Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιθανή εγκυμοσύνη και αίμα


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είναι το πρώτο μήνυμα που στέλνω. Είμαι 24 χρονών και έχω ζαχαρώδη διαβήτη τύπου 1. Είμαστε στο δεύτερο μήνα των προσπαθειών. Στις γόνιμες ημέρες κάναμε ελεύθερα έρωτα και περιμένουμε. Κανονικά περιμένω περίοδο σε δύο ημέρες (σταθερό κύκλο 32 ημέρες). Σήμερα είδα αίμα σαν να μου ήρθε περίοδος. Ενώ εδώ και 10 μέρες είναι πρησμένο και με πονάει το στήθος μου, ενώ η θερμοκρασία μου συνήθως τα βράδια ήταν κοντά στο 37 με 37,2, ενώ τα πρωινά 36,8 με 36,9. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά; Υπάρχουν πιθανότητες εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορεί όντωςνα είσαι έγκυος κι εγώ στην τωρινή μου εγκυμοσύνη (2η) είχα 4 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο μία κιλίδα από σκούρο αίμα και μόνο αυτό. Στην αρχή νόμιζα ότι αδιαθέτησα αλλά τελικά ήμουν έγκυος, ίσως να προήλθε από την εμφύτευση του εμβρύου στη μήτρα ίσως και πάλι επειδή το αίμα ήταν αρκετά σκούρο να ήταν συσσωρευμένο αίμα που το απέβαλε ο οργανισμός, τι να πω κάνε υπομονή και εύχομαι να έχεις καθυστέριση τελικά και μια πολύ μεγάλη χοριακή. Συμβουλευτικά κάνε χοριακή και όχι τεστ διότι η χοριακή δείχνει από την πρώτη ημέρα καθ. και το αποτέλεσμα είναι σίγουρο ενώ το τεστ μπορεί να παραπλανήσει.

Link to comment
Share on other sites

κοστίζει περίπου 20 ευρώ, τόσο κοστίζει και το τεστ το οποίο εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έβγαινε αρνητικό με 6 ημέρες καθ. το πρώτο που έκανα και με 8 ημέρες το δεύτερο από το ίδιο πακέτο και τελικά πήγα στην 10η ημέρα καθ. και έκανα χοριακή με εντολή του γυναικολόγου και έμαθα για την εγκυμοσύνη ενώ τώρα στην δεύτερη εγκυμ. δεν πήρα καν τεστ με μισή ημέρα καθυστέρησης έκανα χοριακή και έμαθα αμέσως τα ευχάριστα και με σιγουριά. Το αίμα και σε εμένα (η κοιλίδα που είδα) ήταν σαν περιόδου κανονικά αλλά ήταν μόνο αυτό δεν ξαναείδα μετά κάτι. Περιμένω νέα σου και εύχομαι να είναι ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ! ΚΑΙ ΣΙΜΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΙΜΑ .. ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ.. ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ !!!!!! ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΞΑΝΑ !!!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Μόλις γράφτηκα αλλά σας παρακολουθώ εδώ και 1 μήνα.. Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας. Είμαι 22 χρονών τον Αύγουστο κλείνουμε 1 χρόνο παντρεμένοι με το σύζυγο και αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδάκι! Λοιπόν είχα τελευταία περίοδο στις 7/4 κάναμε προσπάθειες στις 15- 18 και στις γόνιμες μέρες μου (έχω κύκλο 29 ημερών και προσπαθήσαμε στις 19- 20- 21 του μήνα) και μια εβδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο πρήστηκε το στήθος μου πιο πολύ από κάθε άλλη φορά αλλά πραγματικά αυτό που δεν άντεχα ήταν ο πόνος(ένα βράδυ ξυπνούσα συνέχεια για να αλλάξω πλευρό και δεν βολευόμουν), βραδινές κυρίως ναυτίες κούραση δεν ήθελα να μυρίσω τον καφέ(έπινα καθημερινά τουλάχιστον 2). Κ εκεί που λέω εντάξει το πιάσαμε το μωράκι μας παίρνω τεστ εγκυμοσύνης(το clearblue digital)αν και είχα πόνους περιόδου διάβασα εδώ σε εσάς ότι είναι ένα από τα συμπτώματα και παω να το κάνω στις 7/5 (έκλεινα 1 μήνα οπότε είχα περίπου 2 μέρες καθυστέρηση) και βλέπω αίμα.Απογοητεύτηκα.Είπα να δω πως θα είναι και πόσο θα κρατήσει. Μου κράτησε 4 μέρες(οι 2 μέρες με πονάκια χαμηλά) τελικά η ροή ήταν πολύ λίγη σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα και κόπηκε απότομα(χωρίς τα κλασικά τελειώματα). Το στήθος μου συνεχίζει να είναι πρησμένο και να πονάει το ίδιο πολύ. Τέλος έκανα το τεστ σήμερα και βγήκε αρνητικό. Βοηθήστε με!!!!!! είμαι έγκυος και είναι νωρίς ακόμα ή κινδυνεύω για εξωμήτρια κύηση??????

 

συγνώμη για το κατεβατό απλά έγραψα μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.

ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια μπει στον κόπο να το διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εισαι....:( Αυτα που εχεις διαβασει για το αιμα δεν ειναι αιμα σαν αυτο του κυκλου μας αλλα πολυ λιγοτερο και δεν κραταει 4 ημερες... το τεστ σου επισης βγηκε αρνητικο. Το κλιαρ μπλου που εκανες ειναι αρκετα αξιοπιστο. Αν μου ελεγες πρεντικτορ θα σου ελεγα να επαναλαβεις. Αν δεν εισαι σιγουρη η μονη λυση ειναι η β-χοριακη. Μην απογοητευεσαι !!! Ποσο καιρο προσπαθειτε? Δεν εισαι και πολυ καιρο παντρεμενη!

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Μόλις γράφτηκα αλλά σας παρακολουθώ εδώ και 1 μήνα.. Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας. Είμαι 22 χρονών τον Αύγουστο κλείνουμε 1 χρόνο παντρεμένοι με το σύζυγο και αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδάκι! Λοιπόν είχα τελευταία περίοδο στις 7/4 κάναμε προσπάθειες στις 15- 18 και στις γόνιμες μέρες μου (έχω κύκλο 29 ημερών και προσπαθήσαμε στις 19- 20- 21 του μήνα) και μια εβδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο πρήστηκε το στήθος μου πιο πολύ από κάθε άλλη φορά αλλά πραγματικά αυτό που δεν άντεχα ήταν ο πόνος(ένα βράδυ ξυπνούσα συνέχεια για να αλλάξω πλευρό και δεν βολευόμουν), βραδινές κυρίως ναυτίες κούραση δεν ήθελα να μυρίσω τον καφέ(έπινα καθημερινά τουλάχιστον 2). Κ εκεί που λέω εντάξει το πιάσαμε το μωράκι μας παίρνω τεστ εγκυμοσύνης(το clearblue digital)αν και είχα πόνους περιόδου διάβασα εδώ σε εσάς ότι είναι ένα από τα συμπτώματα και παω να το κάνω στις 7/5 (έκλεινα 1 μήνα οπότε είχα περίπου 2 μέρες καθυστέρηση) και βλέπω αίμα.Απογοητεύτηκα.Είπα να δω πως θα είναι και πόσο θα κρατήσει. Μου κράτησε 4 μέρες(οι 2 μέρες με πονάκια χαμηλά) τελικά η ροή ήταν πολύ λίγη σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα και κόπηκε απότομα(χωρίς τα κλασικά τελειώματα). Το στήθος μου συνεχίζει να είναι πρησμένο και να πονάει το ίδιο πολύ. Τέλος έκανα το τεστ σήμερα και βγήκε αρνητικό. Βοηθήστε με!!!!!! είμαι έγκυος και είναι νωρίς ακόμα ή κινδυνεύω για εξωμήτρια κύηση??????

 

συγνώμη για το κατεβατό απλά έγραψα μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.

ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια μπει στον κόπο να το διαβάσει.

κοίτα, αφού είχες αίμα και τα τεστ είναι αρνητικά μάλλον δεν ήσουν ποτέ έγκυος. απλά οι μικροαλλαγές που παρατήρησες μπορεί να είναι από το άγχος σου (που βλέπω να έχεις μπόλικο αφού παρατηρείς συμπτώματα συνεχώς).

καλό είναι να αποβάλλεις το άγχος και να μην ψάχνεσαι για συμπτώματα γιατί θα τρελλαθείς και αφού η περίοδος σου είναι σταθερή να στοχεύεις γύρω από τη 15η μέρα του κύκλου σου (2-3 μέρες πριν και μετά).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες matilda38.. είναι ο 1 μήνας προσπάθειας και όπως όλοι έχουμε άγχος. Θα πάω αύριο το πρωί να κάνω μία εξέταση και θα μιλήσω και με τον γιατρό μου. να χαίρεσαι το παιδάκι σου και ότι επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες matilda38.. είναι ο 1 μήνας προσπάθειας και όπως όλοι έχουμε άγχος. Θα πάω αύριο το πρωί να κάνω μία εξέταση και θα μιλήσω και με τον γιατρό μου. να χαίρεσαι το παιδάκι σου και ότι επιθυμείς.

 

 

καλε αγχωνεσαι κι ολας απο τον πρωτο μηνα!!! μην αρχιζεις ετσι...πιστεψε με... :cool: μετα τον χρονο θα πρεπει μια γυναικα να ψιλοαγχωνεται.. σου ευχομαι συντομα το μωρακι σου στην κοιλιτσα σου!

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

καλε αγχωνεσαι κι ολας απο τον πρωτο μηνα!!! μην αρχιζεις ετσι...πιστεψε με... :cool: μετα τον χρονο θα πρεπει μια γυναικα να ψιλοαγχωνεται.. σου ευχομαι συντομα το μωρακι σου στην κοιλιτσα σου!

 

Θα το αποβάλω όλο αυτό γιατί δεν είναι καλό όντως!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, αφού είχες αίμα και τα τεστ είναι αρνητικά μάλλον δεν ήσουν ποτέ έγκυος. απλά οι μικροαλλαγές που παρατήρησες μπορεί να είναι από το άγχος σου (που βλέπω να έχεις μπόλικο αφού παρατηρείς συμπτώματα συνεχώς).

καλό είναι να αποβάλλεις το άγχος και να μην ψάχνεσαι για συμπτώματα γιατί θα τρελλαθείς και αφού η περίοδος σου είναι σταθερή να στοχεύεις γύρω από τη 15η μέρα του κύκλου σου (2-3 μέρες πριν και μετά).

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αυτό θα κάνω!! ελπίζω σύντομα να έχω ευχάριστα!!! να χαίρεστε τα παιδάκια σου

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αυτό θα κάνω!! ελπίζω σύντομα να έχω ευχάριστα!!! να χαίρεστε τα παιδάκια σου

σε ευχαριστώ πολύ!! α, και μην ανησυχείς από τον 1ο μήνα προσπαθειών. για να ξεαγχωθείς σκέψου ότι έρχεται και καλοκαιράκι και δεν είναι ωραίο να μείνεις τώρα έγκυος. κοίτα να ευχαριστηθείς τις διακοπές σου, να πιεις τις μπυρίτσες σου, να κάνεις τα μπανάκια σου, να πας τις βολτίτσες σου κι από Σεπτέμβρη, έχει ο Θεός... (εννοείται φουλ σεξ το καλοκαίρι)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ!! α, και μην ανησυχείς από τον 1ο μήνα προσπαθειών. για να ξεαγχωθείς σκέψου ότι έρχεται και καλοκαιράκι και δεν είναι ωραίο να μείνεις τώρα έγκυος. κοίτα να ευχαριστηθείς τις διακοπές σου, να πιεις τις μπυρίτσες σου, να κάνεις τα μπανάκια σου, να πας τις βολτίτσες σου κι από Σεπτέμβρη, έχει ο Θεός... (εννοείται φουλ σεξ το καλοκαίρι)

 

Θα χαλαρώσω... και ότι είναι να γίνει ας γίνει!!!! μάλλον αυτό που λες βλέπω να κάνω!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά βρε κορίτσια, η περίοδός μου κράτησε μόνο δύο μέρες, ενώ πάντα μου κρατάει 6 με 7 μέρες. Δεν μου έχει ξανά τύχει αυτό. Βέβαια είχα κανονική ροή αίματος αλλά κράτησε πολύ λίγο και μου ήρθε και δύο μέρες νωρίτερα. Η θερμοκρασία μου που τη μέτρησα πριν από λίγο είναι 36,4. Χαμηλή. Τι να πω; Θα κάνω λίγο υπομονή ακόμα και θα κάνω ένα τεστ. Μακάρι να βγει θετικό!

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορεί να είναι κάποια κύστη ? παλιότερα είχα κύστη και ο γιατρός μου είχε πει ότι 8α ξανά έχω μάλλον στο μέλλον .. αν έχω κύστη μπορώ να μείνω έγκυος ???: -?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Μόλις γράφτηκα αλλά σας παρακολουθώ εδώ και 1 μήνα.. Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας. Είμαι 22 χρονών τον Αύγουστο κλείνουμε 1 χρόνο παντρεμένοι με το σύζυγο και αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδάκι! Λοιπόν είχα τελευταία περίοδο στις 7/4 κάναμε προσπάθειες στις 15- 18 και στις γόνιμες μέρες μου (έχω κύκλο 29 ημερών και προσπαθήσαμε στις 19- 20- 21 του μήνα) και μια εβδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο πρήστηκε το στήθος μου πιο πολύ από κάθε άλλη φορά αλλά πραγματικά αυτό που δεν άντεχα ήταν ο πόνος(ένα βράδυ ξυπνούσα συνέχεια για να αλλάξω πλευρό και δεν βολευόμουν), βραδινές κυρίως ναυτίες κούραση δεν ήθελα να μυρίσω τον καφέ(έπινα καθημερινά τουλάχιστον 2). Κ εκεί που λέω εντάξει το πιάσαμε το μωράκι μας παίρνω τεστ εγκυμοσύνης(το clearblue digital)αν και είχα πόνους περιόδου διάβασα εδώ σε εσάς ότι είναι ένα από τα συμπτώματα και παω να το κάνω στις 7/5 (έκλεινα 1 μήνα οπότε είχα περίπου 2 μέρες καθυστέρηση) και βλέπω αίμα.Απογοητεύτηκα.Είπα να δω πως θα είναι και πόσο θα κρατήσει. Μου κράτησε 4 μέρες(οι 2 μέρες με πονάκια χαμηλά) τελικά η ροή ήταν πολύ λίγη σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα και κόπηκε απότομα(χωρίς τα κλασικά τελειώματα). Το στήθος μου συνεχίζει να είναι πρησμένο και να πονάει το ίδιο πολύ. Τέλος έκανα το τεστ σήμερα και βγήκε αρνητικό. Βοηθήστε με!!!!!! είμαι έγκυος και είναι νωρίς ακόμα ή κινδυνεύω για εξωμήτρια κύηση??????

 

συγνώμη για το κατεβατό απλά έγραψα μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.

ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια μπει στον κόπο να το διαβάσει.

 

Καλησπέρα....

Μάλλον δεν είσαι.... Πρέπει να σου πω ότι και εγώ τη 1η μέρα καθυστερησης είδα αίμα πολύ λίγο ενώ ταυτόχρονα είχα κάνει το ιδιο τεστ και βγήκε θετικό!! γενικά τα τεστ αυτά είναι αρκετα αξιοπιστα όταν πραγματοποιούνται μετά τη 1η μέρα καθυστέρησης... αυτό που έχω να προτείνω σε όλες όσες θέλετε να γίνετε μαμάδες είναι να χαλαρώσετε και να μη το σκέφτεστε!!!! Αν ζείτε με την αναμονή πότε θα πλησιάσει η μέρα που θα έχετε κκαθυστέρηση ώστε να κάνετε ένα τεστ να δειτε αν είστε έγκυος δεν έρχεται!!! Έτσι έκανα και εγώ και όταν χαλάρωσα και είπα όποτε θέλει ο Θεός ας το στειλει ήρθε αμέσως!!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
κοίτα, αφού είχες αίμα και τα τεστ είναι αρνητικά μάλλον δεν ήσουν ποτέ έγκυος. απλά οι μικροαλλαγές που παρατήρησες μπορεί να είναι από το άγχος σου (που βλέπω να έχεις μπόλικο αφού παρατηρείς συμπτώματα συνεχώς).

καλό είναι να αποβάλλεις το άγχος και να μην ψάχνεσαι για συμπτώματα γιατί θα τρελλαθείς και αφού η περίοδος σου είναι σταθερή να στοχεύεις γύρω από τη 15η μέρα του κύκλου σου (2-3 μέρες πριν και μετά).

 

 

 

sofia kalispera mipws esu mporeis na me voithiseis se katii !!!!????????????? poli epeigon:?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα θέλω να μου πείτε την γνώμη σας μου ήρθε περίοδος 6με8μερες μετά της γόνιμες μέρες δηλαδή 9μερες νωρίτερα δεν ήταν μεγάλη ροή όπως έχω πάντα και μου κράτησε 4μερες και όχι 5με τον άντρα μου προσπαθούμε για μωράκι υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να μου πείτε την γνώμη σας μου ήρθε περίοδος 6με8μερες μετά της γόνιμες μέρες δηλαδή 9μερες νωρίτερα δεν ήταν μεγάλη ροή όπως έχω πάντα και μου κράτησε 4μερες και όχι 5με τον άντρα μου προσπαθούμε για μωράκι υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να μου πείτε την γνώμη σας μου ήρθε περίοδος 6με8μερες μετά της γόνιμες μέρες δηλαδή 9μερες νωρίτερα δεν ήταν μεγάλη ροή όπως έχω πάντα και μου κράτησε 4μερες και όχι 5με τον άντρα μου προσπαθούμε για μωράκι υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος

 

Γεια σου, Βασιλική. Το είχα πάθει κι εγώ μια φορά, αλλά δεν ήμουν έγκυος. Συνήθως λένε ότι αν το αίμα είναι κόκκινο κανονικό και όχι καφέ ή ροζ, δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης. Επειδή όμως πολλά παράδοξα συμβαίνουν γύρω μας, αν έχεις αμφιβολία κάνε κανένα τεστάκι ή χοριακή μετά από καμιά 10αριά μέρες.

Σου εύχομαι να είσαι έγκυος!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα... Μόλις γράφτηκα στην σελίδα.. και δεν ξέρω καθόλου πως λειτουργεί. Με συγχωρείτε αν δεν ειναι του θέματος το πρόβλημα μου, μα δεν ήξερα που να ξεκινήσω να γράφω.. Πρίν δυο μέρες μου τελείωσε η περίοδο μου. Είχα αίμα αλλά ούτε πολύ ούτε λίγο. Να σημειωθεί ότι εχω σταθερό κύκλο 31 ημερών. Τώρα εχω ζαλάδες, ανακατεύομαι και εχω εξαψεις, υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος ακόμα και με μικρή περίοδο που το αίμα κράτησε 2 ημέρες;;; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Μόλις γράφτηκα στην σελίδα.. και δεν ξέρω καθόλου πως λειτουργεί. Με συγχωρείτε αν δεν ειναι του θέματος το πρόβλημα μου, μα δεν ήξερα που να ξεκινήσω να γράφω.. Πρίν δυο μέρες μου τελείωσε η περίοδο μου. Είχα αίμα αλλά ούτε πολύ ούτε λίγο. Να σημειωθεί ότι εχω σταθερό κύκλο 31 ημερών. Τώρα εχω ζαλάδες, ανακατεύομαι και εχω εξαψεις, υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος ακόμα και με μικρή περίοδο που το αίμα κράτησε 2 ημέρες;;; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

 

Καλημέρα, Peronaki. Όλα μπορεί να συμβούν, τι να σου πω. Γιατί δεν κάνεις ένα τεστ; Θα δείξει στη φάση που είσαι τώρα.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...