Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερβολική εφίδρωση το βράδυ


a_mihail

Recommended Posts

Καλημέρα!

Γέννησα πριν λίγες μέρες και αντιμετωπίζω πρόβλημα με υπερβολική εφίδρωση κατά τις νυχτερινές ώρες όταν κοιμάμαι.

Είχε κάποια κοπέλα το ίδιο πρόβλημα? Ξέρετε σε τι μπορεί να οφείλεται και πότε σταμάταει? Είναι κατι ορμονικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Γέννησα πριν λίγες μέρες και αντιμετωπίζω πρόβλημα με υπερβολική εφίδρωση κατά τις νυχτερινές ώρες όταν κοιμάμαι.

Είχε κάποια κοπέλα το ίδιο πρόβλημα? Ξέρετε σε τι μπορεί να οφείλεται και πότε σταμάταει? Είναι κατι ορμονικο?

 

Καλησπέρα ,

 

να σου ζησει το μωράκι σου !!!!!

 

κι εγω ιδρωνα πολυ , αν και ηταν Απριλιος , και επισης ειχε και διαφορετική μυρωδιά ο ιδρώτας μου. Μην αγχώνεσαι , απο τις ορμόνες ειναι , το γάλα...

θα περάσει:P

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Γέννησα πριν 20+ μέρες και όντως ιδρώνω υπερβολικα το βράδυ σε σημείο να αλλάζω κάθε μέρα σεντόνια. Δεν ήξερα πως το παθαίνουν και άλλες κοπέλες νόμιζα πως εχει να κάνει με τη ζέστη στο σπίτι λόγω του μωρού. Να φανταστείς ότι πολλές φορές κάνω και ντουζ στις 4 το πρωϊ μόλις κοιμηθεί η μικρη.

iHQAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

να σου ζησει το μωράκι σου !!!!!

 

κι εγω ιδρωνα πολυ , αν και ηταν Απριλιος , και επισης ειχε και διαφορετική μυρωδιά ο ιδρώτας μου. Μην αγχώνεσαι , απο τις ορμόνες ειναι , το γάλα...

θα περάσει:P

 

Ευχαριστώ!!

Μετά από πόσο καιρό σου πέρασε??

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Γέννησα πριν 20+ μέρες και όντως ιδρώνω υπερβολικα το βράδυ σε σημείο να αλλάζω κάθε μέρα σεντόνια. Δεν ήξερα πως το παθαίνουν και άλλες κοπέλες νόμιζα πως εχει να κάνει με τη ζέστη στο σπίτι λόγω του μωρού. Να φανταστείς ότι πολλές φορές κάνω και ντουζ στις 4 το πρωϊ μόλις κοιμηθεί η μικρη.

 

Ακριβώς τα ίδια περνάω!!

Αλλάζω 3 φορές νυχτικό τη νύχτα και σεντόνια κάθε μέρα...

όταν λέμε ιδρώτα εννοούμε μούσκεμα! Χάλια...

Με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω τι να κάνω πέρα από υπομονή...:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς τα ίδια περνάω!!

Αλλάζω 3 φορές νυχτικό τη νύχτα και σεντόνια κάθε μέρα...

όταν λέμε ιδρώτα εννοούμε μούσκεμα! Χάλια...

Με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω τι να κάνω πέρα από υπομονή...:-(

 

Ο υπερβολικός ιδρώτας λέγεται υπεριδρωσία της λοχείας και οφείλεται στις ορμόνες , κυρίως την προλακτίνη , που ρυθμίζει την παραγωγη γαλακτος.

υποχωρεί περίπου στις 40 μέρες.

Το είχα κι εγώ πολύ έντονα αλλά υποχωρησε χωρίς να το καταλάβω.

να σας ζήσουν τα μωράκια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κ εγω ιδρωνα μεχρι το 2ο μηνα σχεδον αλλα περασε ,το θεμα ειναι οτι εκει που κοιμαμαι το βραδυ μολις ξυπνησω για να αλλαξω θεση το μικρο (γιατι πιανεται)αρχιζει εντονος πονος πισω στην πλατη σαν να πιανεται καποιος μυς κ μολις το τριβω με το οινοπνευμα κ βαζω λιγο την θερμοφορα η κανω καμια ασκησουλα περναει ,ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο ;;πριν δεν το ειχα το απεκτησα μετα τη γεννα;αραγε θα περασει ποτε ;εχω παρατηρησει ομως οτι αν οταν ξυπνησω κανω ηρεμες κινησεις κ σηκωθω σιγα-σιγα δεν ποναει ..ειχε καμια τιποτα παρομοιο;

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω ιδρωνα μεχρι το 2ο μηνα σχεδον αλλα περασε ,το θεμα ειναι οτι εκει που κοιμαμαι το βραδυ μολις ξυπνησω για να αλλαξω θεση το μικρο (γιατι πιανεται)αρχιζει εντονος πονος πισω στην πλατη σαν να πιανεται καποιος μυς κ μολις το τριβω με το οινοπνευμα κ βαζω λιγο την θερμοφορα η κανω καμια ασκησουλα περναει ,ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο ;;πριν δεν το ειχα το απεκτησα μετα τη γεννα;αραγε θα περασει ποτε ;εχω παρατηρησει ομως οτι αν οταν ξυπνησω κανω ηρεμες κινησεις κ σηκωθω σιγα-σιγα δεν ποναει ..ειχε καμια τιποτα παρομοιο;

 

μηπως είναι επειδη σηκωνεις το μωρό? Εμένα με ποναει ολη η πλατη μου ανα διαστηματα και ειναι απο το βαρος του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω γεννησει εδω και 17 μηνες ακομα ιδρωμενη ξυπναω μεσα στο καταχειμωνο.Οχι τοσο οσο ημουνα το πρωτο καιρο μετα την γεννα αλλα ακομα ιδρωνω.Μαλλον πρεπει να τσεκαρω τις ορμονες μου:rolleyes:.Οσο για τον πονο στην πλατη ειναι μαλλον απο την σταση που παιρνετε για το ταισμα του μωρου απλα το βραδυ επιδινωνεται.Να σας ζησουν τα μωρακια σας κοριτσια!!!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια. Σε λίγες μέρες σαραντίζω και ακόμα ιδρώνω όχι βέβαια όπως τις πρώτες μέρες αλλά σε σημείο να συνεχίζει να είναι ενοχλητικό. Πίστευα οτι ήταν από τη θερμοκρασία του σπιτιού αλλά βλέπω είναι θέμα ορμονών.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ... Γέννησα πριν 25 μερες και κάθε βράδυ ξυπνάω μούσκεμα στον ιδρώτα (πολλές φορές αλλάζω και δυο φορές μέσα στη νύχτα πυζαμες). Αρχικά, διαβάζοντας το θέμα εδω δεν ανησύχησα, καθώς περνούσαν οι μερες όμως το ανέφερα στον γυναικολόγο μου και μου είπε πως δεν το εχει ξανά ακούσει (!) και να κάνω εξετάσεις για το θυρεοειδή μου. Έκανα όλες τις εξετάσεις και είναι μια χαρά. Ο ενδοκρινολόγος που τις είδε μου είπε ότι δεν είναι η νυχτερινή εφίδρωση απο το θυρεοειδή και αν συνεχίσει κι άλλο να μου πει να κάνω πιο εξειδικευμένο έλεγχο... (=τρελό άγχος)

Εσείς βρε κορίτσια ιδρώνατε και την ημέρα; γιατί εμένα μου συμβαίνει αποκλειστικά στον ύπνο μου... Κατά τάλλα είμαι μια χαρά... Υπάρχουν άλλες κοπέλες που να το επιβεβαιώνουν ότι έλιωναν μόνο στον ύπνο τους κατά τη διάρκεια της λοχείας και τους πέρασε από μόνο του;;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ειχα μετα τον τοκετο. Κρατησ περιπου ενα μηνα. Τις πρωτες δυο εβδ ειχα ανησυχησει γιατι αισθανομουν πολυ ασχημα (ο ιδρωτσς ειχε δυσαρεστη οσμη) ενω εκανα ντους κ λουζομουν συνεχεια. Ευτυχως μετα σιγα σιγα βελτιωθηκε η κατασταση. Κ αφορουσε το βραδυ.

 

 

QUOTE=Katepi;2914613]Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ... Γέννησα πριν 25 μερες και κάθε βράδυ ξυπνάω μούσκεμα στον ιδρώτα (πολλές φορές αλλάζω και δυο φορές μέσα στη νύχτα πυζαμες). Αρχικά, διαβάζοντας το θέμα εδω δεν ανησύχησα, καθώς περνούσαν οι μερες όμως το ανέφερα στον γυναικολόγο μου και μου είπε πως δεν το εχει ξανά ακούσει (!) και να κάνω εξετάσεις για το θυρεοειδή μου. Έκανα όλες τις εξετάσεις και είναι μια χαρά. Ο ενδοκρινολόγος που τις είδε μου είπε ότι δεν είναι η νυχτερινή εφίδρωση απο το θυρεοειδή και αν συνεχίσει κι άλλο να μου πει να κάνω πιο εξειδικευμένο έλεγχο... (=τρελό άγχος)

Εσείς βρε κορίτσια ιδρώνατε και την ημέρα; γιατί εμένα μου συμβαίνει αποκλειστικά στον ύπνο μου... Κατά τάλλα είμαι μια χαρά... Υπάρχουν άλλες κοπέλες που να το επιβεβαιώνουν ότι έλιωναν μόνο στον ύπνο τους κατά τη διάρκεια της λοχείας και τους πέρασε από μόνο του;;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ξεκίνησε περίπου μια εβδομάδα μετά τον τοκετό και μέχρι στιγμής (25 μερες τώρα μετά τον τοκετό) ακόμα δεν έχω σημάδια βελτίωσης... ο ιδρώτας μου δεν μυρίζει καθόλου, αλλά είναι πολύ ενοχλητικό να ξυπνάω κάθε βράδυ μούσκεμα... ακόμα και τα σεντόνια μουσκεύουν...

Αν ήμουν σίγουρη ότι είναι της λοχείας θα ηρεμούσα, αλλά όταν μου είπε ο γυναικολόγος ότι το άκουγε πρώτη φορά, κόντεψα ν πάθω εγκεφαλικό...

 

Και εγω το ειχα μετα τον τοκετο. Κρατησ περιπου ενα μηνα. Τις πρωτες δυο εβδ ειχα ανησυχησει γιατι αισθανομουν πολυ ασχημα (ο ιδρωτσς ειχε δυσαρεστη οσμη) ενω εκανα ντους κ λουζομουν συνεχεια. Ευτυχως μετα σιγα σιγα βελτιωθηκε η κατασταση. Κ αφορουσε το βραδυ.
Link to comment
Share on other sites

Αχ, το θυμαμαι αυτο! Μιλαμε για πολυ ιδρωτα! Εβαζα πετσετα σωματος στο στρωμα και στο μαξιλαρι μου και γινοταν μουσκεμα! Οκτωβρη μηνα λεμε τωρα! Υπομονη! Κι εμενα ο γιατρος μου ειχε πει για τις ορμονες. Περιπου 1 μηνα κρατησε ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...