Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδυνατούλα - να κόψω το μητρικό;


Recommended Posts

Σήμερα πήγα τη μικρή μου στη παιδίατρο και τη βρήκε λίγο αδυνατούλα για την ηλικία της. Κοντεύει 11 μηνών και είναι 8 κιλά.

Στη καμπύλη που υπάρχει μέσα στο βιβλιάριο είναι προς τα κάτω.

Επειδή είναι παιδίατρος και όχι ειδική στη διατροφή ενός μωρού σκεφτόμουν μήπως συμβουλευτώ διατροφολόγο. Αν έχει κάνει καμιά κάτι παρόμοιο ας απαντήσει να μου πει μια γνώμη. Δεν ξέρω αν υπάρχουν διατροφολόγοι ειδικοί για μωρά αλλά δε νομίζω εδώ (Ηράκλειο Κρήτης).

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το γάλα μου δυστυχώς, λόγω διαφόρων καταστάσεων και παραγόντων έχει μειωθεί δραματικά. Πλέον φτάνουμε στο σημείο να της δίνουμε το πολύ ένα γεύμα γάλα δικό μου και τα υπόλοιπα, όσα και αν είναι, σκόνη. Το να παλεύω να βγάζω μόνο 1 μπουκάλι γάλα δικό μου τη μέρα έχει καμία έννοια , δηλαδή της κάνω καθόλου καλό ή επειδή πλέον το κυρίως γεύμα είναι σκόνη και φαγητό , δεν έχει λογική οπότε να μπω στη διαδικασία να το κόψω τελείως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εφ΄όσον είναι σ'αυτή την ηλικία, γάλα πίνει μόνο πρωί και βράδυ και τα άλλα 3 γεύματα είναι στερεά τροφή (φρουτόκρεμα-λαχανικά/κρέας-κρέμα με δημητριακά ή κάτι αντίστοιχο), σωστά; Έχουμε αντίστοιχη περίπτωση με μωρό φίλης, η οποία είναι μεν πολύ αδύνατη, αλλά τρώει φυσιολογικά και είναι υγιέστατη, απλά είναι το "σκαρί" της έτσι. Αν τρώει κανονικά τα γεύματά της και αναπτύσσεται σωστά (δεν αναφέρεις ύψος ή άλλες λεπτομέρειες), δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Όσο για το μητρικό γάλα, είναι λογικό να μειώνεται, γιατί μειώνεται η ζήτηση από πλευράς του μωρού. Προσωπική μου άποψη είναι να το κρατήσεις όσο μπορείς, μόνο καλό κάνει στο παιδί!!! Ακόμα και λίγα ml να πιει, βοηθούν πάρα πολύ στο ανοσοποιητικό του παιδιού!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δε νομίζω ότι το να της δίνεις αυτό το λίγο γάλα σου που λες της κάνει κακό. 11 μηνών κανονικά θα πρέπει να τρώει αρκετές στέρεες τροφές, σχεδόν τα πάντα. Πώς τα πάει με το φαγητό; Τρώει;

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε παιδί έχει τον σωματότυπό του και τον μεταβολισμό του. Ένα υγιές παιδί ακολουθεί την καμπύλη της γέννησής του. Δεν κάνει διαφορά αν είναι στις χαμηλές ή στις υψηλές καμπύλες, αρκεί να μην πέσει ή ανέβει απότομα πάνω από 2 γραμμές. Δεν είναι απαραίτητο να είναι όλα τα μωρά τσουπωτά και με δίπλες (όσο γλυκούλικο και αν είναι).

 

Έχε υπόψη σου το εξής. Το βιβλιάριο υγείας που έχεις στα χέρια σου έχει τις παλιές καμπύλες που αφορούν παιδιά που ταΐζονται μόνο με φόρμουλα. Σε αυτές τις καμπύλες τα περισσότερα παιδιά που θηλάζουν είναι στις χαμηλές γραμμές. Στο νέο βιβλιάριο υγείας που πλέον παίρνουν οι γονείς, έχουν διορθωθεί οι καμπύλες και ακολουθούν αυτές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Μπορείς να ελέγξεις και μόνη σου αν το παιδί σου ακολουθεί την ίδια γραμμή ανάπτυξης, συμβουλευόμενη αυτή τη σελίδα http://www.infantchart.com/

 

Κατ'επέκταση, τι πάει να πει την βρήκε αδυνατούλα;

Είναι στην ίδια καμπύλη με όταν γεννήθηκε ή έχει πέσει; Πόσο γεννήθηκε και πόσο είναι τώρα στους 11 μήνες; Ενδεικτικά, στον χρόνο καλό είναι να έχει τριπλασιάσει το βάρος γέννησης. Το παιδί μεγαλώνει; Βάζει έστω λίγο βάρος κάθε μήνα; Είναι ευδιάθετο και με ενέργεια; Αν ναι, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Και εννοείται ότι όταν ανησυχούμε παίρνουμε άποψη και από άλλο γιατρό. Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι διατροφολόγο, σίγουρα όμως στην Κρήτη θα έχετε παιδιάτρους που γνωρίζουν και από διατροφή για να σε καθοδηγήσουν.

 

Από την στιγμή που έχεις εισάγει γάλα σκόνη, είναι λογικό να έχει μειωθεί ακόμα περισσότερο το γάλα σου. Είναι βασικό να έχεις θηλάσει 6 μήνες αποκλειστικά, ιδανικά μέχρι τα δύο χρόνια. Το να συνεχίσεις τον θηλασμό, όση ποσότητα γάλακτος και να είναι αυτή, είναι πάντα θετικός παράγοντας για το παιδί και διατροφικά και το κυριότερο ψυχολογικά. Προσωπικά, αν το παιδί δεν δείχνει να επιθυμεί να θηλάσει, δε βρίσκω το λόγο να μπαίνεις στη διαδικασία άντλησης, μόνο και μόνο για το διατροφικό όφελος. Συνήθως όμως, σε αυτή την ηλικία δεν είναι και πολύ εύκολο να διακόψεις τον θηλασμό, κυριώς λόγο του ψυχολογικού δεσμού που έχει αναπτυχθεί μεταξύ σας. Αν πάλι βλέπεις ότι το παιδί δεν ζητάει να θηλάσει, σίγουρα θα αποθηλάσει πολύ εύκολα και ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα τη μικρή μου στη παιδίατρο και τη βρήκε λίγο αδυνατούλα για την ηλικία της. Κοντεύει 11 μηνών και είναι 8 κιλά.

Στη καμπύλη που υπάρχει μέσα στο βιβλιάριο είναι προς τα κάτω.

Επειδή είναι παιδίατρος και όχι ειδική στη διατροφή ενός μωρού σκεφτόμουν μήπως συμβουλευτώ διατροφολόγο. Αν έχει κάνει καμιά κάτι παρόμοιο ας απαντήσει να μου πει μια γνώμη. Δεν ξέρω αν υπάρχουν διατροφολόγοι ειδικοί για μωρά αλλά δε νομίζω εδώ (Ηράκλειο Κρήτης).

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το γάλα μου δυστυχώς, λόγω διαφόρων καταστάσεων και παραγόντων έχει μειωθεί δραματικά. Πλέον φτάνουμε στο σημείο να της δίνουμε το πολύ ένα γεύμα γάλα δικό μου και τα υπόλοιπα, όσα και αν είναι, σκόνη. Το να παλεύω να βγάζω μόνο 1 μπουκάλι γάλα δικό μου τη μέρα έχει καμία έννοια , δηλαδή της κάνω καθόλου καλό ή επειδή πλέον το κυρίως γεύμα είναι σκόνη και φαγητό , δεν έχει λογική οπότε να μπω στη διαδικασία να το κόψω τελείως;

 

Η καμπύλη έχει ένα εύρος. Δεν είναι δυνατό να είναι όλοι στη μέση. Αν ήταν δ μήνες πρίν το παιδί στο 90% και τώρα είναι στο 5% προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Αλλά αν είναι σταθερά π.χ. στο 30% ή ήταν στο 50 και έπεσε στο 30 αλλά δείχνει υγιής, δεν τρέχει τίποτα. Το μητρικό, το δίνεις γιατί της παρέχει ουσίες και αντισώματα που δεν πρόκειται να βρει σε άλλη τροφή. Αν θες να σταματήσεις, προφανώς δεν παθει κάτι. Αν θες να συνεχίσεις, μόνο καλό κάνει. Από πλευράς θερμίδων και διατροφικών αναγκών, όταν υπάρχει πρόβλημα, σου λένε πάντως να δώσεις περισσότερο γάλα και μάλιστα μητρικό και λιγότερα στερεά, όχι το ανάποδο (π.χ. πρώτα το γάλα, και μετά τα στερεά σε κάθε γεύμα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα πήγα τη μικρή μου στη παιδίατρο και τη βρήκε λίγο αδυνατούλα για την ηλικία της. Κοντεύει 11 μηνών και είναι 8 κιλά.

Στη καμπύλη που υπάρχει μέσα στο βιβλιάριο είναι προς τα κάτω.

Επειδή είναι παιδίατρος και όχι ειδική στη διατροφή ενός μωρού σκεφτόμουν μήπως συμβουλευτώ διατροφολόγο. Αν έχει κάνει καμιά κάτι παρόμοιο ας απαντήσει να μου πει μια γνώμη. Δεν ξέρω αν υπάρχουν διατροφολόγοι ειδικοί για μωρά αλλά δε νομίζω εδώ (Ηράκλειο Κρήτης).

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το γάλα μου δυστυχώς, λόγω διαφόρων καταστάσεων και παραγόντων έχει μειωθεί δραματικά. Πλέον φτάνουμε στο σημείο να της δίνουμε το πολύ ένα γεύμα γάλα δικό μου και τα υπόλοιπα, όσα και αν είναι, σκόνη. Το να παλεύω να βγάζω μόνο 1 μπουκάλι γάλα δικό μου τη μέρα έχει καμία έννοια , δηλαδή της κάνω καθόλου καλό ή επειδή πλέον το κυρίως γεύμα είναι σκόνη και φαγητό , δεν έχει λογική οπότε να μπω στη διαδικασία να το κόψω τελείως;

 

 

Η κόρη μου ήταν στα 8 κιλά και σε μεγαλύτερη ηλικία (12-13 μηνών σίγουρα). Αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα.

 

Ο παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδάκι σου και γνωρίζει και τη γενικότερη εικόνα, θα σου πει εάν πρέπει να κάνετε κάτι ή όχι. Το ότι πίνει όπως λες ένα μπουκάλι μητρικό γάλα τη μέρα δεν νομίζω ότι κάνει καμιά διαφορά στο βάρος του παιδιού. Οπότε με το θηλασμό κάνε ό,τι νομίζεις.

 

Όσο για τις καμπύλες θα έλεγα να μην ασχολείστε με τέτοια ευλάβεια. Ενδεικτικές είναι...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα τη μικρή μου στη παιδίατρο και τη βρήκε λίγο αδυνατούλα για την ηλικία της. Κοντεύει 11 μηνών και είναι 8 κιλά.

Στη καμπύλη που υπάρχει μέσα στο βιβλιάριο είναι προς τα κάτω.

Επειδή είναι παιδίατρος και όχι ειδική στη διατροφή ενός μωρού σκεφτόμουν μήπως συμβουλευτώ διατροφολόγο. Αν έχει κάνει καμιά κάτι παρόμοιο ας απαντήσει να μου πει μια γνώμη. Δεν ξέρω αν υπάρχουν διατροφολόγοι ειδικοί για μωρά αλλά δε νομίζω εδώ (Ηράκλειο Κρήτης).

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το γάλα μου δυστυχώς, λόγω διαφόρων καταστάσεων και παραγόντων έχει μειωθεί δραματικά. Πλέον φτάνουμε στο σημείο να της δίνουμε το πολύ ένα γεύμα γάλα δικό μου και τα υπόλοιπα, όσα και αν είναι, σκόνη. Το να παλεύω να βγάζω μόνο 1 μπουκάλι γάλα δικό μου τη μέρα έχει καμία έννοια , δηλαδή της κάνω καθόλου καλό ή επειδή πλέον το κυρίως γεύμα είναι σκόνη και φαγητό , δεν έχει λογική οπότε να μπω στη διαδικασία να το κόψω τελείως;

 

Πρέπει να δεις την πορεία που έχει.. από την προηγούμενη μέτρηση πήρε / έχασε ή έμεινε σταθερή σε βάρος?? δεν ξέρω αν υπάρχει διατροφολόγος για μωρά αλλά επειδή νομίζω ότι αγχώνεσαι πολύ θα σου έλεγα να εμπιστευτείς τον παιδίατρο.... τρώει κανονικά τα γεύματά της? σε κάθε ηλικία ο παιδίατρος μας λέει και πόσα γραμμάρια πρέπει να είναι το φαγητό της.. δοκίμασε να της δίνεις και ενδιάμεσα πράγματα.. π.χ. ενα μπισκοτάκι για αυτές τις ηλικίες κλπ ... με τον θηλασμό εγώ θα σου έλεγα να το συνεχίσεις.. καλό της κάνει..

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...