Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

14 MΗΝΩΝ-ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΥ? ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ?


tsarli

Recommended Posts

Γεια σας μανούλες, έχω ένα πρόβλημα, δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ και πρέπει να λυθεί επειγόντως. Τα πράγματα έχουν ως εξής:

To μωράκι μου είναι σχεδόν 14 μηνών. Από 12 μηνών και έπειτα αραίωσε τους ημερήσιους θηλασμούς, κάθεται για λίγα δευτερόλεπτα μόνο και κατά καιρούς θέλει μόνο ένα στήθος συγκεκριμένο. Οι θηλασμοί (αν θεωρείται θηλασμός οι 5-6 ρουφηξιές) πλέον έχουν αραιώσει πολύ, να φανταστείτε δεν θηλάζει πριν τον βραδυνό ύπνο.

Βέβαια έγιναν και αλλαγές το διάστημa αυτό. Μόλις έγινε 12 μηνών το μεταφέραμε στο δωμάτιό του (μέχρι το έτος κοιμόταν μαζί μου στην κρεβατοκάμαρα, δεν χωράει το κρεβατάκι του, και ο μπαμπάς στο σαλόνι). Δυστυχώς κάναμε και οι δύο χάλια ύπνο, το μωρό ξυπνούσε από 15 έως..30 φορές και βάλε (καταγεγραμμένες, ε!!), θήλαζε ή πιπίλαγε και ξανακοιμόταν. Είχα απηυδύσει, δεν άντεχα άλλο, τη μέρα δεν είχα διάθεση ούτε δύναμη να ασχοληθώ με το μωρό και κατάλαβα ότι κάτι τέτοιο μας έκανε κακό. Οπότε τον πήγαμε στο δωμάτιό του (έχουμε κάμερα και τον βλέπουμε και τον ακούμε) και εφαρμόσαμε μια τακτική εκπαίδευσης ύπνου (μπαίναμε στο δωμάτιό του όταν έκλαιγε, τον καθησυχάζαμε και δεν τον θήλαζα). Το μωρό από την 1η-2η μέρα κοιμόταν σερί 11 ώρες. Όλα πήγαιναν τέλεια, θήλαζε τη μέρα κανονικά και το πρωί και το βράδυ πριν κοιμηθεί.

Κάποια στιγμή άρχισα να πηγαίνω στο δωμάτιο και να τον θηλάζω (γκρίνιαξε μια μέρα και πήγα αμέσως).Ε, από τότε όλα έχουν αλλάξει. Ξυπνάει αμέτρητες φορές το βράδυ και τρέχω να τον θηλάζω για να μην κλαίει. Το πρωί δεν θηλάζει μόλις ξυπνήσει (πιθανότατα να είναι χορτάτος αφού θηλάζει το βράδυ), τη μέρα λίγες τζουρίτσες και το βράδυ, αφού φάει κατά τις 6 με 6:30 το φαγητό του, κοιμάται χωρίς να θηλάσει κατά 8:15.

 

Είμαι συνέχεια μαζί του, οπότε δεν τίθεται θέμα αποχωρισμού.

Δοκίμασα να του προσφέρω κατά τη διάρκεια της μέρας, ώστε να μάθει ότι πίνουμε γαλατάκι τη μέρα, αλλά τίποτα. Απ' ότι καταλαβαίνω "έμαθε" να θηλάζει μόνο τη νύχτα και τη μέρα πλέον δε θέλει. Εγώ πάντως είμαι πάντα δίπλα του, δεν τον πιέζω, γυρνάω ψιλογυμνή καμιά φορά μπας και δει το γαλατάκι του και του ανοίξει η όρεξη, τίποτα.

Νομίζω ότι έχω 2 επιλογές:

α) να του μάθουμε ξανά να κοιμάται σερί όλο το βράδυ (η αλήθεια είναι ότι το έμαθε αμέσως την πρώτη φορά) με κίνδυνο να αποθηλάσουμε, αφού δεν θα πίνει κατά τη διάρκεια της νύχτας και αφού δεν αναζητά το στήθος τη μέρα. Εκτός κι αν αφού θα κοιμάται το βράδυ, αναζητήσει γτο γαλατάκι μέσα στη μέρα..αλλά να το ρισκάρω?

β) να συνεχίσουμε έτσι, να γίνομαι ράκος, να μην κοιμάται και το μωρό καλά, αλλά τουλάχιστον να μας μείνουν οι νυχτερινοί θηλασμοί.

Πείτε μου σας παρακαλώ αν αντιμετωπίσατε παρόμοια περίπτωση..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Τσάρλι!

 

Δεν μπορώ φυσικά να σου προτείνω "να γίνεις ράκος".

Θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν (όντως υπάρχουν!) και άλλοι τρόποι αλλά ... έχοντας διαβάσει όλα όσα έχεις γράψει στην περίπτωσή σας δοκιμάστηκαν και απέτυχαν.

 

Για αυτό θα σου πω να πάρεις το ρίσκο και να ακολουθήσεις την πρώτη λύση. Και την προηγούμενη φορά το παιδί προσαρμόστηκε και θήλασε μέσα στη μέρα. Πιστεύω ότι το ίδιο θα κάνει και τώρα. Δεν θεωρώ ότι το παιδί συμπεριφέρεται έτσι γιατί θέλει να αποθηλάσει... Μάλλον είναι σε σύγχυση ως προς τα χρονικά σημεία του θηλασμού.

Αλλά ακόμα και αν δεν θηλάσει ο μικρός 1-2 μέρες, δεν οδηγείσαι σε αποθηλασμό. Μη φοβάσαι! Διατηρείται η γαλουχία...

Βέβαια ίσως το καλύτερο είναι να επαναχρησιμοποιήσεις το θήλαστρο... Για το ψυχολογικό κομμάτι το δικό σου: να αισθάνεσαι ασφαλής...

 

* Να σε ρωτήσω. Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις δικό σου γάλα με ποτηράκι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ στην θέση σου θα το ρίσκαρα και θα προσπαθούσα να τον μάθω να κοιμάται το βράδυ αφού γράφεις οτι τα είχατε πάει καλά την πρώτη φορά και ουσιαστικά δεν αποθήλασε αλλά αύξησε τους ημερήσιους θηλασμούς. Ο θηλασμός ξέρουμε όλοι οτι είναι το καλύτερο για το κάθε παιδί όμως θα πρέπει και η μαμά να είναι καλά, να ξεκουράζεται για να μπορεί να βγάλει και την υπόλοιπη μέρα.

 

Το μωρό τρώει και στέρεες τροφές έτσι δεν είναι? Οπότε θα έβαζα και ένα όριο αν μπορώ να το πω έτσι δλδ αν το παιδί τρώει και θηλάζει την ημέρα καλά το βράδυ πχ αν ξυπνήσει θα τον ταίζω 1 ή 2 φορές, όσες αντέχω εγώ, αν ξυπνήσει παραπάνω φορές θα προσπαθώ να τον ξανακοιμίζω με τον τρόπο που έχω επιλέξει.

 

Λογικά θα ξέρεις και πόσους θηλασμούς χρειάζεστε στο 24ωρο για να διατηρήσεις την γαλουχία σου, νομίζω δλδ αν καταφέρεις να θηλάζει πριν τον ύπνο και ένα μεταμεσονυχτιο γεύμα πχ στις 12 και 2-3 την ημέρα μια χαρά θα είναι η γαλούχια δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ελπίζω να βοήθησα γιατί απο το μνμ σου μου φάνηκε οτι τα βλέπεις ή μαύρο ή άσπρο υπάρχει και το γκρί ένδοίαμεσα εσύ ξέρεις βέβαια τι περνάς!

Link to comment
Share on other sites

* Να σε ρωτήσω. Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις δικό σου γάλα με ποτηράκι;

Ούτε για πλάκα δεν το πίνει!! Ακόμη και νερό που του δίνουμε, αμφιβάλω αν πίνει σύνολο 5-10 ml τη μέρα.

Και γω το θήλαστρο σκεφτόμουν σήμερα..δεν πάει άλλο.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στη διάρκεια της ημέρας κοιμάται καθόλου; Μήπως όταν είναι κουρασμένος να του προσφέρεις το στήθος στο κρεβάτι; Γιατί είναι απόλυτα φυσιολογικό ένα παιδάκι στην ηλικία του να προτιμά να παίξει και να γελάσει, παρά να καθήσει με τη μαμά να θηλάσει, εκτός απ΄όταν είναι κουρασμένος και θέλει αγκαλίτσες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιμάται στη διάρκεια της ημέρας. Παλιά κοιμόταν με στήθος στο κρεβάτι μου (και επικίνδυνο, αλλά και ξυπνούσε πολλές φορές σε ύπνο 2 ωρών).

Μετά, στο έτος, όταν τον βάλαμε στο δωμάτιό του, αποσύνδεσε το θηλασμό με τον ύπνο και έτσι πλέον δεν μπορώ ούε πριν κοιμηθεί να τον θηλάσω, ούτε μισοκοιμισμένο, τίποτα.Αφού ακόμη και τα βράδυα που ξυπνάει και τον ταϊζω, που υποτίθεται κοιμάται, μόλις τελειώσει, με πιάνει από τη μπλούζα και σηκώνεται (θηλάζει σε μαξιλάρι θηλασμού).

Αυτό συμβαίνει από τότε που μπήκε στο δωμάτιό του. Δεν έχει ξανακοιμηθεί στο στήθος ποτέ από τότε. Αντιθέτως μόλις τον βάζω, κατευθείαν να σηκωθεί.

Φοβάμαι μήπως τελικά τον πιέσω για κάτι που δεν θέλει.

Δε λέω, και γω θα γίνω ράκος ψυχολογικά αν αποθηλάσουμε τόσο γρήγορα, αλλά προέχει η επιθυμία του παιδιού.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο, και ενώ σέρνεται, χασμουριέται, νυσταζει τρελά, τον έβαλα στήθος και πάλι τίποτα, σηκώθηκε στο δευτερόλεπτο. Τον έβαλα στο κρεβάτι του, κλάμα. Αποκλείεται να μη νυστάζει, είναι πάρα πολλές ώρες ξύπνιος.Δεν ξέρω πλέον τί να κάνω. Με έχει καταμπερδέψει. Αν όντως θέλει να αποθηλάσει, είμαι έτοιμη να το δεχτώ.

Το ότι δε θηλάζει πριν κοιμηθεί, δεν είναι σοβαρό δείγμα αποθηλασμού?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τρώει στέρεες, 3 γεύματα.

Προσπαθώ να τον θηλάσω μισή ή 1 ώρα πριν τα γεύματα, πάλι δεν κάθεται. Ακόμη και αν ερνηθεί να φαει πρωινό, μου το χει κάνει 2-3 φορές, δ εθα θηλάσει στη θέση του.

Νομίζω έπαιξε μεγάλο ρόλο το ότι έγινε αποσύνδεση του θηλασμού από τον ύπνο. Οπότε δεν κάθεται ούτε 1 λεπτό στο στήθος έστω για να χαλαρώσει ή να νανουριστεί.

Και για να πώ την αλήθεια, νιώθω ότι τον πιέχω. Νιώθω ότι δε θέλει άλλο να κάθεται στο στήθος. Δεν είναι όπως παλιά (μέχρι δηλ. που χρόνισε).

Πιστεύω ότι αν δε θηλάσει καθόλου δε θα του είναι καθόλου πρόβλημα, το ίδιο και το αυτό. Δεν μου δίνει κανένα σημάδι ότι το θέλει.

Πλέον αν κάτσει 1 λεπτό, κάνω πάρτυ!! Και αυτό με βοήθεια δηλα΄δη (με το κλάμερ μου να ασχολείται ή με κάτι άλλο, αλλιώς με τίποτα).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δε θελει το στηθος για να κοιμηθεί δε σημαίνει τίποτα αλλο πέρα απο αυτο:δε θελει το στηθος για να κοιμηθεί! Μην κανεις διαφορα σενάρια!

Το οτι δε θελει το στηθος για να κοιμηθεί δε σημαίνει οτι θελει και να αποθηλασει. Οταν ενα παιδι θελει να αποθηλασει ειναι φανερή και προφανής η πρόθεσή του. Το δικο σου ειναι λιγο μικρο κι ειναι πολυ σπάνιο σε αυτήν την ηλικια να έχει αποθηλασει ενα παιδι χωρις παρέμβαση της μαμας. Προσωπικα πιστεύω οτι κάπου μπερδεύτηκε με αυτήν την εκπαίδευση ύπνου.

 

Κατα τη διάρκεια της ημέρας (δεν αναφέρομαι στην προσπάθεια ύπνου) δεν θα προσφέρεις στηθος μόνη σου! Καθόλου! Δεν ειναι μονο θεμα πίεσης αλλα πρέπει να αφήσεις ελεύθερο το παιδι να αποφασίσει ποτε θελει να θηλασει και ποτε οχι. Αν ζητήσει απο μονο του εχει καλώς, αλλιώς δεν προσφέρεις εσυ γιατι αργότερα θα σου ζητάει την άδεια για το παραμικρό κι εσυ θα απορεις γιατι ειναι μαμακιας :P Δλδ εφαρμογή "του δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι".

 

Όσον αφορα τα βραδινά δωσε λιγο χρόνο να προσαρμοστεί γιατι εσένα μπορεί να σου φάνηκε απλή η διαδικασία της εκπαίδευσης στον υπνο αλλα στον ψυχισμό του μπορει να εχει αντίκτυπο που δεν το καταλαβαίνουμε οι υπόλοιποι. Προς το παρόν ανταποκρισου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δε θελει το στηθος για να κοιμηθεί δε σημαίνει τίποτα αλλο πέρα απο αυτο:δε θελει το στηθος για να κοιμηθεί! Μην κανεις διαφορα σενάρια!

Το οτι δε θελει το στηθος για να κοιμηθεί δε σημαίνει οτι θελει και να αποθηλασει. Οταν ενα παιδι θελει να αποθηλασει ειναι φανερή και προφανής η πρόθεσή του. Το δικο σου ειναι λιγο μικρο κι ειναι πολυ σπάνιο σε αυτήν την ηλικια να έχει αποθηλασει ενα παιδι χωρις παρέμβαση της μαμας. Προσωπικα πιστεύω οτι κάπου μπερδεύτηκε με αυτήν την εκπαίδευση ύπνου.

 

Κατα τη διάρκεια της ημέρας (δεν αναφέρομαι στην προσπάθεια ύπνου) δεν θα προσφέρεις στηθος μόνη σου! Καθόλου! Δεν ειναι μονο θεμα πίεσης αλλα πρέπει να αφήσεις ελεύθερο το παιδι να αποφασίσει ποτε θελει να θηλασει και ποτε οχι. Αν ζητήσει απο μονο του εχει καλώς, αλλιώς δεν προσφέρεις εσυ γιατι αργότερα θα σου ζητάει την άδεια για το παραμικρό κι εσυ θα απορεις γιατι ειναι μαμακιας :P Δλδ εφαρμογή "του δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι".

 

Όσον αφορα τα βραδινά δωσε λιγο χρόνο να προσαρμοστεί γιατι εσένα μπορεί να σου φάνηκε απλή η διαδικασία της εκπαίδευσης στον υπνο αλλα στον ψυχισμό του μπορει να εχει αντίκτυπο που δεν το καταλαβαίνουμε οι υπόλοιποι. Προς το παρόν ανταποκρισου.

 

Ξεκίνησα να κάνω αυτό το πολύ απλό πράγμα, να ανταποκρίνομαι τη νύχτα (σκότωμα, δεν το συζητώ) και βλέπω ένα διαφορετικό παιδί! Σήμερα ζήτησ εαπό μόνος του να θηλάσει 2 φορές, το πρωί και το μεσημέρι, ερχόταν και έπεφτε με φόρα κατά πάνω μου και προσπαθούσε να σηκώσει τη μπλούζα (δεν τα κατάφερνε ο καημένος) και ΄'ελεγε μαμ μαμ. Απίστευτο! Να τον είχα στρεσάρει τόσο πολύ με όλα αυτά? Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούσα εδώ και καιρό να του μάθω να κοιμάται σερί (μια φορά τα κατάφερα αλλά τα έκανα μαντάρα μετά) και τον μπέρδευα συνέχεια γιατί δεν κρατούσα μια σταθερή στάση. Τον βλέπω πάντως να είναι πιο κοντά μου τώρα.

Βέβαια δεν βγάζω συμπεράσματα μέσα σε 1,5 μέρα, γιατί πάλι μπορεί να του τη γυρίσει και να μη θέλει ούτε να τον ακουμπάω. Θα περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει! Προς το παρόν, έχει περίπου 2 μέρες που ανταποκρίνομαι στο κλάμα του και προσφέρω στήθος και βλέπω ότι τη μέρα είναι πιο "ζεστός" να το πω? Αλλά δεν βιάζομαι να χαρώ! Έχει φοβηθεί το μάτι μου!

Πόσα μπορεί να σου μάθει ένα μωρό! Απίστευτο!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...