Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γυμναστικη για εγκυους


Recommended Posts

Καλησπερα! ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα παρακολουθει στην Αθηνα καποιο προγραμμα γυμναστικης για εγκυους.. Γιογκα, πισινα ή κατι σχετικο..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενδιαφέρον θέμα - έκανα γιόγκα παλιότερα και πάντα έλεγα πως όταν με το καλό μείνω έγκυος θα κάνω. Μετά άρχισαν οι ναυτίες, η κούραση (δουλεύω παράλληλα), πού αντοχή..

 

Φοβάμαι πάντως ότι τα εξειδικευμένα προγράμματα για εγκύους θα είναι αρκετά τσιμπημένα, ήδη τα απλά (εκτός γυμναστηρίων εννοώ, σε στούντιο) δεν είναι και φτηνά.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρηκα δυο κεντρα που κανουν, δεν ειναι παραλογα ακριβα.. επισης κανουν και το Λητω.. ομως δεν ειναι τοσο κοντα μου και το σκεφτομαι.. το κακο ειναι οτι δεν κανουν πολλοι ειδικα τμηματα, στα στουντιο κλπ σου λενε να πας στο αρχαριο τμημα ομως απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη ξερω οτι κατι τεοιο δεν ειναι και ιδανικο..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο πράγμα που κάνω ως γυμναστική είναι ελλειπτικο μηχανημα. Έχω σπίτι και αυτό με διευκολύνει πολύ. Φυσικά ρώτησα το γιατρό μου εάν μου το επιτρέπει και μετά άρχισα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έχω γραψει και κάπου αλλού εγω έκανα προσαρμοσμένη γιογκα στο σπίτι με ένα δασκαλο... Μην τρομάζετε, οι τιμες ήταν απόλυτα φυσιολογικές, μη σας πω ότι ήτανε και φτηνότερο από κάποια κέντρα που πήγα και ρώτησα (και καλά σουπερ ειδικευμένα για εγγυους και κουραφεξαλα) συν ότι γλιτώνεις και τα πηγαινε έλα, επίσης κάνει και ένα υπέροχο σύστημα που λέγεται thai yoga massage και εμένα μου ξεκουραζε πολύ τη μέση μου, που στο τελευταιο τριμηνο είχε διαλυθει τελειως. Ο άνθρωπος εχει πολύ κατανόηση διότι μόλις γεννησε και η γυναικα του, και είναι ευαισθητοποιημένος! Όποια ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ. (Δεν ξέρω εαν επιτρεπεται να δημοσιέυσω έτσι τα στοιχεία του!)

Επίσης εβγαινα για περπάτημα μόνη μου... Αυτό έιναι και δωρεάν χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εε μαλιστα ενδιαφερομαι πολυ! σου εστειλα πμ..σε ευχαριστω.. ναι ευτυχως υπαρχει και το δωρεαν περπατημα... σκεφτομουν και το κολυμπι αλλα παω ηδη τη μικρη μου 2 φορες τη βδομαδα και δεν ξερω αν θα αντεχα κι αλλη μερα στο νερο ;)

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια γράφω εδώ μια και υπάρχει ήδη το θέμα. Είμαι έγκυος, στην 22η εβδομάδα και όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής. Αποφάσισα να ψάξω το θέμα της γυμναστικής και, με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου πάντα, κατέληξα στη γιόγκα εγκυμοσύνης. Βρήκα λοιπόν ένα site από μια πλήρως καταρτισμένη εκπαιδεύτρια γιόγκα, Catherine Bicknell λέγεται, πήρα το πακέτο για την εγκυμοσύνη και ενθουσιάστηκα! Πέρα από τα πολύ αναλυτικά βίντεο έχει λεπτομερείς οδηγίες ακόμη και για διατροφή. Είναι το http://yogamum.gr/, το πρόγραμμα για την εγκυμοσύνη Το καλό είναι ότι λόγω έλλειψης χρόνου μια και ακόμη εργάζομαι δεν μπορώ να πηγαίνω γυμναστήριο. Αν ενδιαφέρεστε δοκιμάστε το!!

f7zNp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εμενα εκτος απο το καθημερινο περπατημα, με βοηθησαν ασκησεις με τη μπαλα φυσιοθεραπειας και το συγκεκριμενο βιντεο που ηταν οτι καλυτερο βρηκα

Ειδικα για τους πονους της μεσης ειναι ότι πρεπει! Φυσικα και η γιογκα βοηθαει πολυ!
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...