Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι η εχθροτητα στο θηλασμο????


Stella29

Recommended Posts

Ξερω πως θα εχει χιλιοσυζητηθει. θυμαμαι κιολας καποιες αναρτησεις. Μα δεν εχω τοση ωρα να βρω που θα το ενταξω το θεμα. Ηθελα να μου πειτε γιατι σιφιλιαζω την κουνιαδα μου επειδη θηλαζω καιρο? (τα λεγομενα της ειναι αυτα). Δε θελω να με πεισετε για τα θετικα του θηλασμου. Θηλαζω 18μηνες και το χω ψαξει πολυ. Απλα θελω μια επιβεβαιωση οτι και σε σας ετσι κανουν, οτι δε θ΄ αλλαξει ποτε αυτη η αντιδραση, οτι δεν πρεπει να δινω σημασια κλπ

 

Να τονισω οτι δεν τιθεται θεμα ζηλιας η κακης σχεσης μιασ και εχει ξημεροβραδιαστει διπλα μου σε ωρες αναγκης. Απλα σκεφτομαι οτι καπνιζε κ ετσι 3 μηνες θηλασε.. Απ τν αλλη η ιδια μας η μανα η οποια με θηλασε ενα χρονο γιατι κι αυτη λεει να σταματησω?? Η' η πεθερα μου, η οποια αν μη τι αλλο, το παιδι το λατρευει...

Ηθελα να πω τον πονο μου μαλλον.. μη θεωρησετε οτι θα σταματησω να θηλαζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί χρειάζεται να ξέρουν; Όπως δεν ξέρουν αν δίνεις βερύκοκο, αυγό ή όχι, έτσι σε αυτή την ηλικία, δεν χρειάζεται να ξέρουν τι γάλα δίνεις στο παιδί. Υπάρχει κάποιος λογος να ξέρουν, αν τις ενοχλεί; Το γιατί τις ενοχλεί είναι μεγάλη κουβέντα. Τι λένε εκείνες δηλαδή;

 

Νομίζω υπάρχουν πολλοί λόγοι, πολλοί το βρίσκουν παράξενο και αφύσικο ένα παιδάκι να θηλάζει ενώ δεν είναι καθόλου αφύσικο, είναι απλά ασυνήθιστο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αθηνα. εχεις δικαιο σ αυτο που λες. αλλα πραγματα τα κρυβω. αυτο ομως δεν μπορω επειδξ μενουμε ολοι διπλα διπλα κ επειδη δεν πινει ουτε σταγονα νερο, και μιση ωρα να παμε σπιτια τους, ζηταει στηθος:) π.χ. λενε δεν κοιμαται καλα επειδη θηλαζει, κλαιει τα βραδια επειδη θηλαζει, δεν τρωει επειδη θηλαζει.. Ειναι 18 μηνων και ..9 κιλα!! (ω ναι!). Μαλλον πρεπει να παω στο τοπικ με τα αδυνατα μωρα:)

ο παιδιατρος ομως δεν ανησυχει. απο αναπτυξη ειναι πολυ καλος. Λενε οτι τα θελω και εχω εναμιση χρονο να κοιμηθω κλπ (ξερω οτι δεν ισχυουν αυτα)

Link to comment
Share on other sites

H μητέρα σου θυμάται να μην κοιμάται; Ο θηλασμός μπορεί να είναι παντρεμένος με τον κακό ύπνο (και του μωρού!) ή όχι. Αλλά αν είσαι εσύ εντάξει με ό,τι συμβαίνει τέλος πάντων, δεν είναι ανάγκη να δίνεις λογαριασμό...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ κορίτσια, κι εγώ το έχω αυτό το παράπονο. Θηλάζω δίδυμα, 7,5 μηνών τώρα και όλοι μου λένε, άντε πάνε οι 6 μήνες, κόφτο τώρα! Αντί να ενθαρρύνουν, ή τέλος πάντων να μην ασχοληθούν! Έκανα τόσο κόπο να τα καταφέρω, δεν ζητάω να μου πουν μπράβο, αλλά όντως γιατί τόση εχθρικότητα? Κι εμένα μου κάνει εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τον ύπνο, αλλιώς ήταν οι παλιές, δεν ξέρω... Τέλος πάντων εμένα τη μαχαιριά μου την έδωσε η μητέρα μου, όταν τα παιδιά δεν θα ήταν καλά-καλά τριών μηνών και μου είπε: Καλά σαραντήσατε και ΑΚΟΜΑ δεν κοιμούνται τα παιδιά όλη νύχτα; Μα κανένα παιδί; Σαν να ήμουν λάθος της φύσης! Ή εγώ ή τα παιδιά! Και όμως οι εμπειρίες της μητέρας μου και των γυναικών που ήξερε ήταν των θηλαζόντων μωρών που στο σαρανταήμερο κλείνουν 8ωρα! Το γιατί μοιάζουν να έχουν αλλάξει τα πράγματα είναι μεγάλη κουβέντα και έχει γίνει διάσπαρτα εδώ και εκεί σε τόπικς. Πάντως για το μακροχρόνιο θηλασμό δεν μου την είπαν ούτε μαμά ούτε πεθερά, όταν τις ξεπέρασα : ) παρόλο που και εκείνες για την εποχή τους είχαν θηλάσει αρκετά.

 

Για το εξάμηνο, είχαμε πάλι μια κουβέντα πρόσφατα. Αρκετοί γιατροί μοιάζουν να ταυτίζουν το εξάμηνο με το χρόνο που πρέπει να κόψει το παιδί το στήθος, όχι βέβαια το γάλα γενικώς. Αλλά το εξάμηνο έχει συνδεθεί στο μυαλό πολλών ως το σημείο που το ανθρώπινο γάλα είναι περιττός μπελάς!

 

Αν και θα ήταν ωραίο να μας παραδέχονταν και όλοι οι δικοί μας και σε αυτό, ε, δεν μπορεί κανείς να τα έχει όλα...

Link to comment
Share on other sites

Γουαου διδυμομανούλα μπράβο! Λέω και εγώ, μέλος με τόσα μηνύματα, αλλά μετά τις μπεμπούλες αραίωσες και επόμενο ήταν. Τι να πω, πώς αισθάνεσαι εσύ και τα μωρά και ο μπαμπάς έχει πιο πολλή σημασία, έτσι δεν ειναι; Τι να κάνουμε και με τις μαμάδες τις δικές μας, αυτό είναι το λιγότερο! Που να δεις και άλλα τόπικς, πώς χώνονται οι πεθερομαμάδες σε θέματα ασχέτως θηλασμού, θα σκιαχτείς! Καλή συνέχεια λοιπόν, αν το θες!

Link to comment
Share on other sites

Για να παρηγορηθείς (!), να ξέρεις ότι υπάρχουν και χειρότερα!!

-Οι γονείς μου όταν γέννησα: με το θηλασμό τους στερώ το μωρό (γιατί το μωρό θέλει, στην αρχή τουλάχιστον, συνέχεια στήθος). Κάθε φορά που άλλαζα στήθος, έτρεχε η μάνα μου να τον αρπάξει ¨"έφαγε το μωρό, εντάξει". ΄'Η "εγώ που δε σας θήλασα πάθατε τίποτα? Τί ξέρουν οι γιατροί, τα στραβά τους τα δυο, επειδή το λένε αυτοί δεν πάει να πει ότι είναι το σωστό" ή με βλέμμα απογοήτευσης λένε στους συγγενείς "εμείς δε θα μπορούμε να πάρουμε το εγγόνι στο σπίτι στη θάλασσα το καλοκαίρι, γιατί θηλάζει" (λες και κάνει δηλ. κάτι κακό!

-Φίλες (εννοείται δεν θήλασαν): "Φιλενάδα, το μωρό σου πεινάει, γι' αυτό ξυπνάει το βράδυ", "αν δεν βγάζεις με το θήλαστρο πολύ, δεν έχεις γάλα, η τάδε έβγαζε πολύ, είχε, εσύ όχι".

-Φίλες (που ισχυρίζονται ότι θήλασαν): ¨"εγώ θήλαζα κάθε 3 ώρες, εσένα που θέλει πιο συχνά είναι αφύσικο, δεν έχεις γάλα και δεν χορταίνει, όλοι οι γιατροί λένε ότι τα μωρά τρώνε κάθε 3ωρο".

-Πεθερά για τα δίδυμα της κόρης της "α, τα δικά μας ήταν πολύ ήσυχα, τα τάϊζα (μπουκάλι) και κοιμόντουσαν μέχρι το πρωί, πολύ ήσυχα ήταν , όχι σαν το δικό σου".

Και πολλά πολλά..αμέτρητα άλλα! Σε λίγο περιμένω τον μπαμπά μου (κλείνουμε 6 μήνες) να αρχίσει τα ωραία του "ντρέπομαι να κυκλοφορώ στον κόσμο" (είμαι 100% σίγουρη ότι θα το πει).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια και εγω με την μανα μου ,απο την αρχη ξεκινησε

"δεν εχεις γαλα,ταισε ξενο το παιδι να κοιμηθει ,καθε 3 ωρες πρεπει να πινει οχι συνεχεια ,την κακομαθαινεις στην αγκαλια",μην θηλαζεις σηκω πανω να κανεις τις δουλειες σου και το κορυφαιο γιατι θηλαζεις για να σε λενε καλη μανα ?:evil:.Αυτη μας θηλασε 2 χρονια ,αλλα με εμενα εχει τρελλαθει που την θηλαζω δεν ξερω γιατι ας μου πει καποια σας παρακαλω.

Ηρεμησε σε καποια φαση οταν ειπα οτι θα το αποθηλασω και μια μερα με βλεπει να θηλαζω και λεει αμαν μεχρι ποτε θα θηλαζεις ?Καθε φορα της φωναζω αλλα δεν χαμπαριαζει.

Το τραγικο ειναι οτι προχθς πηγαμε σε ενα ιδιωτικο νοσοκομειο για μικρα και μολις με ειδε μια γιατρος να θηλαζω μου λεει "ολοκληρη κοπελα ειναι και ακομα θηλαζει?"10 μηνων ειναι της λεω και συνεχισε "Θα εχει βγαλει και δοντια "Ενα μονο" της λεω .Μετα ερχοταν στο διαδρομο και την κοιταζε που η μικρη θηλαζε .Παραλιγο να με κανει να ντραπω αλλα μετα το ξανασκεφτηκα ,μονο που ο αντρας μου ,μου ειπε , που ειναι και αυτος υπερ του θηλασμου " μηπως ειναι καιρος να την αποθηλασουμε?" .Ναι ναι του λεω θα γινει :cool:(το ποτε δεν το ειπα)

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν λέγεται κάτι τέτοιο, λέγεται λόγω άγνοιας και οχι κακίας, εμπαθειας, ζήλιας κτλ.Πολλές γυναίκες που έχουν δοκιμάσει να θηλάσουν και τα έχουν βρει σκουρα στην αρχή, όπως και οι περισσότερες απο εμάς, θεωρούν ότι ο θηλασμός είναι αυτό που δοκίμασαν στην αρχή και πονούσε, υπέφεραν κτλ.Υπάρχει και η άλλη άποψη βέβαια που υποστηρίζεται απο πολλούς ότι ''εδώ έχουν προχωρήσει τα πράγματα, η τεχνολογία, η επιστήμη και εσύ παιδευεσαι με κάτι που πλεον μπορείς να αντικαταστήσεις χωρίς πόνο και κόπο?''. Πλεον θεωρώ ότι είναι θέμα επιλογής.Δεν κρίνω όσες δεν θηλασαν αλλά δεν δέχομαι και να με κρίνουν για κανέναν λόγο.Οσες φορές έχει τεθεί το ζητημα της διακοπής του θηλασμού (καθώς κοντευω το 6μηνο) η απάντηση είναι ''Κουμάντο σ'αυτο το θέμα κάνω μόνο εγώ''.Δεν κάθομαι να εξηγησω, συζητήσω, αναλύσω τίποτα και σε κανέναν.Από τότε που σταμάτησα να εξηγώ σταματησαν και να μου λένε διάφορα με τον φόβο ότι η κοφτή απάντηση μου μπορεί να οδηγήσει σε παρεξηγηση.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ιδια και εγω με την μανα μου ,απο την αρχη ξεκινησε

"δεν εχεις γαλα,ταισε ξενο το παιδι να κοιμηθει ,καθε 3 ωρες πρεπει να πινει οχι συνεχεια ,την κακομαθαινεις στην αγκαλια",μην θηλαζεις σηκω πανω να κανεις τις δουλειες σου και το κορυφαιο γιατι θηλαζεις για να σε λενε καλη μανα ?:evil:.Αυτη μας θηλασε 2 χρονια ,αλλα με εμενα εχει τρελλαθει που την θηλαζω δεν ξερω γιατι ας μου πει καποια σας παρακαλω.

 

Νομίζω το είπα πιο πάνω απέξω-απέξω ότι στη γενιά τους και πιο πριν όοοοοσο μπορεί να το πάει κανείς πίσω, οι γυναικες όταν θήλαζαν είχαν την τακτική του δεν προσφέρω-δεν αρνούμαι... Αυτή δηλαδή που η σύγχρονη τακτική του θηλασμού λέει ότι χρησιμοποιείται πηγαίνοντας για αποθηλασμό ή όταν τέλος πάντων θελήσει μια γυναίκα να βάλει κάποιου είδους πρόγραμμα. Το πρόγραμμα για θηλάζοντα μωρά θεωρείται πολύ κακό πράγμα από τις σύγχρονες, όπως πιθανόν και ο ύπνος το βράδυ, αλλά όχι από τις παλιότερες. Νομίζω σε κάποια μωρά οδηγεί σε αποθηλασμό για αυτό και έχει εξοριστεί στο σήμερα για όλα τα μωρά ανεξαιρέτως. Πιασταυγο και κούρευτο... :|:-|:|

Link to comment
Share on other sites

Eμένα όσο με κοντράρει η μάνα μου, τόσο πορώνομαι και γω και της απαντάω "μέχρι τα 10 θα τον θηλάζω"!

Τώρα προσπαθεί με έμμεσο τρόπο να σταματήσω σιγά σιγά, π.χ. "πήγαινε γράψου γυμναστήριο, θα τον κρατάω εγώ, πήγαινε εκεί, θα τον κρατάω εγώ, πήγαινε αλλού, θα τον κρατάω εγώ, φερ τον να κοιμηθεί σε μας, δώσε μας και γαλα από την κατάψυξη και τον κρατάμε εμείς (ενώ της έχω εξηγήσει ότι αν δεν θηλάζω και δίνω την καβάντζα της κατάψυξης, θα μου μειωθεί σιγά σιγά, άλλο που δε θέλει δηλαδή).

Επίσης βρίσκει το μωρό συνέχεια "αδυνατισμένο" (παίρνει 1 κιλό κάθε μήνα).

Το κορυφαίο: o μικρός (σχεδόν 6 μηνων) κόλησε κρύωμα και έχει βρογχιολίτιδα, έχει μειώσει τους θηλασμούς και έχει χάσει την όρεξη. Επειδή πρέπει να λείπω 2 ή 3 φορές τη βδομάδα για κανά 3ωρο (κάνουμε ανακαίνιση), της αφήνω γάλα και τον ταϊζει. Η μάνα μου :"καλά, αυτός δεν πολυθηλάζει, αλλά να δεις το μπιμπερό με τί όρεξη το πίνει, το καταβροχθίζει, να ταν κι άλλο"! Το ακόμη πιο περίεργο είναι ότι μόλις γυρνάω, το μωρό δεν ακουμπάει το μπιμπερό (από τη μαμά μου). ίσως να φταίει ότι με μυρίζει στο σπίτι, δεν ξέρω, ίσως πολύ απλά να μην έχει όραξη λόγω της βρογχιολίτιδας.

Και ο πόλεμος καλά κρατεί!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι γαλακτοβιομηχανίες όλα αυτά τα χρόνια και οι μίζες που έδιναν στους γιατρούς έκαναν πολύ καλή δουλειά.......Δηλαδή μέχρι να εφευρεθεί το μπιμπερό και το ξένο γάλα η ανθρωπότητα πως επέζησε? Ή μήπως τα μωρά τότε γεννιούνταν με δόντια και τρώγανε φαγητό αμέσως?

 

Εμείς είχαμε πάει για φαγητό με κάτι γνωστούς και το 6,5 μηνών μπεμπάκι γκρίνιαζε ως συνήθως και μου λένε :

-Δώσε την πιπίλα της.

-Δεν παίρνει πιπίλα. Εδώ δεν πιάνει μπιμπερό θα πιάσει πιπίλα.....(εγώ)

-:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: (αντίδραση) και πως πίνει γάλα???

-Θηλάζει.

-:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: (αντίδραση) Τι? Ακόμα?:shock: Μα πως γίνεται αυτό?:shock: Εμείς μπιμπερό και σκόνη δίναμε και στα τρία, τώρα αυτό που λες εσύ, μας φαίνεται περίεργο.

 

Τι να απαντήσω και εγώ η καημένη μετά από τέτοιο σοκ που πάθανε, μουγκάθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μανούλα μου ΑΝΥΠΟΜΟΝΕΙ να ξεκινήσουμε τροφές (από την άλλη βδομάδα) και λέει στον μπεμπούλη "άντε, θα αρχίσει να τρώει το μωράκι μου, θα το αλέθει η γιαγιά, θα τρώει κρεμούλες και δε θα πίνει γαλατάκι".

Της λέω και γω ¨δε θα αλέθω τίποτα, έτσι θα τα τρώει " (θα κάνω baby led weaninig, αλλά πού να εξηγείς τώρα). Κόκαλο η μανούλα μου.."α, μα πώς". Α, της λέω, έχεις μείνει πολύ πίσω!!

Εννοείται ότι κρυφά από μένα θα δίνει..την Άρτα και τα Γιάννενα! Όπως ήθελε να του δώσουμε κανονικό γάλα (αυτό που πίνουμε εμείς) στους 6 μήνες. Τώρα το πώς θα γλυτώσει το μωράκι μου από όλα αυτά που θέλει να το ταϊζει (και όλο και θα τύχει να τον έχει κάποιες στιγμές), αυτό ακόμη το ψάχνω!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μητέρα αποφασίζει η ίδια κατά πόσο θα συνεχίσει τον θηλασμό! Δεν είναι απαραίτητο όλες να έχουν την ίδια άποψη. Και σίγουρα οι διαφορετικές απόψεις δεν πρέπει να τις κατακρίνουμε!!!

Εγώ θήλασα αποκλειστικά 6 μήνες και όταν ξεκίνησε τις κρέμες και τα φαγητά σταδιακά μειώθηκε το γάλα μου μέχρι να σταματίσω να την θηλάζω στους 7-7,5 μήνες. Δεν με είχε κουράσει και είχα ακόμη γάλα αλλά θα γύριζα για δουλειά και ήθελα να συνηθίσει το ξένο γάλα .

Όμως και στη δουλειά να μην γύριζα, είμαι της άποψης ότι οι ανάγκες του μωρού αλλάζουν όπως αυτό μεγαλώνει...δεν θα μου άρεσε να λέει τις πρώτες του κουβέντες και ακόμη να την θηλάζω! Αλλά αυτό είναι δική μου γνώμη και ούτε κατακρίνω αυτές που θηλάζουν μεγαλύτερα μωρά ούτε αυτές που δεν θήλασαν καθόλου.

Η καθεμία με τις επιλογές της και ο περίγυρος ας λέει ό,τι θέλει...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγαλος ο πονος του θηλασμου:cool: φτνοντας σημερα το πρωι στο καμπινγ να βαλουμε το τροχοσπιτο περπαταω εγω με τον 2,5 χρ μικρο μου και ακολουθει ο αντρας με το αυτοκινητο ,οι γειτονια που πηνει πρωινο καφεδακι καλοσορηζει.......οοοο καλος τα παιδια που εισαι βρε θανασακη? καλα μη μου πεις οτι ακομα τον θηλαζεις:?: και καθε χρονο η απαντηση ειναι η ιδια...... χμμμ ναι δεν καταφερα ακομα να το κοψω :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλος ο πονος του θηλασμου:cool: φτνοντας σημερα το πρωι στο καμπινγ να βαλουμε το τροχοσπιτο περπαταω εγω με τον 2,5 χρ μικρο μου και ακολουθει ο αντρας με το αυτοκινητο ,οι γειτονια που πηνει πρωινο καφεδακι καλοσορηζει.......οοοο καλος τα παιδια που εισαι βρε θανασακη? καλα μη μου πεις οτι ακομα τον θηλαζεις:?: και καθε χρονο η απαντηση ειναι η ιδια...... χμμμ ναι δεν καταφερα ακομα να το κοψω :cool:

:cool:

 

Έλα τώρα, και εσύ όταν βλέπεις να κουβαλάνε τα ψυγειάκια με το γάλα του παιδιού στο κάμπινγκ και να ξυπνάνε με την τσίμπλα στο μάτι να φτιάχνουν γάλα ή για κείνους που δεν σκέφτονται καν διακοπές σε δωμάτιο άνευ κουζινακίου με ψυγείο και μάτι κουζίνας για το γάλα και νεροχύτη για τα μπιμπερό, μπορείς να λες από μέσα σου κάτι :cool: Από μέσα σου όμως :cool: Ε, εντάξει, γιατί αργά ή γρήγορα θα φτιάχνεις και εσύ το πρωϊνό με υλικά του σουπερμάρκετ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι ζηλια, απλα απ'οτι εχω καταλαβει επειδη τα ακουω κι εγω που θηλαζω ακομα, παλιοτερα πιστευαν οτι ο θηλασμος μετα το χρονο προκαλει εξαρτηση απ'τη μανα και τα παιδια γινονται μαμοθρεφτα. Συν οτι το θεωρουν αντιαισθητικο να θηλαζει ενα μεγαλυτερο παιδακι. Διαφωνω καθετα σε ολα, αλλα δεν μπορω και να ασχολουμαι να τους πεισω. Κι ενταξει υπαρχει μια εξαρτηση απο το στηθος οχι απ' τη μανα, αλλα μιλαμε για μωρα και το θεωρω φυσιολογικο. Το θεμα του υπνου ειναι θεμα παιδιου και χειρισμου των γονιων και οχι του θηλασμου. Το αν ενα παιδακι ειναι ολιγοφαγο ειναι θεμα παιδιου.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αρκεί να έχουμε στήριξη από τον σύντροφο και οι υπόλοιπες γνώμες περιττεύουν. Λένε διάφορα λόγω άγνοιας! Εμένα με στηρίζουν και οι γονείς μου, αρνητικές αντιδράσεις έχω κυρίως από άλλες μαμάδες που δεν θήλασαν ή θήλασαν λίγο καιρό. Προσωπικά, οι φωτό που έχω με τις κόρες μου σε ταυτόχρονο θηλασμό (2 κιλά η μία και 2.120 η άλλη) είναι οι πιο όμορφες! Συγκινούμαι ακόμα!

Εχθές μου έλεγε η κουμπάρα μ για μια μαμά που θηλάζει την 3 χρονών κόρη και τον 1 έτους γιο! Και λέει ο άντρας μου "αγάπη μου κι εσύ τόσο να θηλάσεις!" και λέω "ό,τι θέλουν οι μπεμπούλες μας".

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μανούλα μου ΑΝΥΠΟΜΟΝΕΙ να ξεκινήσουμε τροφές (από την άλλη βδομάδα) και λέει στον μπεμπούλη "άντε, θα αρχίσει να τρώει το μωράκι μου, θα το αλέθει η γιαγιά, θα τρώει κρεμούλες και δε θα πίνει γαλατάκι".

Της λέω και γω ¨δε θα αλέθω τίποτα, έτσι θα τα τρώει " (θα κάνω baby led weaninig, αλλά πού να εξηγείς τώρα). Κόκαλο η μανούλα μου.."α, μα πώς". Α, της λέω, έχεις μείνει πολύ πίσω!!

Εννοείται ότι κρυφά από μένα θα δίνει..την Άρτα και τα Γιάννενα! Όπως ήθελε να του δώσουμε κανονικό γάλα (αυτό που πίνουμε εμείς) στους 6 μήνες. Τώρα το πώς θα γλυτώσει το μωράκι μου από όλα αυτά που θέλει να το ταϊζει (και όλο και θα τύχει να τον έχει κάποιες στιγμές), αυτό ακόμη το ψάχνω!

 

 

ναι, πες της χαιρετίσματα ότι αν δώσει αγελαδινό γάλα στο μωρο πριν χρονισει μπορει να κανει μια πολυ ωραια αλλεργική αντίδραση, και στις αλλεργικες αντιδράσεις εχεις 30 λεπτά να το σώσεις το παιδάκι.

 

το νου σου, ειναι πολυ ανεύθυνες οι γιαγιάδες με τα εγγόνια τους. εγώ προσωπικά σφαζομαι με τη μανα μου σε καθημερινη βάση, αλλά ο μικρός τρωει ΜΟΝΟ ότι του δώσω/μαγειρέψω εγώ.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς η μαμά μου και η πεθερά μου είναι πολύ θετικές και το βρίσκουν και χαριτωμένο εκτός από υγιές και καλό για την υγεία του παιδιού, αλλά υπάρχουν κι αλλοι που σε κοιτάζουν με απαξίωση ή με κάποιο γέλιο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου και θα το κρατήσω όσο πάει. Είναι ό,τι καλύτερο αν σκεφτείς ότι όλες οι τροφές που υπάρχουν (από τα λαχανικά μέχρι τα γαλακτοκομικά) είναι γεμάτες συντηρητικά και τελος πάντων όχι φυσικά συστατικά (τα λιπάσματα, ορμόνες και άλλα τοξικά). Ας πάρει όσο θέλει την πιο φυσική τροφή που υπάρχει.

Πάντως από κάποιες γυναίκες που δεν θήλασαν είτε συνειδητά, είτε λόγω άγνοιας, υπάρχει μια τάση απομυθοποίησης και απαξίωσης του θηλασμού (για να μην πω ζήλια), αλλά είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι νομίζει, χωρίς να ασκεί κριτική σε όσους λειτουργούν διαφορετικά.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι, πες της χαιρετίσματα ότι αν δώσει αγελαδινό γάλα στο μωρο πριν χρονισει μπορει να κανει μια πολυ ωραια αλλεργική αντίδραση, και στις αλλεργικες αντιδράσεις εχεις 30 λεπτά να το σώσεις το παιδάκι.

 

το νου σου, ειναι πολυ ανεύθυνες οι γιαγιάδες με τα εγγόνια τους. εγώ προσωπικά σφαζομαι με τη μανα μου σε καθημερινη βάση, αλλά ο μικρός τρωει ΜΟΝΟ ότι του δώσω/μαγειρέψω εγώ.

 

Της το έχω πει ότι μπορεί να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση στο παιδί, αλλά η απάντηση έτοιμη "του τάδε το παιδί στο χωριό τέτοιο γάλα πίνει και δεν έπαθε τίποτα, μια χαρά είναι". Σημειωτέον η μάνα μου μορφωμένη και ο συγκεκριμένος πατέρας στο χωριό..σαν να κατέβηκε από τις σπηλιές.

Είμαι σίγουρη ότι θα κάνει τέτοιες βλακείες, αφού και όταν πίνουμε νερό θεωρεί ότι το μωρό ζηλεύει "αχ, το καημένο, δες πως κοιτάζει, θέλει κι αυτό να πιει νερό και το αφήνεις έτσι " (από όταν το μωρό ήταν 3 μηνών).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Της το έχω πει ότι μπορεί να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση στο παιδί, αλλά η απάντηση έτοιμη "του τάδε το παιδί στο χωριό τέτοιο γάλα πίνει και δεν έπαθε τίποτα, μια χαρά είναι". Σημειωτέον η μάνα μου μορφωμένη και ο συγκεκριμένος πατέρας στο χωριό..σαν να κατέβηκε από τις σπηλιές.

Είμαι σίγουρη ότι θα κάνει τέτοιες βλακείες, αφού και όταν πίνουμε νερό θεωρεί ότι το μωρό ζηλεύει "αχ, το καημένο, δες πως κοιτάζει, θέλει κι αυτό να πιει νερό και το αφήνεις έτσι " (από όταν το μωρό ήταν 3 μηνών).

 

Τι να πω... ποσο ειναι το μικρο σου?

Νερο ειναι απαραιτητο μονο αν πινει γαλα σκονη (φορμουλα) κι οχι απο τοσο νεαρη ηλικια, ή οταν ξεκινησει στερεες τροφες. Για την ωρα, αφου θηλαζεις αποκλειστικα, δε χρειαζεται νερο (ομως, βρισκομαστε στην ελλαδα, και καλο ειναι να εχουμε υποψιν και τα 40αρια που θα βαρεσει αργοτερα).

 

Κι αν δεν εισαι 100% σιγουρη, τσεκαρε τη φοντανελ του να δεις αν εχει "πεσει". Αν κανει λακουβα τοτε ειναι αφυδατωμενο το μωρακι. Αν ειναι νορμαλ τοτε ειναι μια χαρα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αρκεί να έχουμε στήριξη από τον σύντροφο και οι υπόλοιπες γνώμες περιττεύουν.

 

Δυστυχώς όμως άμα ο σύντροφος δεν είναι και σούπερ ενημερωμένος για τα θετικά του θηλασμού και ακούει ΣΥΝΕΧΕΙΑ αρνητικά σχόλια από τον περίγυρο (κόψτο και φέρνει εξάρτηση και είναι αφύσικο και θα κοιμάται σερί και ό,τι άλλη κοτσάνα μπορείτε να φανταστείτε), όσο να'ναι επηρεάζεται, όση πλύση εγκεφάλου και να του έχω κάνει :lol: .

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μητερα 2 αγοριων. Το πρωτο το θηλασα 1 χρ το δευτερο ειναι μολις 2 μ και το θηλαζω ακομα και σκοπευω οσο περισσοτερο μπορω...πιστευω οτι επικρατει η λαθος αντιληψη για το θηλασμο επειδη πολλοι νομιζουν οτι δεν επαρκει σαν γευμα μετα τους 6 μηνες ζωης- και επομενως τον απαξιωνουν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...