Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να συνεχίσω τον θηλασμο;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ερώτηση: σε περίπτωση εγκυμοσυνης συνεχίζουμε τον θηλασμο του πρωτότοκου παρόλο που το ιστορικό δεν ειναι με το μέρος μας;;;;

Λοιπόν:

Έχω μια κόρη 26 μηνών η οποία θηλάζει 6-8 φορές το 24ωρο, θελω να ξεκινήσω προσπάθειες για δεύτερο μωρο αλλα φοβάμαι λόγω του ιστορικού μου....μια βιοχημική κυηση ( μάλλον λόγω ουρεοπλασματος ) και προωρος τοκετος στις 34 εβδομάδες, με αρκετά δύσκολη εγκυμοσυνη...κοντός τράχηλος, αίμα και αρκετή ξάπλα!

Δεν θελω να αποθηλασω γιατί η μικρη έχει ανάγκη τον θηλασμο ακόμη...( δεν διαπραγματεύεται όταν θέλει, ΘΕΛΕΙ! ) και εγώ θελω να της προσφέρω μέχρι να μην το χρειάζεται πια!

Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμη ( σε μια εβδομάδα θα σας γράψω την γνώμη του ) αλλα θα ήθελα και την δική σας άποψη σας αλλα κυρίως την οποια εμπειρία σας!

Ευχαριστώ!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα.

 

Δεν είμαι καθόλου ειδική και φυσικά μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου δώσει μια ασφαλή απάντηση, θυμάμαι όμως ότι σε κάποιο αντίστοιχο ποστ η κα Αγλαϊα Παπαδήμα είχε γράψει ότι αποθηλασμός συστήνεται στις κυοφορούσες στις οποίες συστήνεται και αποχή από σεξουαλικές επαφές.

 

Εάν εμπίπτεις στην κατηγορία αυτή (που από ό,τι φαντάζομαι έτσι θα είναι λόγω του ιστορικού σου), μάλλον θα πρέπει να περιμένεις να αποθηλάσεις πρώτα.

 

Ελπίζω να σου απαντήσει και κάποια κοπέλα πιο έμπειρη στα περί θηλασμού.

 

Με το καλό ό,τι κι αν αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εξαρτάται από την εγκυμοσύνη (ας μας πούν οι ειδικοί όμως, μπορεί να κάνω και λάθος). Δηλαδή, ο θηλασμός μπορεί να προκαλεί συσπάσεις τις μήτρας, αλλά όχι σε όλες τις γυναίκες ή σε όλες τις εγκυμοσύνες τόσο έντονες, ώστε να είναι επικίνδυνες. Πολλές γυναίκες έχουν καταφέρει να θηλάσουν και τα δύο παιδάκια τους ταυτόχρονα (tantrum) εξάλλου.

Παρ'όλα αυτά, επειδή έχεις βεβαρυμένο ιστορικό, θα σου έλεγα να κάνεις ό,τι σου πει ο γιατρός σου. Αν υποχρεωθείς να αποθηλάσεις, μπορείς να το κάνεις εξαιρετικά σταδιακά, μειώνοντας τα γεύματα, και ταυτόχρονα να προσφέρεις παραπάνω τρυφερότητα και αγάπη στην κόρη σου με άλλους τρόπους (με αγκαλιές, χάδια, φιλιά, και κυρίως χρόνο που περνάς μαζί της). Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ειδική στον αποθηλασμό, μια και είμαι κι εγώ στη διαδικασία αυτή (και φαίνεται να τραβάει αρκετό καιρό), αλλά, πιστεύω ότι σ'αυτή την ηλικία μπορείς να μειώσεις τους θηλασμούς σε 2-3 το 24ωρο.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι γυναικολόγοι δυστυχώς δεν ξέρουν και πολλά σχετικά με τον θηλασμό.Πόσο μάλλον με τον θηλασμό κατά την εγκυμοσύνη. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που να είναι γνώστης του αντικειμένου, όπως έναν σύμβουλο θηλασμού.

 

Αντιγράφω από το βιβλίο Θηλασμός Μια Υπέροχη Εμπειρία της Παιδιάτρου-Πιστοποιημένης Συμβούλου Θηλασμού, Δρ. Άννας Πατσούρου

 

σ.254

 

"Μπορώ να θηλάζω αφού μείνω έγκυος;

 

Ο λόγος να σταματήσετε να θηλάζετε είναι γιατί, θεωρητικά, ο θηλασμός προκαλεί στη μήτρα συσπάσεις που μπορεί να σας κάνουν να χάσετε το μωρό που υπάρχει εκεί μέσα.Συσπάσεις τύπου οργασμού. Προσωπικά δεν ξέρω καμιά γυναίκα που να ένιωσε τέτοιες συσπάσεις, με εξαίρεση λίγες γυναίκες που νιώθουν τους "υστερόπονους" τις πρώτες 2-3 μέρες αφού γεννήσουν. Μετά, ακόμη και σε εκείνες, αυτές οι συσπάσεις δεν εμφανίζονται ποτέ.

Μερικοί μαιευτήρες συστήνουν να σταματήσει αμέσως ο θηλασμός, κυρίως γιατί θεωρούν πως ο θηλασμός είναι θέμα ανάξιο λόγου αλλά και με το φόβο ότι οι συσπάσεις (που δεν υπάρχουν) θά προκαλέσουν αποβολή.

 

Έχοντας υπόψη ότι:

->Οι σχετικές επίσημες οδηγίες(guidelines)από τις επιστημονικές εταιρίες θεωρούν το θηλασμό συμβατό με νέα εγκυμοσύνη.

->προτεραιότητα έχει το παιδί που υπάρχει

->οι ερωτικές επαφές, που επιτρέπονται κατά την εγκυμοσύνη, προκαλούν στη μήτρα ώσεις και, σε περίπτωση οργασμού, εντονότερες συσπάσεις σε σχέση με το θηλασμό, που δεν προκαλεί τίποτα

->ο θηλασμός δεν στερεί θρεπτικά συστατικά από το έμβρυο

->η εγκυμοσύνη δεν στερεί θρεπτικά συστατικά από το μητρικό γάλα

->οι ορμόνες της εγκυμοσύνης δεν κάνουν κακό στο μωρό που θηλάζει

->οι ορμόνες της γαλουχίας δεν κάνουν κακό στο έμβρυο

->εάν το έμβρυο είναι υγιές, δε θα αποβληθεί στην περίπτωση που η μητέρα θηλάζει,

 

μπορείτε να αποφασίσετε αν θα σταματήσετε το θηλασμό.

 

 

Οι επίσημες οδηγίες για να σταμαήσετε το θηλασμό είναι οι εξής:

*εάν έχετε γεννήσει πρόωρο μωρό στο παρελθόν

*εάν εμφανίσετε αίμα ή έχετε συσπάσεις στη μήτρα

*εάν αρχίσετε να χάνετε βάρος"

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπούλα10, οι γυναικολόγοι είναι αρμόδιοι για την εγκυμοσύνη και όχι οι σύμβουλοι θηλασμού...

 

Συμφωνώ με Macorina! Υπάρχει το ενδεχόμενο να επηρεάσει ο θηλασμός την εγκυμοσύνη κατά το πρώτο κρίσιμο τρίμηνο. Φυσικά ένα τέτοιο ενδεχόμενο δεν είναι κανόνας. Αλλά είναι υπαρκτό... Όλα πρέπει να αποτιμώνται με βάση τη "συγκεκριμένη έγκυο"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που θήλασα σʼ όλη την εγκυμοσύνη δεν ένιωσα ποτέ κάποια σύσπαση. Επίσης, αν η μητέρα αποφασίσει να αποθηλάσει γιατί φοβάται τις συσπάσεις από το θηλασμό, θα πρέπει να αποφασίσει ότι δεν θα έχει ούτε οργασμό στην εγκυμοσύνη, αφού οι συσπάσεις που προκαλεί είναι πιο δυνατές από αυτές που προκαλεί(αν προκαλεί) ο θηλασμός.

 

Για την απόφαση που θα πάρεις, θα ήθελα να σου πω και κάτι από τη δική μου εμπειρία. Ο γιος μου κατά τη διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης είχε μειώσει τους θηλασμούς. Μετά τη γέννα άρχισε να θηλάζει πάλι πολύ, και επειδή αυξήθηκε το γάλα, αλλά και επειδή χρειαζόταν έναν τρόπο επανασύνδεσης με τη μαμά, την οποία και έχασε όταν πήγε να γεννήσει, αλλά και χάνει όταν τη βλέπει συνέχεια με το νεογέννητο.

 

Αν το ψάξεις λίγο το θέμα, θα διαβάσεις ότι πολλά παιδιά αποθηλάζουν απο μόνα τους στην εγκυμοσύνη της μαμάς γιατί το γάλα, λόγω ορμονών, αλλάζει σε γεύση και μειώνεται σε ποσότητα. Σ' αυτήν την κατηγορία όμως ανήκουν τα παιδιά που είναι (σχεδόν) έτοιμα να αποθηλάσουν. Τα παιδιά που "δεν διαπραγματεύονται" τον θηλασμό, όπως λες, είναι πολύ απίθανο να τον αφήσουν-ακόμα κι αν το στήθος δεν έχει πολύ γάλα λόγω της εγκυμοσύνης. Το έχουν ανάγκη για ψυχολογικούς/συναισθηματικούς λόγους.

 

Αν αποφασίσεις να αποθηλάσεις όταν μείνεις έγκυος, πρέπει να λάβεις υπόψη ότι η κόρη σου μάλλον δεν θα διακόψει ήρεμα και γρήγορα τον θηλασμό, μπορεί όμως να μειώσει τη συχνότητα και τη διάρκειά των θηλασμών, μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες να έχεις συσπάσεις λόγω θηλασμού.

 

Προσωπικά, στους 25 μήνες που θηλάζω, δεν ένιωσα ποτέ συσπάσεις την ώρα του θηλασμού, πέρα από 1-2 μέρες μετά τη γέννα, οποτε είναι και επιθυμητές αυτές οι συσπάσεις που προκαλούνται από τον θηλασμό για να επανέλθει πιο γρηγορα η μήτρα. Δεν είναι πρόβλημα δηλαδή, είναι πρόληψη από την πλευρά της Φύσης. Πρόβλημα αποτελεί να μην συσπάται η μήτρα μετά τη γέννα και να έχει η μητέρα αιμοραγία.

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπούλα10, οι γυναικολόγοι είναι αρμόδιοι για την εγκυμοσύνη και όχι οι σύμβουλοι θηλασμού...

 

Αν καταφέρει η κοπέλα να βρει γυναικολόγο που να ξέρει από θηλασμό, μπράβο της. Καλή τύχη στο ψάξιμο ενός τέτοιου γυναικολόγου της εύχομαι ;)

 

Ένας σωστός επιστήμονας θα πρέπει να παραπέμπει την έγκυο σε ειδικούς για θέματα ο οποίος δεν κατέχει, και όχι να αυθαιρετεί. Έτσι όπως για ορμονικά θέματα στην εγκυμοσύνη υπάρχουν οι ενδοκρινολόγοι, για αιματολογικά θέματα οι αιματολόγοι, κτλ, (σε συνεργασία με τους οποίους οφείλει να παρακολουθεί την έγκυο ο απλός γυναικολόγος όταν χρειάζεται) υπάρχουν και οι σύμβουλοι θηλασμού για τα θέματα τα οποία αφορούν τον θηλασμό, τον οποίο οι γυναικολόγοι ούτε έχουν διδαχθεί(τουλάχιστον στα ελληνικά πανεπιστήμια) ούτε δείχνουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον να τον μάθουν (να αγοράσουν 1 έστω βιβλίο σχετικό και ακόμα κι αν δεν ξέρουν απ'έξω τι λέει, να μπορούν να ανατρέξουν στο σχετικό κεφάλαιο και να ενημερωθούν).

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρει η κοπέλα να βρει γυναικολόγο που να ξέρει από θηλασμό, μπράβο της. Καλή τύχη στο ψάξιμο ενός τέτοιου γυναικολόγου της εύχομαι ;)

 

Ένας σωστός επιστήμονας θα πρέπει να παραπέμπει την έγκυο σε ειδικούς για θέματα ο οποίος δεν κατέχει, και όχι να αυθαιρετεί. Έτσι όπως για ορμονικά θέματα στην εγκυμοσύνη υπάρχουν οι ενδοκρινολόγοι, για αιματολογικά θέματα οι αιματολόγοι, κτλ, (σε συνεργασία με τους οποίους οφείλει να παρακολουθεί την έγκυο ο απλός γυναικολόγος όταν χρειάζεται) υπάρχουν και οι σύμβουλοι θηλασμού για τα θέματα τα οποία αφορούν τον θηλασμό, τον οποίο οι γυναικολόγοι ούτε έχουν διδαχθεί(τουλάχιστον στα ελληνικά πανεπιστήμια) ούτε δείχνουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον να τον μάθουν (να αγοράσουν 1 έστω βιβλίο σχετικό και ακόμα κι αν δεν ξέρουν απ'έξω τι λέει, να μπορούν να ανατρέξουν στο σχετικό κεφάλαιο και να ενημερωθούν).

 

Μα ποιον θεωρείς πιο ειδικό από τον γυναικολόγο για τα θέματα της εγκυμοσύνης;;;

 

Αμφισβητείς το ενδεχόμενο (όσο μικρό και αν είναι) να επηρεαστεί μία εγκυμοσύνη που μόλις ξεκινάει από τον θηλασμό;

 

Η περίπτωση της θεματοθέτριας δεν μου φαίνεται συνηθισμένη...Το ιστορικό της φαίνεται κάπως βαρύ. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει από μόνο του τίποτα για τη νέα εγκυμοσύνη.

Πάντως, στην ηλικία των 26 μηνών που είναι το παιδί της, συνήθως τα παιδάκια που θηλάζουν δεν κάνουν 6-8 θηλασμούς την ημέρα... Και αυτό πρέπει να αξιολογηθεί.

Όπως βεβαίως πρέπει να ληφθούν υπόψη τα συναισθήματα του παιδιού, σε περίπτωση ξαφνικού και επιβεβλημένου θηλασμού...

 

Νομίζω ότι ο γυναικολόγος οφείλει να ενημερώσει σφαιρικά και χωρίς υπερβολές.

Από εκεί και πέρα, η θεματοθέτρια μόνη της να λάβει ΜΟΝΗ ΤΗΣ την απόφαση, κατά τα συναισθήματά της και κατά την αντίληψή της περί ρίσκου. Άλλωστε, εκείνη θα "πληρώσει" και το όποιο τίμημα των αποφάσεών της... ("βίαιος" αποθηλασμός ή ...)

Link to comment
Share on other sites

Να πώ ότι κι εγώ δεν θυμάμαι να ένιωσα ποτέ συσπάσεις, τύπου οργασμού, κατά το θηλασμό, αλλά υπάρχει πιθανότητα να συνέβη και να μην το θυμάμαι ή να μην του έδωσα σημασία.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Θα μιλήσω με τον γιατρό μου την άλλη εβδομάδα και σίγουρα θα επικοινωνήσω και με σύμβουλο θηλασμου για να παρω μια απόφαση με την οποία θα νιώθω καλά, ότι και να συμβεί!

Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα.

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γυναικολόγοι δυστυχώς δεν ξέρουν και πολλά σχετικά με τον θηλασμό.Πόσο μάλλον με τον θηλασμό κατά την εγκυμοσύνη. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που να είναι γνώστης του αντικειμένου, όπως έναν σύμβουλο θηλασμού.

 

Αντιγράφω από το βιβλίο Θηλασμός Μια Υπέροχη Εμπειρία της Παιδιάτρου-Πιστοποιημένης Συμβούλου Θηλασμού, Δρ. Άννας Πατσούρου

 

σ.254

 

Σ΄ευχαριστω πολυ για το απόσπασμα! Οι επίσημες οδηγίες για διακοπή του θηλασμου με προβληματίζουν...τα είχα όλα εκτός απο την απώλεια βάρους φυσικά....(χαχαχα).

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα ποιον θεωρείς πιο ειδικό από τον γυναικολόγο για τα θέματα της εγκυμοσύνης;;;

 

Αμφισβητείς το ενδεχόμενο (όσο μικρό και αν είναι) να επηρεαστεί μία εγκυμοσύνη που μόλις ξεκινάει από τον θηλασμό;

 

Πάντως, στην ηλικία των 26 μηνών που είναι το παιδί της, συνήθως τα παιδάκια που θηλάζουν δεν κάνουν 6-8 θηλασμούς την ημέρα... Και αυτό πρέπει να αξιολογηθεί.

Όπως βεβαίως πρέπει να ληφθούν υπόψη τα συναισθήματα του παιδιού, σε περίπτωση ξαφνικού και επιβεβλημένου θηλασμού...

 

Νομίζω ότι ο γυναικολόγος οφείλει να ενημερώσει σφαιρικά και χωρίς υπερβολές.

Από εκεί και πέρα, η θεματοθέτρια μόνη της να λάβει ΜΟΝΗ ΤΗΣ την απόφαση, κατά τα συναισθήματά της και κατά την αντίληψή της περί ρίσκου. Άλλωστε, εκείνη θα "πληρώσει" και το όποιο τίμημα των αποφάσεών της... ("βίαιος" αποθηλασμός ή ...)

 

Συνήθως το πρόβλημα με τον θηλασμο και τις συσπασεις εμφανίζεται το τρίτο τρίμηνο...

Αυτό που λες για την ηλικία της μικρής και την συχνότητα των θηλασμων δεν νομίζω ότι ισχύει...ότι πρέπει να αξιολογηθεί σε περίπτωση νέας εγκυμοσυνης ναι νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο!

Τα συναισθήματα της σκέφτομαι κι εγώ...χθες της είπα ότι κατα τη διάρκεια της νύχτας η μαμά δεν θα έχει γάλα και μου είπε εντάξει θα πιω μπύρα!!! (Δείχνοντας πάντα το στήθος)...

Το ρίσκο ειναι μεγάλο αλλα όπως γράφει και στο απόσπασμα απο το βιβλίο της Πατσουρου ¨προτεραιότητα έχει το παιδί που υπαρχει!¨ και συμφωνώ....

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα ποιον θεωρείς πιο ειδικό από τον γυναικολόγο για τα θέματα της εγκυμοσύνης;;;

 

Tο έγραψα και παραπάνω. Κάθε γυναικολόγος (όπως και κάθε γιατρός οποιασδήποτε ειδικότητας) οφείλει να παραπέμπει στους ειδικούς την έγκυο. Κανένας γιατρός δεν ξέρει σε βάθος όλες τις ειδικότητες που σχετίζονται με τη δική του ειδικότητα.

 

Ο γυναικολόγος ξέρει εις βάθος κάποια πράγματα και πιο επιφανειακά κάποια άλλα, εκτός αν έχει και κάποια άλλη εξειδίκευση(π.χ Γυναικολόγος-Ενδοκρινολόγος). Όταν υπάρχει ενδοκρινολογικό θέμα στην εγκυμοσύνη το οποίο ένας μη εξειδικευμένος Γυναικολόγος-Ενδοκρινολόγος δεν το κατέχει, το σωστό είναι να παραπέμπει την έγκυο σε ενδοκρινολόγο. Το ίδιο ισχύει και για τον θηλασμό. Στην Ελλάδα όμως δεν υπάρχουν Γυναικολόγοι-Σύμβουλοι θηλασμού.

http://www.thilasmosonline.info/lista.html

 

Ο θηλασμός είναι κάτι που δεν διδάσκεται ένας γυναικολόγος κατά τη διάρκεια των σπουδών του ή διδάσκεται μισή σελίδα απαρχαιωμένες απόψεις. Και αυτή η μισή σελίδα δεν είναι και στα ΣΟΣ, οπότε τι μαθαίνει ένας γυναικολόγος για τον θηλασμό; Ότι φιλοτιμηθεί να μάθει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!

 

Πόσοι νομίζεις ότι το κάνουν αυτό;;; Πόσοι γυναικολόγοι θα κάτσουν να διαβάσουν για τον θηλασμό, όταν μπορούν απλά να λένε στη μαμά να κόψει τον θηλασμό, όποιο κι αν είναι το θέμα; Πόσοι γυναικολόγοι κάνουν τον κόπο να ψάξουν ποια φάρμακα είναι συμβατά με τον θηλασμό και να δώσουν αυτά στις θηλάζουσες μητέρες;; Νομίζεις ότι έχουν διδαχθεί κάτι σχετικό κατά τη διάρκεια των σπουδών τους;ΟΧΙ.

 

Γι'αυτό και προτιμούν τον εύκολο (και αντιεπιστημονικό) δρόμο να προτείνουν αποθηλασμό ακόμα και σε μητέρες που παίρνουν φάρμακα συμβατά με τον θηλασμό. Απλά αυτοί δεν έχουν ιδέα από αυτό το κομμάτι και ούτε ενδιαφέρονται να μάθουν. Το ίδιο ισχύει και με το θέμα του θηλασμού στην εγκυμοσύνη. Τους είναι ξένο, τους φαίνεται σαν κινέζικα, οπότε λένε "να μη μπλέξω". Κι ας αποτελούσε ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη καθιερωμένη πρακτική για εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια στο ανθρώπινο είδος. Για τους σημερινούς γυναικολόγους είναι άγνωστο κομμάτι, αν και στην εποχή μας υπάρχει περισσότερη επιστημονική γνώση για τον θηλασμό από ποτέ.

 

 

Στην Ελλάδα πολλοί γιατροί θεωρούν προσβλητικό το να πουν ότι δεν γνωρίζουν κάτι και αντί να πράξουν επιστημονικά και υπεύθυνα, δηλ. να παραπέμψουν τον ασθενή σ'αυτούς που γνωρίζουν, αυθαιρετούν και λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Και ο ασθενής πρέπει να υπακούσει τυφλά επειδή ο χ, ψ γιατρός επικαλέστηκε την αυθεντία του, ακόμα και για θέματα που δεν κατέχει;;;;;;

:confused:

 

Δεν είναι επιστημονικά σωστότερο η έγκυος να ενημερωθεί σωστά από τον ειδικό για θέματα που ο γυναικολόγος δεν κατέχει;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το πρόβλημα με τον θηλασμο και τις συσπασεις εμφανίζεται το τρίτο τρίμηνο...

Αυτό που λες για την ηλικία της μικρής και την συχνότητα των θηλασμων δεν νομίζω ότι ισχύει...ότι πρέπει να αξιολογηθεί σε περίπτωση νέας εγκυμοσυνης ναι νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο!

Τα συναισθήματα της σκέφτομαι κι εγώ...χθες της είπα ότι κατα τη διάρκεια της νύχτας η μαμά δεν θα έχει γάλα και μου είπε εντάξει θα πιω μπύρα!!! (Δείχνοντας πάντα το στήθος)...

Το ρίσκο ειναι μεγάλο αλλα όπως γράφει και στο απόσπασμα απο το βιβλίο της Πατσουρου ¨προτεραιότητα έχει το παιδί που υπαρχει!¨ και συμφωνώ....

 

Προσωπικά, είχα αιματάκι...

Δεν αναφέρομαι στη συχνότητα των θηλασμών ως "πρόβλημα", με κανέναν τρόπο. Το αναφέρω ως παράμετρο προς αξιολόγηση για την εγκυμοσύνη γενικότερα...

Όπως επίσης, η εργασία της μέλλουσας μητέρας. Ίσως στην περίπτωσή μου, που εργαζόμουν 8-9 ώρες + 2 ώρες μετακινήσεις + θηλασμός --> όλα μαζί να συνέτειναν στην αιμορραγία. Νομίζω πραγματικά ότι αν δεν εργαζόμουν, δεν θα χρειαζόταν να διακόψω τον θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιστημονικά σωστότερο η έγκυος να ενημερωθεί σωστά από τον ειδικό για θέματα που ο γυναικολόγος δεν κατέχει;

 

ΠΟΙΟΣ είναι αυτός ο ειδικός;

 

Υπάρχει μελέτη που λέει ότι δεν συνδέεται ΠΟΤΕ ο θηλασμός με αποβολή στο πρώτο τρίμηνο; Δεν έχει τύχει να διαβάσω ποτέ κάτι τέτοιο...

Είναι πολύ σημαντικό όμως. Μπορείς να παραθέσεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...

Το ρίσκο ειναι μεγάλο αλλα όπως γράφει και στο απόσπασμα απο το βιβλίο της Πατσουρου ¨προτεραιότητα έχει το παιδί που υπαρχει!¨ και συμφωνώ....

 

Αν γράφεται αυτό, και αναφέρεται στην υπό συζήτηση περίπτωση, είναι πολύ άστοχο...

 

Όποια έχει ζήσει αποβολή, έχει διαρκώς μέσα της το ερώτημα "τι έφταιξε;" και "μήπως έφταιξε αυτό;"... Και με τα συναισθήματα δεν παίζουμε ποτέ...

Σου εύχομαι να μην βρεθείς ΠΟΤΕ σε αυτήν την θέση. Το επιχείρημα "προτεραιότητα έχει το παιδί που υπαρχει!" γεμίζει ενοχές τη μάνα όταν το μυαλό γυρνάει "στο παιδί που δεν μπόρεσε να υπάρξει" και την κάνει να νιώθει ανεπαρκή που δεν προστάτεψε και την άλλη ζωούλα...

Link to comment
Share on other sites

Το ρίσκο ειναι μεγάλο αλλα όπως γράφει και στο απόσπασμα απο το βιβλίο της Πατσουρου ¨προτεραιότητα έχει το παιδί που υπαρχει!¨ και συμφωνώ....

 

Σορυ αλλα δεν συμφωνώ, προτεραιότητα έχουν και τα δυο, ειςαι ήδη μάνα και στα δυο. Το ενα μεςα σου ειναι εντελως αβοηθητο!!

Εγω προςωπικα σταμάτησα τώρα που ειναι εγκυος αν και ο δικός μου ηταν έτοιμος να αποθηλασει... Αλλα και να μην ηταν θα σταματουσα ειδικά στην δική σου περίπτωση... Το ρίσκο ειναι ρίσκο! Και αν εσυ ειςαι έτοιμη να δεχτείς οτι και να γίνει τοτε καλώς

Εγω προςωπικα δεν πιστεύω οτι θα ρισκάρεις την σχέση με το παιδι σου επειδή αποθήλασες αλοιμονο... Σε αυτή την ηλικια τα παιδια μας παίζουν κιόλας μην το ξεχνάς

Τελωσπαντων εςυ φαινεςαι ετςι και αλλιώς οτι ειςαι αποφασισμένη να συνεχίσεις απλα μάλλον ήθελες καποιον εδώ να στο πιςτοποιηςει .. Και δεν ειβαι κακό αυτο δικό σου το παιδι,δικό σου το ρίσκο δικιά σου και η απόφαση

 

Ολα να σου πανε καλα! :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 2 παλινδρομες κυήσεις,όσο θήλαζα το πρώτο μου παιδί,και ο γυναικολόγος μου μου είχε πει κατηγορηματικά ότι δεν έφταιγε ο θηλασμός.

Να συμπληρώσω ότι θηλαζα και στην αρχή της τεταρτης - και επιτυχημένης- εγκυμοσύνης μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ερώτηση: σε περίπτωση εγκυμοσυνης συνεχίζουμε τον θηλασμο του πρωτότοκου παρόλο που το ιστορικό δεν ειναι με το μέρος μας;;;;

Λοιπόν:

Έχω μια κόρη 26 μηνών η οποία θηλάζει 6-8 φορές το 24ωρο, θελω να ξεκινήσω προσπάθειες για δεύτερο μωρο αλλα φοβάμαι λόγω του ιστορικού μου....μια βιοχημική κυηση ( μάλλον λόγω ουρεοπλασματος ) και προωρος τοκετος στις 34 εβδομάδες, με αρκετά δύσκολη εγκυμοσυνη...κοντός τράχηλος, αίμα και αρκετή ξάπλα!

Δεν θελω να αποθηλασω γιατί η μικρη έχει ανάγκη τον θηλασμο ακόμη...( δεν διαπραγματεύεται όταν θέλει, ΘΕΛΕΙ! ) και εγώ θελω να της προσφέρω μέχρι να μην το χρειάζεται πια!

Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμη ( σε μια εβδομάδα θα σας γράψω την γνώμη του ) αλλα θα ήθελα και την δική σας άποψη σας αλλα κυρίως την οποια εμπειρία σας!

Ευχαριστώ!

 

 

Θήλαζα την κόρη μου μέχρι τον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης. Δεν είχα ενοχλήσεις ούτε συσπάσεις. Μόνο πείναγα περισσότερο και όλο γουργούριζε το στομάχι μου!;) Το γάλα περιορίστηκε κάπου εκεί και η κόρη μου μόνη της αποθήλασε.

 

Ο γυναικολόγος συνέχεια μου έλεγε να αποθηλάσω αλλά δεν επέμενε, κάποια στιγμή βαρέθηκε να μου το λέει και δεν έδειχνε να ανησυχεί ιδιαίτερα..

 

Στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://kellymom.com/ θα βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά, αυτό που είχα συγκρατήσει είναι πως στη μήτρα δεν υπάρχουν υποδοχείς που να ξεκινήσουν πρόωρο τοκετό από τις ορμόνες του θηλασμού. Οι συσπάσεις που μπορεί να προκληθούν από τον θηλασμό επηρεάζουν την μήτρα στις τελευταίες εβδομάδες τις εγκυμοσύνης και μόνο.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 2 παλινδρομες κυήσεις,όσο θήλαζα το πρώτο μου παιδί,και ο γυναικολόγος μου μου είχε πει κατηγορηματικά ότι δεν έφταιγε ο θηλασμός.

Να συμπληρώσω ότι θηλαζα και στην αρχή της τεταρτης - και επιτυχημένης- εγκυμοσύνης μου.

 

Και εγω που είχα αιμα τώρα μου είπε καλο θα ηταν να αποθηλασω (αυτο απο μαιευτηρα)

Και πριν μείνω εγγυος άλλος γυναικολόγος μου είπε οταν μείνεις εγκυος καλύτερα να αποθηλεσεις λόγω πιθανών συσπασεων και επειδή πολυ πιθανόν πολλές βιταμίνες δεν παίρνανε στο εμβρυο

 

Και οι ειδικοί μεταξύ τους δεν συμφωνούν αν εσένα σου είπαν οτι ειναι οκ να θηλαζεις μιας και τίποτα δεν ειναι αποςεδειγμενο αλλα για μερικές απο μας ειδικά αυτές με περίεργο ιστορικό, μας αρκεί που υπάρχει και μικρή πιθανότητα αποβολής η πρόωρου τοκετού ... αν κάτι συνέβαινε σε ποιον θα βρεις μετα παρηγοριά και ποιος θα σου πει 100% οτι δεν εφταιγες;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.fthis.gr/article/336701/santy-koytsostamati-anakoinonei-oti-einai-xana-egkyos-kai-mila-gia-tin-prosfati-apoboli-tis

 

Kαι μία μαμά που την ξέρουμε όλες για τον αγώνα που έχει δώσει για τον δημόσιο θηλασμό στη Θεσσαλονίκη.

 

 

Αντιγράφω αυτό που αγγίζει δική μου περίπτωση, και επιβεβαιώθηκε επίσης με ιατρικές εξετάσεις στο έμβρυο:

"Οι λόγοι της δικής μου αποβολής ήταν αδιευκρίνιστοι καθώς οι εξετάσεις έδειξαν ότι το έμβρυο ήταν υγιέστατο."

 

 

Edit: "Μανούλα για πάντα" ποιον φοβάσαι μην... πέσει να σε φάει; Μαμάδες που πιστεύουν στον θηλασμό και θηλάζουν τα μωρά τους;;;

"Φαντάσματα εχθρών" μπορείς να αναζητήσεις κάπου αλλού ίσως. Και όχι να προσβάλεις τους συνομιλητές σου.

 

Το πρόβλημα PSI (όταν και αν τίθεται) δεν είναι οι συσπάσεις. Γιατί αναφέρεσαι στις συσπάσεις;

Επεξεργάστηκαν by Aimee
ΠΡΟΣΘΗΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Και εγω που είχα αιμα τώρα μου είπε καλο θα ηταν να αποθηλασω (αυτο απο μαιευτηρα)

Και πριν μείνω εγγυος άλλος γυναικολόγος μου είπε οταν μείνεις εγκυος καλύτερα να αποθηλεσεις λόγω πιθανών συσπασεων και επειδή πολυ πιθανόν πολλές βιταμίνες δεν παίρνανε στο εμβρυο

 

Και οι ειδικοί μεταξύ τους δεν συμφωνούν αν εσένα σου είπαν οτι ειναι οκ να θηλαζεις μιας και τίποτα δεν ειναι αποςεδειγμενο αλλα για μερικές απο μας ειδικά αυτές με περίεργο ιστορικό, μας αρκεί που υπάρχει και μικρή πιθανότητα αποβολής η πρόωρου τοκετού ... αν κάτι συνέβαινε σε ποιον θα βρεις μετα παρηγοριά και ποιος θα σου πει 100% οτι δεν εφταιγες;;

 

Μα πόσο πιο περίεργο ιστορικό από το δικό μου,με τις 2 παλινδρομες! Το ότι δε συμφωνούν οι ειδικοί μεταξύ τους,μπορεί και να σημαίνει ότι κάποιοι είναι,απλά,πιο διαβασμένοι από κάποιους άλλους.Όλοι οι μαθητές σε μία τάξη δεν είναι το ίδιο καλοί!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δε συμφωνούν οι ειδικοί μεταξύ τους,μπορεί και να σημαίνει ότι κάποιοι είναι,απλά,πιο διαβασμένοι από κάποιους άλλους.

 

Ακριβως αυτο!! Απο το στόμα μου το πήρες!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.fthis.gr/article/336701/santy-koytsostamati-anakoinonei-oti-einai-xana-egkyos-kai-mila-gia-tin-prosfati-apoboli-tis

 

Kαι μία μαμά που την ξέρουμε όλες για τον αγώνα που έχει δώσει για τον δημόσιο θηλασμό στη Θεσσαλονίκη.

 

 

Αντιγράφω αυτό που αγγίζει δική μου περίπτωση, και επιβεβαιώθηκε επίσης με ιατρικές εξετάσεις στο έμβρυο:

"Οι λόγοι της δικής μου αποβολής ήταν αδιευκρίνιστοι καθώς οι εξετάσεις έδειξαν ότι το έμβρυο ήταν υγιέστατο."

 

 

Ακριβως αυτο και κρίμα στην κοπέλα!!

 

Και αν γίνει κάτι άντε να βρεις την μια και την άλλη του φόρουμ να τους ζητήσεις το λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...