Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άδεια ωοθυλάκια....


Recommended Posts

Τι σημαίνει αν βρουν στην ωοληψία πολλά άδεια ωοθυλάκια?

Χαμηλή ΑΜΗ?

Έγινε πριν ωορρηξία?

Χρειαζόταν μεγαλύτερη δοση ορμονων?

Δεν ανταποκρίνεται ο οργανισμός?

 

Όποια ξέρει ας μου πει.........:(

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aπλα ένας κακος κύκλος.

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Απλά ένας κακός κύκλος?

 

Μακάρι...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Στον υπέρηχο δεν φαίνεται αν είναι άδεια ή όχι? Δεν σε παρακολουθούσαν με υπερήχους πριν την ωοληψία? Μετρήσεις ορμονών έκανες παράλληλα?

 

 

Τα έκανα όλα αυτά...στους υπερήχους νομίζω δε φαίνεται..

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

leuta μου συμβαινει αυτο. Δυστυχως δεν μπορει να φανει στους υπερηχους παρα μονο οταν τα τρυπανε στην οωληψια.! Ολα αδεια ηταν? δεν υπηρχαν καποια καλα?

Link to comment
Share on other sites

leuta μου συμβαινει αυτο. Δυστυχως δεν μπορει να φανει στους υπερηχους παρα μονο οταν τα τρυπανε στην οωληψια.! Ολα αδεια ηταν? δεν υπηρχαν καποια καλα?

 

 

Μόνο 2...περιμένουμε να μας πούνε αν γονιμοποιήθηκαν έστω αυτά τα 2...

Απο την τιμή της οιστραδιόλης δε φαίνεται αυτό?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 2...περιμένουμε να μας πούνε αν γονιμοποιήθηκαν έστω αυτά τα 2...

Απο την τιμή της οιστραδιόλης δε φαίνεται αυτό?

 

 

Νομιζω πως οχι!! Εσυ τωρα να σκεφτεσαι θετικα, να γονιμοποιηθουν τα αλλα δυο αυτο εχει σημασια!!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι.. Ποτε θα ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οχι!! Εσυ τωρα να σκεφτεσαι θετικα, να γονιμοποιηθουν τα αλλα δυο αυτο εχει σημασια!!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι.. Ποτε θα ξερεις?

 

 

Αύριο λογικά........

Σε ευχαριστω πολύ!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα leuta

αντιμετώπισα το ίδιο θέμα με σένα, ρώτησα 2 εξωσωματικούς γιατρούς , έψαξα και βρήκα ότι< κάποιες γυναίκες έχουν μικρότερο αριθμο ωοθυλακίων απο άλλες, έτσι γεννιούνται, κάθε μήνα δηλ φτάνουν σε < ατρησία> περισσότερα ωοθυλάκια απο άλλες γυναίκες, άρα τα καλά και εναπομείναντα ωοθυλάκια τελειώνουν γρηγορότερα

το πόσο είναι το αποθεματικό των ωοθυλακίων σου φαίνεται απο την μέτρηση της fsh σε συνδυασμό με την οιστραδιόλη, την 3-5 μέρα του κύκλου, με την μέτρηση της amh και της inhibin b φαίνεται η ποιότητα των ωοθυλακίων σου .

Ο υπέρηχος δείχνει μόνο τον αριθμό , το εαν είναι ωριμα το βλέπει μόνο ο εμβρυολόγος κατα την λήψη , τα φάρμακα δεν φταίνε για τα ανώριμα ωοθυλάκια εκτός εάν είχαν λήξει, εσύ δεν φταίς, ο γιατρός δεν φταίει, θέμα ατυχίας ήταν , άλλος κύκλος μπορεί να δώσει περισσότερα ώριμα

Είσαι τυχερή για δυο λόγους, πρώτον γιατί έχεις δυο ωριμα και θα πάνε καλά , αυτό να πιστέψεις, εκτός αν ήθελες τρίδυμα!!!

Δεύτερον έχεις ειλικρινή γιατρό , γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που σου λένε ότι όλα ήταν 'ωριμα όλα , για να ξαναπροσπαθήσεις και τελικά την αλήθεια δεν την μαθαίνεις ποτέ.

Ολα θα πάνε καλά δύο έμβρυα είναι τέλεια , μην σκ'εφτεσαι αρνητικά θα μείνεις έγκυος, θα δεις, πίστεψε το και κάνε ό,τι σου πει ο γιατρός σου

 

Τι είναι η AMH;

 

 

Η AMH, ή αντι-μυλλέριος ορμόνη, είναι μια ουσία που παράγεται από τα κοκκώδη κύτταρα των ωοθηκικών ωοθυλακίων. Πρώτα παράγεται από τα πρωτογενή ωοθυλάκια, μόλις περάσουν το στάδιο του αρχέγονου ωοθυλακίου. Σε αυτά τα στάδια, τα ωοθυλάκια είναι μικροσκοπικά και δεν εντοπίζονται με τον υπέρηχο.

Κατά την ωοθυλακική ανάπτυξη, η παραγωγή της AMH είναι υψηλότερη στα στάδια του δευτερογενούς και του πρώιμου τριτογενούς ωοθυλακίου (διαμέτρου μικρότερης από 4 χιλιοστά). Καθώς τα ωοθυλάκια αυξάνουν σε μέγεθος, η παραγωγή μειώνεται και στη συνέχεια σταματά. Σε ανθρώπινα ωοθυλάκια μεγέθους άνω των 8 χιλιοστών δεν παράγεται σχεδόν καθόλου AMH. Εξαιτίας αυτού του γεγονότος, τα επίπεδά της είναι αρκετά σταθερά και η εξέταση για την AMH μπορεί να πραγματοποιηθεί οποιαδήποτε ημέρα του γυναικείου κύκλου.

AMH και γονιμότητα

 

Πώς γίνεται να αποτελούν τεστ γονιμότητας τα επίπεδα της αντι-μυλλερίου ορμόνης;

Εφόσον η AMH παράγεται μόνο στα μικρά ωοθηκικά ωοθυλάκια, τα επίπεδά της στο αίμα έχουν χρησιμοποιηθεί για να μετρηθεί το μέγεθος της δεξαμενής αναπτυσσόμενων ωοθυλακίων.

Έρευνες δείχνουν ότι το μέγεθος της δεξαμενής αναπτυσσόμενων ωοθυλακίων επηρεάζεται σημαντικά από το μέγεθος της δεξαμενής των εναπομενόντων αρχέγονων ωοθυλακίων (μικροσκοπικών ωοθυλακίων σε «βαθύ ύπνο»). Επομένως, τα επίπεδα της AMH στο αίμα πιστεύεται ότι αντανακλούν το μέγεθος της εναπομείνασας προμήθειας σε ωάρια, ή ωοθηκικού αποθέματος.

Όσο αυξάνεται η ηλικία της γυναίκας, το μέγεθος της δεξαμενής εναπομενόντων ωοθυλακίων μειώνεται. Αντίστοιχα, μειώνονται επίσης τα επίπεδα της AMH στο αίμα και ο αριθμός των ωοθηκικών τριτογενών ωοθυλακίων που είναι ορατά στον υπέρηχο. Οι γυναίκες που έχουν πολλά μικρά ωοθυλάκια, όπως εκείνες με πολυκυστικές ωοθήκες, έχουν υψηλά επίπεδα ορμόνης AMH, ενώ οι γυναίκες που έχουν λίγα εναπομένοντα ωοθυλάκια, καθώς και αυτές που βρίσκονται κοντά στην εμμηνόπαυση έχουν χαμηλά επίπεδα αντι-μυλλερίου ορμόνης.

Επίπεδα AMH και πιθανότητες εγκυμοσύνης με εξωσωματική γονιμοποίηση

 

Οι γυναίκες με υψηλότερα επίπεδα αντι-μυλλερίου ορμόνης τείνουν να έχουν καλύτερη ανταπόκριση σε ωοθηκική διέγερση για εξωσωματική γονιμοποίηση και από αυτές λαμβάνονται περισσότερα ωάρια. Γενικά, περισσότερα ωάρια στην εξωσωματική γονιμοποίηση δίνουν υψηλότερο ποσοστό επιτυχίας. Δεν έχουμε ακόμα επαρκή δεδομένα για να πληροφορήσουμε τα ζευγάρια που υποβάλλονται σε εξωσωματική γονιμοποίηση σχετικά με την επίδραση των επιπέδων της AMH και τις πιθανότητες σύλληψης. Παρ’ όλα αυτά, ο παρακάτω πίνακας παρουσιάζει τις κυμαινόμενες τιμές των επιπέδων της AMH και κάποιες πληροφορίες ως προς την ερμηνεία τους.

Τα επίπεδα της AMH πιθανότατα δεν αντανακλούν την ποιότητα των ωαρίων, όταν όμως διαθέτουμε περισσότερα ωάρια κατά την απομάκρυνση και την παραλαβή των ωαρίων, έχουμε περισσότερο υλικό με το οποίο μπορούμε να εργαστούμε – οπότε είναι πιο πιθανό να έχουμε τουλάχιστον ένα έμβρυο υψηλής ποιότητας διαθέσιμο για μεταφορά πίσω στη μήτρα της γυναίκας συντρόφου.

Τι ορίζεται ως φυσιολογικό επίπεδο AMH;

 

Ερμηνεία των επιπέδων της αντι-μυλλερίου ορμόνης και πιθανότητες σύλληψης

Υπάρχουν κάποια προβλήματα σχετικά με την ερμηνεία των επιπέδων της ορμόνης AMH. Επειδή η εξέταση δεν χρησιμοποιείται ως διαδικασία ρουτίνας για πολλά χρόνια, δεν έχει ακόμα ξεκαθαριστεί και συμφωνηθεί από τους ειδικούς ποια επίπεδα θεωρούνται «φυσιολογικά». Επίσης, δε δίνουν όλες οι σύγχρονες εμπορικές δοκιμασίες ισοδύναμα αποτελέσματα.

Ο παρακάτω πίνακας περιέχει κατευθυντήριες οδηγίες για την ερμηνεία των επιπέδων της AMH, με βάση τη διαθέσιμη βιβλιογραφία για τη γονιμότητα και τη δική μας εμπειρία. Μην παρασυρθείτε από τις οριακές τιμές που παρουσιάζονται εδώ. Για παράδειγμα, η διαφορά μεταξύ ενός αποτελέσματος 0,6 και 0,7 ng/ml στην εξέταση τοποθετεί μια γυναίκα σε «διαφορετικό κουτί» σε αυτόν τον πίνακα – όμως η πραγματική διαφορά στο δυναμικό γονιμότητας είναι πολύ μικρή. Στην πραγματικότητα, πρόκειται για μια συνεχή κλίμακα – και όχι για αυστηρή κατηγοριοποίηση.

Ερμηνεία επιπέδου AMH στο αίμα:

Υψηλό (συχνά πολυκυστικές ωοθήκες): πάνω από 3,0 ng/ml

Φυσιολογικό: πάνω από 1,0 ng/ml

Φυσιολογικά χαμηλό: κυμαίνεται μεταξύ 0,7 - 0,9 ng/ml

Χαμηλό: 0,3 - 0,6 ng/ml

Πολύ χαμηλό: κάτω από 0,3 ng/ml

Θα μάθουμε περισσότερα σχετικά με τα επίπεδα της αντι-μυλλερίου ορμόνης και την επίδρασή τους, καθώς συνεχίζουμε να χρησιμοποιούμε το τεστ γονιμότητας AMH και μελετάμε τη σχέση μεταξύ των τιμών της AMH και της γονιμότητας, της ωοθηκικής απόκρισης, της πιθανότητας για επιτυχημένη εξωσωματική γονιμοποίηση, κ.λπ.

Μέθοδοι εξέτασης του ωοθηκικού αποθέματος

 

Η αντι-μυλλέριος ορμόνη είναι μία από τις δυνατές εξετάσεις του ωοθηκικού αποθέματος. Υπάρχουν και πολλές άλλες εξετάσεις που χρησιμοποιούνται σήμερα για την εκτίμηση της εναπομείνασας προμήθειας σε ωάρια. Καμία από αυτές δεν είναι τέλεια, και οι εξειδικευμένοι στη γονιμότητα επιστήμονες συχνά χρησιμοποιούν ένα συνδυασμό εξετάσεων στην προσπάθειά τους να εκτιμήσουν καλύτερα το μέγεθος της δεξαμενής των εναπομενόντων ωαρίων.

Σημείωση: Η αντι-μυλλέριος ορμόνη έχει επίσης αναφερθεί (κυρίως στο παρελθόν) ως «ουσία ανασταλτική των πόρων του Muller», ή MIS.

Σου έστειλα ένα αρθρο για να καταλάβεις για την amh

Kαλή επιτυχία σου

φιλιά καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα περιέργα σε μενα! :)

 

Με τον γιατρο μου ειναι πολύ ευχαριστημένη μου χει φερθεί άψογα...απλά σκέφτομαι ίσως φταίνε οι μικρές ποσότητες ορμόνης που κάναμε ή όντως εχω θέμα με την ΑΜΗ...αν και πέρυσι είχα μεγαλύτερη ανταπόκριση..βεβαια η ποιότητα δεν ήταν καλή..άρα ούτε αυτό ήταν ότι καλύτερο...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 2...περιμένουμε να μας πούνε αν γονιμοποιήθηκαν έστω αυτά τα 2...

Απο την τιμή της οιστραδιόλης δε φαίνεται αυτό?

 

Νομίζω πως όχι. Φαίνονται μόνον μετά την ωοληψία. Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ στην πρώτη εξωσωματική. Από τα 15, μόνο τα 5 ήταν ώριμα, τα υπόλοιπα ήταν "τζούφια". Είχα απογοητευτεί πολύ.

 

Όλα τα περιέργα σε μενα! :)

 

Με τον γιατρο μου ειναι πολύ ευχαριστημένη μου χει φερθεί άψογα...απλά σκέφτομαι ίσως φταίνε οι μικρές ποσότητες ορμόνης που κάναμε ή όντως εχω θέμα με την ΑΜΗ...αν και πέρυσι είχα μεγαλύτερη ανταπόκριση..βεβαια η ποιότητα δεν ήταν καλή..άρα ούτε αυτό ήταν ότι καλύτερο...

 

Μπα, ούτε αυτό φταίει. Εγώ είχα πάρει μεγάλες δόσεις. Απλά έπεσες σε κακό κύκλο. Να σε ρωτήσω... από φάρμακα έχεις πάρει και LH και FSH? Γιατί ο συνδυασμός και των δύο, συνήθως δίνει καλύτερης ποιότητας ωάρια. Συζήτησέ το με το γιατρό σου.

 

 

ΥΓ Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Μακάρι να γονιμοποιηθούν και να εμφυτευτούν και τα 2 που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι. Φαίνονται μόνον μετά την ωοληψία. Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ στην πρώτη εξωσωματική. Από τα 15, μόνο τα 5 ήταν ώριμα, τα υπόλοιπα ήταν "τζούφια". Είχα απογοητευτεί πολύ.

 

 

 

Μπα, ούτε αυτό φταίει. Εγώ είχα πάρει μεγάλες δόσεις. Απλά έπεσες σε κακό κύκλο. Να σε ρωτήσω... από φάρμακα έχεις πάρει και LH και FSH? Γιατί ο συνδυασμός και των δύο, συνήθως δίνει καλύτερης ποιότητας ωάρια. Συζήτησέ το με το γιατρό σου.

 

 

ΥΓ Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Μακάρι να γονιμοποιηθούν και να εμφυτευτούν και τα 2 που έχεις.

 

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Ναι ήταν συνδυασμός και των 2 ορμονων τα φαρμακα...

Ευτυχώς γονιμοποίηθηκαν και τα 2 και τα βάλαμε....Τώρα περιμένουμε...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο για το τραγουδακι

 

Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις

 

ισχυει..........

 

 

Σ' ευχαριστώ! Μακάρι...;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω παθει και σκεψου οτι ηταν ολα τζουφια! Μεγαλη στεναχωρια! Ομως περιμενοντας να περασει το τριμηνο που μου ειχε πει ο γιατρος για να δω αν θα ξανακανω γιατι δεν ημουν σιγουρη οτι θελω στους 2 μηνες εμεινα εγκυος φυσιολογικα! Σου ευχομαι να πιασουν και τα δυο! Και αν οχι να εχεις την ιδια καταληξη με εμενα!

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...