Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός και 48ωρη απουσία


Recommended Posts

Γεια σας,

δε γράφω πολύ συχνά, σας διαβάζω όμως πολύ και έχω βοηθηθεί σε πολλά θέματα, όπως για παράδειγμα ότι θηλάζω ακόμη την 2,5 χρονών κόρη μου. Σας ευχαριστώ πολύ γι' αυτό.

Με το θηλασμό όλα πήγαν και πηγαίνουν μια χαρά και δεν σκέφτομαι να σταματήσω σύντομα. Θα ήθελα όμως μες στον Απρίλιο να λείψω για επαγγελματικούς λόγους για 2 μέρες και αναρωτιέμαι τι θα γίνει με το γάλα μου. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ θήλαστρο και μια φορά που δοκίμασα με μιας φίλης μου δεν έβγαινε τίποτε (τότε ήταν 14 μηνών η μικρή μου). Δε θα ήθελα επ' ουδενί να οδηγήσω το παιδί σε βίαιο αποθηλασμό, ούτε να βρει άδειο το στήθος όταν γυρίσω και να στενοχωρεθεί. Αν αρχίσω αντλήσεις με το θήλαστρο υπάρχει πιθανότητα να καταφέρω να βγάζω τόσο όσο για να κρατήσω την παραγωγή για τις 2 μέρες που θα λείπω;

Αν δεν τα καταφέρω με το θήλαστρο και κοπεί το γάλα μου όσο θα λείπω, υπάρχει περίπτωση να επανέλθει αν ενθαρρύνω το παιδί να θηλάζει κι ας μην έχει γάλα προκειμένου να κατέβει; κι αν ναι πόσο καιρό θα πάρει αυτό;

Θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια πάνω σ' αυτά τα ερωτήματα αν ξέρουν κάποιες,

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το στηθος θέλει λίγο "χρόνο" να προσαρμοστεί στο κάθε θηλαστρο. Σκέψου το σαν μια παράσταση που θέλει πρόβες πριν την πρεμιέρα. Καλύτερα να ξεκινησεις τις πρόβες σιγ σιγα ;)

Οι 2 μέρες ειναι μικρο διάστημα για να κοπεί το γάλα. Βέβαια αυτο εξαρτάται απο το πόσες φορές θηλαζει το 24 ωρο κτλ.

Δοκίμασε αν θέλεις με το θηλαστρο κι αν δεν το καταφέρεις ξσναγραψε και θα σε βοηθήσουν οι μαμάδες με ανάλογη εμπειρια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο ζήτημα. Τον Ιούλιο θα χρειαστεί να λείψω για 1εβδομάδα σε επαγγελματικό ταξίδι, η μικρή θα είναι 23μηνών τότε. Τι θα μπορούσα να κάνω για να μην κόψω το θηλασμό; Πιστεύω ότι αντλώντας με το χέρι θα κρατήσω την παραγωγή, γιατί ακόμα και τώρα μου είναι εύκολο να βγάζω με το χέρι. Επίσης θεωρώ ότι η μικρή θα βολευτεί με πρόβειο γάλα, γιατί ήδη δείχνει ενδιαφέρον και πίνει που και που κανένα ποτήρι απ'τον αδερφό της. Πιο πολύ με προβληματίζει το αν θα ξαναδεχτεί το στήθος μετά από 7ημερη απουσία. Να σημειώσω επίσης ότι τώρα θηλάζει 2-3 φορές τη μέρα, σίγουρα πρωί - βράδυ και ίσως μεσημέρι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...