Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Καλησπερα!Θα ηθελα την βοηθεια σας..10 Σεπτεμβριου η αδερφη μου γεννησε ενα κοριτσακι 3300γρ.!!Να προσθεσω οτι γεννησε Ουγγαρια..!Ενω εδειναν σκονη στο μωρο το πηγαιναν και τρεις φορες στη μαμα να το θηλασει..Τωρο βγηκε απο το νοσοκομειο κ την βαλαν να παρει ζυγαρια σπιτι κ να ζυγιζει το μωρο πριν και μετα τον θηλασμο..Ενω πιανει καλα την θηλη δεν αισθανεται γεματο το στηθος της και το μωρο εχει φτασει 3050..Η παιδιατρος εκει της ειπε οτι πρεπει να περνει 200γρ καθε βδομαδα και εχει αγχωθει παρα πολυ κλαει και δεν ξερει τι να κανει....!!!!!!:cry::cry::cry::confused::confused:θελει να καταφερει εναν αποκλειστικο θηλασμο κ η μικρη καθεται 5-10 λεπτα και κοιμαται...!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα!Θα ηθελα την βοηθεια σας..10 Σεπτεμβριου η αδερφη μου γεννησε ενα κοριτσακι 3300γρ.!!Να προσθεσω οτι γεννησε Ουγγαρια..!Ενω εδειναν σκονη στο μωρο το πηγαιναν και τρεις φορες στη μαμα να το θηλασει..Τωρο βγηκε απο το νοσοκομειο κ την βαλαν να παρει ζυγαρια σπιτι κ να ζυγιζει το μωρο πριν και μετα τον θηλασμο..Ενω πιανει καλα την θηλη δεν αισθανεται γεματο το στηθος της και το μωρο εχει φτασει 3050..Η παιδιατρος εκει της ειπε οτι πρεπει να περνει 200γρ καθε βδομαδα και εχει αγχωθει παρα πολυ κλαει και δεν ξερει τι να κανει....!!!!!!:cry::cry::cry::confused::confused:θελει να καταφερει εναν αποκλειστικο θηλασμο κ η μικρη καθεται 5-10 λεπτα και κοιμαται...!!!!!

 

Να σας ζησει!αρχικα ειναι αναμενομενο να χασει μεχρι κ 300γρ απο το βαρος γεννησης.πρωτος στοχος να ανακτησει το βαρος γεννησης σε 1-2βδομαδες.η ζυγιση πριν κ μετα το θηλασμο μονο επιπλεον αγχος θα της δωσει.γιατι εξαρταται κ απο τα ρουχα,αν εχει κατουρησει η κανει κακα.εφοσον ανακτησει το βαρος γεννησης συνηθως η προσληψη ειναι 20γρ/τη μερα κ πανω.δινει καθολου συμπληρωμα;η πιπιλα;να βαζει το μωρο συνεχεια στο στηθος.υπαρχουν κ συμπληρωματα για αυξηση της παραγωγης η μπορει να χρησιμοποιησει θηλαστρο για να κατεβασει περοσσοτερο γαλα.αυτα ειναι καλο να γινονται σε συνεννοηση με συμβουλο για να μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα.εφοσον το μωρο κοιμαται γρηγορα στο στηθος να το ξυπναει.να του μιλαει,να το χαιδευει στο μαγουλακι η το αυτακι.στην αναγκη να το ξεντυσει κ να το κανει ντουζακι.ποσες πανες βρεχει τη μερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Θα ηθελα την βοηθεια σας..10 Σεπτεμβριου η αδερφη μου γεννησε ενα κοριτσακι 3300γρ.!!Να προσθεσω οτι γεννησε Ουγγαρια..!Ενω εδειναν σκονη στο μωρο το πηγαιναν και τρεις φορες στη μαμα να το θηλασει..Τωρο βγηκε απο το νοσοκομειο κ την βαλαν να παρει ζυγαρια σπιτι κ να ζυγιζει το μωρο πριν και μετα τον θηλασμο..Ενω πιανει καλα την θηλη δεν αισθανεται γεματο το στηθος της και το μωρο εχει φτασει 3050..Η παιδιατρος εκει της ειπε οτι πρεπει να περνει 200γρ καθε βδομαδα και εχει αγχωθει παρα πολυ κλαει και δεν ξερει τι να κανει....!!!!!!:cry::cry::cry::confused::confused:θελει να καταφερει εναν αποκλειστικο θηλασμο κ η μικρη καθεται 5-10 λεπτα και κοιμαται...!!!!!

 

Καλησπέρα, να σας ζήσει το μωράκι!

 

Η αδερφή σου χρειάζεται επειγόντως βοήθεια και υποστήριξη, κατά προτίμηση από σύμβουλο θηλασμού. Κάνοντας μια πολύ γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό :http://www.budapest-moms.com/about/ και αυτό http://dulasegitseg.hu/english.html.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 11/11/2007 at 8:22 ΜΜ, aglaia είπε:

 

Είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε προϊόντα που δεν θέλουν ξέβγαλμα μετά το θηλασμό. Οι αλοιφές από καθαρή λανολίνη όπως η purelan και η lansinoh είναι ειδικές γι αυτό το σκοπό και επειδή δεν χρειάζονται απομάκρυνση, δεν ερεθίζεται το στήθος.

 

Επίσης η κεραλοιφή, μια αλοιφή που μπορούμε να παρασκευάσουμε με παρθένο ελαιόλαδο και κερί μέλισσας, δεν χρειάζεται απομάκρυνση και είναι κατάλληλη γι αυτή τη χρήση.

Γεια σου καλή μου , έχω ακούσει πως αν βάλεις σε ένα βαμβάκι ελαιόλαδο και το απλώσεις στο στήθος με απαλές κινήσεις πως και αυτό είναι καλό, αληθεύει? Μήπως γνωρίζεις?? 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σου καλή μου , έχω ακούσει πως αν βάλεις σε ένα βαμβάκι ελαιόλαδο και το απλώσεις στο στήθος με απαλές κινήσεις πως και αυτό είναι καλό, αληθεύει? Μήπως γνωρίζεις?? 

ναι κ το ελαιολαδο κανει δουλεια.αλλα η λανολινη κ η κεραλοιφη ειναι πολυ πιο λιπαρες κ ισως πιο αποτελεσματικες αναλογα την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι μανούλα 40 ημερών. Απο το μαιευτήριο κιόλας ο μπέμπης μου είχε πληγώσει τις θηλές, μέχρι που πριν 30 μέρες ο πόνος ήταν αφορητος(&ειναι) & έχει φύγει η μιση θηλη και από τις 2. Προσπάθησα με ψευδοθηλες,με συμβούλους κτλ αλλά η κατάσταση χειροτέρευε. Μέχρι που ξεκίνησα πριν 10 μέρες να βγάζω με επαγγελμ θήλαστρο το οποίο δεν με κάνει χειρότερα αλλά δεν καλυτερευω. Πήγα σε μαστολογο προχθές η οποία μου πρότεινε να πάρω χάπια διότι μου είπε είμαι ανοιχτή πύλη μικροβίων και όσο ρέει γάλα οι πληγές δεν θα επουλωνονται. Το γάλα ρεει σνχ και πολύ. Η ερώτηση μου είναι η εξης:

1. Κατά πόσο ακίνδυνα είναι αυτά τα χάπια

2. Και 2ον μήπως θα μπορούσα να ελατωσω το θηλαστρο να μπαίνω ανά 4ωρο μτ ανά 5ωρο,να εντάξω και φόρμουλα και να σταματήσει (φυσικα) το γάλα,? &να πάρει ακόμα κάποια γεύματα ο μικρός όσα πάρει... όπου τώρα το κάνω ανά 3ωρο και φυσικά ενδιάμεσα το στήθος τρέχει πάλι. 

Συν τοις άλλοις έχω να αντιμετωπίσω Κ το ψυχολογικό κομμάτι σαν υπέρμαχος του θηλασμού και έχοντας γάλα  που δεν τα κατάφερα και τον περίγυρο που μου λέει ότι πάνω κάτω όλες πονάνε στο θηλασμό... Τώρα στο σημείο που έφτασα να μην μπορώ να βάλω ούτε μπλούζα δεν ξέρω....

Επίσης να προσθέσω ότι από τότε που σταμάτησα τον θηλασμό και ενταξα μπουκάλι, το μωρό δεν μπορώ να το πάρω καν αγκαλιά (λόγω πονου) &πρέπει να έχω 24/24 να τον κοιμίζει, Αν όχι να τον ταιζει. Και ερωτώ... Μήπως τελικά έκανα τα πάντα για το θηλασμό και χάσω και την επαφή με το μωρό μου εντελώς? 

Ευχαριστώ

Κάθε πρόταση δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δ μπορω να ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που ειπε ο μαστολογος, δ εχω τις γνωσεις, απλα θα πηγαινα σε παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου να παρω μια γνωμη

Αν πρεπει να σταματησεις τον θηλασμο μπορει να γινει κ χωρις ληψη χαπιων

Οσον αφορα τις πληγες, χρησιμοποιεθς επιθεματα; νιωθεις πονο κ οταν δ θηλαζει το μωρο; εχεις χρησιμοποιησει κρεμα; (πολυ καλη η apnc του νιουμαν, δινεις συστατικα στο φαρμακειο)εχει ελεγχθει το μωρο για χαλινο; εχει δει καποιος γνωστης πως θηλαζει; αν πιανει σωστα; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria Tost είπε:

Καλησπέρα,

 

Είμαι μανούλα 40 ημερών. Απο το μαιευτήριο κιόλας ο μπέμπης μου είχε πληγώσει τις θηλές, μέχρι που πριν 30 μέρες ο πόνος ήταν αφορητος(&ειναι) & έχει φύγει η μιση θηλη και από τις 2. Προσπάθησα με ψευδοθηλες,με συμβούλους κτλ αλλά η κατάσταση χειροτέρευε. Μέχρι που ξεκίνησα πριν 10 μέρες να βγάζω με επαγγελμ θήλαστρο το οποίο δεν με κάνει χειρότερα αλλά δεν καλυτερευω. Πήγα σε μαστολογο προχθές η οποία μου πρότεινε να πάρω χάπια διότι μου είπε είμαι ανοιχτή πύλη μικροβίων και όσο ρέει γάλα οι πληγές δεν θα επουλωνονται. Το γάλα ρεει σνχ και πολύ. Η ερώτηση μου είναι η εξης:

1. Κατά πόσο ακίνδυνα είναι αυτά τα χάπια

2. Και 2ον μήπως θα μπορούσα να ελατωσω το θηλαστρο να μπαίνω ανά 4ωρο μτ ανά 5ωρο,να εντάξω και φόρμουλα και να σταματήσει (φυσικα) το γάλα,? &να πάρει ακόμα κάποια γεύματα ο μικρός όσα πάρει... όπου τώρα το κάνω ανά 3ωρο και φυσικά ενδιάμεσα το στήθος τρέχει πάλι. 

Συν τοις άλλοις έχω να αντιμετωπίσω Κ το ψυχολογικό κομμάτι σαν υπέρμαχος του θηλασμού και έχοντας γάλα  που δεν τα κατάφερα και τον περίγυρο που μου λέει ότι πάνω κάτω όλες πονάνε στο θηλασμό... Τώρα στο σημείο που έφτασα να μην μπορώ να βάλω ούτε μπλούζα δεν ξέρω....

Επίσης να προσθέσω ότι από τότε που σταμάτησα τον θηλασμό και ενταξα μπουκάλι, το μωρό δεν μπορώ να το πάρω καν αγκαλιά (λόγω πονου) &πρέπει να έχω 24/24 να τον κοιμίζει, Αν όχι να τον ταιζει. Και ερωτώ... Μήπως τελικά έκανα τα πάντα για το θηλασμό και χάσω και την επαφή με το μωρό μου εντελώς? 

Ευχαριστώ

Κάθε πρόταση δέκτη.

Αχ βρε κορίτσι μου ...σε καταλαβαίνω...Και μπράβο σου που έχεις εξάντλησει τα πάντα για να μπορέσεις να προσφέρεις αυτό το φάρμακο που λέγεται θηλασμός...Όμως να σου πω άμα βλέπεις ότι δημιουργούνται αλλά θέματα καλό θα ήταν να κάνεις πίσω...Στον πρώτο μου το είχα πάθει αυτό ακριβώς και η γιατρός δεν με άφηνε να δίνω άλλο για τον ίδιο λόγο ακριβώς για τυχόν μόλυνση σε μένα και τα μικρόβια που περνάγαμε στο μωρο..έβαζα θήλαστρο για να κοπεί σιγά σιγά και το γάλα γέμιζε με αίμα.. .Και πήρα χάπι...Στον δεύτερο δεν είχα τέτοιο θέμα ευτυχώς όμως επειδή ήταν πρωορακι και μικρούλης η νεογνολογος δεν με άφηνε τις πρώτες 25μερες περίπου να θηλάζω αποκλειστικά γιατί έπρεπε να παίρνει ειδικό γάλα για ελειποβαρη μωρά και γιατί με την θηλαστικά κίνηση κουραζοταν πολύ και έχανε θερμίδες...Έτσι στάδιακα μου κοβόταν...Μέχρι που στις 55μερες περίπου κόπηκε εντελώς χωρίς χάπι...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες χαπια εννοείς αντιβιωση για τη μόλυνση; Υπάρχουν πολλές αντιβιωσεις συμβατές με το θηλασμό, αυτό μη σε φοβίζει. Αν εννοείς χάπια για διακοπη, αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι με το γάλα επουλώνονται οι πληγές. Οι σύμβουλοι λένε να βάζεις γάλα κ να το αφήνεις να στεγνώνει. Θα πρότεινα να επισκεφθείς παιδίατρο σύμβουλο ή να ρωτήσεις το μαστολογο, υπάρχει αλοιφή φτιαχτή από φαρμακειο με αντιβιοτικη, αντιμυκητιασικη και κορτιζονουχα κρεμα που είναι για τις πληγωμένες θηλές. Επίσης, έχεις δοκιμάσει τα κοχύλια; Είναι μικροί συλλέκτες γάλακτος με τρύπα που μπαίνει η πληγωμενη θηλη για να μην ακουμπάει στο σουτιέν κ τρίβεται. Ελπίζω να μη χρησιμοποιείς επιθέματα, η υγρασία που δημιουργειται είναι ότι χειροτερο. Πρέπει να σιγουρεψεις ότι το μωρό πιάνει σωστά. Μήπως πιάνει μόνο τη θηλη κ όχι τη θηλαία άλω; Εννοείται θα συμφωνησω να δώσεις σκόνη, έχω περάσεις από αυτή τη φάση με τις κομμενες θηλές κ ο πόνος είναι αφορητος. Ομως δε σημαίνει ότι χρειάζεται να κόψεις το θηλασμό. Κράτα κάποια γευματα με το θηλαστρο, δίνε κ τη σκόνη κ σιγά σιγά όταν επουλωθούν οι πληγες σου αν θέλεις κ μπορείς τον ξαναβάζεις στο στήθος. Αν όχι, συνεχίζεις με τη σκόνη, όσο περισσότερο μητρικό πιει κέρδος είναι αλλά δε θα πεθάνεις κιολας.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος μου είναι και σύμβουλος θηλασμού& κρέμα για μύκητες βάζω, και το γαλα αφήνω, ολα τα κανω... δεν ειναι απλα πληγη, μου εχει κοψει κομματι... για χαλινο το κοιταξαμε, είναι μια χαρά και το παιδί έπιανε μια χαρά! Απλα νευρίαζε γτ στην αρχή έβγαινε πολύ γάλα και μετά όχι και μια την έπιανε μια την άφηνε! Στην αρχή λέγαμε να κρατήσω το θηλασμό και θα γίνουν οι πληγές (γτ τα πάντα έκανα από αυτά που με ρώτησαν τα κορίτσια πιο πανω) αλλά αυτές όσο περνούσε ο καιρός άνοιγαν. Επίσης πήρα και σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι να έρχεται μέρα παρά μέρα! Αλλά δεν τα καταφέραμε! Κοχύλια βάζω αλλά στο μισάωρο γεμίζουν και λερωνομαι! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Οταν λες χαπια εννοείς αντιβιωση για τη μόλυνση; Υπάρχουν πολλές αντιβιωσεις συμβατές με το θηλασμό, αυτό μη σε φοβίζει. Αν εννοείς χάπια για διακοπη, αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι με το γάλα επουλώνονται οι πληγές. Οι σύμβουλοι λένε να βάζεις γάλα κ να το αφήνεις να στεγνώνει. Θα πρότεινα να επισκεφθείς παιδίατρο σύμβουλο ή να ρωτήσεις το μαστολογο, υπάρχει αλοιφή φτιαχτή από φαρμακειο με αντιβιοτικη, αντιμυκητιασικη και κορτιζονουχα κρεμα που είναι για τις πληγωμένες θηλές. Επίσης, έχεις δοκιμάσει τα κοχύλια; Είναι μικροί συλλέκτες γάλακτος με τρύπα που μπαίνει η πληγωμενη θηλη για να μην ακουμπάει στο σουτιέν κ τρίβεται. Ελπίζω να μη χρησιμοποιείς επιθέματα, η υγρασία που δημιουργειται είναι ότι χειροτερο. Πρέπει να σιγουρεψεις ότι το μωρό πιάνει σωστά. Μήπως πιάνει μόνο τη θηλη κ όχι τη θηλαία άλω; Εννοείται θα συμφωνησω να δώσεις σκόνη, έχω περάσεις από αυτή τη φάση με τις κομμενες θηλές κ ο πόνος είναι αφορητος. Ομως δε σημαίνει ότι χρειάζεται να κόψεις το θηλασμό. Κράτα κάποια γευματα με το θηλαστρο, δίνε κ τη σκόνη κ σιγά σιγά όταν επουλωθούν οι πληγες σου αν θέλεις κ μπορείς τον ξαναβάζεις στο στήθος. Αν όχι, συνεχίζεις με τη σκόνη, όσο περισσότερο μητρικό πιει κέρδος είναι αλλά δε θα πεθάνεις κιολας.

Όχι εννοώ χάπια για να κοπεί το γάλα. Κρέμα για μύκητες μου έδωσε παιδιατρος. Και τα κοχύλια χρησιμοποιώ για να βγαίνω έξω γτ μπλούζα δεν μπορώ να βάλω, Με πονάνε. Αυτό λέω να βγάζω με το θήλαστρο όσο μπορώ και σιγά σιγά να αραιώνει, μπας και κλείσουν,αλλά σήμερα που το άφησα στο 4ωρο αντί 3ωρου άρχισε να πετρωνει το στήθος. Μεγάλη απόγνωση 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Δ μπορω να ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που ειπε ο μαστολογος, δ εχω τις γνωσεις, απλα θα πηγαινα σε παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου να παρω μια γνωμη

Αν πρεπει να σταματησεις τον θηλασμο μπορει να γινει κ χωρις ληψη χαπιων

Οσον αφορα τις πληγες, χρησιμοποιεθς επιθεματα; νιωθεις πονο κ οταν δ θηλαζει το μωρο; εχεις χρησιμοποιησει κρεμα; (πολυ καλη η apnc του νιουμαν, δινεις συστατικα στο φαρμακειο)εχει ελεγχθει το μωρο για χαλινο; εχει δει καποιος γνωστης πως θηλαζει; αν πιανει σωστα; 

Χρησιμοποιώ επιθέματα για να μην γίνομαι μούσκεμα αλλά όχι συχνά. Συνήθως κοχύλια. Πονάνε οι πληγές όταν δεν τρώει το μωρό. Όταν τον θηλάζα, ένοιωθα έναν οξύ πόνο μόνο όταν έπιανε, όχι κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Όλες τις κρέμες έχω πάρει, ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος για το θηλασμό αλλά δεν έπιασε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, κι εμένα θυμάμαι γύρω στο μήνα κράτησε η πληγωμένη θηλή στο ένα στήθος, πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιος πόνος!! 

 

Δεν ξέρω για ποιο χάπι μιλάς, αν είναι αυτό για τη διακοπή θηλασμού, έχει πολλά αρνητικά και πρέπει να το ζυγίσεις. Δεν χρειάζεσαι χάπι για να κοπεί το γάλα. Το στήθος είναι εργοστάσιο, όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και γάλα. Αν σταματήσεις σταδιακά το θηλασμό θα σταματήσει κι η παραγωγη του γάλακτος σταδιακά. 

Αν μιλάς για αντιβίωση για τη μόλυνση, όπως σωστά λέει η Λένια υπάρχουν συμβατές με το θηλασμό, θα πρέπει να δεις τη δραστική ουσία από το χάπι αν είναι συμβατή, μπορείς να το δεις στο lactancia αυτό. 

 

Αυτό που που πιστευω κι εγώ όπως προτάθηκε ήδη είναι  το καλύτερο είναι να επισκεφτείς έναν πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, ιδανικά και παιδίατρο για να σε καθοδηγήσει ΟΛΟΣΩΣΤΑ. 

 

Να σου ζήσει, ότι κι αν γίνει όλα καλά θα πάνε στο τέλος! :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα σε ρωτούσα κι εγώ το ίδιο, έχει δει κάποιος ειδικός πως θηλάζει το μωρό? Πιάνει σωστα? Πιπιλα την θηλη ή μπαίνει μεγάλο μέρος της αλους στο στομα?  

Το παιδί μια χαρά έπιανε. Ναι και η παιδίατρος το παρακολουθούσε π είναι και σύμβουλος αλλά και σύμβουλο στο σπίτι είχα πάρει. Επίσης μου είπαν για μια θεραπεία κρανιοιερη απο ειδικο αλλά φοβάμαι όταν δεν ξέρω ακριβώς τι είναι και τι επιπτώσεις έχει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Σε καταλαβαίνω, κι εμένα θυμάμαι γύρω στο μήνα κράτησε η πληγωμένη θηλή στο ένα στήθος, πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιος πόνος!! 

 

Δεν ξέρω για ποιο χάπι μιλάς, αν είναι αυτό για τη διακοπή θηλασμού, έχει πολλά αρνητικά και πρέπει να το ζυγίσεις. Δεν χρειάζεσαι χάπι για να κοπεί το γάλα. Το στήθος είναι εργοστάσιο, όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και γάλα. Αν σταματήσεις σταδιακά το θηλασμό θα σταματήσει κι η παραγωγη του γάλακτος σταδιακά. 

Αν μιλάς για αντιβίωση για τη μόλυνση, όπως σωστά λέει η Λένια υπάρχουν συμβατές με το θηλασμό, θα πρέπει να δεις τη δραστική ουσία από το χάπι αν είναι συμβατή, μπορείς να το δεις στο lactancia αυτό. 

 

Αυτό που που πιστευω κι εγώ όπως προτάθηκε ήδη είναι  το καλύτερο είναι να επισκεφτείς έναν πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, ιδανικά και παιδίατρο για να σε καθοδηγήσει ΟΛΟΣΩΣΤΑ. 

 

Να σου ζήσει, ότι κι αν γίνει όλα καλά θα πάνε στο τέλος! :) 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γτ μέχρι στιγμής έχουμε πόνο,κλάματα, απογοήτευση, τύψεις και όλα τα συναφή δεδομένου ότι ήμουν υπέρμαχος του θηλασμού και κάθετη στο να δώσω φόρμουλα. Η παιδίατρος μου είναι και σύμβουλος θηλασμού. Η οποία επέμενε στο θηλασμό αλλά μόλις είδε τις θηλές μου τελευταία στις 30 μέρες τρόμαξε και μου είπε πως θηλάζω, Αν είναι δυνατον

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Maria Tost είπε:

Το παιδί μια χαρά έπιανε. Ναι και η παιδίατρος το παρακολουθούσε π είναι και σύμβουλος αλλά και σύμβουλο στο σπίτι είχα πάρει. Επίσης μου είπαν για μια θεραπεία κρανιοιερη απο ειδικο αλλά φοβάμαι όταν δεν ξέρω ακριβώς τι είναι και τι επιπτώσεις έχει 

Εννοείς σε οστεοπαθητικο; Έχουμε πάει εμείς. Έκλεινε με τρομερή δύναμη τη γνάθο της κ ένιωθα λες κ είχα μελανιές κάθε φορά που έτρωγε.  Σε μία ώρα συνεδρίας είχε σχεδόν λυθεί το πρβλ. 

Η κρέμα που σου πρότεινα παραπάνω δεν είναι μόνο για μύκητες, πιάνει κ τη μόλυνση με την αντιβίωση κ τη φλεγμονή με την κορτιζονη. Είναι κλασική για θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εννοείς σε οστεοπαθητικο; Έχουμε πάει εμείς. Έκλεινε με τρομερή δύναμη τη γνάθο της κ ένιωθα λες κ είχα μελανιές κάθε φορά που έτρωγε.  Σε μία ώρα συνεδρίας είχε σχεδόν λυθεί το πρβλ. 

Η κρέμα που σου πρότεινα παραπάνω δεν είναι μόνο για μύκητες, πιάνει κ τη μόλυνση με την αντιβίωση κ τη φλεγμονή με την κορτιζονη. Είναι κλασική για θηλασμό.

Πήγαμε σήμερα στη παιδίατρο & καταλήξαμε στο να αρχίσω να αποληθαζω σιγά σιγά για να μπορώ να παίρνω και το παιδί αγκαλιά χωρίς να κλαίω από πόνο. Για χάπια αποθηλασμο μου είπε ούτε λόγος,μου τα απαγόρευσε... τουλαχ να πάρει το μανάρι μου ακόμα κανένα μήνα όσα πάρει γεύματα... Είναι ένα παιδάκι με απαιτήσεις& Εγώ με πολύ μεγάλη ρώγα οπότε δεν μου εγγυάται αν ξανά πιάσει ότι δεν θα έχω θέμα! Έχασα που έχασα τον αποκλειστικό θηλασμό, ας μη χάσω τις στιγμές με το παιδί και τις αγκαλιές... υπομονή ακόμα λίγο,ευτυχώς που έχω και βοήθεια από μαμα και άντρα 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Maria Tost είπε:

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γτ μέχρι στιγμής έχουμε πόνο,κλάματα, απογοήτευση, τύψεις και όλα τα συναφή δεδομένου ότι ήμουν υπέρμαχος του θηλασμού και κάθετη στο να δώσω φόρμουλα. Η παιδίατρος μου είναι και σύμβουλος θηλασμού. Η οποία επέμενε στο θηλασμό αλλά μόλις είδε τις θηλές μου τελευταία στις 30 μέρες τρόμαξε και μου είπε πως θηλάζω, Αν είναι δυνατον

 

Ωραία, εφόσον η παιδίατρος σου είναι σύμβουλος θηλασμου θα σε έχει καθοδηγήσει σωστά. 

ΔΙάβασα ότι σε έχει επισκεφτεί κι άλλη σύμβουλος θηλασμού.

Είναι πιστοποιημένες?

Τι οδηγίες σου έδωσαν?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2019 at 4:37 ΜΜ, Maria Tost είπε:

Πήγαμε σήμερα στη παιδίατρο & καταλήξαμε στο να αρχίσω να αποληθαζω σιγά σιγά για να μπορώ να παίρνω και το παιδί αγκαλιά χωρίς να κλαίω από πόνο. Για χάπια αποθηλασμο μου είπε ούτε λόγος,μου τα απαγόρευσε... τουλαχ να πάρει το μανάρι μου ακόμα κανένα μήνα όσα πάρει γεύματα... Είναι ένα παιδάκι με απαιτήσεις& Εγώ με πολύ μεγάλη ρώγα οπότε δεν μου εγγυάται αν ξανά πιάσει ότι δεν θα έχω θέμα! Έχασα που έχασα τον αποκλειστικό θηλασμό, ας μη χάσω τις στιγμές με το παιδί και τις αγκαλιές... υπομονή ακόμα λίγο,ευτυχώς που έχω και βοήθεια από μαμα και άντρα 

Το μητρικό γάλα είναι κάτι μικρό μπροστά σε όλα αυτά που μπορείς να δώσεις στο παιδάκι σου. Αγκαλιές, αγάπη, φροντιδα, παιχνίδι, γλυκά λόγια, φιλάκια, χάδια. Αν είναι να στερείται όλα αυτά απλά για να πίνει μητρικό γάλα είναι προτιμότερο να του δώσεις ξένο. Μια μαμά πρέπει πάνω από όλα να είναι καλά για να είναι κ το μωρο της. Μη νιώθεις τυψεις, καμία που δεν έχει περάσει αυτόν τον πόνο δεν μπορεί να καταλάβει. Είναι εφιάλτης. 

 

Ένα σχόλιο, η θηλή δεν έχει καμία σημασία αν είναι μεγάλη ή μικρή ή ανυπαρκτη γιατί στο στόμα μπαίνει όλη η θηλαία άλως κ η θηλή είναι εσωτερικα. Οπότε κανονικά δεν πρέπει να πληγώνεται. Να ερεθίζεται κ ίσως να πονάει στην αρχή ναι αλλά όχι να κόβεται. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο σημαίνει πως κάτι πάει στραβά. Παρόλα αυτά δεν έχει σημασία γιατί ξέρω ότι αυτός ο πόνος δε σε αφήνει να σκεφτείς τπτ άλλο, πόσο μάλλον να πρέπει να θηλάζεις κάθε 1-2 ώρες. Ασχολησου με το παιδάκι σου κ περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

να μην στεναχωριέσαι συμβαίνει αυτό που έπαθες. νομίζω είναι θέμα του παιδίου. έτσι οπως βολευόταν εσένα σε πλήγωνε.

 

Το επαθα κι εγώ στο 4ο παιδί έχοντας θηλάσει άλλα 3 χωρίς κανένα πρόβλημα τραυματισμού στις θηλές.

 

της άρεσε να θηλάζει στην άκρη της θηλης και με τραυματιζε....αφόρητος πόνος.

 

την είδαν για χαλινό αλλα είπαν δεν είχε...

 

την είδαν 3 συμβουλοι θηλασμου και 3 παιδίατροι.

 

 

μου είχε κάνει ραγάδες....

 

 

με πολύ πόνο όμως το ξεπεράσαμε και έστρωσε το θέμα. αφηνα το στήθος έξω να αερίζεται για να επουλωθούν οι πληγες.

συνήθισε και το στήθος σε αυτό το τρόπο που επεβαλλε η μικρή.

 

σε λίγες μέρες κλείνουμε 1 χρόνο θηλασμου. πιο πολύ από τα άλλα παιδιά μου θηλασε τελικά

 

ακόμα μερικες φορες με πονάει....της αρέσει να το πηγαίνει στην άκρη...

όσες φόρες και να τη διορθώσω δεν  υπακούει...πνίγεται με όλη τη θηλή μέσα....τι να πω....

 

 

μόνο ότι εσύ τα έκανες όλα πολύ καλά

 

 

 

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2019 at 12:37 ΜΜ, marakiz είπε:

 

Ωραία, εφόσον η παιδίατρος σου είναι σύμβουλος θηλασμου θα σε έχει καθοδηγήσει σωστά. 

ΔΙάβασα ότι σε έχει επισκεφτεί κι άλλη σύμβουλος θηλασμού.

Είναι πιστοποιημένες?

Τι οδηγίες σου έδωσαν?

Είναι ναι πιστοποιημένες! Μου έδωσε ένα gel τώρα παιδίατρος και έχω αρχίσει να βλέπω τρομερή διαφορά με το κομμάτι π λείπει στις θηλές... 

Μακάρι να γίνουν γρήγορα καλα& θα προσπαθήσω να βάλω ξάνα το παιδί στο στήθος, αν και η οικογένεια μου είναι αντίθετη γτ αυτές τις 30-40  μέρες σας λέω ήταν μόνο πόνος & δάκρυα. Δεν μπορώ να ξέρω τι πήγε λάθος,μιας και έπιανε καλά τη θηλαια αλω.. Το μονο π μπορούμε να πούμε είναι ένα παιδί με απαιτήσεις & όπως και τώρα νευριάζει με το μπουκάλι και μια το πιάνει και το αφήνει,έτσι έκανε &με το στήθος! 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

πριν προχωρήσεις ξανά με τον θηλασμό εξέτασε το ενδεχόμενο με περισσότερες γνώμες 

σχετικά με το εάν ο χαλινός μπορεί να έχει υπαιτιότητα. Ακόμα και εάν δεν φαίνεται πολύ μεγάλη απόκλιση, είναι πιθανό αυτό να φταίει  και να είναι απαραίτητη παρέμβαση εκεί. 

https://ibconline.ca/information-sheets/tongue-tie-lip-tie-and-releases/

 

επειδή δεν είναι φυσιολογικό να παθαίνει μια μαμά αυτό που έπαθες εσυ, 

και επειδή πολύ συχνά ΔΕΝ ξέρουν ότι ο χαλινός εστω και λιγο πιο κοντός μπορεί να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα,

ρώτα και αλλού !!! ή επέμενε ! 

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ, και όλα θα πάνε καλά πρώτα να φροντίσεις το σώμα σου και όλα μπορούν να επανέλθουν και ο θηλασμός μπορεί να κρατήσει ΠΟΛΥ καιρό ΟΣΟ το θες, 

αρκεί να γίνεται σωστά, και χωρίς θυσία.

Ελπίζω να γιάνουν γρήγορα οι θηλές. 

Δεν θα ξαναβαζα το μωρό στη θεση σου στο στήθος εάν δεν εξαντλούσα το θέμα με χαλινό και ίσως θα ζήταγα και απευθείας αυτό.   

έχω διαβασει πολλες ιστορίες που οι παιδιατροι αδιαφορούσαν για αυτό το μικρό πράγμα, με αποτέλεσμα ΚΑΚΟ για τη δυαδα!!!! 

 

πχ εδω γραφει οτι εχει προβλημα και στο θηλασμό και στο μπιμπερο, που το λες και εσυ. 

https://parents.org.gr/forum/topic/79714-ichos-san-klik-kai-sto-thilasmo-kai-sto-mpimpero

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται. Το πρώτο μου μωρό δεν το θήλασα ιδιαίτερα γιατί δεν έπιανε το στήθος εγώ δεν είχα υπομονή κ κάπου στους 3 μήνες βαρέθηκα κ το θήλαστρο αδιάθετησα κιόλας κ το αφήσαμε.. Το δεύτερο μωρό μου είναι 47 ημερών κ το πάλεψα πολύ με το θηλασμό γιατί κ αυτός είναι ιδιαίτερα συνεργασιμος. Πέρασα το στάδιο των ματωμενων θηκών μετά οι θηλες απλά ποναγαν πάρα πολύ κατα το θηλασμό (αλλά εκεί εγώ!) μέχρι που φαινόταν ότι μάλλον αρχίζω κ συνηθίζω (απλά δεν πονουσα τόσο) αλλά δυστυχώς προέκυψε χειρουργείο οξείας σκωληκοειδίτιδας και παρόλο που το μωρό έμεινε μακριά από το στήθος μου ένα 24ωρο οι θηλες πονάνε αφόρητα (χωρίς να υπάρχει εμφανής τραυματισμός) και το γάλα αισθάνομαι ότι έχει μειωθεί αρκετά.. Επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας γύρισα στη δουλειά για κάποιες ώρες στο πρώτο μήνα οπότε μια με δύο φορές την ημέρα χρησιμοποιουσα θήλαστρο... Οπότε βλέπω μικρότερη ποσότητα, το στήθος μου δεν το αισθάνομαι τόσο βαρύ (πριν έκανα ντουζ κ εσκυβα να φορέσω το εσώρουχο κ έσταζε το στήθος) και οι θηλες πονάνε αφόρητα χωρίς να έχουν κοψίματα... Τι να κάνω? Ευχαριστώ προκαταβολικά. (δεν είχα πετύχει αποκλειστικό θηλασμό αλλά έδινα πολύ λίγο συμπλήρωμα ημερησίως. Δε με νοιάζει να πετύχω αποκλειστικό με νοιάζει όμως να μη σταματήσει) 

Link to comment
Share on other sites

@Ioannalorenis οι θηλές πονούν αφότητα, συνεχώς; Όλη μέρα; Όχι λίγα δευτερόλεπτα μετά τις πρώτες ρουφηξιές του μωρού το οποίο για τον πρώτο καιρό είναι φυσιολογικό.

Αν ναι τότε: α) Προσοχή στην τοποθέτηση του μωρού, να πιάνει σωστά τη θηλή, διάπλατο στόμα ανοιχτό και το σπρώχνεις προς την θηλή (υπάρχουν εικόνες-βίντεο-οδηγίες στο διαδίκτυο για την σωστή τοποθέτηση). β) Προσοχή στην περιποίηση της περιοχής, ενυδάτωση, αερισμός, κατάλληλα υφάσματα να ακουμπούν και τόπλες όσο είναι δυνατόν. γ) Επισκόπηση της περιοχής για τυχόν προβλήματα όπως φραγμένοι πόροι, λευκά σημεία, κλπ. δ) Επικοινωνία με ειδικό, ιδανικά ιατρό-πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού για λεπτομερείς οδηγίες, αγωγή εάν χρειάζεται, υποστήριξη σε αυτό που επιδιώκεις να επιτύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...