Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts

Το ιδανικο για μενα θα ηταν να επινε το πρωι ξενο γαλα κ το βραδυ να τον θηλαζα. Θα ηθελα να κρατησω τον βραδινο θηλασμο μεχρι τον χρονο κ μετα να ξεκιναγαμε το φρεσκο. Βεβαια κ τοτε παλι δυσκολα θα ειναι να του μαθω το νεο γαλα φανταζομαι. Οσον αφορα τον θηλασμο, μου αρεσει πολυ κ το ιδιο κ στο μωρο, γιαυτο κ δεν θελω να παρω χαπι κ να αποθηλασω αποτομα κ προτιμω να το κανω σταδιακα. Αυτες τις μερες δεν εχει πιει καθολου ξενο, αρνειται πεισματικα...δεν ξερω..ισως να συνεχισω να θηλαζω κ οπως παει κ οσο παει. Δεν περιμενα ποτε οτι θα τα καταφερνα με τον θηλασμο! κ θα δυσκολευομουν με τον αποθηλασμο...

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Επειδή το μωρό είναι ακόμη μικρό και πρέπει κυρίως να πίνει γάλα, και αφού σου αρέσει να θηλάζεις, κάνε λίγο υπομονή, δεν έμεινε πολύς καιρός. Ξεκίνα τη δουλειά με θηλασμό πρώι, απόγευμα, βράδυ, και σιγά σιγά βλέπεις τι θα κόβεις. Έτσι κι αλλιώς, και σπίτι να ήσουν, δε θα θήλαζε όλη μέρα στους 10 και στους 12 μήνες. Το μωρό που βλέπεις τώρα και το μωρό που θα έχεις σε 3-4 μήνες, αλήθεια δεν έχουν σχέση καμία ως προς τις διατροφικές συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαλλον αυτο θα κανω κοριτσια...θα συνεχισω! Μετα τον χρονο μαθαινουν πιο ευκολα το φρεσκο; τι λετε;

 

'Οσο μεγαλώνει το μωρό, αλλάζουν και οι ανάγκες και οι συνήθειες. Και σε 3 μήνες από τώρα, δε θα το αναγνωρίζεις :) Μπορεί να θηλάζει με τις ώρες π.χ. το βράδυ, αν είναι η ρουτίνα σας, αλλά θα τρώει άνετα στερεά τροφή, θα έχει τις προτιμήσεις του, θα εξερευνά και γενικά θα έχει και άλλα πράγματα πιο ενδιαφέροντα από το θηλασμό μέσα στη μέρα ;)

Τώρα, ενός έτους, αν θες να απογαλακτίσεις και να δώσεις κανονικά γάλα, πάλι σταδιακά θα το κάνεις, και αν δε θες, συνεχίζεις να θηλάζεις μέχρι να βαρεθείτε και οι δύο, δεν υπάρχει περιορισμός. Κάπου στο χρόνο, αν το παιδί π.χ. φάει ένα γιαουρτάκι, φάει το πρωινό του με γάλα κανονικό ή λίγο τυρί αντί για γάλα κλπ, μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις μόνο μια φορά το βράδυ αν σου αρέσει, ή να αντικαταστήσεις και αυτό. Όταν έχεις πια φτάσει μόνο στις 1-2 φορές τη μέρα να του δίνεις το στήθος, είναι πιο εύκολο και για εσένα να το αραιωσεις σταδιακά, π.χ. να θηλάζεις από 2 φορές 1, μετά 1 μέρα παρά μέρα, μετά κάθε 2-3 μέρες, και μετά τέλος, και για το παιδάκι θα είναι πολύ πιο εύκολο να του αποσπάσεις την προσοχή αν σου γυρεύει, με ένα παιχνίδι, ή έστω ένα μπισκότο ;)

Πάντως μην αγχώνεσαι, ειδικά αν δουλεύεις αρκετές ώρες, μπορεί να σας βολεύει η ρουτίνα του βραδυνού θηλασμού για αρκετό καιρό, για να χαλαρώσετε και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

ΑγγεΚ σε ευχαριστω πολυ...με βοηθας με τα λογια σου. Καμια φορα θελουμε να τα χουμε ολα οργανωμενα κ τακτοποιημενα αλλα στην πραξη δεν γινεται παντα ετσι.. Επισης, εδω κ 1 μηνα τρωει γιαουρτακι μερα παρημερα το απογευμα (προβειο κ κατσικισιο εναλλαξ) που το εμπλουτιζω με φρουτα, μπισκοτακια βρεφικα κ ισως 1-2 μεζουρες κρεμα για να χει καλυτερη υφη. Αλλες φορες τρωει βρωμη με φρουτα κ αλλοτε τραχανα με ντοματουλα. Οταν μας πει η παιδιατρος να ξεκινησουμε κ το τυρακι εννοειται οτι θα το τιμησουμε!! Θα προσπαθησω να συνεχισουμε τον θηλασμο πρωι κ βραδυ οταν επιστρεψω στη δουλεια (θα ειναι 9.5 μηνων τοτε) κ μακαρι να φτασουμε τον χρονο κ να τον ξεπερασουμε. Ισως τοτε με το φρεσκο γαλα κ σιγα σιγα να ναι πιο ευκολος ο αποθηλασμος..

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες σας!!!!!! Κουραγιο κ υπομονη σε ολες μας, να χαιρομαστε τα αγγελουδια μας κ να μαστε κ μεις καλα για να τα χαιρομαστε!!!!!!😍

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια....είμαι καινούργια στην παρέα... Ελπίζω να τοποθετώ στη σωστή ενότητα την απορία μου..... Έχω μια κορούλα 5μιση μηνών που την θηλάζω αποκλειστικά.... Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν δέχεται καθόλου μπιμπερο....έχουμε δοκιμάσει τα πάντα.... Όλες τις μάρκες κ όλες τις θηλές..... Μετά από έρευνα βρήκα το μπιμπερό mimijumi, έχει το χρώμα κ το σχέδιο του στήθους....το έχει δοκιμάσει κανεις;;;;να το πάρω ή τζάμπα λεφτά θα δώσω πάλι ;;;; ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Το μπιμπερό για πόσο συχνή χρήση το προορίζεις; Γενικά, τα μωρά μπορούν να πιουν γάλα μια χαρά με φλυτζανάκι ή κουταλάκι. Δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα, δηλαδή, που αρνείται το μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια....είμαι καινούργια στην παρέα... Ελπίζω να τοποθετώ στη σωστή ενότητα την απορία μου..... Έχω μια κορούλα 5μιση μηνών που την θηλάζω αποκλειστικά.... Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν δέχεται καθόλου μπιμπερο....έχουμε δοκιμάσει τα πάντα.... Όλες τις μάρκες κ όλες τις θηλές..... Μετά από έρευνα βρήκα το μπιμπερό mimijumi, έχει το χρώμα κ το σχέδιο του στήθους....το έχει δοκιμάσει κανεις;;;;να το πάρω ή τζάμπα λεφτά θα δώσω πάλι ;;;; ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Για ποιο λόγο θες μπιμπερό; Είναι άλλο το σενάριο και οι συμβουλές για να γυρίσεις π.χ. στη δουλειά την άλλη βδομάδα, άλλο να βγαίνεις κανένα βράδυ χωρίς παιδιά, άλλο να γυρίσεις στη δουλειά σε 2-3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα...... τελικα το μπιμπερο δεν το εχω παρει ακομα....προσπαθουμε με διαφορα μπιμπερο....κανουμε εντατικη προσπαθεια τις τελευταιες δυο εβδομαδες.... πινει δυο γουλιες και μετα κλαιει....... δοκιμασα να της δωσω το γαλα με συριγγα και ηπιε 100γρ....αρα δεν της αρεσει το μπιμπερο και οχι η γευση του γαλακτος......
θελω να μαθει μπιμπερο γτ σε δυο μηνες επιστρεφω στην δουλεια οποτε και θα πρεπει να σταματησω τον θηλασμο......στην ουσια δυο γευματα πινει γαλα, πρωι και βραδυ....

εχω στερεψει απο ιδεες...

 

Link to comment
Share on other sites

Με δυο μονο θηλασμους πρωι-βραδυ ισως κ να μπορουσες να συνεχισεις το θηλασμο

Ειναι 7,5μηνων;με εκπαιδευτικο ποτηρακι ισως;

Σε δυο μηνες ειδικα θα μπορει κ με καλαμακι η πρωινο γαλα με δημητριακα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Εκπαιδευτικό ποτηράκι ή καλαμάκι ή κουταλάκι. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις σιγά σιγά και από κανονικό ποτήρι.

Συνήθως τα παιδιά που δεν θέλουν το μπιμπερό, πάνε γρήγορα στο ποτήρι. 

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκπαιδευτικο ποτηρακι δοκιμασα μολις καταλαβαινει οτι ειναι γαλα δεν το θελει......να σημειωσω οτι με μπιμπερο και με εκπαιδευτικο ποτηρακι πινει κανονικα το νερο.... με κουταλακι εχω δοκιμασει..γινομαστε χαλια χαχαχα...

μονο το δικο μου παιδι ειναι τοσο περιεργο η γενικα το περνανε ολες οι μανουλες που θηλαζουν αποκλειστικα???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δ δοκιμασα ποτε μπιμπερο.για νερο μετα τους 6μηνες ποτηρακι.στην μεγαλη περιπου 10μηνων με καλαμακι.κ μετα ποτηρι η απο μπουκαλακι νερο.

Γενικα τα παιδια που θηλαζουν δ λατρευουν το μπιμπερο αλλα κυριως το ξενο γαλα.εγω εχω δωσει μονο φρεσκο κατσικισιο κ αγελαδινο μετα το χρονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλημέρα, το μωρο μου ειναι 2,5 μηνών και παράλληλα τον θυλαζα και του έδινα και μπειμπερο γιατι δεν του εφτανε το δικό μου γάλα. 

Ξαφνικά σταμάτησε το μπιμπερο δεν το θελει καθόλου, του το βαζω στο στομα και κλεει, μονο την νυχτα που ειναι μισοκoιμισμενος το δεχετε.

Εχει κολικους και εχουν φουσκοσει τα ουλα του αλλα του δινω σταγόνες και τζελ και τον βοηθούν. Εχουμε δοκιμάσει 3 διαφορετικα μπιμπερο αλλα παλη δεν τα δέχεται και εννοείται δεν του αρεσει ουτε η πιπιλα. Τι μπορω να κανω το γαλα μου δεν του φτανει και  την νυχτα ξυπνα καθε 2 ώρες. ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας δν ξέρω αν τ δείτε τ μύνημα μ 

Η Μικρή μ 1,5μηνων πίνουμε ξένο γάλα...τόσο καιρό έπινε μια χαρά nuk μπιμπερο όμως εδ κ κάτι μέρες κουνάει τ κεφάλι δεξια αριστερά οτν τν ταιζω κ ειν σε υπερενταση ...κ πετάει τ γάλα τν ωρα π πίνει ...

 

 

Αλλα δν ειν οτι δν πίνει ...απλως οτν πινει κανει αυτές της κινήσεις..της φεύγουν γάλατα κ κουνιεται συνέχεια 

Ξέρετε γτ τ κανει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , MaRia_Giwrgos είπε:

Γεια σας δν ξέρω αν τ δείτε τ μύνημα μ 

Η Μικρή μ 1,5μηνων πίνουμε ξένο γάλα...τόσο καιρό έπινε μια χαρά nuk μπιμπερο όμως εδ κ κάτι μέρες κουνάει τ κεφάλι δεξια αριστερά οτν τν ταιζω κ ειν σε υπερενταση ...κ πετάει τ γάλα τν ωρα π πίνει ...

 

 

Αλλα δν ειν οτι δν πίνει ...απλως οτν πινει κανει αυτές της κινήσεις..της φεύγουν γάλατα κ κουνιεται συνέχεια 

Ξέρετε γτ τ κανει αυτό?

Δοκίμασες να αλλάξεις μπιμπερο;

Τα nuk first choice αν εννοείς αυτή τη σειρά έχουν αρκετά γρήγορη ροή.

Δοκίμασε κάποια άλλα εταιρεία να δεις πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

μηπως αλλαξεσ γαλα και δεν της αρεσει? εγω επειδη ειχα αλλαξει καποια γαλατα ετυχε και ενα να μην του αρεσει!

η γρηγορη ροη οντως ειναι ενα θεμα και αυτο!

επισης το μωρακι μιας γνωστης μου εκανε κατι τετοια οπως τα περιγραφεισ αλλα ειχε πονακια και δεν μπορουσε να πιει το γαλα του ηρεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια μ προτείνεται απο μπιμπερο?

Είχε δυσκοιλιότητα κ της άλλαξαν γάλα αλλά ιδιας εταιρίας της έδωσα ...

Τωρα π Μίλησα με τν παιδιατρο μ είπε ν πάρω γάλα για κολικους 

Επειδη σήμερα απο τ πρωι μέχρι τώρα κλαιει κ πιέζεται σαν να ποναει κ κάνει πολλές κλανιες... Εχω ανχοθει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , MaRia_Giwrgos είπε:

Ποια μ προτείνεται απο μπιμπερο?

Είχε δυσκοιλιότητα κ της άλλαξαν γάλα αλλά ιδιας εταιρίας της έδωσα ...

Τωρα π Μίλησα με τν παιδιατρο μ είπε ν πάρω γάλα για κολικους 

Επειδη σήμερα απο τ πρωι μέχρι τώρα κλαιει κ πιέζεται σαν να ποναει κ κάνει πολλές κλανιες... Εχω ανχοθει λίγο...

Το έντονο κλάμα μάλλον οφείλεται στους κολικούς. Υπομονή. 

Από μπιμπερο καλύτερα να πάρεις anti colic

Εμένα με βολεψαν τα ΜΑΜ

Και τα avent.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MaRia_Giwrgos είπε:

Ναι τ ξέρω 

Αλλά τωρα τι γάλα να πάρω ...πίνουμε novolac...να της πάρω τ novolac ac ή να πάρω τ sanilac ac?

Δεν σας πρότεινε ο γιατρός του παιδιού ποιο να πάρετε; 

Απ ότι θυμάμαι ανέφερες ότι πίνει ειδικό γάλα για την δυσκοιλιότητα. Το novalac σκέτο δεν είναι για δυσκοιλιοτητα είναι το απλό γάλα.

Σε γενικές γραμμές καλό είναι να συνεχίζεται η ίδια εταιρεία στο γάλα. 

Αναφορικά με τους κολικούς , το "ειδικό" γάλα δεν κάνει κάτι ....δηλαδή δεν τους εξαφανίζει. Περνουν μόνοι τους στους 3 μήνες χονδρικά.

Δεν έχει νόημα να σου πω ποιο γάλα να πάρεις γιατί κάθε ειδικό γάλα κάλυπτει ξεχωριστές ανάγκες ξεχωριστών παιδιών. Οπότε αυτό θα πρέπει να στο πει ο γιατρός που ξέρει τα συμπτώματα του παιδιού.

Πάντως στην θέση σου δεν θα έκανα τόσο γρήγορα αλλαγές σε τόσα γάλατα.

Θα δοκίμαζα αλλά μπιμπερο και θα άφηνα χρόνο να λειτουργήσει το γάλα της δυσκοιλιοτητας. Οι κολικοί δεν έχουν θεραπεία ... έρχονται και φεύγουν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Με συνενοηση γιατρού παντα κάνω οτι κάνω ειμ κ νέα μανούλα ..δν κάνω πραγματα απο μονη μ

Πίναμε novalac1 και πάθαινε δυσκοιλιότητα μετα πήραμε το novolacIT π ειν γι δυσκοιλιότητα κάθε μερα η μικρή γκρινιάζε κ έκλαιγε η κενώσεις της ήταν 1φορα την ημερα ...κάποια στιγμη μ έβγαζε γουλιες με τ γάλα κ μετα απο κανένα μισαωρο έβγαζε γάλα πολυ...

Κ μ είπε ν πάρω τ sanilac ac π ειν κοντά με τ novolac ...

Τωρα τ να πω κ εγώ μέχρι στιγμής μ ειν ποιο ήρεμη για να δω αλλαγή θα πρεπει ν περιμένω ... Τ ξέρω οτι δν κανει ν αλλαζω συνέχεια γάλα ..αλλά αφού η μικρή δν τ δέχεται :/

Αν δω οτι χειροτερευει είπε η γιατρός παιδογαστρεντολογο να πάμε ...τωρα ακόμα τ βλέπουμε 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, MaRia_Giwrgos είπε:

Γεια σας δν ξέρω αν τ δείτε τ μύνημα μ 

Η Μικρή μ 1,5μηνων πίνουμε ξένο γάλα...τόσο καιρό έπινε μια χαρά nuk μπιμπερο όμως εδ κ κάτι μέρες κουνάει τ κεφάλι δεξια αριστερά οτν τν ταιζω κ ειν σε υπερενταση ...κ πετάει τ γάλα τν ωρα π πίνει ...

 

 

Αλλα δν ειν οτι δν πίνει ...απλως οτν πινει κανει αυτές της κινήσεις..της φεύγουν γάλατα κ κουνιεται συνέχεια 

Ξέρετε γτ τ κανει αυτό?

Για παλινδρομηση το εχετε κοιταξει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...