Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη φορά εξωσωματική (λόγω καθ'έξιν αποβολών)


Φασκόμηλο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους... Μετά απο 4 αποβολές και πολλές εξετάσεις που δεν έβγαλαν κανένα συμπέρασμα, η μόνη λύση που μου δόθηκε είναι η εξωσωματική. Αρχίζω τις ενέσεις αρχές Ιανουαρίου.. Έχω πολλές απορίες, όμως αυτό που ήθελα να ρωτήσω πιο πολύ απ'όλα είναι:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε καθ'εξιν αποβολές και με την εξωσωματική να είδε επιτυχία;

Βοηθάει πραγματικά η εξωσωματική σε αυτές τις περιπτώσεις ή μήπως δεν έχουν τι άλλο να μου πουν να κάνω;

Έχω κάνει εξετάσεις για καρυότυπο, ΝΚ, θρομβοφιλία, θυροειδή,υστεροσκόπηση και για ότι άλλο υπάρχει. Προληπτικά έκανα ενέσεις ηπαρίνης και τα αντιπατρικά εμβόλια. Την εξωσωματική είμαι αποφασισμένη να την κάνω, όμως μου τριβελίζει το μυαλό, σε τι ακριβώς θα βοηθήσει; Στο οτι διαλέγουν το πιο δυνατό ωάριο και το πιο δυνατό σπερματοζωάριο;;

Παρακαλώ όποια κοπέλα βρέθηκε στην δική μου περίπτωση ας μου απαντήσει..

"Αν περιμένεις τη στιγμή που όλα, απολύτως όλα είναι στρωμένα, δε θα ξεκινήσεις ποτέ"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι μου καλό, στο μόνο που θα σε βοηθήσει η εξωσωματική είναι εάν κάνεις προεμφυτευτική διάγνωση. Τι θέλω να πω δηλαδή. Στην εξωσωματική, έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις τα υγιή έμβρυα, δηλαδή, κάνουν κάποιες εξετάσεις στα έμβρυα (προεμφυτευτική διάγνωση) και βλέπουν εάν υπάρχει κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Έτσι, επιλέγουν μόνο τα υγιή έμβρυα και μεταφέρουν αυτά στη μήτρα. Βέβαια αυτό κοστίζει επιπλέον. Οι αποβολές που είχες ήταν παλλίνδρομες; Έστειλες κάποιο έμβρυο για ιστολογική;

Link to comment
Share on other sites

Είχα δύο βιοχημικές και μία με άδειο σάκο. Στην τέταρτη αποβολή που προχώρησε η κύηση χωρίς όμως να ακούσουμε καρδιά, δεν είχα καθόλου ενημέρωση απο τον τότε γυναικολόγο μου οτι μπορούμε να εξετάσουμε και τους ιστούς. Το έμαθα εκ των υστέρων και ήταν ένας απο τους λόγους που άλλαξα ιατρό.

Την εξωσωματική θα την κάνω στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Κρήτης. Δεν μου ανέφεραν καθόλου για προεμφυτευτικό έλεγχο. Θα προσπαθήσω να μάθω τηλεφωνικώς αύριο αν μπορώ να το κάνω.

Απο την στιγμή όμως που έχουμε κάνει καρυότυπο ζεύγους και ήταν κανονικός, μου είπαν οτι οι αποβολές δεν οφείλονται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες και οτι δεν είναι ποτέ αιτία αυτή για καθ'έξιν αποβολές. Έτσι μου είπαν δηλαδή...

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχεις κάνει εξωσωματική για αυτό τον λόγο;

"Αν περιμένεις τη στιγμή που όλα, απολύτως όλα είναι στρωμένα, δε θα ξεκινήσεις ποτέ"

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ περίεργο να κάνεις εξωσωματική , αφού γίνεται η σύλληψη.... :shock:

 

Απ' τις εξετάσεις που έκανες δεν βρέθηκε τίποτα??

 

Πως στο αιτιολογήσανε??? :confused::confused:

 

Είμαι περίεργη να μάθω γιατί και εγώ είχα 2 παλλίνδρομες και έκανα κάποιες εξετάσεις ... ΝΚ, θρομβοφιλία, καμπύλη σακχάρου, καρυότυπο, πηκτικότητα αίματος, θυρεοειδή......

 

Κανείς όμως δεν μου είπε για εξωσωματική.....

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στον ειδικό της εξωσωματικής που πήγα μετά την τρίτη αποβολή μου έδωσε να κάνω κάποιες επιπλέον εξετάσεις και μου είπε να ξαναπροσπαθήσω ακόμα μία φορά και βλέπουμε για εξωσωματική... Όταν και η τέταρτη εγκυμοσύνη τελείωσε άδοξα.. μου είπε οτι δεν έχω άλλη επιλογή.

Απο την στιγμή που δεν μου βρίσκουν τίποτα (έκανα όσες εξετάσεις έκανες και εσύ και κάποιες ακόμα), το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να προσπαθώ συνεχώς μόνη μου μέχρι να συλλάβω το οποίο όμως και ψυχοφθόρο θα είναι με το να αποβάλλω συνεχώς και όπως είπε ο ιατρός θα ταλαιπωρήσω το σώμα και τη μήτρα μου με τις αποξέσεις.

Έτσι καταλήξαμε στην εξωσωματική, χωρίς να έχω πεποισθή απόλυτα οτι θα έχει αίσιο τέλος. Την κάνω γιατί πολύ απλά.. δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω.

Ίσως, όπως είπε και η lilipoupolh αν κάνω προεμφυτευτικό έλεγχο να υπάρχει διαφορά...

 

Εσένα δεν σου βρήκανε τίποτα απο τις εξετάσεις σου; Για εξωσωματική δεν θα σου πρότεινε κανείς με δύο αποβολές. Και τον όρο "καθ'έξιν αποβολές" μετά τις τρεις τον χρησιμοποιούν. Οπότε, να ξέρεις, υπάρχει πιθανότητα απλώς να ήσουν και τις δύο φορές απλώς άτυχη.

"Αν περιμένεις τη στιγμή που όλα, απολύτως όλα είναι στρωμένα, δε θα ξεκινήσεις ποτέ"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω, εχω στο ενεργητικό μου τρεις αποβολές και 2 παιδακια. και ενω ειχα αποβαλλει τρεις φορες σε πολυ μικρο χρονικό και μην αντεχοντας αλλη πιθανη αποβολή παρακαλουσα το γιατρο μου, να μου κανει εξωσωματική. Η αντιδραση του ήταν τελειως αρνητική. Μαλιστα μου ειχε πει, εισαι τρελή , ενω μπορεις να μεινεις εγκυος να κανεις εξωσωματική. Να σημειωσω οτι εχει ο ιδιος κεντρο εξωσωματικής.

 

Ειναι δυσκολο το ξερω , αλλα ισως και ειναι υπερβολη να μπεις στη διαδικασια της εξωσωματικής.

 

καλή συνεχεια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρεις παλλινδρομες στο ενεργητικο μου και διδυμα μετα απο εξωσωματικη-προεμφυτευτικο.

 

Γενικως ειχα θεμα με φυσικη συλληψη, οποτε δεν ετιθετο θεμα εαν θα κανω εξωσωματικη. ΑΛΛΑ δεν θα επιχειρουσα μια νεα προσπαθεια, εαν δεν εξασφαλιζα το κατι παραπανω που θα εκανε εστω τη μικρη διαφορα και αυτο ηταν ο προεμφυτευτικος.

 

Δεν καταλαβαινω πως θα βοηθησει η εξωσωματικη (ανευ προεμφυτευτικου) την περιπτωση σου? Αφου συλλαμβανεις η φυση κανει καλυτερη δουλεια απο το χερι του εμβρυολογου.

 

Το οτι εχετε υγιης καρυοτυπους δεν σημαινει οτι ενα εμβρυο σας δεν μπορει να εχει ελαττωματικο DNA. Εμεις με ΟΚ καρυοτυπους, ειχαμε μισα εμβρυα προβληματικα. Και αυτο φανηκε φυσικα στον προεμφυτευτικο.

 

Δεν ξερω εαν κανουν προεμφυτευτικο ελεγχο σε δημοσιο νοσοκομειο (μου φαινεται μαλλον απιθανο), αλλα δεν εχεις κατι να χασεις με το να ρωτησεις και μαλιστα να ζητησεις την εκτενη αποψη του γιατρου επι του θεματος.

 

Προσωπικα δεν θα εκανα στη θεση σου απλη εξωσωματικη τη στιγμη που συλλαμβανεις ευκολα.

 

ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

pikoulini τα παιδάκια σου τα έκανες μετά τις τρεις αποβολές δηλαδή; Δεν σου είχαν βρει τίποτα και απλά ξαναπροσπάθησες χωρίς καμία αγωγή;

"Αν περιμένεις τη στιγμή που όλα, απολύτως όλα είναι στρωμένα, δε θα ξεκινήσεις ποτέ"

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα 2 αποβολες και εκανα του κοσμου τις εξετασεις.ολα καλα.στην 3 εγκυμοσυνη εκανα προληπτικα υπαρινη και ουτροτζεσταν και πριν ενανιση μηνα γεννησα την κορουλα μου.γιατι να κανεις εξωσωματικη εφοσον μενεις εγκυος?εγω εχω μια σαλπιγγα και παλι κανεις δε μου προτεινε εξωσωματικη που εμενα δυσκολα εγκυος?λαπαροσκοπηση εκανες?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Στον ειδικό της εξωσωματικής που πήγα μετά την τρίτη αποβολή μου έδωσε να κάνω κάποιες επιπλέον εξετάσεις και μου είπε να ξαναπροσπαθήσω ακόμα μία φορά και βλέπουμε για εξωσωματική... Όταν και η τέταρτη εγκυμοσύνη τελείωσε άδοξα.. μου είπε οτι δεν έχω άλλη επιλογή.

Απο την στιγμή που δεν μου βρίσκουν τίποτα (έκανα όσες εξετάσεις έκανες και εσύ και κάποιες ακόμα), το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να προσπαθώ συνεχώς μόνη μου μέχρι να συλλάβω το οποίο όμως και ψυχοφθόρο θα είναι με το να αποβάλλω συνεχώς και όπως είπε ο ιατρός θα ταλαιπωρήσω το σώμα και τη μήτρα μου με τις αποξέσεις.

Έτσι καταλήξαμε στην εξωσωματική, χωρίς να έχω πεποισθή απόλυτα οτι θα έχει αίσιο τέλος. Την κάνω γιατί πολύ απλά.. δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω.

Ίσως, όπως είπε και η lilipoupolh αν κάνω προεμφυτευτικό έλεγχο να υπάρχει διαφορά...

 

Εσένα δεν σου βρήκανε τίποτα απο τις εξετάσεις σου; Για εξωσωματική δεν θα σου πρότεινε κανείς με δύο αποβολές. Και τον όρο "καθ'έξιν αποβολές" μετά τις τρεις τον χρησιμοποιούν. Οπότε, να ξέρεις, υπάρχει πιθανότητα απλώς να ήσουν και τις δύο φορές απλώς άτυχη.

 

Εμένα βρέθηκε κάτι, αλλά δεν ξέρω αν είναι σοβαρά, ένας γιατρός μου είπε ότι δεν είναι τίποτα,, και ένας άλλος μου έδωσε ολόκληρη θεραπεία με glucophage, και όταν μείνω έγκυος clexane , prezolon ...

Θα ακολουθήσω την θεραπεία και θα δείξει.....

 

Απ' ότι διάβασα έχεις κάνει 2 φορές απόξεση , αφού η δύο ήταν βιοχημικές...

Μήπως να έδινες άλλη μια ευκαιρία με φυσική σύλληψη????:confused:

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πολύ αναστατωθεί τώρα... Θα προσπαθήσω να μιλήσω με το κέντρο να ρωτήσω αν πρόκειται να μου κάνουν προεμφυτευτικό γιατί δεν μου έχουν αναφέρει τίποτα για αυτό.

Πίστευα οτι απλώς η εξωσωματική βοηθάει για να μου το λένε...

"Αν περιμένεις τη στιγμή που όλα, απολύτως όλα είναι στρωμένα, δε θα ξεκινήσεις ποτέ"

Link to comment
Share on other sites

pikoulini τα παιδάκια σου τα έκανες μετά τις τρεις αποβολές δηλαδή; Δεν σου είχαν βρει τίποτα και απλά ξαναπροσπάθησες χωρίς καμία αγωγή;

 

Ακριβως ετσι .Τα παιδακια μου, τα εκανα μετα τις τρεις αποβολες και δεν ειχαμε βρει τιποτα ή μαλλον τιποτα. Στι ς2 τελευταιες που καναμε καρυοτυπo εμβρυου βρεθηκε η ιδια χρωμοσωμικη ανωμαλια. Υποτιθεται οτι ειχε και λογο για εξωσωματική , αφου βρηκαμε την ιδια χρωμοσωμικη ανωμαλια.

Link to comment
Share on other sites

Μην αναστατώνεσαι... Απλώς πάρε μια δεύτερη ίσως και τρίτη γνώμη,,, Δεν ξέρω αν έχεις πάρει άλλες γνώμες....

Έχω αλλάξει τρεις γυναικολόγους και έχω πάει σε δύο ειδικούς, έναν στην Αθήνα και έναν στο Ηράκλειο με τον οποίο πρόκειται να κάνω εξωσωματική (εγώ μένω τώρα Χανιά). Και είχα ραντεβού επίσης με άλλους δύο γυναικολόγους οι οποίοι είδαν απλώς τον όγκο των εξετάσεων και σήκωσαν τα χέρια τους χωρίς καμία πρόταση. Στο Ηράκλειο θα κάνω στο Πεπαγνη την εξωσωματική και σήμερα έπαιρνα τηλφ να ρωτήσω αν θα κάνω προεμφυτευτικό αλλά είναι δύσκολο να πιάσω γραμμή..

Απλώς δεν περίμενα να αγχωθώ τόσο πολύ. Νόμιζα πως μετά απο τόσες αποβολές θα ήμουν ψύχραιμη, έχω δύο μέρες καθυστέρηση και είναι σίγουρα απο το άγχος (δεν είμαι έγκυος, έκανα τεστ) με αποτέλεσμα να μην έχω κάνει ακόμα τον ορμονικό έλεγχο για να τους δώσω τιμές.

Θέλω να πιστεύω οτι θα έκαναν προεμφυτευτικό έλεγχο αφού είναι τέτοια η περίπτωσή μου. Πως γίνεται όσες κοπέλες μου γράψατε εδώ να το θεωρείται αυτονόητο και αυτοί να μην το κάνουν; Σωστά;

"Αν περιμένεις τη στιγμή που όλα, απολύτως όλα είναι στρωμένα, δε θα ξεκινήσεις ποτέ"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να πιστεύω οτι θα έκαναν προεμφυτευτικό έλεγχο αφού είναι τέτοια η περίπτωσή μου. Πως γίνεται όσες κοπέλες μου γράψατε εδώ να το θεωρείται αυτονόητο και αυτοί να μην το κάνουν; Σωστά;

 

Σαφως και αυτοι ειναι οι γιατροι και αυτοι γνωριζουν εννοειται καλυτερα!

Εμεις εδω απλα καταθετουμε τη δικη μας αποψη, στηριζομενη η καθεμια σε δικες της εμπειριες ή εμπειριες γνωστων της.

 

Ο προεμφυτευτικος ελεγχος δεν ειναι πανακεια, δεν εξασφαλιζει ουτε καν οτι θα μεινεις εγκυος, ποσο μαλλον οτι θα εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Απλα, επιλεγεις τα υγιη εμβρυα, τα οποια ευχεσαι και προσευχεσαι να εμφυτευτουν.

 

Οι δικες σου απωλειες εγιναν πολυ νωρις, στοιχειο που δειχνει οτι υπηρχει καποιο χρωμοσωμιακο θεμα. Ο προεμφυτευτικος ελεγχος, εκτος του οτι δινει εναν "συν" στην προσπαθεια, θα δωσει και χρησιμες πληροφοριες για την ποιοτητα των εμβρυων σου. Αυτα μου ειχε πει η γενετιστρια.

 

Ελπιζω να μην σε μπερδευω περισσοτερο. Να βοηθησω προσπαθω...

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και αυτοι ειναι οι γιατροι και αυτοι γνωριζουν εννοειται καλυτερα!

Εμεις εδω απλα καταθετουμε τη δικη μας αποψη, στηριζομενη η καθεμια σε δικες της εμπειριες ή εμπειριες γνωστων της.

 

Ο προεμφυτευτικος ελεγχος δεν ειναι πανακεια, δεν εξασφαλιζει ουτε καν οτι θα μεινεις εγκυος, ποσο μαλλον οτι θα εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Απλα, επιλεγεις τα υγιη εμβρυα, τα οποια ευχεσαι και προσευχεσαι να εμφυτευτουν.

 

Οι δικες σου απωλειες εγιναν πολυ νωρις, στοιχειο που δειχνει οτι υπηρχει καποιο χρωμοσωμιακο θεμα. Ο προεμφυτευτικος ελεγχος, εκτος του οτι δινει εναν "συν" στην προσπαθεια, θα δωσει και χρησιμες πληροφοριες για την ποιοτητα των εμβρυων σου. Αυτα μου ειχε πει η γενετιστρια.

 

Ελπιζω να μην σε μπερδευω περισσοτερο. Να βοηθησω προσπαθω...

 

Συμφωνώ με την miracle ....

 

 

Κανονικά αφού έχεις πάρει την απόφαση για κάτι τέτοιο , θα έπρεπε ο γιατρός να σου είχε εξηγήσει ακριβώς πως θα σε βοηθούσε η εξωσωματική και να μην σε άφηνε με τέτοιες απορίες....

 

Μπορείς να κανονίσεις άλλο ένα ραντεβού μαζί του , να του εκφράσεις όλες σου τις απορίες.... Μην ξεκινήσεις την εξωσωματική με τέτοιο άγχος...;) Από το τηλέφωνο δεν βγάζεις και πολλά....

 

Όλα καλά θα πάνε...

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο Πεπαγνη και ρώτησα την γραμματέα της εξωσωματικής αν και πότε μπορώ να δηλώσω οτι θα ήθελα να κάνω προεμφυτευτικό έλεγχο.

Μου είπε ότι δεν κάνουν προεμφυτευτικό ελεγχο εκεί...

Θα προσπαθήσω να διώξω το άγχος και να ηρεμήσω. Δεν νομίζω οτι βοηθάει τίποτα άλλο αυτή την στιγμή.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα κορίτσια που μου απάντησαν. Να είστε καλά.

"Αν περιμένεις τη στιγμή που όλα, απολύτως όλα είναι στρωμένα, δε θα ξεκινήσεις ποτέ"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα να σου πω οτη η δικες μου αποβολες εγηναν μετα απο εξωσωματηκη και η εξωσωματηκη αν δεν εχει γηνει προεμφητευτηκη διαγνωση οχη μονο δεν βοηθαη αλλα επηβαρηνη την κατασταση μηα που απο μονη της μηα εγκυμοσηνη με εξωσωματηκη ειναι επαπηλουμενη μεχρη και την 12 εβδομαδα Και αυτο σου το λεω και εκ πηρας .......... αλλα και μου το ειπαν ολοι οι γηατροι που εχω παη Μονο η προεμφητευτηκη βοηθαη οπως πολη καλα αναφερουν τα κορητσηα ποιο πανω ευχομαι να σου πανε ολα καλα οτη και να κανεις ..................

Link to comment
Share on other sites

Είχα δύο βιοχημικές και μία με άδειο σάκο. Στην τέταρτη αποβολή που προχώρησε η κύηση χωρίς όμως να ακούσουμε καρδιά, δεν είχα καθόλου ενημέρωση απο τον τότε γυναικολόγο μου οτι μπορούμε να εξετάσουμε και τους ιστούς. Το έμαθα εκ των υστέρων και ήταν ένας απο τους λόγους που άλλαξα ιατρό.

Την εξωσωματική θα την κάνω στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Κρήτης. Δεν μου ανέφεραν καθόλου για προεμφυτευτικό έλεγχο. Θα προσπαθήσω να μάθω τηλεφωνικώς αύριο αν μπορώ να το κάνω.

Απο την στιγμή όμως που έχουμε κάνει καρυότυπο ζεύγους και ήταν κανονικός, μου είπαν οτι οι αποβολές δεν οφείλονται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες και οτι δεν είναι ποτέ αιτία αυτή για καθ'έξιν αποβολές. Έτσι μου είπαν δηλαδή...

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχεις κάνει εξωσωματική για αυτό τον λόγο;

 

πιστευω οτι η εξωσωματικη μπορει να βοηθήσει με πολλους τροπους. δεν ειναι μονο ο προεμφυτευτικος ελεγχος αλλα δινονται και καποιες ορμονες οι οποιες μπορει να λειπουν απο τον οργανισμο ενω τις χρειαζεσαι καθως επισης και καποιες αλλες για την παραγωγη περισσοτερων ωαριων .αυτα οταν ενωθουν με το σπερματοζωαριο παρακολουθουνται απο τους εμβρυολογους του καθε κεντρου και μπορουν να εισαχθουν στην μητρα της γυναικας στο σταδιο της βλαστοκυστης δηλαδη 5 6 μερες μετα την ενωση. λογικα εκει θα παρακολουθειται η πορεια των εμβρυων.επισης επιλεγουν, αναλογα αν επιλεχθει η μικρογονιμοποιηση ,τα καλυτερα σπερματοζωαρια . θελω να πιστευω οτι ε εξωσωματικη ειναι η υστατη λυση οταν εχουν εξαντληθει ολες οι εξετασεις και τα περιθωρια μαζι βεβαια με την βοηθεια του θεου.ενα αλλο που εχω ακουσει και προτεινουν ειναι η λαπαροσκοπηση για διερευνηση τυχον ενδομητριωσης που δρα αρνητικα στην εγκυμοσυνη. επισης να προσθεσω οτι τα φαρμακα για την εξωσωματικη παρακαμπτουν το προβλημα της ενδομητριωσης.

ευχομαι να βοηθησα ,καλη επιτυχια σου ευχομαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...