Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχειρηση...πως θα τον κρατησω νηστικο?


Recommended Posts

Καλησπερα.εχωενα παιδακι 19 μηνων που θηλαζει ακομα και μαλιστα πολυ.θα ηθελα να εχει αποθηλασει αλλα δε δεχεται αλλο γαλα.Θηλαζει ειδικα τη νυχτα πολλες φορες.Σε λιγες μερες πρεπει να κανουμε επεμβαση κρυψορχιας και πρεπει να τον κρατησω νηστικο προκειμενου να γινει η αναισθησια.Εχω αγχωθει πολυ...πως να τον κρατησω χωρις θηλασμο τοσες ωρες? Δε μου λενε στανταρ ωρα που θα γινει η επεμβαση...πρεπει λεει να παμε εκει στις 7 και μεχρι τις 2 το μεσημερι θα εχει γινει η επεμβαση.Τοσες ωρες χωρις να θηλασει...δεν ξερω πως θα γινει αυτο.θα αγχωθει...θα θυμωσει...θα με τραβαει....ωχ παναγια μου...και που το σκεφτομαι και μονο πανικοβαλλομαι.Εχει περασει παρομοια φαση καμια μανουλα? Πως τα πηγατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω οτι οσο πιο μικρο ειναι τοσο πιο πρωι κανουν την επεμβαση. Εμας τουλαχιστον αυτο εγινε. ολοι οσοι ηταν για επεμβαση ειχαμε παει την ιδια ωρα αλλα ο δικος μου που ετυχε να ειναι πιο μικρος απο τους υπολοιπους χειρουργηθηκε πρωτος. καλη επιτυχια να εχετε.

Και κατι ακομη.. Ρωτησε ποτε μπορει να φαει για τελευταια φορα πριν την επεμβαση γιατι εμας πχ μας ειχαν πει μεχρι τις 10 το προηγουμενο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση.Ευτυχως μιλησα με το χειρουργο σημερα και μου ειπε οτι εφοσον θηλαζει μπορει να φαει τελευταια φορα 5 το πρωι και να τον βαλουμε για επεμβαση κατα τις 10...5 ωρες αρκουν.οποτε ηρεμησα γιατι το πρωι θα καταφερω να τον κρατησω...η νυχτα με αγχωνε περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι που ειχα διαβασει οτι ο θηλασμος επιτρεπεται και σε πολυ μικροτερο διαστημα των 5 ωρων που σου ειπαν πριν την επεμβαση, στον Παπαβετση ή στο "μητρικο θηλασμο" ή καπου αλλου....

Καλη επιτυχια για την επεμβαση, ειναι τοσο μικρουλι...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...εγω λιγο που το εψαξα βρηκα 4 ωρες για θηλασμο και 6 αν το παιδι πινει αλλο γαλα.ο παιδιατρος ομως οταν τον ρωτησα μου ειπε να πιει το βραδυ το γαλα του και μετα τελος κι εκει αγχωθηκα.βεβαια μου ειπε μιλα με το χειρουργο...αυτος θα σου πει ακριβως.ο χειρουργος...προς εκπληξη μου χαρηκε οταν του ειπα οτι θηλαζουμε ακομα...και μου ειπε 5 ωρες που ειναι νορμαλ και για μενα μια και το πρωι δε θβλαζει ιδιαιτερως...η νυχτα ηταν το δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκι μου να πάνε όλα καλά. Πριν την επέμβαση θα σας δουν αναισθησιολόγοι. Να ακούσεις ό,τι σου πουν αυτοί, γιατί για την αναισθησία μένουν νηστικά. Γενικά να οπλιστείς με υπομονή και εννοείται να έχεις μαζί σου τα αγαπημένα του παιχνίδια ή ότι του αποσπά την προσοχή, γιατί και μετά την επέμβαση θα μείνει κάποιες ώρες νηστικό, το πόσες εξαρτάται πάλι από τους αναισθησιολόγους.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς και μετά. Θα σου πουν πχ για 2 ώρες τίποτα, μετά γουλιά γουλιά λίγο νερό και μετά ελαφρύ φαγητό. Βέβαια, μετά είναι συνήθως σαν κοτόπουλα τα καημένα και αρκετές φορές κοιμούνται, οπότε μπορεί να μην έχετε πολλές γκρίνιες. :?

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Νικη εμενα ηταν 3 χρονων οταν εκανε επεμβαση και δεν θηλαζε. Απο θεμα ψυχολογιας θα ειναι καλυτερο για σενα να πατε πρωι πρωι και ας μεινει ενα βραδυ χωρις να θηλασει. Για το μετα οντως θα σας πουνε μετα την επεμβαση ποτε μπορει να θηλασει και εξαρταται και απο την επεμβαση αλλα και απο το ιδως της ναρκωσης. Και απο τη διαθεση του οταν ξυπνησει απο την ναρκωση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...