Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι αλλο να κανουμε????


Recommended Posts

Ειμαστε 13 χρονια παντρεμενοι

εχουμε περασει πολλα

πολλες εξωσωματικες,χειρουργια κ.α

εδω κ 4 χρονια πηραμε την αποφαση να υιοθετησουμε

καναμε αιτηση σε καποιο ιδρυμα μας εγκριναν κ απο τοτε περιμενουμε.....

το τελευταιο διαστημα κοιταμε για υιοθεσια ιδιωτικη

εχουμε παει παντου αλλα ακρη δεν βρισκουμε

ο καιρος περναει κ δεν ξερω τι αλλο να κανουμε

αν εχετε περισσοτερες πληροφοριες θα θελαμε καποια ενημερωση.

Ευχαριστουμε.

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δε ξερω πως λειτουργουν αλλ αμπορειτε να πατε σε περισσοτερα ιδρυματα αντι να περιμενετε μονο απο ενα. σε γιατρους νοσοκομειων πηγατε?εκει μπορει καποια να μη θελει το παιδι της και να ψαχνει οικογενεια για υιοθεσια.

εξωτερικο? συγγενεις να σας βοηθησει? ξερω ατομο που η αδερφη εδωσε στην αδερφη και το μεγαλωσαν μαζι με πολυ αγαπη. βεβαια αυτο θελει και δυναμη.

 

αλλα και παλι δε ξερω,οτι ακουω και εγω γραφω. καλη επιτυχια κοριτσι μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδρυματα εχουν ολα μεγαλη αναμονη οπως επισης κ οι διακρατικες υιοθεσιες

τωρα για γιατρους που λες πρεπει να ξερεις καποιον

δεν πας ετσι κ τους λες θελω να υιοθετησω

παντως σ'ευχαριστω για τις προτασεις σου.

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Κορίτσια κι εμείς το σκεφτόμαστε για υιοθεσία εδώ και καιρό. Πού τους βρίσκουν αυτούς τους δικηγόρους; Πόσα χρήματα στοιχίζει; Το βάζω στο ιντερνετ με keywords και βγάζει κάποιους αλλά φοβάμαι να πάρω έτσι δεν ξέρω ποιος είναι και τι κάνει...

 

Αυτό με τα κρατικά κέντρα είναι απίστευτο για το διάστημα αναμονής ... κι όταν λένε για παιδάκια με πρόβλημα υγείας έχουν δίκιο αλλά δεν έχουν όλα τα ζευγάρια τις αντοχές για κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς συγχαρητήρια για την πολύ σπουδαία απόφαση που πήρατε.Μήπως η λύση της αναδοχής είναι λιγότερο χρονοβόρα και καταφέρετε να πάρετε ένα παιδάκι συντομότερα κοντά σας;

Link to comment
Share on other sites

Η αναδοχή δεν είναι μόνιμη, και δεν το θέλω αυτό. Δένεσαι μ'ενα παιδάκι και μετά φεύγει, δεν θα το αντέξω. Ή τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει. Προτιμώ να περιμένω λίγο και να είναι πιο μόνιμο αν είναι να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Στο site του Μητερα που είχα δει κάποια στιγμή έλεγε πως στην περίπτωση της αναδοχής το παιδί μένει στην ανάδοχη οικογένεια μέχρι την ενηλικίωση του νομίζω. Μπορεί να κάνω λάθος . Κοίταξέ το δεν χάνεις κάτι. Το μόνο σίγουρο είναι οτι η ιδιωτική υιοθεσία είναι πολύ πιο σύντομη και λιγότερο ψυχοφθόρα διαδικασία αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Καλή τύχη σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Οι υιοθεσίες αργούν πολύ επειδή συνήθως οι γονείς βάζουν πολλά "κριτήρια"

για το παιδί..λχ.από τόσο έως τόσο μηνών

χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας

χωρίς κανένα νομικό κώλυμμα..κοκ

Ισως αν χαλάρωνες κάπως τα κριτήρια να γινόταν κάτι γρηγορότερα..

πχ ίσως θα μπορούσες να μην κοιτάς για βρέφος αλλά για νήπιο..

Επίσης, η αναδοχή θα μπορούσε να καταλήξεις σε υιοθεσία εφ΄όσον υπάρχει η επιθυμία από μέρους σας, και υπερπηδηθούν τυχόν νομικά κωλύμματα που συνήθως μπορεί να γίνει ευκολότερα από ότι ακούγεται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχουμε ζητησει βρεφος στην αιτηση μας

οποτε δεν καθυστερουμε γι'αυτο

απλα μας λενε οτι τα παιδια προς υιοθεσια ειναι λιγα

ενω οι αιτησεις παρα πολλες.

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δεν εχουμε ζητησει βρεφος στην αιτηση μας

οποτε δεν καθυστερουμε γι'αυτο

απλα μας λενε οτι τα παιδια προς υιοθεσια ειναι λιγα

ενω οι αιτησεις παρα πολλες.

Κορίτσια ειμαι άσχετη με το θέμα αλλα θυμάμαι τη μαια στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου μας ειπε οτι περισυ υπηρχαν περιπου 30 παρατημένα νεογνα στο νοσοκομειο.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,δεν το λεω δλδ με βεβαιότητα)αλλά αν θελετε κανετε κ μια ερωτηση στα νοσοκομεια.

η γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα βρεφος για υοθεσια γτ σε γνωριζει για γονιο του ( δεν εχει γνωρισει άλλη κατασταση οποτε δενεται απ΄την αρχη με εσας.) Ενα παιδακι που εχει γνωρίσει κ μια άλλη κατάσταση δεν ξερω τη ψυχολογια έχει.Φυσικα αυτο εξαρταται απο την ψυχολογια και τις αντοχες του ζευγαριου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια πελατησα μου με την αδερφη της ειχαν προβλημα (δεν γνωριζω τι και πως) και δεν μπορουσαν να κανουν παιδια. Σταματησαν να ερχονται για αρκετο καιρο και προσφατα ηρθε η η μια με ενα κοριτσακι 2 χρονων (το υοθετισε) και μας ειπε οτι η αδερφη της εκανε εξωσωματικη και τωρα ειναι στον μηνα της και εχει διδυμα!! Ελαμπε το προσωπο της απο ευτυχια!! Χαρηκα πολυ που δεν το εβαλαν κατω και θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο σ'αυτες τις γυναικες!!!!:D

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επιτελους..........ηρθε στο σπιτι του ο γιος μας......

 

ειμαστε ξετρελαμενοι μαζι του κ δεν το πιστευουμε!!!!!!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτελους..........ηρθε στο σπιτι του ο γιος μας......

 

ειμαστε ξετρελαμενοι μαζι του κ δεν το πιστευουμε!!!!!!!!

 

 

Να γινετε οι καλυτεροι γονεις για τον γιοκα σας!!!!!!!!!!!!! Να ειστε ευτυχισμενοι!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...