Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηρεμος αποθηλασμος Αληθεια η ψεμα???


Recommended Posts

εχει γινει αποθηλασμος χωρις να κλαψει το παιδι????ερωτηση του συζηγου προς εμενα επειδη δεν εχω καποια εμπειρια μηπως μπορει καποια μανουλα εμπειρη να μου πει τι γινετε ??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι είδους αποθηλασμός; Απότομος; σταδιακός; Που ξεκινάει από τη μαμά ή από το μωρό;

 

Είναι διαφορετικό για κάθε παιδί. Πόσο συχνά θηλάζει, πώς τα πάει με τις άλλες τροφές, αν υπάρχουν προβλήματα υγείας, αν υπάρχουν αδέρφια, αν το φροντίζει αποκλειστικά η μαμά και πολλοί πολλοί παράγοντες, τόσοι που δεν μπορείς να συγκρίνεις και να βγάλεις συμπεράσματα.

 

Το σίγουρο είναι ότι αν ακολουθήσεις τους ρυθμούς του παιδιού, (μάλλον) δεν θα κλάψει κανείς. ;)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

που να ξεκιναει απο τον μπαμπα πιεζοντας την μαμα

 

την μαμα δεν την νοιαζει αν θα αποθηλασει στα 3 η στα 4 αλλα κουραστικε πλεον την γκρινια του μπαμπα καθε φορα που θα αντιληφθει οτι θυλαζει

 

δεν υπαρχουν αλλα αδερφια τις περισοτερες ωρες το φροντιζει η μαμα με ελαχιστη βοηθεια απο τον μπαμπα της

μιση ωρα την μερα με 1 ωρα ειναι το μαξ που μπορει να την επιβλεπει εχω λιγη βοηθεια απο παπουδογιαγιαδες που τη βλεπουν καθημερινα αλλα σε αυτη τη φαση που ειμαι τωρα δεν ξεπερναει τις 2 ωρες

συνηθως θηλαζει 4-5 φορες τη μερα εκτος απο καποιες περιεργες φασεις

( χωρις να ειναι αρρωστη ) που θελει μοναχα γαλα ολη τη μερα

Link to comment
Share on other sites

εχει αντηρησεις στο οτι δεν θα επρεπε να θυλαζει αλλο γιατι ειναι μεγαλη και θα επεπε να το ειχα κοψει ενα χρονο πιο νωρις γιατι τωρα το παιδι αποκτα ψυχολογικα νοσηματα με τον θηλασμο και συμπεριφερετε οπως ενα παιδι 9 μηνων σε οτι εχει να κανει με το γαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζομαι ξέρεις (και του έχεις πει) ότι επιστημονικά δεν στέκει κάτι τέτοιο. Επίσης, είναι γνωστά και τα οφέλη του θηλασμού μετά το χρόνο.

 

Αν το παιδί θήλαζε ασταμάτητα ή πάρα πολλές φορές, θα μιλούσα για όρια που μπορείς να βάλεις, αλλά 4-5 φορές μου φαίνονται τόσο φυσιολογικά, όσο και ανεκτά (Ας πούμε, έχω στο μυαλό μου 2 ύπνους με θηλασμό πριν και μετά και μια ξέμπαρκη, βολικό "πρόγραμμα").

 

Αν θέλει να την πιέσει για αποθηλασμό χωρίς κλάματα - με σεβασμό πάντα και όχι με απότομες, σπασμωδικές κινήσεις - τότε θα πρέπει να την αποσπάσει από σένα και να την απασχολήσει για πολύ περισσότερο χρόνο, επίσης να δώσει πολύ χρόνο για εναλλακτικές μεθόδους χαλάρωσης και ύπνου ... εσύ αντέχεις να αποξενωθείς έτσι από το παιδί, επειδή γκρινιάζει ο σύζυγος; αντέχεις να της αρνείσαι, ενώ δεν πιστεύεις ότι συντρέχει λόγος αποθηλασμού; Ο πιο απλός τρόπος για να ξεκινήσεις αποθηλασμό είναι το "δεν αρνούμαι-δεν προσφέρω". Για να το προχωρήσεις μόνη σου, πρέπει να πας στο "αρνούμαι". ... είναι δύσκολο η μαμά να αποτρέπει το παιδί από το θηλασμό μόνη της, έχοντας το μωρό σχεδόν 24 ώρες. Στην ουσία σου στερεί το εργαλείο με το οποίο μπορείς να έχεις εύκολα ένα ήρεμο και ευχαριστημένο παιδί. Και έχω την αίσθηση ότι οι περισσότερες μαμάδες που μπαίνουν σε τέτοιο τριπάκι όντας μόνες όλη μέρα, στο τέλος ενδίδουν στην ανάγκη του παιδιού, με αποτέλεσμα να μπερδεύεται το παιδί περισσότερο.

Λέγοντας αυτά δεν θέλω να σε αποτρέψω ή να σε ενθαρρύνω στον αποθηλασμό, απλά σκέφτομαι ότι χρειάζεται τρομερή υπομονή και επιμονή, εφευρετικότητα και ό,τι άλλο διαθέτεις στο "οπλοστάσιο". Από την άλλη, μερικά παιδιά είναι έτοιμα και δέχονται πιο εύκολα τα όρια.

Αυτή τη στιγμή δεν μου είναι εύκολο να επεκταθώ στο θέμα αλλά αν έχεις κάποιες σκέψεις ή απορίες, θα πιαστώ από εκεί και θα σου απαντήσω βάσει της εμπειρίας μου (κι ο δικός μου γκρίνιαζε ;)

Έχεις διαβάσει τα άλλα σχετικά θέματα στην ενότητα του αποθηλασμού;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπες ειναι δυσκολο για μια μαμα να παει στον αποθηλασμο μονη της ενω το εχει σχεδον μονη της σε καθημερινη βαση

εγω δεν την αφηνω να κλαιει και την θηλαζω και εκει ο μπαμπας γκρινιαζει

 

οσο για τις ερευνες που του εδειχνα το ιδιο του κανει λεει πως πλεον στο διαδυκτυο μπορεις να βρεις υποστηρικτες πανω σε οποιοδηποτε θεμα σε ενδιαφερει ακομα και στην παιδοφιλια οποτε τι να του πεις εκει???

εχω φτασει στο σημειο να κρυβομαι οταν θηλαζω για να αποφυγω αλλη μια συγκρουση

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσει από το παιδί δεν υπάρχει καμία στεναχώρια. Η μεγάλη μου κόρη αποθήλασε μόνη της χωρίς καμία πίεση. Το μόνο που θα σου πρότινα εγώ είναι για να την βοηθήσεις και να δεις και εσύ αν είναι έτοιμη για αυτό το βήμα, μην της δίνεις να θηλάσει αν δεν ζητήσει μόνη της. Εγώ με αυτό το σύστημα αποθήλασα σε 2 μήνες περίπου.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

 

οσο για τις ερευνες που του εδειχνα το ιδιο του κανει λεει πως πλεον στο διαδυκτυο μπορεις να βρεις υποστηρικτες πανω σε οποιοδηποτε θεμα σε ενδιαφερει ακομα και στην παιδοφιλια οποτε τι να του πεις εκει???

εχω φτασει στο σημειο να κρυβομαι οταν θηλαζω για να αποφυγω αλλη μια συγκρουση

 

Στο διαδίκτυο βρίσκεις οτιδήποτε.

 

Όμως στο Pediatrics που είναι ιατρικό επιστημονικό περιοδικό δεν βρίσκεις οτιδήποτε ή από οποιονδήποτε, για να δημοσιευτεί κάτι πρέπει να πληροί συγκεκριμένα κριτήρια.

 

 

όταν μάλιστα αυτός που δημοσιεύει στο Pediatrics είναι μια επιτροπή ειδικών που έχει συσταθεί στα πλαίσια της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων, και αυτή η επιτροπή είναι επώνυμη

 

Section on Breastfeeding, 2003–2004

*Lawrence M. Gartner, MD, Chairperson Jane Morton, MD Ruth A. Lawrence, MD Audrey J. Naylor, MD, DrPH

Donna OʼHare, MD Richard J. Schanler, MD

*Arthur I. Eidelman, MD Policy Committee Chairperson

Liaisons

Nancy F. Krebs, MD Committee on Nutrition

Alice Lenihan, MPH, RD, LPN National WIC Association

John Queenan, MD American College of Obstetricians and Gynecologists

Staff

Betty Crase, IBCLC, RLC

 

*Lead authors

 

τότε δεν είναι καθόλου το ίδιο

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Μπορείς να το τυπώσεις, είναι μόλις 9 σελίδες

 

στη σελίδα 500, στην αρχή, γράφει

 

There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.197

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονική υποστήριξη στη παιδοφιλία; :roll:

 

Για το θέμα του να σε υποστηρίξει έμπρακτα στον αποθηλασμό, αν το θες κι εσύ, τίποτε;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήθελα να ψιλοαραιώσουμε - ήταν όμως και τα παιδιά αρκετά έτοιμα - δηλαδή δεν ήθελαν πάντα στήθος για ύπνο ή για οτιδήποτε, διάβασα στο διαδίκτυο και πιστεύω ήταν μία συμβουλή που βοήθησε.

 

Έγραφε ότι τα περισσότερα παιδιά έχουν μια θέση της μητέρας που έχουν συνηθίσει, πχ να κάθεται η μαμά στον καναπέ, να κάθεται γενικά. Πράγματι, αν δεν με έβλεπαν να κάθομαι, δεν ζητούσαν. Σταδιακά αραιώσαμε τους θηλασμούς, μέχρι που δεν θυμάμαι και εγώ τώρα πώς αποθηλάσαμε ακριβώς. Δεν πρέπει να πήρε πάνω από μήνα. Χωρίς κανένα παράπονο.

 

Πάντως είχαμε θέμα με το ότι η μικρή δεν πολυσυμπαθούσε το ξένο γάλα και δεν είχαμε κάποια στρατηγικη για αυτό το θέμα. Μετά από κανένα χρόνο άρχισε να πίνει ποσότητες γάλα αγελαδινό.

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονική υποστήριξη στη παιδοφιλία; :roll:

 

Για το θέμα του να σε υποστηρίξει έμπρακτα στον αποθηλασμό, αν το θες κι εσύ, τίποτε;

 

Θέλω να πω, όταν γκρίνιαζε ο δικός μου για τα μεταμεσονύχτια ξυπνήματα (όπου δεν ξυπνούσε, απλά τα μάθαινε μετά), τον προκάλεσα, του πρότεινα να τον ξυπνάω, για να κουνάει και να βολτάρει το μωρό. Ναι, το έκανε μια-δυο φορές και μετά .. κουακ :mrgreen: Μάλιστα, γκρίνιαζα εγώ μετά, γιατί έχανα τον ύπνο μου, για να καταφέρω να τον ξυπνήσω! Ενώ, αν απλώς θήλαζα το παιδί, ξανακοιμόμουν αμέσως. Μετά από μήνες, ξανατόλμησε να γκρινιάξει, για τους ύπνους θηλάζοντας αυτή τη φορά, τον ξαναπροκάλεσα και ... μάντεψε ... κουακ κουακ ... οπότε είχα πολύ καλό πάτημα να πω ότι εγώ δεν μπορώ να ανταποκριθώ στο παιδί διαφορετικά, αν μπορεί εκείνος να το κάνει, έχει το ελεύθερο ... κουακ ... :lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι δίκιο έχετε... Η συμβολή του συζύγου ειδικά στο βραδυνό ύπνο ήταν καθοριστική. Έκανε στα παιδιά παρέα να κοιμηθούν, εκείνη την εποχή. Του άρεσε πάντως αυτό, το έκανε με χαρά...

 

Πιστεύω και στον άντρα σου μπορεί να αρέσει, θα βρουν δικούς τους κώδικες με το παιδί. Είναι και σε ηλικία να διαβάζουν παραμύθια, να λένε ιστορίες...

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ο συζηγος αν και ειχε πει οτι θα με βοηθουσε να μειωσω τους θηλασμους μιας και αυτος το προτεινε το μονο που κανει ειναι να καθετε στο pc και το πολυ πολυ αν του γκρινιαξω να μου πει να τη δωσω στους παππουδες μιας που ειναι ολοι κοντα μας

δεν θελω να την εχουν οι παπουδες οταν μπορουμε να την μεγαλωνουμε εμεις

προτιμω να αποθηλασει οποτε αισθανθει εκεινη ετοιμη

και αφου δεν με νοιαζει αν θα αποθηλασει στα 3 η στα 4 χρονια αλλα αυτο γινετε μεσω της πιεσης του συζηγου θελω την δικη του βοηθεια και μονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συνεχισω να θηλαζω μεχρι να ειναι ετοιμη να αποθηλασει ηρεμη αν μπορεσει καποια στιγμη να με βοηθησει και ο συντροφος καλο θα ηταν για ολους

μεχρι τοτε βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών.θηλαζα αποκλειστικά μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα.χωρίς ιδιαίτερο λόγο αποφάσισα να κόψω τον θηλασμο αλλα τώρα με κυνηγάνε οι τύψεις. Μπορώ να ξανάθηλασω;;;;;δεν έχω πάρει χάπι απλά από 9/10 δεν τον έχω βάλει καθόλου στο στήθος.....όταν παταω τον μαστο τρέχει γάλα, αλλα φαίνεται πιο αραιο απο ότι ήταν στα κανονικά του.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών.θηλαζα αποκλειστικά μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα.χωρίς ιδιαίτερο λόγο αποφάσισα να κόψω τον θηλασμο αλλα τώρα με κυνηγάνε οι τύψεις. Μπορώ να ξανάθηλασω;;;;;δεν έχω πάρει χάπι απλά από 9/10 δεν τον έχω βάλει καθόλου στο στήθος.....όταν παταω τον μαστο τρέχει γάλα, αλλα φαίνεται πιο αραιο απο ότι ήταν στα κανονικά του.....

 

Το παιδί κάθεται στο στήθος; Τρώει κι άλλες τροφές; Μπορείς να ξανααυξήσεις την παραγωγή σου σχετικά εύκολα, αφού έχεις ακόμη γάλα και αφού η αποχή από το θηλασμό κράτησε μόνο μια εβδομάδα. Αν θέλεις να ξαναθηλάσεις, βάζε τον όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος, πριν και μετά από κάθε γεύμα και ενδιάμεσα. Ενδέχεται βέβαια το παιδί να εκνευρίζεται που μειώθηκε το γάλα και να μην συνεργάζεται. Κοίταξε κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάθεται.τρώει ήδη φρούτα, λαχανικά και κρεμες,είμαστε δηλαδή στους 2 θηλασμους την ημέρα,πρωί-βράδυ.εάν θηλαζα μόνο πρωί λες να υπήρχε πρόβλημα;;;;απλά αναρωτιέμαι εάν μετά απο 7 μερες αποχής έχει "λήξει" το γάλα μου......

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάθεται.τρώει ήδη φρούτα, λαχανικά και κρεμες,είμαστε δηλαδή στους 2 θηλασμους την ημέρα,πρωί-βράδυ.εάν θηλαζα μόνο πρωί λες να υπήρχε πρόβλημα;;;;απλά αναρωτιέμαι εάν μετά απο 7 μερες αποχής έχει "λήξει" το γάλα μου......

 

:confused::confused::confused:Που το ακουσες αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάθεται.τρώει ήδη φρούτα, λαχανικά και κρεμες,είμαστε δηλαδή στους 2 θηλασμους την ημέρα,πρωί-βράδυ.εάν θηλαζα μόνο πρωί λες να υπήρχε πρόβλημα;;;;απλά αναρωτιέμαι εάν μετά απο 7 μερες αποχής έχει "λήξει" το γάλα μου......

 

Πρόβλημα στην ποιότητα του γάλακτος δεν θα δημιουργηθεί. Κατά τ΄άλλα, εξαρτάται από το τι θέλεις. Αν θέλεις να απολαμβάνετε τον πρωινό θηλασμό για μερικό καιρό ακόμη, είναι εντάξει. Αν θέλεις να μην δώσεις καθόλου ξένο γάλα, ένας θηλασμός είναι λίγος. Επίσης, με ένα θηλασμό δεν διατηρείται η παραγωγή για καιρό.

Εσύ αποφασίζεις τι σας αρέσει. Πολλές μητέρες αποθηλάζουν γιατί θεωρούν ότι ένας θηλασμός δεν έχει νόημα, αλλά δεν είναι απαραίτητα έτσι. Αν εσύ και το μωρό απολαμβάνετε κι αυτόν τον ένα θηλασμό, τότε έχει νόημα. Μια φίλη μου από 8-9 μηνών θήλαζε μόνο το πρωί για αρκετούς μήνες για να παρατείνει το χουζούρι στο κρεββάτι.

Link to comment
Share on other sites

εχει γινει αποθηλασμος χωρις να κλαψει το παιδι????ερωτηση του συζηγου προς εμενα επειδη δεν εχω καποια εμπειρια μηπως μπορει καποια μανουλα εμπειρη να μου πει τι γινετε ??????

 

Δεν ξερω αν απανταω πολυ αργα, αλλα βλεπω οτι τα παιδια μας εχουν παρομοια ηλικια κι εμεις αποθηλασαμε πολυ ευκολα και χωρις κλαμμα. Και η δικια μου ηταν πολυ του θηλασμου, περιμενα ακριβως το αντιθετο.

Απλα οταν πηγε 2 χρονων της μιλησα, της εξηγησα και παραλληλα της εδινα να φαει/πιει κατι αλλο που της αρεσε πολυ. Της ειπα οτι πια ειναι "μεγαλη κοπελα" και οτι θα τρωει και θα πινει "ο,τι και ο μπαμπας και η μαμα" και οτι θηλαζουν μονο τα μωρακια. Ενω μεχρι τοτε αν δεν θηλαζε οριοταν, το δεχτηκε σχετικα ευκολα και αποθηλασα ομαλα-βασικα ακολουθησα αυτα που λενε εδω για σταδιακη μειωση θηλασμων κλπ ωστε να μην γινει αποτομα. Εχει σημασια ποτε θα ειναι ετοιμο και το καθε παιδι, ειχα προσπαθησει παλαιοτερα χωρις την ιδια επιτυχια.

Οποτε επιλεξεις να το κανεις, διαλεξε κατι που της αρεσει να τρωει και καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήθελα να ψιλοαραιώσουμε - ήταν όμως και τα παιδιά αρκετά έτοιμα - δηλαδή δεν ήθελαν πάντα στήθος για ύπνο ή για οτιδήποτε, διάβασα στο διαδίκτυο και πιστεύω ήταν μία συμβουλή που βοήθησε.

 

Έγραφε ότι τα περισσότερα παιδιά έχουν μια θέση της μητέρας που έχουν συνηθίσει, πχ να κάθεται η μαμά στον καναπέ, να κάθεται γενικά. Πράγματι, αν δεν με έβλεπαν να κάθομαι, δεν ζητούσαν. Σταδιακά αραιώσαμε τους θηλασμούς, μέχρι που δεν θυμάμαι και εγώ τώρα πώς αποθηλάσαμε ακριβώς. Δεν πρέπει να πήρε πάνω από μήνα. Χωρίς κανένα παράπονο.

 

Πάντως είχαμε θέμα με το ότι η μικρή δεν πολυσυμπαθούσε το ξένο γάλα και δεν είχαμε κάποια στρατηγικη για αυτό το θέμα. Μετά από κανένα χρόνο άρχισε να πίνει ποσότητες γάλα αγελαδινό.

Αχ τι ενθαρρυντικά που τα λές!

Μακάρι να καταφέρουμε και εμεις έτσι. Τώρα θηλάζει 1-5 φορές τη μέρα αλλά κυρίως όταν κοιμάται και κατα τη διάρκρια του ύπνου. Επίσεις κάποιες φορές όταν θέλει επιβεβαίωση της αγάπης μου. Έχω καταφέρει να τον κοιμίζω χωρίς στήθος (όχι πάντα) αλλά όταν ξυπνάει μέσα στον ύπνο και είμαι δίπλα της θέλει συνήθως πάντα στήθος.

 

Αλλά το άλλο που λες που είναι ενθαρρυντικό είναι πως μετά άρχισε να πίνει και αγελαδινό γιατί και ο δικός μου δεν το συμπαθεί και πολύ! ελπίζω να αρχίσει όμως να πίνει.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών.θηλαζα αποκλειστικά μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα.χωρίς ιδιαίτερο λόγο αποφάσισα να κόψω τον θηλασμο αλλα τώρα με κυνηγάνε οι τύψεις. Μπορώ να ξανάθηλασω;;;;;δεν έχω πάρει χάπι απλά από 9/10 δεν τον έχω βάλει καθόλου στο στήθος.....όταν παταω τον μαστο τρέχει γάλα, αλλα φαίνεται πιο αραιο απο ότι ήταν στα κανονικά του.....

 

Μπορείς να ξαναθηλάσεις.

 

Το γάλα είναι πιο αραιό γιατί έχεις μέρες να θηλάσεις και αλλάζει η σύνθεσή του. Θα γίνει πάλι κανονκό όσο θηλάζει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...