Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΣ Γ ΕΠΙΠΕΔΟΥ (DOPPLER ΚΥΗΣΕΩΣ)


Recommended Posts

Καλημερα μανουλες!Εγω θα κανω το dopler στην 33εβδομαδα την αλλη Τριτη δηλαδη.Εχω μια απορια..θα δουμε και σε αυτη την εξεταση το μωρακι μας εγχρωμο?Γινεται να του ζητησω κατι τετοιο?

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα μανουλες!Εγω θα κανω το dopler στην 33εβδομαδα την αλλη Τριτη δηλαδη.Εχω μια απορια..θα δουμε και σε αυτη την εξεταση το μωρακι μας εγχρωμο?Γινεται να του ζητησω κατι τετοιο?

 

Καλησπέρα,

 

Δεν ξερω αν στο doppler ,μπορεις να παρεις εγχρωμη φωτο του μωρού.εμενα παντως μου ειχαν δωσει σελιδες με μετρησεις μόνο.

 

αλλα ....ειλικρινα....και ρωταω με καλη διάθεση ...αυτό ειναι που σε ενδιαφερει ?

το doppler ειναι ενας απο τους 3 μεγάλους υπερηχους και τσεκαρει μεταξύ αλλων αν τρεφεται σωστα το μωρό απο τον πλακούντα.Δηλ ειναι πολυ σοβαρή εξέταση και ετσι θα έπρεπε να αντιμετωπιζεται

 

Με το καλο το μωράκι σου:P

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες!Εγω θα κανω το dopler στην 33εβδομαδα την αλλη Τριτη δηλαδη.Εχω μια απορια..θα δουμε και σε αυτη την εξεταση το μωρακι μας εγχρωμο?Γινεται να του ζητησω κατι τετοιο?

 

Εμένα μου είχαν δώσει υπέρηχο έγχρωμο χωρίς να το ζητήσω, που απεικόνιζε το πρόσωπο της κόρης μας. Τότε το μόνο που είδα, ήταν το μωρό με τα μαγουλάκια του!!! Αφότου γέννησα και είδα το παιδί μου, τότε σύγκρινα και κατάλαβα ομοιότητες με τον υπέρηχο doppler.

Αμαρυλλίδα, Καλά αποτελέσματα να έχεις και να αποκτήσεις γερό το μωρό σου!!!

Αλήθεια πού θα την κάνεις την εξέταση; στην Πάτρα;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δεν ξερω αν στο doppler ,μπορεις να παρεις εγχρωμη φωτο του μωρού.εμενα παντως μου ειχαν δωσει σελιδες με μετρησεις μόνο.

 

αλλα ....ειλικρινα....και ρωταω με καλη διάθεση ...αυτό ειναι που σε ενδιαφερει ?

το doppler ειναι ενας απο τους 3 μεγάλους υπερηχους και τσεκαρει μεταξύ αλλων αν τρεφεται σωστα το μωρό απο τον πλακούντα.Δηλ ειναι πολυ σοβαρή εξέταση και ετσι θα έπρεπε να αντιμετωπιζεται

 

Με το καλο το μωράκι σου:P

 

Εννοειται ΚΙΤΤΥ οτι ξερω την σοβαροτητα της εξετασης!!!!Δεν νομιζω αυτο ομως να καθιστα ''κακη'' την περιεργεια μου για το αν θα δω την φατσουλα του μικρουλη μου!!!

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν δώσει υπέρηχο έγχρωμο χωρίς να το ζητήσω, που απεικόνιζε το πρόσωπο της κόρης μας. Τότε το μόνο που είδα, ήταν το μωρό με τα μαγουλάκια του!!! Αφότου γέννησα και είδα το παιδί μου, τότε σύγκρινα και κατάλαβα ομοιότητες με τον υπέρηχο doppler.

Αμαρυλλίδα, Καλά αποτελέσματα να έχεις και να αποκτήσεις γερό το μωρό σου!!!

Αλήθεια πού θα την κάνεις την εξέταση; στην Πάτρα;

 

Εισαι απο τα μερη μου?Στο Αγρινιο θα την κανω με τον γνωστο Παπαδοπουλο που ειναι στο Ριο.Ερχεται καθε τοσο στο ιατρειο του Νικολακοπουλου και εξεταζει ακομη και αυτες που δεν παρακολουθουσε απο την αρχη της εγκυμοσυνης,σαν εμενα!:lol:

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα μανουλες!Εγω θα κανω το dopler στην 33εβδομαδα την αλλη Τριτη δηλαδη.Εχω μια απορια..θα δουμε και σε αυτη την εξεταση το μωρακι μας εγχρωμο?Γινεται να του ζητησω κατι τετοιο?

 

Εγω παντως οταν εκανα το dopler και στα δυο παιδια μου ειχαν παρει θεση δηλ.αναποδα με το προσωπο προς τα πισω και δεν μπορουσαμε να δουμε προσωπακι.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ΚΙΤΤΥ οτι ξερω την σοβαροτητα της εξετασης!!!!Δεν νομιζω αυτο ομως να καθιστα ''κακη'' την περιεργεια μου για το αν θα δω την φατσουλα του μικρουλη μου!!!

 

Είμαι σίγουρη οτι όλες ξερουμε την σοβαρότητα των εξετάσεων.ουτε ειπα οτι ειναι ''κακή'' η περιέργεια σου.απλα να σου πω την αλήθεια , εγω προτιμούσα να περιμένω να δω την φατσούλα του και γενικά μου φαίνεται υπερβολικό όλο αυτό με τα dvd , έγχρωμες φωτο κλπ.

 

και βλέπω οτι πολλές φορες αντί να να μας απασχολεί το αποτέλεσμα (δεν μιλάω για σενα προσωπικά ) επικρατεί το ποση ωρα κρατάει η εξέταση ,αν θα μας δωσουν dvd κλπ

Αν δεις και στο τοπικ της αυχενικής διαφάνειας το κυριο θεμα ειναι ο χρόνος της εξετάσης.Εγω οταν εκανα την αυχενική -και ηταν πιστοποιημένη η γιατρός- ,μου ειπε οτι εφοσον ηταν σε καλη θεση και καναμε τις μετρησεις , δεν χρειάζεται να ταλαπωρούμε παραπάνω το μωρό.Εδω γενικά βλέπω οτι αυτό που καθιστα αξιόπιστα τα αποτελέσματα (σε μεγάλο ποσοστό) ειναι ο χρόνος και μόνο.Τελοσπάντων,ισως εγω τα βλέπω αλλιως τα πραγματα.και εννοείται οτι ειχα τεράστια περιέργεια να δω την φατσούλα του γιου μου , αλλα ηθελα να περιμένω...ετσι κι αλλλιως θα ημουν η πρώτη που θα τον έβλεπα:P

 

Σας εύχομαι με το καλό να κρατήσετε όλες τα μωράκια σας :P:p:p:p

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αυτές οι εξετάσεις δε γίνονται απλά για να γίνονται, σώζουν ζωές!Εμένα δεν ξέρω τι θα είχε γίνει αν στον έννατο δεν είχα κάνει επαναληπτικό doppler όπου και διαπιστώθηκε ξαφνική αύξηση του αμνιακού υγρού και ο λόγος ήταν το σάκχαρο και ο πλακούντας υπερβολικά γερασμένος για τη βδομάδα που βρισκόμουν. Ευχαριστώ το Θεό που υπάρχουν αυτές οι εξετάσεις και σώθηκε ο γιός μου!Μην αμελείτε καμία εξέταση, όλες είναι για δικό μας καλό!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Το Doppler γινεται 28η-32η εβδομαδα.καλυτερα μετα την 30η.στην πρωτη εγκυμοσυνη την εκανα καπου στις 33,αργησα λιγο αλλα για αλλο λογο δ υπηρχε χρονος για νωριτερα.τωρα εχω κλεισει για τις 32εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια ειναι η ιδανικη εβδομαδα για τη συγκεκριμένη εξεταση; εσεις κοριτσια πότε την κανατε η θα την κανετε;

 

Από ότι διαβάζω το doppler μπορεί να γίνει μετά την 28η εβδομάδα αλλά ιδανικά 31η-34η.Εμένα με έχουν προγραμματισει γία αυτή τη Πέμπτη που θα είμαι 32&1 οπότε θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου σύντομα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Doppler γινεται 28η-32η εβδομαδα.καλυτερα μετα την 30η.στην πρωτη εγκυμοσυνη την εκανα καπου στις 33,αργησα λιγο αλλα για αλλο λογο δ υπηρχε χρονος για νωριτερα.τωρα εχω κλεισει για τις 32εβδομαδες

 

Καλα αποτελεσματα με το καλο! Ευχαριστω για την απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν εξεταση ειναι ενας αναλυτικος υπερηχος.γινεται απο πιστοποιημενο γιατρο που βλεπει αναλυτικα το μωρακι.για μενα που παω μονο σε γιατρο δημοσιου(που ο υπερηχος ειναι λιγο παλιος,η διαδικασια διαρκει ελαχιστα κ ο γιατρος λιγομιλητος) οι μεγαλοι υπερηχοι ειναι ευκαιρια να δω λιγο περισσοτερο το αγορακι μου.ελεγχονται επισης τα αμνιακα υγρα αν ειναι καλη ποσοτητα,η ωριμανση του πλακουντα αλλα κ αν τρεφεται καλα το μωρο.πολλοι γιατροι δ το προτεινουν σε μια εγκυμοσυνη που εξελισσεται ομαλα(πχ οχι διαβητη κυησης).προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ειναι καλο να γινεται γτ μπορει να προλαβει καταστασεις

Link to comment
Share on other sites

Καλα αποτελεσματα ellie87...εκλεισα κι εγω για οταν θα ειμαι 31εβδ κ 5 ημ...τον αλλο μηνα..θα περιμενω την εμπειρια σου....με το καλο!

 

Sioulaore κάναμε το doppler την Πέμπτη που μας πέρασε! Πολύ ωραία εμπειρία,είδαμε τον μπέμπη μας κ 3D αν κ τον είχαν πιάσει οι ντροπές του κ είχε το χέρι μες τη μούρη οπότε δεν βγάλαμε ωραία φώτο! Χεχε!όπως είπαν κ τα κοριτσια πιο πάνω ουσιαστικα μετράνε αν το μωρο περνάει καλά μέσα στη μητρα (αν του δίνουμε αρκετό αίμα κ αν το αίμα περνάει σωστά στα όργανα του).Μαζί με τη ωρίμανση του πλακουντα,τα αμνιακα υγρα κ το βάρους του,θα σου πει αν υπάρχει πιθανότητα πρόωρου τοκετού. Εγώ του είπα κ πόσος ήταν στον προηγούμενο υπέρηχο κ ετσι μπόρεσε να μ προβλέψει κ βάρος γεννησης!!😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλήσπέρα σε όλες και όλους του forum χρόνια πολλά και καλή χρονιά εύχομαι!

Ξέρει καμιά μανούλα πόσο κοστίζει ο υπέρηχος Γ επιπέδου doppler πάνω κάτω?

Η αν γνωρίζει καμία κοπέλα για το Ηράκλειο τιμές θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα σε όλες και όλους του forum χρόνια πολλά και καλή χρονιά εύχομαι!

Ξέρει καμιά μανούλα πόσο κοστίζει ο υπέρηχος Γ επιπέδου doppler πάνω κάτω?

Η αν γνωρίζει καμία κοπέλα για το Ηράκλειο τιμές θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ

 

Καλησπερα κ χρο ια πολλα.

Η κουμπαρα μου πληρωσε 150? στον σηφακη σγο ηρακλειο.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρο ια πολλα.

Η κουμπαρα μου πληρωσε 150? στον σηφακη σγο ηρακλειο.

 

Είναι καλός γιατρός ο σηφάκης? και έχει πιστοποίηση για την συγκεκριμένη εξέταση? ευχαριστώ κιόλας για την απάντηση.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλός γιατρός ο σηφάκης? και έχει πιστοποίηση για την συγκεκριμένη εξέταση? ευχαριστώ κιόλας για την απάντηση.

 

Την ιδια απορια εχω κι εγω. Δεν ξερω.

Θα δω στο ιντερνετ μηπως τον αναφερει καπου.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γνωρίζω τον Μαντά αλλά δεν ξέρω πόσο παίρνει για την συγκεκριμένη εξέταση.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...