Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Με λένε Ελένη και είμαι 27 χρονών. Σας γράφω αυτό το κείμενο (ελπίζω να μην σας κουράσω), για να δώσω πολλές ελπίδες και κουράγιο σε γυναίκες και υποψήφιες μανούλες που ίσως έχουν περάσει όσα εγώ αλλά για να δώσω και εγώ η ίδια στον εαυτό μου δύναμη!!

Πριν από 6 χρόνια, στα 21 μου, μπήκα εκτάκτως στο Αλεξάνδρα για εγχείρηση κύστης στην αριστερή ωοθήκη, η οποία εν τέλει ήταν 4,5 κιλά!!!!! Λόγω του ότι είμαι και λίγο εύσωμη, απλά νόμιζα πως παχαίνω ώσπου στο τέλος η κοιλιά μου έμοιαζε με εγκυμονούσας και τρέξαμε με την μητέρα μου σε γυναικολόγο ο οποίος από την αντίδραση του κατάλαβα πως τρομοκρατήθηκε και αμέσως την μεθεπόμενη ημέρα εισαγωγή. Το αποτέλεσμα από όλο αυτό, ευτυχώς πήγαν καλά, όμως μου κόστισε την αριστερή ωοθήκη την οποία και μου αφαίρεσαν...

Φυσικά στα 21 μου δεν αγχώθηκα και πολύ για το πόσο θα μπορέσω από εκεί και πέρα να γίνω μητέρα, ώσπου στα 25 μου έπειτα από κεραυνοβόλο έρωτα τσουπ βρέθηκα παντρεμένη. Άντε τώρα να κάνετε και ένα παιδάκι λέγαν όλοι, ειδικά τα πεθερικά... Και τότε άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια! Ωχ αναρωτιόμουν, θα μπορέσω; Και αν δεν μπορώ να κάνω παιδιά;;; Αφού έγινε ο γάμος και πήγαμε το ταξιδάκι μας με τον σύζυγο κάποια στιγμή μέσα στην ανεμελιά μας διαπίστωσα πως η περίοδος μου με είχε ξεχάσει!! Αμέσως παίρνω από ένα φαρμακείο ένα τεστ εγκυμοσύνης το οποίο ήταν θετικό! Χαρά εμείς. τηλεφωνήσαμε σε γονείς, στενούς συγγενείς και σύντομα το είχαν μάθει μέχρι και οι πέτρες!!! Για να μην σας τα πολυλογώ η κύηση δεν πήγε καλά, η μονάδες της χοριακής αυξάνονταν με πολύ αργό ρυθμό, καρδιά δεν ακούστηκε, εμβρυακά στοιχεία δεν εμφανίστηκαν και έτσι απόξεση...

Μέσα σε όλη την στεναχώρια τουλάχιστον σκεφτόμουν πως αν και με μία ωοθήκη, μπορώ να συλλάβω! Ο γιατρός μας είπε να μην προσπαθήσουμε εντός των επόμενων 3 μηνών, γιατί είπε όσο καιρό αφήναμε τόσο περισσότερες πιθανότητες για σωστή σύλληψη θα είχαμε (δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό).

Εμείς αφήσαμε να περάσουν 6 μήνες και μετά χωρίς άγχος, χωρίς να σκεφτόμαστε αν είναι γόνιμες μέρες ή όχι και αφού έτσι πέρασαν άλλοι 6 μήνες φτάσαμε στο σήμερα όπου και βρίσκομαι στην 6η ημέρα καθυστέρησης. Έκανα τεστ πριν 4 μέρες θετικό!!! :lol::-D:-):) Πήραμε τηλ τον γιατρό ο οποίος λόγω του ότι έφευγε για Αμερική είπε θα με δει την επόμενη εβδομάδα. Με έστειλε για χοριακή και εξέταση προγεστερόνης. Είπε αν δω την προγεστερόνη κάτω από 25 να πάρω τα utrogestan. Πήρα προχτές τις εξετάσεις , οι οποίες έδειξαν χοριακή 159 μονάδες και την προγεστερόνη 22,5 . Και έτσι έχω πανικοβληθεί μήπως πάνε όλα όπως στην προηγούμενη κύηση και φοβάμαι. Μιλήσαμε με έναν συνεργάτη του γυναικολόγου μου και είπε πως προφανώς είναι πολύ νωρίς ακόμα, να μην αγχώνομαι και να επαναλάβω την Τρίτη την εξέταση. ΤΕΡ είχα στις 11/02 και χοριακή έκανα στις 14/02.

Έχω τρομοκρατηθεί.......!!!!!!!!!!!!!!!!! Μεγάλο άγχος !!!!

Πάντως όλα τελικά είναι του Θεού, άλλες υποψήφιες μανούλες έχουν 2 υγιέστατες ωοθήκες και προσπαθούν, για αυτό εαν υπάρχει κάποια κοπέλα με 1 ωοθήκη να μην αγχώνετε και να μην σταματάει να ελπίζει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλο το μωρακι σου και κοιτα να μην αγχωνεσαι αφου το ειδες και εσυ οτι ο θεος αποφασιζει...κοιτα να απολαυσεις την εγκυμοσυνη και να εχεις στο μυαλο σου μονο θετικες σκεψεις!

Link to comment
Share on other sites

Lekons μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις.Κι εγω μολις εμαθα οτι ημον εγκυος ειδα αιμα και απο τοτε εχω αγχωθει παρα πολυ ομως τελικα η χοριακη ανεβηκε και τωρα περιμενω να κανω τον πρωτο υπερηχο να δουμε πως παει.Αυτο που μου ειχαν πει για την αποβολη ειναι οτι καποιο προβλημα ειχε το εμβρυο κατα πασα πιθανοτητα και οτι ηταν τυχαιο.Ελπιζω πως δεν θα ειμαι το ιδιο ατυχη και τωρα αν και το φοβαμαι...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι όλα να πάνε καλά αύτη τη φορά. Αύριο πάω για την δεύτερη χοριακη και δεν μπορώ να σταματήσω με τίποτα να αγχώνομαι για το τι μονάδες θα δω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ευτυχώς η χοριακη ανέβηκε στις 1259 μονάδες και η προγεστερόνη 45. Τώρα μου είπε τηλεφωνικώς η βοηθός του γυναικολόγου να κάνω άλλη μια την παρασκευή και μετά τον πρώτο υπέρηχο το Σάββατο! Μακάρι όλα να εξελιχθούν καλά! Αλήθεια το Σάββατο να περιμένω να δω κάτι στον υπέρηχο; Λογικά όπως τα υπολογίζω είναι κύηση 4η προς 5η εβδομάδα. Εσείς είχατε δει κάτι τότε; Μου είπε για υπέρηχο τότε επειδή κανονικά η χοριακη πρέπει να δείξει πάνω από 2000 μονάδες.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι έχουμε και την περίπτωση του εξωμητριου που πρέπει να εξετάσουν. Μακάρι όλα να πάνε καλά. Τι να πω, δεν θέλω Να χαίρομαι κ πολύ μην απογοητεύτώ ξαφνικά. Σε περίπτωση εξωμητριου η χοριακη έχει φυσιολογική αύξηση;

Link to comment
Share on other sites

Χθες στον πρωτο υπερηχο 6 βδομαδων δεν ειδαμε εμβρυο μονο τον σακο.Οι προγεστερονη μου 21 παρολα τα χαπια και τις ενεσεις και η χοριακη απο 3100 μετα απο μια βδομαδα εφτασε τις 8400 μοναδες.Περιμενω να με παρει ο γιατρος κι ελπιχω να μου πει να σταματησω τα φαρμακα και να τελειωσει εδω κι αυτο.Τελικα δεν ημουν πιο τυχερη απο την τελευταια φορα.Και οτι ειχα αρχισει να το πιστευω...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Α ναι έχουμε και την περίπτωση του εξωμητριου που πρέπει να εξετάσουν. Μακάρι όλα να πάνε καλά. Τι να πω, δεν θέλω Να χαίρομαι κ πολύ μην απογοητεύτώ ξαφνικά. Σε περίπτωση εξωμητριου η χοριακη έχει φυσιολογική αύξηση;

 

νομιζω πως οχι χωρις να ειμαι σιγουρη ομως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες στον πρωτο υπερηχο 6 βδομαδων δεν ειδαμε εμβρυο μονο τον σακο.Οι προγεστερονη μου 21 παρολα τα χαπια και τις ενεσεις και η χοριακη απο 3100 μετα απο μια βδομαδα εφτασε τις 8400 μοναδες.Περιμενω να με παρει ο γιατρος κι ελπιχω να μου πει να σταματησω τα φαρμακα και να τελειωσει εδω κι αυτο.Τελικα δεν ημουν πιο τυχερη απο την τελευταια φορα.Και οτι ειχα αρχισει να το πιστευω...

 

Λογικα θα σε ξαναδει περιμενε να δεις τι θα σου πει...!!!Κουραγιο και υπομονη ευχομαι...προσφατα παθουσα και σε καταλαβαινω αλλα μην χανεις τις ελπιδες σου σε παρακαλω πριν σου πει ο γιατρος!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα σε ξαναδει περιμενε να δεις τι θα σου πει...!!!Κουραγιο και υπομονη ευχομαι...προσφατα παθουσα και σε καταλαβαινω αλλα μην χανεις τις ελπιδες σου σε παρακαλω πριν σου πει ο γιατρος!!

 

Υποψιαζομαι οτι θα μου πει να περιμενουμε το ραντεβου για υπερηχο την Τεταρτη.Πιστευω ομως οτι και να φανει τελικα το εμβρυο δεν σημαινει κατι.Το πιθανοτερο ειναι να αναπτυσεται αργα και στο τελος καποια στιγμη να σταματησει.Δυο εμβρυα μεσα σε 4 μηνες μου φαινεται πολυ πλεον.... :'(

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δικαιολογείται 6 εβδομάδων να μην έχει φανεί έμβρυο. Τυχαίνει, ιδιαίτερα σε καθυστερημένη σύλληψη (ή καθυστερημένη ωοληψία όταν πρόκειται για εξωσωματική). Λογικά θα πρέπει να περιμένετε λίγες μέρες, εκτός αν αρχίζει και πέφτει η χοριακή. Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανη συλληψη εινα απο 18 εως 22 /2.Θα μπορουσε να μην φαινεται τπτ ακομα;Ειχα ελπιδες μεχρι που ειδα την χοριακη.Ανεβαινει πολυ αργα.Τελος παντων περιμενω τηλεφωνο απο τον γιατρο να δω τι θα μου πει.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντα τα πρώτα υπέρηχα ήταν λίγο "πίσω" δηλαδή στις 6,5 εβδομάδες είδαμε μόνο σάκο με εμβρυικά στοιχεία και μετά από 10 ημέρες (κοντά 8 εβδομάδων) ακούσαμε και καρδιά.

Χοριακή έκανα τη 12η μέρα της σύλληψης (από εξωσωματική) και τη 19η και μετά υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποψιαζομαι οτι θα μου πει να περιμενουμε το ραντεβου για υπερηχο την Τεταρτη.Πιστευω ομως οτι και να φανει τελικα το εμβρυο δεν σημαινει κατι.Το πιθανοτερο ειναι να αναπτυσεται αργα και στο τελος καποια στιγμη να σταματησει.Δυο εμβρυα μεσα σε 4 μηνες μου φαινεται πολυ πλεον.... :'(

Σε καταλαβαινω πιστεψε με...εγω εχασα ενα μωρο και ενα εμβρυο μεσα σε 9 μηνες...αλλα μην το βαζεις κατω και μην χανεις τις ελπιδες σου σε παρακαλω!!!Απλα για καποιες απο εμας δεν ειναι ευκολος ο δρομος αλλα να θυμασαι οτι δεν ειναι ακατορθοτος αυτος ο δρομος χχχχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπε τπτ για εμβρυικα στοιχεια ομως.Τι να πω... :( Αν η χοριακη ηταν μεγαλυτερη πραγματικα θα ελπιζα περισσοτερο.Ομως αυτη στην ουσια σχεδον διπλασιαστηκε σε μια βδομαδα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω πιστεψε με...εγω εχασα ενα μωρο και ενα εμβρυο μεσα σε 9 μηνες...αλλα μην το βαζεις κατω και μην χανεις τις ελπιδες σου σε παρακαλω!!!Απλα για καποιες απο εμας δεν ειναι ευκολος ο δρομος αλλα να θυμασαι οτι δεν ειναι ακατορθοτος αυτος ο δρομος χχχχ

Markela εσενα τι σου ειπαν οτι μπορει να συμβαινει;Γιατι εμενα μου ειπαν πως ηταν τυχαιο την πρωτη φορα και ημουν πολυ αισιοδοξη γι αυτη τη φορα.Πραγματικα λυπαμαι για τις απωλειες σου.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

cacao δεν διαφερουν πολυ οι πιθανες ημερομηνιες συλληψης μας. Εμενα ισως ειναι 21 με 27/02, λιγοτερο απο εβδομαδα μετα από εσένα. Ωστόσο εσύ έχεις μια πολύ καλή χοριακή που αυξάνετε. Γιατί είσαι απαισιοδοξούλα??? Εμένα στην πρώτη μου παλλίνδρομη κύηση, δεν εμφανίστηκαν εμβρυακά στοιχεία όμως οι χοριακές ήταν χαμηλές και δεν αυξάνονταν! Τελικά η προγεστερόνη τι μας δείχνει??

Ασε γιατί ανησυχώ και εγώ τι θα δω στον υπέρηχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι δειχνει η προγεστερονη.Ωστοσο εκει που την εκανα μου ειπαν οτι ειναι χαμηλη για εγκυμοσυνη η τιμη που ειχα.Και παιρνω 3 ουτροτζεσταν των 200 τη μερα και μια ενεση προγεστερονης τη βδομαδα περιπου.Ξερω οτι βοηθαει για το ενδομητριο.Μετα το αιμα που ειδα την αρχη μου τα εδωσε μαζι με συκλακουρ.

Μιλησα πριν λιγο με το γιατρο και μου ειπε οτι συνεχιζω κανονικα τι παιρνω και να παω την τεταρτη για τον προγραμματισμενο υπερηχο.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Markela εσενα τι σου ειπαν οτι μπορει να συμβαινει;Γιατι εμενα μου ειπαν πως ηταν τυχαιο την πρωτη φορα και ημουν πολυ αισιοδοξη γι αυτη τη φορα.Πραγματικα λυπαμαι για τις απωλειες σου.

Εγω στο πρωτο μωρο ειχα κανει ελεγχο για χρωμοσωμικες ανωμαλιες στις 13 εβδομαδες και ηταν ολα καθαρα...απλα ειχα θρομβοφυλια και δεν το γνωριζα και στις 38 εβδομαδες που εφτασα δεν μπορουσαν να βρουν απο τι το εχασα...μετα απο παρα πολλες εξετασεις το βρηκα οτι ειχα θρομβοφυλια...τωρα στο δευτερο ενω εκανα αγωγη απο την αρχη της εγκυμοσυνης ,ειχα μια μικρη

καθυστερηση στην αναπτυξη 8 μερες αλλα ειχα αστατο κυκλο μετα την γεννα και η γιατρος ηλπιζε οτι ηταν καθυστερημενη συλληψη αλλα τελικα δεν ηταν!!!Δεν ξερω τι μπορει να φταιει , εχω στειλει ομως το εμβρυο για καρυοτυπο να δουμε τι αποτελεσματα θα εχουμε...Εγω να φανταστεις οταν μου ειπαν στο μαιευτηριο οτι υπαρχει συνδρομο που λεγεται ''sudden death'' και συμβαινει μια στις 1000 εγκυμοσυνες κλπ κλπ λεω ρε γμτ σε μενα ετυχε???? αλλα κατι με ετρωγε να το ψαξω πριν κανω αλλη προσπαθεια(γιατι το μωρο δεν ειχε κατι το ειχα ψαξει απο νωρις).Εεε και απο γιατρο σε γιατρο σε γιατρο το βρηκα μετα απο 4 μηνες και πολλες διαφορες εξετασεις!!!

 

Οποτε ευχομαι ολα να εξελιχθουν καλα και να εχεις καλα αποτελεσματα ΑΥΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ αν ομως οχι ΨΑΞΕ να βρεις τι φταιει μην το αφηνεις στην τυχη του χχχ

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πολυ κριμα...Εχω κανει εξετασεις για καρυοτυπο δικο μου και θρομβοφιλιας και μου ειπαν οτι αρκει να παιρνω φιλισιν καθημερινα(ο καρυοτυπος ειναι φυσιολογικος).Μαλιστα τυχαια συνεπεσε με την αποβολη και μεχρι να παρω τα αποτελεσματα κοντευα να τρελαθω.Ολα αυτα μου τα ειχε γραψει ενδοκρινολογος για αλλους λογους μαζι με καμπυλη ζαχαρου-ινσουλινης.Αναρωτιεμαι τι αλλο μενει να τσεκαρω;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πολυ κριμα...Εχω κανει εξετασεις για καρυοτυπο δικο μου και θρομβοφιλιας και μου ειπαν οτι αρκει να παιρνω φιλισιν καθημερινα(ο καρυοτυπος ειναι φυσιολογικος).Μαλιστα τυχαια συνεπεσε με την αποβολη και μεχρι να παρω τα αποτελεσματα κοντευα να τρελαθω.Ολα αυτα μου τα ειχε γραψει ενδοκρινολογος για αλλους λογους μαζι με καμπυλη ζαχαρου-ινσουλινης.Αναρωτιεμαι τι αλλο μενει να τσεκαρω;

 

Ενοεις εχεις κανει καρυοτυπο ζευγους ? δλδ και ο συζυγος..Εγω μιλαω για καρυοτυπο εμβρυου για να δω αν το εχασα απο καποια ανωμαλια της γονιμοποιησης η αν πρεπει να ψαχτω εγω και αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ενοεις εχεις κανει καρυοτυπο ζευγους ? δλδ και ο συζυγος..Εγω μιλαω για καρυοτυπο εμβρυου για να δω αν το εχασα απο καποια ανωμαλια της γονιμοποιησης η αν πρεπει να ψαχτω εγω και αλλο.

 

Ναι καταλαβα τι λες.Μονο δικο μου εχω κανει αλλα τουλαχιστον ξερω κατα το ημιση οτι απο εκει δεν υπαρχει κληρονομικο θεμα.Να μας πεις τα αποτελεσματα.Μακαρι να ηταν τυχαιο πραγματικα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...