Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολλησε ο μεταβολισμος;


Irinaki pink

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα, εχω 43 μερουλες που γεννησα

ενα αγορακι ολα πηγαν καλα , ειχα παρει λιγα κιλακια εχασα μερικα και μου

εμειναν 6 κιλα τα οποια , με τ ι π ο τ α δε

χανοντε!!! Με τιποτα , τι μου συμβαινει;

Ειναι θεμα ορμονων; Δε μου εχει συμβει ποτε

με διατροφη κινηση κ πολυ νερο να εχω τετοιο θεμα..

Το εχετε παθει ,;

Σας φιλω ολες ,

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα!Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!!!

Και εμένα εχθές έκλεισε ο μικρός 1 μήνα! Εδώ και 2 εβδομάδες έχω κολλήσει στα 61 κιλά. Γέννησα 70 κιλά, γύρισα σπίτι 65 και ενώ έχανα περίπου μισό κιλό ανά 2 μέρες...κόλλησα παρόλο που θηλάζω!

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν προσέχω τι τρώω, κάνω ατασταλίες επειδή πρόσεχα τα γλυκά όσο ήμουν έγκυος. Αλλά πίνω 4 λίτρα νερό την ημέρα!!!!

Σου είπαν απο πότε μπορούμε να αρχίσουμε να κάνουμε κανά κοιλιακό μπας και η άσκηση βοηθήσει να ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός;

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια πρωτα απ΄ολα να σας ζησουν τα μικρακια.

εγω γεννησα τον Μαρτιο και ημουνα 73 κιλα σχεδον, 10 μερες μετα πηγα 62,5 και τωρα ακομα τοσα ειμαι παρολο που αρχισα να προσεχω. καποια στιγμη πηγα 64 και φρικαρα γιατι με το θηλασμο ανοιξε τρελα η ορεξη. το σωμα μου ομως σιγα σιγα επανερχεται δηλαδη ενω ειμαι οσο ημουνα και τον Απριλιο σε κιλα, εχω μαζεψει σε ποντους.

η συμβουλη μου ειναι η εξης, υπομονη. τα κιλα που εχετε να χασετε ειναι λιγα, επικεντρωθειτε τωρα στο να εδραιωθει ο θηλασμος και μη σας απασχολει το βαρος, μονο προσεξτε μη ξεφυγετε και παρετε και αλλο βαρος κατα τη διαρκεια του θηλασμου πραγμα που μπορει να συμβει. οσο για τη γυμναστικη αν εχετε γεννησει φυσιολογικα ξεκινατε μετα τις σαραντα ημερες αν κανατε καισαρικη καλο ειναι να περασουν τρεις μηνες παντα μετα το πρασινο φως απο τον μαιευτηρα σας που σας ξεγεννησε και ξερει τη περιπτωση σας.

μη στεναχωριεστε που δε χανουμε κιλα οσο θηλαζουμε βρισκομαστε σε ορμονικη ανισορροπια, θελει χρονο το συστημα να επανελθει

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια υπομονή!! κάτι γίνεται τους πρώτους μήνες εγώ πήρα μπρος 3 μήνες αφού γέννησα και από τότε ως τώρα έχω χάσει 6 κιλά συν 7 που έχασα με τη γέννα σύνολο 13, στην εγκυμοσύνη πήρα μόνο 4,5 κιλά πρόσεχα πάρα πάρα πολύ γιατί μια ζωή ήμουν αδύνατη. Πάντος τον πρώτο καιρό είχα σκάσει έλεγα οτι παχαίνω ακόμα και με το νερό θηλάζω και αποκλειστικά ακόμα αλλά τελικά στον 3ο μήνα ξεκίνησε η πολυπόθητη ''κατηφόρα''!! Θα δείτε κι εσείς όλα καλά θα πάνε θέλει το χρόνο του μάλλον ο οργανισμός να συνέλθει

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε, θέλει υπομονή!Εγώ πήρα σύνολο 13 κιλά..Εχασα τα 8 πρώτα στο μαιευτήριο και τα υπόλοιπα δεν έφευγαν με τίποτα, όσο κι αν προσπαθούσα..Τότε μου είχαν πει οτι το σώμα θέλει 9 μήνες να τα πάρει και 9 να τα χάσει!Λοιπόν λειτούργησε!!!Με την ίδια διατροφή που κάνω μια ζωή εννιά μήνες μετά την γέννα ξαφνηκα ήμουν στα κιλά μου!Και τώρα έχω χάσει κι άλλα 2!Θέλει υπομονή και να ακούμε το σώμα μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα 22 κιλά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που τα είχα χάσει σε δυο μήνες και το πρώτο καλοκαίρι που θηλαζα και φουλ ήμουν κορμάρα. Του χρόνου όμως ανέβηκα στα 61-62 και δεν κατέβαινα με τίποτα! Δοκίμασα τα πάντα και γενικά γυμνάζομαι κιόλας. Στο τέλος πριν απο 6 μήνες περίπου πήγα στον ομοιοπαθητικό ξανα γιατι είχα σταματήσει για κάποιο διάστημα και του είπα οτι μάλλον έχει κολλήσει ο μεταβολισμός μου, το αποτέλεσμα έπεσα στα 58,5...αλλά και έμεινα έγκυος αμέσως :)

πάντως οτι άλλο κι αν ειχα κανει δεν έπιανε με τίποτα...αντε να δω τώρα τι νούμερα θα χτυπησω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κι εμένα 6 μήνες μετά, μου εμειναν 6 κιλά από τα 18 που εβαλα συνολικά στην εγκυμοσύνη μου. Πολύ δύσκολα χάνονται και ας προσέχω στη διατροφή μου κι ας θηλάζω. Εχει κολλήσει η ζυγαριά κι έχω αρχίσει να απογοητεύομαι! Ενώ την προηγούμενη φορα 15 κιλά τα είχα χάσει στο τετράμηνο σχεδόν, αυτην την φορά δεν ξέρω τι να κάνω. Για γυμναστική δυστυχώς δεν έχω το κουράγιο. Μακάρι όταν μου ερθει περίοδος και περάσει λίγος καιρός ακόμα να πάρει μπρος ο μεταβολισμός μου! Πολλές οι ομοιοπαθούσες πάντως;).

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά αυτός ο μεταβολισμός παίρνει οποτε θέλει μπροστά..και σε εμενα στην πρωτη εγκυμοσύνη τα 15 κιλά τα έχασα μεσα σε τρεις μήνες και στην δεύτερη τα 17 σε έξι μήνες..τι να πω??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια από τα ιδία κορίτσια!Νομίζω ότι κόλλησε ο μεταβολισμός μου για τα καλά!Είμαστε 35 ημερών, έχω χάσει 13 από τα 20κιλα που πήρα και έχω καμία 10 μέρες που δεν χάνω γραμμάριο!Η αλήθεια είναι ότι δεν προσέχω ιδιαίτερα γιατί όλοι μου λένε να τρώω γιατί θηλάζω.Επηρεάζει η ποσότητά του φαγητού το γαλα?Θέλω να ξεκινήσω καμία δίαιτα σιγά σιγά,πράγμα που δεν έχω κάνει ποτέ στην ζωη μου, αλλά φοβάμαι για τον θηλασμό.Αχ, πως θα χασω αυτά τα κιλακια ? Και θηλάζω αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή και όχι βιασύνη! Οι ορμονικές αλλαγές είναι πολλές και τα κιλά δε μπορούν να φύγουν κατευθείαν. Εγώ τα έχασα όλα (17-18 παρακαλώ), πραγματικά χωρίς καθόλου δίαιτα, αλλά με αργό ρυθμό. Υπομονή και το σώμα επανέρχεται!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωω ναι!!πηρα 16 κιλά και τις 2 πρωτες εβδομαδες ειχα χασει τα 11..μετα κολλησε...μετα ξαναεχασα αλλα 2 αλλα με πολυ ζορι..κ να φανταστειτε εχω περιορισει πολυ τη διατροφη μου για χατηρι της μπεμπας κ του θηλασμου..υπομονη κοριτσια θα τα χασουμε τα κιλα...την λεκανη κ τον θωρακα πως θα ξαναεπαναφερουμε στην θεση τους ειναι το θεμα....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την λεκάνη και τον θώρακά ξαναπεστω!Πάντως δεν μπορώ να κάνω δίαιτα βρε κοριτσια.Δεν μου αρεσουν αυτά τα περιττά κιλά, μα πάνω απ'ολα φοβάμαι για τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Κάτια καλό είναι μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, 40-50 μερες τουλάχιστον να μην κάνεις καμιά δίαιτα. Μετά μπορείς να ξεκινήσεις μια προσεγμένη διατροφή χωρίς υπερβολές. Πάντως υπάρχουν δίαιτες για θηλάζουσες αν το ψάξεις λίγο. Το θέμα είναι ότι μάλλον θέλει χρόνο ο μεταβολισμός για να επανέλθει. Η λεκάνη πότε επανέρχεται οεο??? Τελικά παιζει ρόλο η περίοδος στο να ξεκινήσουν να φεύγουν τα κιλά? ας μας πει κάποια κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...