Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κύστες στις ωοθήκες βρεφους 5,5 μηνών


Recommended Posts

Σήμερα κάναμε υπερηχο νεφρών, γιατι είχε η μικρή μου ουρολοίμωξη και διαπίστωσε ο γιατρός οτι εχει και στις δύο ωοθήκες κυστες.Αν είναι δυνατόν τοσο μωρό.Η γιατρός είπε οτι δεν ειναι σπάνιο φαινόμενο, να μην ανυσυχώ και θα το παρακολουθούμε.Αν μεγαλώσουν θα χρειαστεί επέμβαση.Εγώ φυσικά είμαι κομμάτια.Σας εχει τύχει κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον θα είναι κατάλοιπα απο τις ορμόνες της μητέρας, όπως με τα ελαφρώς πρησμένα στηθάκια μερικών μωρών. Εγώ πιστεύω πως θα είναι κάτι που θα υποχωρήσει σιγά σιγά απο μόνο του. Αλήθεια πόσο είναι η μικρή σου;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την ολγα,ορμονικο θα ειναι.

το παιδι ηρθε με φυσιολογικη συλληψη?

ειχες παρει φαρμακα πριν η κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης?

τι μεγεθος εχουν οι κυστες και τι οι ωοθηκες.

εχουν διογκωθει η ειναι μικρες οι κυστες και δεν αλλαξαν το μεγεθος των ωοθηκων?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάναμε υπερηχο νεφρών, γιατι είχε η μικρή μου ουρολοίμωξη και διαπίστωσε ο γιατρός οτι εχει και στις δύο ωοθήκες κυστες.Αν είναι δυνατόν τοσο μωρό.Η γιατρός είπε οτι δεν ειναι σπάνιο φαινόμενο, να μην ανυσυχώ και θα το παρακολουθούμε.Αν μεγαλώσουν θα χρειαστεί επέμβαση.Εγώ φυσικά είμαι κομμάτια.Σας εχει τύχει κορίτσια?

 

Επειδη το συγκεκριμενο θεμα το ειχαμε ψαξει πολυ λογω του οτι ηταν η πρωτη διαγνωση λιγο πριν γεννησω τηνκορη μου.

Βεβαια εκ των υστερων διαπιστωθηκε οτι δεν ηταν αυτο.

Να πω οτι ειναι κατι πολυ συνηθισμενο σε κοριτσακια. Συμβαινει λογω ληψεως ορμονων στην διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Πολλες φορες απορροφουνται χωρις εγχειρηση και αν οχι το χειρουργειο ειναι πολυ μικρο και ανωδυνο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου ειναι 5,5 μηνών, οι κυστες είναι 0,8 σε κάθε ωοθήκη, δεν μεγάλωσαν οι ωοθήκες, θα πάω στο Ιπποκράτειο αυτές τις μέρες να πάρω μια δεύτερη γνώμη.Αχ κορίτσια χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Πραγματικά αυτό το site είναι θαυματουργό.Ευχομαι να ειναι καλά τα μωρά σας και τα μωρά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αγαπητή aggelikigy

 

Οι ωοθηκικές κύστεις στη βρεφική και νηπιακή ηλικία είναι σχεδόν πάντα φυσιολογικές και οφείλονται σε διέγερση των οργάνων λόγω οιστρογονικού ερεθισμού από τη μητέρα. Το μέγεθος κάτω των 4 εκατοστών δεν είναι ανησυχητικό και απλή παρακολούθηση με υπέρηχο αρκεί. Σε μεγαλύτερες κύστεις υπάρχει η πιθανότητα συστροφής λόγω του βάρους και συνιστάται παρακέντηση και αφαίρεση του υγρού διαδερμικά ή λαπαροσκοπικά.

Οι όγκοι των ωοθηκών είναι σπάνιοι στην ηλικία αυτή και έχουν συμπαγή και όχι κυστική μορφή.

Link to comment
Share on other sites

κυριε ιμαρινοπουλε θελω και γω να σας κανω μια ερωτηση.καλησπερα καταρχην αλλα δεν ξερω σε ποιο θεμα.να την κανω εδω η να ανοιξω νεο θεμα.θα μου απαντησετε αν το δειτε σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Παρακαλώ κάντε την ερώτησή σας στο θέμα αυτό εάν είναι σχετικό και θα ειδοποιηθώ κατευθείαν. Αλλοιώς ανοίξτε νέο θέμα και ειδοποιήστε με.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...
Σας ακολουθώ

Γεια σας κε Μαρινοπουλε. ψαχνοντας να ενημερωθω στο internet σχετικα με το προβλημα που παρουσιαστηκε στην 1,5 μηνων ανηψια μου βρηκα το φορουμ και θα επιθυμουσα πολυ την βοηθεια σας.

Εχω δυο δυδιμες ανηψιες 1,5 μηνων οπως σας ανεφερα και η παιδιατρος διαγνωσε στην μια μεγαλη κλειτωριδα και μεγαλα χειλη αιδιου. Συμφωνα με την καθοδηγηση της υποβληθηκε η μικρη σε ορμωνολογικες εξετάσεις και διαγνωστικε οτι εκρίνουν τα επινεφρίδια της πολλες ορμώνες. Ετσι την πηγαν σε νοσοκομειο στην Αθηνα και εκαναν υπέρηχο. Μας είπαν οι γιατροι οτι δεν μπορουν να εντοπισουν καθολου οωθήκες αλλα και σαλπιγγα.Επίσης οτι τα επινεφρίδια της εκρίνουν πολλες αντρικές ορμώνες αλλα αυτο διορθώνεται με θεραπεία. Εχουμε ανησηχίσει πολυ.

Υπαρχει κατα τη γνωμη σας περιπτωση να ειναι ακομη τοσο μικρες οστε να μην είναι ακομα ορατές? Ισως να δημιουργηθουν αργοτερα ή οχι?Τους εστειλαν σε καποιο Εξωτερικο ιατρο που εχει πιο εξελιγμενο μηχανιμα υπερύχου. θα πανε αυριο. Ευχαριστω εκ'των προτερων για την απαντηση σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα

 

Παρακαλώ κάντε την ερώτησή σας στο θέμα αυτό εάν είναι σχετικό και θα ειδοποιηθώ κατευθείαν. Αλλοιώς ανοίξτε νέο θέμα και ειδοποιήστε με.

 

Γεια σας κ Μαρινοπουλε,

 

Είμαι 38 εβδομάδων και όταν ειμουνα 32 διαγνώστηκε στο έμβρυο κοριτσάκι μου κύστη 2 εκατοστά. Σήμερα έχει φτάσει στα 5 και είναι αιμοραγικη δηλαδή έχει υγρό μέσα. Ανυσηχω πολύ για τον τρόπο που θα γεννησω γιατί ή γιατρός Μ επιμένει φυσική, όμως που ρωτησα άλλους γιατρούς μου είπαν ότι είναι ρίσκο. Επίσης ή γιατρός μου στη αρχή Μ έλεγε ότι θα απορροφηθεί μετά το τοκετό τώρα μου λέει ότι είναι πιο δύσκολο και μάλλον θα χρειαστεί εγχείρηση.εσεισ τι λετε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...