Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήκος τραχήλου στα όρια (23η εβδομάδα)


Recommended Posts

Προχτές που κάναμε τη Β Επιπέδου προέκυψε πως είμαι στα όρια επικινδυνότητας με μήκος τραχήλου 31μμ (ιδανικό μου είπαν είναι το 40). Ο γιατρός συνέστησε να σταματήσω άμεσα να εργάζομαι και όποιες οικιακές δουλειές κάνω, ξεκούραση, όχι όμως να είμαι και κλινήρης αποκλειστικά, ενώ μου έδωσε κι ένα utrogestan τη μέρα κολπικά. Θα με ξαναδεί σε δυο εβδομάδες κι έχω αγχωθεί πολύ.

 

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο; το μήκος του τραχήλου μπορεί να αυξηθεί ξανά ή απλά προσπαθούμε να μη μειωθεί άλλο...; Και μήπως τελικά είναι καλύτερα να μένω τελείως στο κρεβάτι; :shock:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!!! δεν εχω μπροστα μου τους υπερηχους μου, παντως νομιζω το ιδανικο γενικα ειναι πανω απο 3 και οχι 4! εγω σιγουρα δεν ειχα ποτε πανω απο 4, παντα 3 και κατι ειχα. απο κει και περα ειναι και θεμα γιατρου τα ποσα εκατοστα θεωρει πιο ασφαλες! εμενα ειχε το ιδιο μηκος σε ολη την εγκυμοσυνη, μεχρι και 1 εβδομ πριν γεννησω ειχε το ιδιο μηκος με ολη την εγκυμοσυνη και νομιζω ηταν παντα αναμεσα στο 3.3 με 3.6 Νομιζω δε χρειαζεται να μεινεις εντελως ξαπλα, απλα να αποφευγεις τις βαριες δουλειες, τα σκυψιματα και την ορθοστασια!! γιατρος δεν ειμαι φυσικα, θα δεις τι θα σου πουν και στην επομενη εξεταση..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! δεν εχω μπροστα μου τους υπερηχους μου, παντως νομιζω το ιδανικο γενικα ειναι πανω απο 3 και οχι 4! εγω σιγουρα δεν ειχα ποτε πανω απο 4, παντα 3 και κατι ειχα. απο κει και περα ειναι και θεμα γιατρου τα ποσα εκατοστα θεωρει πιο ασφαλες! εμενα ειχε το ιδιο μηκος σε ολη την εγκυμοσυνη, μεχρι και 1 εβδομ πριν γεννησω ειχε το ιδιο μηκος με ολη την εγκυμοσυνη και νομιζω ηταν παντα αναμεσα στο 3.3 με 3.6 Νομιζω δε χρειαζεται να μεινεις εντελως ξαπλα, απλα να αποφευγεις τις βαριες δουλειες, τα σκυψιματα και την ορθοστασια!! γιατρος δεν ειμαι φυσικα, θα δεις τι θα σου πουν και στην επομενη εξεταση..

 

Κι αυτός είπε πως δεν είμαστε ακόμα σε επικίνδυνο σημείο, απλά για να μη φτάσουμε, συνέστησε όσα συνέστησε. Σου είχε πει τίποτα σε σχέση με το περπάτημα; Είπε οτι δεν πειράζει να πηγαίνω καμια βόλτα (φοβάμαι η έρμη μην παχύνω πολύ όλη μερα ξεκούραση), αλλά ανησυχώ και πάλι...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι κοπελα μου τι κρεβατι να κατσεις??? νομιζω τζαμπα σε ανχωσε ο γιατρος σου !! και εγω παντα 3 και κατι ειχα !! εφοσον ειναι πανω απο 3 ειναι μια χαρα !! και ναι μπορει να αυξηθει το μηκος !

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτός είπε πως δεν είμαστε ακόμα σε επικίνδυνο σημείο, απλά για να μη φτάσουμε, συνέστησε όσα συνέστησε. Σου είχε πει τίποτα σε σχέση με το περπάτημα; Είπε οτι δεν πειράζει να πηγαίνω καμια βόλτα (φοβάμαι η έρμη μην παχύνω πολύ όλη μερα ξεκούραση), αλλά ανησυχώ και πάλι...

για το περπατημα μου ειχε πει να περπαταω με μετρο ωστε να μην κουραζομαι, σε ολες τις φασεις της εγκυμοσυνης αυτο. τρωγε σωστα, κανε και λιγα λεπτα περπατηματακι την ημερα και μια χαρα θα εισαι! το περπατημα θα σε βοηθησει κυριως να μην κανεις κατακρατηση και να μη πρηστεις!! και φυσικα θα ξεδινεις λιγακι τωρα που ανοιγει ο καιρος!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας φωνάξω να τα πείτε και στη μανούλα μου, που με αντιμετωπίζει σαν να είμαι του θανατά άρρωστη! 3 τετράγωνα μακριά είναι ο γιατρός που εχω να πάω αύριο κι επιμένει να πάμε με το αμάξι... :P

 

Μάλλον ξέρει για τις προφυλάξεις που χρειάζονται όταν έχεις αποκόλληση και τις εφαρμόζει...γενικώς!:-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

να σας φωνάξω να τα πείτε και στη μανούλα μου, που με αντιμετωπίζει σαν να είμαι του θανατά άρρωστη! 3 τετράγωνα μακριά είναι ο γιατρός που εχω να πάω αύριο κι επιμένει να πάμε με το αμάξι... :P

 

Μάλλον ξέρει για τις προφυλάξεις που χρειάζονται όταν έχεις αποκόλληση και τις εφαρμόζει...γενικώς!:-P

 

εχεις και αποκοληση? αν οχι τοτε να πας με τα ποδια!! κανει καλο το περπατημα ( με μετρο ) στην αγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

να σας φωνάξω να τα πείτε και στη μανούλα μου, που με αντιμετωπίζει σαν να είμαι του θανατά άρρωστη! 3 τετράγωνα μακριά είναι ο γιατρός που εχω να πάω αύριο κι επιμένει να πάμε με το αμάξι... :P

 

Μάλλον ξέρει για τις προφυλάξεις που χρειάζονται όταν έχεις αποκόλληση και τις εφαρμόζει...γενικώς!:-P

αχ αυτες οι μαμαδες!!!! εμενα ευτυχως η μαμα μου ειναι και στα μεσα και στα εξω στο διαδικτυο οποτε διαβαζει ολες τις εξελιξεις πανω στη μαιευτικη κλπ οποτε δε μπαινω στον κοπο να της εξηγω και πολλα:D:D:D:D εννοειται να πας με τα ποδια καλεεεε!!!! ευκαιρια για λιγο περπατηματακι αφου δεν εχεις αποκολλησουλα!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

εχεις και αποκοληση? αν οχι τοτε να πας με τα ποδια!! κανει καλο το περπατημα ( με μετρο ) στην αγκυμοσυνη

 

όχι, δόξα τω Θεώ, δεν έχω! όλα άψογα ήταν αν εξαιρέσεις τον τράχηλο! κι έτσι όπως έχει φτιάξει ο καιρός σκάω που είμαι μέσα στο σπίτι! :P

 

έναν συνεχόμενο σιγανό πόνο που έχω χαμηλά τον είχε καμία; ίσως να υπήρχε και πριν και να μην τον πρόσεχα βέβαια.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

όχι, δόξα τω Θεώ, δεν έχω! όλα άψογα ήταν αν εξαιρέσεις τον τράχηλο! κι έτσι όπως έχει φτιάξει ο καιρός σκάω που είμαι μέσα στο σπίτι! :P

 

έναν συνεχόμενο σιγανό πόνο που έχω χαμηλά τον είχε καμία; ίσως να υπήρχε και πριν και να μην τον πρόσεχα βέβαια.

Μου κάνει εντύπωση που σου είπε πως πρέπει να είναι πάνω απο 4..εμένα είναι ακριβώς 3 και μου είπε πως είναι πολύ καλά!τον συνεχόμενο πονό χαμηλά τον νιώθω και εγώ πολλές φορές αν δεν συντρέχει αλλο πρόβλημα είναι το φυσιολογικό που μεγαλώνει η μήτρα,καλό είναι να το αναφέρεις στον γιατρό σου όμως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να ειναι αξιοπιστη η μετρηση πρεπει να γινει απο γιατρο με πιστοποιηση οποτε αν εχετε καποια αμφιβολια πηγαιενετε να κανει τη μετρηση καποιος πιστοποιημενος γιατρος για μετρηση τραχήλου

http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/cervical-assessment/

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν νομίζω οτι πρέπει να είναι πάνω από 4... εμένα ήταν στις 21 εβδομάδες που με μέτρησε 3,6 εκ. και μου είπε οτι ήταν φυσιολογικότατο... Μην αγχώνεσαι... Απλά μην υπερεκτιμάς τις δυνάμεις σου... Μπορεί να νιώθεις δυνατή αλλά κάνε πάντα κάτι λιγότερο από τα όριά σου, φυσικά και να περπατάς αφού σε αφήνει αλλά μην περπατήσεις και πάνω από μισή ώρα χωρίς διάλειμμα...

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο ότι ξερω κατω απο 3cm τους ανησυχει. Εγώ εχω κάνει και περιδεςη τραχηλου τον τεταρτο μηνα, λόγω ανοικτού τραχηλου απο προηγουμενο χειρουργειο και απο τοτε δεν εχει μικρυνει. Γύρω στα 4cm ήταν από την αρχή κ είναι κ τώρα στον όγδοο μήνα.

Μου είχε απαγορέψει να εργάζομαι από τότε που κάναμε την περίδεση, ήμουν στο σπίτι χωρίς να σκύβω, να σηκώνω βάρη, να πολυπερπατώ κ να κουράζομαι.

Όπως βλέπεις όλα με μέτρο και προσοχή, ακόμη και με περίδεση τραχήλου.

Να είσαι προσεκτική και να ακούς το σώμα σου. Όχι υπερβολές και πάντα με την άδεια του γιατρού σου που ξέρει το ιστορικό σου.

Πάντα να θυμάσαι να μετράτε τον τράχηλο και κολπικά προς το τέλος, για σιγουριά.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο ότι ξερω κατω απο 3cm τους ανησυχει. Εγώ εχω κάνει και περιδεςη τραχηλου τον τεταρτο μηνα, λόγω ανοικτού τραχηλου απο προηγουμενο χειρουργειο και απο τοτε δεν εχει μικρυνει. Γύρω στα 4cm ήταν από την αρχή κ είναι κ τώρα στον όγδοο μήνα.

Μου είχε απαγορέψει να εργάζομαι από τότε που κάναμε την περίδεση, ήμουν στο σπίτι χωρίς να σκύβω, να σηκώνω βάρη, να πολυπερπατώ κ να κουράζομαι.

Όπως βλέπεις όλα με μέτρο και προσοχή, ακόμη και με περίδεση τραχήλου.

Να είσαι προσεκτική και να ακούς το σώμα σου. Όχι υπερβολές και πάντα με την άδεια του γιατρού σου που ξέρει το ιστορικό σου.

Πάντα να θυμάσαι να μετράτε τον τράχηλο και κολπικά προς το τέλος, για σιγουριά.

 

Καλή συνέχεια!

 

Κολπικά έγινε η μέτρηση, κι απλά είπε για να προλάβουμε τυχόν επικίνδυνες εξελίξεις να προσέχω, όχι ότι τώρα ειναι επικίνδυνα ακόμη τα πράγματα.

 

Η περίδεση πονάει ως διαδικασία...; δεν απαιτεί να μείνεις κλινήρης μετά απ' ό,τι κατάλαβα, έτσι...; Αχρείαστη να 'ναι.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχετε δίκιο ότι δεν πρέπει ν' ανησυχώ απ' ό,τι φαίνεται, απ' την άλλη όμως όλο και ξεχνιέμαι μιας και νιώθω καλά και ... ξανοίγομαι. Μάλλον πρέπει να ξεκουράζομαι πιο πολύ. :oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κολπικά έγινε η μέτρηση, κι απλά είπε για να προλάβουμε τυχόν επικίνδυνες εξελίξεις να προσέχω, όχι ότι τώρα ειναι επικίνδυνα ακόμη τα πράγματα.

 

Η περίδεση πονάει ως διαδικασία...; δεν απαιτεί να μείνεις κλινήρης μετά απ' ό,τι κατάλαβα, έτσι...; Αχρείαστη να 'ναι.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχετε δίκιο ότι δεν πρέπει ν' ανησυχώ απ' ό,τι φαίνεται, απ' την άλλη όμως όλο και ξεχνιέμαι μιας και νιώθω καλά και ... ξανοίγομαι. Μάλλον πρέπει να ξεκουράζομαι πιο πολύ. :oops:

 

Δεν πονάει, απλά εγώ έμεινα στην κλινική 2 βραδια προοληπτικά μήπως αντιδράσει ο τράχηλος. Και μετά στο σπίτι ήμουν κυρίως στον καναπέ για δυο βδομάδες πάλι προσεκτικά.

Στην εβδομάδα που είσαι γίνονται κάποιες περιδέσεις, οι λεγόμενες έκτακτες οι οποίες είναι λίγο επικίνδυνες για το μωρό λόγω του ότι είναι μεγάλο και ίσως ενοχληθεί ο σάκος. Οι περισσότεροι γιατροί αποφεύγουν να την κάνουν και προτιμούν να είναι προσεκτικές οι μανούλες με την κατάλληλη θεραπεία. Έχει αναφερθεί σε πολλά άλλα πόστ για τον τράχηλο.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά όπως και για κάθε κοπέλα. Εγώ είμαι της άποψης better safe than sorry, οπότε πάντα να προσέχεις όσο μπορείς. Κανείς λογικός άνθρωπος δε θα σε παρεξηγήσει.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-joa- αυτό δεν το ήξερα, ότι είναι επικίνδυνο πια να γίνει περίδεση, την κάνουν δηλαδή συνήθως προληπτικά πιο νωρίς;

Έχεις απόλυτο δίκιο και πρέπει κι εγώ να γίνω πιο προσεκτική, γιατί πότε είμαι χαλαρή και ξεχνιέμαι, πότε αγχώνομαι και θυμάμαι ότι πρέπει να προσέχω περισσότερο! :oops:

 

simera imoun sto gunaikologo kai me eipe exei gnei eksalipsi traxilou k to mwro einai polu xamila....eimai stin 39 vdomada k anupomonw na gennisw! pote tha ksekinisei i diastoli;;;;;;;;;;;;;;

 

Εξάλειψη τραχήλου όπως το καταλαβαίνω σημαίνει ότι έχει μειωθεί στο ελάχιστο το μήκος του, άρα μπόρεί να ξεκινήσει ανά πάσα στιγμή ο τοκέτος. Δε σε ενημέρωσε ο γιατρός σχετικά...;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

-joa- αυτό δεν το ήξερα, ότι είναι επικίνδυνο πια να γίνει περίδεση, την κάνουν δηλαδή συνήθως προληπτικά πιο νωρίς;

Έχεις απόλυτο δίκιο και πρέπει κι εγώ να γίνω πιο προσεκτική, γιατί πότε είμαι χαλαρή και ξεχνιέμαι, πότε αγχώνομαι και θυμάμαι ότι πρέπει να προσέχω περισσότερο! :oops:

Ναι, μετά τις 22 εβδ συνήθως αποφεύγουν την περίδεση για τυχόν αντριδράσεις του τραχήλου κ της μήτρας.

Οι περισσότερες την κάνουν προοληπτικά γύρω στις 12-14 εβδ. Και μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει αποτυχίες σε τέτοιες περιδέσεις.

Ο τράχηλος χρειάζεται τακτικό έλεγχο και πολλή προσοχή.

Όλα θα πάνε καλά supergirl, υπομονή και σιγά σιγά κοντεύεις..

Καλό υπόλοιπο σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Και μόνο που δεν έχω εναλλακτική, όπως νόμιζα, σίγουρα θα είμαι πιο προσεκτική ακόμα!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, κι εσένα να σου πάνε όλα καλά!:D

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζω στη Γερμανία κ είναι λίγο διαφορετικά εδώ. Αυτό που μου είπε ότι μπορώ να γεννήσω από μέρα σε μέρα. Σήμερα είχα κ αίμα πήγα με είδε κ τα ίδια περιμένουμε... Έχω απελπιστεί....

Link to comment
Share on other sites

2,7 ειχα στη β' επιπέδου (ήταν η πρωτη φορά που μετρηθηκε στην εγκυμοσυνη).Ο υπερηχογραφιστής τότε μου είχε πει οτι μας ενδιαφέρει η σύγκριση και όχι ένα σκέτο νούμερο.Θυμάμαι ακόμα το παράδειγμα που μου είχε δώσει: αν μια γυναικα έχει στη β' επιπέδου μήκος τραχήλου 4 και μετά από 3 εβδομάδες έχει 3 αυτο ειναι κακό/ανησυχητικό, αντιθέτως αν έχει στη β' επιπέδου 2,7 και φτάσει στον τοκετό με 2,7 δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος (εγω στο ντοπλερ εφτασα σε 2,4, 32η εβδομάδα και μου ειχε πει οτι ο ρυθμος μειωσης ειναι ο αναμενομενος και δεν δειχνει κάτι ανησυχητικό). Πάντως σε κάθε περίπτωση το 3,1 στη βδομάδα που είσαι είναι μια χαρά. Απλά ο τράχηλος θέλει γενικά μια παρακολούθηση, γιατί είναι υπουλος και δεν τον παίρνεις είδηση (από διάφορα που έχω διαβάσει εδω!).

Εγω ημουν απλά προσεκτική (κούραση, βάρη, ορθοστασία) και παρακολουθούσαμε τη μήτρα με καρδιοτοκογράφο για τυχόν συσπάσεις, οι οποίες μπορεί να κοντύνουν τον τράχηλο.

Υ.Γ. γενικά έχε στο μυαλό σου ότι οι κραδασμοί του αυτοκινήτου είναι χειρότεροι από το περπάτημα;)

Καλή συνέχεια και καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

2,7 ειχα στη β' επιπέδου (ήταν η πρωτη φορά που μετρηθηκε στην εγκυμοσυνη).Ο υπερηχογραφιστής τότε μου είχε πει οτι μας ενδιαφέρει η σύγκριση και όχι ένα σκέτο νούμερο.Θυμάμαι ακόμα το παράδειγμα που μου είχε δώσει: αν μια γυναικα έχει στη β' επιπέδου μήκος τραχήλου 4 και μετά από 3 εβδομάδες έχει 3 αυτο ειναι κακό/ανησυχητικό, αντιθέτως αν έχει στη β' επιπέδου 2,7 και φτάσει στον τοκετό με 2,7 δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος (εγω στο ντοπλερ εφτασα σε 2,4, 32η εβδομάδα και μου ειχε πει οτι ο ρυθμος μειωσης ειναι ο αναμενομενος και δεν δειχνει κάτι ανησυχητικό). Πάντως σε κάθε περίπτωση το 3,1 στη βδομάδα που είσαι είναι μια χαρά. Απλά ο τράχηλος θέλει γενικά μια παρακολούθηση, γιατί είναι υπουλος και δεν τον παίρνεις είδηση (από διάφορα που έχω διαβάσει εδω!).

Εγω ημουν απλά προσεκτική (κούραση, βάρη, ορθοστασία) και παρακολουθούσαμε τη μήτρα με καρδιοτοκογράφο για τυχόν συσπάσεις, οι οποίες μπορεί να κοντύνουν τον τράχηλο.

Υ.Γ. γενικά έχε στο μυαλό σου ότι οι κραδασμοί του αυτοκινήτου είναι χειρότεροι από το περπάτημα;)

Καλή συνέχεια και καλή λευτεριά!

 

Απόλυτα λογικό αυτό που λες για τον ρυθμό μείωσης, νομίζω ότι πριν μείνω έγκυος ήμουν γύρω στο 3,5, οπότε ίσως να εξελιχθεί λογικά τελικά η κατάσταση. "Καλό" μου έκανε, πάντως, λειτούργησε ως καμπανάκι κινδύνου και μαζεύτηκα λίγο, γιατί η καθημερινότητά μου λίγο διέφερε από πριν μείνω έγκυος και είχα αρχίσει να καταπονούμαι. Σ' ευχαριστώ για τις ευχές! :D

 

 

Έλλη58 εύχομαι να έχεις γεννήσει μέχρι να δεις το μήνυμα.. Με το καλό! :D

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας , και εφω έκακα χτες την β επιπεδου και μου βρήκε οτι έχω μήκος τραχηλου 31 και μου ειπε να σταματήσω από την δουλειά και να ξανα αρχισω το ουτροτζεσταν 1 την ημέρα,είμαι 27 χρονών , είμαι στην 23η εβδομαδα και πίνω 2 μαγνήσια,2σίδηρο, 1 ουτροτζεσταν , 1ασβεστιο και 1 φολικο.... Έχω τρομαξει και περιμένω τις απαντησεις σας απο την εμπειρία σας,Σας ευχαριστώ πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας , και εφω έκακα χτες την β επιπεδου και μου βρήκε οτι έχω μήκος τραχηλου 31 και μου ειπε να σταματήσω από την δουλειά και να ξανα αρχισω το ουτροτζεσταν 1 την ημέρα,είμαι 27 χρονών , είμαι στην 23η εβδομαδα και πίνω 2 μαγνήσια,2σίδηρο, 1 ουτροτζεσταν , 1ασβεστιο και 1 φολικο.... Έχω τρομαξει και περιμένω τις απαντησεις σας απο την εμπειρία σας,Σας ευχαριστώ πολυ.....

 

Προσπάθησε να εισαι ψύχραιμη, δεν ειναι τόσο άσχημα οσο φαίνονται μάλλον τα πραγματα. Οταν με είδε μετα απο δυο βδομάδες ο γιατρός μου είχε αυξηθεί ελάχιστα ο τράχηλος, αλλα εν γενει ειπε να μην ανησυχώ τόσο πολυ πια γιατι απο 2,5 κ κάτω θα είχαμε πρόβλημα. Μου σταμάτησε κ τα ουτροτζεσταν.

Θέλω να πω ειμαι προσεκτική κ ξεκουραζομαι πολυ αλλα εχω ηρεμήσει αρκετά σε σχέση με το θέμα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...