Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης Κυησης


stella80

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Ειμαι νεα στο forum και πιστευω να πουμε πολλα στην πορεία!

Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το παραπάνω θέμα..απλά το δικό μου ''πρόβλημα'' είναι οτι ο διαβήτης κύησης μου παρουσιάστηκε πολύ νωρίς πριν κλείσω τον 1ο μήνα, το καταλάβαμε στον προγενετικό έλεγχο και μετά έκανα καμπύλη η οποία ήταν τρομερά ψηλή...Τώρα που είμαι στον 2ο μήνα, κάνω ήδη 2 εβδομάδες ινσουλίνη απο 6 μονάδες κάθε βράδυ...έχετε παρόμοια εμπειρία μήπως γιατί από όσα έχω διαβάσει ο διαβήτης κύησης αργεί να εμφανιστεί (περίππου στον 4ο μήνα) αν βέβαια εμφανιστεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα μου εμφανίστηκε από την αρχή της εγκυμοσύνης. Και ναι, και εγώ είχα πολύ ψηλή καμπύλη σακχάρου και έκανα κατευθείαν ινσουλίνη 10 μονάδες κάθε μέρα με συνδιασμό διατροφή και τρυπιόμουν 4 φορές. Αν ακολουθήσεις το πρόγραμμα του διαβητολόγου σου και προσέχεις να μην ανεβαίνει το σάκχαρο, τότε όλα θα πάνε καλά. Εγώ γέννησα με ΦΤ ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Και δεν έχει καμία σχέση αν είσαι υπέρβαρη ή αδύνατη. Εγώ ήμουν στέκα και χωρίς ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

 

Μαζί με την χοριακή έκανα και καμπύλη σακχάρου , η οποία βγηκε παθολογική!!Εγώ βέβαια το πάλεψα με διατροφή μέχρι το τέλος!! όπως καταλαβαίνεις δεν είσαι η μονη με σάκχαρο στην αρχή της εγκυμοσύνης!!

 

Να ακολουθέις όσα σου λένε οι γιατρόι και όλα καλά θα πάνε μέχρι τέλους!!ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ:::

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εμφανίστηκε από την αρχή της εγκυμοσύνης. Και ναι, και εγώ είχα πολύ ψηλή καμπύλη σακχάρου και έκανα κατευθείαν ινσουλίνη 10 μονάδες κάθε μέρα με συνδιασμό διατροφή και τρυπιόμουν 4 φορές. Αν ακολουθήσεις το πρόγραμμα του διαβητολόγου σου και προσέχεις να μην ανεβαίνει το σάκχαρο, τότε όλα θα πάνε καλά. Εγώ γέννησα με ΦΤ ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Και δεν έχει καμία σχέση αν είσαι υπέρβαρη ή αδύνατη. Εγώ ήμουν στέκα και χωρίς ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια.

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση...βασικα με εχει αγχωσει λιγακι ο γιατρος που με παρακολουθει...εχει τρομερες γνωσεις μεν αλλα μου λεει οτι ειναι πολυ σπανιο να εμφανισεις τοσο νωρις διαβητη, και ισως να εχω κανονικο διαβητη τυπου 1...σημερα εκανα κατι αλλες εξετασεις στο νοσοκομειο για ν μετρησουν το c πεπτιδιο (κατι τετοιο) και να δουν τη λειτουργια του παγκρεας...ασε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση...βασικα με εχει αγχωσει λιγακι ο γιατρος που με παρακολουθει...εχει τρομερες γνωσεις μεν αλλα μου λεει οτι ειναι πολυ σπανιο να εμφανισεις τοσο νωρις διαβητη, και ισως να εχω κανονικο διαβητη τυπου 1...σημερα εκανα κατι αλλες εξετασεις στο νοσοκομειο για ν μετρησουν το c πεπτιδιο (κατι τετοιο) και να δουν τη λειτουργια του παγκρεας...ασε να δουμε!

 

 

Καταρχήν να σε παρακολουθήσει διαβητολόγος με ειδικότητα στον διαβήτη κύησης. Από δική μου προσωπική εμπειρία, αν είχα παραμείνει με τον διαβητολόγο που με είδε στην αρχή, θα το έχανα το παιδί. Δεν έχουν ιδέα για τον διαβήτη κύησης και ακολουθούν το πρόγραμμα του διαβήτη. Αλλο το ένα και άλλο το άλλο. Αν δεν έχεις κάποιον υπόψη σου , ευχαρίστως να σου συστήσω τον δικό μου. Του χρωστάω το παιδί μου, κυριολεκτικά το λέω. Και δεν είναι καθόλου σπάνιο να εμφανίσεις διαβήτη κύησης από την αρχή της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε παρακολουθήσει διαβητολόγος με ειδικότητα στον διαβήτη κύησης. Από δική μου προσωπική εμπειρία, αν είχα παραμείνει με τον διαβητολόγο που με είδε στην αρχή, θα το έχανα το παιδί. Δεν έχουν ιδέα για τον διαβήτη κύησης και ακολουθούν το πρόγραμμα του διαβήτη. Αλλο το ένα και άλλο το άλλο. Αν δεν έχεις κάποιον υπόψη σου , ευχαρίστως να σου συστήσω τον δικό μου. Του χρωστάω το παιδί μου, κυριολεκτικά το λέω. Και δεν είναι καθόλου σπάνιο να εμφανίσεις διαβήτη κύησης από την αρχή της εγκυμοσύνης.

Καλημέρα, μένω στο Ηράκλειο Κρήτης..δεν ξέρω απο που είσαι για να μπορούσα να δω το γιατρό σου αφου όπως λες είναι τόσο καλός...Εμένα με έστειλε ο γυναικολόγος μου στον κ. Κεφαλογιάννη ο οποίος είναι Δ/ντης στο Βενιζέλειο νοσοκομείο και ειδικεύεται στο διαβήτη κύησης...θεωρώ οτι είναι πολύ καλός και με αντιμετώπισε αμέσως με μεγάλο ενδιαφέρον..τόσο που ίσως και αυτό να με άγχωσε!!Τί να πώ? Σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα απο τις τελευταιές εξετάσεις που μου έκανε την Παρασκευή (για c πεπτίδια) να δούμε τί γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια καλησπερα! μπαινω κι εγω στον 4ο μηνα και απο τις πρωτες εξετασεις που εκανα το ζαχαρο μου ειναι οριακο, δηλαδη 92 με 94. Ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη, στην πρωτη δεν ειχα τετοιο θεμα.. Η γυναικολογος με παρεπεμψε σε ενδοκρινολογο κι εκεινη μου εδωσε ενα προγραμμα διατροφης και μου ειπε να κανω μετρησεις 4 φορες την ημερα.. Τωρα ξεκινησα αλλα ομολογω οτι τα εχω βρει σκουρα! Οκ δεν εχω προβλημα να ακολουθησω αρκετα πιστα τις γενικες οδηγιες, δηλ οχι γλυκα, ψωμια και πολλους υδατανθρακες μαζεμενους αλλα το προγραμμα με δυσκολευει! Μιλαμε ΠΕΙΝΑΩ σαν λυκος, δεν μπορω ας πουμε να την βγαλω με ενα γιαουρτακι ή φρουτακι αναμεσα στα γευματα!!! Δεν ξερω τι εχω παθει, αυτη τη φορα πειναω παρα πολυ, φοβαμαι οτι θα παρω 100 κιλα.. εν τω μεταξυ ειμαι αδυνατη και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη πηρα 9 κιλα συνολικα! Τι στο διαολο εχει γινει τωρα? Εσεις ζοριζεστε με την διατροφη? μηπως θα χαλαρωσω το δευτερο τριμηνο? Επισης, οσες κανετε ινσουλινη, τι τιμες ζαχαρου εχετε?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! μπαινω κι εγω στον 4ο μηνα και απο τις πρωτες εξετασεις που εκανα το ζαχαρο μου ειναι οριακο, δηλαδη 92 με 94. Ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη, στην πρωτη δεν ειχα τετοιο θεμα.. Η γυναικολογος με παρεπεμψε σε ενδοκρινολογο κι εκεινη μου εδωσε ενα προγραμμα διατροφης και μου ειπε να κανω μετρησεις 4 φορες την ημερα.. Τωρα ξεκινησα αλλα ομολογω οτι τα εχω βρει σκουρα! Οκ δεν εχω προβλημα να ακολουθησω αρκετα πιστα τις γενικες οδηγιες, δηλ οχι γλυκα, ψωμια και πολλους υδατανθρακες μαζεμενους αλλα το προγραμμα με δυσκολευει! Μιλαμε ΠΕΙΝΑΩ σαν λυκος, δεν μπορω ας πουμε να την βγαλω με ενα γιαουρτακι ή φρουτακι αναμεσα στα γευματα!!! Δεν ξερω τι εχω παθει, αυτη τη φορα πειναω παρα πολυ, φοβαμαι οτι θα παρω 100 κιλα.. εν τω μεταξυ ειμαι αδυνατη και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη πηρα 9 κιλα συνολικα! Τι στο διαολο εχει γινει τωρα? Εσεις ζοριζεστε με την διατροφη? μηπως θα χαλαρωσω το δευτερο τριμηνο? Επισης, οσες κανετε ινσουλινη, τι τιμες ζαχαρου εχετε?

 

 

Καλησπέρα και με το καλό το νινί σου! Έκανα καμπύλη μόλις ακούσαμε καρδιά και βγήκε παθολογική, ειδικά στο νηστείας. Ο διαβητολόγος με ξεκίνησε με διατροφή αλλά επειδή στο 20ημερο έφτασα να χτυπάω νηστείας 111 ξεκινήσαμε βραδυνή ινσουλίνη (levemir) 16 μονάδες κάθε βράδυ... Στις 3 μέρες ρυθμίστηκε και τώρα μια φορά μόνο θυμάμαι να έχω ανεβάσει νηστείας 95. Φυσικά συνεχίζω τη διατροφή αφού παίζει τεράστιο ρόλο, με παρακολουθούσε και διατροφολόγος (έχω 1 μήνα να πάω βέβαια..) αλλά και είδα ότι το σάκχαρο ρυθμίστηκε και έχασα κιλά (είμαι παχύσαρκη). Η ανάπτυξη της μπέμπας είναι φυσιολογικότατη. Εδώ και περίπου 2 μήνες ξεκίνησα και την προγευματική, γιατί κάποιες φορές, ειδικά με λαδερά φαγητά ξέφευγα, πχ έφτανα το 150, 1 μονάδα για κάθε 15 γραμ. υδατανθράκων. Έχω ρυθμιστεί πλήρως! Δόξα το Θεό δε δυσκολεύτηκα ούτε με τις αναλογίες ούτε με τη δοσολογία του φαρμάκου γιατί μου εξήγησε και η διατροφολόγος και ο διαβητολόγος μου αναλυτικά πολλά πράγματα. Πάντως αυτό που μου είπαν και οι 2 και το διαπίστωσα και μόνη είανι ότι θέλει μικρά και συχνά γεύματα.. εγώ τρώω ανά ώρα ή ανα μιαμισάωρο για να ταίζεις το πάγκρεας και να παράγει ινσουλίνη, να μην τεμπελιάζει δηλ. Και επίσης θέλουν προσοχή και τα λίπη. Αν πεινάς συζήτησέ το με το γιατρό σου κανονικά δεν πρέπει να πεινάς τόσο, λίγο ναι οκ είναι λογικό, αλλά μπορεί να ναι και θέμα ψυχολογίας. Θέλει κάνα μήνα να σου γίνει συνείδηση μετά μόνη σου μαθαίνεις και λειτουργείς αυτόματα!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω λιγακι αρχισιε ν απροσαρμοζομαι.. ισως ειναι και ψυχολογικο, οταν σου λενε να μη τρως ξερεςι.. ισως και τωρα που μπαινω στο β' τριμηνο να υποχωρησει κι αυτη η βουλιμια! Ομως αν τρως ρε συ καθε 1 με 1,5 ωρα βγαινουν πολυ παραπανω απο 6 γευματα.. και τι τρως? καροτακια, αγγουρακια ας πουμε?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω λιγακι αρχισιε ν απροσαρμοζομαι.. ισως ειναι και ψυχολογικο, οταν σου λενε να μη τρως ξερεςι.. ισως και τωρα που μπαινω στο β' τριμηνο να υποχωρησει κι αυτη η βουλιμια! Ομως αν τρως ρε συ καθε 1 με 1,5 ωρα βγαινουν πολυ παραπανω απο 6 γευματα.. και τι τρως? καροτακια, αγγουρακια ας πουμε?

 

Κοίτα μια συνηθισμένη μέρα έχει ως εξής: Πρωινό, μια ώρα μετά φρούτο, μιαμισι ώρα μετά 2 κράκερ, μεσημεριανό, μιάμιση ώρα μετά φρούτο με γαούρτι ή σκέτο γιαούρτι, μια ώρα μετά κράκερ η μιράντα, βρδυνό. Ναι μπορεί να είναι παραπάνω αλλά δεν ξεπερνώ τους επιτρεπόμενους υδατάνθρακες. Πολύ καλή λύση είναι τα λαχανικά σε στικ. πρόσεχε όμως το αγγούρι ρίχνει την πίεση. Επίσης εμένα μου κόβουν την όρεξη και τα ροφήματα πχ καφές ή τσάι ή χαμομήλι. Όπως και να χει θέλει υπομονή και ψυχραιμία. Είναι λιγάκι κουραστικό στην αρχή αλλά σου λέω μετά σου γίνεται συνείδηση!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω.. ναι ειναι αρχη και τα χω βρει σκουρα, ποτε στη ζωη μου δεν εχω κανει διατροφη, δεν προσεχα κλπ απλα παντα ετρωγα λιγο και συχνα και ημουν συνεχεια εξω στο τρεξιμο! τωρα με το παιδι εχουν αλλαξει πολλα πραγματα..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια.

ειμαι στην 35η βδομαδα.

εκανα καμπυλη ζαχαρου- ολα καλα.

εκανα και γενικες αιματος, ουρων κλπ την περασμενη βδομαδα ολα καλα.

ο μπεμπης μας ειναι λιγο μεγαλος κατα τους γιατρους

κανω διατροφη να ελεγχω ποσοτητες φαγητου και ειδικα υδατανθρακων.

απο ζαχαρη μονο 1/2 κουταλια γλ. μελι στο καφε (υποκαταστατο) ή και 1/2 κουταλια γλ. στη βρωμη το πρωι.

εχασα και 2 κιλα και με παει στα 8 κιλα συνολο που εχω παρει στην εγκυμοσυνη.

ο γιατρος επιμενει οτι θα κανω διαβητη κυησης γιατι το παιδι ειναι μεγαλο και τα αμνιακα υγρα ειναι παραπανω απο οτι πρεπει.

επισης μου πεταξαν και κατι για γερασμενο πλακουντα πριν ενα μηνα

ειπαν και το ενδεχομενο προωρου τοκετου με τεχνιτους πονους στην 39η.

με εχουν τρελανει.

σας ακουγονται λογικα ολα αυτα ή να ανησυχω;

γενναω μεγαλη βδομαδα - αρχικη ΠΗΤ ηταν 22/4 και φανταζομαι οτι ο γιατρος απλα θελει να κανει διακοπες και μου πουλαει την καισαρικη ως κατι πολυ ανωδυνο σε σχεση με τον φυσιολογικο τοκετο επειδη ειναι μεγαλος ο μπεμπης.

τι λετε;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσι τι να σου πω.. ανοιξες μεγαλο θεμα! νομιζω οτι απλα σε τρομαζει για να σε ξεπεταξει με καισαρικη .. κι εμενα με ειχαν τρομαξει τοτε, δεν το ρισκαρα.. δεν επαιρνε θεση η μικρη και τιποτα δεν ηταν " με το μερος μου"!! μπλεγμενη με τον λωρο πολλα αμνιακα, γερασμενος πλακουντας κλπ. Για μενα η καισαρικη ηταν πολυ τραυματικη εμπειρια και τωρα που ξερω , αν ημουν στη θεση σου, θα το εψαχνα λιγο περισσοτερο. Συμπτωματικα σε ομαδα στο facebook που ρωτησα σχετικα λιγο πολυ μου ειπαν οτι μου λεγανε βλακειες τοτε και υπηρχε περιπτωση να το προσπαθησω και ν α τα καταφερναμε!! Αν εχεις κουραγιο και δυναμη ακομα και να ρωτησεις τη γνωμη αλλου γιατρου.

οταν λες ειανι μεγλο το μωρο ποσο δηλαδη? και ποτε θα κανεις ρε συ διαβητη, τωρα στο τελος??Αφου ολα καλα μεχρι στιγμης!! δεν ξερω.. αυτα που σκεφτομαι σου γραφω..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω και γω...

ξανα πηγα.

το παιδι ειναι καλα, απο την 98η θεση (αρχες φεβρουαριου) πηγε στη 92η με την βοηθεια της διατροφης μου αλλα στις 36 βδομαδες ειναι ακομα στα ανωτατα φυσιολογικα. 2900 γραμμαρια. η μαιες στο κεντρο που παω μου ειπαν οτι ειναι καλα ακομα και οτι αν ακουσω για προκληση απο τωρα να προσεχω. μου λενε οτι ειναι πολυ μεγαλος και οτι εχω σιγουρα διαβητη και πρεπει απο βδομαδα να μετριεμαι.

η ενδοκρινολογος λεει οτι οι εξετασεις μου ειναι παρα πολυ καλες και αναρωτιεται γιατι με ταλαιπωρουν.

φιλες και φιλοι λενε οτι ο γιατρος θελει να κανει Πασχα και με προετοιμαζει για καισαρικη απλα δεν μου το λεει ακομα.

οτι να ναι.

η πλειοψηφια δεν καταλαβαινει γιατι ο γιατρος με αγχωνουν και λενε να κοιταξω για δευτερη γνωμη. τι να πω;

ευχαριστω παντως για την απαντηση.

:)

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην με τι καλο. Σκεψου οτι εμενα δευτερη εγκυμοσυνη με ιστορικο δθαβητη κυησης κ ινσουλινη ο ενδοκρ μετα την 33η βδομ δεν με ειδε ξανα. Επισης οκ.μπορει το μωρο να το βρισκουν 2900 αλλα οι υπετηχοι παντα εχουν αποκλιση.. Αν εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου οτι δεν ψαχνει οντως διξαιολογιες για να σε χωσει κ να κανει γιορτες τοτε οκ. Αν ομως εχεις εστω και την παραμικρη αμφιβολια υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην με τι καλο. Σκεψου οτι εμενα δευτερη εγκυμοσυνη με ιστορικο δθαβητη κυησης κ ινσουλινη ο ενδοκρ μετα την 33η βδομ δεν με ειδε ξανα. Επισης οκ.μπορει το μωρο να το βρισκουν 2900 αλλα οι υπετηχοι παντα εχουν αποκλιση.. Αν εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου οτι δεν ψαχνει οντως διξαιολογιες για να σε χωσει κ να κανει γιορτες τοτε οκ. Αν ομως εχεις εστω και την παραμικρη αμφιβολια υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες!!

 

εχεις δικιο. και ευτυχως με τις μετρησεις γλυκοζης με μηχανιματακι που κανω 4 φορες την ημερα μπορεσα να αποδειξω οτι δεν εχω διαβητη κυησης. μαλιστα κανω μετα γευματικες υπογλυκαιμιες. αρα δεν τρωω σωστα με την καταπληκτικη διαιτα που κανω αρα ο γιατρος θα σταματισει να με αγχωνει. γιουπι.

α, χρησημοποιει καμια το μηχανημα dcd 2 in 1???

εντυπωσεις;

φιλια και καλο υπολοιπο τετραημερο για οσους ειναι τετραημερο. :)

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...