Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξοδος λεχόνας


ΝΙΚΟΣΧΡΙΣΤΙΝΑ

Recommended Posts

καλημερα. θα ηθελα να ρωτησω κατι που με προβληματιζει πολυ εδω και μερες :-( η γυναικα μου ειναι εγγυος στο δευτερο σπορακι μας και γενναει αρχες Ιουλιου. Εγω αρχες Ιουλιου πρεπει να ανεβω Θεσσαλλονικη να παρω το πτυχιο μου (επιτελουςς!!!:P) και η γυναικα μου που με στηριξε πολυ μεσα απο αντιξοοτητες να τα καταφερω να το παρω ανυπομονει να με δει να ορκιζομαι. σκεφτηκαμε λοιπον αν γεννησει καμια βδομαδα πιο νωρις να αφησουμε 1 μονο μερα το μικρο μωρο με την πεθερα μου και να ανεβουμε αυθημερον με αεροπλανο να ορκιστω και να κατεβουμε οι τρεις μας μαμα μπαμπας και μεγαλο σπορακι. μας ακουσε λοιπον να το υζηταμε η γιαγια μου και η μανα μου και πεταχτηκαν ορθιες και φωναζαν οτι ειναι εγκλημα και θα αρρωστησει η γυναικα μου αν βγει εξω τοσο νωρις και και και. ωστοσο στο πρωτο μωρακι που καναμε ταξιδεψαμε πολυ νωρις με αεροπλανο γιατι επρεπε να κατεβουμε και η γυναικαμ και το τοτε 20 ημερων μωρο και ηταν και οι δυο οκ. ξερετε αν ειναι μυθος αυτα περι λεχωνων η ισχυουν; :? απλα το θελει παρα πολυ να ρθει και εγω νιωθω οτι αν δεν ειναι μαζι μου θα χασω ολο τον ενθουσιασμο μου για την μερα (καλα, οχι ολο, αλλα αρκετο ;))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα !η γνωμη μου ειναι αφου το θελει και η γυναικα σου να πατε!εγω κρατησα το 40ημερο και κοντεψα να τρελλαθω,ε δεν ειπαμε να το κανει και σχοινι κορδονι αλλα για μια μερα δεν τρεχει και τιποτα,μην τρελενεστε:Pμε το καλο

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. θα ηθελα να ρωτησω κατι που με προβληματιζει πολυ εδω και μερες :-( η γυναικα μου ειναι εγγυος στο δευτερο σπορακι μας και γενναει αρχες Ιουλιου. Εγω αρχες Ιουλιου πρεπει να ανεβω Θεσσαλλονικη να παρω το πτυχιο μου (επιτελουςς!!!:P) και η γυναικα μου που με στηριξε πολυ μεσα απο αντιξοοτητες να τα καταφερω να το παρω ανυπομονει να με δει να ορκιζομαι. σκεφτηκαμε λοιπον αν γεννησει καμια βδομαδα πιο νωρις να αφησουμε 1 μονο μερα το μικρο μωρο με την πεθερα μου και να ανεβουμε αυθημερον με αεροπλανο να ορκιστω και να κατεβουμε οι τρεις μας μαμα μπαμπας και μεγαλο σπορακι. μας ακουσε λοιπον να το υζηταμε η γιαγια μου και η μανα μου και πεταχτηκαν ορθιες και φωναζαν οτι ειναι εγκλημα και θα αρρωστησει η γυναικα μου αν βγει εξω τοσο νωρις και και και. ωστοσο στο πρωτο μωρακι που καναμε ταξιδεψαμε πολυ νωρις με αεροπλανο γιατι επρεπε να κατεβουμε και η γυναικαμ και το τοτε 20 ημερων μωρο και ηταν και οι δυο οκ. ξερετε αν ειναι μυθος αυτα περι λεχωνων η ισχυουν; :? απλα το θελει παρα πολυ να ρθει και εγω νιωθω οτι αν δεν ειναι μαζι μου θα χασω ολο τον ενθουσιασμο μου για την μερα (καλα, οχι ολο, αλλα αρκετο ;))

 

Αν νιώθει καλά η ίδια, έχει αναρρώσει από τη γέννα, φυσικά και μπορεί να σε συνοδεύσει. Όλα τα άλλα που λέγονται για τις 40 μέρες είναι προκαταλήψεις.

Εγώ τρεις μέρες μετά τη γέννα, βγήκα και ψώνισα στο s/m.:wink: Τι να έκανα ; Να μέναμε νηστικοί το σαρανταήμερο; :rolleyes:Μια χαρά ήμουν και τίποτα δεν μου έτυχε. :-D

Με το καλό να δεχθείτε και το δεύτερο σποράκι σας.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

αντεεεε να πανε ολα καλα!!ευχαριστω για τις ευχες!!! παντως και απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη μας και απο αλλες πχ της νυφης μου βγηκαν εξω πολυ νωρις και ολα οκ. απλα η μανα μου επιμενει οτι λογω αεροπλανου θα χει θεμα αλλα και παλι...δεν το νομιζω. μακαριιιι να μπορεσει να ρθει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν γυναίκες που γεννάνε σε άλλη πόλη απ αυτή που κατοικούν, επομένως 5 μέρες απ τον τοκετό μπαίνουν στο αεροπλάνο μαζί με το νεογέννητο και επιστρέφουν στο σπίτι τους. Δηλαδή να μη πάνε σπίτι τους? Μια συμβουλή θα σου δώσω... Μην ακούς τις γιαγιάδες και τις μανάδες... Με το καλό και το μωρό και το πτυχίο

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και εμενα λογικο μου φανηκε. αλλα εχουν την απαντηση. λενε οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη ναι μεν ταξιδεψαμε με αεροπλανο αλλα ηταν για να ρθουμε σπιτι μας ενω τωρα που να την τρεχεις σε ορκομωσιες κτλ που θα χει καπνους κοσμο κτλ κτλ. παντως και γω δεν νομιζω τωρα για μια μερα και με αεροπλανο (πτηση 45 λεπτα σκαρτα) να χει θεμα. απλα με φοβισε η γιαγια μου που μου ειπε οτι θα παθει μολυνση η κατι και ανατριχιασαα. η γυναικα μου βεβαια επιμενει οτι ολα αυτα ειναι βλακειες και οτι εφοσον παει καλα η γεννα και νιωθει καλα δεν τιθεται κανενα θεμα. αλλα μανα και γιαγια εχουν ξεκινησει εκστρατεια να με πεισουν και βρισκομαι στην μεση και στενοχωριεμαι αλλα ολα θα πανε καλα και θα παμε παρεα ειμαι σιγουρος :wink:

υ.γ δεν ειναι κατι αλλο απλα με φορτιζουν με ατακες τυπου "ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ!!!" και νιωθω τυψεις...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δε το νομιζω! Τοσες γυναικες γενανε απο επαρχια στην αθηνα και μετα πρεπει να επιστρεψουν ατη πολη τους!!! Τι κανουν περιμενουν 40 μερες στο δρομο; Φυσικα και ταξιδευουν!!!! Δεν εχω ακουσει ποτε να χει παθει καμια τιποτα! Απλα λενε πως ειναι ο οργανισμοσ αδυναμος και πιο επιρρεπης σε ιωσεις κλπ! Αλλα ιουλιο μηνα ποσες ιωσεις να κυκλοφορουν;

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αν μπορείς να αποφύγει τις περιττές μετακινήσεις κανείς να μη τις κάνει τις πρώτες μέρες. Το τί είναι σημαντικό για εσάς εσείς θα το καθορίσετε, όχι οι γιαγιάδες...

Εχουν δίκιο οι κοπέλες, εγώ που μένω σε νησί δηλαδή θα πρέπει να περιμένω να σαραντήσω και να μη ταξιδέψω γιανα γυρίσω σπίτι μου ή και να δουλέψω για να μη πάθω κάτι? Αν νιώθω το σώμα μου να με υποστηρίζει όλα θα τα κάνω.

Δεν είπε κανείς να πάρεις τη λεχώνα να είναι χάλια και να τη σέρνεις σε ταξίδια, εξαρτάται κι εκείνη πως θα νιώθει.

Αν το μωρό κάνει να μείνει μόνο του μια μέρα (θα θηλάζει? Θα του δώσουν μπιμπερό, πως το σκέφτεστε?) και το θέλει και εκείνη και μπορεί γιατί να μη το κάνετε?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αν μπορείς να αποφύγει τις περιττές μετακινήσεις κανείς να μη τις κάνει τις πρώτες μέρες. Το τί είναι σημαντικό για εσάς εσείς θα το καθορίσετε, όχι οι γιαγιάδες...

Εχουν δίκιο οι κοπέλες, εγώ που μένω σε νησί δηλαδή θα πρέπει να περιμένω να σαραντήσω και να μη ταξιδέψω γιανα γυρίσω σπίτι μου ή και να δουλέψω για να μη πάθω κάτι? Αν νιώθω το σώμα μου να με υποστηρίζει όλα θα τα κάνω.

Δεν είπε κανείς να πάρεις τη λεχώνα να είναι χάλια και να τη σέρνεις σε ταξίδια, εξαρτάται κι εκείνη πως θα νιώθει.

Αν το μωρό κάνει να μείνει μόνο του μια μέρα (θα θηλάζει? Θα του δώσουν μπιμπερό, πως το σκέφτεστε?) και το θέλει και εκείνη και μπορεί γιατί να μη το κάνετε?

 

το μωρο θα θηλαζει φανταζομαι. οπως και το πρωτο ομως θηλαζε απο το στηθος και τραβαγε γαλα οταν λειπαμε να τρωει το μωρο με το θηλαστρο η συζυγος. ναι θελει πολυυ να ερθει. αυτη ηταν που ξεκινησε το θεμα αφου ειπε "ο κοσμος να χαλασει ργω θελω να ρθω!!!" εγω το συζητουσα το οχι. αυτη με τιποτα. οποτε μενει ουσιαστικα να δουμε πως θα παει το πραγμα μεχρι τοτε, ευχαριστω :P

Link to comment
Share on other sites

το μωρο θα θηλαζει φανταζομαι. οπως και το πρωτο ομως θηλαζε απο το στηθος και τραβαγε γαλα οταν λειπαμε να τρωει το μωρο με το θηλαστρο η συζυγος. ναι θελει πολυυ να ερθει. αυτη ηταν που ξεκινησε το θεμα αφου ειπε "ο κοσμος να χαλασει ργω θελω να ρθω!!!" εγω το συζητουσα το οχι. αυτη με τιποτα. οποτε μενει ουσιαστικα να δουμε πως θα παει το πραγμα μεχρι τοτε, ευχαριστω :P
όντως βλέποντας και κάνοντας να το πάτε, είναι το καλύτερο!

Κάνει ο άνθρωπος σχέδια και ο Θεός γελά...

Να ρωτήσω όμως, επειδή κι γω θέλω να θηλάσω, αντλούσε τόσο νωρίς γάλα και στο προηγούμενο παιδί σας η σύντροφος σου? (αν θες να πείς λεπτομέρειες εγώ θα σε διαβάσω με χαρά :-D)

Γιατί έχω διαβάσει ότι δεν κάνει να δίνουμε μπιμπερό τις πρώτες μέρες αν θέλουμε να θηλάσουμε αποτελεσματικά...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας εύχομαι με το καλό και το δεύτερο. Να αρρωστήσει η λεχόνα πρώτη φορά το ακούω........... εάν η ίδια αισθάνεται καλά, και της το επιτρέψει ο γιατρός της να πάτε φυσικά. Απλά νομίζω ότι είναι κάτι που δεν μπορείς να το κανονίσεις απο τώρα, άσε που μπορει και οι γιαγιάδες να μην θέλουν να κρατήσουν τον νεογέννητο, λόγω ευθύνης και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

όντως βλέποντας και κάνοντας να το πάτε, είναι το καλύτερο!

Κάνει ο άνθρωπος σχέδια και ο Θεός γελά...

Να ρωτήσω όμως, επειδή κι γω θέλω να θηλάσω, αντλούσε τόσο νωρίς γάλα και στο προηγούμενο παιδί σας η σύντροφος σου? (αν θες να πείς λεπτομέρειες εγώ θα σε διαβάσω με χαρά :-D)

Γιατί έχω διαβάσει ότι δεν κάνει να δίνουμε μπιμπερό τις πρώτες μέρες αν θέλουμε να θηλάσουμε αποτελεσματικά...

 

κοιτα απο οτι θυμαμαι το εβαζε στο στηθος το μωρο αλλα επειδη ειχε στην αρχη μεχρι να παρει το "κολλαί" πολλα προβληματα αντλουσε γαλα και του το διναμε με μπιμερο. ουσιαστικα να καταλαβεις ειχαμε κανονικο θηλασμο απλα κουραζοταν τις πρωτες μερες επειδη μι δεν ξερε πως να το κρατησει πως πως πως δεν ηξερα και εγω να την βοηθησω και ψαχνομασταν παρεα οποτε καναμε εναλλαξ θηλασμος και μπιμπερο (ημουν και εγω φανταρος και ελειπα) . αλλα μετα δεν ειχαμε προβλημα ο μικρος συνεχισε μετα με στηθος κ α ν ο ν ι κ ο τ α τ α. τι δραμα και αυτο. δεν την αφηναν στο νοσοκομειο να θηλαζει για να μην της φερνουν το μωρο στο δωματιο και της εκαναν πολεμο νευρων "εχεις μικρο στηθος δεν μπορεις" "το παιδι θα παθει ασιτια" κτλ. αλλα δεν το βαλε κατω νυχτες ατελειωτες και μερες θηλαζε. στηθος μπιμπερο κ.ο.κ και τελικα εμαθε και θηλαζε 7 μηνες συνεχομενα.:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω και δεν πιστεψα ποτε σε τετοιες προκαταληψεις , ουτε εμεινα μεσα ουτε προκειτε . Ουτε το μωρο κρατησα μεσα , στη θεση σας θα επερνα και το μωρακι μαζι μου , αφου θα θηλαζει κιολας τι καλυτερο . Παιδια μην ακουτε κανενα τι λεει , μην ακουτε τις προληψεις , εφοσον η γυναικα αισθανεται καλα , και καλα θα αισθανεται ο φυσιολογικος τοκετος δεν ειναι τιποτα σπουδαιο και ο παιδιατρος σας δωσει το οκ να βγαλετε το μωρακι ε3ω μην μασατε πουθενα .Και τα 2 παιδια μου τα εβγαλα απο 9 ημερων τον μεγαλο και 5 ημερων τη μικρη ε3ω και σε χιονια και με κρυα και μια χαρα ητανε , και μια χαρα ειναι . Μην φοβασται τιποτα και καντε αυτο που εσεις θελετε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν αισθάνεταιεκείνη καλά να έρθει να σεκαμαρώσει όπως καμάρωσα πριν χρόνια και εγώ τον αντρούλη μου:D!Να χαίρεστε τα μικρά σας και συγχαρητήρια για το πτυχίο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα το παιδακι μου μεσα Ιουνιου.

Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να βγαινω απο την πρωτη μερα!!!!

Η πεθερα μου η οποια ειναι γυναικα παλαιων αρχων στραβωσε λιγακι (κραταει τα παντα) αλλα της ειπαν οτι επειδη ημουν υποψηφια για καταθλιψη μετα τον τοκετο, να μην με ζοριζουν και αν εχω αναγκη να βγω και δεν εχω και ανθρωπο, να παρω το μωρο στο καροτσι!!! Ειχα γεννησει και με καισαρικη!!!!

Μην ακους προκαταληψεις. Εαν αισθανεται καλα η γυναικα σου και με την συμφωνη γνωμη του γυναικολογου σας, να πατε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πιστευω και δεν πιστεψα ποτε σε τετοιες προκαταληψεις , ουτε εμεινα μεσα ουτε προκειτε . Ουτε το μωρο κρατησα μεσα , στη θεση σας θα επερνα και το μωρακι μαζι μου , αφου θα θηλαζει κιολας τι καλυτερο . Παιδια μην ακουτε κανενα τι λεει , μην ακουτε τις προληψεις , εφοσον η γυναικα αισθανεται καλα , και καλα θα αισθανεται ο φυσιολογικος τοκετος δεν ειναι τιποτα σπουδαιο και ο παιδιατρος σας δωσει το οκ να βγαλετε το μωρακι ε3ω μην μασατε πουθενα .Και τα 2 παιδια μου τα εβγαλα απο 9 ημερων τον μεγαλο και 5 ημερων τη μικρη ε3ω και σε χιονια και με κρυα και μια χαρα ητανε , και μια χαρα ειναι . Μην φοβασται τιποτα και καντε αυτο που εσεις θελετε .

 

Συμφωνω κι εγω με την viki, και εγω δεν περιοριστηκα σε καμια απο τις 4 γεννες μου και ας ηταν οι τρεις καισαρικες. Μαλιστα τον δευτερο μου που τον γεννησα το 2008 , τον εβγαλα εξω λιγων ημερων και θυμαμαι ηταν τοτε που ειχε χιονισει πολυ ακομα και εδω στην Αθηνα !!!Επειτα ειμαι μονη μου δηλ.δεν υπαρχουν γονεις - πεθερικα και επρεπε να κανω αρκετα πραγματα εκτος σπιτιου μιας και ο αντρας μου δουλευε ολη μερα...παντως δεν προεκυψε κανενα προβλημα ουτε σε μενα ουτε στα μωρα. Ολα εξαρτωνται μονο απο το πως θα ειναι η γυναικα σου και το μικρουλι σας...γιατι και εποχιακα να το δεις το καλοκαιρι ενδεικνυται γιατι δεν πολυκυκλοφορουν ιωσεις...σου ευχομαι με το καλο να ερθει το νινι σας και συγχαρητηρια για το πτυχιο σου!!!:)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΒΓΕΙ !

γεννησα...και η κορη μου εμεινε στην μοναδα...οσο αντεξαν τα οικονομικα μας καθως και επιτρεποτα εμεινα και εγω στο μαιαευτηριο....μετα πηγαινοερχομουν να την θηλαζω...ξεκινουσα απο το πρωι να παω στο νοσοκομειο ..οσο σηκωνε η τσεπη μου επαιρνα ταξι...μετα μμμ...και εφευγα απο εκει το βραδυ...μετα το τελευταιο τον θηλασμο...

εμπαινα να θηλασω 1/2 ωρα καθε 3ωρο...το διαστημα που δεν θηλαζα εριφερομουν στο καφε, στον περιβαλλο χωρο, για φαγητο...

ημουν λεχωνα...ηδατροφη μου...λιγο καλυτερη απο τζανκ φουντ

οταν πηραμε το παιδι σπιτι μεχρι να 40ντησει πηγαιναμε για συχνες εξετασεις....οποτε παλι εξω...

μια χαρα ειμαστε ολοι...

τωρα στο 2ο...αν ολα πανε καλα ...θα κρατησω το 40ημερο...αλλα ενοειται θα βγω να φτιαξω τα χαρτια για την δουλεια...γιατι βλεπω να μην περνω μισθο,..η να κανω κατι που θα ευχαριστει εμενα....

Link to comment
Share on other sites

στις 8 μερες διαβαζει ο παπας μια ευχη και μετα στις 20 μερες και τελος στις 40!αφου θελει να βγει πριν τις 20 μερες περνει την ευχη τηλεφωνικα μετα απο την ευχη μπορει να βγαινει και ειναι λιγοτερο επιρρεπης στις αρρωστιες!ετσι εχω ακουσει εγω!

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην ,αν η κοπελα νιωθει καλα και της το επιτρεψει και ο γιατρος,θα στενοχωρηθει παρα πολυ αν δε σε συνοδευσει λογω των προκαταληψεων,οποτε αυτο θα ειναι πολυ χειροτερο!Οτι ο οργανισμος μας μπορει να ειναι πιο ευαλωτος σε ιωσεις,αυτο ισως να ειναι σωστο,αλλα σε μια μερα δε νομιζω να παθει και τιποτα...να σε δει να ορκιζεσαι θα παει,οχι να κανει ορειβασια.Και γω βγηκα να παω για ψωνια και για να κοψω και τα ραμματα,ειχα λαλησει μεσα!Το ψυχολογικο κομματι ειναι πολυ σημαντικο για τη λεχωνα,ο,τι νιωθει,ας κανει.Μη δινετε σημασια στις προκαταληψεις των μαμαδογιαγιαδων και των παπαδων,γιατι θα τρελαθειτε.Ειστε ζευγαρι και γονεις και εσεις θα αποφασισετε.Τωρα αν δεν ειναι διατεθημενοι να σας κρατησουν το παιδι ειναι αλλη ιστορια,εκει δεν μπορεις να υποχρεωσεις κανεναν,ευχομαι να βρειτε λυση.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.....

να σας πω για μενα .ειχα και εγω αυτο το κολλημα.αν γεννησω να βγω μετα απο σαραντα μερες.αλλα ο μικρος μου δεν ειχε τις ιδιες βλεψεις.την δευτερη μερα που γεννηθηκε του ειχε πεσει το ζαχαρο του και μου το κρατησαν στην παρακολουθηση,μετα του ανεβηκε και ο ικτερος και εμεινε στο νοσοκομειο επιπλεον 6 μερες.πηγαινα καθε μερα ανα δυορο για να τον θηλασω και επεστρεφα το βραδυ στις 23.οταν βγηκε πια δεν εβλεπα κανενα λογο να το παιξω λεχωνα.ο γιατρος που ειχε δει οτι ειμαι σε ασχημη ψυχολογια μου ειπε βγες βολτα μην καθεσαι μεσα και στεναχωριεσαι.το προβλημα ειναι οτι δεν πρεπει να κολλησει το μικρο κανενα μικροβιο.επιπλεον λενε οτι δεν πρεπει να ταραχτει η λεχωνα και της κοπει το γαλα.το οποιο ειναι και αυτο μαλακια.περασα 11 μερες μαρτυριο και τις τελευτεες 3 μερες καθε μερα ηταν να τον παρουμε σπιτι και καθε φορα γυρναγαμε με αδεια καλαθουνα πολυ κλαμα γιατι μας ελεγαν μια το μακρυ τους και μια το κοντο τους.

ασχετο βεβαια οτι εγω δεν υπηρχε καμια περιπτωση να τον αφησω σε κανεναν και για κανανε λογο .

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πραγματικά αυτό το θέμα με τα σαράντα είναι διφορούμενο. Σίγουρα για κάποιο λόγο θα υπάρχει, όχι μόνο εκκλησιαστικώς αλλά και ιατρικώς (προφανώς για τα μικρόβια - λόχεια κλπ). Εγώ γέννησα το Μάιο και ακόμα δεν έχω σαραντήσει. Έφερα τον παπά στις 8 μέρες και θα πάω στην εκκλησία στις 40 να μας διαβάσουν. Ο παιδίατρος μας είπε να βγαίνουμε βολτίτσες και σίγουρα θα βγούμε 1-2 φορές την εβδομάδα με το καροτσάκι μας. Η αλήθεια βέβαια είναι οτι όταν το μωρό είναι πολύ μικρό, δεν έχεις και πολύ χρόνο ούτε όρεξη για βόλτα απο την ταλαιπωρία και τη νύστα. Αλλά η γνώμη μου είναι οτι καλό είναι να βγεις και λίγο έξω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μάνα μου, που κάθε φορά έρχεται σπίτι και όλο λιβανίζει και επειδή έχει μάθει οτι έχω βγει έξω πριν τα σαράντα με το μωρό μου λέει : "μη σου πω τι άκουσα για κάποιες που βγήκαν έξω το βράδυ πριν σαραντήσουν, θα σου σηκωθεί η τρίχα!". Και εγώ της απαντάω: "δεν θέλω να ξέρω". Δεν μπορώ να καταλάβω αν όλο αυτό έχει κάποιο νόημα ή στηρίζεται στο φόβο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αυτο που γινεται με το σαραντισμα δε γινεται πουθενα αλλου εκτος απο την Ελλαδα (τουλαχιστον απ'οσο ξερω) Ο λογος ειναι οτι τα παλια χρονια οι γυναικες με το που γεννουσαν επεστρεφαν στα χωραφια για δουλειες και επαιρναν και το μωρο μαζι. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα πολλες γυναικες να πεθαινουν απο αιμορραγιες και αλλα οπως επισης πεθαιναν και πολλα μωρα. Οι γιατροι εξηγουσαν οτι δεν πρεπει να πηγαινουν τοσο γρηγορα για δουλεια (που ηταν και πολυ βαριες δουλειες) αλλα οι αντρες που ηταν οι αφεντες αποφασιζαν και θεωρουσαν οτι δεν παθαινουν τιποτα... Ετσι η επιστημη σκεφτηκε κατι... Οτι οι ανθρωποι τοτε δε χαμπαριαζαν απο γιατρους και αποφασισαν να εκμετελλευτουν το ρολο της εκκλησιας μιας και οι ελληνες πιστευαν βαθια τοτε. Ετσι, ο παππας ελεγε οτι για θρησκευτικους λογους το μωρο δεν πρεπει να βγει απο το σπιτι, ουτε στο μπαλκονι κλπ κλπ. Ετσι διορθωθηκε η κατασταση!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ι Αγορομαμι μια χαρα τα λεει , ετσι ακριβως ειναι τα πραματα . Ουτε απο καμια μολυνση κυνδινευει η νεα μητερα , ουτε απο κανα κακο ματι , για Ονομα του Θεου δηλαδη . Και στα 3 μου παιδια ουτε εγω εμεινα μεσα ,ουτε κανενα απο τα παιδια μου για πανω , μολις βγαιναμε αποτο μαιευτηριο βγαιναμε και εξω κανονικοτατα. Ευχη πηρα στις 40 μερες αλλα πιο πολυ για να κανω το χατηρι στον αντρα μου οπου ηθελε πολυ και επειδη τον αγαπαω πολυ δεν ηθελα να του αρνηθω .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δε τον εβγαλα παρολο που γεννηθηκε καλοκαιρι για το λογο οτι εκεινη την περιοδο κυκλοφορουσε ιωση γαστρεντεριτιδας βαρβατη στην περιοχη μας και μας προτεινε η παιδιατρος να αποφυγουμε τις βολτες γιατι ολοι θα ηθελαν να πλησιαζουν το μωρο και "φτου σου" κλπ κλπ, ειμαστε και μικρη πολη οπου ολοι μας ξερουν και ετσι για να αποφυγω να γινω κακια και να τους διωχνω τον καναμε καμια βολτα γυρω απο το σπιτι οπου δεν εχουμε γειτονες πολλους! Στο σαραντισμα πηραμε κι εμεις ευχουλα, ηταν πολυ συγκινητικα!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγω δεν την εβγαλα λογω ζεστης, γεννηθηκε ιουλιο και μονο καλο δεν θα της εκανε τισ ωρεσ ηταν που ξυπνια, κλιματιστικο και μεσα και μια χαρα τα καταφεραμε, δεν ψυχοπλακωθηκαμε δα κιολασ. Μολις σαραντησε ηταν πλεον σεπτεμβριος, τοτε την πηγαινα καθημερινα βολτα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...