Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατι να δωσω ρυζαλευρο στον 5ο μηνα?


Recommended Posts

Καλημερα.θα ηθελα τη βοηθεια σας.Το μωρακι μου ειναι 5 μηνων και 1 εβδομαδα,θηλαζει αποκλειστικα και μετα απο προτροπη του παιδιατρου αρχισαμε το ρυζαλευρο και το φρουτο εδω και μια εβδομαδα.Επειδη θηλαζει αποκλειστικα δεν ηθελα να ξεκινησω τροφες πριν τον εκτο,ομως το μωρακι δειχνει ετοιμο πραγματικα.Παρακολουθει τι τρωμε,κουναει και το στοματακι του σαν να τρωει οταν καποιος τρωει μπροστα του.Στην αρχη πιστευα οπως ειπε ο γιατρος οτι θα τρωει 1-2 κουταλακια και θα σταματαει,ετσι σκεφτηκα οτι απλα θα δοκιμαζει και δεν θα κανει γευμα.Το μωρακι ομως απο την πρωτη μερα εφαγε σχεδον ολο το φρουτο το πρωι,ρευτηκε και μετα απο μιση ωριτσα θηλασε.Το ιδιο και με το ρυζαλευρο το απογευμα!Εγω δεν θελω να δινω ρυζαλευρο γιατι θελω να τρωει αληθινες φυσικες τροφες.Ακομα ομως κι αν την θηλασω και της το δωσω μετα το τρωει σχεδον ολο!Μηπως τελικα το χρειζεται?Τι της προσφερει εκτος απο ζαχαρη?Μπορω να το αντικαταστησω με κατι αλλο?Μηπως της στερησω κατι?Σκεφτομουν να κοψω το απογευματινο και να δινω μονο φρουτο το πρωι και οταν κλεισει τον εκτο να ξεκινησω λαχανικα.Το μωρο μου ομως οταν τρωμε κατι σε μπολακι ενθουσιαζεται οταν μας βλεπει γιατι νομιζει οτι θα το ταισουμε κατι!!Αφου νιωθουμε και τυψεις να φαμε μπροστα της μηπως ζηλεψει!!Χτες ετρωγα γιαουρτι και οταν με κοιταξε ξανικα φωναξε και δακρυσε!!Μηπως παραειναι ετοιμο για στερεες και της το στερω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμένα το δικό μου ακριβώς έτσι έκανε. Και εγω ακριβως τους ίδιους προβληματισμούς είχα. Και τελικά του τοδίνω το ρυζάλευρο και κάνεισαν τρελό για αυτό. Τι να σου πω σωστό λάθος δεν ξέρω. Οποιον όμως ρώτησα μου έλεγε να του το δώσω και ρώτησα όποιον ήξερα και δεν ήξερα με μωρό. Δεν νομίζω να μην το χρειάζεται άλλωστε για να το τρώνε σχεδόν όλα τα παιδάκια κάποιος λόγος θα υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Εγω του εδινα βιολογικο ρυζαλευρο της Frezylac που εναι χωρις αχαρη και χωρις γαλα και το τσακιζε.Τωρα πλεον του εχω σταματησει ολων των ειδων τις κρεμες.Τους πρωτους μηνες ομως του το εδινα.

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο σκεφτομαι ρε κοριτσια.οτι ολα τα μωρακια το τρωνε για καποιον λογο θα το δινουν.Πηρα της frezylac με γαλα και βανιλια.Ποιο ειναι αυτο χωρις ζαχαρη?Και ολα αυτα που εχει εκει μεσα ειναι καλα για μωρο και πρωτη τροφη?Και παλι αν δεν ητανε θα το τρωγαν τοσα μωρα τοσα χρονια τωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω του εδινα βιολογικο ρυζαλευρο της Frezylac που εναι χωρις αχαρη και χωρις γαλα και το τσακιζε.Τωρα πλεον του εχω σταματησει ολων των ειδων τις κρεμες.Τους πρωτους μηνες ομως του το εδινα.

και εγω αυτο του εδινα και αυτο θα δωσω στο 2ο μεχρι τον 7-8μηνα εδινα

Link to comment
Share on other sites

Ρυζάλευρο δίνουμε επειδή είναι το πιο εύπεπτο δημητριακό, επειδή μπορούμε να το αναμείξουμε με γάλα σε όποια δοσολογία θέλουμε ώστε να γίνει από πολύ νερουλό ως πάρα πολύ πηχτό και επίσης επειδή έχει ωραία γεύση, η οποία είναι πιο προσιτή στο μωρό από τη γεύση π.χ. του μήλου ή της μπανάνας. Όσο και να θες να δώσεις "μόνο φυσικές τροφές" κάποια στιγμή θα δώσεις δημητριακά, κρέας κ.λπ. Δεν γίνεται να μεγαλώσεις το παιδί μόνο με ωμά φρούτα και λαχανικά!!! Επίσης τα φρούτα και τα λαχανικά δεν έχουν τη θερμιδική απόδοση που χρειάζεται ένα μωρό, είναι τροφές λάιτ. Τις δίνουμε περισσότερο για να συνηθίζει το μωρό τις γεύσεις, και όχι γιατί προσφέρουν θερμίδες. Το ρυζάλευρο έχει τις απαραίτητες θερμίδες και είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο και βιταμίνες, που μπορεί να λείπουν από κάποια μωρά.

 

Δεν χρειάζεται να δώσεις ρυζάλευρο με ζάχαρη (κρέμα βανίλια). Μπορείς να δώσεις άνθος ορύζης που έχει μόνο ελάχιστη γλυκόζη - και είναι ιδιαιτέρως άνοστο, αλλά στα μωρά αρέσει :-D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η παιδίατρός μου μου είχε πει όχι ρυζάλευρο, όχι φαρίν λακτέ. Έδωσα πρώτα φρούτα, μετά λαχανικά, κοτόπουλο κλπ, αλλά ποτέ κρέμα. Κατά την παιδίατρό μου, εφόσον το μωρό δεν είναι ελιποβαρές, δεν του χρειάζονται οι κρέμες. Συνέχισα να τους δίνω γάλα για απογευματινό μέχρι που ξεκίνησαν τα γιαουρτάκια. Και να φανταστείς εγώ δεν είμαι και καμια πολύ τυπική. ΓΙα παράδειγμα, όταν ήταν περίπου 10 μηνών τους έδωσα κι αυτά τα παιδικά τα μπισκοτάκια τα Nutricia, λίγο μετά τους έδωσα και μπισκοτάκι μιράντα. Δεν ήμουν δηλαδή καθετη εναντίον της ζάχαρης, αλλά γιατί να τη δίνω σε καθημερινή βάση?

Link to comment
Share on other sites

Ρυζάλευρο δίνουμε επειδή είναι το πιο εύπεπτο δημητριακό, επειδή μπορούμε να το αναμείξουμε με γάλα σε όποια δοσολογία θέλουμε ώστε να γίνει από πολύ νερουλό ως πάρα πολύ πηχτό και επίσης επειδή έχει ωραία γεύση, η οποία είναι πιο προσιτή στο μωρό από τη γεύση π.χ. του μήλου ή της μπανάνας. Όσο και να θες να δώσεις "μόνο φυσικές τροφές" κάποια στιγμή θα δώσεις δημητριακά, κρέας κ.λπ. Δεν γίνεται να μεγαλώσεις το παιδί μόνο με ωμά φρούτα και λαχανικά!!! Επίσης τα φρούτα και τα λαχανικά δεν έχουν τη θερμιδική απόδοση που χρειάζεται ένα μωρό, είναι τροφές λάιτ. Τις δίνουμε περισσότερο για να συνηθίζει το μωρό τις γεύσεις, και όχι γιατί προσφέρουν θερμίδες. Το ρυζάλευρο έχει τις απαραίτητες θερμίδες και είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο και βιταμίνες, που μπορεί να λείπουν από κάποια μωρά.

 

Δεν χρειάζεται να δώσεις ρυζάλευρο με ζάχαρη (κρέμα βανίλια). Μπορείς να δώσεις άνθος ορύζης που έχει μόνο ελάχιστη γλυκόζη - και είναι ιδιαιτέρως άνοστο, αλλά στα μωρά αρέσει :-D

 

ολα ειναι σχετικα..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η παιδίατρός μου μου είχε πει όχι ρυζάλευρο, όχι φαρίν λακτέ. Έδωσα πρώτα φρούτα, μετά λαχανικά, κοτόπουλο κλπ, αλλά ποτέ κρέμα. Κατά την παιδίατρό μου, εφόσον το μωρό δεν είναι ελιποβαρές, δεν του χρειάζονται οι κρέμες. Συνέχισα να τους δίνω γάλα για απογευματινό μέχρι που ξεκίνησαν τα γιαουρτάκια. Και να φανταστείς εγώ δεν είμαι και καμια πολύ τυπική. ΓΙα παράδειγμα, όταν ήταν περίπου 10 μηνών τους έδωσα κι αυτά τα παιδικά τα μπισκοτάκια τα Nutricia, λίγο μετά τους έδωσα και μπισκοτάκι μιράντα. Δεν ήμουν δηλαδή καθετη εναντίον της ζάχαρης, αλλά γιατί να τη δίνω σε καθημερινή βάση?

 

 

προφανως εχεις καλη παιδιατρο..φιλικη προς τη φυσικη διατροφη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λεω φυσικες τροφες εννοω φαγητακι κανονικο..που τρωμε ολοι.Αλλο ειναι να παιρνεις βιταμινες απ τα φρουτα και αλλο βιταμινες απ το φαρμακειο.Αλλο να παιρνεις σιδηρο απ το κρεας και αλλο απ το συμπληρωμα.Και γι αυτο ρωταω.Οσο για το ανθος ορυζις και το ρυζαλευρο χωρις γαλα που λετε ρε κοριτσια αφου θηλαζω,με τι γαλα να το αραιωνω?Μη μου πειτε να αντλω δεν το εχω κανει ποτε και δεν θελω κιολας,γιατι παλια ειχα προβλημα με υπερπαραγωγη γαλακτος και εβγαινε και σε πιδακες!!Πνιγοταν το μωρακι και τρομαξαμε να το ρυθμισουμε.Μου ειπαν λοιπον να αποφυγω τα θηλαστρα γιατι θα χειροτερεψει.Οσο για τη ζαχαρη φοβαμαι πολυ γιατι εχουμε ιστορικο διαβητη στην οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω φυσικες τροφες εννοω φαγητακι κανονικο..που τρωμε ολοι.Αλλο ειναι να παιρνεις βιταμινες απ τα φρουτα και αλλο βιταμινες απ το φαρμακειο.Αλλο να παιρνεις σιδηρο απ το κρεας και αλλο απ το συμπληρωμα.Και γι αυτο ρωταω.Οσο για το ανθος ορυζις και το ρυζαλευρο χωρις γαλα που λετε ρε κοριτσια αφου θηλαζω,με τι γαλα να το αραιωνω?Μη μου πειτε να αντλω δεν το εχω κανει ποτε και δεν θελω κιολας,γιατι παλια ειχα προβλημα με υπερπαραγωγη γαλακτος και εβγαινε και σε πιδακες!!Πνιγοταν το μωρακι και τρομαξαμε να το ρυθμισουμε.Μου ειπαν λοιπον να αποφυγω τα θηλαστρα γιατι θα χειροτερεψει.Οσο για τη ζαχαρη φοβαμαι πολυ γιατι εχουμε ιστορικο διαβητη στην οικογενεια.

Φαγάκι κανονικό θα δώσεις έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή. Το θέμα είναι όσο το μωρό είναι μωρό να εισάγεις τις τροφές προσεκτικά, πρώτα εκείνες που είναι πιο εύπεπτες και λιγότερο πιθανό να προκαλέσουν αλλεργίες και μετά τις πιο επίφοβες. Δηλ. πρώτα θα δώσεις δημητριακό χωρίς γλουτένη (ρύζι) και μετά σιτάρι, κριθάρι, σίκαλη, βρώμη. Πρώτα θα δώσεις μήλο και μετά φράουλα. Πρώτα θα δώσεις αλεσμένα λαχανικά και μετά φακές. Πρώτα γάλα δικό σου ή βρεφικό σκόνη και μετά αγελαδινό φρέσκο. Πρώτα βρεφική τροφή που έχει περάσει αυστηρούς ποιοτικούς ελέγχους και μετά τροφή που απευθύνεται σε ενήλικες.

 

Αυτοί είναι οι γενικοί κανόνες που ακολουθούν οι περισσότεροι παιδίατροι. Από την άλλη δικό σου είναι το μωρό, μπορείς δώσεις ό,τι σε φωτίσει ο Θεός.

 

Το ρυζάλευρο φαντάζομαι ότι μπορείς να το αραιώσεις και με νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και στα 2 παιδιά άρχισα με φρούτα - πορτοκάλι για τη μια που άρχισε το Νοέμβριο (προσοχή όμως, εν γένει δεν συνιστάται!), και καρπούζι (!) για την άλλη που άρχισε στερεές τον Αύγουστο. Και η δική μας παιδίατρος, όπως και της mariab, αρχίζει απο φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο δεν είναι απαραίτητο στη διατροφή του μωρού...

επίσης το βρισκω πολύ μικρό για να κάνει ήδη 2 γευματα στερεων: φρούτο και ρυζάλευρο....

εγω στην κόρη μου ξεκίνησα με φρούτα, μετα απο ένα μήνα βάλαμε και λαχανικά και μετα κρεατάκι και αργότερα το απόγευμα της έδινα φαγητό απο το μεσημεριανό της...

 

Ρυζάλευρο δίνουμε επειδή είναι το πιο εύπεπτο δημητριακό, επειδή μπορούμε να το αναμείξουμε με γάλα σε όποια δοσολογία θέλουμε ώστε να γίνει από πολύ νερουλό ως πάρα πολύ πηχτό και επίσης επειδή έχει ωραία γεύση, η οποία είναι πιο προσιτή στο μωρό από τη γεύση π.χ. του μήλου ή της μπανάνας. Όσο και να θες να δώσεις "μόνο φυσικές τροφές" κάποια στιγμή θα δώσεις δημητριακά, κρέας κ.λπ. Δεν γίνεται να μεγαλώσεις το παιδί μόνο με ωμά φρούτα και λαχανικά!!! Επίσης τα φρούτα και τα λαχανικά δεν έχουν τη θερμιδική απόδοση που χρειάζεται ένα μωρό, είναι τροφές λάιτ. Τις δίνουμε περισσότερο για να συνηθίζει το μωρό τις γεύσεις, και όχι γιατί προσφέρουν θερμίδες. Το ρυζάλευρο έχει τις απαραίτητες θερμίδες και είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο και βιταμίνες, που μπορεί να λείπουν από κάποια μωρά.

 

Δεν χρειάζεται να δώσεις ρυζάλευρο με ζάχαρη (κρέμα βανίλια). Μπορείς να δώσεις άνθος ορύζης που έχει μόνο ελάχιστη γλυκόζη - και είναι ιδιαιτέρως άνοστο, αλλά στα μωρά αρέσει :-D

 

συγνωμη αλλά τα λες ανάποδα....

οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν το ρυζάλευρο σαν πρώτη τροφή απλά για να συνηθισει το μωρό το κουτάλι και όχι επειδή ειναι θρεπτικό.....

οι θερμίδες που περιέχει είναι κενές δηλαδή χωρίς καμία θρεπτική αξία...

τα φρούτα και αργότερα τα λαχανικά,κλπ καλύπτουν τις ανάγκες του παιδιού...και τις βιταμίνες που χρειαζεται το μωρο έχουν και δεν προσφέρουν και έξτρα περιττες θερμίδες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ρυζάλευρο δεν είναι απαραίτητο στη διατροφή του μωρού...

επίσης το βρισκω πολύ μικρό για να κάνει ήδη 2 γευματα στερεων: φρούτο και ρυζάλευρο....

εγω στην κόρη μου ξεκίνησα με φρούτα, μετα απο ένα μήνα βάλαμε και λαχανικά και μετα κρεατάκι και αργότερα το απόγευμα της έδινα φαγητό απο το μεσημεριανό της...

 

 

 

συγνωμη αλλά τα λες ανάποδα....

οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν το ρυζάλευρο σαν πρώτη τροφή απλά για να συνηθισει το μωρό το κουτάλι και όχι επειδή ειναι θρεπτικό.....

οι θερμίδες που περιέχει είναι κενές δηλαδή χωρίς καμία θρεπτική αξία...

τα φρούτα και αργότερα τα λαχανικά,κλπ καλύπτουν τις ανάγκες του παιδιού...και τις βιταμίνες που χρειαζεται το μωρο έχουν και δεν προσφέρουν και έξτρα περιττες θερμίδες...

 

 

θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα,ετσι το βλεπω και εγω απλα φοβαμαι μηπως κανω κατι λαθος.Αναρωτιεμαι οι γιαγιαδες μας τι δινανε που δεν υπητχαν κουτια και ΤV να τα διαφημισει...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα,ετσι το βλεπω και εγω απλα φοβαμαι μηπως κανω κατι λαθος.Αναρωτιεμαι οι γιαγιαδες μας τι δινανε που δεν υπητχαν κουτια και ΤV να τα διαφημισει...

 

ακριβως όπως το είπες....

πως επιβίωσε τόσα χρόνια το ανθρωπινο είδος χωρις ρυζάλευρα και συσκευασμένες τροφές???????

φρουτάκια, λαχανικά και κρεατάκι αρκούν για τα παιδάκια μας!

καλές οι συμβουλές των παιδιατρων και χρησιμες εννοείται αλλά την τελική απόφαση για τη διατροφή του παιδιου σου την παίρνεις εσύ...

εγω αν είχα ακούσει την παιδιατρο μας.....θα ειχαμε γιενει χορηγοι των εταιρειων με τα ρυζάλευρα και τις κρέμες....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

και να χαίρεσαι που έχεις καλόφαγο παιδί!!!:D

η δική μου έφτασε 11,5 μηνων για να αδειάσει το πιατο της!!!

μέχρι τότε καναμε 2 ωρες να φάει 10 κουταλιές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει καθόλου γιατί το μωρό μου είναι ακόμη μικρό και είναι ίσως ηλίθια ερώτηση: Δεν μπορούμε το ρύζι να το βράσουμε πολύ (να γίνει λαπάς), να το περάσουμε και μια δυο φορές απ' το μπλέντερ και να το δώσουμε στο μωρό;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο δεν είναι απαραίτητο στη διατροφή του μωρού...

επίσης το βρισκω πολύ μικρό για να κάνει ήδη 2 γευματα στερεων: φρούτο και ρυζάλευρο....

εγω στην κόρη μου ξεκίνησα με φρούτα, μετα απο ένα μήνα βάλαμε και λαχανικά και μετα κρεατάκι και αργότερα το απόγευμα της έδινα φαγητό απο το μεσημεριανό της...

 

 

 

συγνωμη αλλά τα λες ανάποδα....

οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν το ρυζάλευρο σαν πρώτη τροφή απλά για να συνηθισει το μωρό το κουτάλι και όχι επειδή ειναι θρεπτικό.....

οι θερμίδες που περιέχει είναι κενές δηλαδή χωρίς καμία θρεπτική αξία...

τα φρούτα και αργότερα τα λαχανικά,κλπ καλύπτουν τις ανάγκες του παιδιού...και τις βιταμίνες που χρειαζεται το μωρο έχουν και δεν προσφέρουν και έξτρα περιττες θερμίδες...

 

 

και εγω κατι τετοιο ξερω και ετσι εκανα και μια χαρα επισης μεγαλωνει και το παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

tweety θα σου πω την δική μου άποψη χωρις να θελω να προσβαλλω καμια κοπελα που εχει καταθεσει εδω την αποψη της. Η δικη μου κορη ειναι πλεον 26 μηνών και την θηλαζα μεχρι 20 μηνων. Ο δικος μας παιδιατρος μας ειχε συστησει την εισαγωγη στερεας απο τον 4ο με κρεμα βανιλια. Γενικοτερα θα μπορουσα να πω οτι τις τις συμβουλες που αφορουσαν την διατροφη δεν τις ακολουθησαμε πιστα, το ψαχναμε πρωτα λιγο το θεμα. Λοιπον εμεις αποφασισαμε να μην δωσουμε καμια επεξεργασμενη τροφη μεχρι 1 ετους. Δηλαδη, ουτε την κρεμα βανιλια δωσαμε, ουτε ρυζαλευρο ουτε φρουτοκρεμα σε σκονη ουτε φαριν λακτε ουτε κρεμα μπανανα μπισκοτοκρεμα κτλ. Η μικρη ηταν λαιμαργη και εδειχνε ετοιμη για στερεα τροφη απο τον 5ο μηνα περιπου οποτε ξεκινησαμε με φρουτα. Το γευμα της κρεμας βανιλιας που ειχε δοθει οδηγια να την δινουμε το απογευμα εγω το αντικαθιστουσα με θηλασμο. Στον 6 ξεκινησαμε πατατα κολοκυθακι καροτο αλεσμμένα και συνεχισαμε με φρουτα στον 7 μηνα μπηκε το κρεας στον 8 κοτοπουλο και οσπρια και στον χρονο πανω το ψαρι. Δεν λεω οτι τα παιδια μας δεν θα φανε ποτε τροφες με συντηρητικα και επεξεργασμενα, μεγαλωνοντας μεσα στο προγραμμα ειναι ολα. Αλλα γιατι να φορτωνουμε τον οργανισμο τους με συντηρητικα απο τοσο μικρα?ρωταει καποιαο κοπελα παραπανω γιατι το δινουν το ρυζαλευρο και τι νοημα εχει. Με τι νομιζετε οτι πλουτιζουν οι εταιρειες σαν την νεστλε?Γιατι να δωσουμε στα παιδια μας τροφες με ζάχαρη και με επεξεργασμενα αρωματα μπανανς μπισκοτου βανιλιας κτλ?Τι θα πει ι οτι ειναι εμπλουτισμενα με βιταμινες και σιδηρα και ξερω εγω τι αλλο?το παιδι μας με μια ισορροπημενη διατροφη μπορει να παρει ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται, φρουτα λαχανικα κρεας. Δε δεχομαι την αποψη "αφου ολοι το δινουν για καποιο λογο το δινουν". Ωραια και τι θα πει αυτο?γιατι δεν ειμαστε λιγο πιο σκεπτικοι και δεν προβληματιζομαστε γαιτι οι παιδιατροι συστηνουν αυτες τις τροφες?σκεφτηκατε ποτε τι μιζες παιρνουν?δεν προβληματιζεστε γιατι ο παιδιατρος μπορει να σας συστηνει συγκεκριμενες μαρκες γάλακτος η κρεμας?Μπαινοντας εδω σε ξκαποιες σελιδες και συζητωντας με πολλες μητερες ειδα οτι πολλα μωρακια απεκτησαν δυσκοιλιοτητα μετα την εισαγωγη του ρυζαλευρου και αλλεργικες αντιδρασεις. Ενταξει, μπορει να μην ειναι πολυ συχνο το φαινομενο αλλα και παλι τι σημαινει αυτο?Μη φανταστειτε, και η δικη μου μητερα ακομα και τωρα θεωρει"εγκλημα" που δεν διναμε στην κορη μας τετοιες κρεμες, επισςη χωρις να το θελει για ενα διαστημα λιγων μηνων σαμποταρε την επιθυμια μου να θηλασω αποκλειστικα γιατι "το παιδι το αφηνεις νηστικο και πειναει, δωστου κι ενα μπουκαλι", και με τετοιες οδηγιες δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ ταλαιπωρηθηκα μεχρι να πετυχω τον αποκλειστικο θηλασμο.Συμπερασματικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλο ειναι σε οτι αφορα την διατροφη των παιδιων μας να ειμαστε λιγο πιο υποψιασμενοι και να το ψαχνουμε λιγο το θεμα, και οχι να δινουμε το ταδε προιον επειδη τοδινουν ολοι, το εδιναν και οι μαμαδες μας κτλ. Επισης νομιζω οτι αξιζει να αναφερω εδω και κατι που διαβασα σχετικα προσφατα. Ξερετε οτι οι καμπυλες των βιβλιαριων των παιδιων μας ειναι "πειραγμενες"?τι εννοω με αυτο ενα παιδι κανονικο παρουσιαζεται ως πιο αδυνατο για να εχουν οι παιδιατροι πατημα και αφορμη να συνταγογραφουν κρεμες (γιατι το ξερετε οτι λογω ζαχαρης παχαινουν) και αυξητικες ορμονες και ειδικα γαλατα και και και....Ειχε γινει και ρεπορταζ πριν ενα χρόνο περίπου με το σχετικο θεμα. Τελικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλο ειναι να το ψαχνουμε λιγο το πραγμα σε σχεση με την διατροφη όσο τα παιδια μας ειναι τοσο μικρα και τα συμπληρωματα και τα εμπλουτισμενα γαλατα και τις κρεμες προτου να αποφασισουμε. Μετα μεγαλωνουν και πως να τους αρνηθεις ολες τις λιχουδιες που τους κατακλυζουν?τα παντα με μετρο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει καθόλου γιατί το μωρό μου είναι ακόμη μικρό και είναι ίσως ηλίθια ερώτηση: Δεν μπορούμε το ρύζι να το βράσουμε πολύ (να γίνει λαπάς), να το περάσουμε και μια δυο φορές απ' το μπλέντερ και να το δώσουμε στο μωρό;

 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το κάνουμε, πάντως δεν πρόκειται να το φάει ούτε για αστείο. :lol::lol::lol: Εσύ θα έτρωγες ανάλατο, νερόβραστο αλεσμένο λαπά? Και άλλωστε τι θα του προσφέρει? Νομίζω πάντως ότι ρύζι και μακαρόνια δίνουμε κάπως αργότερα. Πρώτα παγιώνουμε τα λαχανικά, μετα κοτόπουλο, κρέας, μετά όσπρια (έτσι μου είχε πει εμένα η γιατρός μας), μετά ψάρι και μετά όλα τα άλλα. Εντωμεταξύ, το παιδί έχει σχεδόν χρονίσει, οπότε δεν έχει πια και μεγάλη σημασία το τι ακριβώς θα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει από μία φίλη μου που θηλάζει αποκλειστικά ότι τηε είπε ο παιδίατρος να δώσει κρέμα με γάλα σε σκόνη για να τσεκάρουν για αλλεργίες στο γάλα. Δεν ξέρω αν είναι απόλυτα λογικό αυτό, απλώς το αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

ακριβως όπως το είπες....

πως επιβίωσε τόσα χρόνια το ανθρωπινο είδος χωρις ρυζάλευρα και συσκευασμένες τροφές???????

φρουτάκια, λαχανικά και κρεατάκι αρκούν για τα παιδάκια μας!

καλές οι συμβουλές των παιδιατρων και χρησιμες εννοείται αλλά την τελική απόφαση για τη διατροφή του παιδιου σου την παίρνεις εσύ...

εγω αν είχα ακούσει την παιδιατρο μας.....θα ειχαμε γιενει χορηγοι των εταιρειων με τα ρυζάλευρα και τις κρέμες....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

και να χαίρεσαι που έχεις καλόφαγο παιδί!!!:D

η δική μου έφτασε 11,5 μηνων για να αδειάσει το πιατο της!!!

μέχρι τότε καναμε 2 ωρες να φάει 10 κουταλιές!!!

 

 

αχ και να φανταστεις οτι την τεταρτη μερα που δοκιμασε αχλαδι γελαγε και ανοιγε το στοματακι της γρηγορα και περιμενε το κουταλακι!και καποια στιγμη βλεπω το μπολακι αδειο!!τρελαθηκα και πηρα τη γιατρο γιατι φοβηθηκα,αφου μου ειχε πει λιγο να δοκιμαζει για αρχη!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλά τα λες ανάποδα....

οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν το ρυζάλευρο σαν πρώτη τροφή απλά για να συνηθισει το μωρό το κουτάλι και όχι επειδή ειναι θρεπτικό.....

Κοριτσάκι μου καλό, άλλο πράγμα είναι η ΘΕΡΜΙΔΙΚΗ απόδοση και άλλο η ΘΡΕΠΤΙΚΗ αξία. Δεν σημαίνουν το ίδιο επειδή αρχίζουν και τα δύο από θ.

 

Η βασική τροφή ενός μωρού 4-8 μηνών (σε αυτές τις ηλικίες δίνουν ρυζάλευρο όταν δίνουν) είναι το γάλα. Από το γάλα παίρνει όλες τις βιταμίνες που χρειάζεται και όχι από τις δύο κουταλίτσες φρούτα ή λαχανικά που θα φάει αν θα φάει. Όταν αντικαθιστάς το γάλα με ένα ή δύο γεύματα χαμηλότερης θερμιδικής απόδοσης όπως είναι τα φρούτα και τα λαχανικά, ενδέχεται να δεις μείωση στο βάρος, ενδεχομένως και έλλειψη σιδήρου. Γι' αυτό οι περισσότεροι παιδίατροι προτίνουν να ξεκινήσεις με ρυζάλευρο: και το κουτάλι συνηθίζει πιο εύκολα, και θερμίδες παίρνει, και βιταμίνες-σίδηρο.

 

Τώρα αν ένα μωράκι στην ηλικία των 5 μηνών είναι 8 κιλά και τσακίζει στο κάθε γεύμα 2 μπανάνες, και μέχρι να μπει στον 6ο τρώει 100 γραμμάρια κρέας κάθε μεσημέρι, φαντάζομαι ότι κανένας παιδίατρος δεν θα του δώσει ρυζάλευρο γιατί προφανώς δεν το χρειάζεται. Εδώ συζητάμε με ποιο σκεπτικό δίνεται το ρυζάλευρο. Ε αυτό είναι το σκεπτικό. Αν δεν σου αρέσει το σκεπτικό, δεν του δίνεις. Δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις επειδή το λέει ο παιδίατρος. Τι παραπάνω ξέρει ο παιδίατρος στην τελική....

Link to comment
Share on other sites

πως επιβίωσε τόσα χρόνια το ανθρωπινο είδος χωρις ρυζάλευρα και συσκευασμένες τροφές???????

Το ανθρώπινο είδος επιβίωσε και χωρίς φάρμακα. Άμα αρρωστήσει το παιδί σου, μην του δώσεις φάρμακο λοιπόν. Να το βλέπεις να ψήνεται στον πυρετό και να του λες: μωρό μου το ντεπόν είναι όλο χημικά, κρίμα είναι να στα δώσω που είσαι τόσο μικρούλι, άλλωστε το ανθρώπινο είδος επιβίωσε τόσα χρόνια χωρίς αντιπυρετικά και αντιβιώσεις, κάνε κι εσύ λίγο υπομονή..... :rolleyes:

 

Τι άλλο θα ακούσω η έρμη η μάνα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...