Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η παιδιατρος μου ειπε να διακοψω σιγα σιγα μετα τον χρονο..


twiggy

Recommended Posts

κι οτι το γαλα μου πια δεν προσφερει τιποτα! αν θελω να συνεχισω να θηλαζω για να την κοιμιζω , να την ηρεμω κλπ οκ αλλα να ξεκινησω σιγα σιγα και ξενο σκονη. Φρεσκο προτεινει μετα τον 2ο χρονο! τι λετε? αλλαζω παιδιατρο?? Επισης το γαλα που μου προτεινε ειδα οτι εχει μεσα ταυρινη!! αυτο δεν βαζουν στο redbull???? γιατι το βαζουν κ στα γαλατα?? Πραγματικα πως γινεται να σου λενε οτι το ξενο γαλα ειναι καλυτερο απο της μανουλας???

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωχ θα με πιασουν τα νευρα μου βραδυατικα:evil::evil::evil:!!!!

 

Αλλαξε παιδιατρο αν μπορεις ή ζητησε της να σου τεκμιριωσει επιστημονικα την αποψη της ας σου δειξει που βασιζεται και την λεει αυτην την κοτσανα?

 

Θηλασε κοριτσι μου το παιδακι σου οσο λαχταρατε οι 2 σας...και κλεισε τα αυτακια σου...Φυσικα και το γαλα σου συνεχιζει να προσφερει στο παιδι οτι χρειαζεται... Γι αυτο λεγεται και ΜΗΤΡΙΚΟ ειναι φτιαγμενο για τα παιδακια μας... και αυτο θα πρεπει να πινουν ασχετως ηλικιας... ειτε ειναι 1 μηνων ειτε 7 ειτε 2 χρονων ειτε 3

 

Ηρθς ποτε το μοσχαρακι να μας ζητησει γαλα???εμεις γιατι να δινουμε σκονες αγελαδινο απο την στιγμη που το ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ειναι το μητρικο!!!

 

Μην ακους τιποτα....Καλους θηλασμους

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Αν σαν γιατρός σε ότι αφορά ιατρικά θέματα σε καλύπτει δεν την αλλάζεις απλά την αγνοείς και συνεχίζεις να θηλάζεις το μωράκι σου μέχρι εσύ να επιλέξεις να σταματήσεις. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μας ωθούν να δίνουμε επεξεργασμένα σκευάσματα στα μωρά μας όταν μπορούμε να τους δώσουμε φρέσκο γαλατάκι που παράγεται αποκλειστικά για εκείνα. Ακούς εκεί ταυρίνη μέσα στο γάλα:confused: έχω μείνει άφωνη!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ένας παιδίατρος στο νοσοκομείο που είχε χρειαστεί νοηλεία το κορίτσι μου όταν ήταν έντεκα μηνών μου είχε πει ότι αφού θήλαζα μέχρι 10 μηνών έπρεπε να της δίνω συμπληρώματα σιδήρου από το εξάμηνο και μετά, γιατί το μητρικό δεν καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του παιδιού σε θρεπτικά. Βλακείες κατά τη γνώμη μου, αλλά δεν ξέρω μήπως έχει κάποια βάση, αν και δεν το πολυπιστέυω. Ο κανονικός μου παιδίατρος συμφώνησε μαζί μου αφού το παιδί έτρωγε στερεά τροφή κανονικά. Προφανώς πιστεύω ότι το ανθρώπινο μητρικό γάλα είναι ότι καλύτερο για τα ανθρώπινα μωρά, απλά από κάποια ηλικία και μετά δεν αρκεί από μόνο του, για αυτό και χρειάζεται και στερεά τροφή μεγάλης ποικιλίας, ώστε να παίρνει και έξτρα θρεπτικά το παιδί, και κακά τα ψέματα, να μπορείς να επιβιώσεις και εσύ.

Επίσης να σημειώσω ότι ο δικός μας παιδίατρος πρότεινε φρέσκο γάλα περίπου στο χρόνο. Το δοκιμάσαμε, άλαξαν χρώμμα και σχήμα οι κενώσεις τουπαιδιού, ξαναγυρίσαμε στο βρεφικό και καταλήξαμε στο φρέσκο περίπου στα 1,5 ετών. Τίποτα δεν έπαθε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ταυρίνη είανι αμινοξύ που ανακαλύφθηκε αρχικά σε ταύρο εξ'ου και το όνομά του. Περιέχεται και στο μητρικό γάλα καθώς είναι απαραίτητο για την ανάπτυξη του ΚΝΣ. Περιέχεται και στα γάλατα του εμπορίου γιατί είναι απαραίτητο συστατικό αλλά και στην προσπάθεια να μιμηθούν το μητρικό γάλα.

 

Αν σε καλύπτει η παιδίατρος σε όλα τα άλλα κράτα την και συνέχισε να θηλάζεις για όσο θέλεις εσύ και το παιδάκι. Αυτή μπορεί να έχει αυτές τις απόψεις περι θηλασμού αλλά και να είναι εξαίρετη επιστήμονας σε ιατρικά θέματα. Κράτα λοιπόν τα καλά που έχει και ακολούθα την μέθοδο Μπαινάκης-Βγαινάκης περι θηλασμού. Δεν θα σε αναγκασει κιόλας. Αν όμως σε κάνει να νιώθεις άβολα και γενικότερα είναι πιεστική χαιρέτα την!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ταυρίνη είανι αμινοξύ που ανακαλύφθηκε αρχικά σε ταύρο εξ'ου και το όνομά του. Περιέχεται και στο μητρικό γάλα καθώς είναι απαραίτητο για την ανάπτυξη του ΚΝΣ. Περιέχεται και στα γάλατα του εμπορίου γιατί είναι απαραίτητο συστατικό αλλά και στην προσπάθεια να μιμηθούν το μητρικό γάλα.

 

QUOTE]

 

Πολύ ενδιαφέρον δεν το ήξερα! Τώρα βγάζει νόημα, εγώ η άσχετη νόμιζα ότι είναι κάτι σαν διεγερτικό:oops:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κόψεις τον θηλασμό από το παιδί σου, που το έχει ανάγκη σωματικά και ψυχολογικά, κόψε την παιδίατρο! Εκτός αν βάζεις τις δικές τις ανάγκες (δώρα από εταιρίες) πάνω από τις ανάγκες του παιδιού σου.

 

Άλλωστε, αν ήξερες πώς φτιάχνεται το "φρέσκο" γάλα και τι έχει μέσα, όχι μόνο δεν θα έδινες ποτέ στο παιδί σου, άλλα δεν θα ξαναέπινες ούτε εσύ. Φίλη μου μου έχει πει ότι από τότε που έπιασε δουλειά σε μεγάλη γαλακτοβιομηχανία, δεν ξαναπήρε ποτέ γάλα.

 

Ποιο γάλα θα προτιμούσε το παιδί σου, αν εξαρτιόταν από αυτό;

 

Το γάλα της μητέρας του, που τον καλύπτει σε πολλά επίπεδα(όχι μόνο διατροφικά), που είναι ζωντανό και έχει αντισώματα και θρεπτικά συστατικά που μειώνουν τις πιθανότητες να νοσήσει ακόμα και από πολύ βαριές ασθένειες(λευχαιμία, διαβήτη);

 

Ή το αγελαδινό γάλα που είναι πολύ επεξεργασμένο και επιβαρύνει τον ανθρώπινο οργανισμό με ορμόνες, διοξίνες, φάρμακα;

 

Το μόνο πραγματικά φρέσκο γάλα είναι το μητρικό. Παράγεται την ώρα που θηλάζει το παιδί. Τα άλλα γάλατα είναι για να κάνουμε πλούσιες τις γαλακτοβιομηχανίες. Αν έχεις τη δυνατότητα, μίλησε με κάποιον γνωστό σου που δουλεύει σε γαλακτοβομηχανία να σου πει αναλυτικά όλη τη διαδικασία που περνάει το "φρέσκο" γάλα: από το τι τρώνε οι αγελάδες, τι τους δίνουν όταν αρρωσταίνουν, μέχρι τι περνάει το γάλα μέχρι να φτάσει στα ποτήρια των καταναλωτών.

 

Δεν θα έχεις πια δίλημμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου είχε πει και εμενα η δική μου.Τον Δεκ που μας είδε (13μηνών) με είχε ρωτήσει και της είπα πως πίνει μητρικό και ότι προσπαθούσα να του εισάγω το φρέσκο -που δεν ήτανε ψέμμα απλώς παρέλειψα το κομμάτι ότι ΔΕΝ θα αποθήλαζα απλώς τα έδινα και λίγο φρέσκο όσο έλειπα στην δουλειά. Τώρα που θα πάμε τον Φλεβάρη αν ρωτήσει θα της πω ότι πίνει μητρικό και αναρωτιέμαι τι θα μου πει.Βασικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το τι θα μου πει:) Ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το παιδί του. Τους ρωτάμε εμείς αν πίνουν καφέ και γιατί δεν τον κόβουν να αρχίσουν το τσάι?Τι τους νοιάζει??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με τόση ευκολία λένε κάποιοι στη θεματοθέτρια να αλλάξει παιδίατρο δεν το καταλαβαίνω...

Είπε την άποψη της για το θηλασμό. Δεν την υποχρέωσε να σταματήσει να θηλάζει. Με βάση τις απόψεις περί θηλασμού διαλέγουμε παιδίατρο ή με βάση την ικανότητά του σε ιατρικά θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με τόση ευκολία λένε κάποιοι στη θεματοθέτρια να αλλάξει παιδίατρο δεν το καταλαβαίνω...

Είπε την άποψη της για το θηλασμό. Δεν την υποχρέωσε να σταματήσει να θηλάζει. Με βάση τις απόψεις περί θηλασμού διαλέγουμε παιδίατρο ή με βάση την ικανότητά του σε ιατρικά θέματα;

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Άσε που δύσκολα θα βρεις παιδίατρο που να υποστηρίζει τον θηλασμό μετά τον χρόνο, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με τόση ευκολία λένε κάποιοι στη θεματοθέτρια να αλλάξει παιδίατρο δεν το καταλαβαίνω...

Είπε την άποψη της για το θηλασμό. Δεν την υποχρέωσε να σταματήσει να θηλάζει. Με βάση τις απόψεις περί θηλασμού διαλέγουμε παιδίατρο ή με βάση την ικανότητά του σε ιατρικά θέματα;

 

O παιδίατρος δίνει όρκο να υπηρετεί το συμφέρον του ασθενή, όχι το δικό του. Είναι ανήθικο ένας γιατρός να εκμεταλλεύεται τη θέση του για να πλασάρει τις προσωπικές του απόψεις. Έχει χρέος με την επιστημονική του ιδιότητα να εκφράζει μόνο επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις, όχι τις προσωπικές του, που επηρεάζονται από δικά του βιώματα και συμφέροντα.

 

Δεν υπάρχει δηλαδή «άποψη» του γιατρού περί θηλασμού, όπως υπάρχει η άποψη του περιπτερά, της κομμώτριας, της φουρνάρισσας, κτλ , περί θηλασμού.

 

Οι γιατροί έχουν χρέος να φροντίζουν την υγεία των ασθενών, όχι να την υπονομεύουν προτείνοντας κάτι σαφώς κατώτερης ποιότητας, το οποίο ενέχει και κινδύνους. Για να είναι συνεπής με τον όρκο του, ο γιατρός πρέπει να έχει ΓΝΩΣΕΙΣ(να ενημερώνεται για τις εξελίξεις που έχουν δημοσιευθεί και τεκμηριωθεί στον τομέα του και όχι να βασίζεται σε απόψεις χωρίς τεκμηρίωση και βιβλιογραφία) και ΗΘΟΣ (να βάζει το συμφέρον του ασθενή πάνω απʼ όλα-πάνω κι από το συμφέρον που έχει αν προωθήσει γάλατα, κρέμες, φάρμακα, κτλ, να μην εκμεταλλεύεται τη δύναμη που του δίνει η θέση του για να περνάει προσωπικές, μη τεκμηριωμένες απόψεις, αν δεν γνωρίζει κάτι να μην αυθαιρετεί αλλά να παραπέμπει τον ασθενή σε ειδικό που γνωρίζει το αντικείμενο).

 

Είναι σαφές ότι το η παιδίατρος της θεματοθέτριας δεν έχει ούτε γνώσεις, ούτε ήθος. :-(

Link to comment
Share on other sites

O παιδίατρος δίνει όρκο να υπηρετεί το συμφέρον του ασθενή, όχι το δικό του. Είναι ανήθικο ένας γιατρός να εκμεταλλεύεται τη θέση του για να πλασάρει τις προσωπικές του απόψεις. Έχει χρέος με την επιστημονική του ιδιότητα να εκφράζει μόνο επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις, όχι τις προσωπικές του, που επηρεάζονται από δικά του βιώματα και συμφέροντα.

 

Δεν υπάρχει δηλαδή «άποψη» του γιατρού περί θηλασμού, όπως υπάρχει η άποψη του περιπτερά, της κομμώτριας, της φουρνάρισσας, κτλ , περί θηλασμού.

 

Οι γιατροί έχουν χρέος να φροντίζουν την υγεία των ασθενών, όχι να την υπονομεύουν προτείνοντας κάτι σαφώς κατώτερης ποιότητας, το οποίο ενέχει και κινδύνους. Για να είναι συνεπής με τον όρκο του, ο γιατρός πρέπει να έχει ΓΝΩΣΕΙΣ(να ενημερώνεται για τις εξελίξεις που έχουν δημοσιευθεί και τεκμηριωθεί στον τομέα του και όχι να βασίζεται σε απόψεις χωρίς τεκμηρίωση και βιβλιογραφία) και ΗΘΟΣ (να βάζει το συμφέρον του ασθενή πάνω απʼ όλα-πάνω κι από το συμφέρον που έχει αν προωθήσει γάλατα, κρέμες, φάρμακα, κτλ, να μην εκμεταλλεύεται τη δύναμη που του δίνει η θέση του για να περνάει προσωπικές, μη τεκμηριωμένες απόψεις, αν δεν γνωρίζει κάτι να μην αυθαιρετεί αλλά να παραπέμπει τον ασθενή σε ειδικό που γνωρίζει το αντικείμενο).

 

Είναι σαφές ότι το η παιδίατρος της θεματοθέτριας δεν έχει ούτε γνώσεις, ούτε ήθος. :-(

 

Μήπως είσαι λίγο υπερβολική; Την έβγαλες ανήθικη, άσχετη και ότι τα παίρνει από εταιρείες με 5 σειρές που έγραψε η θεματοθέτρια.

 

Δεν ξέρουμε τι ακριβώς είπε στην κοπέλα και πως το είπε. Και αντί να της πεις να ρωτήσει έστω για διευκρινήσεις, της λες κατευθείαν να την αλλάξει. Δηλαδή αλλάζουμε γιατρούς μεχρι να ακούσουμε αυτό που θέλουμε;

 

Προφανώς την προσωπική της άποψη τη διαμορφώνει με βάση τις γνώσεις που έχει. Δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω από γιατρούς ότι από ένα σημείο και μετά, ο θηλασμός δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στο μωρό. Σωστό, λάθος, δεν ξέρω. Αλλά ας κάνει μια συζήτηση μαζί της αν την απασχολεί τόσο η γνώμη της παιδιάτρου και όχι να τη σταυρώσει αμέσως. Αλλιώς ας συνεχίζει να θηλάζει όσο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε τι ακριβώς είπε στην κοπέλα και πως το είπε. Και αντί να της πεις να ρωτήσει έστω για διευκρινήσεις, της λες κατευθείαν να την αλλάξει.

Φυσικά και να πάει να ζητήσει εξηγήσεις και μάλιστα όχι προφορικές, αλλά να της δείξει πρόσφατα δημοσιευμένη και τεκμηριωμένη την άποψη ότι ο θηλασμός πρέπει να σταματήσει στο χρόνο και αντίστοιχη οδηγία από αρμόδιους φορείς.

Δηλαδή αλλάζουμε γιατρούς μεχρι να ακούσουμε αυτό που θέλουμε; .

Όχι μέχρι να ακούσουμε αυτό που θέλουμε. Μέχρι να ακούσουμε ορθές, τεκμηριωμένες απόψεις. Οι επίσημες οδηγίες από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων και τη Unicef, καθώς και από μεγάλα, έγκυρα επιστημονικά περιοδικά, όπως το Pediatrics, δεν αναφέρουν πουθενά ότι μετά το χρόνο ο θηλασμός δεν προσφέρει τίποτα. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ! Όλοι τονίζουν πόσο σημαντικός είναι ο μακροχρόνιος θηλασμός(και για το παιδί και για τη μητέρα) και συστήνουν να συνεχιστεί όσο είναι επιθυμητό από το παιδί και τη μητέρα. Τα σχετικά links έχουν δημοσιευθεί πάρα πολλές φορές εδώ στο φόρουμ και είναι στη διάθεση όποιου θέλει να ελέγξει αν τα όσα είπε η συγκεκριμένη παιδίατρος, αλλά και πολλοί-δυστυχώς- άλλοι στην Ελλάδα, είναι επιστημονικά ορθά και τεκμηριωμένα.

Προφανώς την προσωπική της άποψη τη διαμορφώνει με βάση τις γνώσεις που έχει. Δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω από γιατρούς ότι από ένα σημείο και μετά, ο θηλασμός δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στο μωρό.

Το ότι η πλειοψηφία των παιδιάτρων στην Ελλάδα υπονομεύει τον θηλασμό, είναι γνωστό. Ήδη από το μαιευτήριο το σαμποτάρουν δίνοντας οδηγίες που δημιουργούν πρόβλημα στην εδραίωση της γαλουχίας και φεύγοντας σου συστήνουν και το τάδε γάλα της Χ εταιρίας. :confused:

 

 

Το γεγονός ότι είναι πολλοί οι παιδίατροι που λένε ότι ο θηλασμός μετά τον χρόνο δεν προσφέρει τίποτα, αποτελεί μια θλιβερή απόδειξη της κατάντιας μας. Της κατάντιας των παιδιάτρων να ξεπουλιούνται για τα δωράκια των εταιριών, εις βάρος της υγείας των παιδιών μας, και της δικής μας κατάντιας επειδή δεχόμαστε μουγκά οτιδήποτε μπορεί να πει ένας γιατρός, επειδή φοβούμαστε να τον αμφισβητήσουμε. Οι γιατροί το ξέρουν αυτό και το εκμεταλλεύονται.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι στραβώνουν μόλις υπάρξει υπόνοια ότι τους αμφισβητείς, αν π.χ. ρωτήσεις τι ακριβώς είναι το φάρμακο που σου δίνουν (κι ας πεθαίνει κόσμος, κι ας ταλαιπωρείται άδικα από ιατρικά λάθη που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν τολμούσαμε να μη δεχόμαστε ασυζητητί όλα όσα λένε και κάνουν οι γιατροί).

 

Και φυσικά δεν είναι τυχαίο που οι γιατροί βγάζουν καπνούς όταν ακούνε για ιντερνετ, διοτι πλέον μπορεί ο καθένας να βρει έγκυρες, τεκμηριωμένες δημοσιεύσεις από επίσημους φορείς για τα πάντα-και έτσι να ξεσκεπάσει την άγνοια, την υπονόμευση και τα λάθη των γιατρών. ;);)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις αποψεις και τις απαντησεις σας! Η αληθεια ειναι πως συμφωνω με την Μπεμπουλα.. Εχω αλλαξει 2, 3 παιδιατρους ως τωρα και ειναι πολυ κουραστικο αλλα πραγματικα δεν ειναι μονο οτι ειναι απλα ασχετοι ως προς τον θηλασμο, ειναι οτι στην πρωτη ευκαιρια σου λενε να σταματησεις κ μαλιστα σε κανουν να πιστευεις οτι ειναι καλο για το παιδι! Η συγκεκριμενη καπως απο την αρχη μου ελεγε οτι πρεπει να ξεκουραζομαι κι οτι εχει σημασια το μωρο να εχει μια ξεκουραστη μανα, οποτε να της δωσω ξενο γαλα για να κοιμαται σερι τη νυχτα! πραγμα που δεν ισχυει κιολας παντα! Τωρα με ρωτησε ποιο γαλα δινω γιατι δεν θυμοταν κι οταν της απαντησα πως θηλαζει η μικρη ακομα.. πηρε μια γκριματσα και μου ειπε "ε δεν ειναι καιρος να σταματησει? δεν προσφερει κατι το γαλα σου μετα τον χρονο!" Οταν της απαντησα πως δεν νομιζω πως ειμαστε ετοιμες ακομα κι οτι η μικρη κανει σαν τρελη για στηθος μου ειπε να της δινω πρωτα μπιμπερο και μετα κ στηθος για να ηρεμει! Εγω την ειχα κοψει απο την αρχη οτι δεν θα με υποστηριξει σε αυτο κι ελεγα δεν πειραζει εγω ξερω τι κανω, αλλα τωρα αναρωτιεμαι.. σημερα ειναι ο θηλασμος.. αυριο δεν θα ειναι κατι αλλο που θα εχει παρομοια αντιμετωπιση.. δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω.. Το θεμα μου ειναι οτι δυσκολευομαι να βρω καποιον εδω κοντα που να μην ειναι τοσο κατευθυνομενος.. δεν περιμενα ποτε οτι ειναι τοσο δυσκολο να βρει κανεις παιδιατρο!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Twiggy, σε καταλαβαίνω. Κι εγώ έχω διαγράψει 2 παιδιάτρους.

 

Η πρώτη τοʼ φερνε απέξω απέξω γιατί είδε ότι ήμουν 1000% αποφασισμένη να θηλάσω και δεν την έπαιρνε να μου πει και πολλά πολλά. Αλλά πάλι το γυρόφερνε το θέμα. Με ρωτούσε αν αντέχω ακόμα να σηκώνομαι τη νύχτα να θηλάζω όταν το μωρό ήταν μόλις 3 μηνών! :confused: Λες και τα μωρά που τους δίνουν ξένο γάλα κοιμούνται όλη τη νύχτα. Λες και φταίει ο θηλασμός που τα μωρά ξυπνάνε. Αυτό, σε συνδυασμό με τα διαφημιστικά για γάλατα που είχε στο ιατρείο της (αλλά και η επιμονή της να προωθεί συμπληρώματα και εμβόλια χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος) με κάνανε να την αποχαιρετήσω.

 

Ο επόμενος παιδίατρος δεν είχε μεν ιατρείο, αλλά δεν είχε και ιδέα από θηλασμό. Όταν ήταν να ξεκινήσουμε στερεές τροφές, μου έδωσε οδηγίες που αν τις είχα ακολουθήσει, θα είχα πάθει μαστίτιδα και το παιδί μου θα είχε πάθει ισχυρότατο σοκ. Μου πρότεινε ούτε λίγο ούτε πολύ να δίνω γάλα 2 φορές την ημέρα (πρωί βράδυ). Δεν με ρώτησε καν αν θηλάζω!!Του το είπα, άλλα δεν άλλαξε κάτι. Αυτό που έπρεπε να του φωνάξω (άλλα σεβάστηκα τα χρόνια του) ήταν ότι αν τις 20 φορές που θήλαζε τότε το παιδί καθημερινά, τις μειώναμε στις 2, θα υπέφερα πολύ κι εγώ και το παιδί. Αυτή φυσικά ήταν οδηγία που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε αποθηλασμό.

 

Μετά που άρχισε να μου λέει και για Φαρίν Λακτέ και ρυζάλευρα εμπορίου, τον ρώτησα γιατί να μη του δίνω φρέσκα φρούτα και λαχανικά, που δεν έχουν συντηρητικά, ζάχαρη, γλουτένη, συνθετικές αρωματικές ουσίες και βελτιωτικά γεύσης. Εκεί άρχισε να τα μασάει λίγο… «ε, ναι, εντάξει, μπορείτε να του δώσετε». Όταν είδε ότι ήμουν διαβασμένη, άρχισε τα γνωστά περί ίντερνετ…να μην το εμπιστευόμαστε και τέτοια.

 

Τέτοιες οδηγίες είναι δυστυχώς συνηθισμένες στην Ελλάδα, με θύματα μητέρες και παιδιά. Τέτοιοι παιδίατροι βγάζουν χρήματα εις βάρος μας όσο δεν αντιδρούμε.

 

Twiggy, αν μας πεις σε ποια πόλη μένεις, ίσως κάποιος να έχει να σου προτείνει κάποιον αξιόπιστο γιατρό. Πρέπει να στηρίξουμε τους γιατρούς που στηρίζουν πραγματικά την υγεία των παιδιών μας. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρωσω οτι το μητρικο γαλα προσαρμοζεται αναλογα με την ηλικια και τις αναγκες του μωρου.Τωρα που το μωρο ειναι ενος ετους δεν εχει την ιδια συσταση με αυτη που ειχε οταν ηταν νεογεννητο.

Μπεμπουλα νομιζω στον πρωτο γιατρο επρεπε να βαλεις τις φωνες εχεις δικιο για το σοκ που θα παθαινε το παιδι.Ελπιζω να μην υπηρξε μανουλα που να υπακουσε σε αυτη την οδηγια.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην σας νοιαζει τι λενε για το μητρικο, αν σας καλυπτουν ιατρικα τις κρατατε κι ας λενε μπουρδες ως προς τον θηλασμο

 

εδω γυναικολογος λεει σε φιλη μου εγκυο θηλαζεις μεχρι 6 μηνων μετα δεν του προσφερει τιποτα, προσκολλωνται κιολας κλπ

η φιλη μου ομως ειχε αναγκη να ακουσει ακριβως αυτο ασε που αντιμετωπιζει αυτον τον γιατρο και ως θεο οποτε στην καλυτερη να θηλασει μεχρι το εξαμηνο και αν,,,,,αν μου το ελεγε εμενα απ το ενα αυτι θα μου εμπαινε απ το αλλο θα μου εβγαινε ασε που θα επαιρνα κι απο αλλου πληροφοριες,,, αν μου ελεγε δε, κι αλλα τετοια κουλα με παθος στο τελος θα τον αλλαζα

 

εκτιμω την παιδιατρο μου οσο καμια αλλη οχι γιατι ειναι υπερμαχη του μακροχρονιου θηλασμου αλλα γιατι ποτε δεν μου ειπε μπουρδες, γιατι απλα κοιταζε ενα παιδι που μεγαλωνε καλα οποτε δεν την ενδιεφερε τιποτε αλλο

δεν ηταν επικριτικη με τις επιλογες μου αλλα ουτε και βαραγε τις καμπανες επειδη θηλαζω

σεβαστηκε οσο καμια αλλη γιατρος εμενα το παιδι μου και τις επιλογες μας

χωρις πλυση εγκεφαλου φιρμανια και ξερολικια

το ιδιο κανει και με φιλες μου που δεν θηλασαν ποτε και εδωσαν απο την αρχη φορμουλα, δεν τις αγχωσε και δεν τις ενοχοποιησε ποτε πηγαινε με τα νερα τους και κοιταζε απλα αν το παιδι μεγαλωνει καλα σε συναρτηση με το τι αντεχει και επιθυμει η καθε μαμα να κανει

 

για μενα αυτος ειναι ο καλος παιδιατρος αυτος που αφουγκραζεται και σεβεται τις αναγκες του καθε παιδιου και τις καθε μαμας ανεξαρτητως των πεποιθησεων του

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου φαίνεται αγαπώ τον παιδίατρό μου. Στο εξάμηνο θηλάσμού τα είχα φτύσει από την αυπνία. Στην τακτική μας επίσκεψη ρωτάει "Πόσο γάλα πίνει το παιδί;" του απαντάω "Δεν ξέρω, θηλάζω... αλλά νομίζω ότι θα το κόψω". Και μου απαντάει ο γλυκός μου "Γιατί; Αφού παίρνει βάρος το παιδί, έχεις γάλα." Του λέω και εγώ "Τα έφτυσα, ξυπνάει τουλάχιστον δύο φορές για γάλα μέσα στο βράδυ, θέλω να κοιμηθώ σερί, να μπορεί να της δίνει κάποιο γεύμα και ο άντρας μου" και μου απαντάει "Εγώ σαν γιατρός δεν σου εγκυώμαι ότι δεν θα ξυπνάει και με το ξένο τις ίδιες φορές και απλώς αντί να τη θυλάζεις θα έχεις να φτιάχνεις και γάλα...". Άντεξα άλλους τέσσερις μήνες, μετά της έδωσα ξένο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πραγματι αυτο θα ηθελα κι εγω! εναν γιατρο που παρακολουθει την εξελιξη του παιδιου , οχι που κατακρινει τις επιλογες της μαμας.. αν θηλαζουμε ή οχι, δεν θα επρεπε να τους ενδιαφερει αλλα να δινουν τις σωστε συμβουλες σε καθε περιπτωση!! Μενω Αθηνα αλλα εδω και 6 μηνες μετακομισαμε Αγ.Στεφανο οποτε ψαχνω καποιον στα βορεια προαστια.. αν γνωριζει παιδιατρο προς τα εδω καμια σας θα βοηθουσε πολυ! Τωρα βεβαια μια φιλη που γεννησε προσφατα μου ειπε για την δικια της η οποια δεν εχει ιατρειο και κανει επισκεψεις στο σπιτι.. Αληθεια αυτοι οι γιατροι μπορουν να συνταγογραφησουν? ξερετε? Παντως μου ειπε οτι ειναι πολυ φιλικη με τον θηλασμο κ επισης κατα και των εμβολιων (αλλο κεφαλαιο αυτο) Σκεφτομαι να την παρω για μια συναντηση γνωριμιας..

Σαε ευχαριστω για τις απαντησεις, πολυτιμες οι εμπειριες και τα σχολια σας!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, τον παιδίατρο τον χρειάζεσαι κυρίως για να αντιμετωπίσει θέματα ΥΓΕΙΑΣ του παιδιού σου, που εσύ, δεδομένου ότι δεν σπούδασες στην ιατρική σχολή, δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα μόνη σου.

Στο κομμάτι της διατροφής κάνεις ότι κρίνεις εσύ καλύτερο για το παιδί σου.

Φυσικά και ρωτάς, διαβάζεις και μαθαίνεις, αλλά κανένας δεν θα ταΐσει το παιδί σου για σένα.

Αν θέλεις να συνεχίσεις τον θηλασμό, τον συνεχίζεις για όσο θέλεις εσύ και το μωρό σου.

Αν θέλεις να δώσεις ξένο γάλα και να αποθηλάσεις σιγά-σιγά μπορείς να το κάνεις.

Γιατί να ρωτάς τον παιδίατρο για το γάλα του παιδιού σου;;; Αν σε ρωτάει αυτός του απαντάς ότι θηλάζω και δεν αφήνεις περιθώριο για περαιτέρω συζήτηση.

Αν επιμείνει, τότε μπορείς να ζητήσεις τις επιστημονικές αποδείξεις όπως είπαν τα κορίτσια.

Εν ολίγοις αν σε καλύπτει ως επιστήμων στην παιδιατρική τον κρατάς, αν θέλεις και διατροφολόγο, ψάξε για κάποιον που να τα συνδυάζει και τα δύο! :)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα αυτα που γραφεις Σοφια αλλα να σας πω κατι? πως το αισθανομαι εγω? Τις ιατρικες γνωσεις σε αυτη τη φαση οποιοσδηποτε παιδιατρος πιστευω οτι θα τις καλυπτει εφοσον ασχολειται..αφου πηγαινουμε καθε μηνα και οκ αν δεν συμβει κατι εκτακτο, πανω κατω ξερει τι αντιμετωπιζει! Ομως εγω τουλαχιστον σε αυτη τη φαση ψαχνω και καποιον με τον οποιο να μπορω να συζητω και θεματα ανατροφης, για την αναπτυξιακη διαδικασια του παιδιου, τον τροπο που θα αντιμετωπιζω καθημερινα πραγματα κλπ κλπ.. και βεβαια αυτο εγραψα και παραπανω.. το οτι ας πουμε δεν υποστηριζει τον θηλασμο ειναι μια θεση που επηρεαζει την καθε της συμβουλη σε μενα ως νεα μανα.. καταλαβαινεις.. δηλ. πχ μου λεει να μην την παιρνω αγκαλια το βραδυ οταν ξυπναει , να της δινω πιπιλα ή νερο κ να την αφηνω λιγο και να κλαψει!! ενω οσες θηλαζουν ξερουν καλα πως δεν μπορεις να αρνηθεις τοσο ευκολα το στηθος σου σε ενα μωρακι που σπαραζεισ την κουνια του στις 4 η ωρα το πρωι!! Ή με την ιδια ευκολια μπορει αν μου πει να της βαλω καποια κρεμα με κορτιζονη για την ατοπικη επειδη παλι εξυπηρετει το συμφερον της εταιριας που διαφημιζει.. Λεω τωρα ο,τι μου ερχεται στο μυαλο, τον προβληματισμο μου.. Δεν ξερω αν ειμαι περιεργη, οι γονεις μου με κοιτανε λες και ειμαι σαν ουφο οταν τους λεω οτι θα αλλαξω παλι παιδιταρο, δεν καταλαβαινουν αλλα ... οκ μπορει να ειναι η "καλυτερη γιατρος" αλλα τι σημαινει τελικα καλυτερη γιατρος οταν μιλαμε για παιδια?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα όσα λέτε...Εγώ έχω την εξής απορία στο θέμα αυτό. Όταν ένας παιδίατρος κοροϊδεύει τόσο απροκάλυπτα στο θέμα του θηλασμού κ της διατροφής γενικότερα ή αν δεν κοροιδεύει έχει τελοσπάντων τόσο μεγάλη άγνοια

 

α. Γιατί δίνει συμβουλές ενώ έχει άγνοια για το θέμα; Αν σέβεται τους πελάτες του πρέπει ή να ενημερωθεί σωστά ή να μην συμβουλεύει εφόσον δεν ξέρει.

 

β. εφόσον δίνει συμβουλές για ένα θέμα που είναι τόσο εμφανές σε έναν "ψαγμένο" γονέα ότι είναι λανθασμένες κ τις δίνει τόσο άνετα για ποιο λόγο να μην έχει αντίστοιχο θράσος κ σε άλλα θέματα που σχετίζονται καθαρά με το αντικείμενο του; Π.χ προώθηση φαρμάκων κλπ

 

Δηλαδή πως μπορώ να τον εμπιστευτώ ενώ τον θεωρώ είτε ανήθικο αν γνωρίζει την αλήθεια κ παρολα αυτά λέει όσα λέει από συμφέρον ή εστω αν έχει άγνοια αλλά αυτή η άγνοια δεν τον εμποδίζει να συμβουλεύει πάνω σε αυτό;

 

Αυτό θέλω να ρωτήσω γιατί μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι δεν πειράζει τον εμπιστεύομαι για τα υπόλοιπα. Μήπως εγώ βλέπω κάτι λάθος;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

μου λεει να μην την παιρνω αγκαλια το βραδυ οταν ξυπναει , να της δινω πιπιλα ή νερο κ να την αφηνω λιγο και να κλαψει!!

 

Επίσης θεωρώ ότι συμβουλές τέτοιου τύπου θα πρέπει να δίνονται μόνο από επαγγελματίες ψυχολόγους ή παιδοψυχολόγους κ όχι από παιδίατρους. Έχω ακούσει πολλά απαράδεκτα που δεν έχουν καμιά σχέση με τις ψυχικές ανάγκες ενός βρέφους. Γιατί ρωτάμε τον παιδίατρο για τέτοια θέματα εφόσον η ψυχική υγεία είναι ειδικότητα άλλου επαγγελματία; Το ρωτάω από ενδιαφέρον για τα παιδιά μας κ όχι για να κατηγορήσω κάποιον.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ενω οσες θηλαζουν ξερουν καλα πως δεν μπορεις να αρνηθεις τοσο ευκολα το στηθος σου σε ενα μωρακι που σπαραζεισ την κουνια του στις 4 η ωρα το πρωι!!

 

Και κατα τη γνώμη μου πολύ καλά κάνεις κ δεν το αρνείσαι! Για ποιο λόγο να το αρνηθείς; :shock: Το να αφουγκράζεσαι τις ανάγκες του παιδιού σου κ να ανταποκρίνεσαι είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις για να διαμορφώσει μια αρχική αίσθηση ασφάλειας..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

κι οτι το γαλα μου πια δεν προσφερει τιποτα! αν θελω να συνεχισω να θηλαζω για να την κοιμιζω , να την ηρεμω κλπ οκ αλλα να ξεκινησω σιγα σιγα και ξενο σκονη. Φρεσκο προτεινει μετα τον 2ο χρονο! τι λετε? αλλαζω παιδιατρο?? Επισης το γαλα που μου προτεινε ειδα οτι εχει μεσα ταυρινη!! αυτο δεν βαζουν στο redbull???? γιατι το βαζουν κ στα γαλατα?? Πραγματικα πως γινεται να σου λενε οτι το ξενο γαλα ειναι καλυτερο απο της μανουλας???

 

γεια σου κουκλιτσα μου!!οσο αφορα το redbull γελασα πολυ:lol::lol:!!!πρωτον δεν μπορω να το διανοηθω οτι παιδιατρος σου ειπε τετοιο πραγμα και στο λεει αυτο μια μανουλα που δεν εχει θηλασει...το μητρικο γαλα ειναι αναντικαταστατο!σαφως και υπαρχουνε στην αγορα πολυ καλα γαλατα αλλα τι συζηταμε τωρα σε σχεση με το μητρικο:evil::evil:συνεχισε να θηλαζεις το μωρακι σου οσο εσυ θελεις και οσο σε βολευει απλα οταν θα μεγαλωσει λιγο (δεν διαβασα ποσο ειναι τωρα)δηλαδη μετα τον χρονο ναι μεν να του δινεις το δικο σου αλλα να μαθεις να του δινεις και απο το μπιμπερακι να μαθαινει λιγο την αισθηση της πιπιλας μηπως σε δυσκολεψει αργοτερα στον πληρη αποθηλασμο επειδη θα εχει συνηθισει το στηθος σου...(λεω εγω τωρα μπορει να κανω και λαθος)!!αλλα οχι οτι ειναι και καλυτερα τα ξενα γαλατα!!ελεος...:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...