Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΤΡΗΣΙΑ ΟΙΣΟΦΑΓΟΥ ΜΕ ΤΡΑΧΕΙΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ


Recommended Posts

Ειχα διαβασει καπου πως μονο αν κρατουσε ο υπερηχος για αρκετη ωρα και περιμεναμε το στομαχι να γεμισει. δεν ξερω αν ισχυει.

 

Το γελιο ποιο ειναι . μεχρι και που το ειπα αυτο να επιμενει

δηλαδη δεν εχει αλλο προβλημα;

Οχι του λεω.

Τα χερακια του λεει τα ποδαρακια του ενταξει;

(φοβοταν και για νανισμο)

ναι του λεω μια χαρα,

μου λεει ποσο γεννηθηκε;

του λεω 47 εκατοστα.

Ε μου λεει δεν ειναι και μεγαλο νουμερο αυτο.

τι να του πεις.

Ευτυχως για αυτο ειχα εναν γιατρο ο οποιος μου το ειχε πει απο την αρχη. πως σιγουρα το μωρο απλα θα ειναι μικροσωμο λογω του δικου μου σωματοτυπου και με καθησυχαζε.

Το πιο σωστο μου το ειπε ο τελευταιος ο γιατρος μου.

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΟΛΑ.

και ετσι ειναι.

Αυτοι πολλα μπορει να βλεπουν σωστα και αλλα τοσα μπορει να βλεπουν λαθος.

Και ειναι σημαντικο να εχουν προετοιμαστει οι γονεις αναλογα.

Μια ξαδερφη μου ας πουμε εμαθε για το καρδιολογικο του μωρου και ηταν προετοιμασμενοι ψαξανε βρηκανε γιατρους νοσοκομεια τα παντα.

 

Μα τι επιμονη κι αυτος ο χριστιανος; έλεος δηλαδη.

ειναι να μη σου κατσει το "λαχείο"

Και δοξα το θεο να λεμε διοτι υπαρχουν και χειροτερα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτα που περασα εγω σε σχεση με αυτα που περναει το αντρακι μου δεν ειναι τιποτα. ειναι ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΑΣ μου. ΑΥΤΟΣ ΕΔΩΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

Και ξερεις συνεχεια ελεγα στον αντρα μου πως αυτο το μωρακι ηρθε για να μεινει και πως εχει Αγιο γιατι την καταλληλη στιγμη αλλαξα γιατρους και πηρα τις σωστες αποφασεις στην εγκυμοσυνη αλλα και οταν γεννηθηκε.

Ο 2ος γιατρος φαντασου δεν ειχε δει τις συσπασεις.

παρολο που το ειχα πει τα συμπτωματα.

και οταν με βαλανε τοκογραφο δεν το πιστευανε επι 2 μηνες. ειχα συσπασεις ανα 5λεπτο , 10 λεπτο. 30, 40, 70, 80.. ενα βραδυ θυμαμαι βαραγα 90αρες ασταματητα. παρολα αυτα δεν γεννησα. χαχα...

 

Μα καλά στραβός ήταν;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα τι επιμονη κι αυτος ο χριστιανος; έλεος δηλαδη.

ειναι να μη σου κατσει το "λαχείο"

Και δοξα το θεο να λεμε διοτι υπαρχουν και χειροτερα.

 

Αυτο ξαναπες το.. πως υπαρχουν και χειροτερα.

Ξερεις η μητερα μου ο αντρας μου εμειναν εκπληκτοι καποιες φορες με την ψυχραιμια μου ως μανα. Αλλα ειμαι της αποψης αν κατι ξεπερνιεται ολα καλα. απλα θελει να εχεις δυναμη για να αντεξεις τον αγωνα. Σιγουρα θα κλαψεις. θα πεσεις. θα θα θα.. αλλα μονο να κοιτας μπροστα μπορεις . στο καλυτερο να ονειρευεσαι την ημερα που βγουνε νικητες απο ολα τα προβληματακια.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά στραβός ήταν;

 

Δεν καταλαβες. Του ελεγα νιωθω αυτο και αυτο.

και μου ελεγε να χρονομετρω και να μετραω μονη μου ποσο συχνα νιωθω τα τσιτωματα στην κοιλια.

δεν με εστειλε σε τοκογραφο ΠΟΤΕ.

και την τελευταια φορα που πηγα στο ιατρειο του μου ειπε να κανω ενεσεις κορτιζονης μονη μου σπιτι στις εβδομαδες που μου ορισε σε περιπτωση προωροτητας. το διανοησαι; ηταν η τελευταια φορα που πηγα στο ιατρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες. Του ελεγα νιωθω αυτο και αυτο.

και μου ελεγε να χρονομετρω και να μετραω μονη μου ποσο συχνα νιωθω τα τσιτωματα στην κοιλια.

δεν με εστειλε σε τοκογραφο ΠΟΤΕ.

και την τελευταια φορα που πηγα στο ιατρειο του μου ειπε να κανω ενεσεις κορτιζονης μονη μου σπιτι στις εβδομαδες που μου ορισε σε περιπτωση προωροτητας. το διανοησαι; ηταν η τελευταια φορα που πηγα στο ιατρειο του.

ε ρε ασχετοι που υπαρχουν

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε ρε ασχετοι που υπαρχουν

 

ΑΣΤΑ...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΦΩΤΙΖΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

 

Πρεπει να σε αφησω.

Πες μου ομως και τα δικα σου που σε ρωτησα . Σε επιασα μονοτερμα με τα δικα μου.

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΤΑ...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΦΩΤΙΖΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

 

Πρεπει να σε αφησω.

Πες μου ομως και τα δικα σου που σε ρωτησα . Σε επιασα μονοτερμα με τα δικα μου.

 

Κι εγω πρπεπει να παω σπιτι γιατι ειμαι στη δουλεια. θα σου γραψω με την πρωτη ευκαιρια.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια μανούλα που το μωράκι της γεννήθηκε με ατρησία οισοφάγου;

 

Ίσως απαντώ λίγο καθυστερημένα, γέννησα πριν 3 χρόνια αγόρι με ατρησία οισοφάγου κ τραχειο-οισοφαγικό συρίγγιο. Η διάγνωση είχε γίνει προγεννητικά, στον β επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως απαντώ λίγο καθυστερημένα, γέννησα πριν 3 χρόνια αγόρι με ατρησία οισοφάγου κ τραχειο-οισοφαγικό συρίγγιο. Η διάγνωση είχε γίνει προγεννητικά, στον β επιπέδου.

 

Καθολου καθυστερημενα.... Γεννησα πριν 7 μηνες ενα αγορακι και εγω με ατρησια οισοφαγου και τραχειοοισοφαγικο και απλα ψαχνω και αλλες μανουλες να μου πουν πως πηγαν τα μωρακια τους γενικα μεγαλωνοντας κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως απαντώ λίγο καθυστερημένα, γέννησα πριν 3 χρόνια αγόρι με ατρησία οισοφάγου κ τραχειο-οισοφαγικό συρίγγιο. Η διάγνωση είχε γίνει προγεννητικά, στον β επιπέδου.

 

Καλως ηρθες!!! Πως ειναι τωρα το παιδακι σου;

Θα χαρουμε να μας πεις.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Χαθηκα σλλα εχω γινει λαστιχο.

Τα μωρα μου μια χαρα. Το αγορι σου;;;

 

Αρκει που τα μωρα σου ειναι μια χαρα.

Το αγόρι εμείς πήγαμε στον χειρούργο να τον δει πάλι. Του κάναμε ακτινογραφια θώρακος. Ολα καλα μας είπε. Και πως θα βλεπω βελτίωση μήνα με τον μήνα και να τον ξαναδεί σε ενα εξάμηνο.

Με την καρδούλα είναι το θέμα τώρα. Κάναμε επανέλεγχο και παμε για χειρουργείο μάλλον .. Ίσως σε κανα 2μηνο. :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!! Πως ειναι τωρα το παιδακι σου;

Θα χαρουμε να μας πεις.

 

 

Το παιδάκι είναι σε γενικές γραμμές καλά. Μεγαλώνει κ αναπτύσσεται, τόσο σωματικά, όσο κ πνευματικά, φυσιολογικά. Τα προβλήματα υγείας όμως δεν σταματούν. Έχουμε συνεχή επαφή με γιατρούς κ γενικά είναι πολύ επιρρεπής σε λοιμώξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι είναι σε γενικές γραμμές καλά. Μεγαλώνει κ αναπτύσσεται, τόσο σωματικά, όσο κ πνευματικά, φυσιολογικά. Τα προβλήματα υγείας όμως δεν σταματούν. Έχουμε συνεχή επαφή με γιατρούς κ γενικά είναι πολύ επιρρεπής σε λοιμώξεις.

 

Με γιατρούς τι γιατροί ακριβώς το παρακολουθουν;

Λοιμωξεις το εχω ακουσει και απο άλλες μανούλες το αποδίδουν στο χειρουργείο;

Οταν γεννηθηκε χειρουργηθηκε αμεσως; Πόσα χειρουργεια εκανε; Με το φαγητό του ανταποκρίθηκε καλά μέχρι τώρα; Το βαρος του ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Γέννησα ακριβώς πριν 8 μήνες ένα αγοράκι με ατρησια οισοφάγου! Χειρουργήθηκε τη δεύτερη μέρα ζωής του! Μέχρι και σήμερα κάνει κάποιες διαστολές λόγω στένωσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γέννησα ακριβώς πριν 8 μήνες ένα αγοράκι με ατρησια οισοφάγου! Χειρουργήθηκε τη δεύτερη μέρα ζωής του! Μέχρι και σήμερα κάνει κάποιες διαστολές λόγω στένωσης

 

Να σου ζησει.. !!! Πότε ακριβως γέννησες;; Εγω 11/07/2016

Που χειρουργηθηκε το μωρακι σου; Εμεις στο Αγλαϊα.....

Ειχαμε και εμεις στενωση αλλα μικρου βαθμου και δεν καναμε διαστολες...

Με τις στερεες τροφες πως ανταποκρινεται το παιδι;

εχει κάποιο άλλο προβλημα πέρα απο την ατρησία... εμεις εχουμε και φυσημα στην καρδουλα.. μεσοκοιλιακη επικοινωνια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γέννησα ακριβώς πριν 8 μήνες ένα αγοράκι με ατρησια οισοφάγου! Χειρουργήθηκε τη δεύτερη μέρα ζωής του! Μέχρι και σήμερα κάνει κάποιες διαστολές λόγω στένωσης

 

Κ ο δικός μου έτσι. Έκανε 5 διαστολές οισοφάγου μέχρι την ηλικία 15-16 μηνών περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Με γιατρούς τι γιατροί ακριβώς το παρακολουθουν;

Λοιμωξεις το εχω ακουσει και απο άλλες μανούλες το αποδίδουν στο χειρουργείο;

Οταν γεννηθηκε χειρουργηθηκε αμεσως; Πόσα χειρουργεια εκανε; Με το φαγητό του ανταποκρίθηκε καλά μέχρι τώρα; Το βαρος του ειναι φυσιολογικο;

 

Καλημέρα! Πωπω!! Καταιγισμός ερωτήσεων!!!

Λοιπόν χειρουργήθηκε την 3η μέρα της ζωής του. Έμεινε στη μονάδα 4,5 μήνες λόγω επιπλοκών, έκανε 3 διαστολές όσο ήταν μέσα κ 2 ακόμα μετά που βγήκαμε. Έτρωγε αλεσμένα κ αυτά με πολύ προσοχή μέχρι τα 2. Μετά, σιγά σιγά, ξεκινήσαμε στερεές κ τώρα που είναι σχεδόν 3,5 τρώει σχεδόν τα πάντα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Έχει μάθει κ διαχειρίζεται το οποιοδήποτε πρόβλημα μόνος του πια.

Παρακολουθείται απο γαστρεντερολόγο φυσικά, αλλά κ πνευμονολόγο. Οι συχνές λοιμώξεις προκύπτουν από ανατομικό πρόβλημα στην τραχεία, το οποίο διαπιστώσαμε πολύ πρόσφατα. Μας είπαν οι γιατροί ότι τα παιδιά με ατρησία, πολύ συχνά έχουν κ θέμα με την τραχεία, το οποίο όμως αποκαθίσταται όσο μεγαλώνει το παιδί. Οπότε, υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 28/6/16 στο Ιπποκρατειο στη Θεσσαλονίκη και μείναμε 20 μέρες στη ΜΕΝΝ! Στην αρχή έκανε στένωση κάθε 20 μέρες τώρα πήγαμε στις 40! Στην αρχή με το γάλα, πνιγόταν όταν άρχιζε να στενεύει.Τωρα με τις κρέμες έκανε εμετό και δεν μπορούσε να κατεβάσει όλη τη ποσότητα! Μεχρι τώρα κάναμε 6 διαστολές!Μας είπαν ότι δε θα χρειαστεί αλλα όταν πλησιάζουν οι μέρες αγχώνομαι....Εμείς έχουμε υποθυροειδισμο και παίρνει χάπι!

Link to comment
Share on other sites

Ο γαστρεντερολόγος γιατι σας παρακολουθεί; Έμενα τον βλέπει μόνο στις διαστολές αλλα δεν μας εχει δει άλλη φορά,Κάνει κάποια ειδική διατροφή; γιατι σκεφτόμουν να τον πάω! Εμάς μας είχαν δώσει epadoren σιρόπι! Τώρα που μεγάλωσε τρώει φυσιολογικά χωρίς να πνίγεται? Γιατι φοβάμαι αν θα είναι ένα φυσιολογικό παιδί όταν μεγαλώσει! Τις δυο διαστολές μετά τη ΜΕΝΝ ποτέ τις έκανε; Γιατι εμένα τις τις έκανε κοντά σχετικά την μια με την άλλη

Link to comment
Share on other sites

Ο γαστρεντερολόγος γιατι σας παρακολουθεί; Έμενα τον βλέπει μόνο στις διαστολές αλλα δεν μας εχει δει άλλη φορά,Κάνει κάποια ειδική διατροφή; γιατι σκεφτόμουν να τον πάω! Εμάς μας είχαν δώσει epadoren σιρόπι! Τώρα που μεγάλωσε τρώει φυσιολογικά χωρίς να πνίγεται? Γιατι φοβάμαι αν θα είναι ένα φυσιολογικό παιδί όταν μεγαλώσει! Τις δυο διαστολές μετά τη ΜΕΝΝ ποτέ τις έκανε; Γιατι εμένα τις τις έκανε κοντά σχετικά την μια με την άλλη

 

Κατ' αρχήν να πω ότι το παιδί είναι κ θα είναι φυσιολογικό όταν μεγαλώσει, μην έχεις καμία αμφιβολία γι' αυτό. Γαστρεντερολόγος τον παρακολουθεί γιατί, λόγω του χειρουργείου, έχει ΓΟΠ μεγάλου βαθμού κ παίρνει αγωγή γι' αυτό. Επίσης είχε κ κάποια άλλα θεματάκια, άσχετα με την ατρησία που επέβαλαν την τακτική παρακολούθηση. Τις διαστολές τις έκανε σε διάστημα 2 μηνών.

Ναι, τρώει φυσιολογικά, χωρίς ειδική διατροφή, απλά φροντίζω να μην είναι πολύ βαριά τα φαγητά, δηλαδή τηγανητά, σαλτσες κ τέτοια τα αποφεύγω. Κάποιες φορές πνιγεται, αλλά το διαχειρίζεται μόνος του. Γενικά, όσο μεγαλώνει, τα πράγματα βελτιώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πω ότι το παιδί είναι κ θα είναι φυσιολογικό όταν μεγαλώσει, μην έχεις καμία αμφιβολία γι' αυτό. Γαστρεντερολόγος τον παρακολουθεί γιατί, λόγω του χειρουργείου, έχει ΓΟΠ μεγάλου βαθμού κ παίρνει αγωγή γι' αυτό. Επίσης είχε κ κάποια άλλα θεματάκια, άσχετα με την ατρησία που επέβαλαν την τακτική παρακολούθηση. Τις διαστολές τις έκανε σε διάστημα 2 μηνών.

Ναι, τρώει φυσιολογικά, χωρίς ειδική διατροφή, απλά φροντίζω να μην είναι πολύ βαριά τα φαγητά, δηλαδή τηγανητά, σαλτσες κ τέτοια τα αποφεύγω. Κάποιες φορές πνιγεται, αλλά το διαχειρίζεται μόνος του. Γενικά, όσο μεγαλώνει, τα πράγματα βελτιώνονται.

Μας είχαν πει στην αρχή ότι συνηθως γίνονται δυο με τρεις διαστολές και εμείς κάναμε 6! Και ότι αυτά θα τα εχουμε μέχρι να χρονίσει! Για να δούμε....Εσυ που γέννησες;

Link to comment
Share on other sites

Μας είχαν πει στην αρχή ότι συνηθως γίνονται δυο με τρεις διαστολές και εμείς κάναμε 6! Και ότι αυτά θα τα εχουμε μέχρι να χρονίσει! Για να δούμε....Εσυ που γέννησες;

 

Γέννησα στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης κ κει νοσηλεύτηκε ο μικρός. Γενικά όλες τις ιατρικες πράξεις προσπαθώ να τα κάνουμε εκεί γιατί τους ξέρω, ξέρουν το μικρό κ υπάρχει εμπιστοσύνη. Θα σου πω να κάνεις υπομονή μέχρι τα 2. Ξαναλέω, όσο μεγαλώνει, βελτιώνεται η κατάσταση. Κ σε μας έτσι είχαν πει. Μάλιστα μετά την πρώτη διαστολή πήγαμε σπίτι κ σε δυο μέρες τον ξαναπήγα γιατί έκανε άπνοια.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης κ κει νοσηλεύτηκε ο μικρός. Γενικά όλες τις ιατρικες πράξεις προσπαθώ να τα κάνουμε εκεί γιατί τους ξέρω, ξέρουν το μικρό κ υπάρχει εμπιστοσύνη. Θα σου πω να κάνεις υπομονή μέχρι τα 2. Ξαναλέω, όσο μεγαλώνει, βελτιώνεται η κατάσταση. Κ σε μας έτσι είχαν πει. Μάλιστα μετά την πρώτη διαστολή πήγαμε σπίτι κ σε δυο μέρες τον ξαναπήγα γιατί έκανε άπνοια.

Κι εγώ εκεί γέννησα και εκεί χειρουργήθηκε ο μικρός. Εχει γίνει δεύτερο σπίτι μας το ιπποκρατειο μη σου πω πρώτο!!!Την άλλη βδομάδα πάλι εκεί θα πάμε για επανεξέταση!Μακαρι ολα τα παιδάκια να ξεπεράσουν τα προβλήματα τους και να είναι γερά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...