Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις μήτρας, σουβλιές στην κοιλιά


Recommended Posts

Ειχα κι εγω αρκετες συσπασεις απο νωρις στην εγκυμοσυνη μου. Μια μερα με ειδε τυχαια η γιατρος μου που χαιδευα την κοιλιά μου τρυφερα με κυκλικες κινησεις και μου ειπε ότι αυτο προκαλει συσπασεις!Οντως μολις το σταματησα εξαφανιστηκαν!Αρχισα να την ξαναχαιδευω οταν μπηκα στο μηνα μου:P

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 264
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα κι εγω αρκετες συσπασεις απο νωρις στην εγκυμοσυνη μου. Μια μερα με ειδε τυχαια η γιατρος μου που χαιδευα την κοιλιά μου τρυφερα με κυκλικες κινησεις και μου ειπε ότι αυτο προκαλει συσπασεις!Οντως μολις το σταματησα μειωθηκαν αμεσως!Αρχισα να την ξαναχαιδευω οταν μπηκα στο μηνα μου:P

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα κοριτσια! Εχει γραψει σε καποια απο εσας ο γιατρος καποιο φαρμακο για τις συσπασεις? Πως λεγεται?

 

Κοριτσι μια φιλη μου επερνε το adalat καπως ετσι κ ξαπλα της ειχε πει κανει την μιση δουλεια του φαρμακου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!

 

Ειχα προωρες συσπασεις και στις δυο εγκυμοσύνες μου οποτε περα από την ενδοφλεβια τοκολυτικη αγωγη που επαιρνα κατά διαστήματα στο νοσοκομειο μου εδινε adalat, προγεστερονη και μαγνησιο. Το τελευταιο επειδή του το ελεγα εγω , ειναι κυριως για κραμπες.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια! Εγω παιρνω ηδη προγεστερονη και μαγνησιο (του οποιου ο γιατρος μου αυξησε τη δοση) Adalat δεν παιρνω,δε μου εχει γραψει. Περασα μια λαχταρα αρκετες μερες θεωρωντας οτι εχω συνεχομενες συσπασεις ημουν τρομοκρατημενη και το εψαχνα και -αν ειναι δυνατον- τελικα αποδειχτηκε οτι ουδεμια σχεση με συσπασεις ειχε αυτο που ενιωθα,απλα ηταν το εντερο που πιεζοταν :oops: (ανακουφιση)

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!

Πρωτη φορα σε αυτο το θεμα,και θα ηθελα τα φωτα σας!!!

Βρισκομαι στην 15 εβδομαδα σε διδυμακια!!

Κυριως οταν κουραζομαι,εκτος απο τα κλαςςικα τςιμπηματακια δεξια κι αριςτερα στην κοιλιτςα,νιωθω απο κατω στο πιπι εκει που ειναι το κοκκαλο ομως (φανταςτητε δεξια αριςτερα του κολπου) κατι ψιλοενοχλησεις που ερχονται και φευγουν σαν να με διαπερνα ρευμα για λιγα δευτερολεπτα.

Με τον γιατρο που με ειδε εχθες και το ειπα μου ειπε να ξεκουραζομαι και δεν ειναι κατι αλλο.

Η δικη σας εμπειρια τι λεει;

Συγχωρεστε με για την περιγραφη αυτου που νιωθω,ηταν οσο πιο απλα μπορουσα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας. Είμαι ακριβώς 17 εβδομάδων. Από χθες έχω έντονες σουβλιές δεξιά στην κοιλιά, δίπλα στον αφαλό. Η γιατρός είπε να ξαπλώσω να πιω μαγνήσιο και ότι δεν είναι κάτι. Έίναι έντονες οι σουβλιές και σήμερα..υποφερτές βέβαια αλλά υπάρχουν. να αναφέρω ότι χθες το απόγευμα έκανα μασαζ εγκυμοσύνης. Επηρέασε κάτι αρνητικά; καμιά αποκόλληση;; τι μπορεί να φταίει;; άρχισα να ανησυχώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια.ειμαι στην 11 εβδομαδα και απο την αρχη της εγκυμοσυνης εχω πονους περιοδου και πονους στη μεση.αλλες φορες εντονους αλλες πιο ηπιους.ομως οι πονοι μπορει να κρατησουν ωρες.ενα βραδυ πονουσα ολο το βραδυ χαμηλα στην κοιλια και ο πονος εφτανε πισω στη μεση.ο γιατρος μου εχει πει οτι οι δυνατοι πονοι μπορει να οδηγησουν σε αποβολη και δεν με αφηνει να περπαταω.λογικα αυτοι οι πονοι ειναι συσπασεις.και αναρωτιεμαι αν εχω συσπασεις απο την αρχη της εγκυμοσυνης,μετα τι θα γινει;και επισης,στην αρχη της εγκυμοσυνης οι συσπασεις εκδηλωνονται με πονους και αργοτερα μονο με πετρωμα στην κοιλια,οπως περιγραφετε;μαγνησιο δεν πολυπαιρνω γιατι μου εχει δωσει ενα που ειναι σα χυμος και κανω εμετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , maria_tweety είπε:

Γεια σας κοριτσια.ειμαι στην 11 εβδομαδα και απο την αρχη της εγκυμοσυνης εχω πονους περιοδου και πονους στη μεση.αλλες φορες εντονους αλλες πιο ηπιους.ομως οι πονοι μπορει να κρατησουν ωρες.ενα βραδυ πονουσα ολο το βραδυ χαμηλα στην κοιλια και ο πονος εφτανε πισω στη μεση.ο γιατρος μου εχει πει οτι οι δυνατοι πονοι μπορει να οδηγησουν σε αποβολη και δεν με αφηνει να περπαταω.λογικα αυτοι οι πονοι ειναι συσπασεις.και αναρωτιεμαι αν εχω συσπασεις απο την αρχη της εγκυμοσυνης,μετα τι θα γινει;και επισης,στην αρχη της εγκυμοσυνης οι συσπασεις εκδηλωνονται με πονους και αργοτερα μονο με πετρωμα στην κοιλια,οπως περιγραφετε;μαγνησιο δεν πολυπαιρνω γιατι μου εχει δωσει ενα που ειναι σα χυμος και κανω εμετο.

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα αρκετους εντονους πονους περιοδου, ειδικα στο πρωτο τριμηνο, ουτε στην περιοδο τοση διαρκεια. Η γιατρος μου, μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικοι καθως η μητρα μεγαλωνει και το σωμα αλλαζει. Απ'οσο γνωριζω ο πονος απο μονος του δεν ειναι δεικτης αποβολης, πρεπει να συνυπαρχει και αιμορραγια. Τωρα το ποσο δυνατους τους νιωθεις ειναι τελειως υποκειμενικο. Αν ομως εμπιστευεσαι τον γιατρο σου, τοτε καλυτερα να παρεις το μαγνησιο που σου προτεινει ή ζητησε του να σου το δωσει σε αλλη μορφη, οχι ποσιμη.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!και γω το ιδιο ακριβως..απο την αρχη της εγκυμοσυνης ειχα τοσο εντονους πονους που καθε φορα που πηγαινα τουαλετα νομιζα οτι θα δω και αιμα..ημουν σιγουρη  οτι δεν θα κρατησει,αν και καθε φορα μου ελεγε ο γιατρος οτι ειναι λογω του  οτι η μητρα μεγαλωνει κτλ...εσυ βεβαια θα κανεισ οτι σ ειπε η  γιατροσ σου!!μαγνησιο επαιρνα χαπι και γενικα ολα σε χαπι τα επερνα γτ ολα μου βρωμουσαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια κορίτσια. 

Σήμερα ένιωσα ένα πέτρωμα στην περιοχή της μήτρας. Πανικοβλήθηκα. Μετά από λίγα λεπτά πήγα τουαλετα για την ανάγκη μου. Μίλησα με την γιατρό και μου είπε ότι είναι το έντερο. Και ότι τα δύο αυτά όργανα (έντερο και μήτρα) είναι δίπλα δίπλα και ότι είναι το έντερο. Το απόγευμα που ξάπλωσα νομίζω το ξανά ενοιωσα χωρίς όμως να πάω τουαλέτα. Λίγα αέρια είχα. 

Τελικά είναι έντερο? Πώς ξεχωρίζεις την μήτρα και το έντερο ως προς τις συσπάσεις που προκαλούν?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Smurf123 είπε:

Γεια κορίτσια. 

Σήμερα ένιωσα ένα πέτρωμα στην περιοχή της μήτρας. Πανικοβλήθηκα. Μετά από λίγα λεπτά πήγα τουαλετα για την ανάγκη μου. Μίλησα με την γιατρό και μου είπε ότι είναι το έντερο. Και ότι τα δύο αυτά όργανα (έντερο και μήτρα) είναι δίπλα δίπλα και ότι είναι το έντερο. Το απόγευμα που ξάπλωσα νομίζω το ξανά ενοιωσα χωρίς όμως να πάω τουαλέτα. Λίγα αέρια είχα. 

Τελικά είναι έντερο? Πώς ξεχωρίζεις την μήτρα και το έντερο ως προς τις συσπάσεις που προκαλούν?

Το πετρωμα ειναι συσπαση της μητρας. Ο πόνος στη μεση (σαν το "κοψιμο" καπως) μπορει να ειναι το εντερο, μπορει να ειναι και συσπαση. Σε ποια εβδομαδα εισαι;

 
Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2023 at 7:33 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Το πετρωμα ειναι συσπαση της μητρας. Ο πόνος στη μεση (σαν το "κοψιμο" καπως) μπορει να ειναι το εντερο, μπορει να ειναι και συσπαση. Σε ποια εβδομαδα εισαι;

Είμαι 17 εβδομάδων. 

Γενικά δεν το έχω ξανά νοιώσει παρά μόνο αυτές τις φορές που επακολούθησε αφόδευση. Άρα υποθέτω όπως μου είπε και η γιατρός ότι είναι το έντερο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...