Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ριζαλευρο holle, hipp ή frezylac???


Recommended Posts

Γεια σας και καλή χρόνια.

Τον επόμενο μήνα ξεκινάμε στερεές τροφές και αποφάσησαμε να δωσουμε βιολογικο ριζαλευρο. τι γνωρίζετε για τις παραπάνω εταιρίες?Ποια η γνώμη σας. Με ποια θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω?Θα ήθελα να μάθω και οποιαδήποτε αρνητική εμπειρία ή γνώση που έχετε γύρω απο το θέμα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και καλή αρχή στις κρέμες...!

Για την frezylac η παιδίατρος μας ενημέρωσε οτι είναι κάπως πιο άνοστη από τις άλλες, οπότε το παιδάκι σου μπορεί μη τη δεχτεί.

Χρησιμοποιήσαμε τη hipp παρασκευασμένη συνήθως με μητρικό γάλα και σπάνια με νερό. Με το μητρικό γάλα η μπέμπα μας τη συμπάθησε ενω λιγότερο (όπως ήταν φυσικό) με το νερό. Όμως αν την παρασκευάσεις με μητρικό γάλα, απαιτείται μεγαλύτερη ποσότητα ριζάλευρου για να πήξει από αυτό που αναγράφεται, με αποτέλεσμα να γίνεται λίγο "στουμπωτική"... Εμείς περάσαμε δυσκοιλιότητα.

Αυτά, για τη holle δεν ξέρω καθώς, ενώ την εψαξα, δεν κατάφερα να τη βρώ, πάντως έχω ακούσει οτι είναι σαν τη hipp.

Ευχομαι να σε βοήθησα, κοιτάξτε να περάσετε γρήγορα στα φρουτάκια οπού εκεί ξεκινάει το πάρτι!

lr7hp3.png

 

R8vKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο να βρω μητρικο μιας και δεν καταφερα να θηλάσω δυστυχώς, παρακαλώ να μην επεκταθουμε εμ το θέμα του θηλασμού γιατί συνέχεια γίνετε χαμός και το θέμα μου δεν αφορά αυτό. σε ευχαριστω παντως Christine85 , και εμεις εουμεθεμα με τα κακα αργουμε λιγο 2-4 μερες κανει , περιμενω πως και πως τα φρουτακια μπας και αρχησει να κανει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Να δώσεις της frezylac, το ίδιο έχω δώσει και εγώ στην μικρή μου. Ανοστη ίσως φαίνεται σε μας αλλά όχι στα μικρά μας που δεν έχουν συνηθίσει γεύσεις. Είναι από τις καλύτερες γιατί δεν έχει ζάχαρη και αυτό είναι το ζητούμενο. Και την φτιάχνεις κανονικά με νεράκι και γίνεται μια χαρά, με βελούδινη υφή. Μετά θα προχωρήσεις στην φαρίν λακτέ της ίδιας εταιρείας που είναι επίσης πολύ ωραίες και έχει διάφορες γεύσεις.

Και ενημερωτικά, για την Holle δεν έχω διαβάσει τα καλύτερα. Επειδή το έχω ψάξει και εγώ το ζήτημα. Οπότε οι επιλογές σου θα είναι είτε της frezylac είτε της hipp με ένα συν στην frezylac καθότι είναι και ελληνική εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου εμπειρία είναι η εξής:

Ξεκινήσαμε με ρυζάλευρο σκέτο (χωρίς γάλα, χωρίς ζάχαρη) λόγω πιθανής αλλεργίας. Στην αρχή πήρα Nutricia, το εφτιαχνα με νερό και ήταν φυσικά άνοστο. Το μωρό όμως που δεν είχε δοκιμάσει ποτέ τίποτα αλλο εκτός από το μητρικό γάλα, το έτρωγε μια χαρά. Μετά πήρα το Hipp επειδή είναι από ρύζι βιολογικής καλλιέργειας το οποίο δεν είχε κάποια διαφορά στη γεύση. Όταν το μωράκι άρχισε να τρώει και φρούτα νοστιμεύτηκε φυσικά και μετά δεν ήθελε να φάει το ρυζάλευρο. Έτσι ρώτησα την παιδίατρο και άρχισα να βάζω λίγο φρουτάκι μέσα ίσα ίσα για τη γεύση, συνήθως μπανάνα, και το έφαγε και αυτό μια χαρά.

Πρόσφατα το γύρισα στη Holle όχι όμως ρυζάλευρο αλλά κεχρί το οποίο πάλι φτιάχνω μόνο με νερό και λίγη μπανανίτσα για τη γεύση. Νομίζω ότι αυτό είναι πιο εύπεπτο και ισως λιγότερο στουμπωτικό. Επίσης μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω ότι το κεχρί είναι πιο αξιόλογο ως τροφή από το ρυζάλευρο.

Link to comment
Share on other sites

σε 15 μέρες η μικρούλα μου γίνεται 5 μηνών και η παιδίατρος είπε πως θα αντικαταστήσουμε ένα γεύμα (το απογευματινό μας) με ρυζάλευρο. που έδωσε οδηγίες για την παρασκευή του και όταν την ρώτησα ποιά μάρκα να πάρω, μου απάντησε, οποιαδήποτε, ΝΟΥΝΟΥ, ΝΕSTLE, όλες ίδιες είναι. αλλά υποψιάζομαι πως δεν είναι όλες ίδιες οποτε θέλω και εγώ τις εμπειρίες σας.

Την κρέμα Frezylac την βρίσκουμε μόνο στα φαρμακεία?

 

σε αυτή αναφέρεστε?

http://www.tofarmakeiomou.gr/product/frezyderm-frezylac-bio-cereal-ruzaleuro-olikis-alesis-7479.htm?lang=el&path=1810415295

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον είχα ξεκινήσει κατευθείαν με φρούτα, αλλά όχι στους 5 μήνες. Μόλις έκλεισε τους 6 μήνες ξεκινήσαμε σιγά σιγά φρουτάκια και αργότερα λαχανικά. Ρυζάλευρο δεν έφαγε ποτέ. Το απογευματινό του μπήκε τελευταίο και είναι γιαούρτι. Ο παιδίατρος μας είπε πως το ρυζάλευρο δεν προσφέρει τίποτα στο παιδί, είναι κενές θερμίδες, οπότε καλύτερα να ξεκινήσει με φρούτα που έχουν κ πολλές βιταμίνες.

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου κάνει εντύπωση πως ξαφνικά έχει γίνει τόσο γνωστή η frezyderm,frezylac και αναρωτιέμαι αν είναι καλή.στα φαρμακεία την βρίσκεις ή σε παραγγελία στο internet

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?η frezylac γράφει στο κουτί ότι παρασκευάζεται στην ελλάδα ή ότι εισάγεται?

 

 

To frezylac παράγεται στην Γερμανία (το 1 και το 3) και στην Γαλλία το νούμερο 2. Και το γράφει στο κουτί της.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι η φρεζυντερμ γενικοτερα ειναι ελληνικη εταιρεια.

 

 

Η frezyderm όχι μόνο είναι ελληνική εταιρεία αλλά είναι και η μόνη που παράγει βιολογικό γάλα για αυτό και οι χώρες παραγωγής είναι η Γερμανία και η Γαλλία που παρέχουν τις ανάλογες πιστοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση πως ξαφνικά έχει γίνει τόσο γνωστή η frezyderm,frezylac και αναρωτιέμαι αν είναι καλή.στα φαρμακεία την βρίσκεις ή σε παραγγελία στο internet

 

 

Η frezyderm δεν έγινε ξαφνικά γνωστή. Υπάρχει χρόνια, ξεκίνησε με βιολογικά προιόντα και πριν μερικά χρόνια παράγει και βιολογικό γάλα. Η ποιότητά της είναι άψογη, μέχρι στιγμής δεν έχει ακουστεί τίποτα σε αντίθεση με την holle που είναι γερμανική βιολογική εταιρεία. Την βρίσκεις στα φαρμακεία και από το νετ φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

σε 15 μέρες η μικρούλα μου γίνεται 5 μηνών και η παιδίατρος είπε πως θα αντικαταστήσουμε ένα γεύμα (το απογευματινό μας) με ρυζάλευρο. που έδωσε οδηγίες για την παρασκευή του και όταν την ρώτησα ποιά μάρκα να πάρω, μου απάντησε, οποιαδήποτε, ΝΟΥΝΟΥ, ΝΕSTLE, όλες ίδιες είναι. αλλά υποψιάζομαι πως δεν είναι όλες ίδιες οποτε θέλω και εγώ τις εμπειρίες σας.

Την κρέμα Frezylac την βρίσκουμε μόνο στα φαρμακεία?

 

σε αυτή αναφέρεστε?

http://www.tofarmakeiomou.gr/product/frezyderm-frezylac-bio-cereal-ruzaleuro-olikis-alesis-7479.htm?lang=el&path=1810415295

 

 

Ναι, έχει και χωρίς ολικής άλεσης. Μην πάρεις με τίποτα τις έτοιμες του εμπορίου, είναι όλο ζάχαρη. Η βιολογική της frezylac είναι άγλυκη και ό,τι καλύτερο για το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξεκινήσαμε λοιπόν και μας πρ΄τεινε ο παιδιατρος ανθος ορυζης Γιωτης επειδη δεν εχει καθολου ζαχαρη και καθολου γλουτενη(αν και απο οτι εια αναγραφει παων οτι μπορει να περιεχει ιχνη γλουτενης !!!!!!!!!!!!!!!!!!!) . Τον ρωτησα για βιολογικες μου ειπε καλυτερα hipp γιατι για την frezylac ακύγεται ότι δεν εναι και πολυ βιολογικά τα προιντα της. Τι να πω για να το λέει ΄κάπου θα το ειδε. Αλλα δεν εβρισκα πουθενα hipp εδω γυρω οπότε πήρα γιωτη για το σκ μ'εχρι να μου φερουν hipp. ΣΥχαμερη η Γιωτης και το παιδι αναγουλιαζε . Οπότε και εγω λέω να του δωσω κανα φρουτακι για δοκιμη είχα αχλαδι κιτρινο ελιωσα μισο και του αρεσε εφαγε την μιση ποσοτητα και λιγο παραπανω. Τα φρουτα μας ειπε καθε βδομαδα απο ενα , οπτοε εκανα βλακια . Αυριο θα τα πάρω απο τηνα ρχή και ελπίζω νβα μην κενα ζημια με την ανυπομονησία μου. Ακομα δεν εχω καταλαβει τι προσφέρει το ρυζαλευρο στο μωρο πέρα απο μια σταδιακή ποροετοιμασία του στομαχιου. Εν πάση περιπτωση εγω θα δωσω βιλογικο για μια βδομαδα κια μετ τα φρουτα οπως μου τα ειπε με διαφορα μας βδοαμδας μεταξυ τους, δηλ μπανανα στην συνεχεια μηλο και τέλος αχλαδι. Εχω κολησει μηπως εκανα μεγαλη βλακια που εδωσα αχλαδι. Γιατι το βαζουν τελευταιο/ Επσης ο παιδαιτος μας μου ειπε να δινω την κρεμα στο 2 γευμα της ημερας ενω σε ολες τις φιλες μου ειπαν απογευμα. Τι γινετε οεο? Ο καθέςνας τα δικα του οπως πάντα γινετε!!! Σας ζαλησα σορρυ!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για το αχλάδι. Εμένα μου είπε πρώτα μήλο βραστό η ψητό, μετά αχλάδι κ μετά μπανάνα οπότε όπως καταλαβαίνεις λαθε γιατρός τα δικά του. :) επίσης εμένα μου πε ;να 3 μέρες να βάζω νέο φρούτο.

Link to comment
Share on other sites

Τον επόμενο μήνα ξεκινάμε στερεές τροφές και αποφάσησαμε να δωσουμε βιολογικο ριζαλευρο. τι γνωρίζετε για τις παραπάνω εταιρίες?Ποια η γνώμη σας. Με ποια θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω?Θα ήθελα να μάθω και οποιαδήποτε αρνητική εμπειρία ή γνώση που έχετε γύρω απο το θέμα. Ευχαριστω

 

 

Γιατί να δώσετε συσκευασμένη τροφή σε μωρό; Το κρέας, τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν να προσφέρουν σίδηρο, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, ένζυμα, κ.α.

 

Το ρυζάλευρο τι προσφέρει σε ένα μωρό; Τι λένε οι παιδίατροι; Για ποιο λόγο λένε ότι ένα μωρό πρέπει να φάει ρυζάλευρο και κρέμες εμπορίου; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να δώσετε συσκευασμένη τροφή σε μωρό; Το κρέας, τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν να προσφέρουν σίδηρο, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, ένζυμα, κ.α.

 

Το ρυζάλευρο τι προσφέρει σε ένα μωρό; Τι λένε οι παιδίατροι; Για ποιο λόγο λένε ότι ένα μωρό πρέπει να φάει ρυζάλευρο και κρέμες εμπορίου; :confused:

 

 

Κανείς δεν μας εει τι προσφερει το ρυζαλευρο . και εγω απορώ . και ο συζυγος λέι να μην δωσουμε. δεν τ τρωει κιολας ο μιρκος και εμεις δνε το πιεζουμ εποτε το μωρο .

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις μερες επρεπε να ξεκινησουμε ρυζαλευρο (καθυστερησαμε λογω μιας ιωσουλας) και θελω να δωσω στον μπεμπη μου το ρυζαλευρο της hipp. το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορουμε να το βρουμε πουθενα. ο αντρας μου πηγε σημερα σε πολλα φαρμακεια και δεν το βρηκε πουθενα.

το εχουμε παραγγειλει σε ενα φαρμακειο και μας ειπαν οτι μαλλον θα το εχουν αυριο.

μηπως ξερετε καποιο φαρμακειο που να φερνει προιοντα hipp σε ιλιον η πετρουπολη; ακομα και στους αγιους αναργυρους αν ξερετε μας κανει. γιατι ειναι τοσο δυσευρετο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της έδινα το ρυζάλευρο της frezylac με γάλα, αν διαβάσεις στα συστατικά γράφει ένα σωρό βιταμίνες και διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα, δεν βλέπω γιατί να είναι άχρηστο όπως το λέτε.

Και επίσης προσοχή σε τι γράφουμε, η frezylac έχει βιολογικά προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να του δωσω απο τωρα γαλα σκονη. γι'αυτο ψαχνω το ρυζαλευρο της hipp. ξερω οτι και της frezylac ειναι βιολογικο, αλλα το 1/3 ειναι αγελαδινο βιολογικο βρεφικο γαλα σε σκονη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της έδινα το ρυζάλευρο της frezylac με γάλα, αν διαβάσεις στα συστατικά γράφει ένα σωρό βιταμίνες και διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα, δεν βλέπω γιατί να είναι άχρηστο όπως το λέτε.

 

 

Οι βιταμίνες αυτές είναι αφομοιώσιμες από τον οργανισμό, όπως είναι οι βιταμίνες από τις φυσικές τροφές;

 

Μήπως το ρυζάλευρο έχει επιβαρυντικές ουσίες, όπως ζάχαρη, βελτιωτικά γεύσης, αρωματικές ουσίες, συντηριτικά και στερούν από το παιδί πραγματικές, φυσικές τροφές όπως κρέας, φρούτα, λαχανικά;

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να του δωσω απο τωρα γαλα σκονη. γι'αυτο ψαχνω το ρυζαλευρο της hipp. ξερω οτι και της frezylac ειναι βιολογικο, αλλα το 1/3 ειναι αγελαδινο βιολογικο βρεφικο γαλα σε σκονη

 

 

Ποιός το λέει αυτό? Το ρυζάλευρο της frezylac περιέχει γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας. Δηλαδή το frezylac 2.

Link to comment
Share on other sites

Οι βιταμίνες αυτές είναι αφομοιώσιμες από τον οργανισμό, όπως είναι οι βιταμίνες από τις φυσικές τροφές;

 

Μήπως το ρυζάλευρο έχει επιβαρυντικές ουσίες, όπως ζάχαρη, βελτιωτικά γεύσης, αρωματικές ουσίες, συντηριτικά και στερούν από το παιδί πραγματικές, φυσικές τροφές όπως κρέας, φρούτα, λαχανικά;

 

 

Δεν θέλω να μπώ σε μια τέτοια κουβέντα, εξάλλου δεν είναι και το ζητούμενο του θέματος.

Μιλάω για το frezylac που το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, δεν έχει ζάχαρη και αρωματικές ουσίες, για αυτό και είναι και τόσο άνοστο (σε μας).

Και δεν στερεί τίποτα από τα παιδιά, το δικό μου τουλάχιστον τρώει και την φρουτόκρεμα το πρωί και την σούπα του το μεσημέρι.

Αυτά όμως όλα του εμπορίου περιέχουν όλα αυτά που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...