Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή στερεών και νυχτερινοί θηλασμοί


Recommended Posts

Γεια σας εχω ένα κοριτσάκι 8,5 μηνών, και το πρόγραμμα μας (περίπου) εχει ως εξης

 

08.00 θηλασμος

ύπνος

10.30 φρουτοκρεμα

13.00 θηλασμος

υπνος

15.30 κρεας με λαχανικά (κοτόπουλο ή μοσχάρι) και μια φορα την εβδομάδα φακές

18.00 θηλασμος

20.30 150 -170 μλ γαλα δικο μου με μπιμπερο

υπνος

 

Αυτό το ημερησιο πρόγραμμα εχουμε εδώ και πολύ καιρο. Από 50 ημερων κοιμοταν ολο το βραδυ χωρις να εχει ξυπνησει σχεδόν ποτε.

 

Από τότε που μπήκαν οι στερεές, έχουν προστεθεί στα ανωτέρω και ενας ή δύο μεταμεσονύχτιοι θηλασμοί περίπου στις 12 με 1 το βραδυ και στις 5 το πρωι. Καποιες νυχτες ξυπναει μόνο μια φορα και σπανίως καμία.

 

Μου κανει μεγαλη εντυπωση οτι πριν τις στερεες δεν ξυπνουσε καθόλου και μετα τις στερεες προσθεσε νυχτερινα γευματα. Δεν πρεπει να χορταινει καλυτερα τωρα?

Δηλαδή αντι να αντικαταστήσουμε θηλασμούς με τα γευματα τους μεταφέραμε το βραδυ? :confused:

 

Εχει καμια μαμα αναλογη εμπειρια ή ξερετε τι μπορει να συμβαινει?

 

Να πω επισης πως δεν ξυπνει απλως, κλαιει σπαρακτικα και μολις την βάλω στο στηθος πινει με μανία. Με ρουφαει σαν ηλεκτρικη σκούπα και μόλις πιει ξερενεται παλι στον υπνο αμεσως. Δηλαδη δεν το κανει απλα για πιπιλισμα (εξαλλου εχει παντα πιπιλα στον υπνο), ουτε για νανουρισμα γιατι κοιμαται παρα πολύ ευκολα μολις την βαλω στην κουνια.. λες και εχει κουμπι ένα πραγμα..

 

Είναι δυνατον να μην χορταινει? Τρωει ένα ξεχυλο μπολακι κρεμα και στα 2 γευματα. Σε λιγο καιρο θα ξεκινησω δουλεια και θα ηθελα να κοιμάμαι γιατι εχω πολύ απαιτητικη δουλεια που απαιτει συγκεντρωση. Αλλα περα από αυτό ανησυχώ και για το τι συμβαινει επειδή δεν μπορει να είναι τυχαιο που αρχισε να ξυπναει μολις ξεκινησαν οι στερεες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κοριτσι καλημερα!Τι ωραία που τα λες...

Εμείς παλευουμε για να φάει η μπέμπα μισό πιατάκι φαγητό!

Θηλαζει όποτε θέλει , κοιμαται μονο με στήθος , δεν πιάνει μπιμπερό κ πιπίλα κ τώρα τελευταία κανει πολυ ανησυχο ύπνο.Μπορεί να ξυπναει κ δεκα φορές!

 

Τελος πάντων..

 

Μηπως βγαζετε κανένα δοντακι κ είναι πιο ανησυχο το βράδυ;

Ή μηπως βιωνει το άγχος του αποχωρισμού;Εμένα η δική μου δεν μ αφήνει ούτε στο δίπλα δωματιο να παω.Ουρλιάζει απ το φοβο μη φύγω!

Δε νομιζω οτι δεν χορταίνει.Είναι πιθανό κ να διψάει γι αυτο να θηλάζει..

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσι καλημερα!Τι ωραία που τα λες...

Εμείς παλευουμε για να φάει η μπέμπα μισό πιατάκι φαγητό!

Θηλαζει όποτε θέλει , κοιμαται μονο με στήθος , δεν πιάνει μπιμπερό κ πιπίλα κ τώρα τελευταία κανει πολυ ανησυχο ύπνο.Μπορεί να ξυπναει κ δεκα φορές!

 

Τελος πάντων..

 

Μηπως βγαζετε κανένα δοντακι κ είναι πιο ανησυχο το βράδυ;

Ή μηπως βιωνει το άγχος του αποχωρισμού;Εμένα η δική μου δεν μ αφήνει ούτε στο δίπλα δωματιο να παω.Ουρλιάζει απ το φοβο μη φύγω!

Δε νομιζω οτι δεν χορταίνει.Είναι πιθανό κ να διψάει γι αυτο να θηλάζει..

Link to comment
Share on other sites

Eirinako, μάλλον πρέπει να σκεφτείς να εντάξεις και κάποιο απογευματινό σνακ...

Πάντως, από την περιγραφή σου, φαίνεται ότι πράγματι το παιδί ΠΕΙΝΆΕΙ. Και, προσωπικά, μου φαίνεται εύλογο γιατί είναι πολλές οι ώρες από 20:30 (τελευταίο γεύμα) έως τις 08:00 (πρωινό γεύμα) για να μένει άδειο το στομαχάκι...

Link to comment
Share on other sites

Eirinako κι εμενα τα έκανε αυτά ακριβώς πριν τις στέρεες, ή όταν μειωνόταν το γάλα μου. Γιατί κι εμένα στην αρχή δεν πολυξυπνούσε, άντε μία στις 5 ή 6 το πρωί. Και ρούφαγε τόσο που με πονούσε. Μου φαίνεται κι εμένα ότι πεινάει το μωρό, τώρα που αποθήλασα (μετά τους 8 μήνες) το καταλαβαίνω καλύτερα, τρώει 240 το βράδι κι ούτε ξέρω πως έβγαζα τόσο γάλα.

Αν δεν σε ενοχλεί, συνέχισε να θηλάζεις το βράδι, δεν είναι κακό, αφού το θέλει, όσο μεγαλώνει αυξάνονται οι ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω και πολλη εμπειρια για να σε συμβουλεψω, γιατι κι εγω τωρα τα μαθαινω, απλά θα σου πω την δική μας περίπτωση εγκυκλοπαιδικά, που λένε ;) : εμείς από τις 8.30 το βραδυ (θηλασμός), ξανατρωμε στις 8 το πρωί (θηλασμός)-σερι υπνος, αλλά το απόγευμα, μεταξύ 6 και 7, τρωει ενα κανονικό γευμα [κρεμα (τυπου κεχρι ή βρωμη) ή γιαούρτι ή τραχανα με λαχανικά κλπ], αυτο το καναμε ήδη από την ηλικία σας (και πιο νωρίς), όχι μονο τωρα που κοντευουμε να χρονισουμε.Πώς και δεν εχεις ενταξει απογευματινό γευμα ακόμα?Μονο γαλατακι από το μεσημερι και μετα?

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock: Εγώ δεν είχα δει ότι έλειπε το απογευματινό!!!

Νόμιζα πως απλά πεινάει περισσότερο.

Αρα σας λείπει ένα γεύμα! μεγαλώνει το μωρό - μεγαλώνουν και οι ενεργειακές του ανάγκες.

Μην το παραλείπεις. Αν δεν θες τα έτοιμα, δώσε μεσημεριανό ή βραστά φρούτα με δημητριακά. Εχουν αναφερθεί συνταγές σε πολλά ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Για το απογευματινο πραγματικά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να της λειπει :shock:. Ντοινγκ νιωθω λιγο χαζη... και η αληθεια είναι πως εδώ και ένα μηνα εχει μεγαλη εξελιξη κινητικα. Ενώ πριν ουτε που καθοταν καλα καλα, τωρα κανει βαρελάκια, σηκώνεται και είναι ολη μερα στο ποδι με πολύ παιχνιδι. Εχουν οντως ξεμυτισει δειλα τα πρωτα 2 κατω δοντακια αλλά δεν δειχνει να υποφερει. Μαλλον χρειαζεται κι άλλο φαγητο για όλα αυτά τα κατορθωματα. .. Απλα μπερδευτικα από το γεγονος πως ενώ προσθεσαμε τοσο φαγητο, πειναει ακομα πιο πολύ. Θα μου πειτε άλλο 5 μηνων άλλο 9..Αλλά ξερω και άλλα μωράκια που δεν τρωνε πολύ και βασικα θηλαζουν και σκεφτομουν πως δεν της στερω κατι.

 

Για το απογευματινο τώρα, ο λόγος που δεν το εχω βαλει ακομα είναι πολύπλευρος.

Από νεογεννητο ειχε τεραστιο πρόβλημα παλινδρόμησης και στην ένταξη του φρουτου και του λαχανικου είχαμε πολλα πισωγυρίσματα και τα κόβαμε και ξεκινούσαμε παλι γιατι εβγαζε ρουκετες ειτε φαγητο ειτε γαστρικα υγρα και ενιωθα καπου ότι πιεζοταν και δεν ηθελα να την μπουκωσω και άλλο. Εδώ και κανα μηνα όμως η παλλινδρομηση εχει εξαφανιστεί και το φαγητο είναι κανονικη μεριδα. Ουτε στο γαλα δεν βγαζει ποτε γουλιες πλεον και ειμαστε πολύ χαρούμενοι γιαυτο. Με όλα αυτά είχαμε αργησει ένα μηνα το κρεας (βαση του πραγραμματος της γιατρου) και δεν ξερω γιατι ειχα φοβηθεί και ειχα δωσει βαση στο να φαει το κρεας. Ισως να είμαι και υπερβολικη.

 

Κρεμες του εμποριου εννοείται δεν θελω να δωσω αλλα δυστηχως σε λιγοτερο από μηνα παω δουλεια και το μωρο θα παει βρεφικο :-(. Οποτε ειχα αγχωτικο στοχο να μαθει να τρωει φρουτα λαχανικα και κρεας με ορεξη για να μην της δινουν βλακείες η να θελει να θηλασει και να εχουμε πρόβλημα.

 

Το να θηλαζει το βραδυ δεν με ενοχλεί τοσο ως γεγονος, ισα ισα που θα με βοηθουσε στην διατηρηση της γαλουχιας γιατι αν λειπω ολη μερα και θηλαζει μονο απόγευμα μαλλον θα μου κοπει το γαλα και γενικα εχω αγχος και με αυτό γιατι θα ηθελα να συνεχισω μεχρι το ετος, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θεμα. Με ειχε προβληματισει η αλλαγη. Αν θηλαζε παντα βραδυ δλδ ισως να μην ειχα θορυβιθει.

 

Στο σταθμο τους ειπα πως δεν θελω να τρωει κρεμα και θα τους πηγαινω γαλα δικο μου ή γιαουρτι και μου ειπαν οκ αλλα από τοτε τα πραγματα αλλαξαν αφου το γαλα μαλλον δεν την καλυπτει από ότι καταλαβαινω και από τις εμπειριες σας.

 

Την προσπαθω για γιαουρτι, αλλα δεν το θελει με τιποτε και εχω στεναχωρηθεί γιατι τι θα τρωει στο σταθμο? αποκλειεται να της φτιαχνουν ξεχωριστο γευμα αφου δινουν σε όλα φαριν λακτε. Δεν ξερω πως πιστευα ότι με το γαλα θα είναι οκ.

 

θα παρω την γιατρο να μου πει για απογευματινο, γιατι προς το παρον μου εχει πει μονο κρεμα ή γιαούρτι αλλά την προηγουμενη φορα που ειχα παει,δεν ειχε ακομα τοση πεινα για να επιμείνω και σε κατι άλλο.

 

τι να κανω? να της δινω απογευματινο κατι από αυτά που προτείνονται γενικα και όταν παει σταθμο τι ? ή θα πειναει ή θα τρωει φαριν λακτε :(.

πως μπορω να την κανω να φαει το γιαουρτι? υπαρχει κατι άλλο που θα μπορουσα να εχω εγω ετοιμο και να τους το πηγαινω? φοβάμαι ότι αν πρεπει να μπουν σε διαδικασια να κανουν κατι επιπλέον, ότι απλα δεν θα το κανουν.

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

θα με βοηθουσαν οι συμβουλες σας.

 

Επισης νερο πίνει 2-3 γουλιες μετα το φαγητο και 2-3 ενδιάμεσα στα γευματα. Ποσο πρεπει να πίνει ? δεν την καλυπτει και ο θηλασμος? το βραδυ που ξυπναει δεν θελω να της δινω νερο γιατι αν πειναει δεν την βοηθαει νομιζω.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν κάποια μωράκια τρώνε περισσότερη ποσότητα από κάποια άλλα. Είμαστε σχεδόν στην ίδια ηλικία με την μικρή μου, πραγματικά χρειάζονται ενέργεια, τώρα σηκώνεται η δική μου, μπουσουλάει και πραγματικά μέρα με τη μέρα δυναμώνουν κυρίως τα πόδια της.

 

Παλινδρόμηση είχε η μεγάλη μου και σε καταλαβαίνω, αλλά εφόσον το ξεπεράσατε είστε τυχεροί. Εμένα ως τους 14 μήνες παιδευόταν και δίναμε με το σταγονόμετρο το κρέας και τα εσπεριδοειδή.

 

Γιατί αγχώνεσαι με τις κρέμες και το γάλα σου; στον σταθμό δεν τα χρειάζονται αυτά, το πρωί δεν τρώνε φρουτάκι αλεσμένο; Αν στον σταθμό θέλουν κάτι έτοιμο, τότε στείλε φρούτα κομπόστα με δημητριακά αλεσμένο, δεν παθαίνει τίποτα, ούτε θέλει οπωσήποτε να είναι και ζεστό.

 

Γιαούρτι τα παιδάκια το ξεκινούν δύσκολα τον χειμώνα, μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός θα το φάει ευχάριστα, θα δεις. Κι αν θέλεις να το συνηθίζει λίγο λίγο, δοκίμασε να λιώσεις ωριμη μπανάνα μαζί - εγώ με το πηρουνάκι το κάνω, θα του φανεί πιο οικεία η γεύση.

 

Νεράκι ασφαλώς δώσε, δεν είναι κακό, μεγάλωσε πια, να πίνει το παιδί καλέ αφού μπήκε κανονικά στις στέρεες. Κι εγώ ώσπου να μπούμε για τα καλά δεν πολυέδινα.. Μετά κανονικά. Οχι το βράδι ομως.

Αυτά από εμένα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω τα παιδια ειναι τοσο ιδια κ τοσο διαφορετικα!

Η καθεμια θα σου πει κ κατι αλλο....Παντως εμενα πριν την ξεκινησω απογευματινο κοιμοταν ολο το βραδυ με το πολυ δυο ξυπνηματα..Τωρα που κ τρωει απογευματινο κ θηλαζει ξυπναει συνεχεια!Αναποδια παιδι μου!!

 

Eirinako δοκιμασε το γιαουρτι με μπανανα κ αβοκαντο.Επισης φροντισε να ειναι σε θερμοκρασια δωματιου(ουτε απο το ψυγειο ουτε ζεστο).

Οσον αφορα το νερακι, εννοειται πως δε θα της δωσεις το βραδυ.Θηλαζοντας ξεδιψαει κιολας,δεν χορταινει μονο!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω το γιαουρτι όπως μου λετε και οντως χειμωνιάτικα δεν τραβαει πολύ. Φανταζομαι οσο ζεσταινει ο καιρος θα το φαει πιο ευκολα όπως και το νερο θα το πινει πιο ευχαριστα.

 

Στο σταθμο ναι τρωνε κανονικα δεκατιανο φρουτα και μεσημερι φαγητο αλλα εχουν απογευματινο κρεμα και εκει δεν συμφωνω και ελεγα να μαθαινε το γιαουρτι, αλλα θα τους ρωτησω και τι άλλο θα μπορουσαν να δωσουν εκτος κρεμας. Εχουν φαριν λακτε και μπισκοτοκρεμα μου φαινεται τραβηγμενο για τοσο μωρο, θα ηθελα να φαει κατι πιο υγιεινό.

 

Τωρα κοιμηθηκε και περιμενω να ξυπνησει. θα προσπαθήσω να της δωσω και κατι άλλο εκτος από γαλα. Αν δεν φαει το γιαουρτι θα της βαλω λαχανικα που εχω από το μεσημερι κριμα είναι να πειναει. Να δω μερικες μερες αν φαει και απογευματινο αν θα ξυπναει με τοσο κλαμα.

 

ευχαριστω και παλι :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανέρχομαι.

 

Με το γιαουρτι εχουμε μικρη προοδο οποτε δεν χορταινει. Καποιες μερες που δεν τρωει καλα το μεσημεριανο της και της το συνεχιζω απόγευμα δεν ξυπναει τη νυχτα παρα μονο μια φορα.

 

Επικοινώνησα με την παιδιατρο και μου ειπε ότι σε αυτή την ηλικια δινουμε μονο κρεμα ή γιουρτι ή γαλα.

 

Τι θα κανατε εσεις?

Να συνεχισω φουλ θηλασμούς μεχρι να μας δωσει το ΟΚ η γιατρος για να προσθεσουμε κατι άλλο? Να δωσω κρεμα? Μου προτεινε βιολογικες φρεζυντερμ, αλλα βλεπω στα συστατικα πως εχουν γαλα δεύτερης βρεφικης ηλικιας και δεν τρελαίνομαι με αυτό, γιατι καναμε αμαν να κοψουμε το συμπλήρωμα, τωρα παλι σκονες να δινω? Η να παραβλεψω την γιατρο και να δωσω κατι άλλο πχ βρωμη από μονη μου? Ο αντρας μου δεν συμφωνει λεει ξερει η γιατρος καλυτερα.

 

εχω προβληματιστεί πολύ... γιατι βλεπω ότι η μικρη πειναει

Link to comment
Share on other sites

Eirinako, μην αποθαρρύνεσαι! Από την στιγμή που έχεις εντοπίσει το πρόβλημα (πείνα), όλα θα λυθούν.

Εφόσον δεν θέλεις να δώσεις κρέμα, μπορείς να της δίνεις λίγη σούπα λαχανικών από το μεσημεριανό της φαγητό, ή τραχανά (αν έχετε ξεκινήσει τα δημητριακά) ή κουάκερ.

Δεν νομίζω να έχει αντίρρηση σε αυτές τις τροφές η γιατρός σας. Είναι αρκετά συνηθισμένες για αυτήν την ηλικία. Σας τις απέκλεισε ρητά;

Link to comment
Share on other sites

Eirinako, μην αποθαρρύνεσαι! Από την στιγμή που έχεις εντοπίσει το πρόβλημα (πείνα), όλα θα λυθούν.

Εφόσον δεν θέλεις να δώσεις κρέμα, μπορείς να της δίνεις λίγη σούπα λαχανικών από το μεσημεριανό της φαγητό, ή τραχανά (αν έχετε ξεκινήσει τα δημητριακά) ή κουάκερ.

Δεν νομίζω να έχει αντίρρηση σε αυτές τις τροφές η γιατρός σας. Είναι αρκετά συνηθισμένες για αυτήν την ηλικία. Σας τις απέκλεισε ρητά;

 

Ναι μου ειπε ότι είναι υπεβολικο να ξανατρωει φαγητο πχ λαχανικα ή δημητριακα. Εγω εχω επηρεαστεί και νομιζω πως δεν εχει παρει και βαρος. Να δω τι θα μου πει κι αυτή σε 2 βδομάδες που θα την δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον τα νεωτερα παντως εχουν ως εξης:

 

Πηγα τωρα το απόγευμα στο βρεφικο σταθμο για τις λεπτομέρειες της εγγραφης. Συζητουσα λοιπον με την υπευθυνη το θεμα του απογευματινου και μου ελεγε πως το μεσημεριανο το δινουν στη μία το μεσημερι (εγω της το δινω πιο αργα γιατι θηλαζουμε και ενδιάμεσα) και ότι θεωρει πως οσο και να θηλασω μετα απόγευμα βραδυ και νυχτα είναι πολύ δυσκολο να μεινει μονο με γαλα το μωρο από τη μία το μεσημερι μεχρι την άλλη μερα στις 10 το πρωι που θα φαει φρουτο.

 

Μου ειπε αν θελω να πηγαινω γαλα ή κατι άλλο θα της το δινουν δεν εχουν θεμα, αλλα τι να πηγαινω? Αμαν πια και αυτή η παιδίατρος. Μου φαινεται αναγκαστικά θα υποχωρήσω στην κρεμα. :mad:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα για ποιον ακριβως λογο ο γιατρος δεν συμφωνει με το φαγητο το απογευμα αλλα με κρεμα???αλλο παλι κ τουτο!! απο την στιγμη που δεν θελεις να δωσεις ετοιμη κρεμα κ το γιαουρτι το μωρο δεν το θελει θα δωσεις ξανα φαγητο λιγοτερη ποσοτητα εστω απο το μεσημεριανο!! δωσε εστω λαχανικα η ξανα λιγα φρουτα

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα για ποιον ακριβως λογο ο γιατρος δεν συμφωνει με το φαγητο το απογευμα αλλα με κρεμα???αλλο παλι κ τουτο!! απο την στιγμη που δεν θελεις να δωσεις ετοιμη κρεμα κ το γιαουρτι το μωρο δεν το θελει θα δωσεις ξανα φαγητο λιγοτερη ποσοτητα εστω απο το μεσημεριανο!! δωσε εστω λαχανικα η ξανα λιγα φρουτα

 

Όταν το προτεινα αυτό μου ειπε πως είναι υπερβολικο να τρωει παλι φαγητο :shock:. Τι να πω δεν ξερω αλλα αφου βλεπω ότι το κανουν κι αλλοι αυτό θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το προτεινα αυτό μου ειπε πως είναι υπερβολικο να τρωει παλι φαγητο :shock:. Τι να πω δεν ξερω αλλα αφου βλεπω ότι το κανουν κι αλλοι αυτό θα το δοκιμασω.

 

Την ρώτησες την γιατρό για βρώμη μαζί με κάποιο φρούτο? Είναι πάρα πολύ καλή επιλογή.

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την ρώτησες την γιατρό για βρώμη μαζί με κάποιο φρούτο? Είναι πάρα πολύ καλή επιλογή.

 

Ναι, είναι καλή επιλογή. Όμως θα συμφωνήσουν στο σταθμό ή μήπως θέλουν μια πιο εύκολη λύση;;;

 

Προσωπικά, θα παρέκαμπτα σε αυτήν την περίπτωση ΜΟΝΟ την οδηγία του παιδιάτρου και θα ζητούσα από τον σταθμό να δίνει μικρή ποσότητα από το μεσημεριανό φαγητό. Το Σ/Κ που θα είστε στο σπίτι σας μπορείς να κάνεις και πιο εναλλακτικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για ολες τις απαντήσεις.

 

Εχω αρχισει και της δινω λιγο φαγακι το απόγευμα και δεν μου ξυπναει το βραδυ πλεον για να θηλασει, αλλα στις 5 το πρωι το νωριτερο. Της δινω και νερακι αρκετο και παμε καλυτερα. Με τον σταθμο τωρα ακομα δεν ξερω τι θα κανω. Το γιαουρτι το πηρα αποφαση δυστηχως πως δεν το θελει. Το δοκιμασα ζεστο, κρυο, σκετο, με φρουτα, που το καταλαβαινει και δεν ανοιγει καν να δοκιμασει το ατιμο !!

 

Περιμενω να παω παιδιατρο να δω τι άλλο θα μου επιτρεψει.

 

Δοκιμασα να της δωσω κρεμα ετοιμη βιολογικη (μονο λογω σταθμου) και μου εκανε εμετο :confused:. Εχετε αναλογη εμπειρια? Να της ξαναδωσω ή θα τα βγαλει παλι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...