Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και Θηλές Σιλικόνης


NeverLand

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Τη βοήθεια σας! Πως να θηλάσω απευθείας από το στήθος μου τον μικρό μου?

Γέννησα στις 27 Δεκεμβρίου το πρώτο μου παιδάκι και από τότε που βγήκαμε απ΄το μαιευτήριο θηλάζουμε αποκλειστικά. Επέμεινα πολύ απ΄το μαιευτήριο για θηλασμό και οι μαίες εκεί μου σύστησαν τις θηλές σιλικόνης λόγω του ότι οι θηλές μου είναι σχετικά μικρές και ότι αυτές της σιλικόνης θα βοηθήσουν να μεγαλώσουν οι δικές μου. Ο παιδίατρος μου όμως είπε ότι πρέπει να τις σταματήσω γιατί θα μαλακώσουν οι δικές μου θηλές και σε λίγο δεν θα μπορεί να αντλήσει ο μικρός.

Κορίτσια δυσκολεύομαι. Ο μικρός δεν παίρνει το στήθος μου στο στόμα του, παρά μόνο με τις θηλές. Δοκίμασα και πριν τον ταίσω με τις θηλές και όταν ήταν σχεδόν χορτάτος, τίποτα. Δεν ξέρω, ίσως και να μην προσπάθησα αρκετά επειδή τον λυπάμαι ...

Ποια είναι η γνώμη σας? Πως μπορώ να τις κόψω? Μήπως φταίει και η στάση του σώματος του κατά την ώρα του θηλασμου?

Όσες χρησιμοποιήσατε θηλές σιλικόνης για πόσο διάστημα το κάνατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και σου έυχομαι υπομονή και επιμονή γιατί στην αρχή του θηλασμού αυτό ειναι που χρειάζεσαι περισσότερο. Οι δικές μου θηλές ηταν ανύπαρκτες!!! Στην αρχή δοκίμασα και εγώ με σιλικόνες αλλά δεν βολεύτηκα καθόλου. Δεν μπορούσε με τπτ να τραβήξει γάλα ο μικρός. Άσε που ξεκολλούσαν την ώρα που τραβούσε με μανία!! Όταν πιάνεις το στήθος για να του το βάλεις στο στόμα δεν πιάνεις τη θηλή αλλά όλο το κομμάτι γύρω απο αυτήν!! υπάρχει κάπου θέμα που λέει αναλυτικά το τρόπο. Ψάξε λίγο περισσότερο και θα το βρείς! σιγά σιγά θα βρείς το τρόπο σου και συμφωνώ με το γιατρό σου. Οι θηλές μας αφού ταλαιπωρηθούν στην αρχή απο το τράβηγμα μετά σκληραίνουν και μπορεί και τις πιάνει ευκολότερα. Έπειτα εκπαιδεύεται το παιδί στο στήθος και το μαθαίνει. Να φανταστείς οτι ο δικός μου τον δοκίμασα στο στήθος της νύφης μου που έχει τσίτα ρώγα και όμως δεν βολευόταν!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σήμερα προσπάθησα να τον θηλάσω χωρίς τις θηλές αλλά δεν αφήνει το κεφαλάκι του κοντά μου. Με το ένα χέρι τον κρατώ, με το άλλο κράτησα το στήθος μου ... θα ήθελα και ένα τρίτο χέρι να κρατώ το κεφαλάκι του κοντά μου :rolleyes: Τελικά καταλήξαμε πάλι στις θηλές.

Πρέπει ναι, να το ψάξω λίγο περισσότερο αλλά χρόνος μηδέν. Ελπίζω σιγά σιγά να προσαρμοστούμε, γιατί δεν μου κοιμάτε και πολύ ο μικρούλης και αυτό με εξαντλεί. Γι΄αυτό και νιώθω ότι φταίω για τις θηλές ... έχω τόσα πολλά άλλα που πρέπει να μάθω μαζί του που ίσως βολεύομαι στην εύκολη λύση :(

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο για σένα τι να πώ... για μένα ηταν μεγάλο ζόρι. Να τις αποστειρώνω, να τις κουβαλάω μαζί μου... ο μικρούλης έτρωγε παντού ανα 2ωρο. Ηταν απίστευτα λαίμαργος αφου εκείνες τις μέρες τις θυμάμαι με το ζιζί στο χέρι!! Κοίταξε να δείς η αλήθεια είναι πως αν αρχίσεις να προσπαθείς με περισσότερη υπομονή θα τα καταφέρεις. Εμένα κανείς δε μου έδειξε. Υπάρχει ολόκληρο θέμα στο forum που αναφέρει λεπτομερειακά για τον θηλασμό και για τους προβληματισμούς μας γιατί δυστυχώς κανείς στα Ελληνικά νοσοκομεία δε σου δείχνει το τρόπο. Αρκούνται να πουν 2-3 κουβέντες και νομίζουν πως τα είπαν όλα. Στην αρχή όντως έτσι θα το κρατάς το μωρό. Στην αγκαλιά σου και θα το στηρίζεις μεσα στον αγκώνα σου. Έπειτα θα πιάνεις με το χέρι το στήθος σου θα το ανασηκώνεις ελαφρώς ώστε να το πάρει απο κάτω απο τη θηλή. Αλλά θα προσέξεις να πάρει στο στόμα του όσο περισσότερο στήθος γίνεται. Είναι ένστικτο αυτό θα το ανακαλύψει μόνο του το μωρό μετά απο κάποιες προσπάθειες. Όταν συνηθίσεις θα τον ταίζεις και ξαπλωτή χωρίς να κουράζεσαι καν. Η συμβουλή μου είναι για να είσαι ξεκούραστη να κοιμάσαι τις ώρες που κοιμάται κ το μικρό. Άσε το σπίτι και τις υποχρεώσεις γιατί αν είσαι κομμάτια τπτ δε θα φέρεις εις πέρας. Ο πρώτος καιρός στο σπίτι είναι λίγο ζόρικος. Αλλά όλα θα πάρουν το δρόμο τους και χαμπάρι δε θα πάρεις. Εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 9 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Είχα μια εισέχουσα θηλή και μια επίπεδη οπότε αρχικά χρησιμοποίησα θηλές σιλικόνης (με βόλεψαν της medela). Στην επίπεδη θηλή σταμάτησα τη θηλή σιλικόνης περίπου στις 40 μέρες ενώ στην εισέχουσα περίπου στους 2-2μιση μήνες. Θα δεις ανάλογα με το πως ανταποκρίνεται το μωρό σου πότε είναι καιρός να τις σταματήσεις. Εγώ, ειδικά στην εισέχουσα θηλή ξεκινούσα με τη θηλή σιλικόνης και όταν μετά από λίγη ώρα θηλασμού έβλεπα ότι είχε βγει λίγο προς τα έξω, έβγαζα τη θηλή σιλικόνης και γρήγορα τοποθετούσα το μικρό ξανά στο στήθος για να συνεχίσει το θηλασμό. Στις πρώτες προσπάθειες δεν τα πολυκαταφέραμε, αλλά σιγά σιγά όλα πήραν το δρόμο τους.

 

Ξέρω όμως αρκετές κοπέλες οι οποίες θήλασαν για μεγάλο διάστημα τα μωρά τους χρησιμοποιώντας θηλές σιλικόνης, δε νομίζω ότι είναι κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρησιμοποίησα και εγώ και στα δυο μου παιδιά θηλές σιλικόνης. Ο πρώτος τις έκοψε λίγο πριν σαραντήσουμε, ενώ ο δεύτερος νωρίτερα, στις 20 μέρες περίπου. Σταδιακά θα δεις πότε είναι έτοιμο το μωρό. Έκανα ότι και η φραουλίτσα, ξεκινάγαμε θηλασμό και κάποια στιγμή έβγαζα την θηλή και συνέχιζε..Μην φανταστείς ότι πέτυχε αμέσως από την αρχή, σιγά σιγά..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο για σένα τι να πώ... για μένα ηταν μεγάλο ζόρι. Να τις αποστειρώνω, να τις κουβαλάω μαζί μου... ο μικρούλης έτρωγε παντού ανα 2ωρο. Ηταν απίστευτα λαίμαργος αφου εκείνες τις μέρες τις θυμάμαι με το ζιζί στο χέρι!! Κοίταξε να δείς η αλήθεια είναι πως αν αρχίσεις να προσπαθείς με περισσότερη υπομονή θα τα καταφέρεις. Εμένα κανείς δε μου έδειξε. Υπάρχει ολόκληρο θέμα στο forum που αναφέρει λεπτομερειακά για τον θηλασμό και για τους προβληματισμούς μας γιατί δυστυχώς κανείς στα Ελληνικά νοσοκομεία δε σου δείχνει το τρόπο. Αρκούνται να πουν 2-3 κουβέντες και νομίζουν πως τα είπαν όλα. Στην αρχή όντως έτσι θα το κρατάς το μωρό. Στην αγκαλιά σου και θα το στηρίζεις μεσα στον αγκώνα σου. Έπειτα θα πιάνεις με το χέρι το στήθος σου θα το ανασηκώνεις ελαφρώς ώστε να το πάρει απο κάτω απο τη θηλή. Αλλά θα προσέξεις να πάρει στο στόμα του όσο περισσότερο στήθος γίνεται. Είναι ένστικτο αυτό θα το ανακαλύψει μόνο του το μωρό μετά απο κάποιες προσπάθειες. Όταν συνηθίσεις θα τον ταίζεις και ξαπλωτή χωρίς να κουράζεσαι καν. Η συμβουλή μου είναι για να είσαι ξεκούραστη να κοιμάσαι τις ώρες που κοιμάται κ το μικρό. Άσε το σπίτι και τις υποχρεώσεις γιατί αν είσαι κομμάτια τπτ δε θα φέρεις εις πέρας. Ο πρώτος καιρός στο σπίτι είναι λίγο ζόρικος. Αλλά όλα θα πάρουν το δρόμο τους και χαμπάρι δε θα πάρεις. Εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο.

 

Ναι είναι μεγάλο ζόρι η αποστείρωση τους! Και επειδή δεν έχω και πολλές τις πλένω συνέχεια με αποστειρωμένο ζεστό νερό, δεν τις βάζω στην αποστείρωση. Μακάρι να μπορούσα να κοιμηθώ τις ώρες που κοιμάτε και ο μπέμπης. Δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα του ύπνου και έτσι την μέρα δεν κλείνει το μάτι μου. Τον ύπνο της νύχτας βέβαια τον αναζητώ σαν τρελλή, κάποια βράδια είμαι σαν ζόμπι.

Θα προσπαθήσουμε και σήμερα για θηλασμό απ΄το στήθος και ο Θεός βοηθός. Ελπίζω να πάμε καλύτερα!

Σε ευχαριστώ πολύ, ναι με βοήθησες αν και στην θεωρία τα γνωρίζω ... στην πράξη δυσκολεύει το πράμα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 9 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Είχα μια εισέχουσα θηλή και μια επίπεδη οπότε αρχικά χρησιμοποίησα θηλές σιλικόνης (με βόλεψαν της medela). Στην επίπεδη θηλή σταμάτησα τη θηλή σιλικόνης περίπου στις 40 μέρες ενώ στην εισέχουσα περίπου στους 2-2μιση μήνες. Θα δεις ανάλογα με το πως ανταποκρίνεται το μωρό σου πότε είναι καιρός να τις σταματήσεις. Εγώ, ειδικά στην εισέχουσα θηλή ξεκινούσα με τη θηλή σιλικόνης και όταν μετά από λίγη ώρα θηλασμού έβλεπα ότι είχε βγει λίγο προς τα έξω, έβγαζα τη θηλή σιλικόνης και γρήγορα τοποθετούσα το μικρό ξανά στο στήθος για να συνεχίσει το θηλασμό. Στις πρώτες προσπάθειες δεν τα πολυκαταφέραμε, αλλά σιγά σιγά όλα πήραν το δρόμο τους.

 

Ξέρω όμως αρκετές κοπέλες οι οποίες θήλασαν για μεγάλο διάστημα τα μωρά τους χρησιμοποιώντας θηλές σιλικόνης, δε νομίζω ότι είναι κάτι κακό.

 

Μου δίνεις θάρρος με αυτά που λες. Γιατί αυτό με αγχώνει περισσότερο, αν δεν τα καταφέρουμε χωρίς τις θηλές να μπορέσω έστω και με τις θηλές να θηλάσω για αρκετό διάστημα.

Έψαξα και λίγο στο forum, είδα ότι υπάρχουν κοπέλες που θήλασαν αποκλειστικά με τις θηλές σιλικόνης. Μακάρι βέβαια να τα καταφέρουμε χωρίς τις θηλές.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα και εγώ και στα δυο μου παιδιά θηλές σιλικόνης. Ο πρώτος τις έκοψε λίγο πριν σαραντήσουμε, ενώ ο δεύτερος νωρίτερα, στις 20 μέρες περίπου. Σταδιακά θα δεις πότε είναι έτοιμο το μωρό. Έκανα ότι και η φραουλίτσα, ξεκινάγαμε θηλασμό και κάποια στιγμή έβγαζα την θηλή και συνέχιζε..Μην φανταστείς ότι πέτυχε αμέσως από την αρχή, σιγά σιγά..

 

Ναι το ξέρω, ΥΠΟΜΟΝΗ, είναι η μαγική λέξη! Σιγά σιγά ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια γενική ερώτηση. Εσείς πως αποστειρώνατε τις θηλές? Έχω τις θηλές της Medela, επειδή τις χρησιμοποιώ συνέχεια τις πλένω με αποστειρωμένο νερό που διατηρώ ζεστό στο θέρμο και τις φυλάω στη θήκη τους μέχρι την χρήση. Μία θηλή και για τα δύο στήθη χρησιμοποιώ κάθε φορά. Δεν τις βάζω κάθε φορά στην αποστείρωση, άσε που νομίζω ότι καταστρέφονται εκεί.

Μετά τις τοποθετώ με τα χέρια στο στήθος άρα τι αποστείρωση μένει δεν ξέρω. Όμως διερωτούμε πόσο σημαντική είναι η αποστείρωση αφού ο μικρός αν και 17 ημερών μόνο, έχει συνεχώς τα χεράκια στο στοματάκι του ...

Κάτι άλλο, το στήθος σας το αποστειρώνεται πριν τον θηλασμό? Και πως?

Εγώ το πλένω με βαμβάκι που διατηρώ αποστειρωμένο για 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μια γενική ερώτηση. Εσείς πως αποστειρώνατε τις θηλές?

 

Τις έβραζα 5 λεπτά στο μπρίκι και τις φύλαγα στην θήκη τους, δεν ειχα αποστειρωτή έτσι και αλλιώς. Είχα 2 ζευγάρια, οπότε μου έφταναν. Στο στηθος δεν εκανα κάτι ιδιαίτερο, απλό πλύσιμο (δεν πολυθυμάμαι να πω την αλήθεια). Έχει δίκιο, με τα χέρια τις βαζουμε, όλο και κάτι πιάνει το μωρό με τα δικά του. μην τρελαίνεσαι, κάνουμε ότι μπορούμε και προσέχουμε..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυσκολος στην αρχη ο θηλασμος, αλλα μετα ειναι υπεροχος! θα το βρειτε σιγα σιγα οι δυο σας!εχε ομως στο νου σου οτι οι θηλες μειωνουν το γαλα κατα 60%. μου το ειπε η συμβουλος θηλασμου που ειχα παρει αλλα δυστυχως το διαπιστωσα και μονη μου!!

t0m4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να σου ζήσει το μωρό σου!

Να μην αγχώνεσαι για τις θηλές σιλικόνης, δεν μειώνουν την παραγωγή!

Εγώ τις χρησιμοποιούσα 2,5 μήνες επειδή με πονούσαν οι δικές μου, ενώ δεν ήταν επίπεδες ή κάτι τέτοιο, αλλά με έτσουζαν φοβερά! Προσπαθούσα κατά διαστήματα να τις σταματήσω, αλλά μέσα στην μέρα ξανάρχιζε το τσούξιμο. Ώσπου στους 2,5 μήνες σε μια προσπάθειά μου να τις σταματήσω, πολύ απλά δεν πονούσα χωρίς, οπότε τις έκοψα!

Τις αποστείρωνα είτε σε μπρίκι κ μετά τις έβαζα στην θήκη τους, είτε τις έβαζα στον αποστειρωτή και μετά πάλι στην θήκη τους. Μην πολυαγχώνεσαι με την αποστείρωση, ό,τι μπορούμε κάνουμε αλλά όσο να 'ναι, τα μικρούλια μας θα έρθουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο σε επαφή με τα μικρόβια. Η Ελισάβετ από 5 ημερών κοιμάται αγκαλιά με το πατσαβουροσκυλάκι :D

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου.

είναι αρχή ακόμα μην αγχώνεσαι σιγά- σιγά θα μπούν όλα σε μια σειρά.

εμένα ο γιός μου είναι 18 μηνών και θηλάζει με θηλές, βολεύτηκε και έτσι δεν μπήκα στην διαδικασία να τις κόψω. ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το γάλα και ούτε μου μειώθηκε. τι να πω ίσως είναι θέμα οργανισμού.

YXlxp3.png

 

 

 

Xwy7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στη μεγάλη μου χρησιμοποιούσα ψευδοθηλές. Πώς τις κόψαμε; Χαλαρά... Στην αρχή όταν άφηνε για μια στιγμή το στήθος, έβγαζα τη θηλή. Αν δυσκολευόταν, την ξανάβαζα αμέσως, δεν επέμενα. Σιγά σιγά ξεχνούσα να βάλω τη θηλή. Έβαζα το μωρό στο στήθος χωρίς να πολυσκέφτομαι. Αν δυσκολευόταν, μου τη θύμιζε βέβαια :) Ε, κάποτε συνειδητοποίησα ότι είχε καιρό να μου τη θυμίσει. Πρέπει να ήταν μετά τις 40 μέρες.

Για αρκετό καιρό όμως συνέχισα να παίρνω τις ψευδοθηλές καλού κακού μαζί μου στις εξόδους. Επειδή δυσκολευτήκαμε πολύ στην αρχή, για αρκετές εβδομάδες είχα το άγχος μήπως ξαφνικά σταματήσει πάλι να πιάνει το στήθος και βρεθώ με ένα μωρό που να σπαράζει από την πείνα χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτε.

 

ΥΓ: Έχουν την ίδια μέρα γενέθλια τα παιδιά μας. Πριν τέσσερα χρόνια τέτοια μέρα παιδευόμουν με το θήλαστρο... Σαν αύριο χρησιμοποίησα για πρώτη φορά ψευδοθηλή και λύθηκε το πρόβλημα από τη μια στιγμή στην άλλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις χρησιμοποιουμε θηλες εδω και 2 μηνες περιπου. Με το γαλα δεν εχω καποιο θεμα, ο μικρος τις δεχετε αψογα και δεν μπηκα στον κοπο να τις κοψω. Δυο τρεις φορες που προσπαθησα επιασε αλλα με πονεσε αρκετα οποτε εγκατελειψα την προσπαθεια.Τις αποστειρωνω στο μπρικι 2-3 λεπτακια, τοβραδυ επειδη νυσταζω κανα λεπτο περιπου και δεν εχουμε θεμα μεχρι στιγμης. Αλλωστε απο δω και στο εξης θα αρχισει να ερχεται σε επαφη με μικροβια θελει δε θελει αφου ηδη και ο μεγαλος μου μου ξεφευγει και βαζει το χερακι του στην πιπιλα κλπ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να σου ζήσει το μωρό σου!

Να μην αγχώνεσαι για τις θηλές σιλικόνης, δεν μειώνουν την παραγωγή!

Εγώ τις χρησιμοποιούσα 2,5 μήνες επειδή με πονούσαν οι δικές μου, ενώ δεν ήταν επίπεδες ή κάτι τέτοιο, αλλά με έτσουζαν φοβερά! Προσπαθούσα κατά διαστήματα να τις σταματήσω, αλλά μέσα στην μέρα ξανάρχιζε το τσούξιμο. Ώσπου στους 2,5 μήνες σε μια προσπάθειά μου να τις σταματήσω, πολύ απλά δεν πονούσα χωρίς, οπότε τις έκοψα!

Τις αποστείρωνα είτε σε μπρίκι κ μετά τις έβαζα στην θήκη τους, είτε τις έβαζα στον αποστειρωτή και μετά πάλι στην θήκη τους. Μην πολυαγχώνεσαι με την αποστείρωση, ό,τι μπορούμε κάνουμε αλλά όσο να 'ναι, τα μικρούλια μας θα έρθουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο σε επαφή με τα μικρόβια. Η Ελισάβετ από 5 ημερών κοιμάται αγκαλιά με το πατσαβουροσκυλάκι :D

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ, επίσης να χαίρεσαι την κορούλα σου! :P

Είμαι λίγο τρελλή με τα μικρόβια αλλά και με φίλες μου που το διασταυρώνω μου λένε ότι με τον θηλασμό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Σίγουρα πλενόμαστε πριν θηλάσουμε αλλά όλο και κάπου θα αγγίξουμε και μετά θα βάλουμε το χέρι στο στήθος. Εξάλλου και ο μικρός κάποιες φορές μου ρίχνει κάτω την θηλή.

Όταν προσπάθησα να θηλάσω χωρίς τη θηλή -με την βοήθεια μαίας- ενώ ο μικρός πήρε το στήθος τελικά δεν είχε χορτάσει και όλο το βράδυ το περάσαμε κλαίγοντας άσχετα ότι φάγαμε με την θηλή μετά. Όμως κι εγώ πόνεσα τη θηλή μου, δεν μου έκανε πληγή αλλά κάθε φορά που θηλάζω στα δεξιά πονάω αν και βάζω τη θηλή.

Όσο για την παραγωγή βλέπω ότι οι απόψεις διϊστανται. Πάντως τρώμε και ολόκληρο γεύμα απ΄το ένας στήθος μέχρι τώρα και όλα είναι μια χαρά. Θα προσπαθήσω βέβαια να τις κόψω. Ήδη αρχίσαμε δειλά δειλά την προσπάθεια, ανεπιτυχώς βέβαια προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυσκολος στην αρχη ο θηλασμος, αλλα μετα ειναι υπεροχος! θα το βρειτε σιγα σιγα οι δυο σας!εχε ομως στο νου σου οτι οι θηλες μειωνουν το γαλα κατα 60%. μου το ειπε η συμβουλος θηλασμου που ειχα παρει αλλα δυστυχως το διαπιστωσα και μονη μου!!

 

Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να έχει στο στόμα του το μωρό σου ένα κομμάτι πλαστικό και ξένο. 60% μείωση? Οι απόψεις διϊστανται. Σε άλλο θέμα στο forum, διάβασα για κοπέλες που θήλασαν με ψευδοθηλές μέχρι και ένα χρόνο και για κοπέλες πλήρως κατηγορηματικές προς τις θηλές. Προς το παρόν φαίνεται να έχω καλή ροή, ο μικρός αντλεί πολύ καλά απ΄τις θηλές και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι μέχρι να καταφέρουμε να θηλάσουμε χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

μην τρελαίνεσαι, κάνουμε ότι μπορούμε και προσέχουμε..

 

Τρελλαίνομαι, αυτό είναι αλήθεια :P Άγχος για το ένα, άγχος για το άλλο ... προσπαθούμε όμως να μεγαλώσουμε τα μικρά μας όσο καλύτερα μπορούμε :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου.

είναι αρχή ακόμα μην αγχώνεσαι σιγά- σιγά θα μπούν όλα σε μια σειρά.

εμένα ο γιός μου είναι 18 μηνών και θηλάζει με θηλές, βολεύτηκε και έτσι δεν μπήκα στην διαδικασία να τις κόψω. ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το γάλα και ούτε μου μειώθηκε. τι να πω ίσως είναι θέμα οργανισμού.

 

Θηλάζεται για 18 μήνες με θηλές? Μπράβο σας! Ίσως είναι θέμα οργανισμού τελικά. Μακάρι να είμαι έτσι κι εγώ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: Έχουν την ίδια μέρα γενέθλια τα παιδιά μας. Πριν τέσσερα χρόνια τέτοια μέρα παιδευόμουν με το θήλαστρο... Σαν αύριο χρησιμοποίησα για πρώτη φορά ψευδοθηλή και λύθηκε το πρόβλημα από τη μια στιγμή στην άλλη!

 

Να χαίρεσαι τα παιδιά σου! Ωραία εποχή για γενέθλια, μέσα στις γιορτές! Περιμένω τα πρώτα μας Χριστούγεννα μαζί πως και πως! :P

Θήλαστρο αγόρασα γιατί χρειάστηκε στο μαιευτήριο να αντλήσω γάλα, είχε γίνει ασήκωτο απ΄το βάρος το στήθος. Ευτυχώς σπίτι δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις χρησιμοποιουμε θηλες εδω και 2 μηνες περιπου. Με το γαλα δεν εχω καποιο θεμα, ο μικρος τις δεχετε αψογα και δεν μπηκα στον κοπο να τις κοψω. Δυο τρεις φορες που προσπαθησα επιασε αλλα με πονεσε αρκετα οποτε εγκατελειψα την προσπαθεια.Τις αποστειρωνω στο μπρικι 2-3 λεπτακια, τοβραδυ επειδη νυσταζω κανα λεπτο περιπου και δεν εχουμε θεμα μεχρι στιγμης. Αλλωστε απο δω και στο εξης θα αρχισει να ερχεται σε επαφη με μικροβια θελει δε θελει αφου ηδη και ο μεγαλος μου μου ξεφευγει και βαζει το χερακι του στην πιπιλα κλπ.

 

Γενικά μικρόβια υπάρχουν. Πρώτα απ΄ολα απ΄τα ρούχα τους και τα χεράκια τους που τα έχουν συνεχώς στο στοματάκι τους. Και με τον θηλασμό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πολλά με αποστειρώσεις. Σίγουρα θα καθαρίσουμε τις θηλές αλλά θα έρθουν σε επαφή με τα χέρια μας στην συνέχεια. Κάνουμε σίγουρα ότι καλύτερο μπορούμε!

 

Πω πω γράφω συνέχεια σήμερα! Μάλλον ο μικρός κοιμάτε πολύ σήμερα! Ελπίζω να μην μας τα φυλάει για το βράδυ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τα παιδιά σου! Ωραία εποχή για γενέθλια, μέσα στις γιορτές! Περιμένω τα πρώτα μας Χριστούγεννα μαζί πως και πως! :P

Θήλαστρο αγόρασα γιατί χρειάστηκε στο μαιευτήριο να αντλήσω γάλα, είχε γίνει ασήκωτο απ΄το βάρος το στήθος. Ευτυχώς σπίτι δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω ακόμη!

 

Είσαι τυχερή που δεν χρειάστηκες θήλαστρο. Έστω και με τις ψευδοθηλές, είναι μεγάλο πράγμα να ηρεμεί το μωρό στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ με επιπεδες και εισερχουσες θηλες θηλασα τον γιο μου 6 μηνες με ψευδοθηλές (σύνολο θήλασε 14 μηνες) και την κόρη μου 3 μήνες (θηλάζει ακόμα). Υπάρχει μια θεωρία ότι ίσως μειώνει το γάλα, εγώ τουλάχιστον δεν ειχα τετοιο πρόβλημα.

Οταν αισθανθείς ετοιμη (και συνεργάζεται και το μωρό) τις κόβεις.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πώς τα καταφέρνετε με τις θηλές σιλικόνης? Έχουμε ολόκληρη μάχη κάθε φορά :(. Δεν αντέχω να το ακούω να σπαράζει στο κλάμα κάθε φορά. Μερικές φορές προσπαθώ 1 ώρα για να την πιάσει :(. Αλλά έχω κάτι κρατήρες, όχι απλές πληγές, που δεν γίνεται να τις βγάλω ούτε για αστείο. Γάλα έχω πολύ.

Τι να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...