Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι με ακροαστικά...μου είπαν να διακόψω και δε θέλω


Recommended Posts

Αγαπητές φίλες του φόρουμ,

 

πριν από λίγες μέρες έκλεισα με πολύ κόπο, ταλαιπωρία, ξενύχτι αλλά σαφώς με μεγάλη ικανοποίηση έξι μήνες αποκλειστικού θηλασμού και ξεκίνησα φρουτόκρεμα...΄Πριν από δύο βδομάδες ανέβασα υψηλό πυρετό συνοδεία βήχα που καταπολέμησα μόνο με Ντεπόν, ο πυρετός κράτησε 2 μέρες, ο βήχας όμως παρέμεινε και έπεινα ζεστά...θηλασμός κανονικά ακόμα και όταν είχα πυρετό....Πριν από δυό μέρες κάνω εξετάσεις΄αίματος για να δω που κυμαίνομαι, γενική αίματος σίδηρος, ασβέστιο, θυρωειδής...έκανα δηλαδή ένα γενικό τσεκ απ και ευτυχώς όλα καλά. Πολύ χαρούμενη συνέχισα το θηλασμό και είπα να δω τί θα κάνω με το βήχα που συνεχίζεται...πάω λοιπόν στα επείγοντα, με ακροάζονται, μου βρίσκουν ακροαστικά, μου γράφουν πάλι τις ίδιες εξετάσεις αίματος, ενώ έχουν περάσει μόνο δυο μέρες και μου λένε ότι μάλλον θα χρειαστεί να διακόψω, για να πάρω αγωγή, προφανώς αντιβίωση, ώστε να φύγουν τα ακροαστικά μιας και αν μείνουν θα είναι επικίνδυνο για την υγεία μου. Εν αναμονή λοιπόν των αποτελεσμάτων/θα τα λάβω το απόγευμα και θα τα πάω το πρωί, με έχει πιάσει στενοχώρια!!! Δε θέλω να σταματήσω να θηλάζω το μωρό μου και παράλληλα δε θέλω να μου κάνω μελλοντικά κακό...Γνωρίζει σύμβουλος θηλασμού αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό?Ξέρετε περιπτώσεις βροχίτιδας, βροχοπνευμονίας που αντιμετωπίστηκαν με επιτυχία και η μητέρα δεν αναγκάστηκε να σταματήσει να θηλάζει?

Να συμπληρώσω ότι λόγω θηλασμού δεν κάναμε ακτινογραφία για να μην περάσει ακτινοβολία στο θηλάζον μωρό.Επίσης δεν αντιμετωπίζω δυσκολία στην αναπνοή......Κοντεύω να σκάσω....

:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να πάρεις τον παιδίατρο που παρακολουθεί το μωρό σου και να τον ρωτήσεις για αντιβιώσεις και φάρμακα συμβατά με τον θηλασμό. Πιστεύω πως υπάρχουν, εδώ στην εγκυμοσύνη παίρνεις αντιβίωση αν χρειάζεται..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχουν. Για να δεις καποια αντιβιωση υπαρχει ενα σαιτ e lactancia οπου βαζεις τη δραστικη ουσια της αντιβιωσης και σου βγαζει ποσο ασφαλες ειναι. Καλυτερα να παρει λιγη αντιβιωση το μωρο απο το γαλα παρα να διακοψεις το θηλασμο. Αλλωστε αν χρειαστει δεν παιρνουν τα μωρα ολοκληρη δοση αντιβιωσης?

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε αυτα τα θεματα ειναι πολυ καλη η ομοιοπαθητικη. Δυο παιδια αρρωστα ειχα αυτες τις μερες με πολυ βηχα και τον ξεπερασαμε με ομοιοπαθητικα που δεν βλαπτουν στο ελαχιστο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vera μου σε ευχαριστώ! Δηλαδή από την αντιβίωση που προφανώς θα μου υποδείξει αύριο η γιατρός να ελέγξω τη δραστική της ουσία στο site που μου γράφεις, πόσο συμβατή είναι με το θηλασμό? Και αν δεν είναι? Αν γυρίσω και της το πω, πιθανή της απάντηση θα ναι ¨κυρία μου, θέλετε να γίνετε καλά για το μωράκι σας?¨", ....γιατί κάπως με κοίταζε περίεργα όταν της ανέφερα σήμερα ότι θηλάζω αποκλειστικά........

τώρα σκέφτομαι να βγάλω φωτοτυπία τη σελίδα που μου γράφεις και να την έχω μαζί μου....και ας με πει ¨τρελλή¨" για να τσεκάρουμε παρέα τις δραστικές ουσίες...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αφου θα πας στο γιατρο θα ζητησεις αντιβιωση συμβατη. Αν δεν ξερει ας σου προτεινει μερικες αντιβιωσεις που κανουν για την περιπτωση σου. Και μετα θα τις ελεγξεις στο σαιτ. Σιγουρα υπαρχει καποια που θα ειναι συμβατη. Το σαιτ θα σου δειξει το ρισκο, χαμηλο, μεσαιο η ψηλο.

 

Δεν εχει δικαιωμα να σου φερει αντιρρησεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ομοιοπαθητικά φάρμακα ώστε να φύγουν τα ακροαστικά? Χωρίς κίνδυνο να μείνουν κατάλοιπα? ΝΑ αποτανθώ σε ανάλογο φαρμακείο?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πας σε ομοιοπαθητικο γιατρο να σου πει τι πρεπει να παρεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως θα το παλέψω....απλά την άκουσα τόσο απόλυτη που μου κοπήκαν τα φτερά....Έτσι θα κάνω...θα της πάω το πρωί τις εξετάσεις...θα της πω να μου πει αντιβιώσεις και μετά θα ψάξω για τη συμβατότητα με το θηλασμό συμβουλευόμενη και τον παιδίατρο....

Ελπίζω να μη μου συμβαίνει τίποτε πιο σοβαρό:( μιας και δεν μπορώ να κάνω ακτονογραφία να δούμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσυ θα επιμενεις. Μην ανησυχεις για τα ακροαστικα, αυτον τον καιρο ολοι εχουμε θεμα με βηχα επιμονο που δεν φευγει και ακουω πολλους να υποτροπιαζουν συνεχεια και μετα απο 20 μερες να καταληγουν σε αντιβιωση. Βοηθουν και οι εισπνοες σε καυτο νερο με ευκαλυπτο μεσα. Παντως εμας μας εχει σωσει η ομοιοπαθητικη εδω και τρια χρονια, τωρα με τις ιωσεις τα εχω με ομοιοπαθητικα φαρμακα καθε μερα και ελεγχουμε το βηχα, αλλιως θα ειχαμε τρεξιματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά!:)

Έχω περάσει βρογχίτιδα (χωρίς ακροαστικά) μαζί με το μωρό μου όταν ήταν περίπου 8-9 μηνών και πήραμε αντιβίωση (εγώ augmentin και ο μικρός κάποια άλλη γιατί η augmentin του κάνει διάρροια) και κάναμε και εισπνοές με aerolin για το βήχα. Ο θηλασμός συνεχίστηκε κανονικά. Υπάρχουν πολλές αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό και η augmentin είναι μια από αυτές, ιδιαίτερα δυνατή. (μου την έχουν χορηγήσει για βρογχίτιδα με ακροαστικά πριν αρκετά χρόνια).

 

Μπορείς να μιλήσεις τηλεφωνικά με τον παιδίατρο και να σου δώσει μια λίστα με συμβατές σχετικές αντιβιώσεις (π.χ. αυτές που θα χορηγούσε σε ένα μωρό της ηλικίας του δικού σου με ακροαστικά), ώστε να τις πεις στη γιατρό σου και να διαλέξει ποια από αυτές σε καλύπτει.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων.Η ίδια εικόνα όπως και πριν από δυο μέρες.Μίλησα και με τον παιδίατρο, μου είπε Amoxil kai Agumentin, ή δεύτερη θυμάμαι όμως πριν από κάποια χρόνια που την είχα λάβει μου είχε προκαλέσει πρήξιμο στην ευαίσθητη περιοχή.

Αύριο στη γιατρό με τα αποτελέσματα.....

Χρύσα να σε ρωτήσω κάτι... η βροχίτιδα με τα ακροαστικά συνοδεύονταν και από πονοκέφαλο.? ξέχασα να ρωτήσω σήμερα τη γιατρό, μήμπως τόσες μέρες που είμαι με τον βηχα και δεν τον αντιμετώπισα δεν οξυγονώνεται καλά ο εγκέφαλος, με αποτέλεσμα να νιώθω το κεφάλι μου βαρύ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!

Τώρα που εισαι πιο ενημεωμενη να πας λιγο πιο "απαιτητικα" στη γιατρό...

Κι εγω δεν εχω ακροαστικα (νομιζω), ξεκινησα με φαρυγγιτιδα, μου εγραψε ο γιατρος αντιβίωση(ceclor) αλλα επειδη την επομενη ημερα ημουν καλυτερα το επαιξα γενναία και δεν την πηρα. 2 μερες μετα χειροτερεψα πολυ και την ξεκινησα.

Κι εμενα με στραβοκοιταξε οταν ειπα οτι θηλαζω (ειναι και 8 μηνων ο μικρος) αλλά αμέσως είπε "δεν πειραζει υπαρχουν πολλα συμβατα φαρμακα".

 

Περαστικά σου!!

Link to comment
Share on other sites

Η ταλαιπωρία μου συνεχίζεται.Της πήγα τις εξετάσεις και μου είπε ότι ειναι μικρόβιο.Διαγνωση δεν μπορεί να μου κάνει μιας και χρειάζεται ακτινογραφία,υπάρχει όμως μια άλλη εξέταση,μου πε το όνομα αλλά δεν το συγκράτησα, που δεν έχει ακτινοβολία και γινεται σε πνεύμονες βρογχους.θα την κάνω στο ιατρείο της το μεσημέρι και μετά αναλόγως θα μου χορηγήσει συμβατή αντίβιωση.ελπιζω να μη μου συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό....η αλήθεια είναι ότι μου μπαίνουν περίεργες σκέψεις....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έδωσαν αντιβίωση μόνο με την απλή ακρόαση με το στηθοσκόπιο. Και στον άντρα μου το ίδιο και στη μαμά μου, που παθαίνει ακροαστικά 1-2 φορές το χρόνο. Δεν ξέρω ποια είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση.

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!

 

Σε αυτό το λινκ μια κοπέλα έχει αναρτήσει τη λίστα με τα φάρμακα που είναι συμβατά ή όχι με το θηλασμό από το βιβλίο της κας Πατσούρου, ρίξε μια ματιά.

(http://www.geraki.gr/gerakina/farmaka.pdf)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ταλαιπωρία μου συνεχίζεται.Της πήγα τις εξετάσεις και μου είπε ότι ειναι μικρόβιο.Διαγνωση δεν μπορεί να μου κάνει μιας και χρειάζεται ακτινογραφία,υπάρχει όμως μια άλλη εξέταση,μου πε το όνομα αλλά δεν το συγκράτησα, που δεν έχει ακτινοβολία και γινεται σε πνεύμονες βρογχους.θα την κάνω στο ιατρείο της το μεσημέρι και μετά αναλόγως θα μου χορηγήσει συμβατή αντίβιωση.ελπιζω να μη μου συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό....η αλήθεια είναι ότι μου μπαίνουν περίεργες σκέψεις....

 

Θα πω καμιά κακία μου φαίνεται....

ΦΥΣΙΚΑ και μπορείς να κάνεις ακτινογραφία... ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό.... υπάρχει εδώ και η απάντηση της Αγλαΐας...

Μάλλον φαίνεται ότι θέλει να σου κάνει την άλλη εξέταση στο ιατρείο της... (αυτή είναι η κακία που δεν κρατήθηκα και την είπα)

Και φυσικά υπάρχουν πάααααρα πολλές αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό.

Η Augmentin είναι μία από αυτές (στο λέω με βεβαιότητα πήρα πριν λίγες ημέρες για 10 ημέρες αγωγή λόγω πυώδους αμυγδαλίτιδας, με τη σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου).

Μπες στο e-lactancia και τσέκαρε το και μόνη σου, αν και υποχρεούνται να σου δώσουν εναλλακτικες για αυτό το θέμα....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν ειμαστε καλα! υπαρχουν 1002 αντιβιωσεις και φαρμακα που ειναι συμβατα με το θηλασμο!

Για μια ασθενεια που θα κρατησει λιγες μερες θα διακοψουμε το θηλασμο που κραταει μηνες ή και χρονια;

Και 'γω νομιζω οτι ακτινογραφια μπορεις να κανεις αν χρειαζεται, δεν ειμαι σιγουρη γιατι δεν εχει χρειαστει να κανω και δεν το εχω ψαξει το θεμα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, την έκανα την εξέταση....έχω βροχιτιδα τελικά και ξεκίνησα amoxil. Αυτό με την ακτινογραφία δεν το έψαξα ιδιαιτέρως .....με το θηλασμο συνεχίζω ακάθεκτη και ήδη ο βήχας μου έχει μειωθεί πολύ....νιώθω φυσικά εξάντλημενη, δεν κοιμάμαι καλά.......αλλά που θα παει θα περάσει....

Σας ευχαριστω για το χρόνο και τις πολύτιμες συμβουλές σας....

 

Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

ceclor πήρα πρόσφατα με φαρυγγίτιδα και θήλαζα κανονικά. εκτός απο αυτό εμφάνισα και θυλακίτιδα (ίσως απο σταφυλόκοκκο) και πήρα και fuccidin αντιβίωση και πάλι θήλαζα κανονικά. η θυλακίτιδα συνεχίζεται και χειροτέρεψε κιόλας και μάλλον θα κάνω αντιβιόγραμμα για να βρούμε την θεραπεία. περαστικά!!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...