Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης κύησης και γλυκαντικές ουσίες


xena

Recommended Posts

Εχω διαβήτη κύησης και δεν τρώω πια ζάχαρη και ότι την περιέχει.

Είναι λίγο σκληρό όμως αυτό και ήθελα να ξέρω αν πειράζει που και που να βάζω λίγη στέβια ή ασπαρτάμη στο γάλα μου ή αν μπορώ να τρώω τα γλυκίσματα για διαβητικούς που περιέχουν τα παραπάνω, κανένα ζελέ ή κρεμούλα ή έστω τσίχλες, καραμέλες χωρίς ζάχαρη, όπως επίσης και κανένα παγωτάκι 0%.

 

Την Πέμπτη έχω ενδοκρινολόγο αλλά είναι λίγο αυστηρή και δε νομίζω να το επιτρέψει. Οσες κοπέλες έχετε διαβήτη τι κάνετε;;

Λέτε οι γλυκαντικές ουσίες να βλάπτουν τόσο πολύ το μωρό μας;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπαρχει μια σειρα στα φαρμακεια sweet &balance νομιζω του γιωτη ειναι και εχει σοκολατα (μπορεις να τρως 25 γρ τη μερα), κρεμουλα και ζελε. εχει και κρεμ καραμελε και κεικ αλλα η διαβητολογος μου ειπε καλυτερα να το αποφυγουμε κι ετρωγα τα 3 πρωτα που σου προτεινα. θελει λιγο προσοχη αλλα σκεψου οτι θα γεννησει ςκαι θα εισαι φιτ!εγω ειχα παρει μονο 6 κιλα.(γεννησα 56 κιλα)

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

θεολει συγκεκριμενη διατροφη και να παρακολουθεις το σακχαρο, εγω μερα παρα μερα τρυθπιομουν με το μηχανακι 4 φορες,πονουσαν τυα δαχτυλακια μου αλλα θελει παρακολουθηση,ειναι επικινδυνη κατασταση και θελει προσοχη.

βασικα αν θυμαμαι καλα το σακχαρο το ριχνουν τα αγγουρακια και τα κολοκυθια,θελει και προσοχη στο συνδυασμο φαγητων πχ οχι μακαρονια με τυρι ταυτοχρονα. γενικα θελει να μενεςι πιστη στο προγραμμα διατροφης του διαβητολογου

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ χρησιμοποιούσα στέβια για τα ροφήματα, επίσης έπινα το καλοκαίρι και πορτοκαλάδα με στέβια, σοκολατίτσα με στέβια και γενικά ό,τι είχε στέβια. Δεν μου ανέβαζε καθόλου το ζάχαρο και μου το είχε προτείνει και η ενδοκρινολόγος. Επίσης είχε τύχει να φάω και δυο φορές παγωτό με 0% ζάχαρη. Γενικά προσπάθησε να αποφεύγεις ό,τι έχει ασπαρτάμη, δεν κάνει καλό ούτε σε εσένα, ούτε στο μωράκι σου. Υπομονή και σκέψου ότι σε λίγο καιρό θα μπορείς να τρως ό,τι θέλεις. Και όπως σου λέει και η kisha όταν θα βγεις από το μαιευτήριο θα είσαι μοντέλο, εγώ γέννησα 55 κίλα, πήρα μόνο 3...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς με προβληματίζει, η σειρά του Γιώτης για διαβητικούς έχει γλυκαντικές ουσίες που δεν ξέρω αν κάνει να καταναλώνονται στην εγκυμοσύνη.

Εφαγα χθες κι εγώ ένα παγωτό 0% και μου'φυγε να πω την αλήθεια η λύσσα για γλυκό. Και θέλω να ξέρω αν μπορώ να το κάνω που και που.

 

Την στέβια δηλαδή να την προτιμήσω λετε;

 

Την διατροφή την ξέρω, και στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα προδιάθεση και έκανα αυστηρή διατροφή, αλλά που και που θες ένα γλυκό κολασμένα. Τώρα μου βγήκε το ζάχαρο στον 7ο. Πάλι καλά.

 

Κι αυτό για το μοντελάκι κορίτσια δεν ξέρω αν παίζει, 56 κιλά μοντελάκι βγήκα στην 1η μου εγκυμοσύνη, ώσπου να σαραντίσω όμως πήρα 3 κιλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα ρωτήσει τον διαβητολόγο μου και μου είχε απαγορέψει ρητά όλα αυτά τα προιόντα της γιώτης και όλα γενικά για διαβητικούς που περιέχουν ασπαρτάμη ή άλλα υποκατάστατα ζάχαρης. Μου είπε ότι βλάπτουν το έμβρυο, έτσι απλά. Το ίδιο μου είχε πει και ο γυναικολόγος μου.

Τώρα για την στέβια δεν ξέρω, γιατί πριν ένα χρόνο που γέννησα εγώ δεν είχε βγεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα!!!!

Στον προγεννητικό έλεγχο μου εμφανίστηκε 101 ζάχαρο και έχω φρικάρει. Ο γυναικολόγος μου μου είπε να κόψω γλυκά, τηγανιτά και λιπαρά. Έχει κάποια άλλη τόσο νωρίς ζάχαρο να μου δώσει καμιά συμβουλή:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και οι 4 ενδοκρινολόγοι που άλλαξα στην εγκυμοσύνη όλοι ανεξαιρέτως μου είπαν μακριά από γλυκαντικές ουσίες γιατί απαγορεύονται στην εγκυμοσύνη..Εγώ αν ήθελα έβαζα λίγη μαύρη ζάχαρη πχ στο τσάι μου και τέλος..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχθές στην ενδοκρινολόγο που έχει εξειδίκευση στον διαβήτη κύησης, και μου είπε ότι όλες αυτές οι ουσίες ΕΦΟΣΟΝ δεν κάνω κατάχρηση είναι αθώες, τουλάχιστον στην περίπτωση μου και για 2 μήνες που θέλω ακόμη, μπορώ να πίνω στον καφέ μου 1 χαπάκι στέβια την ημέρα.

 

Γενικά είναι της άποψης ότι δεν είναι και καλό να ζοριζόμαστε υπερβολικά γιατί κάποια στιγμή, λόγω των ορμονών και της όλης κατάστασης όλο αυτό ξεσπάει αλλού και ο ψυχολογικός παράγοντας είναι χειρότερος απ' την διατροφή στο ζάχαρο.

Ειδωμεν! Ευχαριστώ πάντως όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και οι 4 ενδοκρινολόγοι που άλλαξα στην εγκυμοσύνη όλοι ανεξαιρέτως μου είπαν μακριά από γλυκαντικές ουσίες γιατί απαγορεύονται στην εγκυμοσύνη..Εγώ αν ήθελα έβαζα λίγη μαύρη ζάχαρη πχ στο τσάι μου και τέλος..

πολύ θα ήθελα να ήξερα πού βασίζουν αυτή την άποψη, αφού δεν υπάρχει καμμία επιστημονική μελέτη να την τεκμηριώνει και η Ευρωπαική Αρχή για τα Τρόφιμα (ΕFSA) είναι ξεκάθαρη ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί αν τηρείται η αποδεκτή ημερήσια δόση για κάθε γλυκαντικό. μάλλον στηρίζονται στην "επιστημονική" άποψη, φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα!!!!

Στον προγεννητικό έλεγχο μου εμφανίστηκε 101 ζάχαρο και έχω φρικάρει. Ο γυναικολόγος μου μου είπε να κόψω γλυκά, τηγανιτά και λιπαρά. Έχει κάποια άλλη τόσο νωρίς ζάχαρο να μου δώσει καμιά συμβουλή:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

μακριά κι από υδατάνθρακες... να πας καλύτερα σε διαβητολόγο να σε παρακολουθεί. μην αφήνεις τον γυναικολόγο να ρυθμίσει το σάκχαρό σου.

Link to comment
Share on other sites

πολύ θα ήθελα να ήξερα πού βασίζουν αυτή την άποψη, αφού δεν υπάρχει καμμία επιστημονική μελέτη να την τεκμηριώνει και η Ευρωπαική Αρχή για τα Τρόφιμα (ΕFSA) είναι ξεκάθαρη ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί αν τηρείται η αποδεκτή ημερήσια δόση για κάθε γλυκαντικό. μάλλον στηρίζονται στην "επιστημονική" άποψη, φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά...

 

Δεν ξέρω τι να σου πω για αυτό.. Προσωπικά δεν θα έτρωγα ούτως ή άλλως γιατί η λογική μου μου λέει ότι είναι καλύτερα να φάω μαύρη ζάχαρη επομένως δεν ρώτησα γιατί..Δεν νομίζω να έπαιρνα και καμία επιστημονική απαντήση

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω όλες οι τεχνητές γλυκαντικές ουσίες τύπου ασπαρτάμη κάνουν πολύ κακό γενικά και καλό θα ήταν να τις αποφεύγουμε γενικότερα αλλά και κυρίως στην εγκυμοσύνη. Η στέβια είναι φυσικό γλυκαντικό και γενικά ακίνδυνο. Επιπλέον δεν έχει καθόλου θερμίδες (μηδενικό γλυκαιμικό δείκτη) που την κάνει κατάλληλη για διαβητικούς και όχι μόνο. Επειδή όμως κουβαλάς και ένα μπεμπάκι μέσα σου καλό θα ήταν να ρωτήσεις το γιατρό σου πριν πάρεις οτιδήποτε.

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω συνειδητοποιησει γενικοτερα,ειναι πως οταν σου στερουν κατι,τοτε το θες σαν τρελος!!!πιστευω πως αν δεν υπηρχε θεμα καμια δεν θα εκανε σαν τρελη για λιγη γλυκα...απο την αλλη απο τη στιγμη που υπαρχει θεματακι,γιατι να μην μπορεις να αντισταθεις και να πεις για τους επομενους μηνες κομενα καθε ειδους γλυκα,και υποκαταστατα!ειναι για το καλο του μωρου!εγω δεν θα αντεχα τις τυψεις........οπως κοβεις το τσιγαρο,ετσι τα κοβεις και αυτα ...δεν ειναι και για παντα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

πρόσωπικά έτρωγα 2 κομματάκια σοκολάτα sweet & balance που κ που κ όχι καθημερινά... δεν ξέρω αν έκανα καλά...

πάντως για την ασπαρτάμη έχω να πω τα εξής: εσείς που παίρνετε συμπληρωμα ασβεστιου το ξέρετε ότι έχουν όλα τα σκευασματα σχεδόν μέσα ασπαρτάμη??

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ασπαρτάμη είναι στα εγκεκριμένα προσθετικά τροφίμων με αποδεκτή ημερήσια δόση 40mg/κιλό βάρους σώματος. υπάρχει σε πολλά συμπληρώματα και φάρμακα (πχ σιροπάκια για παιδιά). μην την κατηγορείτε άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έψαξα όταν είχα ποστάρει το θέμα αυτό και δεν βρήκα κάτι επίσημο που να τεκμηριώνει κίνδυνο. Παλιότερα είχα διαβάσει πολλά email που εξηγούσαν πως σε υπερβολικές ποσότητες μπορεί να προκαλέσουν πολλά προβλήματα. Ομως χωρίς επίσημες έρευνες ή κάποια αρμόδια αρχή κλπ., αφήστε που στα chain mail δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πια..

 

Καμία από εμάς δεν θέλει το κακό του μωρού της, δεν μιλάμε εδώ για υπερβολές, και πραγματικά τα γλυκαντικά υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ. Και ποια μητέρα δεν έχει φάει πχ μια τσίχλα; μια καραμέλα; οτιδήποτε light? τα περισσότερα εξ αυτών περιέχουν γλυκαντικά.

 

Εν πάσει περιπτώσει, βάσει όσων διάβασα, έψαξα και είπε ο γιατρός, προσωπικά καθιέρωσα στη διατροφή μου 1 σοκολάτα μικρή για διαβητικούς και 1 παγωτό 0% την εβδομάδα για να μην έχω σύνδρομα έλλειψης.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ακριβως υπαρχει παντου , δεν συμφερει τις εταιρειες να βγει η ασπαρταμη επικυνδυνη.... το 100% της έρευνας που χρηματοδοτείται από τη βιομηχανία καταλήγει ότι η ασπαρτάμη είναι ασφαλής, το 92% της ανεξάρτητης έρευνας έχει βρει πως η ασπαρτάμη έχει τη δυνατότητα παρενεργειών... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC548217/

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εμενα μου ειχαν πει απο πριν μεινω εγκυος να χρησιμοποιησω μονο στεβια στην εγκυμοσυνη.Σπανια τρωω και κατι που μπορει να εχει μεσα αλλα γλυκαντικα.Μου εχουν πει οτι η χρηση σε καθημερινη βαση μπορει να βλαψει το εμβρυο.Η αληθεια ειναι οτι και το ασβεστιο γλυκαντικα εχει...Ξερει κανεις την αλλη ουσια που εχουν μεσα στη στεβια;Νομιζω ερυθριτολη;Καπως ετσι λεγεται.Αν βλαπτει;Επισης τι σας εχουν πει για τη μαλτιτολη;Εχω βρει κατι κορν φλεικς με στεβια και μαλτιτολη και το σκεφτομαι.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...