Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οιστραδιόλη και ωοθυλάκια που δεν μεγαλώνουν αρκετά


zinov

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα σας. Αυτός είναι ο δεύτερος μήνας που κάνω προσπάθεια με πρόκληση ωορηξίας με κλομιφαίνη. Το ενδομήτριο μου είναι καλό 8,6. Την 7η ημέρα του κύκλου έκανα εξετάσεις και είχα LH 7,46 και Ε2 174,7. Στην δεξιά ωοθήκη είχα ενα ωοθηλάκιο μεγέθους 11 και στην αριστερή 4 μεγέθους απο 14 έως 16. Την 11η ημέρα του κύκλου η LH ήταν 11,62 και η Ε2 146,3 και τα ωοθηλάκια μου δεν είχαν μεγαλώσεις ιδιαίτερα, το μεγαλύτερο είχε φτάσει σε μέγεθος 16,7. Ρώτησα τον γιατρό μου αν είναι πρόβλημα που έπεσε η Ε2 και μου είπε οτι αυτός δεν την αξιολογεί. Θα ξανά πάω σήμερα 14η ημέρα του κύκλου να με ξαναδεί. Περιμένουμε να μεγαλώσουν για να μου δώσει το οκ για να κάνω prengyl. O προβληματισμός μου εμένα είναι ότι εφόσον η Ε2 μειώνεται αυτό δείχνει ότι τα ωοθηλάκια δεν μεγαλώνουν. Έχει δίκιο ο γυναικολόγος που λεέι ότι είναι κάτι που δεν το αξιολογεί?Επίσης ότι τα ωοθηλάκια δεν έχουν μεγαλώσει αρκετά μέχρι τώρα αυτό σημαίνει ότι δεν θα μεγαλώσουν και άρα δεν αξίζει να κάνω την prengyl? O γιατρός μου είπε ότι και ένα να φτάσει κοντά στο επιθυμητό μέγεθος θα με βάλει να κάνω την prengyl αλλά χωρίς να έχουμε πολλές ελπίδες. Μήπως σε αυτή την περίπτωση να μην κάνω καθόλου την prengyl? Συγνώμη κορίτσια για τις πολλές απορίες μου αλλά πραγματικά εδω μέσα πιστεύω ότι γίνεται σωστή δουλειά και με βοηθαέι πολύ να μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα σας. Αυτός είναι ο δεύτερος μήνας που κάνω προσπάθεια με πρόκληση ωορηξίας με κλομιφαίνη. Το ενδομήτριο μου είναι καλό 8,6. Την 7η ημέρα του κύκλου έκανα εξετάσεις και είχα LH 7,46 και Ε2 174,7. Στην δεξιά ωοθήκη είχα ενα ωοθηλάκιο μεγέθους 11 και στην αριστερή 4 μεγέθους απο 14 έως 16. Την 11η ημέρα του κύκλου η LH ήταν 11,62 και η Ε2 146,3 και τα ωοθηλάκια μου δεν είχαν μεγαλώσεις ιδιαίτερα, το μεγαλύτερο είχε φτάσει σε μέγεθος 16,7. Ρώτησα τον γιατρό μου αν είναι πρόβλημα που έπεσε η Ε2 και μου είπε οτι αυτός δεν την αξιολογεί. Θα ξανά πάω σήμερα 14η ημέρα του κύκλου να με ξαναδεί. Περιμένουμε να μεγαλώσουν για να μου δώσει το οκ για να κάνω prengyl. O προβληματισμός μου εμένα είναι ότι εφόσον η Ε2 μειώνεται αυτό δείχνει ότι τα ωοθηλάκια δεν μεγαλώνουν. Έχει δίκιο ο γυναικολόγος που λεέι ότι είναι κάτι που δεν το αξιολογεί?Επίσης ότι τα ωοθηλάκια δεν έχουν μεγαλώσει αρκετά μέχρι τώρα αυτό σημαίνει ότι δεν θα μεγαλώσουν και άρα δεν αξίζει να κάνω την prengyl? O γιατρός μου είπε ότι και ένα να φτάσει κοντά στο επιθυμητό μέγεθος θα με βάλει να κάνω την prengyl αλλά χωρίς να έχουμε πολλές ελπίδες. Μήπως σε αυτή την περίπτωση να μην κάνω καθόλου την prengyl? Συγνώμη κορίτσια για τις πολλές απορίες μου αλλά πραγματικά εδω μέσα πιστεύω ότι γίνεται σωστή δουλειά και με βοηθαέι πολύ να μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου μαζί σας.

 

zinov καλημέρα! είμαι σε παρόμοια φάση! είμαι σε βραχύ εξωσωματικής με πολύ χαμηλή άμη! προσωπικά ξεκίνησα με δύο ωοθυλάκια και πολύ χαμηλή οιστραδιόλη που τότε ήταν το επιθυμητό. στην τρίτη μέρα διέγερσης είχαμε αύξησή της και τα ωοθυλάκια είχαν σωστό μέγεθος. την πέμπτη μέρα χθες υπήρχε αύξηση στο μέγεθος αλλά η οιστραδιόλη δεν διπλασιάστηκε (ή και να πάει παραπάνω) απλά πλησίασε κάπως τον διπλασιασμό. πάλι όμως είναι χαμηλά! γνωρίζω όμως από την 3η μέρα ότι ο κύκλος είναι λίγο ''χμμμμ'' και ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να διακοπεί αν δεν είναι σε καλά επίπεδα η οιστραδιόλη! σε αυτό που ελπίζω είναι να γίνει μια αύξηση παραπάνω όταν τα ωοθυλάκια ξεπεράσουν τα 12mm όπου εκεί αρχίζει και η ταχεία ανάπτυξη μπας και αλλάξει κάτι! κρατάω βέβαια ότι θέλουμε την οιστραδιόλη να ανεβαίνει και μένω εκεί προς το παρόν και αφήνω τις άλλες εικασίες και διαδικασίες στην γιατρό μου! τώρα για σένα,μπορεί να πας σήμερα και να σε εκπλήξει και το μέγεθος και η οιστραδιόλη. η πτώση δεν ξέρω που οφείλεται αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι συχνά παρατηρείται πτώση όμως προς το τέλος της διέγερσης από τα ωοθυλάκια που 'κλατάρουν' οπότε για αυτό ίσως δεν της δίνει σημασία τώρα;

το baseline των γιατρών για ένα καλό ωοθυλάκιο που περιέχει ένα ώριμο ωάριο (ας μην αναφέρουμε ποιότητα στην περίπτωσή μας, ας σταθούμε στην ωριμότητα) είναι 200pg/ml και πάνω (ή 750pmol/l δεν γράφεις μονάδες αλλά υποθέτω ότι οι δικές σου είναι σε pg/ml αλλιώς θα σε είχε σταματήσει μέρες τώρα) και φαντάζομαι το ξέρεις ήδη. το κακό είναι ότι και 200 300 να φτάσει όταν έχεις πολλά ωοθυλάκια πως να υπολογίσεις αν αντιστοιχεί σε ένα ώριμο ή σε 3 5 ανώριμα. εκεί κάνεις την ένεσή σου και ελπίζεις για το καλύτερο! επίσης να ξέρεις ότι από την ώρα που κάνεις την πρεγκνύλ έχεις επίσης μια αύξηση στην οιστραδιόλη τις ώρες πριν την ωορηξία,κάτι παίρνουν τα ωάρια και από την αύξηση της lh!

δεν ξέρω πως πήγε ο πρώτος κύκλος σου αλλά αν είχες παρόμοια ανταπόκριση και σήμερα είτε στο τέλος του κύκλου δεν έχεις τα αναμενόμενα θετικά αποτελέσματα για μένα μη χαραμίζεις άλλους κύκλους έτσι. καλή και η κλομιφαίνη αλλά αν τα ωάρια δεν 'ακούν' στις δικές σου ορμόνες πρέπει να τα δώσεις μία ώθηση με ένα πρόγραμμα είτε είναι φουλ διέγερσης (έχεις αριθμό ωαρίων που το δικαιολογούν) είτε με γοναδοτροπίνες σε συνδυασμό με κλομιφαίνη!

εύχομαι να πάνε όλα καλά σήμερα να έχεις πολύ καλή αύξηση και να αξίζει τον κόπο να κάνεις την προσπάθειά σου! :D

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας. Αυτός είναι ο δεύτερος μήνας που κάνω προσπάθεια με πρόκληση ωορηξίας με κλομιφαίνη. Το ενδομήτριο μου είναι καλό 8,6. Την 7η ημέρα του κύκλου έκανα εξετάσεις και είχα LH 7,46 και Ε2 174,7. Στην δεξιά ωοθήκη είχα ενα ωοθηλάκιο μεγέθους 11 και στην αριστερή 4 μεγέθους απο 14 έως 16. Την 11η ημέρα του κύκλου η LH ήταν 11,62 και η Ε2 146,3 και τα ωοθηλάκια μου δεν είχαν μεγαλώσεις ιδιαίτερα, το μεγαλύτερο είχε φτάσει σε μέγεθος 16,7. Ρώτησα τον γιατρό μου αν είναι πρόβλημα που έπεσε η Ε2 και μου είπε οτι αυτός δεν την αξιολογεί. Θα ξανά πάω σήμερα 14η ημέρα του κύκλου να με ξαναδεί. Περιμένουμε να μεγαλώσουν για να μου δώσει το οκ για να κάνω prengyl. O προβληματισμός μου εμένα είναι ότι εφόσον η Ε2 μειώνεται αυτό δείχνει ότι τα ωοθηλάκια δεν μεγαλώνουν. Έχει δίκιο ο γυναικολόγος που λεέι ότι είναι κάτι που δεν το αξιολογεί?Επίσης ότι τα ωοθηλάκια δεν έχουν μεγαλώσει αρκετά μέχρι τώρα αυτό σημαίνει ότι δεν θα μεγαλώσουν και άρα δεν αξίζει να κάνω την prengyl? O γιατρός μου είπε ότι και ένα να φτάσει κοντά στο επιθυμητό μέγεθος θα με βάλει να κάνω την prengyl αλλά χωρίς να έχουμε πολλές ελπίδες. Μήπως σε αυτή την περίπτωση να μην κάνω καθόλου την prengyl? Συγνώμη κορίτσια για τις πολλές απορίες μου αλλά πραγματικά εδω μέσα πιστεύω ότι γίνεται σωστή δουλειά και με βοηθαέι πολύ να μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου μαζί σας.

 

ολα καλα θα πανε ειχα παρομοιο προβλημα στην αρχη της προσπαθειας και εγω ειχα ωοθυλακια αλλα δεν μεγαλωναν οπως θα επρεπε και μονο οταν μου αυξησε τη δοση τοτε πηραν μεγαλωσαν και προχωρησαμε

σου ευχομαι καλη συνεχεια!!!! και καλη επιτυχια!!!!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! καινούργια στην παρέα!!!Τρίτη εξωσωματική με menopur Και arvecap ή οιστροδιολη μετά από 6 ημέρες στα τάρταρα 73,8 η τιμή πολύ χαμηλή με ένα μόνο ωάριο τις προηγούμενες φορές με άλλα πρωτόκολλα 5_6ωαρια η γιατρός σαν τη βρεγμένη γάτα συνέστησε άλλες 2 μέρες αγωγή αυξάνοντας τη δόση!Κι αν δεν ανέβει διακοπή της προσπάθειας!!! Γνωρίζει καμία αν υπάρχει ελπίδα να ανέβει η Ε2;Η απογοήτευση είναι μεγάλη ! Είμαι 43 και παλεύω με μία ωοθήκη!Γενικά η ατυχία μου δεν περιγράφεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα εγώ ξεκίνησα την πρωτη μου εξωσωματικη με μακρύ πρωτόκολλο .. την έβδομη ημέρα διεργεσης μου είπαν να σταματήσουμε λόγο χαμηλής οιστριδιολης (8 ωάρια με 96 οιστροδιολη) και για δέκα μέρες να παρω αντισυλληπτικά και μολις αδιαθετησω να ξανά πάω για να ξεκινήσω βραχύ πρωτόκολλο .

έχεις τύχει σε καμια να εχει χαμηλή οιστροδιολη ; και με αλλαγή πρωτοκόλλου να αλλάξει κάτι ;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα

Αν κι έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία σε αυτό το θέμα δημοσίευση. 

Εγώ θα πάω αύριο για Ωοληψια σε φυσικό κύκλο με οιστραδιολη 79 την εντεκατη μέρα του κύκλου. 

Πριν περίπου ένα χρόνο, μου πήραν ώριμο ωάριο με οιστραδιολη 59.

Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. 

Ξέρω όμως ότι κατά βάση,  για να είναι ώριμο ένα ωοθυλακιο πρέπει να είναι η οιστραδιολη πάνω από εκατό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...