Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aναγκάστηκα να δώσω για πρώτη φορά φρεσκο γάλα!Τι κάνω τώρα;


Recommended Posts

Αυριο η μικρη μου γινετε 13 μηνων ακριβως!Μεχρι και τωρα θηλαζα μια χαρα!Τους τελευταιους 3 μηνες περιπου οι θηλασμοι ηταν 2 ....πρωι-βραδυ!

Ετσι και την πηρα αγκαλια σημερα το βραδυ για να θηλασει και να κοιμηθει!Ηπιε γαλα ,αλλα δεν ειχε ορεξη για υπνο!Την αφησα λιγο να περπατησει γυρω γυρω και την εβαλα απο τον αλλο μαστο.....ηπιε και ξανα τα ιδια,ηθελε να παιξει!!Την αφησα για λιγο παλι , την πηρα την εβαλα στην κουνια για να κοιμηθει μονη της.Κατι που γινετε συχνα!

Αρχισα μετα απο λιγο τα κλαματα.....τι την εβαζα παλι να ξαπλωσει,τι αγκαλια,τι να πηγαινουμε βολτα μεσα στο σπιτι...το παιδι να σβηνει απο το κλαμα!!!Την εβαζα στο στηθος και ενω επιανε με λαχταρα ρουφαγε για δευτερολεπτα και μετα παλι κλαμα!!Τρελαθηκα....δεν μου το ειχε ξανακανει αυτο!!Απο τα πολλα ειχαν περασει 2 ωρες περιπου απο την συνηθησμενη που κοιμαται!Μου λεει ο αντρας μου........ το παιδι πειναει,μαλλον δεν εχει χορτασει!!!

Της εφτιαξε φρεσκο ...........το παιδι ηπιε 220 γρ με λαιμαργια και κοιμηθηκε αμεσως!!!!

Την ταιζα και εκλαιγα.....δεν φτανει πλεον το γαλα μου;;;;;;Ενιωσα μαχαιρι στην καρδια!!Για πρωτη φορα ηπιε γαλα αλλο απο το δικο μου!!

 

Τι εγινε;;;;Αυτο ηταν..;;;Θα δινω και συμπληρωμα τωρα;;;;

Της εδωσα το "Αγνο¨" που ειχα ευκαιρο στο ψυγειο.Ξερω οτι το αγελαδινο μπορει να προκαλεσει αλεργιες!Υπαρχει πιθανοτητα με μια φορα που ηπιε;;;Να ανησυχω για το βραδυ;;;

1.Και αν συνεχισουμε ετσι... τι γαλα να δωσω;;;;Διαβασα για το κατσικισιο!Κανει απο τωρα;;;

2.Δεν θελω να της δωσω μπιμπερο.....πως να της το δινω;;;Υπαρχουν ειδικα κυπελακια;;

3.Δεν θελω να της δωσω σκονη γαλα,αν και ο παιδιατρος μολις κλεισαμε χρονο μου ειπε οτι καλο θα ηταν να σταματησω τωρα τον θηλασμο και να της δινω τα "ειδικα" για μετα τον χρονο......φρεσκο μου ειχε πει οχι!!!

Εννοειτε οτι τα ειχα αγνοησει ολα......ο σκοπος μου ηταν να φτασω εως τα 2 θηλαζοντας!!

 

Νιωθω μεγαλη στεναχωρια!!!Βεβαια χαιρομαι που τα καταφερα ως τωρα,αλλα μου φαινεται απιστευτο οτι μπορει να μην φτανει πλεον το γαλα μου!!!Ειχα την αυταπατη οτι μεχρι και τα 2 θα ειχα μια χαρα!!!

 

Υ.Γ.Τις τελευταιες μερες με ειχαν πρηξει οτι πρεπει να σταματησω να θηλαζω γιατι δεν παιρνει τιποτα το παιδι πλεον και θα εξαρτηθει απο το στηθος μου και αλλες τετοιες μ........:-)!!!!:mad::x:xΜε γλωσσοφαγαν!!:mad::x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι μου... πήγαινε κοιμήσου. Ξεκουράσου.

Το παιδί σου τάισες, δεν το σκότωσες!

Έφαγε.

Γέμισε η κοιλιά του και σε κοιτάει το ίδιο ευτυχισμένο όπως κι όταν του προσέφερες το στήθος.

 

Αύριο, ξεκούραστη, με καθαρό μυαλό, και ανανεωμένη θα επανέλθεις δρυμήτερη.

Σσςςς..

Ξεκουράσου.

Και σκέψου πόσο ευτυχισμένο είναι το παιδί σου και πόσο σε ευγνωμονεί που εσύ, η μαμά του, το τάισες, το συντήρησες για μια ακόμα όμορφη μέρα στη ζωή. Και αύριο, πάλι θα στηρίξει τις ελπίδες του σε σένα. Και ότι κι αν του δώσεις, ευχαριστώ θα πει, γιατί θα ξέρει πως έχεις κάνει ΟΤΙ περνά από το χέρι σου! Ξέρει πως προσπαθείς για το καλύτερο.

 

Φιλησέ το.

Πάρε το πατουσάκι του κι ακούμπησέ το στο μαγουλάκι σου, να σε χαϊδέψει και με το χάδι αυτό αγκαλιά, πήγαινε να ξεκουραστείς.

 

Καλό σου βράδυ. :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon..........δεν εχω λογια!!!!Με εκανες να κλαιω παλι πρωι πρωι!!!

Ειχα πολυ καιρο να ακουσω τοσο τρυφερα λογια.......ισως καπου εχω χασει το νοημα;;;;;

Νιωθω σαν να με χαστουκισες με το γαντι για να συνελθω......σ ευχαριστω απ την καρδια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έτυχε και από αύριο θα είναι όλα όπως παλιά.

Αχ εγώ θέλω να αποθηλάσω και δεν μπορώ, περιμένω να χρονίσει για να δοκιμάσω και άλα γάλατα.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε γλυκιά μου..γαλατάκι έδωσες στο παιδί, όχι δηλητήριο...γιατί τόσο άγχος? τα πιο πολλά παιδιά στον χρόνο πίνουν ή φρέσκο ή σκόνη, ή και κατσικίσιο..ψυχραιμία...

 

το παιδάκι πείναγε και το τάισες..τι πιο φυσιολογικό...ξέρεις...να αφήνεις τα πραγματα με τα παιδιά να έρχονται..ο προγραμματισμός σε αυτά τα θέματα δεν βγαίνει ποτέ όπως τον υπολογίζαμε..ελπιζω να νιώθεις καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο περίπου έγινε και με τον δικό μου γιο όταν ήταν περίπου 11 μηνών.. Και εγώ ήθελα να τον θηλάσω περισσότερο.. Στην αρχή λίγο στενοχωρέθηκα, αλλά έτσι όπως βούτηξε το μπιμπερό να πιει λίγο τον λυπήθηκα..μα να πεινάει και να μην του δίνω γάλα..

Μπορείς να προσπαθήσεις να αυξήσεις την παραγωγή σου αλλά και αν πιει λίγο ακόμα ξένο γαλατάκι δεν χάθηκε ο κόσμος..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aν πεινάει μπορείς να δώσεις κάτι άλλο εκτός από γάλα (φαγητό πριν από το βραδυνό θηλασμό, γιαουρτάκι, οτιδήποτε άλλο). Αν θέλεις, μπορείς θηλάζοντας πιο συχνά να αυξήσεις το δικό σου γάλα (σε κάποιες περιπτώσεις οι 2 φορές τη μέρα θηλασμός δεν φτάνουν για να διατηρήσουν την παραγωγή, αυτό μπορεί να αναστραφεί αυξάνοντας τους θηλασμούς μέσα στη μέρα και αν εργάζεσαι κυρίως το ΣΚ. Μπορείς να προσφέρεις πιο συχνά και αν το παιδί το θέλει θα ανταποκριθεί). Αν το γάλα σου δεν την καλύπτει και αρνείται να θηλάσει περισσότερο, μπορεί να παίρνει ασβέστιο από άλλες πηγές (κάνε ένα γκουγκλάρισμα για τροφές πλούσιες σε ασβέστιο και θα βρεις πολλές εναλλακτικές), δεν χρειάζεται να δώσεις αγελαδινό γάλα, δεν είναι απαραίτητο. Τέλος, αν δεις ότι το παιδί δεν ανταποκρίνεται σε αυξημένους θηλασμούς και εξακολουθεί να ζητάει κάτι άλλο εκτός από το γάλα σου το βράδυ και θεωρείς ότι αυτό το κάτι άλλο πρέπει να είναι γάλα, ναι, μπορείς να δώσεις κατσικίσιο ή γάλα αμυγδάλου (υπάρχουν πάρα πολλές εναλλακτικές) ή ακόμα και αγελαδινό, όμως δεν χρειάζεται μπιμπερό σ' αυτή την ηλικία, γιατί να ξεκινήσεις κάτι που θα αναγκαστείς σε λίγο να το κόψεις; Μπορείς να το δίνεις με εκπαιδευτικό ποτηράκι ή με απλό ποτήρι και καλαμάκι (αν είναι κρύο) ή με σκέτο ποτήρι ή κούπα, ανάλογα σε τι έχει μάθει το παιδί να πίνει.

Μην αγχώνεσαι, γιατί μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός! Το αγελαδινό τα παιδιά που έχουν θηλάσει τόσο πολύ, αν τους προσφερθεί το βλέπουν σαν οποιαδήποτε άλλη τροφή και όχι σαν κάτι που αντικαθιστά το γάλα της μαμάς! Εμένα η κόρη μου έβλεπε τα αδέλφια της να πίνουν αγελαδινό και φυσικά από ένα σημείο και μετά (εκεί κάπου μετά το χρόνο) ζητούσε κι αυτή. Της έδινα αν δεν μπορούσα να την ξεγελάσω και το έπινε, μετά θήλαζε κλπ. Ήταν γι' αυτή άλλο το γάλα το δικό μου και άλλο του ψυγείου! Μπορεί να θήλαζε, να σταματούσε τον θηλασμό, να ζητούσε γάλα του ψυγείου και μετά να συνέχιζε τον θηλασμό. Νομίζω, αν δεν έχεις πρόβλημα μια φορά στο τόσο να πίνει αγελαδινό μπορείς να το δεις χαλαρά και αν το ζητάει συγκεκριμένα να το δίνεις με τέτοιο τρόπο, αν έχεις πρόβλημα και δεν θέλεις, να προσπαθείς να μην το έχεις στο σπίτι και να της προσφέρεις κάτι άλλο σαν εναλλακτική αν βλέπεις ότι πεινάει αλλά δεν θέλει να θηλάσει εκείνη την ώρα, προσπαθώντας παράλληλα να αυξήσεις και τους θηλασμούς. Εμένα ακόμα θηλάζει (τώρα είμαι ετοιμόγεννη και δεν έχω καθόλου γάλα και περιμένει να γεννηθεί η αδελφούλα για να της φέρει πολύ γάλα), αλλά γάλα αγελαδινό ζητάει με την ίδια συχνότητα όπως πριν μερικούς μήνες που είχα αρκετό γάλα, δηλαδή 1-2 φορές την εβδομάδα!

Αν το παιδί δεν είναι έτοιμο να σταματήσει τον θηλασμό κι εσύ προσφέρεις ανεμπόδιστα δεν θα τον κόψει, αν είναι έτοιμο, τότε θα κόψει τον θηλασμό ανεξάρτητα αν θα προσφέρεις αγελαδινό γάλα ή όχι!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!!!!!

αρχιζω να το βλεπω πιο ψυχραιμα.....ειπα οτι θα συνεχισω τον θηλασμο και οπου φτασουμε!!!Αν τωρα θελει και συμπληρωμα οκ.....θα τα καταφερουμε!!!Μου ηρθε πολυ αποτομα εχθες.....το ειχα σαν κατι πολυ μακρινο!!!!!Για να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις χάσει το νόημα... Απλά είσαι κουρασμένη και σου φαίνεται βουνό! Καλώς όρισες στον κόσμο των άυπνων μαμάδων... ;)

Να είστε όλοι καλά.... :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ακόμα θηλάζει (τώρα είμαι ετοιμόγεννη και δεν έχω καθόλου γάλα και περιμένει να γεννηθεί η αδελφούλα για να της φέρει πολύ γάλα)

Αχ, αυτό ακριβώς έλεγα και στη μεγάλη μου πριν από δυο χρόνια και κάτι... μόνο που δεν ξέραμε το φύλο του μωρού. Με το καλό!

 

Συγγνώμη για το off topic, κάτια, να χαίρεσαι την κορούλα σου και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτό ακριβώς έλεγα και στη μεγάλη μου πριν από δυο χρόνια και κάτι... μόνο που δεν ξέραμε το φύλο του μωρού. Με το καλό!

 

Συγγνώμη για το off topic, κάτια, να χαίρεσαι την κορούλα σου και καλή συνέχεια!

 

:D Σ' ευχαριστώ! Ουφ, έχω άγχος μήπως συνεχίσει να μ' ενοχλεί ο θηλασμός της μεγάλης και μετά τη γέννα, ελπίζω πως όχι, φαντάζομαι εφόσον θα υπάρχει πάλι γάλα θα είναι καλύτερα!

Συγνώμη κι από μένα για το οφ τόπικ!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Katia θα ήθελα να σε ρωτήσω, πως κατάφερες και ήπιε η μικρή σου το γάλα για πρώτη φορά? Η δικιά μου είναι 20 μηνών και θηλάζει ακόμη, έχω κουραστεί αφάνταστα, προσπάθησα πολύ να της ξεκινήσω αγελαδινό πριν 2 μήνες, ένα μήνα προσπαθούσα για να είμαι ειλικρινής, αλλά με το στανιό έπινε από 50 έως 75 γραμμάρια. Με το στανιό όμως... Μέχρι που έπαθε γαστρεντερίτιδα (από ίωση) και μετά δεν το ξαναέβαλε στο στόμα της... Και οι ελπίδες μου για αποθηλασμό βούλιαξαν... (Δεν είμαι καλά πλέον ψυχολογικά, αυτός είναι ο λόγος που θέλω να διακόψω, θηλάζω και κάνω αγκαρία...)

Να ανάφέρω ότι από μπιμπερό δεν έχει πιει η δικιά μου ποτέ, νερό και χυμό πίνει με καλαμάκι.

Και τι δε θα έδινα να μπορούσα να της δώσω γάλα εμπορίου (Αν και η παιδίατρος μου είπε ότι το γάλα για πρωϊνό και βραδυνό είναι ανεπαρκές για ένα παιδί, και ότι αποτελεί ευκολία για την Ελληνίδα μάνα. Είναι προτιμότερο μου είπε να τρώει γιαούρτι με ψωμάκι για βραδυνό ή τραχανά με τυράκι, ή ψωμάκι με κασεράκι και χυμό για πρωϊνό, βούτυρο-μελι κλπ... )

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Katia θα ήθελα να σε ρωτήσω, πως κατάφερες και ήπιε η μικρή σου το γάλα για πρώτη φορά? Η δικιά μου είναι 20 μηνών και θηλάζει ακόμη, έχω κουραστεί αφάνταστα, προσπάθησα πολύ να της ξεκινήσω αγελαδινό πριν 2 μήνες, ένα μήνα προσπαθούσα για να είμαι ειλικρινής, αλλά με το στανιό έπινε από 50 έως 75 γραμμάρια. Με το στανιό όμως... Μέχρι που έπαθε γαστρεντερίτιδα (από ίωση) και μετά δεν το ξαναέβαλε στο στόμα της... Και οι ελπίδες μου για αποθηλασμό βούλιαξαν... (Δεν είμαι καλά πλέον ψυχολογικά, αυτός είναι ο λόγος που θέλω να διακόψω, θηλάζω και κάνω αγκαρία...)

Να ανάφέρω ότι από μπιμπερό δεν έχει πιει η δικιά μου ποτέ, νερό και χυμό πίνει με καλαμάκι.

Και τι δε θα έδινα να μπορούσα να της δώσω γάλα εμπορίου (Αν και η παιδίατρος μου είπε ότι το γάλα για πρωϊνό και βραδυνό είναι ανεπαρκές για ένα παιδί, και ότι αποτελεί ευκολία για την Ελληνίδα μάνα. Είναι προτιμότερο μου είπε να τρώει γιαούρτι με ψωμάκι για βραδυνό ή τραχανά με τυράκι, ή ψωμάκι με κασεράκι και χυμό για πρωϊνό, βούτυρο-μελι κλπ... )

 

 

Δεν δυσκολευτηκε καθολου......μολις της πλησιασα το μπιμπερο κοντοσταθηκε για λιγο αλλα μετα το ηπιε και με λαιμαργια μαλιστα!!!!

Γενικως δεν ειναι δυσκολο παιδι.....συμβιβαζεται με ολα!!!Το μπιμπερο το ειχε μαθει,γιατι απο 40 ημερων που ξεκινησα δουλεια εβγαζα γαλα με το θηλαστρο και την ταιζε ο αντρας μου τα απογευματα!Και παλι δεν ειχε δυσκολευτει καθολου να παρει μπιμπερο παροτι θηλαζε!

Το νερακι της το δινω σε εκπαιδευτικο κυπελακι.....τωρα για το γαλα δεν θελω να ξαναγυρισουμε στα μπιμπερο!!!Συν οτι δεν θελει συμπληρωμα καθε βραδυ τελικα!!!

Αυτο που λες για το βραδινο γαλα δεν το ηξερα!!!Μου φαινεται σαν να ειναι βαρυς ο τραχανας ομως για βραδινο!!!

 

Καταλαβαινω οτι εχεις κουραστει ψυχολογικα!!Δωστης διαφορα γαλατα να δοκιμασει.....καποιο θα της αρεσει στο τελος....τι στο καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εσύ έβλεπες το ποτήρι μισοάδειο κ μια άλλη μαμά, το ίδιο ποτήρι, το έβλεπε μισογεμάτο! Εσύ έλεγες, πω πω έφαγε άλλο γάλα εκτός από το δικό μου - η άλλη μαμά αγωνιούσε πως το έκανες να φάει άλλο γάλα εκτός από το θηλασμό! ΟΟ καημός μιας μάνας είναι η χαρά μιας άλλης... Δεν μπόρεσα να μην το σχολιάσω αυτό :)

Καλή μανούλα, για δες λιγάκι πάλι το πρόγραμμα των γευμάτων του παιδιού κ ψάξε για εναλλακτικές λύσεις, αποδεκτές για όλους, όπως σου προτείνει η Σοφούκα. Προτήμησε άλλες μορφές γαλακτοκομικών από το φρέσκο γάλα.

 

Εγώ όμως ήθελα να σταθώ στη πίεση που δέχεσαι να αποθηλάσεις, επειδή τη ζω (όπως κ πολλές άλλες μανούλες) και από πολύ κοντινά μου πρόσωπα (ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε :mrgreen:). Εφόσον η πίεση υπάρχει, άρα δεν τους έχεις θέσει αυστηρά όρια σε αυτό το θέμα (ξέρω είναι δύσκολο, όλοι πια έχουν άποψη!) πρέπει να τους πεις 'βλέποντας κ κάνοντας, ναι κάποια στιγμή θα σταματήσουμε, εε θα δούμε πως, πότε, τώρα έρχονται κ ιώσεις, χειμώνας, θα δούμε από άνοιξη κλπ κλπ' εεε να μην χαλάσουμε καρδιές... αλλά αν 'αγριεύουν' να αγριέψεις κ συ :twisted: Κ μην το κάνεις θέμα αυτό επεισόδιο με το γάλα. Ξέρεις ότι εκεί πατάνε 'το παιδί δεν χορταίνει' - από την ημέρα που γεννιέται μέχρι να πάει φαντάρος να πουμε!@@#%&^

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μανούλα, για δες λιγάκι πάλι το πρόγραμμα των γευμάτων του παιδιού κ ψάξε για εναλλακτικές λύσεις, αποδεκτές για όλους, όπως σου προτείνει η Σοφούκα. Προτήμησε άλλες μορφές γαλακτοκομικών από το φρέσκο γάλα.

 

 

Σε αυτό πλέον συμφωνώ. Τόσο η παιδίατρός μας, όσο και η διατροφολόγος μου, είναι της άποψης ότι το φρέσκο γάλα δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση για τα παιδιά. Η δεύτερη μάλιστα μου έχει πει ότι είναι ανεπαρκής τροφή για ένα παιδί της ηλικίας της κόρης μου (20 μηνών) για βραδυνό και πρωϊνό, εφόσον χορηγείται σκέτο.

Επαναλαμβάνω αυτό που ξαναέγραψα, συγκεκριμένα μου είπανε ότι είναι η εύκολη λύση για την Ελληνίδα μάνα. (Εννοώντας το γάλα εμπορίου.) Η παιδίατρός μας έχει 3 παιδιά, τα οποία σταμάτησαν το γάλα περίπου στους 18 μήνες, από επιλογή. Παίρνουν ασβέστιο από άλλες τροφές, που μάλιστα έχουν καλύτερη απορρόφηση από τον αργανισμό (π.χ. γιαούρτι).

 

Επανέρχομαι στο θέμα, επειδή προσωπικά έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά, και επειδή δεν έχω καταφέρει να βρίσκομαι πουθενά αλλού εκτός από το σπίτι μου κάθε βράδυ εδώ και μήνες, (επειδή ταϊζω τη μικρή για βραδυνό τραχανά με τυράκι ή ψωμάκι, και μετά τη θηλάζω για να κοιμηθεί) και τι δε θα έδινα κορίτσια για να μπορεί να πιει ένα ποτήρι γάλα και στη συνέχεια να τη θηλάσω, αλλά να μπορώ να είμαι μια βόλτα βρε αδερφέ, έχω σκάσει, τα νεύρα μου δεν πάνε καλά... Ούτε σε ένα γάμο δεν έχουμε καταφέρει να πάμε, ούτε για ένα ποτό, ένα κινηματογράφο, ούτε πουθενά...Ούτε να την κρατήσει η γιαγιά για ένα βράδυ και να ξεσκάσουμε σαν ζευγάρι μετά από τόσους μήνες.. . . Τι να πω, ίσως ζητάω πολλά.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες για το βραδινο γαλα δεν το ηξερα!!!Μου φαινεται σαν να ειναι βαρυς ο τραχανας ομως για βραδινο!!!

 

Καταλαβαινω οτι εχεις κουραστει ψυχολογικα!!Δωστης διαφορα γαλατα να δοκιμασει.....καποιο θα της αρεσει στο τελος....τι στο καλο!!!

 

 

Κατά την προσωπική μου γνώμη δεν είναι βαρύς για βραδυνό, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το γεγονός ότι είναι και οικογενειακή μας συνήθεια τα περισσότερα βράδυα του χειμώνα. (ξέρεις, με τραχανά που φτιάχνει η γιαγιά, κλπ)

 

Της έχω δώσει σχεδόν όλα τα γάλατα τα αγελαδινά (βραχιάς, κουκάκη, γεωργικής σχολής, Άριστο, κλπ) αλλά τίποτα... Άδικος κόπος. ΄

Αναρωτιέμαι, πως τρώει με το κουτάλι κάθε πρωϊ 100 ml μαζί με τα δημητριακά ολικής άλεσης???

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα, επειδή προσωπικά έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά, και επειδή δεν έχω καταφέρει να βρίσκομαι πουθενά αλλού εκτός από το σπίτι μου κάθε βράδυ εδώ και μήνες, (επειδή ταϊζω τη μικρή για βραδυνό τραχανά με τυράκι ή ψωμάκι, και μετά τη θηλάζω για να κοιμηθεί) και τι δε θα έδινα κορίτσια για να μπορεί να πιει ένα ποτήρι γάλα και στη συνέχεια να τη θηλάσω, αλλά να μπορώ να είμαι μια βόλτα βρε αδερφέ, έχω σκάσει, τα νεύρα μου δεν πάνε καλά... Ούτε σε ένα γάμο δεν έχουμε καταφέρει να πάμε, ούτε για ένα ποτό, ένα κινηματογράφο, ούτε πουθενά...Ούτε να την κρατήσει η γιαγιά για ένα βράδυ και να ξεσκάσουμε σαν ζευγάρι μετά από τόσους μήνες.. . . Τι να πω, ίσως ζητάω πολλά.

 

Τι ώρα κοιμάται για βράδυ η μικρή και μετά από πόση ώρα ξυπνάει για τον επόμενο θηλασμό; Δεν σου αφήνει ούτε ένα τρίωρο να βγεις; Μπορείς να είσαι έτοιμη, ντυμένη, βαμμένη, να θηλάσεις και μόλις κοιμηθεί να βγεις! Εντάξει, μπορεί να μη βολεύει το πρόγραμμα για σινεμά που αρχίζει συγκεκριμένη ώρα, αλλά για ένα ποτό μπορείς να πας (πιες μια μπύρα χωρίς αλκοόλ, η έξοδος μετράει, όχι το τι θα πιεις).

Σε γάμο μπορείς να την πάρεις μαζί και να τη θηλάσεις στο τραπέζι, να κοιμηθεί μάλιστα εκεί και να σηκωθείς και να χορέψεις μετά (το είχα κάνει στο γάμο της αδελφής μου, δεν περίμενα ότι θα κοιμόταν κιόλας μέσα στη φασαρία, κάτω απ' το ηχείο που καθόμασταν, κι όμως... Μεγάλη επιτυχία!:-D), δοκίμασέ το, ποτέ δεν ξέρεις! Αν βγάλει γκρίνια, φεύγεις νωρίτερα!

Μην περιμένετε ιδανικές συνθήκες για να κάνετε πράγματα! Κάντε όσα περισσότερα μπορείτε μαζί με τα μωρά, συνηθίζουν κι όλας. Τα υπόλοιπα, δοκιμάζετε και αν δεν κάτσει, δεν πειράζει, μετά από λίγο καιρό ξαναδοκιμάζετε, κάποια στιγμή θα κάτσει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ώρα κοιμάται για βράδυ η μικρή και μετά από πόση ώρα ξυπνάει για τον επόμενο θηλασμό;

 

Καλή μου Sofuka, πόσο "ζηλεύω" την εμπειρία σου! Είμαι βέβαιη πως χειρίζεσαι πολύ καλύτερα την κατάσταση με τα 4 -προσεχώς 5- ζουζούνια σου σε σχέση με εμένα που έχω να κάνω με ένα!

 

Έχουμε δοκιμάσει όλες τις ώρες, εδώ και μήνες, καταλήξαμε ότι στις 11 κοιμάται ποιο εύκολα, και ξυπνάει και κάπως καλύτερα το πρωί. Αλλά μπορεί να ξυπνήσει σε 1/2 ώρα, μπορεί να ξυπνήσει στο τρίωρο.

 

 

Δεν σου αφήνει ούτε ένα τρίωρο να βγεις; Μπορείς να είσαι έτοιμη, ντυμένη, βαμμένη, να θηλάσεις και μόλις κοιμηθεί να βγεις! Εντάξει, μπορεί να μη βολεύει το πρόγραμμα για σινεμά που αρχίζει συγκεκριμένη ώρα, αλλά για ένα ποτό μπορείς να πας (πιες μια μπύρα χωρίς αλκοόλ, η έξοδος μετράει, όχι το τι θα πιεις).

 

Το αλκοόλ με αφήνει αδιάφορη, να ξεσκάσω έχω ανάγκη. Τελευταία φορά που το δοκιμάσαμε και την αφήσαμε στη γιαγιά, πριν κανένα μήνα, επιστρέψαμε μετά από 2 ώρες και την βρήκαμε ξύπνια και σε υπερένταση. Και τη μαμά μου μέσα στο άγχος...Και επιστρέφοντας μετά στο σπίτι ταλαιπωρήθηκε όλη νύχτα, έκλαιγε και κοιμήθηκε ελάχιστα.

 

Σε γάμο μπορείς να την πάρεις μαζί και να τη θηλάσεις στο τραπέζι, να κοιμηθεί μάλιστα εκεί και να σηκωθείς και να χορέψεις μετά (το είχα κάνει στο γάμο της αδελφής μου, δεν περίμενα ότι θα κοιμόταν κιόλας μέσα στη φασαρία, κάτω απ' το ηχείο που καθόμασταν, κι όμως... Μεγάλη επιτυχία!:-D), δοκίμασέ το, ποτέ δεν ξέρεις! Αν βγάλει γκρίνια, φεύγεις νωρίτερα!

 

Το επιχειρήσαμε στη 1 Οκτωβρίου, τρελό κέφι... Με το που μπήκαμε στο κέντρο άρχισε τα κλάματα, δεν εγκληματίστηκε καθόλου, ευτυχώς για λίγο βρήκε παρηγοριά στο ρύζι από τα πιάτα μας και στη ντοματοσαλάτα. Αμέσως μετά, που ξεκίνησε η ορχήστρα, δε σου λέω τίποτα, έσκασε στο κλάμα, κοιτούσε πανικόβλητη γύρω γύρω και έπεφτε μια στην αγκαλιά του ενός, μια στου άλλου... τα μαζέψαμε και φύγαμε άρων-άρων. Μαγική νύχτα!

 

Μην περιμένετε ιδανικές συνθήκες για να κάνετε πράγματα! Κάντε όσα περισσότερα μπορείτε μαζί με τα μωρά, συνηθίζουν κι όλας. Τα υπόλοιπα, δοκιμάζετε και αν δεν κάτσει, δεν πειράζει, μετά από λίγο καιρό ξαναδοκιμάζετε, κάποια στιγμή θα κάτσει

 

Ούτε στη λαϊκή, ούτε στο σούπερ, το πιστεύεις? Ποτέ δεν ήμασταν άτομα που μας άρεζε το έξω, μια ζωή σπιτόγατοι. Αλλά ούτε στη λαϊκή κορίτσι μου. Το Σάββατο ήταν η πολλοστή προσπάθεια, πήγαμε οικογενειακώς λαϊκή Μαρτίου και φύγαμε σαν τους τρελούς. Τσίριζε, όχι απλα έκλαιγε και έδειχνε με το δάχτυλο το δρόμο μπροστά να φύγουμε.

Δεν σου συζητώ για καρότσι! 280 € δώσαμε για το καρότσι της και το χαιρόμαστε κλειστό. Ποτέ δεν μπήκε μέσα σαν μωράκι ούτε τώρα σαν νήπιο.

 

Τα πράγματα που φαίνονται αυτονόητα για κάποιους, για εμάς είναι όνειρο απατηλό. Βλέπω τα μωράκια στα καρότσια και ζηλεύω τους γονείς που πίνουν ένα καφέ, ή που ψωνίζουν, ή που πάνε εκκλησία. Η δικιά μου λυποθυμάει από τις σκάλες της εκκλησίας. Την κοινωνάμε με το στανιό ανά 4 μήνες...

 

Αυτά και πολλά άλλα με κάνουν να επιθυμώ να αποθηλάσω, επειδή ζω μέσα στο άγχος. Για αυτό ζήλεψα την Κάτια81 που η μικρή της ήπιε μονομιάς το γάλα εμπορίου. Θα μου πεις, αυτό είναι το "φάρμακο"? Φαντάζομαι πως ούτε και αυτό θα λειτουργούσε στο δικό μου παιδί. Και ας έχω ένα σύζυγο, που με στήριξε τόσο πολύ στο θέμα θηλασμού τους πρώτους μήνες, αλλά πλέον θεωρεί ότι είναι η ρίζα του κακού...

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Sofuka, πόσο "ζηλεύω" την εμπειρία σου! Είμαι βέβαιη πως χειρίζεσαι πολύ καλύτερα την κατάσταση με τα 4 -προσεχώς 5- ζουζούνια σου σε σχέση με εμένα που έχω να κάνω με ένα!

 

Έχουμε δοκιμάσει όλες τις ώρες, εδώ και μήνες, καταλήξαμε ότι στις 11 κοιμάται ποιο εύκολα, και ξυπνάει και κάπως καλύτερα το πρωί. Αλλά μπορεί να ξυπνήσει σε 1/2 ώρα, μπορεί να ξυπνήσει στο τρίωρο.

 

 

 

 

Το αλκοόλ με αφήνει αδιάφορη, να ξεσκάσω έχω ανάγκη. Τελευταία φορά που το δοκιμάσαμε και την αφήσαμε στη γιαγιά, πριν κανένα μήνα, επιστρέψαμε μετά από 2 ώρες και την βρήκαμε ξύπνια και σε υπερένταση. Και τη μαμά μου μέσα στο άγχος...Και επιστρέφοντας μετά στο σπίτι ταλαιπωρήθηκε όλη νύχτα, έκλαιγε και κοιμήθηκε ελάχιστα.

 

 

 

Το επιχειρήσαμε στη 1 Οκτωβρίου, τρελό κέφι... Με το που μπήκαμε στο κέντρο άρχισε τα κλάματα, δεν εγκληματίστηκε καθόλου, ευτυχώς για λίγο βρήκε παρηγοριά στο ρύζι από τα πιάτα μας και στη ντοματοσαλάτα. Αμέσως μετά, που ξεκίνησε η ορχήστρα, δε σου λέω τίποτα, έσκασε στο κλάμα, κοιτούσε πανικόβλητη γύρω γύρω και έπεφτε μια στην αγκαλιά του ενός, μια στου άλλου... τα μαζέψαμε και φύγαμε άρων-άρων. Μαγική νύχτα!

 

 

 

Ούτε στη λαϊκή, ούτε στο σούπερ, το πιστεύεις? Ποτέ δεν ήμασταν άτομα που μας άρεζε το έξω, μια ζωή σπιτόγατοι. Αλλά ούτε στη λαϊκή κορίτσι μου. Το Σάββατο ήταν η πολλοστή προσπάθεια, πήγαμε οικογενειακώς λαϊκή Μαρτίου και φύγαμε σαν τους τρελούς. Τσίριζε, όχι απλα έκλαιγε και έδειχνε με το δάχτυλο το δρόμο μπροστά να φύγουμε.

Δεν σου συζητώ για καρότσι! 280 € δώσαμε για το καρότσι της και το χαιρόμαστε κλειστό. Ποτέ δεν μπήκε μέσα σαν μωράκι ούτε τώρα σαν νήπιο.

 

Τα πράγματα που φαίνονται αυτονόητα για κάποιους, για εμάς είναι όνειρο απατηλό. Βλέπω τα μωράκια στα καρότσια και ζηλεύω τους γονείς που πίνουν ένα καφέ, ή που ψωνίζουν, ή που πάνε εκκλησία. Η δικιά μου λυποθυμάει από τις σκάλες της εκκλησίας. Την κοινωνάμε με το στανιό ανά 4 μήνες...

 

Αυτά και πολλά άλλα με κάνουν να επιθυμώ να αποθηλάσω, επειδή ζω μέσα στο άγχος. Για αυτό ζήλεψα την Κάτια81 που η μικρή της ήπιε μονομιάς το γάλα εμπορίου. Θα μου πεις, αυτό είναι το "φάρμακο"? Φαντάζομαι πως ούτε και αυτό θα λειτουργούσε στο δικό μου παιδί. Και ας έχω ένα σύζυγο, που με στήριξε τόσο πολύ στο θέμα θηλασμού τους πρώτους μήνες, αλλά πλέον θεωρεί ότι είναι η ρίζα του κακού...

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

 

τραβας μεγαλο ζορι βρε κοπελα μου!!!!!Αλλα εγω θα σου ελεγα το αλλο.....ισως οσο πιο πολυ μενετε μεσα στο σπιτι,ισως λεω ισως να ειναι χειροτερα για την μικρη σου,γιατι δεν ερχεται σε επαφη με αλλα ερεθισματα!!!Φανταζομαι θα ειναι τρομερα δυσκολο να πηγαινετε οπουδηποτε και να ουρλιαζει αλλα σιγα σιγα θα μαθει!Θα υποφερετε στην αρχη αλλα που θα παει.....θα αρχισει να της αρεσει η βολτουλα και θα ξεσκας κι εσυ λιγακι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τραβας μεγαλο ζορι βρε κοπελα μου!!!!!Αλλα εγω θα σου ελεγα το αλλο.....ισως οσο πιο πολυ μενετε μεσα στο σπιτι,ισως λεω ισως να ειναι χειροτερα για την μικρη σου,γιατι δεν ερχεται σε επαφη με αλλα ερεθισματα!!!Φανταζομαι θα ειναι τρομερα δυσκολο να πηγαινετε οπουδηποτε και να ουρλιαζει αλλα σιγα σιγα θα μαθει!Θα υποφερετε στην αρχη αλλα που θα παει.....θα αρχισει να της αρεσει η βολτουλα και θα ξεσκας κι εσυ λιγακι!!!!!

 

 

Μεγάλο ζόρι, δεν θα πεις τίποτα Κατια81... Θυμάμαι, πριν 1,5 μήνα στις διακοπές, είπαμε με το σύζυγο να κάνουμε την υπέρβαση και να πάμε σε πιτσαρία! Μπαίνοντας μέσα, το κλασικό σενάριο, η μικρή άρχισε να κλαίει. Ο υπεύθυνος μας έφερε μέχρι και κηρομπογιές και μπλοκ ζωγραφικής... Η μικρή κάθησε λίγα λεπτά στο καρεκλάκι φαγητού που διέθετε το κατάστημα και μετά άρχισε το ασταμάτητο κλάμα... Αποτέλεσμα? Σηκώθηκα, αποτραβήχτηκα σε ένα απόμερο τραπεζάκι, τη θήλασα, τη χάιδεψα μήπως κοιμηθεί, την ξαναθήλασα, της είπα τραγουδάκια, ούτε που με άκουγε, ο εκνευρισμός της μεγάλωνε και εν τέλη, (αφού μας κοιτούσαν όλοι οι πελάτες), ζητήσαμε την πίτσα σε πακέτο και επιστρέψαμε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου...

 

Δεν ξέρω κορίτσια αν υπάρχει κάποια μαμά να έρθει στη θέση μου, αλλά έχω πιεστεί αρκετά. Λατρεύω το θηλασμό, ήταν επιλογή μου, πάσχισα στην αρχή να τα καταφέρω, καμάρωσα όταν χρονίσαμε και συνεχίσαμε, χαιρόμουν που προσφέρω στο παιδί μου κάτι που (κατά τη γνώμη μου) είναι αναφαίρετο δικαίωμά του, αλλά κάπου στην πορεία το έχασα το παιχνίδι... Και δεν είμαι καλά. Αυτά.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

H μεγάλη μου κόρη δεν ήταν πολύ κοινωνικό μωρό και είχαμε ανάλογα "προβλήματα" με τη Μάγια-Μέλισσα. Κανα δυο φορές ήταν "απαραίτητο" να την αφήσουμε βράδυ αλλά, εφόσον δεν έκλαιγε, δεν με προβλημάτισε. Το ότι ξενύχτησε λίγο η γιαγιά για 2 φορές, επίσης δεν άγχωσε κανέναν, μιας και το παιδί ήταν ήρεμο και απλά περίμενε να γυρίσουμε. Μερικές φορές, οι γιαγιάδες σπέρνουν τον πανικό κι έχουν ένα δέος για τα παιδιά που θηλάζουν αλλά δεν θα έπρεπε. Κατά τα άλλα, περιοριστήκαμε για 3 χρόνια περίπου στα ελάχιστα, ακολουθήσαμε το ρυθμό της μικρής και δεν το μετανιώσαμε, σημασία έχει για μας πώς αισθάνεται το παιδί ασφαλές. Τώρα πια, το καθημερινό μας σιγουράκι είναι "πού θα πάμε σήμερα;" και άντε να ξεμπλέξεις!

 

Σχετικά με το αρχικό ποστ, θα συμφωνήσω με όσα λέει η Σοφούκα, να επισημάνω και ότι γενικά τα παιδιά που θηλάζουν δέχονται το φρέσκο γάλα πιο καλά από αυτά που πίνουν φόρμουλα, οπότε μπορεί να εισάγεται αρκετά πιο νωρίς (αν θυμάμαι καλά, η LLL έλεγε ακόμη και από το 10ο μήνα) εφόσον φυσικά δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι (αλλεργίες κτλ).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Mάγια, δεν νομίζω ότι έχει σχέση ο θηλασμός με το γεγονός ότι η μικρή για κάποιον λόγο δεν αισθάνεται καλά έξω (έξω από αυτά που έχει συνηθίσει θα έλεγα). Εφόσον της προσφέρεις και στήθος έξω (δοκίμασε να το κάνεις άμεσα την επόμενη φορά, μην το καθυστερείς, με τα πρώτα σημάδια γκρίνιας, πρόσφερε κατευθείαν στήθος, όπου κι αν είσαστε, εμένα ο θηλασμός ήταν το καλύτερό μου όπλο έξω, ό,τι και να την ενοχλούσε το ξεχνούσε αμέσως με το στήθος, δεν χρειαζόταν ούτε καν να την πηγαίνουμε βόλτες πέρα δώθε όπως τα αγόρια μου που δεν θήλαζαν σε μεγάλες ηλικίες και τα κυνηγούσαμε, παλουκωνόμασταν στο τραπέζι και θηλάζαμε, ευχαριστήθηκα εστιατόριο και αραλίκι με τη μικρή να θηλάζει!). Ίσως ο εκνευρισμός της μεγαλώνει όσο καθυστερείς με την ελπίδα ότι θα καταφέρεις να την ξεγελάσεις και μετά δεν ηρεμεί ούτε με το στήθος.

Νομίζω πως όταν ένα μωρό δεν είναι από δικού του του έξω (αν και γι' αυτό είμαι της άποψης ότι όπως το μάθεις και θα το αναλύσω σε λίγο), δεν θα είναι είτε θηλάζει είτε πίνει από μπουκάλι.

Ίσως να το πιστεύω αυτό γιατί εγώ τα παιδιά τα έβγαζα αναγκαστικά από πολύ μικρά έξω, από ημερών για όλες τις δουλειές μου, καθώς δεν υπήρχε κανείς κοντά ούτε για να τα κρατήσει αλλά ούτε για να κάνει τις δουλειές για μένα, ούτε για τα ψώνια ούτε για τίποτα, ούτε καν ο μπαμπάς, αφού δούλευε επαρχία μέχρι που έκανα και το τρίτο παιδί. Έτσι μάθανε σ' αυτόν τον τρόπο και ποτέ δεν είχα προβλήματα. Εντάξει εννοείται ότι υπήρχαν πολλές φάσεις που ψώνιζα στο σούπερ και το μωρό έκλαιγε γιατί κάτι το ενοχλούσε ή εκείνη την ώρα νύσταζε ή δεν ξέρω τι άλλο ή ήθελε αγκαλιά (δεν είχα ανακαλύψει ακόμα τα σλινγκ), αλλά αναγκαστικά συνέχιζα το πρόγραμμά μου, απλά προσπαθούσα να λαμβάνω όσο πιο πολύ γινόταν υπόψην τις ανάγκες τους για να ταλαιπωρούμαστε όλοι όσο λιγότερο γίνεται.

Ίσως γι' αυτό το λόγο πιστεύω ότι τα μωρά που δεν δέχονται εύκολα το έξω και τις αλλαγές, έχουν συνηθίσει έτσι γιατί κατά κάποιον τρόπο δεν τους δόθηκε ευκαιρία να μάθουν αλλιώς. Τους πρώτους μήνες ο αποκλειστικός θηλασμός μπορεί να είναι παγίδα και να σε οδηγήσει σ' αυτό, καθώς τα περισσότερα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά θηλάζουν όλη τη μέρα, οπότε στη μαμά φαίνεται γολγοθάς να βγαίνει και έξω. Και καθιερώνεται μια ρουτίνα που μετά είναι δύσκολο να σπάσει, καθώς το μωρό μαθαίνει έτσι και μετά αντιδρά.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, έτσι την είχα πατήσει κι εγώ στο πρώτο μου παιδί και είχα κλειστεί στο σπίτι 3 μήνες (έπαθα κατάθλιψη από την κλεισούρα). Μετά, στα άλλα παιδιά αναγκάστηκα να τα κυκλοφορώ από την αρχή γιατί δεν γινόταν να κλείσω και το μεγαλύτερο μέσα (δεν υπήρχε κανείς να μου το βγάζει και να με "βολέψει", είχα μάθει κι όλας ότι η κλεισούρα δεν είναι καλό πράγμα).

Ίσως να υπάρχουν και μωρά που ό,τι και να κάνεις δεν... Δεν ξέρω, την άποψή μου λέω βάση της εμπειρίας μου.

Πάντως, μη συνδέεις τον θηλασμό με το αν συνεργάζεται το παιδί στις αλλαγές κλπ. Και μην πανικοβάλλεσαι αν αποφασίζεις να κάνεις κάτι μαζί με το παιδί και αντιδρά, έκλαιγε λοιπόν στη λαϊκή, ε, και; Το πήρες και γυρίσατε σπίτι εφόσον έκρινες ότι δεν άντεχε να καθίσει παραπάνω. Την επόμενη φορά θα είναι καλύτερα, κάνει μικρά βήματα, μη συνδιάζεις τις εξόδους με δουλειές αρχικά για να είσαι ευέλικτη. Παρ' τη και πηγαίνετε μόνο μια βόλτα στο τετράγωνο, καθίστε σε ένα πάρκο για όσο θέλει και γυρίζοντας μπείτε σ' ένα ψιλικατζήδικο και ψωνίστε λίγα πραγματάκια, πέντε λεπτά για να συνηθίζει. Είναι λογικό να μην μπορείς τώρα να κάνεις τις δουλειές σου όπως θέλεις, θέλετε και οι δύο το χρόνο σας! Με το πρώτο παιδί είχα πελαγώσει και στενοχωριόμουν που άρχιζα μια δουλειά μέσα στο σπίτι και ξύπναγε και δεν μπορούσα να την ολοκληρώσω! Τώρα έχω συνηθίσει τόσο πολύ στη συμπεριφορά των μωρών αλλά με τον τρόπο μου προσαρμόζονται κι αυτά πιο εύκολα, που πλέον λίγα πράγματα με αγχώνουν. Τώρα, η καλύτερη παρέα για έξοδο είναι η κόρη μου, καθόμαστε μαζί σε καφετέρια και πραγματικά το απολαμβάνω (με τα άλλα παιδιά δεν το τολμούσα σε τόσο μικρές ηλικίες, φοβόμουν κι εγώ ότι δεν θα καθίσουν κλπ.)

 

Όμως καμιά φορά με ορισμένα παιδιά χρειάζεται να γίνει κι αυτό που λέει η Αμαρέττο, δηλαδή αν βλέπεις ότι το παιδί παρόλα όσα δοκιμάζεις δεν θέλει κάτι, απλά περιμένεις να έρθει η κατάλληλη στιγμή γι' αυτό. Αρκεί να μην ξεχνάς να δοκιμάζεις κάθε τόσο μήπως είναι έτοιμο!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές, οι γιαγιάδες σπέρνουν τον πανικό κι έχουν ένα δέος για τα παιδιά που θηλάζουν αλλά δεν θα έπρεπε.

 

Αυτό που γράφεις Amaretto, πολλαπλασίασέ το επί 10 για τη δική μου περίπτωση. Και μόνο που την αφήνω 2 ώρες την εβδομάδα για να πάω στη διατροφολόγο που με παρακολουθεί, η μητέρα μου παθαίνει πανικό και καλεί μονίμως ενισχύσεις (την αδερφή της, τη γειτόνισα κλπ).

 

Τώρα πια, το καθημερινό μας σιγουράκι είναι "πού θα πάμε σήμερα;" και άντε να ξεμπλέξεις!

Περιμένω με λαχτάρα να το ζήσω κι αυτό!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κορίτσια αν υπάρχει κάποια μαμά να έρθει στη θέση μου, αλλά έχω πιεστεί αρκετά. Λατρεύω το θηλασμό, ήταν επιλογή μου, πάσχισα στην αρχή να τα καταφέρω, καμάρωσα όταν χρονίσαμε και συνεχίσαμε, χαιρόμουν που προσφέρω στο παιδί μου κάτι που (κατά τη γνώμη μου) είναι αναφαίρετο δικαίωμά του, αλλά κάπου στην πορεία το έχασα το παιχνίδι... Και δεν είμαι καλά. Αυτά.

 

Παρούσα!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Λοιπόν περνάμε μία από τα ίδια!!!! Η μικρή μου παντού μα παντού κλαίει κ οχι μόνο κλαίει, σπαράζει, ουρλιάζει κλπ αν διαβάσεις σε άλλα θέματα θα βρεις τους προβληματισμούς μου....έχω καταντησει να φοβάμαι να βγαίνω έξω μόνη μου με το παιδί..τι να κάνουμε το πήρα απόφαση πλέον!!! Βγαίνω πάντα με κάποιον άλλο κ όσο κρατήσει!! Φυσικά κ την θηλάζω όπου κ να πάμε για να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια κ πολλές φορές με αυτό τον τρόπο παρατίνεται κάπως η έξοδος...

 

Ασε κι εγώ τα έχω παίξει κ στεναχωριέμαι πάρα πολύ γιάυτή την συμπεριφορά αλλά είμαι της άποψης οτί εγώ θα την βγάζω ΚΑΘΕ μέρα τουλάχιστον μία φορά κ πού θα πάει θα συνηθίσει!!! Το να την κρατάς μέσα μεγαλύτερο κακό γίνεται...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...