Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μειωνεται το γαλα μου....


mariazaf

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια...θα σας πω εν ολίγοις την δική μου ιστορία και όποια μπορεί ας με βοηθήσει

Γέννησα 21 Ιουνίου και ενώ ήθελα να θηλάσω δεν είχα ιδέα πως...στο μαιευτήριο ενώ είπα οτι θελω να θηλασω δεν με αφησαν παρα μονο 48 ωρες μετα την γεννα με διαφορες χαζες δικαιολογιες αν και πλεον θεωρω οτι φταιω αφου ενω ειχα συνεχεια διπλα μου το μωρο δεν αγνοησα τις μαιες να κανω αυτο που πιστευα εγω σωστο.

Το μωρο ηπιε πρωτη φορα γαλα απο εμενα αποκλειστικα την μερα που θα εβγαινα απο το μαιευτηριο ετσι χαρηκα οτι δεν θα ξαναπιει ξενο γαλα αλλα φυσικα δεν ηξερα τι με περιμενε οταν θα επεστρεφα σπιτι...

Το παιδι δεν εβαζε με τιποτα το στηθος στο στομα εγω ειχα πολυ γαλα με αποτελεσμα να το βγαλω με το θηλαστρο και να του το δωσω με μπιμπερο και εκει αρχισαμε το ξενο...την αλλη κιολας μερα το γαλα μου ειχε μειωθει....

ο μικρος ηταν πολυ αστατος στο φαγητο του και μια εβδομαδα μετα το μονο που εκανε στο στηθος μου ηταν να πιπιλαει και να περιμενει το μπουκαλι για να χορτασει... καθομασταν με τις ωρες στο στηθος αν δεν ερχοταν το μπουκαλι δεν κοιμοταν δεν σταματαγε τα κλαματα...

Ετσι πηρα την αποφαση και εκοψα οριστικα (ειπα) το μπουκαλι και λεω αν πεινας γαλα εχει στο στηθος φαε! Μετα απο 24 ωρες κλαματος ηπιε και ηρεμησε....για 4 μερες ειμασταν μια χαρα μεχρι που αρχισε παλι τους μαραθωνιους κλαματος και ολοι ειπαν..μηπως πειναει?δωσε συμπληρωμα.

αυτο και εκανα και ο μικρος ηπιε πολυ συμπληρωμα και κοιμηθηκε ξερος 3 ωρες.

Ενιωσα οτι ειμαι απονη και αχρηστη που ταλαιπωρω το παιδακι μου οταν εγω δεν μπορω να το χορτασω..... η κατασταση αυτη συνεχιστηκε μεχρι που εγινε εναμιση μηνα και ενω παλευα σταδιακα να μειωνω το συμπληρωμα καταφερα να το σταματησω τελειως.(επιτελους!)

Τωρα εινα 2 μηνων και 18 ημερων μεχρι την τριτη εμενα στη μαμα μου στην επαρχια για καλοκαιρινες διακοπες υποτιθεται αλλα κυριως για βοηθεια.

Ετσι την τεταρτη επεστρεψα και μπηκα στο προγραμμα κανονικα με φουλ δουλειες ενω μεχρι τωρα ειχα μονο το μωρο.

Να σημειωσω οτι σε ολο αυτο το διαστημα αντιμετωπισα πολλα με το αριστερο στηθος γρομπαλακια πετρωματα και δυο φορες φραγμενους πορους.

Ολα καλα λοιπον μεχρι χτες που ξαφνικα διαπιστωσα οτι το στηθος μου ειναι σαν της γριας τελειως αδειο...σκεφτηκα οτι ειχα πολλες ωρες να πιω νερο και ισως εφταιγε αυτο. Ηπια 2μιση λιτρα απο τις 2 μεχρι τις 6 το απογευμα για να εχω πολυ γαλα για το βραδινο του μικρου αλλα τελικα το πολυ γαλα μου ηρθε στις 4 τη νυχτα και κρατησε μεχρι τις 10 το πρωι. Συνεχιζω να πινω συνεχεια νερα τρωω κανονικα αλλα το στηθος μου παραμενει αδειο. Βεβαια ενω χτες ο μικρος ηταν πολυ ανησυχος δεν κοιμοταν ιδαιτερα τελικα κοιμηθηκε κανονικα το πουλακι μου την νυχτα αν και στις 4 ειχαμε κλαματα πολλα ενω ειχα γαλα δεν δεχοταν το στηθος. Φυσικα δεν εδωσα συμπληρωμα σε ολο αυτο και το παλευω αλλα θελω να εχω γαλα πολυ....

Ξεχασα να αναφερω οτι ολη μερα θηλαζω καθε μια ωρα με εξαιρεση το βραδυ που μετα το μπανακι του κοιμαται 2 διωρα....Υποθετω οτι δεν γινεται να αυξησω αλλο τους θηλασμους νερα πινω δεν ξερω τι αλλο να κανω. Δωστε μου τα φωτα σας.

Ο μικρος γεννηθηκε 3950kg και την τεταρτη ηταν 7680kg. Περασαμε κολικους που τους αντιμετωπισα με σταγονες BIOGAIA και χαμομηλι πινει το πολυ 20 γρ το πρωι και μεχρι 40 το απογευμα κακακια του κανει μια φορα την ημερα και για αυτο του δινω χαμομηλι τον βοηθαει εχω καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mariazaf γεια σου.Να σου ζήσει το μωράκι σου.Εχω κι εγώ μια μπεμπα 3 μηνων την οποια θηλαζω αποκλειστικα μετά απο την βοήθεια των κοριτσιων εδω μεσα.Δεν ξερω αν μπορώ να σε βοηθήσω. Θα προσπαθησω ομως και ελπιζω να βρεις βοηθεια και από άλλες κοπέλες.

Γιατί δίνεις χαμομηλι;Στον αποκλειστικό θηλασμό ξέρω ότι δεν δινουμε στο μωρό χαμομηλι αλλά ουτε και πιπιλα ή νερο.

Επισης γνωριζω οτι μετα την εδραιωση του θηλασμου το στηθος δεν ειναι πλεον πρησμενο μοιαζει αδειο αλλά δεν ειναι.Απλά η παραγωγη σου εχει ισορροπησει με τις αναγκες του μωρου.

Τελος για να καταλαβεις αν χορταινει το μωρο πρεπει να βρεχει τουλαχιστον 6 πανες το 24ωρο.Αποκει και περα μπορει να ειναι ανησυχο και να κλαιει γιατι θελει την αγκαλια σου ή θελει να πιπιλαει το στηθος για χαλαρωση ή παρηγορια αν κατι το ενοχλει.Μην αγχωνεσαι και να ξεκουραζεσαι.Το γαλα παραγεται την ωρα που θηλαζει το μωρο οποτε να το βαζεις οσο μπορεις στο στηθος.Το νερο και οι σουπες δε θα σε κανουν να εχεις πιο πολυ γαλα απλά θα σε βοηθησουν να μην αφυδατωθεις. Αν λεω κατι λαθος διορθωστε με. Καλη συνεχεια και σου ευχομαι το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να προσθεσω οτι το μωρο πινει ετσι το συμπληρωμα γιατι απο το μπουκαλι το γαλα ρεει ευκολα ενω στο στηθος σου αφου του εδινες μπουκαλι τοσο καιρο αργησε να εδραιωθει η γαλουχια και το μωρό να μαθει να ρουφαει αποτελεσματικα.Βαζε το στο στηθος οποτε το ζηταει και πολύ γρηγορα θα αυξηθει η παραγωγή σου-αν έχεις τετοιο θεμα γιατί πρεπει να έχεις στο μυαλό σου και τα άλματα αναπτυξης στα οποια το μωρό γκρινιαζει πιο πολύ ,θέλει πιο συχνα το στηθος και οι απαιτήσεις του σε γάλα αυξάνονται-πραγμα που θα ξεπεράσεις πάλι με τους θηλασμους βαζοντας το μωρό στο στήθος.

Αυτά!;)

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτηριο το πρωτο 24ωρο του εδωσαν κιντερτε αναμεσα σε γευμα και μου ειπαν να του δινω μεχρι 200 γρ την ημερα το ιδιο και η πρωτη παιδιατρος που το ειδε και το συστησε για τους κολικους. Βεβαια εγω διαπιστωσα οτι οποτε το επινε το βοηθουσε να κανει κακακια του και ηρεμουσε απο τα κλαματα αυτο τις πρωτες δυο βδομαδες.Μετα αρχισα να του δινω φυσικο χαμομηλακι το οποιο βεβαια δεν του αρεσει και το πινει με το ζορι αλλα εχω δει οτι αν δεν του δωσω μια μερα εχει θεμα με τα κακακια του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου το είχαν συστήσει αλλά δεν έδωσα ποτε γιατί ξέρω ότι στον αποκλειστικό θηλασμό δεν δίνουμε τιποτα άλλο από το μητρικό γάλα για να μην παραλείπονται γευματα.Αν δεν χανει γευματα το μωρό και σας βοηθάει, εσυ ξερεις το μωρό σου καλυτερα από τον καθενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως από αυτά που περιγράφεις οι μέρες που το μωρό σου ήταν ανησυχο συμπιπτουν με άλματα αναπτυξης.Επισης οι ώρες που αισθανεσαι ότι έχεις γάλα(4 με 10 το πρωι)είναι οι ώρες που όλες έχουμε πιο πολύ γάλα λόγω των υψηλων επιπέδων προλακτινης από τον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

το χαμομηλι που πινει το μονο που κανει ειναι να του μεγαλωνει τη πεινα γιατι αμεσως μετα κανει σαν τρελος για το στηθος μου.

Επισης τις περισσοτερες φορες θηλαζω μονο απο το ενα στηθος και αν εξαιρεσω το βραδινο γευμα μετα το μπανακι του τα περισσοτερα και ειδικα της νυχτας ειναι μεχρι 10 λεπτα το ανωτερο μετα κοιμαται η διωχνει το στηθος μου.

Δηλαδη μου λες οτι εχει εδραιωθει η γαλουχια και ειμαστε καλα????

Μακαρι!!! Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζω αλλά ας πει την γνωμη της και καμια άλλη κοπέλα.Εγώ πάντως ελέγχω αν τρωει η μπεμπα μου μετρωντας πάνες.Κανε αυτό είναι το αλάνθαστο κριτηριο

Link to comment
Share on other sites

Η zerberini μια χαρά ωραία και σωστά τα λέει όλα, απλά να σου βεβαιώσω από δική μου εμπειρία πως το μαλακό στήθος που έχεις είναι απόλυτα φυσιολογικό. Έχω και εγώ μία μπέμπα 10 μηνών τώρα που θηλάσαμε αποκλειστικά μέχρι 6 μηνών χωρίς καθόλου μπιμπερό, μετά ξεκινήσαμε τις στερεές αλλά έως τώρα μεγαλώνουμε κυρίως με στήθος. Λοιπόν κάποια στιγμή και εγώ στην ηλικία που είναι τώρα το μωράκι σου είχα την ίδια απορία, γιατί να είναι το στήθος μου μικρό και άδειο, οι κοπέλες εδώ του φόρουμ με βεβαίωσαν πως δεν υπάρχει θέμα με την παραγωγή και γενικώς επειδή ανησύχησα και το έψαξα, έτσι και είναι τα πράγματα, ακόμα και τώρα το πρωί είναι γεμάτο και μέχρι το μεσημέρι το αδειάζει η μπέμπα και έτσι μένει όλη μέρα, όμως μια χαρά φαίνεται να πίνει και να το ευχαριστιέται. Να σκεφτείς πως κάποια πρωινά, όταν κατά την διάρκεια της νύχτας θηλάσει περισσότερο απʼ ότι συνήθως, δεν είναι καν γεμάτο, αλλά και πάνες βρέχουμε και ικανοποιημένη φαίνεται, εξάλλου πολύ φαγητό δεν τρώει οπότε φαίνεται πως χορταίνει από το στήθος. Επίσης κάπου διάβασα πως το στήθος όταν οι θηλασμοί είναι συχνοί όπως οι δικοί σας και οι δικοί μας κάθε μία ώρα κλπ δεν γεμίζει, εξάλλου δεν είναι καλό το γάλα να μένει μέσα στο στήθος. Τώρα πλέον εγώ εάν κάποιες φορές το απόγευμα νιώσω γεμάτο στήθος ανησυχώ και βάζω την μπέμπα περισσότερες φορές να θηλάσει ώστε να το αδειάσει. Εγώ μετρούσα πάνες και πάντα διαπίστωνα πως και με "άδειο" στήθος οι πάνες ήταν γεμάτες. Η δικιά μου από 2 μηνών θήλαζε 5 λεπτά το πολύ ανά μία ώρα συνήθως, οπότε οι 10λεπτοι θηλασμοί που κάνετε είναι πολύ καλοί. Τέλος να ξέρεις πως καλύτερο γιατρικό από το μητρικό γάλα δεν υπάρχει, οπότε το χαμομήλι που δίνεις δεν προσφέρει και κάτι, τα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά και δεν κάνουν κάθε μέρα κακά είναι κάτι το φυσιολογικό, εμένα έκανε κακά κάθε τέσσερις ημέρες αλλά τρελή ποσότητα. Οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε το και να είσαι σίγουρη πως με τόσους θηλασμούς που κάνετε είναι σχεδόν αδύνατον να σου κοπεί το γάλα, ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή συνέχεια και έχε εμπιστοσύνη στη φύση!

Link to comment
Share on other sites

Επισης τις περισσοτερες φορες θηλαζω μονο απο το ενα στηθος και αν εξαιρεσω το βραδινο γευμα μετα το μπανακι του τα περισσοτερα και ειδικα της νυχτας ειναι μεχρι 10 λεπτα το ανωτερο μετα κοιμαται η διωχνει το στηθος μου.

Δηλαδη μου λες οτι εχει εδραιωθει η γαλουχια και ειμαστε καλα????

Μακαρι!!! Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

 

Mariazaf, έτσι είναι, όπως στα λένε τα κορίτσια ! Ναι προφανώς έχει εδραιωθεί ο θηλασμός, το μωρό χορταίνει μια χαρά και σε κιλά είναι σούπερ. Και μένα το στήθος μου στους 2 μήνες άρχισε να φαίνεται άδειο με εξαίρεση τα βράδια, αλλά το μωρό τελικά έπινε μια χαρά, δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα! Εμείς που θηλάζουμε ακόμα πρωί-βράδυ νιώθω το στήθος μου παντελώς άδειο όλη την ώρα, ο μικρός βρίσκει όμως και πίνει μια χαρά!

 

Αυτό που λές ότι πίνει και μετά διώχνει το στήθος το έκανε και σε μένα στην αντίστοιχη ηλικία και ξετρελαινόμουν από την χαρά μου, γιατί έτσι ήμουν σίγουρη ότι χόρτασε. Το ότι κάθεται μέχρι 10 λεπτά οφείλεται στο ότι μεγάλωσε πια και δυνάμωσε και πίνει γρήγορα.

 

Επίσης ρίξε μια ματιά στο πότε να περιμένεις άλματα ανάπτυξης ( http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=87757 ), γιατί σε εκείνες τις περιόδους το μωρό είναι πιο ανήσυχο και δείχνει να μην χορταίνει, αλλά αυτό δεν οφείλεται στο ότι σου μειώνεται το γάλα αλλά στο ότι προσπάθει να αυξήσει την παραγωγή γιατί έχει μεγαλύτερες ανάγκες. Πρέπει να θηλάζεις πιο συχνα τότε!

 

Πετρώματα και γρομπαλάκια είχα και γω πολλά , είναι βάσανο αλλά πάει τώρα πέρασε. Γι'αυτό μην αγχώνεσαι πια και απόλαυσε το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια δεν φανταζεστε ποσο με ανακουφισατε... δεν πιστευα οτι θα γινοταν ποτε αυτο.... ομως το οτι τον κοιμιζω στη διαρκεια της ημερας και μετα απο 10 λεπτα ξυπναει και θελει παλι στηθος δεν δειχνει οτι πειναει? συνηθως αυτο συμβαινει οταν αποκοιμιεται στο στηθος μου....μπορει να συμβει αυτο για 2 με 3 φορες συνεχομενα....

επισης xrisaki ειπες οτι τρωγατε καθε μια ωρα...ποτε σταματαει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω οτι πινει αυτες τις σταγονες απο 20 μερων για τους κο0λικους με το χαμομηλακι του το πρωι ποτε πρεπει να τις σταματησω? φοβαμαι μηπως αρχισουμε παλι τα τρελα κλαματα αν σταματησω....

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω οτι πινει αυτες τις σταγονες απο 20 μερων για τους κο0λικους με το χαμομηλακι του το πρωι ποτε πρεπει να τις σταματησω? φοβαμαι μηπως αρχισουμε παλι τα τρελα κλαματα αν σταματησω....

Μπορείς να τις κόψεις και να δεις, αν ξαναρχίσουν τα κλάματα τις ξαναρχίζεις, αλλιώς μην τις δίνεις και τσάμπα ;)

 

Αχ κοριτσια δεν φανταζεστε ποσο με ανακουφισατε... δεν πιστευα οτι θα γινοταν ποτε αυτο.... ομως το οτι τον κοιμιζω στη διαρκεια της ημερας και μετα απο 10 λεπτα ξυπναει και θελει παλι στηθος δεν δειχνει οτι πειναει? συνηθως αυτο συμβαινει οταν αποκοιμιεται στο στηθος μου....μπορει να συμβει αυτο για 2 με 3 φορες συνεχομενα....

επισης xrisaki ειπες οτι τρωγατε καθε μια ωρα...ποτε σταματαει αυτο?

Αυτό δεν δείχνει τόσο ότι πεινάει όσο ότι νανουρίζεται με το στήθος.. μου το έκανε και μένα, σε κάποια φάση άρχισε να κοιμάται πιο βαθειά και το σταμάτησε..αργότερα το έκανε στον βραδυνο ύπνο.. φάσεις είναι και περνάνε!

 

Για το κάθε μια ώρα, το κάνεις γιατί προσφέρεις εσυ στήθος κάθε μία ώρα? Ή κλαίει από πείνα κάθε μία ώρα? Αν προσφέρεις εσύ, μπορείς να δοκιμάσεις κάθε μιάμιση και αργότερα κάθε 2 ώρες και να δεις πώς θα πάει, αν θα κλαίει από πείνα νωρίτερα δηλαδή. Είναι λίγο κουραστικό το κάθε μία ώρα αλλά και δεσμευτικό αφού δεν μπορείς να το πας μια βόλτα με την ησυχία σου. Αφου το μωρό κοντεύει τους 3 μήνες μπορείς να δοκιμάσεις να αραιώσεις τα διαστήματα θηλασμου και βλέποντας και κάνοντας βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρη οτι πειναει καθε μια ωρα;Γιατι κι εγω στην αρχη αυτο νομιζα για την δικια μου ομως μετα παρατηρησα οτι δεν πειναει ανα μια ωρα, τρωει ανα 2 ωρες αλλα στο ενδιαμεσο νυσταζει και καθως δεν παιρνει πιπιλα θελει το στηθος για να αποκοιμηθει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οταν ειναι ξυπνιος δεν αντεχει ουτε ωρα χωρις φαι...για να καταλαβετε θελω καθε βραδυ στις 8 να του κανω μπανακι και να τον ταιζω μετα και επομενως το αργοτερο που θελω να φαει πριν ειναι στις 7.... ποτε δεν καταφερνουμε να παει 8 για το μπανιο... παντα ξεκιναμε παρα τεταρτο γιατι δεν ησυχαζει με τιποτα! οταν κοιμαται την ημερα και αν εχει χαζεψει ξυπνιος κανα μισαωρο μπορει να κοιμηθει μια ωριτσα κι ετσι να παμε στη μιαμιση ωρα για θηλασμο αλλιως.....στη μια ωρα ξυπναει και κλαιει,μονο αν τον βαλω στο στηθος ηρεμει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να τις κόψεις και να δεις, αν ξαναρχίσουν τα κλάματα τις ξαναρχίζεις, αλλιώς μην τις δίνεις και τσάμπα ;)

 

πρεπει να το τολμησω...λεω μολις τελειωσει το μπουκαλακι να τις κοψω και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος γεννηθηκε 3950kg και την τεταρτη ηταν 7680kg.

 

Να σου ζήσει! Το ξέρεις ότι το μωρό σου έχει εκτιναχθεί πάνω από τις καμπύλες βάρους με το γάλα της μανούλας :shock:; Τέλεια τα πηγαίνετε, κοίτα να μη φοβηθείς ότι δεν έχεις γάλα όταν επιβραδυνθεί η ανάπτυξή του (δεν μπορεί να συνεχίσει να παίρνει τόσο πολύ βάρος τον μήνα, είναι ανθρωπίνως αδύνατο).

Ειλικρινά, αν συνεχίσεις να τον βάζεις στο στήθος χωρίς συμπληρώματα, ωράια και λοιπά άκυρα (π.χ. χαμομήλια) δε βλέπω τι μπορεί να πάει στραβά!

 

Μακάρι να είχα κι εγώ τόσο γάλα, που παλεύω να τον κρατήσω στην ελληνική καμπύλη του 25%!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οταν ειναι ξυπνιος δεν αντεχει ουτε ωρα χωρις φαι...για να καταλαβετε θελω καθε βραδυ στις 8 να του κανω μπανακι και να τον ταιζω μετα και επομενως το αργοτερο που θελω να φαει πριν ειναι στις 7.... ποτε δεν καταφερνουμε να παει 8 για το μπανιο... παντα ξεκιναμε παρα τεταρτο γιατι δεν ησυχαζει με τιποτα! οταν κοιμαται την ημερα και αν εχει χαζεψει ξυπνιος κανα μισαωρο μπορει να κοιμηθει μια ωριτσα κι ετσι να παμε στη μιαμιση ωρα για θηλασμο αλλιως.....στη μια ωρα ξυπναει και κλαιει,μονο αν τον βαλω στο στηθος ηρεμει....

Καταλαβαινω.Η δικια μου εκανε τα ιδια στην ηλικια σας.Τα μωρα μεσα στην κοιλια τρωνε 24 ωρες το 24ωρο οποτε θελουν χρονο για να προσαρμοστουν σε αραιοτερα γευματα.Για να καταλαβεις ειμαστε 3 μηνων και 13 ημερων και τον τελευταιο καιρο μπηκαμε σε ενα υποτυπωδες προγραμμα στον υπνο με 2 υπνακους το πρωι και οχι παντα,εναν μεσημεριανο και παλευουμε για εναν τριτο το απογευμα που νυσταζει αλλα δεν..αντιστοιχα στο φαγητο σπανια να μην ζητησει στηθος πριν το 2ωρο για οποινδηποτε λογο-υπνο,χαλαρωση,φαγητο καμια φορα..

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενθαρυντικο να ξερεις οτι κι αλλες τα περνανε αυτα....

δεν πειραζει ταλαιπωρουμαστε λιγο τωρα αλλα μονο το χαμογελο τους αρκει να σβησει ολη την κουραση...χτες βραδυ τον ζυγισα και ηταν 7880kg...

το μαναρακι μου εχει γινεο ολοκληρο παιδακι.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι θηλάζαμε κάθε μία ώρα, αφού δεν είχε μυαλό να θηλάσει περισσότερο (πολύ πολύ ζωηρό παιδί) από 5 λεπτά. Εγώ πρόσφερα στην 1μιση ώρα αν δεν ζητούσε αλλά συνήθως ζητούσε - έκλαιγε νωρίτερα. Γύρω στους 9 μήνες σταμάτησε να ζητάει ανά μία ώρα με μέγιστο το 2ωρο, αλλά και πάλι είχαμε συχνούς θηλασμούς. Είναι όντως δεσμευτικό με τις βόλτες κλπ μιας και έπρεπε να τσιτσιδώνομαι κάθε τρεις και λίγο όπου και να πηγαίναμε κι έτσι δεν έβγαινα και πολύ συχνά. Όμως ο καιρός περνάει και όσο πάει τα πράγματα βελτιώνονται, τώρα φροντίζω να βγαίνω αφού έχει φάει φαγητό οπότε είναι και σχετικά χορτάτη κι έτσι δεν ζητάει συνέχεια. Καλή συνέχεια και μην πτοείσαι θήλαζε και μην φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

αχ xrisaki τι κουραγιο μου εδωσες....:-( στους εννεα μηνες????

καλη δυναμη μεχρι τοτε!!!

στερεα τροφη ποτε ξεκινησατε?

εμενα μου ειπε η παιδιατρος 4μιση μηνων να τον βαλω απευθειας στα φρουτα καθολου κρεμες για να μην παρει περιττο βαρος

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχα κι εγώ τόσο γάλα, που παλεύω να τον κρατήσω στην ελληνική καμπύλη του 25%!

 

Τι εννοείς; Το σε ποια καμπύλη ειναι το μωρο σου δεν έχει πάντα σχέση με την ποσότητα του γάλακτος που έχεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αχ xrisaki τι κουραγιο μου εδωσες....:-( στους εννεα μηνες????

καλη δυναμη μεχρι τοτε!!!

στερεα τροφη ποτε ξεκινησατε?

εμενα μου ειπε η παιδιατρος 4μιση μηνων να τον βαλω απευθειας στα φρουτα καθολου κρεμες για να μην παρει περιττο βαρος

 

Στερεές ξεκίνησα μόλις μπήκε στον 7ο κι εμένα ο γιστρός μου έλεγε 5 μηνών να ξεκινήσω κρέμα καθώς τα 500gr που έπερνε τότε το μωρό σαν βάρος μέσα στο μήνα τα θεωρούσε λίγα (μεσάνυχτα από θηλασμό) αλλά με την στήριξη του φόρουμ τον αγνοησα. Αν ψάξεις έχω και θέμα με τον τύτλο "5 μηνων μου είπε να δώσω κρέμα". Δεν μετανιώνω νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

αχ xrisaki τι κουραγιο μου εδωσες....:-( στους εννεα μηνες????

καλη δυναμη μεχρι τοτε!!!

στερεα τροφη ποτε ξεκινησατε?

εμενα μου ειπε η παιδιατρος 4μιση μηνων να τον βαλω απευθειας στα φρουτα καθολου κρεμες για να μην παρει περιττο βαρος

 

Ε όχι και 4,5 μηνών παιδί κρέμες!!!!

Σε ένα μωρό δίνουμε στερεές τροφές μετά τους 6 μήνες και αν αυτό:

1) δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό

2) κάθεται στον πισινό του

3) όταν του βάζουμε ένα κουταλάκι στο στόμα δεν το σπρώχνει με τη γλώσσα του προς τα έξω.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος μου ειπε οτι απο τον 4ο μεχρι τον 6ο το ανοσολογικο η ανοσοποιητικο δεν θυμαμαι ακριβψς ειναι ανοιχτο και σε θεση να δεχτει τροφες...

το να καθεται δεν το ανεφεραι μονο να μπορει να πει οχι και να δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο...

εμενα ο δικος μου μια φορα πλησιασε ο πατερας του τροφη κοντα στο στομα χωρις να ακουμπησει βεβαια και οταν ειδε να το τρωει μετα ο πατερας του εβαλε τα κλαματα....το οχι δε το λεει συνεχως και στο χαμομηλι και στο στηθος μου πολλες φορες....τι να σας πω ρε κοριτσια εμενα οτι μου ειπαν σας λεω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...