Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απονευρωση(με ακτινογραφιες)στο δεύτερο τρίμηνο


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα.Επανερχομαι με ενα θέμα που με έχει απασχολήσει πολυ τις τελευταίες ημέρες. Ειμαι στην 20η εβδομάδα και όταν έμαθα οτι είμαι έγκυος είχα κανονίσει ραντεβού με τον οδοντίατρο για απονεύρωση σε ένα χαλασμένο μου δόντι. Συζήτησα μαζι του και εφοσον δεν πονούσε υπερβολικά με συμβούλεψε να το αφήσω,μέχρι να μπω τουλάχιστον στο δεύτερο τρίμηνο. Έτσι και έγινε, όμως απο προχθές το δόντι έχει αρχισει να πονάει υπερβολικά. Οδοντίατρος και γυναικολόγος συμφωνούν οτι μπορεί να γίνει απονεύρωση, με λήψη των απαραίτητων ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΩΝ (με ποδιά προστασίας μόλυβδου) αλλα εγω φοβάμαι.. Ο πόνος βέβαια ειναι αφόρητος και δεν θελω να παίρνω συνέχεια παυσίπονα,αλλα για να είμαστε και ειλικρινεις δεν αντέχεται κιόλας.. Το έχει συζητήσει κάποια άλλη κοπελα με τον γιατρό της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έτυχε να κάνω διάφορες οδοντιατρικές εργασίες, χωρίς να χρειαστεί τελικά η λήψη ακτινογραφίας... πάραυτα όταν το είχα συζητήσει με τον γυναικολόγο μου (ο οποίος ήταν και για high risk εγκυμοσύνες) μου έδωσε ένα χαρτί με διάφορες οδηγίες για τον οδοντίατρο και μέσα σ αυτές ήταν ότι επιτρέπονται οι X-rays) και μου είχε εξηγήσει με αριθμούς ότι χρειάζονται μερικές χιλιάδες ληψεις οδοντιατρικών ακτινογραφιων για να επηρεαστεί το έμβρυο.... εδώ πάντως (USA) βγάζουν ακόμα και όταν πας για απλό καθαρισμό στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, με πόδια βέβαια πάντα!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έτυχε να κάνω διάφορες οδοντιατρικές εργασίες, χωρίς να χρειαστεί τελικά η λήψη ακτινογραφίας... πάραυτα όταν το είχα συζητήσει με τον γυναικολόγο μου (ο οποίος ήταν και για high risk εγκυμοσύνες) μου έδωσε ένα χαρτί με διάφορες οδηγίες για τον οδοντίατρο και μέσα σ αυτές ήταν ότι επιτρέπονται οι X-rays) και μου είχε εξηγήσει με αριθμούς ότι χρειάζονται μερικές χιλιάδες ληψεις οδοντιατρικών ακτινογραφιων για να επηρεαστεί το έμβρυο.... εδώ πάντως (USA) βγάζουν ακόμα και όταν πας για απλό καθαρισμό στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, με πόδια βέβαια πάντα!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι μεγάλη ανακούφιση αυτό που λες, ειδικά αφού αυτή είναι η πρακτική στην Αμερική, που υποθέτω ότι είναι και πιο εξελιγμένα τα πράγματα. Φοβάμαι ότι δεν έχω και πολλές εναλλακτικές πλέον, καθώς το δόντι πονάει όλο και περισσότερο και δεν βλέπω να περνάει με άλλον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να πονάει το δόντι στην εγκυμοσύνη..... ένα ολόκληρο τρίμηνο το πέρασα με πονόδοντο! Εύχομαι γρήγορα να ξεμπερδέψεις! Καλό υπόλοιπο και με καλό το μωράκι!!!!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι μεγάλη ανακούφιση αυτό που λες, ειδικά αφού αυτή είναι η πρακτική στην Αμερική, που υποθέτω ότι είναι και πιο εξελιγμένα τα πράγματα. Φοβάμαι ότι δεν έχω και πολλές εναλλακτικές πλέον, καθώς το δόντι πονάει όλο και περισσότερο και δεν βλέπω να περνάει με άλλον τρόπο.

 

Ευκαιρία να αναφερθώ ξανά στο θέμα των ακτινογραφιών κατά την κύηση. Πράγματι η κύηση δεν αποτελεί απόλυτη αντένδειξη για τις ακτινογραφίες/αξονικές. Πρέπει, όμως, πάντα να μπαίνει σε ζυγαριά το όφελος από την ακτινογραφία έναντι του ρίσκου για την κύηση. Αυτό σημαίνει ότι αν ΠΡΕΠΕΙ να γίνει, ας γίνει. Αλλά αν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές, τότε δεν πάμε για πλάκα για ακτινογραφία. Στα χωράφια τα δικά μου για παράδειγμα, αν μια έγκυος έχει συμπτώματα πνευμονικής εμβολής, κάνεις αξονική τομογραφία, γιατί αν δεν κάνεις κινδυνεύει η γυναίκα να πεθάνει. Φυσικά, λαμβάνεις κάθε δυνατό μέτρο προστασίας, όπως η ποδιά μολύβδου που προαναφέρθηκε.

 

Και ας αναφερθώ και σε κάτι που δεν ξέρετε: από την ακτινοβολία κινδυνεύει πιο πολύ η μητέρα και λιγότερο το έμβρυο! Μελέτες σε παιδιά που γεννήθηκαν μετά από έκθεση της μητέρας σε ακτινοβολία δεν έδειξαν διαφορά στην ανάπτυξη έναντι των υπόλοιπων παιδιών! Αντίθετα, οι γυναίκες που εκτέθηκαν σε ακτινοβολία κατά την κύηση (κυρίως ακτινογραφίες/αξονικές θώρακος), εμφάνισαν σημαντικά περισσότερους καρκίνους μαστού!

 

Άρα θα πρέπει να συζητήσετε αναλυτικά με τον οδοντίατρο αν υπάρχουν εναλλακτικές και αν όχι, να πάτε να κάνετε προστατεύοντας με ποδιά τα μέρη που δε χρειάζεται να ακτινοβοληθούν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είμαι 30 εβδομάδων και μετα απο πολλές περιπετειες με ενα δοντι μου αναγκάστηκα να προχωρήσω σε απονεύρωση...Ο γυναικολόγος ήταν καθόλα σύμφωνος, σαν να ηταν η πιο απλή διαδικασία. Επειδη για το συγκεκριμένο δόντι ειχα βγαλει ακτινογραφία ακριβως ενα χρονο πριν ( ειχε προβλημα απο τοτε και βλακωδως δεν το απονευρωσαμε τοτε), θεωρήσαμε φρόνιμο να μη βγαλουμε αλλη και να χρησιμοποιησουμε εκεινη. Εχω κανει ηδη ... 3 επισκέψεις και ελπιζω η επομενη να ειναι η τελευταία, γιατι το δοντι ηταν τελικα πολυ μολυσμένο και δεν καθαριζει και προφανως αυτο θα το βλεπαμε αν ειχα κανει τωρα ακτινογραφία.

Εχω κι εγω απελπιστει, φοβαμαι τοσο μηπως καποιο απο τα υλικα που χρησιμοποιει- οποιοδηποτε, το προσωρινο σφραγισμα, τα υγρα καθαρισμου, το τοπικο αντιβιωτικο- βλαψει το μωρο...αν και με διαβεβαιωνει οτι ολα τα υλικα ειναι οκ, δε νομιζω να εχουν γινει ερευνες για ολα αυτα...φοβάμαι και μηπως δεν πετυχει η απονευρωση και χρειαστω κι αλλες επεμβασεις και αντιβιωση κτλ. Ουφ. Για να μην συζητησω το γεγονος του πονου που εχω περασει- δεν ειχα παρει αναλγητικο για να μην επιβαρυνω το παιδακι και μασαω πλεον απο τη μια πλευρα...

Η μονη μου παρηγορια ειναι οτι εχουν κανει απονευρωση τοσες εγκυες- και με ακτινογραφια- και τα παιδακια τους ειναι μια χαρα. Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...