Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θετικό τεστ γριπης


Recommended Posts

Καλησπέρα μανουλες κ μέλλουσες μανουλες!Είμαι 30 εβδομάδων και 2 ημερών και δυστυχώς βγήκα θετική στον τεστ του ιού της γρίπης..Με έπιασε ένας φοβερός ξεροβηχας χτες κ σήμερα χειροτέρεψε με δέκατα κ μυξουλες..Έτσι πηγα στον μικροβιολόγο ,μου πήρε δείγμα από την μύτη κ ενώ ήμουν στον παθολόγο για να με εξετασεί τον πήρε κ του είπε ότι είμαι θετική στο τεστ ..Ο παθολόγος μου είπε να ξεκινήσω άμεσα tamiflu και aerolin εισπνοές με flixotide εισπνοές γιατί είχα μία μικρή παράταση εκπνοής..

Να σας πω την αλήθεια φοβήθηκα να ξεκινήσω το tamiflu αν κ μου είπε ότι δεν διατρέχει κανένας κίνδυνος για μένα κ το μωρο..Ξεκίνησα τις εισπνοές γιατί ο βήχας είναι πολύ χάλια..Αλλά για το tamiflu δίστασα..

Είχε καμμία σας καμμία παρόμοια εμπειρια? Υπαρχει περίπτωση ο ιός να βλάψει το μωράκι μου?Να το ξεκινήσω?Εγώ νιώθω ότι αντέχω..Αυτός ο παλιοβηχας με σπάει μόνο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανουλες κ μέλλουσες μανουλες!Είμαι 30 εβδομάδων και 2 ημερών και δυστυχώς βγήκα θετική στον τεστ του ιού της γρίπης..Με έπιασε ένας φοβερός ξεροβηχας χτες κ σήμερα χειροτέρεψε με δέκατα κ μυξουλες..Έτσι πηγα στον μικροβιολόγο ,μου πήρε δείγμα από την μύτη κ ενώ ήμουν στον παθολόγο για να με εξετασεί τον πήρε κ του είπε ότι είμαι θετική στο τεστ ..Ο παθολόγος μου είπε να ξεκινήσω άμεσα tamiflu και aerolin εισπνοές με flixotide εισπνοές γιατί είχα μία μικρή παράταση εκπνοής..

Να σας πω την αλήθεια φοβήθηκα να ξεκινήσω το tamiflu αν κ μου είπε ότι δεν διατρέχει κανένας κίνδυνος για μένα κ το μωρο..Ξεκίνησα τις εισπνοές γιατί ο βήχας είναι πολύ χάλια..Αλλά για το tamiflu δίστασα..

Είχε καμμία σας καμμία παρόμοια εμπειρια? Υπαρχει περίπτωση ο ιός να βλάψει το μωράκι μου?Να το ξεκινήσω?Εγώ νιώθω ότι αντέχω..Αυτός ο παλιοβηχας με σπάει μόνο..

 

 

Αγάπη μου γλυκιά λυπάμαι παρα πολυ!! Τι βάρος εχει το μωράκι σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλες κ μέλλουσες μανουλες!Είμαι 30 εβδομάδων και 2 ημερών και δυστυχώς βγήκα θετική στον τεστ του ιού της γρίπης..Με έπιασε ένας φοβερός ξεροβηχας χτες κ σήμερα χειροτέρεψε με δέκατα κ μυξουλες..Έτσι πηγα στον μικροβιολόγο ,μου πήρε δείγμα από την μύτη κ ενώ ήμουν στον παθολόγο για να με εξετασεί τον πήρε κ του είπε ότι είμαι θετική στο τεστ ..Ο παθολόγος μου είπε να ξεκινήσω άμεσα tamiflu και aerolin εισπνοές με flixotide εισπνοές γιατί είχα μία μικρή παράταση εκπνοής..

Να σας πω την αλήθεια φοβήθηκα να ξεκινήσω το tamiflu αν κ μου είπε ότι δεν διατρέχει κανένας κίνδυνος για μένα κ το μωρο..Ξεκίνησα τις εισπνοές γιατί ο βήχας είναι πολύ χάλια..Αλλά για το tamiflu δίστασα..

Είχε καμμία σας καμμία παρόμοια εμπειρια? Υπαρχει περίπτωση ο ιός να βλάψει το μωράκι μου?Να το ξεκινήσω?Εγώ νιώθω ότι αντέχω..Αυτός ο παλιοβηχας με σπάει μόνο..

 

 

 

Την εχω περάσει αυτη τη γρίπη πέρυσι στη προηγούμενη μου εγκυμοσύνη το ταμιφλου πρεπει να το πάρεις μέσα στα 2 πρωτα 24 ωρα αφου εμφανίστουν τα συμπτώματα κ βγεις θετική!!! Να πας να σε δει άμεσα ο γυναικολόγο σου...άμεσα ομως!δν θελω να σε τρομάξω οσο πιο γρήγορα πας τοσο καλύτερα! Σε παρακολουθεί γιατρός δημοσίου; Η ιδιωτικός; Το καλυτερο θα ηταν να έκανες εισαγωγή κ να σε παρακολουθεί ο γυναικολόγος σου κ παθολόγος! Πρεπει να το προλάβεις!!

Ευχομαι να πάνε ολα καλα κ με το καλο το μωράκι σου!

Περιμενω νέα σου

Link to comment
Share on other sites

fkdim, με το βήχα να προσέχεις τα "τραντάγματα" της κοιλιάς.

Με το γυναικολόγο σου μίλησες να τον ενημερώσεις και για τη γρίπη και την αγωγή που σου προτείνει ο παθολόγος;

Περαστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Σας ευχαριστώ παρά Μα παρά πολύ για το ενδιαφέρον κ την άμεση απάντηση σας!ημουν χάλια γιαυτο κ άργησα να απαντήσω..πολύ ύπουλη αυτή η γρίπη,σε 1 μέρα σε έχει φέρει στο αμήν..

Δημητρούλα το μωράκι μου 1 μέρα πριν κρυωσω δηλαδη 30η εβδομάδα ακριβωσ ήταν 1,5 κιλό ! Γιατί έχει σημασία ;;;επίσης γιατί επέμενες για τα πρώτα 2 24ωρα; λόγω της ραγδαίας εξέλιξης της; Το ταμιφλου το ξεκίνησα ακριβώς σε 2 24ωρα ..Τετάρτη πρωί άρχισε ο βήχας ,Πέμπτη βράδυ ήμουν διαλυμένη κ εκανα πυρετό κ πήγα κ με είδαν κ Παρασκευή πρωί ξεκίνησα το ταμιφλου...χτες τελείωσα το κουτάκι του..δόξα τον θεό είμαι πολύ καλύτερα..έφυγε ο πυρετοσ Κ το αίσθημα κακουχίες..αλλά ο βήχας παραμένει ..πήγα κ με ακροαστηκε ο παθολογοσ Κ μου είπε ότι με ακούει καλή..αλλά να αυξήσω τις εισπνοές..κι έτσι από χτες κάνω aerolin 1x4 και flixotide 1x3.. αλλά ποτέ θα σταματήσει πια; μια βδομάδα έκλεισε σήμερα κ βήχω σαν να κάπνιζα σαν φουγάρο..

Εσένα σε τι εβδομάδα σε είχε πιάσει η γρίπη; λες να έκανε ζημιά στο μωράκι μου ο ιός ή το ταμιφλου ή οι εισπνοές; δεν έχω ησυχία από την προηγούμενη βδομάδα..

 

Osin κι ογυναικολόγος ήταν κάθετος,δεν θέλω καθόλου βήχα μου λέει..μην μας σπάσουν τίποτα νερά..

 

Πάντως τον μικρό όλο τον νιώθω κ στριφογυρίζει..γενικά τον νιώθω καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Σας ευχαριστώ παρά Μα παρά πολύ για το ενδιαφέρον κ την άμεση απάντηση σας!ημουν χάλια γιαυτο κ άργησα να απαντήσω..πολύ ύπουλη αυτή η γρίπη,σε 1 μέρα σε έχει φέρει στο αμήν..

Δημητρούλα το μωράκι μου 1 μέρα πριν κρυωσω δηλαδη 30η εβδομάδα ακριβωσ ήταν 1,5 κιλό ! Γιατί έχει σημασία ;;;επίσης γιατί επέμενες για τα πρώτα 2 24ωρα; λόγω της ραγδαίας εξέλιξης της; Το ταμιφλου το ξεκίνησα ακριβώς σε 2 24ωρα ..Τετάρτη πρωί άρχισε ο βήχας ,Πέμπτη βράδυ ήμουν διαλυμένη κ εκανα πυρετό κ πήγα κ με είδαν κ Παρασκευή πρωί ξεκίνησα το ταμιφλου...χτες τελείωσα το κουτάκι του..δόξα τον θεό είμαι πολύ καλύτερα..έφυγε ο πυρετοσ Κ το αίσθημα κακουχίες..αλλά ο βήχας παραμένει ..πήγα κ με ακροαστηκε ο παθολογοσ Κ μου είπε ότι με ακούει καλή..αλλά να αυξήσω τις εισπνοές..κι έτσι από χτες κάνω aerolin 1x4 και flixotide 1x3.. αλλά ποτέ θα σταματήσει πια; μια βδομάδα έκλεισε σήμερα κ βήχω σαν να κάπνιζα σαν φουγάρο..

Εσένα σε τι εβδομάδα σε είχε πιάσει η γρίπη; λες να έκανε ζημιά στο μωράκι μου ο ιός ή το ταμιφλου ή οι εισπνοές; δεν έχω ησυχία από την προηγούμενη βδομάδα..

 

Osin κι ογυναικολόγος ήταν κάθετος,δεν θέλω καθόλου βήχα μου λέει..μην μας σπάσουν τίποτα νερά..

 

Πάντως τον μικρό όλο τον νιώθω κ στριφογυρίζει..γενικά τον νιώθω καλά..

 

 

Περαστικά αγάπη μου!!χαιρομαι που αναρρώσες!!επεμενα γιατι οποιος εχει αυτη τη γριπη πρεπει να πέρνει το Ταμιφλου στα πρωτα 2 24ωρα...ετσι χορηγείται για να εχει τον έλεγχο της γρίπης επειδη το γυρνάει σε πνευμονία τις περισσότερες φορές!ειδικα εμεις που ειμαστε έγκυος πρεπει να προσέχουμε πιο πολυ!

Εμενα ο βήχας μου κράτησε 20-25 μερες με πολυ προσοχή δεν βγήκα καθόλου απο το σπίτι όλη μέρα ημουν ξάπλα κ ειχα ζέστη!

Εγω τη πέρασα στην 20η εβδομάδα στη προηγούμενη μ εγκυμοσύνη...

Περαστικά κ ευχομαι να πάνε ολα καλα με το καλο το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολύ γλυκιά μου! Είναι όντως πολύ ύπουλη ! Στο 2ο 24ωρο μου είχε κάνει ήδη ακροαστικα..εάν δεν ήμουν εγκυος δεν θα έδινα σημασία επειδή δεν είχα πυρετό..αλλά τώρα πήγα κατευθείαν κι αυτό με έσωσε πιστευω..αν καθυστερούςα κι άλλο μετά θα ήθελα κ amoxicillin..και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να είδε συμβεί..πωπω 20-25 μέρες σε ταλαιπώρησε Ε; πωπω έχω μέλλον ακόμη μπροστά μου ..κι εγώ που έλεγα ότι 9μερες τώρα που έχω ακόμη βήχα είναι πολύ..κ ακόμη κάνω εισπνεομενα γιατί δεν θέλω να ζορίζομαι στις εβδομάδες που είμαι ...ευτυχώς που δεν επειρεαΖεται το μωράκι από τον ιο ή τα φάρμακα γιατί θα είχα σκάσει απτην στεναχώρια μου ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...