Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ ΣΤΗ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι καινούρια στην παρέα σας. Είμαι έγκυος στις 35 και 4. Χθες που πήγα στο γυναικολόγο μου το μωράκι μου είναι 1930 γραμμάρια. Δεν πήρε καθόλου βάρος από την προηγούμενη φορά. Είναι μικρό μου είπε χθες για πρώτη φορά. Τις προηγούμενες φορές πάντα όλα φυσιολογικά μου έλεγε. Με έστειλε για ντόπλερ. Όλες οι αρτηρίες φυσιολογικές. Αμνιακό και πλακούντας μια χαρά. Από μένα τρέφεται κανονικά. Αλλά δε μεγαλώνει. Το μοναδικό που έδειξε το ντόπλερ είναι τριπλή περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου. Ρώτησα τη γιατρό που μου έκανε το ντόπλερ αν φταίει αυτό, αλλά μου είπε πως μάλλον όχι εφόσον όλες οι μετρήσεις για την κυκλοφορία του αίματος είναι πολύ καλές. Μου έγραψε εξετάσεις αίματος μήπως είναι κάποια λοίμωξη. Τοξόπλασμα (την έχω κάνει πολλές φορές πάντα αρνητική, τελευταία φορά πριν 6 μέρες), κυτταρομεγαλοϊός (την έκανα στην αρχή της εγκυμοσύνης και βρέθηκαν αντισώματα, γι' αυτό και δεν την επαναλάβαμε ξανά) και παρβοϊός (δεν την έχω ξανακάνει). Από χθες είμαι χάλια και εγώ και ο άντρας μου. Κλαίω όλη την ώρα, δεν ξέρω τι να κάνω για να το βοηθήσω να μεγαλώσει. Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία;

 

Απο τις 30 εβδομαδες και μετα ο ενας γιατρος μου εκανε λαθος το βαρος του παιδιου. Ξαφνικα αρχισε να υπολειπεται των εβδομαδων, ενω εως τοτε ολα φυσιολογικα.

Επειδη απειρες φορες μου εχουν κανει λαθος σε υπερηχους οι γυναικολογοι εχω μαθει να βασιζομαι σε ελαχιστους. Βασιστηκα στον δευτερο γυναικολογο γιατι ηξερα οτι δεν υπηρχε περιπτωση να μου κανει λαθος . Δυστυχως δεν ειχα την δυνατοτητα να με παρακολουθει αποκλειστικα λογω αποστασης.

Τελεια μου ελεγε απο την αρχη, εως το τελος. Και σιγουρα βασιστηκα στον υπερηχο του εμβρυογεννετιστη στο dopller, που τα βρηκε ολα καλα χωρις να κανω ομως συγκρισεις με τα κιλα. Η διαφορα στα κιλα μεταξυ των δυο γιατρων ηταν της ταξης των 400γρ στην 33η εβομαδα περιπου.

 

 

Τελικα ολα ηταν πολυ καλα οπως αποδειχθηκε απο την γεννα και δικιο ειχε δευτερος γιατρος.

Λιγοι γυναικολογοι γνωριζουν καλα υπερηχο, αυτο εχω καταλαβει απο την εμπειρια μου.

 

Επισης ο εμβρυογενετιστης στο doppler πρεπει να ειναι πολυ εμπειρος . Δεν ξερω που πηγες αλλα εχω ακουσει πολλους γυναικολογυς να κανουν doppler χωρις να εχουν καποια ειδικευση.

 

Στη θεση σου θα πηγαινα παλι για δευτερο doppler.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξαναπήγα σήμερα στο γιατρό. Έκανα καρδιοτοκογράφημα, το οποίο βγήκε ευτυχώς καλό και χωρίς καμία σύσπαση για πρώτη φορά. Μου έκανε και doppler πάλι όλα καλά. Θα ξαναπάω και αύριο για nst και γενικά θα με βλέπει ανά 1 μέρα μου είπε. Αν δούμε δε βάζει καθόλου βάρος θα κάνουμε καισαρική μες στην εβδομάδα που έρχεται γιατί είναι μικρό και λόγω της τριπλής περιτύλιξης. Αν πάλι βάλει έστω και λίγο και βγαίνουν και καλά τα nst θα το αφήσουμε άλλη μια εβδομάδα και θα την προγραμματίσουμε μάλλον για Δευτέρα 6/6. Όσο για την εμβρυολόγο που μου έκανε το doppler αν και έχει καλή φήμη εδώ στη Λάρισα, σε επόμενη εγκυμοσύνη θα προτιμήσω κάποιον άλλο γιατί ήταν αρκετά ωμή στον τρόπο που μας μίλησε και κατάφερε να μας αγχώσει ακόμη περισσότερο.

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι θα είναι διδυμάκι ο μπεμπάκος μου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Σας γράφω για να σας πω πως εξελίχθηκε τελικά η ιστορία μου. Το Σάββατο 28 Μαϊου πήγα στην κλινική για προγραμματισμένο nst. Έκανα συσπάσεις συνεχόμενες. Ήρθε ο γιατρός μου να με δει και διαπίστωσε διαστολή 2. Δεν πονούσα ιδιαίτερα ίσως επειδή τόσο καιρό ήμουν συνηθισμένη σε αυτές. Εκεί που έλεγα με τον άντρα μου πάμε να το κάνουμε μισή ώρα και μετά πάμε για καφέ, τελικά εκείνη τη μέρα γέννησα. Δεν με άφησαν να φύγω. Καισαρική θα κάναμε όπως είχαμε πει. Αλλά εκείνη την ώρα ο γιατρός είχε προγραμματισμένη άλλη καισαρική, οπότε περίμενα υπομένοντας τις συσπάσεις, οι οποίες με την ώρα έγιναν πολλές δυνατές. Συσπάσεις τοκετού συγκεκριμένα μου είπαν οι μαίες (έκανα 100αρες) η μια πίσω από την άλλη δεν υπήρχαν λεπτά ηρεμίας παρά μόνο δευτερόλεπτα. Και η διαστολή αυξανόταν. Τελικά ήρθε η ώρα μου για την καισαρική και πολύ γρήγορα βγήκε ο μπέμπης 2290 κιλά. Τον έβαλαν στη θερμοκοιτίδα εκείνο το βράδυ και τις επόμενες μέρες παρέμεινε στη μονάδα για εντατική παρακολούθηση. Υγιέστατος και πανέμορφος. Δεν τον είχα δίπλα μου μέσα στο δωμάτιο, αλλά πήγαινα στο επισκεπτήριο 2 φορές τη μέρα και από την 3η μέρα πήγαινα τον τάιζα ανά 3 ώρες. Τέλος καλό όλα καλά. Τώρα είμαστε και οι δυο σπίτι και δεν μπορώ να τον αποχωριστώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σας γράφω για να σας πω πως εξελίχθηκε τελικά η ιστορία μου. Το Σάββατο 28 Μαϊου πήγα στην κλινική για προγραμματισμένο nst. Έκανα συσπάσεις συνεχόμενες. Ήρθε ο γιατρός μου να με δει και διαπίστωσε διαστολή 2. Δεν πονούσα ιδιαίτερα ίσως επειδή τόσο καιρό ήμουν συνηθισμένη σε αυτές. Εκεί που έλεγα με τον άντρα μου πάμε να το κάνουμε μισή ώρα και μετά πάμε για καφέ, τελικά εκείνη τη μέρα γέννησα. Δεν με άφησαν να φύγω. Καισαρική θα κάναμε όπως είχαμε πει. Αλλά εκείνη την ώρα ο γιατρός είχε προγραμματισμένη άλλη καισαρική, οπότε περίμενα υπομένοντας τις συσπάσεις, οι οποίες με την ώρα έγιναν πολλές δυνατές. Συσπάσεις τοκετού συγκεκριμένα μου είπαν οι μαίες (έκανα 100αρες) η μια πίσω από την άλλη δεν υπήρχαν λεπτά ηρεμίας παρά μόνο δευτερόλεπτα. Και η διαστολή αυξανόταν. Τελικά ήρθε η ώρα μου για την καισαρική και πολύ γρήγορα βγήκε ο μπέμπης 2290 κιλά. Τον έβαλαν στη θερμοκοιτίδα εκείνο το βράδυ και τις επόμενες μέρες παρέμεινε στη μονάδα για εντατική παρακολούθηση. Υγιέστατος και πανέμορφος. Δεν τον είχα δίπλα μου μέσα στο δωμάτιο, αλλά πήγαινα στο επισκεπτήριο 2 φορές τη μέρα και από την 3η μέρα πήγαινα τον τάιζα ανά 3 ώρες. Τέλος καλό όλα καλά. Τώρα είμαστε και οι δυο σπίτι και δεν μπορώ να τον αποχωριστώ. :D

 

Να σας ζήσει! Να είστε ευτυχισμένοι! Ολα τα παιδια του κόσμου να ειναι γερά!

 

υγ: κ ο μικρος μου 2290...την ιδια ακριβως διαδικασία ακολουθήσαμε κ εμείς...όλα καλά...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια κι εσείς όλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

Ναι είχε τριπλή περιτύλιξη όπως φαινόταν και στον υπέρηχο.

Είναι ένας γλύκας κι ας γκρινιάζει κάθε μέρα και περισσότερο. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι 34w 5d και σήμερα που πήγα πάλι στον γυναικολόγο μου μ τον έβγαλε κατα 3 βδομάδες μικρότερο και βάρος 1800 κάτι.. Στην αρχή ήταν όλα καλα και στο β επιπέδου μετά τις 28 άρχισε να τον βγάζει πιο μικρό... Το θέμα ειναι οτι στο νοσοκομείο που έχω πάει δυο φορές και την μια με διαφορά δυο ημερών απο τον γυναικολόγο μπυ τον βγάζουν μέρες πιο μικρό... Στις 31 εβδομάδες ο γιατρός τον είχε βγάλει 1367 και στο νοσοκομείο μετά απο δυο μέρες πανω απο 1600γρ... Αύριο έκλεισα να πάω για Doppler αλλά με την αποκλείση σήμερα με στεναχώρησε και δεν έχω σταματήσει να κλαίω απο εκείνη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εκανα την εξεταση χτες 32 εβδομαδων και ο μπεμπης μου ειναι 1600 , μου ειπε ο γιατρος οτι παρολο που ολα ειναι τελεια, ειναι πολυ μμικρουλη κ οτι αν σε 2 βδομαδες δεν εχει παρει 400 γρ τουλαχιστον(!) θα πρεπει ν επαναλαβω την ντοπλερ (αλλα 100 ? δλδ) εν τω μεταξυ κ εγω κ ο αντρας μ ειμαστε μικροκαμωμενοι κ εγω γεννηθηκα 2600, δε μπορω ν καταλαβω ειναι τοσο τρομερο??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας,

 

Και εμάς μας είπε ο γιατρός στην 33 εβδομάδα ότι ειναι μικρό το παιδι, δηλαδή 1700 (έτσι φάνηκε στο doppler) ενώ στον υπερηχο του γιατρού φάνηκε 2000.

 

Το απότέλεσμα είναι ότι αν δεν πάρει βάρος θα το πάρουμε λέει 37-38 εβδομάδων.

 

Βέβαια είναι και το πάσχα στη μέση...

 

Σας έχει συμβεί? Θέλω να πάρω όλες τις εβδομάδες και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω...

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Και εμάς μας είπε ο γιατρός στην 33 εβδομάδα ότι ειναι μικρό το παιδι, δηλαδή 1700 (έτσι φάνηκε στο doppler) ενώ στον υπερηχο του γιατρού φάνηκε 2000.

 

Το απότέλεσμα είναι ότι αν δεν πάρει βάρος θα το πάρουμε λέει 37-38 εβδομάδων.

 

Βέβαια είναι και το πάσχα στη μέση...

 

Σας έχει συμβεί? Θέλω να πάρω όλες τις εβδομάδες και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω...

 

 

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα! Κι εμένα τα μωράκια μου ήταν μικρά τις τελευταίες εβδομάδες και δεν έπαιρναν ιδιαίτερο βαρος. Γεννήθηκαν εν τέλει υγιέστατα 37+3 2000 & 2170. Μπήκαν στη θερμοκοιτίδα για 9 μέρες λόγω χαμηλού βάρους και ολα καλα! Τώρα πια εχουν ξεπεράσει τα 4500!!! Αν ο ντόπλερ δειχνει σωστή αιμάτωση ομφαλικης & εγκεφαλικής αρτηρίας -που προφανως ετσι είναι αφού δε χρειάζεται να γεννήσεις ακομη- τότε μην ανησυχεις! Σε νιώθω γιατί κι εμένα με είχε φάει το άχγος στο τέλος!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

 

Και εμάς μας είπε ο γιατρός στην 33 εβδομάδα ότι ειναι μικρό το παιδι, δηλαδή 1700 (έτσι φάνηκε στο doppler) ενώ στον υπερηχο του γιατρού φάνηκε 2000.

 

Το απότέλεσμα είναι ότι αν δεν πάρει βάρος θα το πάρουμε λέει 37-38 εβδομάδων.

 

Βέβαια είναι και το πάσχα στη μέση...

 

Σας έχει συμβεί? Θέλω να πάρω όλες τις εβδομάδες και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω...

 

 

Ευχαριστώ

 

Σε αυτη την περίπτωση σε παρακολουθούν πιο συχνά από το συνηθισμένο, και αν το παιδί δεν παίρνει βάρος (ή χάνει, η κόρη μου άρχισε να χάνει κάποια στιγμή), σε βάζουν να γεννήσεις. Αφού έχεις περάσει τις 32 βδομάδες, μην ανησυχείς, πλέον το μωρό δε θα έχει προβλήματα λόγω προωρότητας, όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εμένα τα μωράκια μου ήταν μικρά τις τελευταίες εβδομάδες και δεν έπαιρναν ιδιαίτερο βαρος. Γεννήθηκαν εν τέλει υγιέστατα 37+3 2000 & 2170. Μπήκαν στη θερμοκοιτίδα για 9 μέρες λόγω χαμηλού βάρους και ολα καλα! Τώρα πια εχουν ξεπεράσει τα 4500!!! Αν ο ντόπλερ δειχνει σωστή αιμάτωση ομφαλικης & εγκεφαλικής αρτηρίας -που προφανως ετσι είναι αφού δε χρειάζεται να γεννήσεις ακομη- τότε μην ανησυχεις! Σε νιώθω γιατί κι εμένα με είχε φάει το άχγος στο τέλος!!!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! ναι, το ντόπλερ δείχνει ότι όλα πάνε καλά, θα πάμε στο γιατρό να μας δει σε 10 μερες πάλι και θα μας πει! το αγχος το νιώθω και εγω..! αλλά προσπάθώ να το διώχνω :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περίπτωση σε παρακολουθούν πιο συχνά από το συνηθισμένο, και αν το παιδί δεν παίρνει βάρος (ή χάνει, η κόρη μου άρχισε να χάνει κάποια στιγμή), σε βάζουν να γεννήσεις. Αφού έχεις περάσει τις 32 βδομάδες, μην ανησυχείς, πλέον το μωρό δε θα έχει προβλήματα λόγω προωρότητας, όλα καλά θα πάνε.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! ανυπομονώ να δω σε 10 μέρες αν το μικράκι μας πήρε βάρος ώστε να μείνει περισσότερο στην κοιλιτσα :)

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει συχνά, να μην ανησυχείς...συνέβη κ σε εμένα...οπως αναφέρθηκε κ παραπάνω, απο εδω κ στο εξής θα εισαι υπό στενή παρακολούθηση...στις περισσότερες των περιπτώσεων, ειθισται να μπαίνουν τα βρέφη για λίγες ημέρες στη ΜΕΝΝ κ τιποτα παραπάνω...για την ιστορία, εγω γέννησα φυσιολογικά στην 37η εβδομάδα...να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς...με το καλό...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

τελικα το παιδάκι μας πήρε 200 γραμμαρια ( σε 2 εβδομάδες βέβαια) και θα πάω τώρα να κάνω nst να επιβεβαιώσουμε ότι μπορούμε να το κρατήσουμε και την 38..

τώρα ειμαστε στην 36...

 

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...