Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι λένε τα άλλα παιδάκια;


Recommended Posts

Έχουμε έναν προβληματισμό, ο άντρας μου κυρίως: Τα άλλα παιδάκια στον παιδικό ή στο νηπιαγωγείο ξέρουν αν μια συμμαθήτρια/ένας συμμαθητής τους θηλάζει, και αν ναι, πώς το αντιμετωπίζουν; Εμείς με τη μεγάλη μου θηλάζουμε πια μόνο στο σπίτι, δεν το έχουμε μυστικό, αλλά συνήθως δεν ασχολείται πια κανείς με το αν θηλάζουμε. Όταν βρίσκονται κι άλλα παιδάκια, η κόρη μου έτσι κι αλλιώς έχει άλλα ενδιαφέροντα από το στήθος. Ο άντρας μου όμως ανησυχεί ότι αργά ή γρήγορα τα παιδάκια θα το καταλάβουν και θα την κοροϊδεύουν.

 

Διευκρίνηση: Η ερώτηση απευθύνεται σε όσους/όσες έχουν κάτι ουσιαστικό να πουν πάνω στο θέμα από την εμπειρία τους ως γονιών ή παιδαγωγών. Μηνύματα εκτός θέματος θα αγνοηθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω μερικες φορες θηλαζω και στον παιδικο οταν παω να τον παρω, ειναι 3 1/2 τωρα, κανενα παιδακι ή μαμα δεν εχει πει τιποτα, κανα δυο ρωτησαν τι κανει και η μαμαδες τους ειπαν οτι πινει γαλατακι.

 

Ο μονος λογος να κοροιδεψει καποιο παιδακι ειναι αν ακουσει κατι απο καμμια ασχετη μαμα. Εφ'οσον δεν το κανεντε δημοσιως και δεν το συζητας δε δινεις λαβη σε καποιον να πει κατι αρνητικο επι του θεματος στο παιδι του.

Link to comment
Share on other sites

θα αναφερθώ σε παιδάκι όπου όταν έγινε το περιστατικό ήταν 5 ετών ( νήπια )...Πέρυσι στο ποδόσφαιρο που πάει ο γιος μου, δεν ξέρω πως έγινε και το ανέφερε το ίδιο το παιδάκι στα άλλα παιδιά....Εκείνα χαζογελούσαν και τον έλεγαν "είσαι μωρό, είσαι μωρό"...από κει και πέρα απλά τον κοιτούσαν περίεργα και τον θεωρούσαν μικρότερο ηλικιακά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δικια μου αποθηλασε 3 χρονων σχεδον..δεν ειχαμε ποτε κανενα προβλημα, όταν ειμασταν βεβαια με παιδακια δεν το ζητουσε γιατι ειχε αλλα ενδιαφεροντα ;)

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς δεν θηλάζουμε πλέον δημόσια. Η μικρή μου πέρυσι το είχε αναφέρει από μόνη της στον παιδικό σταθμό και απ' ότι κατάλαβα μετά από αυτά που μου έλεγε, πρέπει να της είπε η δασκάλα ότι τώρα δεν είναι μωρό και πως μόνο τα μωρά πίνουν γάλα από τη μαμά. Ήρθε σπίτι και μου δήλωσε ότι θα σταματήσει να θηλάζει, γιατί δεν είναι μωρό πια, το συζητήσαμε και της είπα πως δεν θηλάζουν μόνο τα μωρά, αλλά και τα μεγαλύτερα παιδάκια όπως αυτή και η δασκάλα μάλλον δεν το ήξερε! Επίσης, ότι εκείνη θα αποφασίσει μέχρι πότε θα πίνει γάλα από τη μαμά και να μη δίνει σημασία τι της λένε.

Εμένα της λένε διάφορα και τα μεγαλύτερα αδέλφια της κατά καιρούς, πχ. "πότε θα το κόψεις;" "Μόνο τα μωρά πίνουν γάλα από τη μαμά" και διάφορα άλλα χαριτωμένα... (αυτοί θήλασαν μέχρι 7 και 9 μηνών αντίστοιχα). Στην αρχή αναστατωνότανε και έκανε δηλώσεις ότι θα σταματήσει να πίνει γάλα από τη μαμά (ποτέ όμως δεν το έκανε πράξη). Τώρα πια δεν τους δίνει καμία σημασία.

Δεν μου έχει αναφέρει τίποτα σχετικά με τα άλλα παιδιά στο σταθμό, φαντάζομαι δεν τους έχει πει τίποτα ή αν τους έχει πει (ή αν ήταν μπροστά στη φάση που το είπε στη δασκάλα) ή δεν κατάλαβαν ή δεν τους φάνηκε τόσο περίεργο που να το κοροϊδέψουν.

Εγώ δεν της έχω πει ότι δεν πρέπει να το ανακοινώνει. Ακόμα κι αν την κοροϊδέψουν, είναι μέσα στη ζωή, θα μπορούσαν να την κοροϊδέψουν για χίλια δύο πράγματα και θα πρέπει να μάθει να προχωράει και να υποστηρίζει αυτό που θέλει ακόμα κι αν ο περίγυρος έχει αντίθετη γνώμη, εγώ θα την στηρίζω σε αυτό. Αν συνεχίζει να θηλάζει όταν θα είναι νηπιαγωγείο δεν έχω σκεφτεί αν θα την "πονηρέψω" να μην το λέει, θα δω τότε, αν και ισχύουν τα ίδια, ότι δηλ. θα πρέπει να μπορεί να υποστηρίζει τις επιλογές της, αλλά σίγουρα αν ο περίγυρος είναι ιδιαίτερα αρνητικός και της δημιουργεί πρόβλημα θα το λάβω υπόψην.

Σκέψου μόνο ότι πχ στο δημοτικό τα παιδιά θα μπορούσαν να κοροϊδέψουν ένα παιδί επειδή πχ είναι χοντρό, φοράει γυαλιά ή διαβάζει πολύ (σπασίκλας), τι θα πεις στο παιδί σου; Μη διαβάζεις πολύ για να μη σε κοροϊδεύουν;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

, αν και ισχύουν τα ίδια, ότι δηλ. θα πρέπει να μπορεί να υποστηρίζει τις επιλογές της,

 

αυτό είναι πολύ πολύ σημαντικό για όλα τα θέματα που αφορούν παιδιά σχολικής ηλικίας...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς απλά μας κοιτάζουν με περιέργεια και αρχίζουν τις ερωτήσεις τι και πώς και γιατί.

Συμφωνώ με τη σουφουκα πάντως. Κοροϊδία μπορεί να υπάρξει για το οτιδήποτε. Σημασία έχει να μάθουν τα παιδιά μας να διαχειρίζονται τέτοιες καταστάσεις και να ακολουθούν τις ανάγκες τους (όταν φυσικά αυτές δεν βλάπτουν κάποιον άλλο).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ήταν όλες πολύ ενδιαφέρουσες. Προς το παρόν δεν έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα. Σίγουρα ένα παιδάκι γύρω στα 4 έχει διαφορετική σχέση με τον περίγυρό του απ΄ό,τι ένα παιδάκι 2-3 χρονών, αλλά θα δούμε τι θα κάνουμε αν δημιουργηθεί θέμα.

 

Να προσθέσω ότι στην παιδαγωγό τους στον παιδικό έτυχε να το αναφέρω μια φορά πέρσι, αλλά δεν έδειξε να της έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Η κόρη μου θεωρεί τόσο αυτονόητο το θηλασμό, που δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πει ότι θηλάζει, απλά φαίνεται από τη συμπεριφορά της. Π.χ. όταν παίζει αγρόκτημα βάζει τα μοσχαράκια να θηλάζουν από τις αγελάδες, ή όταν βλέπει σκυλίτσες φωνάζει όλο χαρά "είναι μαμά! κοίτα! έχει στήθος!". Δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο να ρώτησε την παιδαγωγό τους αν έχει γάλα. Τις γιαγιάδες της τις έχει ρωτήσει :) Τέλος πάντως, όπως ειπώθηκε, είναι μέσα στη ζωή όλα, με την τριβή μαθαίνεις ποιες εμπειρίες θέλεις να μοιράζεσαι με άλλους ανθρώπους, τι θέλεις να κρατάς για τον εαυτό σου, πόσο θέλεις να σε επηρεάζει η γνώμη των άλλων κτλ.

Επεξεργάστηκαν by pax
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...