Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από την γέννα / τον τοκετό !


elquest

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Μπορείτε να μου πείτε αν άλλαξε η περίοδος σας μετα απο τη γέννα?

εχω 14 μήνες που γέννησα και ενώ πριν τη γέννα μου έρχονταν κάθε 28 με 30 ημέρες, τώρα μου έρχεται κάθε 24 με 25 ημέρες. Την τελευταία φορά μου κράτησε και πολλές μέρες η ροή. Λέτε να ανησυχώ ?? :confused::confused:

Σας ευχαριστώ !

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και χρονια πολλα!!!και εμενα μετα την γεννα μου μικρηνε ο κυκλος και αυξηθηκε η ροη,αλλα μετα απο καποιους αρκετους μηνες ξαναλαξε και αυτο,,,το καλο της υποθεσης ειναι οτι δεν ποναω πια στην περιοδο!!!οποτε μην αγχωνεσαι......;)

http://lmtf.lilypie.com/XtbDp3.png http://lb3f.lilypie.com/Dusap2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!Ειναι απολυτα φυσιολογικο η περιοδος μετα την εγκυμοσυνη ν'αλλαξει!Ο κυριος λογος ειναι ορμονικος!

Αλλαζει ο κυκλος,η ροη,πολλες φορες τα συμπτωματα!

Το ιδιο εχω και γω!Ιδιος μεν κυκλος,οπως προ εγκυμοσυνης,αλλα μεγαλυτερη ροη χωρις πονους,ενω πριν ειχα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα. θα ηθελα την βοηθεια σας. εχω ενα μωρακι 4 1/5 μηνων και θηλαζει αποκλειστηκα. σημερα ειχα την πρωτη μου περιοδο και με επιασε πανικος γιατι νομιζα οτι στον αποκλειστηκο θηλασμο δεν ερχεται η περιοδος. θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια αλλαγη στην ποσοτητα και την ποιοτητα του γαλακτος. προς το παρον το μωρο δεν δειχνει καποια παραξενη συμπεριφορα μονο οτι θελει πιο πολλες φορες την μερα. υπαρχει περιπτωση να μειωθει τωρα το γαλα?

ευχαριστω για την βοηθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα. θα ηθελα την βοηθεια σας. εχω ενα μωρακι 4 1/5 μηνων και θηλαζει αποκλειστηκα. σημερα ειχα την πρωτη μου περιοδο και με επιασε πανικος γιατι νομιζα οτι στον αποκλειστηκο θηλασμο δεν ερχεται η περιοδος. θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια αλλαγη στην ποσοτητα και την ποιοτητα του γαλακτος. προς το παρον το μωρο δεν δειχνει καποια παραξενη συμπεριφορα μονο οτι θελει πιο πολλες φορες την μερα. υπαρχει περιπτωση να μειωθει τωρα το γαλα?

ευχαριστω για την βοηθεια σας!!!

καλησπερα και χρονια πολλα.απο οσα μου ειχε πει ο γυναικολογος μου οταν ερχεται η περιοδος σιγα σιγα μειωνεται και το γαλα.εμενα μου ηρθε ασπουμε μετα απο 5 μηνες που αρχισα να αραιωνω τον θηλασμο για να σταματησω.μηπως τρωει πιο συχνα γιατι δεν εχεις την ιδια ποσοτητα?

http://lmtf.lilypie.com/XtbDp3.png http://lb3f.lilypie.com/Dusap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα να ρωτησω γεννησα 17 σεμπτεβρη μου ρθε περιοδοσ 31νοεμβρη κ μετα στησ 16δεκεμβρη και σημερα 28 ειδα παλι καφε υγρα προσ κοκκινο.δεν θηλαζω αποκλειστηκα.μπορειτε να μου πειτε γιατι συμβαινει αυτο εχει τυχει κ σ αλλεσ κοπελεσ ανησηχω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω γεννησα 17 σεμπτεβρη μου ρθε περιοδοσ 31νοεμβρη κ μετα στησ 16δεκεμβρη και σημερα 28 ειδα παλι καφε υγρα προσ κοκκινο.δεν θηλαζω αποκλειστηκα.μπορειτε να μου πειτε γιατι συμβαινει αυτο εχει τυχει κ σ αλλεσ κοπελεσ ανησηχω πολυ

 

Μην ανησυχείς, θέλει χρόνο για να στρώσει. Και μένα μου είχε ξανάρθει πολύ σύντομα. Πάρε αύριο και το γυναικολόγο σου για να σε καθησυχάσει.

Επίσης, δεν ξέρω αν σου συμβαίνει αλλά ενδέχεται να αυξηθεί πια και η ροή.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα, γεννησα πριν οχτωμιση μηνες και μου ηρθε πρωτη φορα περιοδος 18/8. Θηλαζω ακομα. Το θεμα ειναι οτι ακομα η περιοδος αυτο το μηνα αφαντη.. Πριν την εγκυμοσυνη δεν ειχα σταθερη περιοδο αλλα μου ειχε φτασει το πολυ 35 μερες. Εδω και δεκα μερες εχω συμπτωματα οπως πονους χαμηλα στην κοιλια, πονοκεφαλους, εντονη κουραση, και πολλα νευρα!.. στην αρχη νομιζα οτι ειμαι εγκυος αλλα ενα τεστ που εκανα χτες βγηκε αρνητικο.. τι να κανω;;; εχει τυχει σε καποια κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Να ρωτησω κι εγώ μιας και έχω σχεδόν τον ίδιο προβληματισμό. Περίοδος για πρώτη φορά μετά την γέννα μου ήρθε στους 8 μήνες. Και μετά είχα για δύο μηνες, ένα μήνα διάλειμμα, μετά ξανά είχα και τώρα πάλι τιποτα ακόμα. Να σημείωσω ότι θηλάζω ακόμα αν παίζει ρόλο. Σας έχει τύχει? Ποτέ "στρώνει" ή περίοδος? Με τον αποθηλασμο? Το μόνο καλό είναι πως πλέον δεν ποναω μιας και πριν μείνω έγκυος οι πόνοι με καθήλωναν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Να ρωτησω κι εγώ μιας και έχω σχεδόν τον ίδιο προβληματισμό. Περίοδος για πρώτη φορά μετά την γέννα μου ήρθε στους 8 μήνες. Και μετά είχα για δύο μηνες, ένα μήνα διάλειμμα, μετά ξανά είχα και τώρα πάλι τιποτα ακόμα. Να σημείωσω ότι θηλάζω ακόμα αν παίζει ρόλο. Σας έχει τύχει? Ποτέ "στρώνει" ή περίοδος? Με τον αποθηλασμο? Το μόνο καλό είναι πως πλέον δεν ποναω μιας και πριν μείνω έγκυος οι πόνοι με καθήλωναν!

 

Μερικους μήνες μετά τον αποθηλασμό. Μεχρι τότε αν σταματάει τελείως για μήνες, είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου ήρθε στους 11 μήνες κ ενώ πριν είχα πάρα πολύ άστατο κύκλο τώρα έρχεται στις 30 μέρες κ δεν έχω χάσει μήνα παρόλο που θηλαζω. Επίσης, ενώ πριν δεν πονούσα κ πρηζοταν το στηθος μου τώρα δεν πρήζεται καθόλου αλλά πονάω πολύ στη μέση. Πριν είχα 10 μέρες διάρκεια κ τώρα 5. Ο,τι να ναι δλδ! Πάντως οι περισσότερες γνωστές μου που θηλαζαν δεν ειχαν σταθερή περίοδο για καιρό μετά τη γέννα οπότε μην ανησυχείς. Έχω ακούσει ότι αν το μωρό ξεκινησει να θηλάζει περισσότερο μπορεί να σταματήσει πάλι η περίοδος. Τι να σου πω, νομίζω ότι η κάθε μία είναι διαφορετική περιπτωση. Αν σε αγχωνει κάτι πάρε το γυναικολόγο να τον ρωτήσεις. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Να ρωτησω κι εγώ μιας και έχω σχεδόν τον ίδιο προβληματισμό. Περίοδος για πρώτη φορά μετά την γέννα μου ήρθε στους 8 μήνες. Και μετά είχα για δύο μηνες, ένα μήνα διάλειμμα, μετά ξανά είχα και τώρα πάλι τιποτα ακόμα. Να σημείωσω ότι θηλάζω ακόμα αν παίζει ρόλο. Σας έχει τύχει? Ποτέ "στρώνει" ή περίοδος? Με τον αποθηλασμο? Το μόνο καλό είναι πως πλέον δεν ποναω μιας και πριν μείνω έγκυος οι πόνοι με καθήλωναν!

ισως ειχες ενδομητριωση κ με την εγκυμοσυνη να υποχωρησε

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

ισως ειχες ενδομητριωση κ με την εγκυμοσυνη να υποχωρησε

Τι ακριβως είναι  η ενδομητριωση κ από που συμπερανες κάτι τέτοιο?? @Mama_Anesti δεν ξέρω για την ενδομητριωση αλλά πιστεύω ότι είναι λόγω θηλασμού όπως είπε κ η @Lenia16

Link to comment
Share on other sites

@Lenia16 δεν υπάρχει καμία περίπτωση για νέα εγκυμοσύνη για αυτό και έχω απορία.

 

 με αγχωσες με αυτό που ειπες@μαγιοπουλας ! Αν εννοείς πως πονουσα λόγο ενδομητριωσης, δεν νομίζω. Δεν είχε ποτέ διαγνωστεί κάτι τέτοιο. Από την εφηβία μου θυμάμαι πονουσα  οταν ειχα  περίοδο μέχρι που γέννησα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλες γυναικες πονανε.καποιες φορες αυτο οφειλεται στην ενδομητριωση.Ειναι μια πολυ συνηθισμενη κατασταση.κυτταρα της μητρας μεταναστευουν σε αλλα σημεια γυρω απο αυτην.πολλες φορες προκαλει πονο κατα την περιοδο κ υπογονιμοτητα.υφεση παρατηρειται στην εγκυμοσυνη κ με τεψνητη διακοπη πρριοδου.αφου ομως παιδακια κανατε λ τωρα δεν εχετε ενοχλησειε δεν χρειαζεται να το σκεφτεστε.δρν βλσπτει πουθενα αλλου η ενδομητριωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/1/2018 at 10:18 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Να ρωτησω κι εγώ μιας και έχω σχεδόν τον ίδιο προβληματισμό. Περίοδος για πρώτη φορά μετά την γέννα μου ήρθε στους 8 μήνες. Και μετά είχα για δύο μηνες, ένα μήνα διάλειμμα, μετά ξανά είχα και τώρα πάλι τιποτα ακόμα. Να σημείωσω ότι θηλάζω ακόμα αν παίζει ρόλο. Σας έχει τύχει? Ποτέ "στρώνει" ή περίοδος? Με τον αποθηλασμο? Το μόνο καλό είναι πως πλέον δεν ποναω μιας και πριν μείνω έγκυος οι πόνοι με καθήλωναν!

Σιγουρα παιζει ρολο ο θηλασμος, αφου ειναι ορμονικο το θεμα. Eμενα μου ηρθε πρωτη φορα στους 7 μηνες. Απο τοτε μεχρι τους 12-13 μηνες δεν ηταν τελειως σταθερος ο κυκλος και για καποιο διαστημα (λογω του θηλασμου) ειχα παρατεταμενη περιοδο αντι για αμμηνορροια:shock:. Απο τους 17 μηνες και μετα ειναι και παλι σταθερος παρ'ολο που θηλαζει ακομη παρα πολυ. Για τον πονο θα συμφωνησω, μετα την εγκυμοσυνη δεν νιωθω σχεδον τιποτα σε σχεση με πριν.

 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε η περίοδος πολύ γρήγορα στον 2ο-3ο μήνα νομίζω και σταθεροποιήθηκε πολύ γρήγορα. Αυτό όμως είναι κάτι σπάνιο για μια μαμά που θηλάζει, συνήθως αργεί και να επανέλθει αλλά και να σταθεροποιηθεί. Γι αυτό και λειτουργεί ως μερική ας το πούμε αντισύλληψη! Για τον πόνο θα συμφωνήσω κι εγώ δεν έχω ξαναπονέσει! Ωραία εεε?? Νομίζω πως έτσι γίνεται στις περισσότερες γυναίκες μετά τις γέννες τους. Κάποια εξήγηση θα υπάρχει!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!εμένα η περίοδος μου ήρθε στις 25 μέρες για πρώτη φορά.και στη συνέχεια ομαλοποιήθηκε ο κύκλος μου.Πονους δεν εχω καθόλου σε σχέση με πριν μείνω έγκυος που υπέφερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! γεννησα πριν 39 μερεσ με καισαρικη..απο την στιγμη που γεννησα μεχρι και 33 μερεσ ειχα αιμα ελαχιστο το οποιο και σταματησε.!λεω παει!!ωραια!στισ 35 ηρθε παλι αλλα πολυ σε ποσοτητα και σημερα μου φανηκε οτι ειχε μια πιο ασχημη μυρωδια,στισ 25 μερες που ειχα πει στον γιατρο να με δει μου ειπε οτι θα εχω για μερες αιμα γιατι δεν εχει μαζεψει τελειως η μητρα!τον πηρα σημερα λογω της μυρωδιας αλλα δεν τον βρηκα!να πω οτι δεν θηλαζω.σκεφτηκα μηπως ειναι περιοδος αλλα οπως μου ειπε και μια αλλα κοπελα ειναι μικρη η πιθανοτητα να εκανα τοσο γρηγορα ωορηξια!μπορει να ειναι κατι κακο? εχω ανησυχησει γιατι εχω διαβασει διαφορα για λοιμωξεις κτλ .και εχω και κατι ζαλαδες και αγχωνομαι!!ειχε καμια κατι παρομοιο???

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ θηλάζω.γεννησα φυσιολογικά και είχα αίμα μέχρις τις 25 μέρες και μετά από 3 μέρες μου ξαναήρθε.οταν πήγα στη γυναικολόγο στις 40 μερες μου είπε ότι ήταν περίοδος και ότι είχα επανέλθει πληρως.καλο όμως είναι να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μου κράτησε μια εβδομάδα.και την επόμενη φορά που ήρθε είχα αυξημένη ροή και επισκέφθηκα τη γιατρό.μου.ειπε ότι δεν ήταν τπτ απλά καθάριζε η μήτρα απο τα υπολείμματα για αυτό είχα μεγάλη ροή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sweety** είπε:

καλησπέρα! γεννησα πριν 39 μερεσ με καισαρικη..απο την στιγμη που γεννησα μεχρι και 33 μερεσ ειχα αιμα ελαχιστο το οποιο και σταματησε.!λεω παει!!ωραια!στισ 35 ηρθε παλι αλλα πολυ σε ποσοτητα και σημερα μου φανηκε οτι ειχε μια πιο ασχημη μυρωδια,στισ 25 μερες που ειχα πει στον γιατρο να με δει μου ειπε οτι θα εχω για μερες αιμα γιατι δεν εχει μαζεψει τελειως η μητρα!τον πηρα σημερα λογω της μυρωδιας αλλα δεν τον βρηκα!να πω οτι δεν θηλαζω.σκεφτηκα μηπως ειναι περιοδος αλλα οπως μου ειπε και μια αλλα κοπελα ειναι μικρη η πιθανοτητα να εκανα τοσο γρηγορα ωορηξια!μπορει να ειναι κατι κακο? εχω ανησυχησει γιατι εχω διαβασει διαφορα για λοιμωξεις κτλ .και εχω και κατι ζαλαδες και αγχωνομαι!!ειχε καμια κατι παρομοιο???

Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις ωορρηξια για να εχεις περιοδο. Πολλες φορες για διαφορους λογους οχι απαραιτητα παθολογικους οι γυναικες δεν κανουν ωορρηξια αλλα περιοδο εχουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. 

Γέννησα πριν 10 μήνες και η περίοδος μου ήρθε στους 4 μήνες μετά από το τοκετό. Εκ τοτε έχω κάνει 2 κύκλους των 30 ημερών (ως συνήθως, πριν μείνω έγκυος), έναν 37 και άλλους 2 των 40 ημερών.. 

Με προβλημάτιζει που κάνω τόσο μεγάλους κύκλους (σε σύγκριση με αυτούς που έκανα τόσα χρόνια) και αναρωτιέμαι αν θα συνεχίζει να συμβαίνει αυτό.. Θα θέλαμε ένα δεύτερο παιδάκι και αναρωτιέμαι αν οι μεγάλοι κύκλοι σήμαινουν και κακή ποιότητα ωαρίων.. 

Σας έχει συμβεί να υπάρχει αυτή η αλλαγή στη περίοδο σας μετά από το τοκετό? Μετά από ποσό καιρό, "έστρωσε" ο κύκλος σας? 

 

Σας ευχαριστώ.. 

Επεξεργάστηκαν by zoi88
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2019 at 1:59 ΜΜ, zoi88 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. 

Γέννησα πριν 10 μήνες και η περίοδος μου ήρθε στους 4 μήνες μετά από το τοκετό. Εκ τοτε έχω κάνει 2 κύκλους των 30 ημερών (ως συνήθως, πριν μείνω έγκυος), έναν 37 και άλλους 2 των 40 ημερών.. 

Με προβλημάτιζει που κάνω τόσο μεγάλους κύκλους (σε σύγκριση με αυτούς που έκανα τόσα χρόνια) και αναρωτιέμαι αν θα συνεχίζει να συμβαίνει αυτό.. Θα θέλαμε ένα δεύτερο παιδάκι και αναρωτιέμαι αν οι μεγάλοι κύκλοι σήμαινουν και κακή ποιότητα ωαρίων.. 

Σας έχει συμβεί να υπάρχει αυτή η αλλαγή στη περίοδο σας μετά από το τοκετό? Μετά από ποσό καιρό, "έστρωσε" ο κύκλος σας? 

 

Σας ευχαριστώ.. 

Θηλάζεις η όχι? Αν θηλάζεις είναι φυσιολογικό να μην έχεις σταθερό κύκλο, αν δεν θηλάζεις μήπως πρέπει να σε κοιτάξει ο γυναικολόγος για καμία κύστη η κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...