Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμορραγία και καφε υγρά


Recommended Posts

Καλημέρα κ καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη! Το 1ο σου να υποθέσω έτσι? Κι εμένα! Είμαστε κ κοντά στην ηλικία...βασικα εμένα ο γυναικολόγος μου είχε πει όταν το μάθαμε,να μην το πούμε σε κανέναν μέχρι την αλφα επιπέδου,που κανεις μόλις κλείσει τον 3ο,δηλαδη 12 εβδομάδα γιατί ούτως ή άλλως δεν θα φαίνεται και τοτε είναι που σιγουρευεσαι αν είναι καλά το μωρακι σου..από εκεί κ πέρα ποστευω οτι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική...κ έχει να κάνει κ με την μαμα σου.. κ της μαμάς μου φάνηκε 5-6 μήνα ..αλλά είμαστε κ οι δυο 1,75 κ με μεγάλη λεκάνη, ισως παίζει κι αυτό ρόλο.. εγώ είχα κοιλιτσα δεν ήμουν πλάκα εντελως,αλλά ακόμη κ τώρα που είμαι 15εβδομαδα δεν το καταλαβαινουν πολλοί..περισσότερο εγώ με τον άντρα μου..βέβαια φοραω κ τέτοια ρούχα που την κρύβουν γιατί δεν θέλω να μου την ματιασουν :-P χαχαχα από εκεί κ πέρα κοίταξε απλά να το ευχαριστηθεις κι ας πάει όσο θέλει :wink: άλλωστε είναι κάτι υπέροχο... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κ καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη! Το 1ο σου να υποθέσω έτσι? Κι εμένα! Είμαστε κ κοντά στην ηλικία...βασικα εμένα ο γυναικολόγος μου είχε πει όταν το μάθαμε,να μην το πούμε σε κανέναν μέχρι την αλφα επιπέδου,που κανεις μόλις κλείσει τον 3ο,δηλαδη 12 εβδομάδα γιατί ούτως ή άλλως δεν θα φαίνεται και τοτε είναι που σιγουρευεσαι αν είναι καλά το μωρακι σου..από εκεί κ πέρα ποστευω οτι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική...κ έχει να κάνει κ με την μαμα σου.. κ της μαμάς μου φάνηκε 5-6 μήνα ..αλλά είμαστε κ οι δυο 1,75 κ με μεγάλη λεκάνη, ισως παίζει κι αυτό ρόλο.. εγώ είχα κοιλιτσα δεν ήμουν πλάκα εντελως,αλλά ακόμη κ τώρα που είμαι 15εβδομαδα δεν το καταλαβαινουν πολλοί..περισσότερο εγώ με τον άντρα μου..βέβαια φοραω κ τέτοια ρούχα που την κρύβουν γιατί δεν θέλω να μου την ματιασουν :-P χαχαχα από εκεί κ πέρα κοίταξε απλά να το ευχαριστηθεις κι ας πάει όσο θέλει :wink: άλλωστε είναι κάτι υπέροχο... :wink:

 

Kalimeraa!!! k mena mou eixe pei na perimenw ti deutera twra 3 tou mina poy tha kanoume ton prwto yperixo k meta na to poume! alla se mena itan adynato!! to katalavan oloi! gt panta den eixa ixnos koilias k twra den exw paxynei alla exw mia olostroggyli koilitsa! mpam kanei! ase pou den xerw gt k makari na vgw alithini einai toprwto mas k eimai toso aisiodoxi ap tin prwti mera!! exw mia sigouria k mia pisti oti ola kala tha mas pane!!! piga k ston agio paisio gt ithela na paw mia vdomada prin to mathw k telika piga eggyoula!makari na exoume oles mia yperoxi eggymosyni k na vgaloume ygiestata mwrakia!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Την Κυριακή κλείνω την 14η εβδομάδα, η κοιλίτσα λιιγο ξεπετάχτηκε βέβαια μόνο εγώ κ ο ευτυχής πατέρας το βλέπουμε ακόμα μιας κ η υπολοιπη έχω αδυνατίσει αρκετά κ μόνο αυτή πετάγεται λιγάκι.Να σκεφτείς περσι τον χειμώνα η κοιλίτσα μου ήταν πολύ πιο μεγάλη(απ το φαί!). Η κοιλίτσα των εγκύων είναι όλα τα λεφτα! Περιμένω κ γω να μεγαλώσει κ να την καμαρώνω:P. Καλή εγκυμοσύνη !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!Δν ξέρω πόσες φορές μπορεί να έχει συζητηθεί αυτό το θέμα...αλλά έχω την αναγκη να ακούσω εμπειρίες..Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου στην 10η εβδομαδα κ 2 ημ. Οταν ημουν 9 κ 2 εμφανισα αιμα στο χαρτι (μια φορά μόνο) μιλησα με γιατρο ο οποιος ηταν καθησυχαστικος πηρα utrogestan..9εβ κ 6ημ κάναμε κολπικο υπέρηχο γιατι συνέχιζαν τα καφέ υγρα..όλα τέλεια!καμία ανησυχία..ουτε αποκολληση..ουτε αιματωμα..ολα σουπερ..γυρναω σπιτι αιμα παλι..παιρνω τον γοατρο μην ανησυχεις μου λεει τωρα το ειδαμε ολα καλα..δν ξαναειχα αιμα αλλα εχω καφε μεχρι κ σημερα παρολο που παιρνω utrogestan μια θα βγαλω καφε (κ γενικα ολες τις αποχρωσεις του καφε) μια καθολου...ο γιατρος μου μιυ ειπε να συνεχισω τα υποθετα...πραγματικα μεχει πιασει το στομαχι μου με ολα αυτα..Καμία παρόμοια εμπειρία; λέτε να πάω να κάνω εναν υπέρηχο έξω; δν ξέρω τι μου γίνεται...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα ΝanaD.  Τώρα μόλις είδα το μήνυμά σου. Πως πήγε η εγκυμοσύνη σου; 

Εγω διανύω την 5η ενβδομάδα, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και εχω δει εδώ και 4 ημέρες καφέ εκκρίσεις σαν σταγόνες. Η γενική γιατρός που π΄ήρα μου είπε πως δεν είναι τίποτα. μόνο εαν νίωσω πόνο και μεγάλη αιμοραγία είναι κάτι σοβαρό. Για προγεστερόνη ούτε λόγος εδώ στη Δανία όπου και μένω. Και αναρωτιέμαι σε τι ακριβώς τελικά βοηθάει.. περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση για να δω εμπειρίες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 hours ago, Zafeiria123 said:

Καλησπέρα ΝanaD.  Τώρα μόλις είδα το μήνυμά σου. Πως πήγε η εγκυμοσύνη σου; 

Εγω διανύω την 5η ενβδομάδα, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και εχω δει εδώ και 4 ημέρες καφέ εκκρίσεις σαν σταγόνες. Η γενική γιατρός που π΄ήρα μου είπε πως δεν είναι τίποτα. μόνο εαν νίωσω πόνο και μεγάλη αιμοραγία είναι κάτι σοβαρό. Για προγεστερόνη ούτε λόγος εδώ στη Δανία όπου και μένω. Και αναρωτιέμαι σε τι ακριβώς τελικά βοηθάει.. περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση για να δω εμπειρίες..

Ειχα κι εγω καφε υγρα στο σκουπισμα απο τις πρωτες μερες που εμαθα για την εγκυμοσυνη μεχρι τη 12η εβδομαδα. Δεν πηρα προγεστερονη, τα καφε σταματησαν. Ξεκουραση μου ειχε συστησει η γιατρος, οχι πληρη ακινησια. Καλη συνεχεια και ολα να πανε καλα! 

Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2018 at 10:49 AM, Petrinab said:

Ειχα κι εγω καφε υγρα στο σκουπισμα απο τις πρωτες μερες που εμαθα για την εγκυμοσυνη μεχρι τη 12η εβδομαδα. Δεν πηρα προγεστερονη, τα καφε σταματησαν. Ξεκουραση μου ειχε συστησει η γιατρος, οχι πληρη ακινησια. Καλη συνεχεια και ολα να πανε καλα! 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Προσπαθώ να είμαι θετική και να συνεχίζω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στις συμπασχουσες εγώ σε λίγες ώρες θα κάνω χοριακη, με καθυστέρηση μιας εβδομάδας σήμερα(υποτίθεται 5εβδ νταν με βάση τη τελευταία έμμηνο 17/9). Χθες το βράδυ και αφού όλη την ημέρα ψιλοποναγα χαμηλά στο κέντρο , το στήθος δεν ήταν ευαίσθητο όπως τις προηγούμενες μέρες πρησμένο όμως ναι, με κάποιες αναγουλες και δυσπεψιες, αέρια μηδέν ενώ τις προηγούμενες μέρες δε το πίστευα ότι μπορώ να χω τόσα αέρια, όλη την ημέρα έξω γιατί ήμασταν σ' επισκέψη, η κοιλιά πρησμένη αλλά το αίσθημα μετεωρισμού και το φούσκωμα είχαν μετατραπεί σε πόνο ανεκτό μεν πόνο δε, γυρνώντας στο σπίτι πάω τουαλέτα γιατί κατουριόμουν απίστευτα(μεγάλη η διαδρομή της επιστροφής) και βλέπω ροζ τα ούρα μου στο σκούπισμα, σοκ! λέω μέσα μου χαλάρωσε και άραξε στο κρεβάτι, εκεί που ήμουν καθιστή στο κρεβάτι νιώθω κάτι να κατεβαίνει, πάω στη τουαλέτα και βλέπω καφέ, λέω εντάξει είμαι τρελή τόσες μέρες με τα συμπτώματα που "υποτίθεται"  ότι έχω πάλι δεν ήταν τίποτα... Όλη τη νύχτα μέχρι τις 3 το ξημέρωμα δεν έκανα άλλη δουλειά τουαλέτα και πάλι τουαλέτα και ξανά μανά τουαλέτα και μια δεν είχα τίποτα, μια σκουπιζομουν κι έβλεπα καφέ, μια κόκκινο πολύ σκουρο μέχρι που σήμερα ξυπνάω το πρωί δε ποναγα πάω τουαλέτα τίποτα όλα καθαρά, μετά από ώρες δηλαδή πριν λίγο ενιωσα ότι ήθελα ν' αεριστω και στη προσπάθεια ένιωσα να κατεβαίνει  αίμα κανονικά που όντως πήγα τουαλέτα και ήταν όχι πολύ αλλά αρκετούτσικο, ελαφρύ πονάκι χαμηλά ακόμα έχω. Ειμαι βέβαιη ότι η απογοήτευση μου 'χει χτυπήσει τη πόρτα και γω αρνούμαι να ανοίξω!

Τη χοριακη θα τη κάνω έτσι για να ξεκολλήσω εγώ περισσότερο δε πιστεύω ότι θα φανεί κάτι..

Ουφ τα είπα κι εγώ.. τι άγχος είν' αυτό σε κάθε αναμονή, που έχεις κάνει εσύ κυρία τις προσπάθειες σου και λες τώρα τα κατάφερα και σκάει η σφαλιάρα από πίσω.. στο σβέρκο..!

Εύχομαι όσες βρίσκονται σ' αναμονή να 'χουν πραγματικά τα θετικότερα τεστ που θα μπορούσαν να έχουν!!!

 

Υ.Γ Συγνώμη για το μακρόσυρτο μήνυμα! :)

καλο κουράγιο σ'ολες μας!

Επεξεργάστηκαν by WannabeMama82
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...