Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Κάνε υπομονή, φάση είναι θα περάσει. Τα μωρά μεγαλώνοντας αλλάζουν γούστα συχνά...

Δοκίμασε νέους συνδυασμούς φρούτων ή διαφορετικές αναλογίες, μπορεί να βαρέθηκε τις γεύσεις. Στην τελική, αν δεν τρώει καθόλου, δοκίμασε να προσθέσεις και λίγη από την κρέμα της.

Δωσε της και κανένα παιχνιδάκι να ξεχαστεί..

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης, δοκίμασε μήπως βαρέθηκε τα τελειως αλεσμένα και προτιμά τα πιο πουρεδένια.

Βοηθάει αν τρώτε το μεσημέρι όλοι μαζί στο τραπέζι, σε μας έπιασε

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω μια κορούλα στον 4 μήνα και θηλάζω αποκλειστικά. Στο φόρουμ είδα σε διαφορά ποστ ότι οι τροφές σε κάποια παιδιά μπήκαν στον 5 και στον 6ο. Επιπλέον από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι δεν μειώνεται ο θηλασμός απλά μπαίνουν επιπλέον γεύματα.

Η παιδίατρος όμως μου είπε πως στον 5 θα ξεκινήσουμε φρούτα και όταν της συζήτησα για τον θηλασμό μου είπε πως στον 7 θα πίνει γάλα μόνο πρωί κ βράδυ. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε η ιδέα, μιας και θέλω να θηλάζω όσο περισσότερο γίνεται.

Αντί για απογευματινές κρέμες δεν μπορώ να δίνω γάλα? (Η ίδια σε αυτό είπε όχι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω μια κορούλα στον 4 μήνα και θηλάζω αποκλειστικά. Στο φόρουμ είδα σε διαφορά ποστ ότι οι τροφές σε κάποια παιδιά μπήκαν στον 5 και στον 6ο. Επιπλέον από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι δεν μειώνεται ο θηλασμός απλά μπαίνουν επιπλέον γεύματα.

Η παιδίατρος όμως μου είπε πως στον 5 θα ξεκινήσουμε φρούτα και όταν της συζήτησα για τον θηλασμό μου είπε πως στον 7 θα πίνει γάλα μόνο πρωί κ βράδυ. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε η ιδέα, μιας και θέλω να θηλάζω όσο περισσότερο γίνεται.

Αντί για απογευματινές κρέμες δεν μπορώ να δίνω γάλα? (Η ίδια σε αυτό είπε όχι)

 

Καλησπέρα.

Χωρίς να μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα, και κρίνοντας μόνο από την εμπειρία μου με ένα παιδί, και με όσα βλέπω από φίλες μου, ο σκοπός είναι το γεύμα που βάζεις μέσα στην ημέρα του να αντικαταστήσει το αντίστοιχο γεύμα γάλακτος. Συνήθως αυτό επιτυγχάνεται σταδιακά, μέχρι να συνηθίσει το παιδάκι να τρώει μετά πίνει και λίγο γάλα.

Εμένα μου ξεκίνησε στους 5,5 μήνες με φρούτα, στην αρχή λίγες μέρες μόνο μήλο, μετά και αχλάδι κ.ο.κ. αντικατάσταση του δεκατιανού. Μετά αντικαθιστάς πχ το απογευματινό και μετά το μεσημεριανό. Όντως, αν το μωράκι συνηθίσει, γύρω στους 7-8 μήνες πίνει γάλα πρωί-βράδυ, και έχω ακούσει και κάποια να πίνουν το μεσημέρι μετά το φαγητό για να κοιμηθούν.

Πολύ καλά κάνεις και θέλεις να θηλάσεις όσο πιο πολύ γίνεται, αλλά και το πρωί-βράδυ αποκλειστικός θηλασμός είναι! Εφόσον το παιδί δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα. Έχω ακούσει περίπτωση που δεν επέμειναν να δώσουν στο παιδάκι στερεές και τελικά μέχρι 2,5-3 χρονών ζούσε βασικά από το θηλασμό.

Είναι φυσιολογική εξέλιξη να μειωθεί το γάλα του, το παιδάκι ξεκινάει να έχει επιπλέον ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει των κατευθυντήριων γραμμών του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, συστήνεται αποκλειστικός θηλασμός για 6 μήνες. Κατά περίπτωση και μόνο αν το παιδί έχει κατακτήσει κάποια ορόσημα ή υπάρχει πρόβλημα υγείας (όπως παλλινδρόμηση) μπορεί η εισαγωγή στερεών τροφών να ξεκινήσει νωρίτερα, αλλά ποτέ πριν τους 4 μήνες.

 

Μέχρι το πρώτο έτος, η εισαγωγή στερεών τροφών θεωρείται συμπληρωματική. Το γάλα είναι η κύρια τροφή (είτε αυτό είναι θηλασμός, είτε είναι φόρμουλα). Σε αυτό το διάστημα θέλουμε το μωρό σταδιακά να δοκιμάσει όσο το δυνατόν περισσότερες γεύσεις, εκτός των απαγορευμένων, δηλαδή φρέσκο γάλα και μέλι.

 

Η σειρά με την οποία θα εισαχθούν οι τροφές, δεν παίζει κανένα ρόλο (θα το δείτε και στο νέο βιβλιάριο υγείας). Δεν είναι απαραίτητα ούτε τα ρυζάλευρα, ούτε κάποια έτοιμη κρέμα σε κονσέρβα, ούτε τα παιδικά γιαουρτάκια. Κάθε άλλο. Μπορείτε να ξεκινήσετε είτε με λαχανικά και κρέας, είτε με φρούτα. Το πότε θα γίνει πλήρης αντικατάσταση του γάλακτος από γεύμα εξαρτάται καθαρά από το παιδί, πόσο γρήγορα δέχεται τις νέες τροφές. Σε αυτό, κάθε παιδί είναι μοναδικό. Άλλα πολύ γρήγορα τρώνε κανονικά μερίδα και δεν χρειάζονται γάλα, άλλα φτάνουν 9-10 μηνών και ακόμα χρειάζονται συμπλήρωμα με θηλασμό/φόρμουλα για να χορτάσουν. Αφήστε το παιδί να σας οδηγήσει και θα διαμορφώσει γρήγορα το πρόγραμμά του.

 

Μπορείτε να ξεκινήσετε ως εξής. Ας πούμε ότι ξεκινάτε με λαχανικά, πχ βραστό καρότο. Την ώρα που είναι να ταίσετε το μωρό, φροντίστε να μην είναι πολύ πεινασμένο (και έχει γκρίνια) αλλά ούτε και χορτάτο. Αν πεινάει πολύ, θηλάστε πρώτα. Δοκιμάστε τη νέα τροφή, όσο τη δέχεται. Αν δυσανασχετήσει, μην αγχωθείτε και μη το ζορίσετε. Θέλετε να αποκτήσει μια σχέση αγάπης και ισορροπίας με το φαγητό, άρα θα πρέπει η διαδικασία να του είναι ευχάριστη. Αν δείτε ότι δεν θέλει άλλο, προσφέρετε του να θηλάσει.

 

Κάθε τροφή που εισάγετε, φροντίστε να περάσουν 3-4 ημέρες, πριν του δώσετε κάτι νέο, ώστε να σιγουρευτείτε ότι δεν του προκαλεί κάποια αλλεργία ή δυσκοιλιότητα.

 

Διαβάστε αυτά, εγώ τα βρήκα πολύ βοηθητικά όταν ξεκίνησα με τη δικιά μου κόρη

Πότε να ξεκινήσω στερεές τροφές

 

Ξεκίνημα στερεών τροφών δεν σημαίνει αποθηλασμός

 

Ενδεικτικό σχέδιο εισαγωγής στερεών τροφών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ σωστά τα είπε η vtgian. Η οδηγία ότι το παιδί των 7 μηνών θα θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ απέχει πολύ από την πραγματικότητα και προέρχεται από το μοντέλο του μωρού που τρέφεται αποκλειστικά με ξένο γάλα, οπότε είναι πιο προβλέψιμο στα ωράρια και τις ποσότητες. (Δυστυχώς, είναι αντίληψη που υπάρχει ακόμα και στο "Έλενα", δημόσιο και baby friendly μαιευτήριο).

Link to comment
Share on other sites

Συμμφωνω απολυτα με τη vtigian απλα να προσθεσω οτι μπορουμε πχ πρωτο γευμα στερεων να το εισαγουμε στον 6ο,δευτερο μετα απο δυο βδομαδες ενω το τριτο μπορει να αργησει κ να μπει κατα τον 9ο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω μια κορούλα στον 4 μήνα και θηλάζω αποκλειστικά. Στο φόρουμ είδα σε διαφορά ποστ ότι οι τροφές σε κάποια παιδιά μπήκαν στον 5 και στον 6ο. Επιπλέον από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι δεν μειώνεται ο θηλασμός απλά μπαίνουν επιπλέον γεύματα.

Η παιδίατρος όμως μου είπε πως στον 5 θα ξεκινήσουμε φρούτα και όταν της συζήτησα για τον θηλασμό μου είπε πως στον 7 θα πίνει γάλα μόνο πρωί κ βράδυ. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε η ιδέα, μιας και θέλω να θηλάζω όσο περισσότερο γίνεται.

Αντί για απογευματινές κρέμες δεν μπορώ να δίνω γάλα? (Η ίδια σε αυτό είπε όχι)

 

 

Καλησπέρα!!

 

Το πρωι-βραδυ ισχυει για την φορμουλα και όχι για όλα τα βρέφη. Κάθε παιδακι εχει διαφορετικες ανάγκες, άλλο τρωει περισσοτρεο άλλο λιγοτερο, η παιδίατρος δινει απλα ένα πλανο διατροφης που εμεις προσαρμόζουμε αναλογα. Στον μικρο αρχισα τις στερεες όταν εγινε 5 μηνων και ηδη τρωει η καλυτερα καταβροχθιζει 2 κανονικα γευματα στερεων και τωρα του αρχισα να του βαζω και τριτο. Αν δεν τα δεχοταν δεν θα το πιεζα αλλα στο παιδι αρεσει το φαγητο. Παρολα αυτά οι θηλασμοι μειωθηκαν ελαχιστα. Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να θηλασει μονο πρωι-βραδυ εκτος αν τον εχω να κλαιει ολη μερα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια. Αγχώθηκα λίγο με την παιδίατρο γιατί ήταν πολύ χαλαρή με το θέμα του θηλασμού. Μέχρι και φαρίν λακτε μου σύστησε. Τελικά μετά από συζήτηση με τον άντρα μου και αφού το τάισμα πρωί βράδυ είναι πετισσοτερο για παιδιά που παίρνουν μπιμπερό , όπως λέτε, αποφάσισα να μην την ακούσω και να συνεχίσω όσο θέλει το παιδί. Και πάλι σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Καλησπερα σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω μιας κ το επόμενο μήνα θα μπουν οι στέρεες τροφές στην ζωη μας ,με τι ξεκινήσατε ;;; 

ευχαριστω πολυ !!

Εγώ ξεκίνησα με μπανάνα, δύο κουταλιτσες ίσα ίσα. Την επόμενη λίγο παραπάνω και περισσότερο την μεθεπόμενη. Μετά έβαλα αχλάδι για άλλες τρεις μέρες και το ίδιο και το μήλο. Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Καλησπερα σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω μιας κ το επόμενο μήνα θα μπουν οι στέρεες τροφές στην ζωη μας ,με τι ξεκινήσατε ;;; 

ευχαριστω πολυ !!

Καλησπερα! Εμενα ο παιδιατρος μου μου ειχε πει για πρωτη τροφη το ρυζαλευρο. Και αυτο γιατι ειναι ευπεπτο και χωρις γλουτενη, ιδανικο δηλαδη  για το σουπερ ευαισθητο πεπτικο των βρεφων. Ομως τα ρυζαλευρα του εμποριου να εχεις υποψη σου οτι εχουν ζαχαρη-πολυ κιολας. Για το λογο αυτο και επειδη μονο θερμιδες δεν λειπαν στον μικρο μου, του το εφτιαχνα εγω. Κονιοποιουσα το ρυζακι και το εκανα κρεμουλα με νερο. Μπορεις αντιστοιχα να βρασεις ρυζι και μετα να το αλεσεις αλλα ετσι η κρεμα βγαινει πιο κολλωδης και δεν την ηθελε. Αυτο το εκανα για μια βδομαδα περιπου και μετα φρουτακια. Καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2017 at 9:41 PM, iouliana said:

Το πρωι-βραδυ ισχυει για την φορμουλα και όχι για όλα τα βρέφη.

Δεν ισχύει ούτε για τη φόρμουλα. Μετά από κάθε γεύμα δίνουμε γάλα κανονικά, ειδικά τους πρώτους μήνες εισαγωγής και σίγουρα όταν δεν έχει φάει όλη την ποσότητα (τουλάχιστον έτσι μας είπε η παιδίατρός μας). Εμείς τώρα είμαστε στον έβδομο μήνα και τα γεύματα με γάλα δεν έχουν μειωθεί ούτε κατά ένα, καθόλου (ακόμα και το βράδυ ξυπνάει σχεδόν ανά 3-4 ώρες). 

Επεξεργάστηκαν by Gkely
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον τα μωρα εχουν αναγκη τις βιταμινες κ τον σιδηρο,για μωρο που εχει κλεισει τους 6μηνες κ δειχνει καποια σημαδια ετοιμοτητας,καλυτερα ειναι να δινουμε κρεας,λαχανικα η φρουτα.πχ μπορεις να ξεκινησεις με ζωμο απο μοσχαρι.στην κορη μου ξεκινησα με φρουτα.στο γιο μου με λαχανικα.λενε καμια φορα με τα φρουτα μαθαινουν να αγαπουν τις γλυκες γευσεις

Απο φρουτα κ λιγω εποχης,μηλο,αχλαδι,μπανανα,εγω το μηλο κ το αχλαδι τα εβραζα ελαφρα να ειναι πιο ελαφρια,αλλα κ γτ δοκιμασαμε με κομματια κ οχι κρεμα.το μηλο κ η μπανανα στουμπωνουν λιγο,οχι ολα τα μωρακια

Απο λαχανικα πρωτες επιλογες,καροτο,πατατα,γλυκοπατατα,κολοκυθακι,κολοκυθα

Επισης αβοκαντο

Σε ολα ακολουθουσα εισαγωγη ανα 2-3μερες κ κτ καινουριο.κ σταδιακη αυξηση της ποσοτητας.δλδ ακομη κ αν το ηθελε δ θα εδινα πρωτη μερα πανω απο 1-2κ.γ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Gkely είπε:

Δεν ισχύει ούτε για τη φόρμουλα. Μετά από κάθε γεύμα δίνουμε γάλα κανονικά, ειδικά τους πρώτους μήνες εισαγωγής και σίγουρα όταν δεν έχει φάει όλη την ποσότητα (τουλάχιστον έτσι μας είπε η παιδίατρός μας). Εμείς τώρα είμαστε στον έβδομο μήνα και τα γεύματα με γάλα δεν έχουν μειωθεί ούτε κατά ένα, καθόλου (ακόμα και το βράδυ ξυπνάει σχεδόν ανά 3-4 ώρες). 

Ναι εννοείται, ένα ενδεικτικο πλανο σου δινει. Δινεις στο μωρο οσο γαλατακι θελει, 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Gkely Να σε ρωτήσω κάτι να δω αν κατάλαβα καλά.Δίνεις πχ κρεατοσουπα το μεσημέρι στο παιδί,τρώει 150-200gr κ μετά συμπληρωνεις γάλα;Ρωτάω για διευκρίνιση γτ το βρίσκω υπερβολικό. Απ'όσο ξέρω δίνεις γάλα αν είσαι στην εισαγωγή των στερεών κ αν αυτό που έχει φάει το μωρό δεν ανταποκρίνεται σε κανονική ποσότητα-μερίδα.

On 22/1/2018 at 2:51 ΜΜ, anastasia1986 είπε:

Καλησπερα σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω μιας κ το επόμενο μήνα θα μπουν οι στέρεες τροφές στην ζωη μας ,με τι ξεκινήσατε ;;; 

ευχαριστω πολυ !!

Εμείς ξεκινήσαμε στέρεες μόλις ήταν 4ων μηνών.Ξεκινήσαμε για έναν μήνα ρυζαλευρο (βιολογική χωρίς ζάχαρη,έχει κ στα σουπερμάρκετ).Μετά απο έναν μήνα μπήκαμε στα φρούτα αχλάδι,μήλο,μπανάνα με αυτήν τη σειρά που τα γράφω και μετα απο 15 μέρες σε χορτοσουπα,πατάτα καρότο κολοκυθάκι.Τον επόμενο μήνα είχαμε ελεύθερο για ολα τα φρούτα εποχής μεταξύ αυτών πορτοκαλί,μανταρίνι,ακτινίδιο,αβοκάντο και κρεατοχορτοσουπα με μοσχάρι κ κοτόπουλο και ολα τα λαχανικά εποχής.Στην επόμενη επίσκεψη προσθέσαμε αρνί,κατσίκι,κουνέλι γαλοπούλα.Μόλις κλείσει τους 7 μας είπε ζυμαρικά,ρύζι και γιαουρτάκι (ακόμα τα παιδικά παλι χωρίς έξτρα ζάχαρη και μολις κλεισει τον 9ο κανονικό γιαούρτι με πετσα πλέον).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Elfer said:

Να σε ρωτήσω κάτι να δω αν κατάλαβα καλά.Δίνεις πχ κρεατοσουπα το μεσημέρι στο παιδί,τρώει 150-200gr κ μετά συμπληρωνεις γάλα;Ρωτάω για διευκρίνιση γτ το βρίσκω υπερβολικό. Απ'όσο ξέρω δίνεις γάλα αν είσαι στην εισαγωγή των στερεών κ αν αυτό που έχει φάει το μωρό δεν ανταποκρίνεται σε κανονική ποσότητα-μερίδα.

Elfer, αυτό που ξέρεις κάνουμε. Είμαστε στην εισαγωγή (δεδομένου ότι ξεκινήσαμε στερεές όταν είχαμε κλείσει τον 6ο μήνα,αρχικά με φρούτα για 20 μέρες) και ακόμα δεν τρώμε σε κανένα γεύμα στερεών τα γραμμάρια που αναφέρεις. Ανέφερα τι κάνουμε εμείς στον 7ο μήνα, επειδή είχε αναφερθεί ο 7ος, δυο μήνες μετά την εισαγωγή στερεών, ως μήνας που πρότεινε γιατρός να δίνεται στο μωρό γάλα πρωί-βράδυ. 

 

On 24/2/2017 at 9:41 PM, iouliana said:

όταν της συζήτησα για τον θηλασμό μου είπε πως στον 7 θα πίνει γάλα μόνο πρωί κ βράδυ. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε η ιδέα, μιας και θέλω να θηλάζω όσο περισσότερο γίνεται.

 

 

On 22/1/2018 at 4:12 PM, vicky86 said:

Απο φρουτα κ λιγω εποχης,μηλο,αχλαδι,μπανανα,εγω το μηλο κ το αχλαδι τα εβραζα ελαφρα να ειναι πιο ελαφρια,αλλα κ γτ δοκιμασαμε με κομματια κ οχι κρεμα.το μηλο κ η μπανανα στουμπωνουν λιγο,οχι ολα τα μωρακια

 

Κι εγώ τα βράζω 3 λεπτά, άραγε χάνονται οι βιταμίνες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Gkely είπε:

 

 

Κι εγώ τα βράζω 3 λεπτά, άραγε χάνονται οι βιταμίνες; 

Ναι χανονται. Η πλειοψηφια ειναι υδατοδιαλυτες και πολυ ευαισθητες

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gkely είπε:

Elfer, αυτό που ξέρεις κάνουμε. Είμαστε στην εισαγωγή (δεδομένου ότι ξεκινήσαμε στερεές όταν είχαμε κλείσει τον 6ο μήνα,αρχικά με φρούτα για 20 μέρες) και ακόμα δεν τρώμε σε κανένα γεύμα στερεών τα γραμμάρια που αναφέρεις. Ανέφερα τι κάνουμε εμείς στον 7ο μήνα, επειδή είχε αναφερθεί ο 7ος, δυο μήνες μετά την εισαγωγή στερεών, ως μήνας που πρότεινε γιατρός να δίνεται στο μωρό γάλα πρωί-βράδυ. 

 

 

Κι εγώ τα βράζω 3 λεπτά, άραγε χάνονται οι βιταμίνες; 

Οκ,αφου ακόμα δεν τρώει πλήρες γεύμα στερεών συμπληρωνεις όπως ξέρεις με γάλα.Να σου την αλήθεια εγω μια φορά της εβρασα μήλο σαν κομπόστα γτ δεν το τρώει ωμό να δω αντίδραση αλλά πιστεύω οτι χάνουν τις βιταμίνες οπότε δεν της το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δ ειναι κτ που εφαρμοζα καθημερινα να βραζω μηλο κ αχλαδι,αλλα το δοκιμασα κ αυτο γτ προτιμουσανε τα κομματια απο την κρεμα.κ στα δυο μου παιδια ηταν τετοια η εποχη που βολεψε κ μετα ειχε κ αλλα φρουτα,κ το αχλαδι ηταν αρκετα μαλακο.απλα για καιρο αφου ειχα εναλλακτικες δ εδωσα μηλο ωμο μεχρι να διαχειριζονται καλυτερα τα κομματια.επισης ο μικρος δ ετρωγε κατα καιρους τα φρουτα κ το εκανα κ γω κομποστα με σταφιδες κ κανελα,κ του αρεζε επισης κ κρεμα βρωμης με μηλο,την οποια δ εκανα με γαλα αλλα με το βρασμενο μηλο

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ πόσες βιταμίνες να χάνονται με 3' βράσιμο? Δεν χάνονται όλες. Πάντως φρούτο όπως το μήλο αν δοθεί σε κομματάκι σε μωράκι που τώρα ξεκινά στερεές το θεωρώ παράτολμο αν δεν έχει βραστεί να μαλακώσει λίγο. Εγώ έλεγα να ξεκινήσω με λαχανικά για να μη γλυκαθεί από τα φρούτα, όμως ξεκίνησα με φρούτο τελικά και μετά έδωσα λαχανικά, στη συνέχεια κρέας κλπ κλπ όλα με τριήμερες εισαγωγές. Προτίμησε φρούτα και λαχανικά εποχής ή ακόμα καλύτερα βιολογικά -αν αντέχει η τσέπη. Ρυζάλευρο δεν θα έδινα, ειδικά αν δεν υπήρχε θέμα άμεσης λήψης θερμίδων κι αν έδινα θα έφτιαχνα σπιτικό. Υπάρχει στ' αλήθεια στο εμπόριο ρυζάλευρο αλλά και γιαουρτάκι παιδικό χωρίς ζάχαρη? Έχετε κοιτάξει συστατικά? Μου κάνει εντύπωση γιατί όσες φορές έχω κοιτάξει συστατικά από περιέργεια, δεν έχω δει ποτέ χωρίς ζάχαρη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

εμείς είχαμε ξεκινήσει με αχλαδόζουμο (για 3 μέρες), μετά αχλάδι αλεσμένο (5 μέρες), μετά πρόσθεσα μήλο (5 μέρες) και καταλήξαμε σε αχλάδι μήλο μπανάνα για τουλάχιστον 2 μήνες, μετά έβαλα και βανίλια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Μωρέ πόσες βιταμίνες να χάνονται με 3' βράσιμο? Δεν χάνονται όλες. Πάντως φρούτο όπως το μήλο αν δοθεί σε κομματάκι σε μωράκι που τώρα ξεκινά στερεές το θεωρώ παράτολμο αν δεν έχει βραστεί να μαλακώσει λίγο. Εγώ έλεγα να ξεκινήσω με λαχανικά για να μη γλυκαθεί από τα φρούτα, όμως ξεκίνησα με φρούτο τελικά και μετά έδωσα λαχανικά, στη συνέχεια κρέας κλπ κλπ όλα με τριήμερες εισαγωγές. Προτίμησε φρούτα και λαχανικά εποχής ή ακόμα καλύτερα βιολογικά -αν αντέχει η τσέπη. Ρυζάλευρο δεν θα έδινα, ειδικά αν δεν υπήρχε θέμα άμεσης λήψης θερμίδων κι αν έδινα θα έφτιαχνα σπιτικό. Υπάρχει στ' αλήθεια στο εμπόριο ρυζάλευρο αλλά και γιαουρτάκι παιδικό χωρίς ζάχαρη? Έχετε κοιτάξει συστατικά? Μου κάνει εντύπωση γιατί όσες φορές έχω κοιτάξει συστατικά από περιέργεια, δεν έχω δει ποτέ χωρίς ζάχαρη.

Καλημερα! Για τις βιταμινες δυστυχως χανονται. Ακομα και αν τα κοψεις και τα βαλεις σε μια λεκανιτσα με νερο οι βιταμινες χανονται απο τα φρουτα (ισχυει και για τα λαχανικα). Καταληγουν στο νερακι. Ποσο μαλλον αν τα βρασεις- τα περισσοτερα σκεψου οτι τα διατηρουμε στο ψυγειο γιατι σε θερμοκρασια πανω απο 22 βαθμους μπορει να χασουν μεχρι και το 80%. (εκτος ψυγειου θελουμε αυτα με αντιοξειδοτικη δραση). Το μηλο ειναι οντως προβλημα να το δωσεις κομματακια οσο ακομα το παιδι δεν μασαει καλα.  Μια μεση λυση ειναι ο τριφτης (παλι χανει αρκετα αλλα οχι οπως στον βρασμο). Και τα λαχανικα κοριτσια να τα βραζεται με οσο το δυνατο λιγοτερο νερο το οποιο να το τρωει το παιδακι. Μην το πετατε ποτε. Εκει ειναι οι βιταμινες τους. Για ρυζαλευρο ουτε εγω ειχα βρει του εμποριου χωρις ζαχαρη-και μαλιστα εχουν πολυ ζαχαρη. Ειναι ομως πολυ ευκολο να κανεις μονος σου και ειναι και καλη τροφη. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι χάνονται κάποιες, ίσως και μεγάλο μέρος, πάντως όχι όλες. Αν υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό που λες από επίσημη πηγή θα με ενδιέφερε πολύ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κρατουσα κ το ζουμακι για την κρεμα βρωμης η στην κομποστα

Στον τριφτη τα ετρωγε η κορη μου

Μηλο σε κομματια εδωσα αφου πλεον μασουσαν κρεας,οποτε δ νομιζω να υπηρχε θεμα

Φυσικα κ στα λαχανικα χανονται καποια θρεπτικα συστατικα με τον βρασμο,γι αυτο κ καλυτερα να χρησιμοποιουμε οσο λιγοτερο νερο

Ουτε να τα δινουμε σε μαφιν ειναι το ιδανικο,αλλα αν ενα παιδακι δ τρωει,εστω κ ετσι κτ ειναι κ αυτο

(Εννοω μονο σε μαφιν κ οχι αυτουσιο το φρουτο,σαν σνακ ειναι πολυ καλη επιλογη)

Απλα σαν διαφημιση εχω ακουσει για ρυζαλευρο κ κρεμα βρωμης χωρις ζαχαρη,αλλα δ εχω δει συστατικα,νομιζω ειναι κ βιολογικη η κρεμα που λεω

Στα γιαουρτακια τα παιδικα δ νομιζω να υπαρχει χωρις ζαχαρη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...