων καποιου με το μωρο. Οποτε καλυτερα να τους λες να πλενουν τα χερια τους και φυσικα να μην οαρει καποιος το μωρο αγκαλια χωρις την αδεια σου. Εγω ειχα βαλει μπροστα τη μανα μου που τους το ελεγε ευθεως καιπρολαβαιννε καταστασεις!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται υπερβολή όλα αυτά. Επειδή η φίλη σου έβγαλε από το κεφάλι της κάτι, να το κάνεις και εσύ. Μάσκα μας σύστησε γιατρός να φοράει ενήλικας που έχει επαφή με νεογέννητο, μονο όταν ο άντρας μου είχε ίωση με πυρετό και δεν μπορούσε να πάει αλλού.

 

Μάσκα δεν φοράνε στο μαιευτήριο για τα υγιή νεογέννητα ούτε οι γιατροί ούτε οι μαίες και αυτές θα πιάσουν το παιδί θες δεν θες και θα είναι πολλές! Οπότε είναι θέμα κανόνων υγιεινής και κατά πόσον έχεις συγγενείς που βαφτίζουν την ίωση αλλεργια και κυκλοφορούν στα μαιευτήρια! Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις!

 

Συμφωνω απολυτα!!! Επιβαλλεται να φορεσει καποιος μασκα ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ, για οποιονδηποτε αλλο λογο απλα το θεωρω υπερβολη!!! Δεν μπορεις να αποκλισεις ενα υγιη ανθρωπο τη στιγμη που γεννηθηκε ενα υγιες μωρο, θα τον αποκλισεις μονο αν το μωρο ειναι αρρωστο η το αντιστροφο οπως προανεφερα!!!

 

Κατα τα αλλα οι κανονες υγιεινης παραμενουν (στο συνολο τους + ορισμενων αλλων για την καλυτερη προστασια του νεογνου) ως εχουν ΚΑΙ για το νεογεννητο, ομως χρηζουν επιπλεον προσοχης ως προς τη σχολαστικοτητα και τη συνεπεια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Μάσκα δεν φοράνε στο μαιευτήριο για τα υγιή νεογέννητα ούτε οι γιατροί ούτε οι μαίες και αυτές θα πιάσουν το παιδί θες δεν θες και θα είναι πολλές! Οπότε είναι θέμα κανόνων υγιεινής και κατά πόσον έχεις συγγενείς που βαφτίζουν την ίωση αλλεργια και κυκλοφορούν στα μαιευτήρια! Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις!

Όπως είπες όμως οι μαίες είναι εκπαιδευμένες να προσέχουν οπότε το ρίσκο είναι μικρότερο. Ούτε θα πιάσουν το μωρό να το φιλήσουν, ούτε θα το φτύσουν για να μην το βασκάνουν, ούτε θα φταρνιστούν πάνω του ή κοντά του (ελπίζουμε).

 

Πάντως νομίζω ότι σε εποχή που δεν υπάρχει έξαρση ιώσεων είναι υπερβολή να δίνεις μάσκες στους επισκέπτες. Ένα απλό πλύσιμο των χεριών και ένα καθαρό σεντονάκι στην αγκαλιά τους νομίζω ότι είναι αρκετό εφόσον είναι (φαίνονται) υγιείς. Εξαρτάται από τους συγγενείς βέβαια. Αν είναι πολύ των φιλιών με το νεογέννητο, μπορείς ίσως να περιορίσεις τις επαφές ή να τους ζητήσεις να του φιλάνε το ποδαράκι. Νομίζω είναι καλύτερα από το να τους βάλεις να φοράνε μάσκες χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο πρώτο παιδί είμαστε πιό ευαίσθητες. γέννησα και τα 2 παιδιά καλοκαιράκι. όταν γέννησα το 2ο, δεν σταμάτησα το 1ο από τον παιδικό σταθμό. απλά, έπλενε χέρια κι άλλαζε ρούχα όταν ερχόταν από το σχολείο. οι ενήλικες έπλεναν χέρια και δεν πολυπλησίαζαν το μωρό. ευτυχώς δεν κολλήσαμε κάτι.

η αδερφή μου γέννησε και τα 3 της παιδιά χειμώνα. η παιδίατρος (την ίδια έχουμε) απαγόρευσε οποιαδήποτε επαφή με παιδάκια και οι μεγάλοι να πλένουν χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησαν όμως κάποιες μέρες μετά, μια αθώα ευτυχώς ίωση από ξαδερφάκι που εμφανίστηκε με μύξες που βαφτίστηκαν ανάλαφρα και αδιάφορα, από όποιον εμφάνισε το άρρωστο παιδί ξαφνικά στην πόρτα μας "σκέτες μύξες, όχι ίωση ".

 

Οπότε είναι θέμα κανόνων υγιεινής και κατά πόσον έχεις συγγενείς που βαφτίζουν την ίωση αλλεργια και κυκλοφορούν στα μαιευτήρια!

 

Μα αυτά είναι που φοβάται κανείς. Προφανώς και το μωρό δεν κινδυνεύει από τον υγιή επισκέπτη που τηρεί τους κανόνες υγιεινής. Έλα όμως που δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που δεν σκέφτονται λογικά και επειδή εμείς και τα μωρά μας είμαστε αυτοί που τελικά θα ταλαιπωρηθούμε αν κολλήσουν κάτι καλό είναι να λαμβάνουμε τα μέτρα μας.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν ειμαι πολυ της μάσκας, μου το πρότεινε η μάνα μου οταν γέννησα αλλα εγω γέλασα με την ιδέα

Για μένα το πιο σημαντικό ειναι να πλένουν τα χέρια τους οταν έρχονται σπίτι και να βγάζουν τα παπούτσια.. Μασκα ειναι λίγο υπερβολη

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν ειμαι πολυ της μάσκας, μου το πρότεινε η μάνα μου οταν γέννησα αλλα εγω γέλασα με την ιδέα

Για μένα το πιο σημαντικό ειναι να πλένουν τα χέρια τους οταν έρχονται σπίτι και να βγάζουν τα παπούτσια.. Μασκα ειναι λίγο υπερβολη

 

Εγω να δεις ποσο γελαω οταν μου λενε "ε και τι θα γινει αν πατησω με τα παπουτσια μεσα" :shock::shock::shock: ???!!! Αλλα εγω καθε φορα (ως προς απαντηση) μεταμορφωνομαι σε σκυλλα και χαρυβδη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φαινεται πολυ η μασκα.εγω γεννησα τελος Ιανουαριου και ειχα δεχτει επισκεψεις στο σπιτι και επλεναν τα χερια τους(δεν χρειαζοταν να τους το πω εγω παλι καλα)και ενα σεντονακι για οποιους το πηραν αγκαλιτσα.οταν κολλησαν γριπη ο αδερφος μου με την νυφη μου και το ανηψακι απλα τους ειχαμε αποκλεισμενους και απεφευγε και η μητερα μου να πηγαινει γαι να μην μου την φερει την γριπη στο σπιτι.παρ ολα αυτα τιποτα δεν μπορεις να αποκλεισεις πχ ο αντρας μου που στην δουλεια του ερχοταν σε επαφη με τοσους ανθρωπους αναγκαστικα και καποιοι σιγουρα ειχαν γριπη θα πρεπε μ αυτην την λογικη να φοραει μασκα για να μην φερει στο σπιτι τιποτα.εγω προσωπικα δεν θα ενοχλιομουν αν πηγαινα σε ενα σπιτι και μου το ζητουσαν,απλα θα το θεωρουσα λιγο υπερβολη αλλα δεν θα εκρινα καμια μανουλα που θελει να παιρνει προφυλαξεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάσκα συστήνεται στα προωράκια απ΄τους παιδίατρους τον πρώτο μηνα αλλά και σε εποχή που κυκλοφορούν πολλές ιώσεις. Είναι υπερβολές για φυσιολογικά μωράκια βρε παιδιά, όποιος θέλει να επισκεφθεί το νεογέννητο στο σπίτι, θα πλύνει καλά τα χέρια του και θα το πιάσει με πανούλα (γιατί δεν ξέρεις πόσο καθαρά είναι τα ρούχα του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δεις ποσο γελαω οταν μου λενε "ε και τι θα γινει αν πατησω με τα παπουτσια μεσα" :shock::shock::shock: ???!!! Αλλα εγω καθε φορα (ως προς απαντηση) μεταμορφωνομαι σε σκυλλα και χαρυβδη!!!

 

Μπράβο!!

Και είχα συγγενή που προσβλήθηκε οταν τους είπα να πλύνουν χέρια (με το καλο!!!) πριν αγκαλιάσουν 5 μερών παιδι! Που ξερω αν πλένει χέρια αυτος οταν παει τουαλέτα;

Η πεθερά μου ήθελε να φέρει την 2 χρόνων τοτε ανιψιά μου που ηταν ένας κουβάς με ιούς, και προσβλήθηκε οταν της είπα να περιμένει 8 βδομαδες!!

 

Οπότε εντάξει μασκα υπερβολή αλλα μην το χ**ουμε κιόλας !

Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι την επιλογή της καθε μανούλας,αλλα ειλικρινά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν μου ζητηθεί να βάλω μάσκα....ειναι όντως υπερβολή...εκτός κ αν το μωράκι έχει κάποιο θέμα,αλλα οταν ολα ειναι φυσιολογικα γιατί?

Προσωπικά απο περιπτώσεις που εχω δει,οσα μωράκια τα υπερπροστατευανε με τέτοιες υπερβολές,ηταν αυτα που αργότερα αρρωσταίναν με το παραμικρό..

Δεν είναι τόσο ευαίσθητα τα μωράκια οσο νομίζουμε...

Τώρα αν κάποιος γριπωμενος θέλει να επισκεφθεί νεογέννητο ε τοτε τι να πω...καλύτερα να του πουμε στσ ισα οχι κ να του εξηγήσουμε το λογο,γιατί προφανώς καποιοι άνθρωποι απλα δεν σκέφτονται...

Link to comment
Share on other sites

Πλύσιμο χέρια και να βάζουν αυτη τη μεγάλη πάνα πως το λένε αυτο το μεγάλο παν ίσα σεντόνι που έχουμε για να ακουμπάμε τα μωρά, δε θυμάμαι, αυτά μόνο κάναμε και κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι βρε κορίτσια ότι δεν μπορείς να ξέρεις πότε κάποιος είναι άρρωστος και άμα δεν έχει τη διακριτικότητα να σου το πει από μόνος του τι κάνεις τότε; το αφήνεις στην τύχη; Θα σας πω ένα παράδειγμα, παλιά ερχόταν στο σπίτι μου ένα παιδάκι να του κάνω μάθημα. Κάναμε λοιπόν μια μέρα μάθημα όλα καλα το παιδάκι ούτε μύξες ούτε τίποτα και με πέρνει η μάνα του την άλλη μέρα και μου λέει α δε θα έρθουμε την επόμενη φορά γιατί το παιδί ανέβασε πυρετό και διαγνώστηκε χτες ότι έχει στρεπτόκοκκο μου το είπε σταφυλόκοκκο μου το είπε δεν θυμάμαι ακριβώς.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιες ασθένειες (όπως ένα άλλο παράδειγμα μονοπυρήνωση που κόλλησε μια φίλη μου το κατακαλόκαιρο) δεν είναι δυνατόν να γνωρίζεις εάν τις έχει κάποιος γιατί απλά μπορεί να μην έχουν τα κοινά συμπτώματα που εμείς θεωρούμε ασθένεια, όπως τη μύτη του, βήχα, φτέρνισμα κ τέτοια. Οπότε ίσως καλύτερα να φυλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά...

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Προςωπικα δεν θα άφηνα παιδακια δίπλα σε νεογέννητο τους πρώτους δυο μηνες :-)

Αν ειναι το δικο μου παιδι δίπλα που εχει φέρει κάτι απο παιδικό πάσο δεν μπορω να κανω και διαφορετικά αλλα παιδια οχι στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος δεν φταρνιστει η βηξει η πιασει το παιδι με βρωμικα χερια πως ακριβως θα το κολλησει;;;;; Τα μικροβια αυτα απ οτι ξερω μεταφερονται με τα σταγονιδια. Επισης, οσο πιο επικινδυνος ειναι ενας ιος η βακτηριο τοσο πιο δυσκολα κολλαει, αλλιως θα ειχαμε πανδημιες..

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ενα μου παιδακι που το γεννησα Γεναρη , το ειχα στην απομονωση....στο νοσοκομειο δεχτηκα ελαχιστους και στο σπιτι οποιος ερχονταν τον εβαζα να δει το μωρο απο μακρυα......μασκα δεν εβαλα αε κανεναν αλλα θα εβαζα αν εβλεπα καποιο συναχι, βηχαλακι κλπ....και μη μου πειτε ΄θα ερχοταν καποιος στο μωρο με τετοια συμπτωματα?΄...ερχονται πολλοι ναι!!! Και λενε και το θεικο ΄δεν εχω κολλησει κατι, κρυωσα εχθες πιυ εκανα μπανιο ΄ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας και απο μενα. εγω κοριτσια οταν γεννησα,στο μαιευτηριο ηρθε μια θεια μου με συναχι και εφυγε κακην κακως κ χεστηκα που παρεξηγηθηκε. οι υπολοιποι επαιρναν το παιδι αγκαλια με σεντονακι. ακομα κ ο πατερας μου που καπνιζε πολυ και μυριζε η ανασα του,του εδωσα ειδικο σπρει να βαλει στο στομα(γιατι κι εγω καπνιζα πολυ κ ειχα παρει μετρα).αλλα δεν υποχρεωσα κανεναν να φοραει μασκα.ηταν κ αρχες σεπτεμβρη,πολυ ζεστη.

στο σπιτι δυστυχως ειχαμε γινει κεντρο διερχομενων.δε μπορουσα να θηλασω,ειχε ξεκινησει κ η επιλοχεια καταθλιψη,ολο εκλαιγα και φυσικα κανεις δεν εδινε σημασια.οι γονεις μου ηταν διακριτικοι κ δεν ερχονταν αν δεν τους ελεγα. οι υπολοιποι ομως.... φταιει και ο αντρας μου σε αυτο,γιατι εγω δεν ημουν σε θεση να πεταξω κανεναν εξω..

ομως εχω παει προσφατα σε σπιτι με νεογεννητο και οταν το πηρα αγκαλια,ειχα πλυνει χερια και φορεσα σεντονακι κ σκεφτειτε οτι ειχα κανει μπανιο πριν παω και φορουσα φρεσκοπλυμενα ρουχα.αν με υποχρεωναν να φορεσω και μασκα,δεν θα μου αρεσε για να πω την αληθεια. ο καθαρος κ υγιης ανθρωπος φαινεται πιστευω..

ξερω ομως και μανα που απο τη μερα που γεννησε,το παιδι το εχει σε 'φουσκα'.δεν πλησιαζε κανενας ουτε εξω απο το μαιευτηριο,επισκεψεις μηδεν στο σπιτι για παρα πολυ καιρο.δεν το εβγαζε καν εξω για βολτα,καλα ουτε λογος για παιδικο σταθμο,αποστειρωνε τα παντα μεχρι 5 (!!!!!!) ετων,με αποτελεσμα το παιδι να μην εχει αντισωματα και να αρρωσταινει συνεχεια!! καθε μηνα το ετρεχαν στο παιδων με υψηλο πυρετο!κ η ιστορια συνεχιζεται μεχρι κ σημερα.το χειροτερο ειναι πως αναρωτιουνται ακομα 'τι φταιει' ....

αισχος...

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...