Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χολοσταση της κύησης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες και καλή αποκριά... Θα ήθελα τα φωτά σας για το συγκεκριμένο θέμα γιατί τις τελευταίες μέρες μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία και δεν βγάζω ακρή φοβάμαι πολύ για την μικρούλα μου που περιμένω.

Ένα βράδυ ξύπνησα από έντονη φαγούρα στα άκρα και δεν μπορούσα να κοιμηθω και ξεσικωθήκαμε στις 5 η ώρα το πρωί για το νοσοκομείο και τελικα με κράτησαν στο νοσοκομείο 1μιση βδομάδα με συνεχομενη παρακολουθηση και εξετάσεις. τελικα μου βρήκαν αυξημένα τα ολικά χολικά οξέα αρχικα 6,2 και τελευταια εξέταση 25,8. μου έδωσαν Ursofalk και questran και η φαγούρα ελατόθηκε στο ελαχιστο αλλα τα χολικα δεν πεφτουν. Πηγα σε δυο νοσοκομεία και εκανα εισαγωγη, στο ένα μου λενε ειναι επειγον να γεννήσω στο άλλο μου έδωσαν εξιτήριο και μου είπαν να πηγαινω για παρακολούθηση 2 φορές την εβδομάδα και να ακουω το μωρό μου μέχρι να φτάσω τουλαχιστον στις 37 εβδομάδες.

Δεν ξερω φοβάμαι μην παθει κατι η μικρή μου

υπαρχει καποια που να ξερει κατι παραπανω η που το έχει περάσει να μου πει?

ευχαριστω

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους και όλες και καλή αποκριά... Θα ήθελα τα φωτά σας για το συγκεκριμένο θέμα γιατί τις τελευταίες μέρες μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία και δεν βγάζω ακρή φοβάμαι πολύ για την μικρούλα μου που περιμένω.

Ένα βράδυ ξύπνησα από έντονη φαγούρα στα άκρα και δεν μπορούσα να κοιμηθω και ξεσικωθήκαμε στις 5 η ώρα το πρωί για το νοσοκομείο και τελικα με κράτησαν στο νοσοκομείο 1μιση βδομάδα με συνεχομενη παρακολουθηση και εξετάσεις. τελικα μου βρήκαν αυξημένα τα ολικά χολικά οξέα αρχικα 6,2 και τελευταια εξέταση 25,8. μου έδωσαν Ursofalk και questran και η φαγούρα ελατόθηκε στο ελαχιστο αλλα τα χολικα δεν πεφτουν. Πηγα σε δυο νοσοκομεία και εκανα εισαγωγη, στο ένα μου λενε ειναι επειγον να γεννήσω στο άλλο μου έδωσαν εξιτήριο και μου είπαν να πηγαινω για παρακολούθηση 2 φορές την εβδομάδα και να ακουω το μωρό μου μέχρι να φτάσω τουλαχιστον στις 37 εβδομάδες.

Δεν ξερω φοβάμαι μην παθει κατι η μικρή μου

υπαρχει καποια που να ξερει κατι παραπανω η που το έχει περάσει να μου πει?

ευχαριστω

 

Αυτο που ξέρω απο την κοπελα που γεννήσαμε μαζί κ μοιραζόμασταν το ίδιο δωμάτιο ειναι οτι θέλει στενή παρακολούθηση...επίσης, ενώ πήγαινε για φυσιολογικό τοκετό, τελικά λόγω της κατάστασης γέννησε προγραμματισμένα, με καισαρική στην 35η εβδομάδα...με το καλό...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τωρα είμαι στις 35 εβδομάδες και το νοσοκομείο που είναι να γεννήσω δεν έχει θερμοκοιτιδες και θεωρει ότι πρέπει να γεννησω άμεσα για να μην κινδινευσει το μωρο και με στελνει σε άλλο που είναι σε άλλη πολη το οποίο μου λέει μονο να παρακολουθω άν κινειται και να πηγαινω στο νοσοκομείο τις περιοχής μου για παρακολούθηση μεχρι να φτασω στις εβδομαδες που θα μπορεί να γεννηθεί με ανεπτυγμένο το αναπνευστικό του. αυτό που ξέρω είναι ότι το μωρό μου κινδυνεύει ανα πάσα στιγμή και δεν ξέρω τι να κάνω... φοβάμαι πολυ.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τωρα είμαι στις 35 εβδομάδες και το νοσοκομείο που είναι να γεννήσω δεν έχει θερμοκοιτιδες και θεωρει ότι πρέπει να γεννησω άμεσα για να μην κινδινευσει το μωρο και με στελνει σε άλλο που είναι σε άλλη πολη το οποίο μου λέει μονο να παρακολουθω άν κινειται και να πηγαινω στο νοσοκομείο τις περιοχής μου για παρακολούθηση μεχρι να φτασω στις εβδομαδες που θα μπορεί να γεννηθεί με ανεπτυγμένο το αναπνευστικό του. αυτό που ξέρω είναι ότι το μωρό μου κινδυνεύει ανα πάσα στιγμή και δεν ξέρω τι να κάνω... φοβάμαι πολυ.

 

Ενεσουλες κορτιζονης για τα πνευμονακια του μωρου δεν σου εχουν κανει για την περιπτωση που πρεπει να στο παρουν πιο συντομα?

Link to comment
Share on other sites

Ενεσουλες κορτιζονης για τα πνευμονακια του μωρου δεν σου εχουν κανει για την περιπτωση που πρεπει να στο παρουν πιο συντομα?

 

Μου εκαναν στις 13 με 14 φεβρουαριου.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου εκαναν στις 13 με 14 φεβρουαριου.

 

Να μην φοβασαι τοτε κ σε μια εβδομαδα να γεννησεις το μωρακι δεν θα εχει αναγκη τιποτα. Η αδερφη μου γεννησε στις 35 εβδομαδες 2400 αγορακι δεν χρειαστηκε ουτε παρακολουθηση. Στις 37 εβδομαδες δε εχεις μπει στο μηνα σου.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτες τις περιπτώσεις λενε ότι δεν αφήνουν μετά τις 37 εβδομαδες το έμβρυο οποτε σε βδομάδες θα γεννήσω. το μωρο στις 35 μπηκε καθόλου θερμοκοιτηδα ή οχι?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

σε αυτες τις περιπτώσεις λενε ότι δεν αφήνουν μετά τις 37 εβδομαδες το έμβρυο οποτε σε βδομάδες θα γεννήσω. το μωρο στις 35 μπηκε καθόλου θερμοκοιτηδα ή οχι?

 

Οχι δεν μπηκε θερμοκοιτιδα ουτε καν στην παρακολουθηση. Σαν να μην γεννηθηκε πρωορο ολα ηταν καλα. Ηταν 2400 κ οι ενεσουλες λογικα βοηθησαν παρα πολυ. Εσενα ποσα κιλα στο υπολογιζουν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μερες που έκανα υπερυχο ήταν στα 2,300 αναπτυσεται καλα ευτυχως. Απλα με εχουν λιγο τρομοκρατήσει οι γιατροι της περιοχής μου ότι αν χρειαστει να γεννήσω αμεσα δεν μπορουν να το βάλουν θερμοκοιτιδα και ουτως ή αλλος θα σταλθει αλλου.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μερες που έκανα υπερυχο ήταν στα 2,300 αναπτυσεται καλα ευτυχως. Απλα με εχουν λιγο τρομοκρατήσει οι γιατροι της περιοχής μου ότι αν χρειαστει να γεννήσω αμεσα δεν μπορουν να το βάλουν θερμοκοιτιδα και ουτως ή αλλος θα σταλθει αλλου.

 

Αφου ετσι κ αλλιως κοντευεις να γεννησεις γιατι δεν πας να μεινεις κοντα στο νοσοκομειο που εχει κ θερμοκοιτιδες? Να μην εχεις κ εσυ το ανχος οτι θα πρεπει να μεταφερουν το μωρο. Ξερεις ισως κ οι γιατροι σου να μην εχουν τα καταλληλα μεσα για να εξετασουν το μωρο οταν γεννηθει. Οποτε ετσι κ αλλιως οπως φαινετε σε μια βδομαδα κ κατι μερες γεννας δεμ πας καλητερα να μεινεις κοντα στο νοσοκομειο σας να εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου ετσι κ αλλιως κοντευεις να γεννησεις γιατι δεν πας να μεινεις κοντα στο νοσοκομειο που εχει κ θερμοκοιτιδες? Να μην εχεις κ εσυ το ανχος οτι θα πρεπει να μεταφερουν το μωρο. Ξερεις ισως κ οι γιατροι σου να μην εχουν τα καταλληλα μεσα για να εξετασουν το μωρο οταν γεννηθει. Οποτε ετσι κ αλλιως οπως φαινετε σε μια βδομαδα κ κατι μερες γεννας δεμ πας καλητερα να μεινεις κοντα στο νοσοκομειο σας να εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

 

το νοσοκομειο ειναι σε άλλη πολη και δεν εχουμε σπιτι εκει και επιπλεον

εχουμε και ένα γιο 18 μηνων και μια μετακομηση που την τρεχει ο αντρας μου οποτε είναι πολυ συσκολο. εκτός και αν με είχαν μεσα στο νοσοκομείο εισαγωγη για παρακολουθηση και ο αντρας μου ετρεχε τα υπολοιπα. αλλα κι αυτο δεν γινεται.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

γιατι γεννησε στις 35 εβδομαδες κινδινευε το μωρο ή εκανε ικτερο ή μητερα η τιποτα απο τα δύο?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

γιατι γεννησε στις 35 εβδομαδες κινδινευε το μωρο ή εκανε ικτερο ή μητερα η τιποτα απο τα δύο?

 

Ειχε μικρη μητρα κ το μωρο δυσφορουσε γενικα το βλεπαν οτι δεν αναπτυσετε σωστα. Την παρακολουθουσαν απο τις 32 εβδομαδες αν θυμαμε καλα κ εκανε συνεχεια dobbler. Κ στο τελος της ειπαν το περνουμε δεν παει αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παθούσα κι εγώ.......η φαγούρα ξεκίνησε μόλις μπήκα στον 8ο , επειδή αναζήτησα αμέσως πληροφορίες μίλησα και με το γυναικολόγο μου, ο οποίος με παρέπεμψε άμεσα σε ηπατολόγο αντιμετωπίστηκε. Το ευτύχημα ήταν ότι επρόκειτο για καλοήθη χολόσταση τα χολικά οξέα είχαν μια έξαρση για 15 ημέρες φτάνοντας μέγιστο 26 και τώρα είναι φυσιολογικά καθώς και οι τρανσαμινάσες, φυσικά υπό αγωγή 1000mg ursofalk ημερησίως...πάντως όταν έχουν αυξητική τάση οι τρανσαμινάσες και τα χολικά όντως και μενα μου είχαν πει ότι θα το έπαιρναν νωρίτερα αφού θα κάναμε ενέσεις celeston (για την πνευμονική ωρίμανση του εμβρύου) αυτό εάν τα χολικά ξεπερνούσαν το 40....ευτυχώς είναι υπό έλεγχο και πάμε κανονικά για 37-38 εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...