Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξεκινάμε σωστά;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Η μικρή μου είναι 4,5 μηνών και μέχρι τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά. Ζυγίζουμε 7,860 και ύψος 64 εκατοστά.

Τέλος Αυγούστου θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά στερεές τροφές. Θα είναι 5 μηνών και 1 βδομάδας αλλά πρέπει να ξεκινήσουμε γιατί επιστρέφω στη δουλειά.

Έχω αρχίσει να αποθηκεύω γάλα στην κατάψυξη για τις ώρες που θα λείπω. Θα τρώει και ένα γεύμα βιολογικό ρυζάλευρο το οποίο θα διαλύεται με μητρικό γάλα. Για το ρυζόγαλο διάβασα διάφορα, μπερδεύτηκα πολύ για το αν πρέπει να της το δώσω ή όχι. Μοιράστηκα τους προβληματισμούς μου με την παιδίατρο μας και αποφάσισα τελικά να το ξεκινήσω.

Η γιατρός επίσης μου είπε να δώσουμε πρώτα λαχανικά και μετά φρούτα για να μη μάθει στις γλυκές γεύσεις και δεν τρώει τίποτα άλλο μετα.

Πώς ξεκινώ; Με ποιά λαχανικά; Και πώς τα ετοιμάζω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα..κ εμεις πρωτα ξεκινησαμε λαχανικα κ μετα φρουτα..θα σου πει η παιδ.με ποια λαχανικα κ φρουτα ξεκινας..αλλοι βαζουν αμεσως 3 λαχανικα μαζι,εμεις ξεκινησαμε ενα ενα κ καθε 5 μερες προσθετουμε καποιο καινουριο για να παρατηρουμε τυχον αλλεργιες..συνηθως ξεκινας με πατατα-καροτο-κολοκυθι κ συνεχιζεις με τα υπολοιπα..τα φρουτα πρωτα παει μηλο-αχλαδι-μπανανα κτλ..μετα θα σου πει παλι η παιδιατρος καποια φρουτα που δεν κανει να φαει ακομα το μωρο..οσο για το ρυζαλευρο ειναι στην κριση της καθεμιας μανουλας αν θα το δωσει η' οχι..με το καλο!!!! καλες καθαριοτητες κ μαγειρεματα;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εμεις ξεκινησαμε στον 6ο μηνα με φρουτα.πρωτα με πορτοκαλι μετα απο 3 μερες μηλο ,μετα μπανανα κτλ.περιπου στον 7ο βαλαμε και τα λαχανικα .την 1η μερα πατατα,καροτο και σελινο και μετα απο 4 μερες και κολοκυθι.αυτο για τις γλυκες γευσεις δεν το νομιζω γιατι εμενα ας πουμε δεν πολυτρωει τα φρουτα αλλα τρελαινεται για τις χορτοσουπες.ειναι στο παιδι.ρυζαλευρο ξεκινησαμε να δωσουμε οταν ηταν 5,5 μηνων αλλα δεν της αρεσε και το ετρωγε ο μπαμπας μας τελικα.

η αληθεια ειναι οτι το θεμα δεν ειναι μονο τι θα του δωσεις εσυ να φαει αλλα και το τι θελει το ιδιο το μωρακι.εχει κι αυτο αποψη:D

τα λαχανικα τα βαζεις στη κατσαρολα με νερακι για να βρασουν.μετα τα βαζεις στο μπλεντερ με μια ποσοτητα απο το ζουμι για να πολτοποιηθουν καλα.θα σου δειξει και το ιδιο το μωρακι πως τα θελει.αλλα τα θελουν πιο πηχτα αλλα πιο αραια,εξαρταται.η δικια μου τωρα 9,5 μηνων δεν τα θελει πλεον πολτοποιημενα τα θελει κομματακια οπως τα τρωμε κι εμεις;)καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια, να'στε καλά! Θα ξεκινήσουμε με ρυζάλευρο βιολογικό, διαλυμένο στο δικό μου γάλα. Μου είπαν ότι μάλλον δε θα το φάει η μικρή επειδή δε θα έχει μέσα βανίλια. Αν δεν το φάει θα πάμε κατευθείαν στα λαχανικά, δε θα της δώσω ρυζάλευρο με ζάχαρη. Καλά ήμασταν μέχρι τώρα μόνο με το γαλατάκι μας, τώρα αρχίζουν τα δύσκολα νομίζω. Μεγάλο άγχος, αλλά και ανυπομονησία μαζί :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα το πήρε το βιολογικό ρυζάλευρο με νερό. είναι το μόνο που της αρέσει. κι εμείς μπήκαμε στις στερεές πρόσφατα.

 

Καλημέρα!Ποιό βιολογικό ρυζάλευρο τους δώσατε;Γιατί τέλος του μήνα ξεκινάμε κι εμείς και κάνω έρευνα αγοράς!!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...