Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγες για ψωμι και σιμιτια


summer wine

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα

 

Σκεφτομαι να ξεκινησω να φτιαχνω ψωμι και κυριως σιμιτια για σαντουιτς.

Θα ηθελα την γνωμη κοριτσιων που φτιαχνουν οι ιδιες, εχουν δοκιμασει διαφορες συνταγες και εχουν κατασταλαξει σε καποιες σαν τις πιο καλυτερες αλλα και ευκολες. Οχι μπελαλιδικες ομως, γιατι ο χρονος ειναι περιορισμενος.

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Δεν έχω φτιάξει ποτέ η ίδια αλλά συνηθίζει να φτιάχνει η μαμά μου, οπότε μπορώ να σου πω ότι τα πετυχαίνει... Μου έχει γράψει τη συνταγή (καθώς και πολλές άλλες), αλλά έχει μείνει στο συρτάρι... Στην μεταφέρω αν θέλεις να τη δοκιμάσεις.

Λοιπόν:

1κ αλεύρι για όλες τις χρήσεις, 2 ποτήρια χλιαρό νερό, 1 μαγιά, 1 κουτάλι σούπας αλάτι 3 κουτάλια ζάχαρη και 1 κουτάλι μέλι. Αν θες βάζεις και σουσάμι (αφού τα βρέξεις πρώτα).

 

Ζυμώνεις καλά προσθέτοντας το νερό στο σχήμα που θέλεις. Τα βάζεις σε ταψί με λαδόκολλα για καμιά ώρα και τα αφήνεις σκεπασμένα... Προθερμαίνεις το φούρνο στους 200 (πάνω κάτω) και τα ψήνεις για κάνα 20λεπτό.

 

Κράτα μια μικρή επιφύλαξη στους χρόνους ψησίματος και στην ποσότητα του αλευριού (να το βάζεις λίγο λίγο).

 

Αν σου πετύχουν πες μου και εμένα μήπως τα φτιάξω τελικά.:P

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

 

Εφτιαξα μια συνταγη που βρηκα, αλλα ηταν αρκετα σκληρα.

Εντωμεταξυ εδωσα και στους γονεις μου και με κυνηγησαν. "Αντι να φτιαξεις κουλουρακια η κεικ , εφτιαξες ψωμι?" Και να σκεφτεις ειναι μεγαλοι ανθρωποι. . Και ο μικρος την ωρα που τα εφτιαχνα ηρθε με ενα ενθουσιασμο και μου λεει " Μαμα, κεικ φτιαχνεις?" Απογοητευτηκα.

 

Αλλα θα κανω αλλη μια προσπαθεια με την συνταγη της μαμα σου!!! Ειναι αφρατα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

 

Εφτιαξα μια συνταγη που βρηκα, αλλα ηταν αρκετα σκληρα.

Εντωμεταξυ εδωσα και στους γονεις μου και με κυνηγησαν. "Αντι να φτιαξεις κουλουρακια η κεικ , εφτιαξες ψωμι?" Και να σκεφτεις ειναι μεγαλοι ανθρωποι. . Και ο μικρος την ωρα που τα εφτιαχνα ηρθε με ενα ενθουσιασμο και μου λεει " Μαμα, κεικ φτιαχνεις?" Απογοητευτηκα.

 

Αλλα θα κανω αλλη μια προσπαθεια με την συνταγη της μαμα σου.

 

Μάλλον τους έχεις συνηθίσει σε γλυκές δημιουργίες...:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, τους εχω συνηθισει στο τιποτα!! :oops::(

Και ελπιζανε οτι κατι θα φανε απο τα χερακια μου αυτη τη φορα!!

 

α σαν και εμένα και εσύ!:mrgreen::mrgreen:

Ευτυχώς έχουμε τη γιαγιά!

Link to comment
Share on other sites

Για σιμιτια δεν ξέρω αλλά εγώ φτιάχνω ψωμί πολύ συχνά και έχω βρει συνταγή πολύ εύκολη, χωρίς ζύμωμα που μου πετυχαίνει πάντα.

Χρειάζεται όμως να έχεις γάστρα.

Η συνταγή είναι αυτη:

http://www.dairy-free.eu/bread-in-pot/

Εγώ βάζω λίγο αλατάκι παραπάνω (άλλο ένα κουταλάκι του γλυκού) αλλά είναι θέμα γούστου.

Ετοιμάζω το μίγμα το βράδυ και το βάζω όλη νύχτα στο ψυγείο. Το ψήνω το πρωί και όταν ξυπνούν οι υπόλοιποι βρίσκουν ζεστό ζεστό ψωμάκι, και ο άντρας μου και τα μικρά το τσακίζουν.

 

 

Επίσης, άλλη συνταγή για ψωμάκια που μου αρέσει πάρα παρα πολύ και ταιριάζει πιστεύω για σάντουιτς (είναι λίγο πιο γλυκιά η ζύμη) είναι αυτή:

https://www.sintagespareas.gr/sintages/xristougenniatiko-dentro-apo-zimi.html

Εδώ τη δείχνουν στη χριστουγεννιάτικη εκδοχή. Εγώ χρησιμοποιώ την ίδια συνταγή για τη ζύμη και φτιάχνω μικρά ψωμάκια σε άλλα σχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φτιάξει ποτέ η ίδια αλλά συνηθίζει να φτιάχνει η μαμά μου, οπότε μπορώ να σου πω ότι τα πετυχαίνει... Μου έχει γράψει τη συνταγή (καθώς και πολλές άλλες), αλλά έχει μείνει στο συρτάρι... Στην μεταφέρω αν θέλεις να τη δοκιμάσεις.

Λοιπόν:

1κ αλεύρι για όλες τις χρήσεις, 2 ποτήρια χλιαρό νερό, 1 μαγιά, 1 κουτάλι σούπας αλάτι 3 κουτάλια ζάχαρη και 1 κουτάλι μέλι. Αν θες βάζεις και σουσάμι (αφού τα βρέξεις πρώτα).

 

Ζυμώνεις καλά προσθέτοντας το νερό στο σχήμα που θέλεις. Τα βάζεις σε ταψί με λαδόκολλα για καμιά ώρα και τα αφήνεις σκεπασμένα... Προθερμαίνεις το φούρνο στους 200 (πάνω κάτω) και τα ψήνεις για κάνα 20λεπτό.

 

Κράτα μια μικρή επιφύλαξη στους χρόνους ψησίματος και στην ποσότητα του αλευριού (να το βάζεις λίγο λίγο).

 

Αν σου πετύχουν πες μου και εμένα μήπως τα φτιάξω τελικά.:P

 

Daenerys_T, η συνταγή αυτή είναι για σιμίτια; (/κουλουράκια Θεσσαλονίκης;)

Link to comment
Share on other sites

Daenerys_T, η συνταγή αυτή είναι για σιμίτια; (/κουλουράκια Θεσσαλονίκης;)

 

Ναι. Αν και για να είμαι ειλικρινής πρώτη φορά ακούω τον όρο "σιμίτια" και τον γκούγκλαρα. Ελπίζω να μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

χαχα κι εγώ πρώτη φορά! το γκούγκλαρα κι εγώ.

Αλλά σας είδα που συνεννοηθήκατε τέλεια οι δυο σας παραπάνω και είπα να χρησιμοποιήσω τον ίδιο όρο χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nitsa_ge σε ευχαριστω. Καλη ιδεα αυτη να τα βαζεις στο ψυγειο απο το βραδυ και το πρωι να ειναι ολοφρεσκα.

 

Κοριτσια εμεις στην πολη μου σιμιτι λεμε το ψωμακι για σαντουιτς, οχι το κουλουρι. Και αυτο θα ηθελα να φτιαχνω, σιμιτι για σαντουιτς για το δεκατιανο του σχολειου. Αν και ακριβως κατω απο το σπιτι μου εχουμε φουρνο που εχει ετοιμα σιμιτια απο πολυ νωρις. Αλλα μου φαινονται στην γευση σαν πολυτελειας και οχι τοσο χωριατικα.

Link to comment
Share on other sites

nitsa_ge σε ευχαριστω. Καλη ιδεα αυτη να τα βαζεις στο ψυγειο απο το βραδυ και το πρωι να ειναι ολοφρεσκα.

 

Κοριτσια εμεις στην πολη μου σιμιτι λεμε το ψωμακι για σαντουιτς, οχι το κουλουρι. Και αυτο θα ηθελα να φτιαχνω, σιμιτι για σαντουιτς για το δεκατιανο του σχολειου. Αν και ακριβως κατω απο το σπιτι μου εχουμε φουρνο που εχει ετοιμα σιμιτια απο πολυ νωρις. Αλλα μου φαινονται στην γευση σαν πολυτελειας και οχι τοσο χωριατικα.

 

Φτιάξε αυτό που σου είπα σε σχήμα για σάντουιτς και πες μου τι βγήκε... Η μαμά μου πάντως τα φτιάχνει σε διάφορα σχήματα, αλλά τα λέει ψωμάκια, κουλούρια κτλ. Τώρα αν τα σιμίτια περιέχουν κάτι πολύ συγκεκριμένο, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

nitsa_ge σε ευχαριστω. Καλη ιδεα αυτη να τα βαζεις στο ψυγειο απο το βραδυ και το πρωι να ειναι ολοφρεσκα.

 

Κοριτσια εμεις στην πολη μου σιμιτι λεμε το ψωμακι για σαντουιτς, οχι το κουλουρι. Και αυτο θα ηθελα να φτιαχνω, σιμιτι για σαντουιτς για το δεκατιανο του σχολειου. Αν και ακριβως κατω απο το σπιτι μου εχουμε φουρνο που εχει ετοιμα σιμιτια απο πολυ νωρις. Αλλα μου φαινονται στην γευση σαν πολυτελειας και οχι τοσο χωριατικα.

 

summer βρήκα αυτό.. ωραίο φαίνεται δεν το έχω φτιάξει αλλά φαίνεται εύκολο....

 

http://mageirikikaisintages.blogspot.gr/2015/10/blog-post_93.html

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

https://www.sintagespareas.gr/sintages/afrata-kai-grigora-koulouria-thessalonikis.html

 

Εγω αυτά φτιαχνω και μου αρεσουν.Τα κανω λιγο χοντρούτσικα ώστε να μπορω να τα ανοιξω και να τα κανω σαντουιτσακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mama-3 αυτο το εφτιαξα!!!! :lol:

 

Και ήταν σκληρά εεε?? κρίμα ... εγώ δεν έχω καμία συνταγή που να την έχω φτιάξει... κάνε καμία δοκιμή ακόμη από συνταγές στο ιντερνετ και άμα δεν βγάλεις άκρη τότε φούρνος και πάλι φούρνος :P

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ήταν σκληρά εεε?? κρίμα ... εγώ δεν έχω καμία συνταγή που να την έχω φτιάξει... κάνε καμία δοκιμή ακόμη από συνταγές στο ιντερνετ και άμα δεν βγάλεις άκρη τότε φούρνος και πάλι φούρνος :P

 

Καλέ και στα σούπερ μάρκετ έχει πολύ ωραία ψωμάκια για σάντουιτς!

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω της Daenerys_T καποια στιγμη. Μου αρεσει που εχουν μελι και ειναι και γρηγορη.

 

Επειδη τρωμε πολυ ψωμι ελεγα μηπως εφτιαχνα κατι δικο μας για πιο αγνο, αν και τελικα ο φουρνος μας εχει μεγαλη ποικιλια, απο παραδοσιακα προζυμενια εως πολυτελειας, αλλα τα πιο αγνα-παραδοσιακα σιμιτια τα βγαζει πιο αργα γιαυτο και δεν τα ειχα παρει ειδηση. Δεν ειναι πρατηριο ειναι φουρνος παραδοσιακος, μαλιστα με ξυλα.Ισως να τα παιρνω απο την προηγουμενη ημερα, αλλα θελω οσο γινεται να ειναι πιο αφρατα και φρεσκα για να τα τρωει πιο ευχαριστα το παιδι και να μην μου τα γυρναει πισω τα σαντουιτς.Γιατι καποιες φορες οταν του εβαζα μπακετα δε τα ετρωγε.

 

Απο σουπερμαρκετ δεν το συζητω, εχουν χιλια δυο προσθετα.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω της Daenerys_T καποια στιγμη. Μου αρεσει που εχουν μελι και ειναι και γρηγορη.

 

Επειδη τρωμε πολυ ψωμι ελεγα μηπως εφτιαχνα κατι δικο μας για πιο αγνο, αν και τελικα ο φουρνος μας εχει μεγαλη ποικιλια, απο παραδοσιακα προζυμενια εως πολυτελειας, αλλα τα πιο αγνα-παραδοσιακα σιμιτια τα βγαζει πιο αργα γιαυτο και δεν τα ειχα παρει ειδηση. Δεν ειναι πρατηριο ειναι φουρνος παραδοσιακος, μαλιστα με ξυλα.Ισως να τα παιρνω απο την προηγουμενη ημερα, αλλα θελω οσο γινεται να ειναι πιο αφρατα και φρεσκα για να τα τρωει πιο ευχαριστα το παιδι και να μην μου τα γυρναει πισω τα σαντουιτς.Γιατι καποιες φορες οταν του εβαζα μπακετα δε τα ετρωγε.

 

Απο σουπερμαρκετ δεν το συζητω, εχουν χιλια δυο προσθετα.

 

Εγω χθες δοκιμασα να τα βαλω στην καταψυξη.Πηγα δλδ χθες το πρωι στο φουρνο πηρα ψωμάκια και κατευθείαν τα εβαλα μεσα σε σακουλες τροφιμων και τα εβαλα στην καταψυξη.Το βραδυ πριν κοιμηθώ εβγαλα ένα και σημερα το πρωι ηταν μια χαρα......... .......Τα σπιτικα..τουλάχιστον οσα εχω δοκιμασει εγω είναι παντα καπως πιο σκληρα από του φουρνου.Συνηθως οι συνταγες που εχουν μεσα βουτυρο κρατιουνται πιο ...... και την επομενη μερα.Αν εχεις χρονο το πρωι (λεμε τωρα)...μπορεια να τα εχεις φτιαξει κανονικα ,να τα εχεις βαλει μεσα σε ένα ταψακι και να τα εχεις στο ψυγειο.Το πρωι τα βγαζεις και τα ψηνεις.

Link to comment
Share on other sites

2 Ερωτησεις

1η. Τα ψωμακια του μετα την καταψυξη ηταν τοσο αφρατα, οσο ηταν φρεσκα?

Θα το δοκιμασω και εγω.

 

2η. Οποιαδηποτε ζυμη μπορουμε να την αφησουμε στο ψυγειο το βραδυ και το πρωι να την ψησουμε? Κοιταξε το ψησιμο δεν ειναι μπελαλιδικο εαν τα εχουμε ετοιμασει απο το βραδυ και εαν θελει μονο 20 λεπτα , γιατι για μια ωρα ψησιμο, πρεπει να σηκωθω απο τα χαραματα. Οχι αυτο δεν μπορω να το κανω. Και να το φτιαξω μονη μου και αυτο πολυ ειναι, αλλα ισως να αξιζει τον κοπο να τρωνε ζεστο ψωμακι το πρωι. Ασε που ο μικρος θα νιωθει ικανοποιηση μεγαλη να τρωει σαντουιτς ολοκληρο απο τα χερια της μαμας του. :D

 

 

nitsa_ge ειδα την συνταγη που μου προτεινες και μοιαζει πολυ καλη, αλλα με προβληματιζει η μια ωρα ψησιματος.

Link to comment
Share on other sites

2 Ερωτησεις

1η. Τα ψωμακια του μετα την καταψυξη ηταν τοσο αφρατα, οσο ηταν φρεσκα?

Θα το δοκιμασω και εγω.

 

2η. Οποιαδηποτε ζυμη μπορουμε να την αφησουμε στο ψυγειο το βραδυ και το πρωι να την ψησουμε? Κοιταξε το ψησιμο δεν ειναι μπελαλιδικο εαν τα εχουμε ετοιμασει απο το βραδυ και εαν θελει μονο 20 λεπτα , γιατι για μια ωρα ψησιμο, πρεπει να σηκωθω απο τα χαραματα. Οχι αυτο δεν μπορω να το κανω. Και να το φτιαξω μονη μου και αυτο πολυ ειναι, αλλα ισως να αξιζει τον κοπο να τρωνε ζεστο ψωμακι το πρωι. Ασε που ο μικρος θα νιωθει ικανοποιηση μεγαλη να τρωει σαντουιτς ολοκληρο απο τα χερια της μαμας του. :D

 

nitsa_ge ειδα την συνταγη που μου προτεινες και μοιαζει πολυ καλη, αλλα με προβληματιζει η μια ωρα ψησιματος.

 

Γιατί δεν το φτιάχνεις σε αρτοπαρασκευαστή?? νομίζω ότι είναι και το πιο εύκολο.... για το ψωμί μιλάω... μπορείς να το φτιάχνεις από το βράδυ και την άλλη μέρα μια χαρά θα είναι να το κάνεις σαντουιτσάκια...

 

για την διατήρηση της ζύμης δες εδω.... http://glykoalmyro.gr/sintirisi-zimis/

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

2 Ερωτησεις

1η. Τα ψωμακια του μετα την καταψυξη ηταν τοσο αφρατα, οσο ηταν φρεσκα?

Θα το δοκιμασω και εγω.

 

2η. Οποιαδηποτε ζυμη μπορουμε να την αφησουμε στο ψυγειο το βραδυ και το πρωι να την ψησουμε? Κοιταξε το ψησιμο δεν ειναι μπελαλιδικο εαν τα εχουμε ετοιμασει απο το βραδυ και εαν θελει μονο 20 λεπτα , γιατι για μια ωρα ψησιμο, πρεπει να σηκωθω απο τα χαραματα. Οχι αυτο δεν μπορω να το κανω. Και να το φτιαξω μονη μου και αυτο πολυ ειναι, αλλα ισως να αξιζει τον κοπο να τρωνε ζεστο ψωμακι το πρωι. Ασε που ο μικρος θα νιωθει ικανοποιηση μεγαλη να τρωει σαντουιτς ολοκληρο απο τα χερια της μαμας του. :D

 

 

nitsa_ge ειδα την συνταγη που μου προτεινες και μοιαζει πολυ καλη, αλλα με προβληματιζει η μια ωρα ψησιματος.

 

1)Μια χαρα αφρατα ηταν.

2)Ναι οποιαδήποτε ζυμη για ένα βραδυ μεσα στο ψυγειο δεν παθαινει τπτ.Επισης κανω και το άλλο.Φτιαχνω πχ πολλα κουλουρια Θεσσαλονικης ..τους δινω σχημα κανονικα ,τα αφηνω να φουσκωσουν και τα βαζω ετσι αψητα στην καταψυξη.Οποτε θελω βγαζω ,ξαπαγωνω και ψηνω...ωραιοτατα.Καπου εχω διαβασει ότι μπορεις να τα ψησεις πχ 15 λεπτα να τα βαλεις καταψυξη(μισοψημένα δλδ) και οποτε θελεις να τα ξεπαγωσεις τα βαζεις στο φουρνο τα ψηνεις άλλο λιγο και είναι ετοιμα.Δεν το εχω δοκιμασει όμως ετσι .Αψητα όμως τα βαζω συχνα καταψυξη.

 

Κατι άλλο που κανω για το σχολειο.Φτιαχνω ένα απλο ζυμαρι.Το ανοιγω με τον πλαστη,αλειφω με λαδι και πασπαλίζω λιγη ζαχαρη και κανελα.Το κλεινω σα φακελο και τα αφηνω στο ψυγειο.το πρωι τα ψηνω λιγο στο αντικολλητικο.Τα δικα μου τρελλαινονται.

 

Γενικα επειδή είναι ψιλοταλαιπωρια ολο αυτό...όταν μπεις στη διαδικασια να φτιαξεις κατι με ζυμαρι...οτιδήποτε...φτιαξε περισσοτερα και βαλε τα μισα καταψυξη.Μεγαλη ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες σας. Με βοηθησατε αρκετα.

 

ΥΓ. mama-3 αρτοπαρασκευαστη δεν εχω και δυστυχως δεν υπαρχει ελευθερος χωρος για αλλη μια συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

1κ αλεύρι για όλες τις χρήσεις, 2 ποτήρια χλιαρό νερό, 1 μαγιά, 1 κουτάλι σούπας αλάτι 3 κουτάλια ζάχαρη και 1 κουτάλι μέλι. Αν θες βάζεις και σουσάμι (αφού τα βρέξεις πρώτα).

 

Ζυμώνεις καλά προσθέτοντας το νερό στο σχήμα που θέλεις. Τα βάζεις σε ταψί με λαδόκολλα για καμιά ώρα και τα αφήνεις σκεπασμένα... Προθερμαίνεις το φούρνο στους 200 (πάνω κάτω) και τα ψήνεις για κάνα 20λεπτό.

 

Κράτα μια μικρή επιφύλαξη στους χρόνους ψησίματος και στην ποσότητα του αλευριού (να το βάζεις λίγο λίγο).

 

:P

 

Daenerys μπορεις να μου διευκρινισεις εαν η ζαχαρη και το μελι ειναι κουταλιι γλυκου η σουπας? Μαλλον σουπας φαινεται αλλα με προβληματιζει που στο αλατι το διαχωριζεις. Τωρα θα τα φτιαξω και θα σας πω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...