Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣοΣ. σταματησα γυμναστικη και πηρα κιλα!!!


Recommended Posts

εχω καμια βδομαδα περιπου να γυμναστω και πηρα 3 κιλα. συνολο 5,5κιλα και ειμαι ΜΟΝΟ στο 5ο μηνα!!! ΗΜΟΥΝ 2,5κιλα μονο πανω! και χωρις να αλλαξω διατροφη. εχμ..μονο μια μερα εφαγα του σκασμου αλλα καμια σχεση φανταζομαι. οσες ειστε εγκυες και "μοντελα" τι λετε να φταιει? η γυμναστικη? χθες ειδα μια κοπελα στον 8ο μηνα και ηταν μοντελο και δεν αντεξα τη ρωτησα και λεει οτι γυμναζεται. ρε κοριτσια εκανα μπουτια!!!! σημερα φορεσα ενα φορεμα στενο στο κwλ0 και μπουτια και η περιφερεια ηταν σαν τον ισημερινο. καθομαι σπιτι τωρα. απο αυριο ολα αναλατα τα φαγητα.αντε να δω... ειναι δικαιωμα μας να ειμαστε σεξυ και στην εγκυμοσυνη! εσεις που προσεχετε και με καταλαβαινεται τι λετε? δε ξερω ποιες ειστε,εσεις που εχετε παρει ενα δυο τρια κιλα που διαβαζα σε αλλο ποστ αλλα δε σας θυμαμαι...:rolleyes:. δωστε τα φωτα σας να φωτιστω.. ο αντρας μου λεει δε πειραζει χαλαλι σου,αλλα αν τρωω ετσι με μαθηματικο ρυθμο θα γινω βαρελακι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν καταφέρεις να σταματήσεις λίγο το "ξεκοίλιασμα", αμέσως θα επανέλθεις! Εγώ μέχρι και τον 4ο είχα πάρει σύνολο 3 κιλά και ξαφνικά στο τέλος του 5ου πήρα άλλα 3, σύνολο 6! 'Ενιωθα όμως σε όλο τον 5ο σκασμένη από το φαϊ, καθόλου πείνα. Στον 6ο επειδή θορυβήθηκα και πρόσεχα να μην ξεκοιλιάζομαι, πήρα μόνο 1 κιλό κι ήρθα στα ίσα μου, 6 μηνών 7 κιλά. Δεν πείναγα, και μερικά γλυκά έτρωγα, απλώς φροντιζα να μην σαβουριάζω ό,τι βρω μπροστά μου και να μην βαρυστομαχιάζω όλη την ώρα. Τώρα στον 7ο έχω πάρει άλλο ένα κιλό και έχω βάλει στόχο να μην ξεπεράσω τα 11-12 κιλά συνολικά.

 

Κι εγώ καταλαβαίνω λιιιγο τα μπουτάκια ότι παχυναν και ο άντρας μου, αλλά κανείς άλλος, όλο ότι έχω πάρει μόνο στην κοιλιά μου λένε. Και ψιλοεφαρμοστά φοράω και αισθάνομαι μια χαρά! Α, και καθόλου γυμναστική δεν έχω κάνει, μόνο κάτι ασκήσεις για γλουτούς όποτε το θυμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρεις να σταματήσεις λίγο το "ξεκοίλιασμα", αμέσως θα επανέλθεις! Εγώ μέχρι και τον 4ο είχα πάρει σύνολο 3 κιλά και ξαφνικά στο τέλος του 5ου πήρα άλλα 3, σύνολο 6! 'Ενιωθα όμως σε όλο τον 5ο σκασμένη από το φαϊ, καθόλου πείνα. Στον 6ο επειδή θορυβήθηκα και πρόσεχα να μην ξεκοιλιάζομαι, πήρα μόνο 1 κιλό κι ήρθα στα ίσα μου, 6 μηνών 7 κιλά. Δεν πείναγα, και μερικά γλυκά έτρωγα, απλώς φροντιζα να μην σαβουριάζω ό,τι βρω μπροστά μου και να μην βαρυστομαχιάζω όλη την ώρα. Τώρα στον 7ο έχω πάρει άλλο ένα κιλό και έχω βάλει στόχο να μην ξεπεράσω τα 11-12 κιλά συνολικά.

 

Κι εγώ καταλαβαίνω λιιιγο τα μπουτάκια ότι παχυναν και ο άντρας μου, αλλά κανείς άλλος, όλο ότι έχω πάρει μόνο στην κοιλιά μου λένε. Και ψιλοεφαρμοστά φοράω και αισθάνομαι μια χαρά! Α, και καθόλου γυμναστική δεν έχω κάνει, μόνο κάτι ασκήσεις για γλουτούς όποτε το θυμηθώ.

 

 

ok. μακαρι να ηρεμησει το σωμα μου κ να ξαναμπει σε ρυθμο αν κ δε το βλεπω χωρις gym. περπατημα δηλαδη πιο πολυ που σφιγγει πισινο και μπουτι.

Link to comment
Share on other sites

γιατί σταμάτησες τη γυμναστική? Στο απαγόρευσε ο γιατρός?

Ολα μπορείς να τα κάνεις στην κύηση, εκτός κι αν έχεις άλλες οδηγίες από το γιατρό σου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

γιατί σταμάτησες τη γυμναστική? Στο απαγόρευσε ο γιατρός?

Ολα μπορείς να τα κάνεις στην κύηση, εκτός κι αν έχεις άλλες οδηγίες από το γιατρό σου.

 

οχι δε μου το απαγορεψε. αλλα προς το παρον δε μπορω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι λογικό όταν κόβουμε τη γυμναστική να παίρνουμε κιλά..κ πόσο μάλλον εσύ που είσαι κ έγκυος...μην αγχώνεσαι, κοίτα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου κ τα κιλά θα τα χάσουμε αργότερα!!!απλώς να προσέχεις λίγο με τη διατροφή σου απο τώρα γιατί στο τρίτο τρίμηνο δεν θα καταλαβαίνεις πως μπαίνουν τα κιλα....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ανηκω στην κατηγορια οσων δεν εχουν παρει κιλα. ειμαι 28 εβδομαδα και εχω παρει 3 κιλα. το γυμναστηριο το αφησα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αρχικα γιατι στο α τριμηνο ημουν ενα ζομπι που δεν μπορουσε να παρει τα ποδια του και μετα που ξαναεγινα ανθρωπος ειχα κατι συσπασεις εχω και κατι ινομυωματα... μου λειπει τρελα το γυμναστηριο.

το μονο που μου επιτρεπει ο γιατρος ειναι περπατημα. παρολο που δεν εχω παρει κιλα βλεπω διαφορα στα ποδια μου λογω χαλαρωσης των μυων.

σε ο,τι αφορα το φαγητο νομιζω οτι αν τρως τα παντα με μετρο δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις κιλα. και να παρεκτραπεις μια δυο φορες δεν ειναι ζητημα. αυτο που εχει βοηθησει πολυ ειναι οτι πριν φαω κατι αναρωτιεμαι ποσο θρεπτικο ειναι για το μωρο μου. με αυτη τη λογικη και μονο που βλεπω αναψυκτικο ή ανθυγιεινα πραγματα σκεφτομαι οτι θα περασουν στον οργανισμο του και μαζευομαι κατευθειαν.

για να ειμαι ειλικρινης με εχουν μαζεψει και οι αναγουλες με τις οποιες εχουμε γινει κολλητες.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω!!!

βασικα θελω να μοιραστω και καποια πραγματα που εμαθα αυτες τις μερες.

 

1)ο γιατρος συστηνει περιπου 3χλμ την ημερα στις εγκυους που μπορουν να περπατησουν, γιατι κανει καλο στη καρδια, δε παιρνεις βαρος με το παραμικρο, δεν συσσωρευονται νευρα και δεν εχεις φλεβητη εγκυμοσυνης .

2)αν απο την αρχη της εγκυμοσυνης κανεις καθε μερα μονο 2 χλμ, τοτε μεχρι τον τεταρτο μηνα θα παρεις 2 κιλα.φυσικα με το αυστηρο προγραμμα του γυναικολογου στις τροφες.βγαλτε εντελως απο το διαιτολογιο ΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ (πχ αναψυκτικο), τηρειτε ακριβως τα "ΜΕ ΜΕΤΡΟ" , "ΣΥΧΝΑ" και "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ" προιοντα και κυριως το πιο σημαντικο ΠΙΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!! διωχνει γκαραντι τα ασχετα ενοχλητικα γραμμαρια που τυχον αποκτατε στο ασχετο καποιες μερες ατασθαλιας!!!!

3)δε ξεχναμε ΠΟΤΕ οτι η εγκυμοσυνη δεν αναιρει τη γυναικεια φυση χωρις υπερβολη παντα και με εναλλακτικες λυσεις. πχ. θελεις να δειξεις λιγο σεξι?αντι να φορεσεις κατι πιο στενο ή ψηλοτακουνο, φορα κατι που να δειχνει ποδι ή λιγο προκλητκο στο στηθος. tips:τα φορεματακια ή μπλουζακια που εχουν βαθυ V στο στηθος, με ραντα,στραπλες ή οχι και εχουν δεσιμο με ζωνακι-σχοινακι-κορδελακι επισης κατω απο το στηθος, κανουν τη σιλουετα πολυ πολυ ελκυστικη! ακομα και με τη κοιλιτσα!

4)προσοχη ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ!!! αν δε μπορεις να το αποφυγεις ΤΕΛΕΙΩΣ, εννοειται πως με μετρο παντα.

α.ΔΕ ΒΑΦΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΙΛΗ Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ οπως τα βαφαμε και πριν! το αποτελεσμα θαναι στομα παπιας που δυστυχως βλεπουμε πολυ συχνα στις εγκυμονουσες tv-περσονες.το προσωπο μας αλλαξε,ειμαστε πρησμενες. β.κανουμε ελκυστικο μακιγιαζ τονιζοντας το πιο ευκολως ελκυστικο στοιχειο, "ματια πλανα, σαγηνευτικα".

γ.οχι ρουζ εντονο. αν βαφτεις με ρουζ οπως και πριν και παρεις ενα καθρεφτη και βγεις στο φως της μερας το αποτελεσμα θαναι τα σχολια "καλα σε ημιφως βαφεσαι κ εγινες ετσι πατζαρι?"

5)μαλλια. αν εχουμε τρελα στα μακρια αλλα αρχιζουν να μην ειναι οσο ομορφα ηταν πριν, ΔΕ ΤΑ ΚΟΒΟΥΜΕ μονο και μονο για την εγκυμοσυνη γιατι πολυ απλα δε θα ξαναγινουν τα ιδια σε λιγους μηνες που θαχεις γεννησει!τοτε θα κλαις με μαυρο δακρυ. ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΙΣΜΑ την κορυφη για ογκο και μυτακια γιανα κρυψουμε μαγουλα. αν θελετε ΣΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ βαψιμο μαλλιων προτιματε ανταυγες ή τουφες ψευτικα μαλλια με κλιψακια ενδιαμεσα σαν ανταυγες..

6)καλη εγκυμοσυνη ισον ποιοτικο σεξ. αρκεστειτε στην ποιοτητα και οχι στη ποσοτητα.

7)ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΓΕΝΝΑ ΜΑΣ φυσικα, με πολλη ορεξη και λιγα-κυριως-νευρα!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ανηκω στην κατηγορια οσων δεν εχουν παρει κιλα. ειμαι 28 εβδομαδα και εχω παρει 3 κιλα. το γυμναστηριο το αφησα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αρχικα γιατι στο α τριμηνο ημουν ενα ζομπι που δεν μπορουσε να παρει τα ποδια του και μετα που ξαναεγινα ανθρωπος ειχα κατι συσπασεις εχω και κατι ινομυωματα... μου λειπει τρελα το γυμναστηριο.

το μονο που μου επιτρεπει ο γιατρος ειναι περπατημα. παρολο που δεν εχω παρει κιλα βλεπω διαφορα στα ποδια μου λογω χαλαρωσης των μυων.

σε ο,τι αφορα το φαγητο νομιζω οτι αν τρως τα παντα με μετρο δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις κιλα. και να παρεκτραπεις μια δυο φορες δεν ειναι ζητημα. αυτο που εχει βοηθησει πολυ ειναι οτι πριν φαω κατι αναρωτιεμαι ποσο θρεπτικο ειναι για το μωρο μου. με αυτη τη λογικη και μονο που βλεπω αναψυκτικο ή ανθυγιεινα πραγματα σκεφτομαι οτι θα περασουν στον οργανισμο του και μαζευομαι κατευθειαν.

για να ειμαι ειλικρινης με εχουν μαζεψει και οι αναγουλες με τις οποιες εχουμε γινει κολλητες.

 

πωπω...3 ε? μοντελακι! φτου σου! εσυ κοριτσι μου και 10 παιδια να κανεις παλι λαμπαδα θασαι!ειναι υγειες ομως αυτο? δλδ ολα καλα ε? απο τις αναγουλες ή ειναι το σκαρι σου ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν επαιρνα ευκολα κιλα. πριν την εγκυμοσυνη γυμναζομουνα αρκετες ωρες την εβδομαδα αλλα ετρωγα καθε μερα γλυκο. τωρα μονο περπαταω αλλα οχι καθε μερα και γλυκα τρωω σπανια γιατι η ζαχαρη μου φερνει καουρες και χειροτερευει τις αναγουλες. σε ο,τι αφορα το θεμα υγειας ειμαι 28η εβδομαδα με αιματοκριτη 37 και ο μπεμπης ειναι παντα -συμφωνα με το γιατρο- μεγαλος για την εβδομαδα που βρισκομαι. οπως καταλαβαινεις δε τιθεται θεμα υγειας κανενος μας. αν δεν ειχα τις αναγουλες σιγουρα θα ειχα παρει περισσοτερα αλλα τι να κανουμε το στομαχι μου δε συμπαθει τις ορμονες τις εγκυμοσυνης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι ακόμα στην αρχή της εγκυμοσύνης και ευτυχώς δεν έχω πάρει ούτε μισό κιλό. Προσέχω πάρα πολύ όμως και σε συνδυασμό με τις αναγούλες - ανακατωσούρες - καούρες και όλα τα υπόλοιπα, προς το παρόν είμαι στα ίδια κιλά όπως και πριν μείνω έγκυος. Και επειδή στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει 58 κιλά και κατάφερα να βάλω 28 κιλά (έτρωγα σαν λαίμαργη!!!!!!) το έχω θέσει στόχο να μην ξαναγίνω έτσι, γιατί μετά τον τοκετό δεν ήξερα από που μου είχε έρθει!!!!!!!

Προς το παρόν η μόνη γυμναστική που κάνω είναι το περπάτημα (1-2 χιλιόμετρα υπολογίζω τη μέρα) και ξεκίνησα μπάνια στη θάλασσα (έχω κάνει 4 μέχρι στιγμής). Και βλέπουμε......

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία αυτών που έχουν πάρει λίγα κιλά (21w3d + 3kg), άλλά δεν θα πω ότι είναι εύκολο! Έχω προσπαθήσει πάρα πολύ να καταπολεμήσω την αυξημένη όρεξή μου, ακολουθώ πρόγραμμα με διαιτολόγο από την αρχή της εγκυμοσύνης, όταν ξεφεύγω μια μέρα την επόμενη μέρα πίνω λίτρα νερό και συγκρατούμαι κ.λπ. Το άγχος μου είναι ότι ξεκίνησα με λίγο περισσότερα κιλά από το κανονικό (1.64 ύψος, 67.5 κιλά) και παλεύω να μην περάσω τα 10 κιλά συνολικά, αυτό άλλωστε μου έχει πει και ο γιατρός. Είχα και το θέμα ότι οι αναγούλες του Α' τριμήνου κράτησαν μόνο 2 εβδομάδες, με αποτέλεσμα να μην επηρεάσουν την όρεξή μου! Αυτό πάντως που διαπίστωσα -για τον εαυτό μου τουλάχιστον - είναι ότι στο Α' τρίμηνο, ακόμα και παραπάνω να έτρωγα δεν έπαιρνα κιλά, ένιωθα και η ίδια την προσπάθεια και τις καύσεις που έκανε το σώμα μου για να βοηθήσει τον μπέμπη μου να σχηματισθεί. Αποτέλεσμα είναι ότι σε όλο το Α' τρίμηνο πήρα μόνο μισό κιλό και τα υπόλοιπα τα πήρα στον τέταρτο και στον πέμπτο μέχρι τώρα. Τωρινός στόχος να μπω στο Γ' τρίμηνο με +5 το πολύ και να ελπίζω ότι στους 3 τελευταίους μήνες δεν θα γίνει το μπαμ!!!

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν επαιρνα ευκολα κιλα. πριν την εγκυμοσυνη γυμναζομουνα αρκετες ωρες την εβδομαδα αλλα ετρωγα καθε μερα γλυκο. τωρα μονο περπαταω αλλα οχι καθε μερα και γλυκα τρωω σπανια γιατι η ζαχαρη μου φερνει καουρες και χειροτερευει τις αναγουλες. σε ο,τι αφορα το θεμα υγειας ειμαι 28η εβδομαδα με αιματοκριτη 37 και ο μπεμπης ειναι παντα -συμφωνα με το γιατρο- μεγαλος για την εβδομαδα που βρισκομαι. οπως καταλαβαινεις δε τιθεται θεμα υγειας κανενος μας. αν δεν ειχα τις αναγουλες σιγουρα θα ειχα παρει περισσοτερα αλλα τι να κανουμε το στομαχι μου δε συμπαθει τις ορμονες τις εγκυμοσυνης

 

αφου δε τιθεται θεμα υγειας, φυσικα εισαι απο τις τυχερες, δε το συζηταμε!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω!!!

βασικα θελω να μοιραστω και καποια πραγματα που εμαθα αυτες τις μερες.

 

1)ο γιατρος συστηνει περιπου 3χλμ την ημερα στις εγκυους που μπορουν να περπατησουν, γιατι κανει καλο στη καρδια, δε παιρνεις βαρος με το παραμικρο, δεν συσσωρευονται νευρα και δεν εχεις φλεβητη εγκυμοσυνης .

2)αν απο την αρχη της εγκυμοσυνης κανεις καθε μερα μονο 2 χλμ, τοτε μεχρι τον τεταρτο μηνα θα παρεις 2 κιλα.φυσικα με το αυστηρο προγραμμα του γυναικολογου στις τροφες.βγαλτε εντελως απο το διαιτολογιο ΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ (πχ αναψυκτικο), τηρειτε ακριβως τα "ΜΕ ΜΕΤΡΟ" , "ΣΥΧΝΑ" και "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ" προιοντα και κυριως το πιο σημαντικο ΠΙΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!! διωχνει γκαραντι τα ασχετα ενοχλητικα γραμμαρια που τυχον αποκτατε στο ασχετο καποιες μερες ατασθαλιας!!!!

3)δε ξεχναμε ΠΟΤΕ οτι η εγκυμοσυνη δεν αναιρει τη γυναικεια φυση χωρις υπερβολη παντα και με εναλλακτικες λυσεις. πχ. θελεις να δειξεις λιγο σεξι?αντι να φορεσεις κατι πιο στενο ή ψηλοτακουνο, φορα κατι που να δειχνει ποδι ή λιγο προκλητκο στο στηθος. tips:τα φορεματακια ή μπλουζακια που εχουν βαθυ V στο στηθος, με ραντα,στραπλες ή οχι και εχουν δεσιμο με ζωνακι-σχοινακι-κορδελακι επισης κατω απο το στηθος, κανουν τη σιλουετα πολυ πολυ ελκυστικη! ακομα και με τη κοιλιτσα!

4)προσοχη ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ!!! αν δε μπορεις να το αποφυγεις ΤΕΛΕΙΩΣ, εννοειται πως με μετρο παντα.

α.ΔΕ ΒΑΦΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΙΛΗ Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ οπως τα βαφαμε και πριν! το αποτελεσμα θαναι στομα παπιας που δυστυχως βλεπουμε πολυ συχνα στις εγκυμονουσες tv-περσονες.το προσωπο μας αλλαξε,ειμαστε πρησμενες. β.κανουμε ελκυστικο μακιγιαζ τονιζοντας το πιο ευκολως ελκυστικο στοιχειο, "ματια πλανα, σαγηνευτικα".

γ.οχι ρουζ εντονο. αν βαφτεις με ρουζ οπως και πριν και παρεις ενα καθρεφτη και βγεις στο φως της μερας το αποτελεσμα θαναι τα σχολια "καλα σε ημιφως βαφεσαι κ εγινες ετσι πατζαρι?"

5)μαλλια. αν εχουμε τρελα στα μακρια αλλα αρχιζουν να μην ειναι οσο ομορφα ηταν πριν, ΔΕ ΤΑ ΚΟΒΟΥΜΕ μονο και μονο για την εγκυμοσυνη γιατι πολυ απλα δε θα ξαναγινουν τα ιδια σε λιγους μηνες που θαχεις γεννησει!τοτε θα κλαις με μαυρο δακρυ. ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΙΣΜΑ την κορυφη για ογκο και μυτακια γιανα κρυψουμε μαγουλα. αν θελετε ΣΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ βαψιμο μαλλιων προτιματε ανταυγες ή τουφες ψευτικα μαλλια με κλιψακια ενδιαμεσα σαν ανταυγες..

6)καλη εγκυμοσυνη ισον ποιοτικο σεξ. αρκεστειτε στην ποιοτητα και οχι στη ποσοτητα.

7)ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΓΕΝΝΑ ΜΑΣ φυσικα, με πολλη ορεξη και λιγα-κυριως-νευρα!

 

 

να κανω μια ερωτηση? αυτα ολα απο ποιες πηγες ειναι? γιατρος ? μαια? ιντερνετ?:confused:

σορυ απλα καποια (τα περισσοτερα δεν τα εχω ξανακουσει απο γιατρο ή μαια)

 

  • 2-3 χλμ καθημερινα απο την αρχη για να μη παρουμε κιλα??? :shock:

 

  • καλη εγκυμοσυνη=ποιοτικο σεξ...:shock::cool:

 

  • τα μαλλια στο 90% των γυναικων φτιαχνουν στην εγκυμοσυνη και δεν εξασθενουν λογω ορμονων και οχι το αντιθετο που αναφερεται

 

  • ο γυναικολογος δεν βγαζει προγραμμα διατροφης :arrow:αλλα αν χρειαστει ο ενδοκρινολογος ή ο διατροφολογος;)

 

  • επισης κανεις δεν εγγυαται οτι με το να περπατας και μαλιστα τοσο πολυ -που επιμενω δεν το εχω ξανακουσει- οτι ντε και καλα δεν θα "συσσωρευονται" νευρα και δεν θα κανεις φλεβιτη:shock::confused:
  • τωρα για βαψιμο και ντυσιμο δεν το εχω ψαξει και πολυ προσωπικα το θεωρω πολυ υποκειμενικο αλλα και οκ δεν με προβήματιζει και ιδιαιτερα οποτε δεν με πολυνοιαζουν οι πηγες.

Επεξεργάστηκαν by matilda38
προσθηκη: και οχι το αντιθετο που αναφερεται

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση? αυτα ολα απο ποιες πηγες ειναι? γιατρος ? μαια? ιντερνετ?:confused:

σορυ απλα καποια (τα περισσοτερα δεν τα εχω ξανακουσει απο γιατρο ή μαια)

 

  • 2-3 χλμ καθημερινα απο την αρχη για να μη παρουμε κιλα??? :shock:

 

  • καλη εγκυμοσυνη=ποιοτικο σεξ...:shock::cool:

 

  • τα μαλλια στο 90% των γυναικων φτιαχνουν στην εγκυμοσυνη και δεν εξασθενουν λογω ορμονων και οχι το αντιθετο που αναφερεται

 

  • ο γυναικολογος δεν βγαζει προγραμμα διατροφης :arrow:αλλα αν χρειαστει ο ενδοκρινολογος ή ο διατροφολογος;)

 

  • επισης κανεις δεν εγγυαται οτι με το να περπατας και μαλιστα τοσο πολυ -που επιμενω δεν το εχω ξανακουσει- οτι ντε και καλα δεν θα "συσσωρευονται" νευρα και δεν θα κανεις φλεβιτη:shock::confused:
  • τωρα για βαψιμο και ντυσιμο δεν το εχω ψαξει και πολυ προσωπικα το θεωρω πολυ υποκειμενικο αλλα και οκ δεν με προβήματιζει και ιδιαιτερα οποτε δεν με πολυνοιαζουν οι πηγες.

 

Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι όλα αυτά είναι πολύ γενικευμένα. Προσωπικά, αν περπατούσα 2-3 χλμ κάθε μέρα, θα είχα πρόβλημα με τη μέση μου και μπορεί και να είχα γεννήσει και πριν την ώρα μου. Ένα τέταρτο περπατούσα και μετά είχα συσπάσεις. Για σεξ, ούτε συζήτηση, μας το είχε απαγορεύσει η γιατρός από την αρχή. Παρόλ' αυτά είχα ποιοτική σχέση με τον άντρα μου. Σχετικά με τη διατροφή, έτρωγα ό,τι ήθελα και όσο ήθελα και έβαλα μόνο 10 κιλά, τα οποία δεν μου φαίνονταν κιόλας. Γυμναστική έκανα μέχρι τον 7ο μήνα (γιόγκα) και τα κιλά δεν αυξήθηκαν όταν τη σταμάτησα, που λένε μάλιστα ότι μετά τον 6ο βάζεις τα περισσότερα. Και για τα μαλλιά θα συμφωνήσω, ήταν στο καλύτερό τους στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όπως και το δέρμα επίσης. Κραγιόν έβαζα κανονικά και δεν ήμουν σαν πάπια. Πάντως οι ορμόνες της εγκυμοσύνης μας κάνουν τόσο όμορφες που δεν χρειαζόμαστε παρά ελάχιστο μακιγιάζ.

 

Θα διαφωνήσω ως προς το "σέξυ" που έγραψε η giwta-la πιο πάνω. Δε χρειάζεται να νιώσεις σέξυ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, είναι μια τόσο ιδιαίτερη περίοδος, προορίζεσαι να γίνεις μια γλυκιά μανούλα, αυτό από μόνο του είναι αρκετό. Τι να το κάνεις το βαθύ ντεκολτέ ή το κολητό παντελόνι; Το σώμα σου αλλάζει, αποδέξου το! Εξάλλου κι οι γυναίκες με τα λίγα παραπάνω κιλά μπορούν να είναι και να αισθάνονται εξίσου όμορφες. Όλα στο μυαλό είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο μαια!!! μου φανηκαν ενδιαφεροντα και τα παραθετω. αυτονοητο ειναι πως λογω εμπειριας της μου ειπε στα πεταχτα πεντε δεκα πραγματα και ειπα ας τα γραψω να πουμε γνωμες και να προσθεσετε και δικες σας, αν θυμαστε κατι που σας ειπαν και θελετε να το μοιραστειτε!

 

...οχι οτι μονο αυτα ειναι ικανα να λυσουν προβληματα. δεν ειναι και θεος η κυρια φυσικα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

απο μαια!!! μου φανηκαν ενδιαφεροντα και τα παραθετω. αυτονοητο ειναι πως λογω εμπειριας της μου ειπε στα πεταχτα πεντε δεκα πραγματα και ειπα ας τα γραψω να πουμε γνωμες και να προσθεσετε και δικες σας, αν θυμαστε κατι που σας ειπαν και θελετε να το μοιραστειτε!

 

...οχι οτι μονο αυτα ειναι ικανα να λυσουν προβληματα. δεν ειναι και θεος η κυρια φυσικα :rolleyes:

 

καλα σορυ αλλα αμα μου τυχαινει τετοια μαια (και παλι) τυπου ποιητης φαμφαρας θα την αλλαζα αμεσα! αυτα που σου ειπε απλα δεν υπαρχουν! Θα σου ελεγα παντως να διπλοτσεκαρεις οταν παραθετεις τετοιες αποψεις δημοσια κυριως με το περπατημα και τη διατροφη γιατι μπορουν να επιφερουν σημαντικα προβληματα αν καποια κοπελα θελησει να τις ακολουθησει. Δεν το λεω επιθετικα αλλα συμβουλευτικά και αν θες το κρατας.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

ναι ας ελπισουμε πως ολες ακουμε το ενστικτο, το γιατρο και συζηταμε ο,τι μας αφορα και μας προβληματιζει ελευθερα, χωρις ντροπες για το πώς θα ακουστει, τι θα πουνε κλπ! ολο και κατι θα βγει καλο!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είμαι στα μέσα της 29ης και έχω πάρει 7.5 κιλά, νομίζω πολυ καλά είναι..με διατροφή που κάνω και προ εγκυμοσύνης, απλά εχω προσθέσει 3 μερίδες γαλακτοκομικών ..ξεκίνησα κι εγώ κολύμπι,έκανα την Κυριακ;και χτες, μισή ώρα τη φορά..το περπάτημα εμένα δεν μου πήγαινε ούτε στην πρώτη, εκεί έκανα γιόγκα..όσο για τις συμβουλές είναι η καθεμία πώς νιώθει...προσωπικά θέλω να είμαι περιποιημένη, ανταύγειες, νύχια κλπ..άλλες κοπέλες στην εγκυμοσύνη τα αφήνουν όλα και δεν τις ενοχλεί..όπως της βγαίνει της καθεμιάς δεν υπάρχουν κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικες μου φαινονται οι συμβουλες της μαιας...

Η συμβουλη του γιατρου μου ηταν ''απολαυσε την εγκυμοσυνη σου, δεν εισαι αρρωστη, χαλαρωσε και απολαυσε το''. Τηρησα μονο αυτα που απαγορευονταν (οχι συκωτι, οχι ωμα πχ. οστρακοειδη, μαγιονεζα κτλ.). Κατα τα αλλα ετρωγα τα ιδια με προ εγκυμοσυνης και λιγο παραπανω και πηρα συνολικα 10-11 κιλα που θεωρειται πολυ νορμαλ. Τα 6 τα ειχα παρει μεχρι τον 5ο και αγχωνομουν και εγω οτι θα παρω πολλα κιλα αλλα τελικα δεν πηρα.

Α, και το μαλλι συμφωνω με newbie, στην εγκυμοσυνη δυναμωνει, μετα τη γεννα παρατηρειται τριχοπτωση, και δεν πρηζεται το προσωπο (εγω παντως δεν ειχα πρηστει, μονο προς το τελος ειχαν πρηστει τα ακρα μου).

Ψυχραιμια κοριτσια, δεν ειστε μοντελα, εγκυες ειστε, το παν ειναι να ειστε ηρεμες και ευτυχισμενες για να ειναι ευτυχισμενο και το μπεμπε στην κοιλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

giota μου συγνώμι αλλά μάλλον θα σε απογοητεύσω....

Όσο αναφορά το σώμα τα πάντα είναι πολύ σχετικά.

Όλα εξαρτώνται από τον οργανισμό και από την ελαστικότητα του δέρματος ( για το μετά εννοώ ).;)

Έχω ήδη ένα παιδάκι 6 ετών και πολλές κοπέλες στον κύκλο μου, που έχουν ήδη παιδάκια οπότε έχω πολλά μέτρα σύγκρισης.

Με λίγα λόγια χαρείτε την εγκυμοσύνη σας χωρίς άγχος, διότι ότι είναι να γίνει θα γίνει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

.ξεκίνησα κι εγώ κολύμπι,έκανα την Κυριακ;και χτες, μισή ώρα τη φορά..το περπάτημα εμένα δεν μου πήγαινε ούτε στην πρώτη, εκεί έκανα γιόγκα..όσο για τις συμβουλές είναι η καθεμία πώς νιώθει...προσωπικά θέλω να είμαι περιποιημένη, ανταύγειες, νύχια κλπ..άλλες κοπέλες στην εγκυμοσύνη τα αφήνουν όλα και δεν τις ενοχλεί..όπως της βγαίνει της καθεμιάς δεν υπάρχουν κανόνες.

 

το κολυμπι δεν προκαλει τραβηγματα στη κοιλια? προσωπικα φοβαμαι αν και θελω πολυ να παω λιγο παραλια. νομιζω πως καπου διαβασα πως με μετρο ειναι καλος ο ηλιος για τα κοκκαλα του παιδιου.

 

αληθεια εσυ εισαι αθλητρια ή απλα φαν της κολυμβησης? και κατι αλλο: εχεις καποιο συγκεκριμενο τροπο που κολυμπας τωρα στην εγκυμοσυνη? και το κυριοτερο: πως ειναι να κολυμπας εγκυμονουσα :D ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για σιγουραεμαθα οτι το κολυμπι ειναι πολυ καλη γυμναστικη στην εγκυμοσυνη αρκει να μην γινεται υπερβολη και αναλογα το ποσο fit ειναι η εγκυμονουσα! δλδ οποιαδηπορε ασκηση εστω απλα περπατημα αμα δεν εισαι αυτο που λεμε ατομο για γυμναστικη, ΔΕ πρεπει να το ξεκινησεις στην εγκυμοσυνη. αντιστροφως οποιες ασχολουνταν με τον αθλητισμο εστω και χαλαρα, μπορουν να συνεχισουν να διατηρουν τις συνηθειες τους ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ εστω, γιατι η αποτομη διακοπη προκαλει συνεπειες ασχημες. φλεβητη κυρσσους πονους μεσης κλπ. . δλδ για τους ανθρωπους που γυμναζονται το σωμα τους μπερδευεται αν δεν ειναι πλεον ο εαυτος τους. αυτο το ρωτησα σε γυμναστρια αερομπικ. τι λετε ολες που ασχοληθηκατε με αγαπη για το σωμα σας. κοβεται η σωστη ασκηση τελικα στην εγκυμοσυνη? και αν απο φοβο τη κοψατε και οχι απο αναγκη για λογους υγειας. το σωμα τελικα πως αντεδρασε?

 

εγω προσωπικα στην αρχητης εγκυμοσυνης μου απο φοβο δεν εκανα τπτ και με επιασαν τα διαφορα τρελα. καρδιακοι πονοι, ψυχολογικη καταπτωση, πονοι μεσηςκλπ. λεω δε μπορει να εφαγα τετοια κατρακυλα τωρα που θα πρεπει να χαιρομαι! αλλα αντιθετα ημουν χαλια ψυχικα και αυτο μου μεταδιδοταν και στο σωμα και κατ'επεκταση στο παιδι το συναισθημα. αντιθετα οταν αρχισα να εχω ενα αλλο προγραμμα ειδα το σωμα μου να το ευχαριστιεται. ακομα και τωρα απολαμβανω οσο τιποτα το σωμα μου. ενα λαθος εκανα πριν λιγο καιρο, που σταματησα να περπαταω-γυμναζομαι και επεσε ξανα ο οργανισμος!ακομα και το δερμα μου εχασε τη λαμψη του. μαραζωσε. κλειστηκα σπιτι και ο αερας του τσιμεντου με εφερε ψυχολογικα.

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ! ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΔΩΣΕΙ

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

 

αυτα! :oops: τσαγια για τωρα, τα λεμε...!

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικες μου φαινονται οι συμβουλες της μαιας...

Η συμβουλη του γιατρου μου ηταν ''απολαυσε την εγκυμοσυνη σου, δεν εισαι αρρωστη, χαλαρωσε και απολαυσε το''. Τηρησα μονο αυτα που απαγορευονταν (οχι συκωτι, οχι ωμα πχ. οστρακοειδη, μαγιονεζα κτλ.). Κατα τα αλλα ετρωγα τα ιδια με προ εγκυμοσυνης και λιγο παραπανω και πηρα συνολικα 10-11 κιλα που θεωρειται πολυ νορμαλ. Τα 6 τα ειχα παρει μεχρι τον 5ο και αγχωνομουν και εγω οτι θα παρω πολλα κιλα αλλα τελικα δεν πηρα.

Α, και το μαλλι συμφωνω με newbie, στην εγκυμοσυνη δυναμωνει, μετα τη γεννα παρατηρειται τριχοπτωση, και δεν πρηζεται το προσωπο (εγω παντως δεν ειχα πρηστει, μονο προς το τελος ειχαν πρηστει τα ακρα μου).

Ψυχραιμια κοριτσια, δεν ειστε μοντελα, εγκυες ειστε, το παν ειναι να ειστε ηρεμες και ευτυχισμενες για να ειναι ευτυχισμενο και το μπεμπε στην κοιλιτσα!

Goody , ακριβως τα ίδια και εγώ. Σα να διαβάζω για μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα κοριτσια!!εγω γυμναζομαι απο μικρη ασταματητα. πριν 2 χρονια στη πρωτη μου εγκυμοσυνη συνεχισα να γυμναζομαι κανονικα, λιγο πιο χαλαρα βεβαια, αλλα δυστυχως ειχα μια μικρη αποκολληση στο 2ο μηνα που με αναγκασε να σταματησω τη γυμναστικη, ακομα και το περπατημα μεχρι και τον 9ο μηνα, τοτε περπατουσα απο 4km τη μερα!!Βεβαια με σωστη διατροφη πηρα μολις 9 κιλα. Αφοτου γεννησα απτη δευτερη βδομαδα συνεχισα κανονικα τη γυμναστικη μου, μεχρι και τωρα που ειμαι εγκυος στο δευτερο, διανυω τον 2ο μηνα, εχω ηδη αρχισει να κανω πολυ χαλαρο αερομπικ, γιογκα, κι ασκησεις στο στρωμα, τουλαχιστον 4 φορες την εβδομαδα..ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα, γιατι αγαπω τη γυμναστικη , και σωματικα και ψυχικα το εχω αναγκη..:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...