Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες μετά τον τοκετό


newbiee

Recommended Posts

Κορίτσια μπορεί κάποια να με βοηθήσει?

Έχω πολλές ραγάδες σε κοιλιά και στα πόδια(κοντά στο μπικίνι) και είναι έντονες κόκκινες.

Υπάρχει κάποια κρέμα να βοηθήσει? (ξέρω δεν εξαφανίζονται,αλλά κάπως να μην φαίνονται)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω μεχρι να γεννησω δεν εκανα καμια ραγαδα(απο την εγκυμοσυνη). μολις γεννησα γεμησα στο εσωτερικο τον μηρων......(φαντασου οτι εκανα και καισαρικη....)δεν ξερω αν φευγουν, παντος δυσκολα θα τις αντιμετωπησεις.....δυστυχως ειναι ατιμες πολυ......εχει να κανει με την ελαστικοτητα του δερματος και οχι τοσο με τις κρεμες που βαζουμε:(

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εκανα αλλα λιγες οποτε δεν μπηκα στη σκεψη να κανω κατι (για την ωρα ασχολουμαι με τα κιλα) μια φιλη παντως μου ειπε οτι χρησιμοποιουσε την simulcium κ οτι εκανε δουλεια. δουλευει καλυτερα εννοειται αν χρησιμοποιηθει προληπτικα αλλα ακομη κ μετα οσο ειναι ακομη κοκκινες, αν ασπρισουν νομιζω οτι σου μενουν

FU2np2.png
Link to comment
Share on other sites

στην διάρκεια του τοκετού είχα κάνει στην κοιλιά(δυστυχώς δεν πολυχρησιμοποίησα την κρέμα προληπτικά)αλλά μετά τον τοκετό έκανα και στα πόδια(μηρούς κοντά στο μπικινί)...

piccolo είσαι σίγουρη για την φίλη σου οτι της έκανε δουλειά η silicium? και ποιανής εταιρείας είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπερνα της BABE αλλά μόλις γέννησα δεν την χρησιμοποίηση πολύ γιατι δεν προλάβαινα ούτε μπάνιο να κάνω...... τελικά όταν ξεφούσκωσα μετά απο 30 περίπου και ψιλομάζεψα είδα 4-5 ραγάδες στην κοιλιά κάτω απο τον αφαλό. Δεν ξέρω εάν είχαν γίνει απο πριν γιατί απλά δεν μπορούσα να δω το κάτω μέρος της κοιλιάς μου. Αρχικά έπαθα ανακοπή !!!!!!!!!!!!! μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα καταστεναχωρήθηκα...: ( μετά είδα τον μπέμπη μου και είπα χαλάλι !!!! Θα έχω πάντα κάτι να τον θυμάμαι. Βέβαια μετά τους 3 μήνες που κάπως ξεκουράστηκα βάζω ότι κρέμα βρω. Και απλή ενυδατική σε μεγάλες ποσότητες καλό είναι να βάζεις για να ενυδατώνεται η περιοχή και να μην εξαπλωθουν...........άντε και πλησιάζει και καλοκάιρι με βλε΄πω να κάνω μπάνιο με στολή δύτη !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαλια χαλια χαλι......στην 1 εγκυμοσυνη ειχα παρει 16 κιλα και εκανα ραγαδες στα ποδια οταν τα εχασα τα κιλα εκανα και γυμναστικη αρκετη νσφιξαν τα ποδια και δεν φαινοντουσαν τοσο αλλα οι κρεμες δεν κανουν και πολλα...εχω δωσει 20ευρα.............αχχχχχχχχχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

και εγώ όταν βλέπω τον μικρό ξεχνάω ραγάδες και τα πάντα,αλλά μόλις πάω στο μπάνιο με βλέπω και τρελλαίνομαι!!!! πώς θα βγω έτσι? (το καλοκαίρι)....

στην διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα της frezyderm prevenstria(κάπως έτσι) αλλά την άρχισα όταν ήδη είχα κάνει αρκετές στην κοιλιά και μου έκανε καλό γιατί δεν χειροτέρεψαν.Τώρα θέλω κάτι να μην μείνουν έτσι κόκκινες(να μην φαίνονται όπως είπα) και αν γίνεται να χαθούν(που δεν γίνεται)...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είχα κάνει πολλές έντονες κόκκινες ραγάδες και το θέαμα ήταν πραγματικά αντιαισθητικό. Εδώ και 3 μήνες χρησιμοποιώ μια κρέμα για τις ραγάδες της Biotherm, Biovergetures, το χρώμα τους έχει εξασθενήσει αλλά δεν ξέρω αν είναι από την κρέμα ( που είχε και 39 ευρώ) ή από μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

στην διάρκεια του τοκετού είχα κάνει στην κοιλιά(δυστυχώς δεν πολυχρησιμοποίησα την κρέμα προληπτικά)αλλά μετά τον τοκετό έκανα και στα πόδια(μηρούς κοντά στο μπικινί)...

piccolo είσαι σίγουρη για την φίλη σου οτι της έκανε δουλειά η silicium? και ποιανής εταιρείας είναι?

 

Η φιλη μου ειναι πολυ ευχαριστημενη. Ειναι simulcium g3. Στα φαρμακεια την πουλανε. Γενικα στο internet που ειχα ψαξει την προτεινουν. Αν θες δοκιμασε την. Απο την αλλη εξαρταται σιγουρα κ απο το δερμα. Εγω στην εγκυμοσυνη εβαζα μια της mustela κ εκανα 3-4 ραγαδες σε σημειο που δεν την απλωνα. Αλλη φιλη που την χρησιμοποιησε εκανε ραγαδες. Τι να πω? παντως ρωτα κ στο φαρμακειο να δεις τι θα σου πουν

FU2np2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

στο μαιευτηριο δεν εβαλα αλλα μετα στο σπιτι εβαλα την reconstria της frezyderm ειχα λιγες κοκκινες ραγαδες στην κοιλια οι οποιες εχουν σβησει, κανεις δεν τις βλεπει ουτε εγω δεν ξεχωριζω που ειναι, ακομα την βαζω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 3 η εγκυμοσύνη (η πρώτη ήταν αποβολή στον 6ο μήνα) κ δεν έκανα καμία ραγάδα. Στην 2η εγκυμοσύνη μάλιστα πήρα γύρω στα 23 κιλά!!!!!! Βέβαια κάθε βράδυ έκανα μπάνιο κ έβαζα την frezyderm prevenstria σε αρκετή ποσότητα. Έχει κάνει θαύματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή την έβαζα κι εγώ και μέτα πήρα την reconstria

 

 

ναι παιδια η reconstria κανει δουλεια!! μιλάω εκ πείρας.. αλάλι τα χρήματα... ειδεικά εγώ που γέμισα παντού βλέπω αποτελέσματα!!! Θαυματουργή η εταιρία h frezyderm.. Είχα πάρει και αυτη για τις θηλές γιατι ο μικρός μου είχε κάνει μεγάλη ζημιά... Ότι εχω παρει απο αυτη την εταιρια πήγαν χαλάλι τα χρηματα... ειμαι πολύ ευχαριστιμηενη

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαζα την reconstria κατα την εγκυμοσυνη στο τελος εκει στον 8ο με 9ο μπας και φυγουν αλλα διαφορα δεν ειδα καθολου μεχρι σημερα μην σας πω και χειροτερα:(:(.......τωρα πηρα την σιλουλσιουμ για να δουμε...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κι γω αυτή πήρα τζο μου αλλά δεν τη βάζω, γενικά δε μπορώ τις κρέμες. Και σαν έγγυος δεν έβαζα. Στην κοιλιά έχω άπειρες χαμηλά μόνο ευτυχώς (δε φαίνονται πχ με μαγιό. Αξίζει να τη βάλω αυτή? Κάνει δουλειά?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω βρε διμμακι και εγω τωρα την πηρα θα δοκιμασω....παρειγγειλα απο το ιντερνετ απο μια φαρμακοποιο ενα λαδακι και χαπακια ομοιοπαθητικα.....το φτιαχνει αυτη το λαδακι εκανε μια γνωστη μου που ηταν γεμαααααααατη ραγαδες και δεν εχει τιποτα:shock::shock:

 

Το παρειγγειλα να μου το στειλει λεει κοριτσια θα δω πως και τι και αν ειναι θα σας πω αυτη η γνωστη λεει θα παθεις πλακα αιιι να δουμε...και δεν ειναι ακριβα πολυ.....17 ευρω το λαδακι και 21 τα χαπια θεραπεια για ενα μηνα πανω κατω οσο και η κρεμα...θα δω αν κανει δουλεια και θα σας πω

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει το Bio Oil (βρείτε το στο Google) που λένε οτι είναι αποτελεσματικό. Θα έλεγα να δοκιμάσεις κάποια αναπλαστική που είναι για τραύματα, ίσως να σε βοηθήσει. Μία που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Kelosoft αλλά αρχικά είναι για την εξάλειψη των χειλοειδών μετά από τομή.

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια η reconstria κανει δουλεια!! μιλάω εκ πείρας.. αλάλι τα χρήματα... ειδεικά εγώ που γέμισα παντού βλέπω αποτελέσματα!!! Θαυματουργή η εταιρία h frezyderm.. Είχα πάρει και αυτη για τις θηλές γιατι ο μικρός μου είχε κάνει μεγάλη ζημιά... Ότι εχω παρει απο αυτη την εταιρια πήγαν χαλάλι τα χρηματα... ειμαι πολύ ευχαριστιμηενη

 

 

εγώ έχω την prevenstria της frezyderm που είναι για πρόληψη, η reconstria μάλλον είναι για καταπολέμηση των ραγάδων ε? Αν και πιο πολύ βάζω αμυγδαλέλαιο...

Επίσης έχω πάρει και αυτή που είναι για προετοιμασία των θηλών πάλι της frezyderm αλλά δεν ξέρω πρέπει να πλύνεις το στήθος σου πριν θηλάσει το μωρό? Και πόσο συχνά τη βάζατε?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει το Bio Oil (βρείτε το στο Google) που λένε οτι είναι αποτελεσματικό. Θα έλεγα να δοκιμάσεις κάποια αναπλαστική που είναι για τραύματα, ίσως να σε βοηθήσει. Μία που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Kelosoft αλλά αρχικά είναι για την εξάλειψη των χειλοειδών μετά από τομή.

α μπράβο θυμόμουν ότι έχουν μια για τραύματα αλλά δεν θυμόμουν όνομα! Θα την πάρω! 1 & 1 για μένα που έκανα και καισαρική! Σε ευχαριστώ αν και δε το είπες για μένα :D

 

τζο δεν το ξανασκέφτεσαι με το θηλασμό μήπως να μη πάρεις χάπια για τις ραγάδες :confused:

Εδώ και οι αλοιφές πάνε στο γάλα, πόσο μάλλον το χαπάκι...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

α μπράβο θυμόμουν ότι έχουν μια για τραύματα αλλά δεν θυμόμουν όνομα! Θα την πάρω! 1 & 1 για μένα που έκανα και καισαρική! Σε ευχαριστώ αν και δε το είπες για μένα :D

 

τζο δεν το ξανασκέφτεσαι με το θηλασμό μήπως να μη πάρεις χάπια για τις ραγάδες :confused:

Εδώ και οι αλοιφές πάνε στο γάλα, πόσο μάλλον το χαπάκι...

 

ειναι ομοιοπαθητικα ρε ντιμμι διαβασα πως κανουν για τον θηλασμο....τα παρειγγειλα κ θα δω.....ειμαι καπως επιφυλακτικη μιλησα κ με συμβ θηλασμου κ μ ειπε πως δεν εχω προβλημα....:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω βρε αγάπη ό,τι νομίζεις, κάνω την κακιά σόρρυ αλλά άμα δεν είναι και πολύ σημαντικό γιατί να χαπακωθείς παιδί μ? Δεν ξέρω τί είναι τα ομοιοπαθητικά, για μένα το χάπι είναι χάπι...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα οτι έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια και για την strivectinSD (http://www.strivectin.com/sd.html/) αλλά είναι κάπως -εώς πολύ- ακριβή. Δεν την έχω δοκιμάσει οφείλω να πω. Νομίζω οτι την είχα δει στην Ελλάδα αλλά ίσως τη βρείτε πιο φθηνά εδώ: http://gren.strawberrynet.com/product-search/?searchLineId=&searchField=StrivectinSD+. Είναι εγγυημένο site και δε χρεώνει μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...