Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

DMSA ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΑΜΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΝΕΦΡΟΥ


Recommended Posts

@Johnkozani Λυπάμαι πολυ για τη νεφρεκτομη..Μακάρι απο εδω κ περα να πάνε όλα καλά κ για τα δύο παιδάκια σου..Θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεία του παιδοουρολογου?Βρίσκεται Αθήνα? Η παιδονεφρολογος με είδε που κόλλαγα λίγο στην DMSA επειδή είναι μια εξέταση που έχει ακτινοβολία κ μ είπε να το αφήσουμε προς το παρόν,κατάλαβα ότι σίγουρα θα την κάνουμε κάποια στιγμή απλά όχι τώρα. Μ είπε ότι αν ξαναπάθει ουρολοιμωξη είτε εμπυρετη είτε απυρετη θα την κάνουμε,κ η μικρούλα μου περνάει αυτές τις μέρες μια εντελώς ασυμπτωματικη ουρολοιμωξη που την αντιμετωπίζούμε.Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

VR1Zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Όλα πήγαν τέλεια. Ο μικρός ούτε κατάλαβε τίποτα, ούτε πόνεσε ποτέ κτλ. Σαααααααα να μη συνέβει τίποτα. Κάτσαμε 4 ημέρες στο Παίδων Αγίας Σοφίας και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι από κάθε τι εκεί και φυσικά από τους γιατρούς εκεί που τους έχω απεριόριστη εκτίμηση. Εσείς πως πήγατε το Μάιο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Όλα πήγαν τέλεια. Ο μικρός ούτε κατάλαβε τίποτα, ούτε πόνεσε ποτέ κτλ. Σαααααααα να μη συνέβει τίποτα. Κάτσαμε 4 ημέρες στο Παίδων Αγίας Σοφίας και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι από κάθε τι εκεί και φυσικά από τους γιατρούς εκεί που τους έχω απεριόριστη εκτίμηση. Εσείς πως πήγατε το Μάιο;;;

 

Καλημέρα!Πόσο χρονών ήταν το παιδί στην επέμβαση?Έγινε λαπαροσκοπικά?Πώς είναι τώρα?Με το άλλο νεφράκι του όλα καλά?Με το αδερφάκι του τί έγινε είχατε και εκεί θέμα με τους νεφρούς??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάναμε την επέμβαση όταν ήταν το παιδάκι 5,5 χρονών. Όλα πήγαν τέλεια. Όχι λαπαροσκοπικά νομίζω. Τώρα κανένα πρόβλημα με τον μονήρη νεφρό και όταν ρώτησα τον γιατρό αν κατάλαβε ο μόνος νεφρός αυτήν την αλλαγή, μου απάντησε ότι το κατάλαβε από τότε που γεννήθηκε. Ήδη κάναμε στην ηλικία των 6 ΝΟΚ υπέρηχο, και όλα καλά. Ο δεύτερος μου γιος έχει και αυτός ίδιες τιμές στο dmsa. Τώρα είναι 3 χρονών. Στα 4-5 χρόνια του αν η τιμή πέσει κάτω από το 10% και σε αυτόν, πάμε για αφαίρεση πάλι.Μάλλον είναι συγγενές το θέμα σε εμάς. Το έχουμε δεχτεί και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο μικρος μας ειναι 5,5 μηνων και εχει στενωση κυστεουρητηρικης συμβολης.Αναζητουμε ενα γιατρο ο οποιος ειναι αρμοδιος για να πραγματοποιησει μια τετοια επεμβαση επιτυχως,βρισκομαστε σε συγχυση για το αν καποιος παιδοχειρουργος αναλαμβανει κατι τετοιο η χρειαζεται παιδοουρολογος παιδοχειρουργος;?Ειμαστε απο βορεια Ελλαδα.Ποιος ειχε παρομοιο προβλημα θα σας ημουν ευγνωμων αν μπορουσε καποιος να με διαφωτισει με την επιλογη γιατρου;?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας,ο γιος μας γεννηθηκε με Κοπ 2ου και 3ου βαθμου στα νεφρα,η οποια διαπιστωθηκε μετα απο εμπυρετη ουρολοιμωξη οταν ηταν 3μηνων.Παιρναμε χημειοπροφυλαξη για 2 χρονια,2,5 χρονων εδειχνε ο υπερηχος ακομα υδρονεφρωση,διαταση ατα 7 χιλιοστα. Φτασαμε στο σημερα που μετα απο μια πυελονεφροτιδα το νεφρο εχει διαταση πλεον 30χιλιοστα καναμε  μαχ3 και.δειχνει στενωση μεγαλου βαθμου η αποφραξη στο δεξι νεφρον.Επισης σε υπερηχο καλο φαινεται οτι υπαρχει διπλη αρτηρια στο νεφρο αυτο η οποια μαλλον εμποδιζει κ προκαλει τη στενωση..Πρεπει να παμε σχετικα συντομα για επεμβαση..Υπαρχει κανενας εδω που να εχει επιτυχημενη η αποτυχηνενη πυελοπλαστικη(διορθωση στενωσης) στην Αθηνα κ ακομα πιο δυσκολο να οφειλεται σε εκτοπα αγγεια,αρτηρίες,κτλ Ψαχνουμε το χειρουργο που θα κανει την.καλυτερη δουλεια..Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Τελικά που κανατε την πυελοπλαστικη; Πέτυχε; Εμας το 2017 την εκανε ο νικας στο αγ σοφια με αποτυχια. Είμαστε τωρα σε αναζήτηση χειρουργου για να επαναληφθεί

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας!

την ερχόμενη βδομάδα πάει η κόρη μου 9 ετών για πυελοπλαστικη. Το βρήκα με τυχαία δεν έχει κάνει ποτέ ουρολίμοξη και οι εξετάσεις της κάθε χρόνο ήταν μια χαρά!

Η λειτουργία του αριστερού νεφτρού είναι 22%....του δεξιού 78%.

Εχετε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές? 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...